ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN DE IN DE PIJp LORRIE No. 9890 MAANDAG 20 MAART 1939 79e Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland EERSTE BLAD HET PRINSELMK PAAR KOMT MORGEN TERUG. DR. OOLE JNi, DR. DE VLUGT EN J Hit. VAN KARNEBEEK VOOR DE RADIO. ONDERHANDELINGEN OVER HANDELS- VERKEER MET BELGIE EN FRANKRIJK. MR. E N. VAN KLEFFENS GEZANT TE BERN. distribi tm; van koffie en WfDJYmJD V£RLOREN. MAAR NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post /1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaiing fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaiing. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN per 5 regels 50 pent bij vooruitbetaiing. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekeud. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Van officieele zijde wordt gem eld, dat het Prinselijik Paar en Prinses Beatrix morgen in den loop van den dag ten paleize Soestdijk warden terugverwacht van bun vacantde- verblijf in ZwitserJand, De CentraiLe voor Wearkloozenzarg, gesticht op inltiaitief van den Raad van Nederlandische Kerken voor practisch Christendom, hoopt haatr nationale collecte, dltmaal de vijfde, te Louden in de week van 813 Mei a.s. Op 8 Mei zal de N.C.R.V. weer een speciale radio-avond organdseeren, waar een hoorspel verband houdende met het werk wordt opge- voerd en enkele korte toespraken gehouden zuOen worden. De Minister-President, Dr. H. Oolijn, de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. H. van Kamebeek, en de burgemeester van Am sterdam, Dr. W. de Vlugt, zullen dien avond het r/oord voeren. De Regeerdngspersdienst meldt: De onder- handelingen over het handelsverkeer tusschen Nederland en Belgie, de vorige week inge- ledd, zullen in den loop van de volgende week warden voortgezet Te dien einde zal een onderhandelings- detegatie zi-ch naiar Brussei begeven. De be- spcrekingen zullen eenige dagen duren, waar- na onderhandeiingen te Parijs zullen worden gevoerd ter regeling .van de handelsbetrek- ktngen met Prankrijk na 1 April, op welken datum het thans vigeerende accoord afloopt. Beide delegaties staan onder leading van den heer A. Th. Lamping, directeur van de handelsaccoorden. MOTORR1JT UIGEN EN VERDEDIGING. Naar het Handelsblad van bevoegde zijde vemeemt, heeft gedurende de laatste maan den de Minister van Economische Zaken, in overleg met den Minister van Financien, voor- betreddingen getroffen ten einde bij gel-egen- heid van de aangifte voor de motorrijtuigen- beiastinig in Med 1939, over te kunnen gaan tot een onderzoek inziake het gebtruik van motorrijtuigen hier te -lan-de en het verbruik van motor brancLstoffen en smeermiddelen, in hiet belang van die economische verdedigings- voorbereiding. Ten ednde de noodige maatregelen te kun nen nemen voor een juiste voorziening, in tyden van mobdlisatie of oorlcg, in de behoef- ten der volkshuishouding, welke verband hou- den met het gebruik van motorrijtuigenis het dmmens noodzakelijk, dat de regeering een inzicht verkrijgt in het aantal en de soort van de in Nederland gebruik te auto's en andere motorrijtuigen, hun gebruik, laadvermcgen enz., -alsmede in het verbruik van de daarvoor nooddge brandstoffen. Een dezer dagen zal, aansluitend aan. de getroffen voorbereidringen, in de Nederdand- sche S'taatseourant worden opgenomen een beschikking van den Minister van Economi- sche Zaken, waarbij de medewerkdng van de houders van motorrijtuigen ten behoeve van bovengenoemd onderzoek iwordt gevorderd. Te beginnen met het .belastingjaar 1939/40 zal bij de aangifteformulieren voor de motor- rrjtuigenbelasting een vragenformulier wor den uitgereikt en voorzoaver noodig, aan de kantoren der rijiksontvangers worden verkrijg baar gesteld. Tegelijik met het inleveren van het aangifte-formulier voor de mo tonrijtuigen- bekusting behoort dit vragenformulier te wor den -ingediend, na door of namens den houder Door CHARLES GAR VICE. 34Vervolg. ,de kon altjjd goed complimenten maken, Latcham", zei lady Pamham met een zucht- je, ,,en waarvoor kom je bij me, behalve na- tunrlijk om het genoegen te hefbben mrj te zien en ze glimlachte. „Ik kom om raad en hulp", zei hij, op zijn stok leunend. „Dat beteekend, dat je mijn hulp zult aan- nemen, maar mijn raad zult afslaan. En wat is er? O ja, ik heb gezien, dat Guy in Lat- dham is, he ,,Ja", zuchtte de gnaaf. ,,Wat is er?" Heeft hij sohulden gemaakt?" „Erger", zei de graaf, ,,hrj heeft de stom- mdteit begaan om op het verkeerde meisje verliefd te worden." ,D, zei lady Farnham; „en wie is het ver keerde meisje?" ,,Een jong meisje dat natuurlrjk alle deugden bezit en huitengew-oon mood is de dochter van een armen doming." „Hoe heet ze?" ..Dorothy neen, Dolores Latimer." ..En is dat het verkeerde meisje?" ,/Ean je dat nog vragen; je weet toch hoe Latcham er voor staat." ..En wie is het go-ede meisje?" vroeg de dame barsch. Een gewoon man zou geaar- zeld hebben en uitvluchten hebben gezocht. De graaf kende zijn gastvrouw echter en daarom antwoordde hij onmiddellijk ,,'Een zekere juffrouw Melford." „Nog nooit van gehoord", sprak lady Farn ham. >,°at wil ik graag gelooven. Zij. is de doch ter van een parvenu, een man, die zijn geld van het motorrijtulg volledig te zijn ingevuld. Het formulier bevat de noodige aand-uiddngen voor een juiste invulling. Wanneer voor de eerste maal ten aanziem van een bepaald motorrijtuig een opgave is gedaan, is de houder daarvan van verdere opgaven vrijgesteld, zoblan>g in de gegevens betreffende den parsoon van den houder, of het motonrljtiiig, geen wijzigtng is gekomen, waardoor de vorige opgaven niet juist meer zoudien ziijin. Uit hetgeen hierboven is medegedeeld, volgt uiteraard reeds, dat het hier slechts gaat om een maatregel, die de regeering in staat moet stellen, om, indien ooit onverihoopt eenige noodtoestand mocht intreden, terstond te be- schikken over de gegevens, welke in zoodanige omstandiighedien noodzakelijk zouden zijn. Eenig verontrustend karakter draagt de maatregel dan ook in geen enkel opzicht. Het is echter duldelijk, dlat tijdig voorzieningein moeten worden getroffen zooals ook andere landen die txeffen opdat de regeering door een noodtoestand, ais bovengenoemd, niet on- voorberedd kan worden overvailen. Zou bij het plotseling intreden van zoodani- gen toestand geen voorbereid'ingsmaatregel zijn genomen, dan zou het voor het instellen van een onderzoek en het treffen van voor- zieniingen te laat kunnen zijn. Wat de uitvoering van de vordering betreft, zij er nog op gewezen, dat met het toezicht op die .uitvoering onder meer zjjn belast de rijiksontvangers der diirecte belastdngen, in- voerrechten en accijozien, zoodat ingevolge artikel 7 der wet economische verdedigings- voorbereidmg 1938 (Staatsiblad no. 635), de door "dezen te geven aanwijzingen nauwkeurig behooren te worden opgevolgd. Eveneens kun nen inlichtingen over deze vordering worden verstrekt door het departement van Economi sche Zaken, Bureau Economische Verdedi- gingsvoorbereiding. MIDDENSTANDSDLPLOMA ALGEMEEN E HANDELSKENNIS. De inschrrjvingen voor de in Mei en Juni te houden examens voor het middenstands- diploma algemeene handelskennis zijn thans gesloten. De belangsteUing is dtlt keer zeer groot. Bedroeg het aantal deelnean ers aan het examen van Juni 1938 en November 1938 tezamen circa 13000, reels thans kan worden vastgesteld dat voor het a.s. voorjaarsexamen het totaal der beide vorig© examens belang- rijk zal worden overschneden. Het definitieve aantal inschrijvin.gen kan evenwel thans nog niet worden vastgesteld, daar met de telling en sorjeerinig nog eenige dagen gemoeid zijn. BESTRIJDING VAN MOND- EN KLAUWZEER. De prijs van het reconvalescenten serum. In antwoord op schriftelijke vi"agen van het Tweed© Kamerlid, den heer Weitkamp, deelt de Minister van Economische Zaken mede, dat het hem niet bekend is, hoeveel reconvalescen- ten serum in Belgie als voorbehoedmiddel tegen mond- en klauwzear is afgeleverd. Evenmin is het den Minister bekend, hoe groot in Belgie de kosten zijn, aan de aflevering daarvan verbondien. Wdl is hem uit de van offioieele Belgisdhe zijde verstrekte gegevens, bekend, dat de kos ten, welke de Belgische veehouder aan den toe- handelenden veearts betaalt voor reconvales- centen serum tegen mond- en klauwzeer, ge- middel.d per volwassen rund 30 franc bedragen, hetgeen de gemi.ddelde serumdosis per vol wassen rund op 200 c.c. stellende overeen- komt met een liter-prijs van 5 maal 30 francs, is 150 francs of ongeveer 9,50. De Minister kan niet toezeggen, dat hij bevorderen zal, dat de prijs van het recon- valescenten serum tegen mond- en klauwzeer aanzienlijk worde verminderd. Intusschen is ver.dieinde en ik ben vergeten hoe. Hij is in het parlement en eenige millioenen waard." Juist," zei lady Fa/mham. „En" vroeg ze na een pauze ,,wat wil je nu dat ik doe ,,Ik wllde graag, dat je haar voor een paar weken te logeeren vroeg!" zei de graaf. Lady Farnham trok haar wenkbrauwen op. „Wat ter wereld moet ik met haar begin nen?" vroeg ze. „Hoe ziet ze er uit?" ,/Knap, gedistingeerd en behoorlijk ont- wikkeld. Je hoeft niet bang te zijn; ze zal je misschien vervelen, maar ze zal je geen schande aandoen!" „Hm", zei lady Farnham. „Hoe heet ze ook weer." De graaf herhaalde den naam. „En is ze erg rijk?" „Geweldig.. Als Guy met haar trouwt, be- teekent dat de redding van Latcham. Als hp het niet doet 'Hij zweeg plotseling. Lady Farnham bleef een oogenblik zwij- gend zitten, toen zei zie: „Arme Guy". „Guy is als de meeste jongehu een ezel!" „We waren meest allemaal ezels toen we jong waren, Latcham. Wei ik zal het meisje vragen. Maar wat zal er met de andere ge- .beuren." „C, die zal wel met den hulpprediker van haar vader trouwen, als hij er tenminste een heeft. In ieder geval zal ze gelukkiger zijn, dan wanneer ze met Guy trouwt en Latcham ruineert." „En Guy." ,,Guy trouwt met juffrouw Melford en later zal hij dankbaar zijn, dat hij niet zoo idioot is geweest om met de andere te trou wen." Lady Farnham glimlachte, maar ze zucht te tegelijkertijd. ,,Wel ik zal haar vragen. Drink je een kop koffie mee?" hij beredd, de mogelijkheid eener bijzondere organisatie der scrumiwinning in overweging te nemen, mede of zulks prijsverlaging van het serum ten gevolge zou kunnen hebben. Naar gemeid wordt is zeer binnenkort de benoeming te verwachten van Mr. E. N. van Kleffens tot gezant te Bern. Mr. E N. van Kleffens is 'thans chef der afdeeling Diplomatieke Zaken van het minis- terie van Buitenlandsche Zaken. Zijn opvoiger ails zoodanig- is officieel nog niet aangewezen. PRO GRAMMA VLOOTREVTJE TE ROTTERDAM. Het ligt in het voomeWn, dat het smal- deel dat te Rotterdam aan de vlootrevue zal deelmemen, in den namiddag van Vrijdag 28 April te Rotterdam zal aankomen en op dte Nieuwe Maas ligplaats zal nemen. Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen de volgen de schepen aanwezig zijn: H.Ms, kxuiser Sumatra", flottieljeleider Tramp", artillerie instructieschip ,,Geldetr- land", kanonneerbooten ..Brinio!' en „Gruno mijnleggers „Nautilus" „Hydra" en „Douwe Aukes", onderzeebooten „0 10", ,0 13", „0 14" en ,,0 15", torpedobooten ,Z 5", 6" en „Z 7" mijnvegers ,,Willem van Ewijck", „Pieter Flarisz", „Jan van Gelder" en .Abra ham van der Hulst", zoomede een aantal watervliegtuigen, die echter alleen aan de de- monsitraties zullen deelnemen. Zaterdagmiddag 29 April zullen de schepen in verband met de beperkte wateroppervlakte stilliggend demonstraties houden met de ge- schutsbatterijen, het luchtafw eergeschu t en met watervliegtuigen, waarbij onder anderen door torpedovliegtuigen een torpedo zal wor den gelanceerd. Eenige onderzeebooten zullen duikrnanoeuvres uitvoeren. Het ligt in het voomemen Zaterdagavond een taptoe te geven door het stafmuziekkorps der Koninklijke Marine in sameruwerking met de tamhoers en pijpers. Na beeindiging hier- van zullen enkele schepen lllumineeren, wat zal worden afgewisseld met een zoeklichtspel. Zondag 30 April zullen de schepen van top vlaggen. Op den namidoag zijn de schepen voor het publiek ter bezichtiging toeganke- lyik gesteld. De schepen zullen Maandag 1 Mei van top vlaggen; te twaalf uuir zullen de schepen ter geuegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana een saluut van 33 schoten afgeven, terwijl ter zelfder tijd een groote parade in de stad zal worden gehouden, waaraan pl.m. 900 mariniers en matrozen, het stafmuziek korps der Koninklijke Marine, het muziek- korps van H.M.'s „Tromp" en die tamboers en pijpers van het korps mariniers zullen deel nemen. De troepen zullen worden geSnspec- teerd door den schout-bij-nacht H. Jolles, com mandant der marine. OORLOGSTIJD. Naar gemeld wordt heeft de regeering zich bezig gehouden met de kwestie van de distri- bU'tie van koffie in oorlogstijd. Hierover heeft ■die Veneenjging voor den Koffiehandel te Am sterdam, in overleg en samenwerking met de zustervereeniging te Rotterdam, een voorstel ingediend, zooals zij zich de oplossing van dit vmagstuk voo-rstelt. VLEEGTLTGRAMP IN DE VEREENIGDE STATEN. Gisteren bereikte ons het bericht van een vliegtuigramp in de Vereenigde Staten waar bij 10 personen om het leven zijn gekomen, .waaronder ook Nederlanders. Wij ontleenen daaromtrent aan ,,De Courant": P. Guilonard, onder-directeur van de K.L.M. en Ir. A. G. von Baumhauer, ingenieur bij den Rtjks-Luchtvaartdienst zijn bij een proefvlucht met de Boeing Stratoliner in de omgeving van ODe oude graaf dronk zijn koffie en praatte over vroeger. Toen zociht hij zijn auto weer op en reed naar huis. Hij sprak met Guy geen woord over zijn -bezoek, maar toen Guy zich vier dagen later hijna doodverveelde, vemam hij, dat er bij lady Farnham een vossenjaoht was en dat hij er been kon gaan als hij wou. Guy koo® het beste jachtpaard uit den stal en ging landerig op weg. Voortdurend dacht hij aan Lorrie. Er was een groot gezelsehap bijeen bij lady Farnham en toen hij kwam aanrijden werd hij verwelkomd, zooals men het gewoonlij-k een oudste zoon en erfgenaam van een deftig huis doet. De h-onden hadden spoedig een spoor en bet duurd-e niet lang of lord Kendale was aan het hoofd van den stoet met den jager- meester, terwijl de vos een paar honderd meter v66r was. Bij een hooge hindemis von-d hij tot zijn ver'bazing nog esn gast. Hij keek op om te zien wie het was en zag in het mooie, .kalme gelaat van Diana Melford. .Juffrouw Melford!" verhaasd-e hij zich. ,,Hoe maakt u het, lord1 Kendale?" ant woordde zij. ,,Ik wist niet, dat u hier in de buurt lo- geerde", antwoordde hij verward. Zij glimlachte. „Ik logeer bij lady Pam- hem. Is de vos in de buurt?" ,,Dich'tbij", zei hij. „Pas op, dit is een -hooge hindernis". Zij dreef haar paard met een lachje aan en vloog als een vogel over de heg. „Ik ben niet bang voor een hindernis, lort Kendale", zei ze. Hij keek haar b^wonderend aan. Een jager bewon-dert altijd een vrouw, die haar hinder- nissen netj-es kan nemen. ,,-Dat was heel goed", zei hij. .,Dank u", antwoordde ze. ,,Bij de volgen de mocht ik eens achterblijven, ik kan u mis schien beter nu de boo-dschap van lady Farn ham overbrengen. Zij galoppeerden door een omgeploegd veld, terwijl zij sprak en hij merkte op, dat ze even rustig op haar paard zat, alsof ze een Seatlle (Staat Washington) om het leven ge komen. De staart vaji de machine is bij de proef- nemingen, die in de lucht gemaakt werden, van bet vliegtuig losgeraakt, waardoor het toestel onbestuurbaar werd: en in een ravijn neerstortte. In totaal zijn bij deze luchtvaart- ramp tien personen om het leven gekomen. Het onderzoek naar de oorzaak is nog in vollen gang. Met groote nauwkeurigheid: wordt het gevoerd, te meer, daar het hier een prototype betreft van een serie, die Boeing als viermotorig stratosfeer-vliegtuig voor 33 pas- sagiers wilde ontwikkelen. Voor het oogenblik moet men afgaan op de verklaringen van ooggetiuigen, die mededeel- den, dat aan het ednde van een met groote snelheld uitgevoerden duik, de machine haar staart verloor, terwijl ook het uitein-de van den rechtervleugel afbrok. Voordat de machine den grand raakte, en volkomen werd vemield, scheidide zich ddn d-er vier motoren van den romp af. Deze motor werd later op 400 meter afstand van het wrak gevonden. Een onderzoek na. de ramp van het instru- mentenbord toonde aan, dat het ongeluk ge- beurd is, toen het vliegtuig een snelheid had van 350 kilometer. Een ooggetuige verklaarde: dte stukken van het vliegtuig regenden neer als confetti De groote cabine, welke zooals bekend her- metisch afgesloten was met het oog op het vliegen op zeer groote hoogte, is totaal ver- ndeld. Men tast omtrent de oorzaak der ramp nog in het duister. Alle andere proefviuchten hod de machine goed doorstaan. DE ENGELSOHE PERS A CUT DE VERZOENINGSPOUTIEK DOOD. De correspondent der N. R. Crt. te Londen teiefoneerde Vrajdagochend: De verzoeningspolitiek is dood. Daar schijnt geen twijfel meer aan te bestaan. Nu Duitschland het masker heeft afgeworpen, nu het getoond heeft dat het zijn macht ge- •bruikt om vreemde volken te Knechten Wan neer dit, in de woorden vain Ribbentrops pro- clamatie van Donderdag, voor zijn ,,zelfbe- houd" noodig is, nu het voor de zooveelste maal bewezen heeft alle beloften en verdra- gen vcrachtelijk als „een stuk scheurpapier" te beschouwen, is de heele basis voor die poli- tiek weggevallen. De commentaren van de Engelsche bladen maken dat volkomen dui- delijk. Het heele jaar, schrijft de Daily Telegraph heeft Hi ter gesproken over ,,zelfbestem- mingsrecht". Nu is het parool ..zelfbehoud" geworden en onder dit parool kan hij overal been marcheeren, waar hij geen gevaarlijken tegenstand zal ontmoeten. De Roemeensche oliebronnen, de vestiging van de Duitsche macht aan de Adriatische kust, Dantzig en de Poolsche corridor, het zijn alle dingen, die kunnen worden voorgesteld als een kwestie van zelfbehoud voor Duitschland. Onder de heilige banier van zelfbehoud kan Hitler heel Europa tot een Duitsch protectoraat maken. De Times is al even uitgesproken. Men voelt nu overal, schrijft het blad, dat het niet meer mogelij-k is vertrouwen te stellen in het woord van de nazi-regeering. Het doel van de naizi-politiek t-oont zich meer en meer in zijn naakte imperialisme, het is niets anders dan de grove overweldiging van andere landen, met als eenig object de uitbreiding van de Duitsche macht. Nog teekenender voor de bittere desillusie van de Times is dat blad op zijn hoofdartikel- pagina, waar het altijd de belangrijkste inge- zonden stukken plaatst bo-ven aan de koiom een ingezonden stuk afdrukt, wEiarin de vol gende woorden van president Wilson van 20 jaar geled-en worden aangehaald: „De groot- wandelritje in het park maakten. ,,Zij vraagt of u komt dineeren." Hij aarzelde een oogenblik. ,,Bent u er ook?" vroeg hij. ,,Ja." „Ik zal komen", zei hij. Maar terwijl hij de invitatie aarmam, vlo-gen zijn gedachten terug naar den avond1 van het diner cp De Den- nen, toen hij -op het lage muurtj-e van den pastorietuin had gezeten en Lorrie hem het p-ortret van den Zuid-Afrikaansehen zende- ling had gegeven. HOOFDSTUK XIV. Tien dagen van de maand, waarin Guy zijn vader had beloofd, dat hij Lorrie niet zou schrijven of zien, waren verstreken. Het was tijd voor d-e middagthee in de past-orie en Lorrie en Greta zaten bij het schijns-el van het vuur met hun voeten op de liaardplaat en hun kopjes in de hand. Lorrie was den laatsten tijd buitengewoon stil geweest en in gedachten verdiept en Greta, die haar zat aan te kijiken, vond, dat ze slanker en vrouwelijk-er wais geworden. Jack had haar geplaagd met de mazelen, maar Greta vroeg zich eeniigszims angstig af, of Lome werkelijk ziek zou worden, maar erg ongerust maakte zij zich toch ook niet, want het s-cheen een onmogelijkheid om zich Lorrie anders kan kemgezond voor te stellen. Buiten, onder de waranda, liepen de d-ominte en Seymour Melford samen o-p en neer. Lorrie luiisterde een oogenblik naar hen in beschouwend zwijgen, toen ze zei: „Greta, ik vraag me af, waaro-ver papa en meneer Melford zoo druk praten. Ze hebben al bijna een uiuir isamen op -en neer geloopan." „Over de nieuwe school, over politiek of wat anders, dat heeren belangrijk vind-en om over te praten." ,,Dan moeten ze onuitputtelij'k zijn", v-ond Lorrie, want mijnheer Melford schrjnt al zijn vrijen tijd hier door te brengen. 'Hij was hier Oouwe Egberts Echt*T*ie«he Heeten-Baai en Oud-Hollandsche Pijptabafe Anno 17S3 *90 (Ingez. Meo. ste moeilijkheid is dat wij te doen hebben met menschen die niet te vertrouwen zijn; ik heb door bittere ervaring geleerd dat Duitschland zijn beloften bij de eerste zich voorkomende gelegenheid verbreekt" en meer in denzelfden zin. Dit bewijst alles overduidelrjk dat de groot- ste joumalistieke voorstander van de verzoe ningspolitiek tot het inzicht is gekomen, dat die politiek op een verkeerde beoordeeling van de nazi-motieven en nazi-psychologde is gebaseerd. De teekenen zijn er, dat dit inzicht ook in de oonservatieve partij is -doorgedrongeru Men- kan daarom veiiig zeggen, dat Cham berlains experiment zijn tijd gehad heeft. Na drie jaar geleden de volkenbondspolitiek te hebben opgegeven is Engelands buitenlandsch beleid wederom op een keerpunt gekomen. Alvorens de vraag op te werpen wat er nu voor de gefaalde politiek in de plaats zal moeten worden gesteld mag hier volgens het principe de mortuis nil nise bene nog op een mogelrjke billijking van deze politiek worden gewezen. Zij heeft de Westelijke democra- tieen (om van het onmiddellijke slaohtoffer Tsjech-o-Slowakije zelf nog niet eens te spre- ken) enorm veel gekost. 'Had men de ware heteekenis van Duits-chlands politiek eerder doorzien en daaraan door een krachti-ge hou- ding paal en perk gesteld toen de relatieve machtsverhoudingen dit nog mogel(jk maak ten, m. a. w. had men zich daadwerkelijk tegen de h-erbezetting van het Rijnland of zelfs de annexatie van Oostenrijk verzet, dan zou men zich nu niet in de huidige uitermate gevaarlij'ke pesitie hebben bevonden. Miaar men had in dit geval geen „moral case" tegenover de wereldopinie en nog be- langrijker tegenover het Duitsche volk ge had. Men zou Duitschland belet hebben zich in zijn nationale rechten te hers tell en en zijn •tot op zekere hoogte legitieme ideaal van een ge-lijkberechtigd en vereenigd Groot-Duitseh- land te verwezenlijken. Voordat Duitschland getoond had, dat het zijn rechten slechts zoekt om andere landen onrecht aan te kun nen doen. De verzoeningspolitiek heeft dit voorkomen. Zij heeft Engeland in staat gesteld tegen het D-uits-che volk te zeggen: ,/Wjj hebben u met groot risioo voor ons zelf alle mogelrjke vrijheid gelaten uw rechten te hememen, wij hebben tot het laatste toe in uw eerlijke en gisteren en eergisteren em twee dagen gele den. Paps en hij gaan altijd samen naar de studeerkomer of ze loopen in den tuin op en neer. Gisteren waren hun hoofden over een papier gebogen." -De teekening van de school." ,„Nee, die was het niet", zei Lorrie, „die herken ik op een mijl afstand. Het was 'een gedrukt papier." ,,Ik kan me niet voorstelien wat het was. Het is heel aardig van mijnheer Melford om papa zoo bezig te houden; hij heeft weinig menschen om mee om te gaan en hij is altijd blrj als mijnheer Melford komt." ,,Ja. Ik vraag me af, waanom mynheer Melford hier niet blijft logeeren!'" merkte Lorrie niet zeer vriendelijk op. Greta lachte zacht op haar vriendehjbe manier. ,,-Dat zou heel prettig zijn, hij is altyd zoo vriendelijk en van alles op de hoogte." ,;Hy. is een prachtex-emplaar, maar ik -ben niettemin blij, dat hij zijn bivak niet in de pastorie opslaat." ,Jk denk, dat hij het op De Dennen erg eenzaam heeft, nu Diana weg is", zei Greta. "Als we het gen-oegen van zijn gezelsehap te danken hebben aan de afwezigljeid van Diana, dan zal ik haar terugkomst met vreugde begroeten", zei Lome stekelig. Greta zag haar met vriendelijke verbazdn^ aan. „Ik begrgp niet, waarom je zoo'n hekel hebt aan Seymour Melford", zei ze. ,,Ik vind, dat hij veel werk van je maakt." ,,Dat weet ik wel", gaf Lorrie ongeduldig ten antwoord. „iHij danst altijd om me heen, met een st-oel, een glas of iets anders. Ik beii bang mijn schaar te laten vallen of een boek neer te legg-en, want als ik het d-oe, vliegt hij er op aan om ze op te rapen, alsof hij niets b-eters te doen heeft dan dingen op t-e rapen, die ik rondstrooi." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1