SCHUDT UW LEVER WAKKER Ter Neuzensche Courant Binnenland Buiteniand Landbouwberichien Gernengde Berichten Vrijdag 17 Maart 1939. No. 9889. DERDE BLAD EEN VERRASSEND SNELLE AFWIKKELING. en U zult 's morgens „kip!ekker" uit bed springen. VAN DE WERKTIJD IN DE KALKZANDSTEEN- INDUSTRIE. Enkele weken geleden heeft, zooals inder- tijd gemeld, de Hooge Raad uitspraak gedaan in de strafzaak teg-en den directeur van de Kalkzandsteenfabriek Arnoud, te Hillegom, die in twee ploegen laat werken, hoewel hi;' hiervoar v'an de Arbeidsinspectie geen ver- gunning meer heeft verkregen. Minister Romme was n.l., na een onderzoeik tot de slot- som gekomen, dat voor de kalkzandsteen- industrie als geheel het een-ploeg-stelsel dien- de te gelden. Nu de directeur van de Arnoud, die mmiddels in twee ploegen had laten door- werken, in hoogste instantie is veroordeeld, en minister Romme geweigerd heeft op zijn een- maal ingenomen standpunt terug te komen, is de fabriek te Hillegom genoodzaakt op het werken met een ploeg over te gaan. De direc- tie heeft in verband hiermede tegen Zaterdag a.s. aan 60 arbeiders ontslag aangezegd, aan gezien het haar niet mogelijk is, deze arbei ders op andere wijze aan het werk te houden. HET RIJTIJDENBESLUIT VERSCHENEN. Treedt in Mei in werking. Dinsdag is verschenen staatsblad no. 842 tot afkondiging van het Rijtijdenbesluit. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat het in het voornemen ligt de Rijtijdenwet 1936 en het Rijtijdenbesluit in den loop van Mei a.s. in werking doen treden. Aldus is den betrok ken werkgevers alleszins voldoende gelegen- heid gelaten om tijdig de maatregelen te nemen, welke noodig zijn om de bedrijfsrege- lingen aan de wettelijike voorschriften aan te passen. In groote lijnen houdt het Rijtijdenbesluit het volgende in: Verboden wordt op den openbaren weg een motorrijtuig te besturen in een toestand van oververmoeidheid, of gedurende meer dan vijf uren, tenzij voldoende onderbrekingen van den lit hehben plaats gehad, of op grond van an dere feiten of omstandigheden aannemelijk is, dat oververmoeidheid van den bestuurder niet aanwezig is. Het goederenvervoer per motorrijtuig op Zondag wordt beperkt. De regeling is met eenige wijziging overgenomen uit het rust- dagbesluit voor transportarbeiders te land 1929, welke laatste besluit overeenkomstig wordt gewijzigd. Voorts bevat het Rijtijdenbesluit bepalingen met betrekking tot arbeids- en rusttijden. Deze bepalingen gelden voor personen, die als bestuurder van een motorrijtuig in dienstbe- tiekking werkzaam zijn en voor personen, die anders dan in dienstbetrakking een motor rijtuig besturen, waarmede personen of goe- deren tegen vergoeding van welken aard ook worden vervoerd. Uitgezonderd zijn echter om. degenen, die door het districtshoofd der arbeidsinspectie zijn enkend als of gelijkge- steld met handelsreizigers of particuliere chauffeurs. (Rehoudens in het besluit opgenomen uit- zonderingsbepalingen zijn de arbeids- en rusttijden in het algemeen als volgt geregeld. De werktijd bedraagt ten hoogste 10 uren (voor bestuurders van taxi's en huurauto's 11 uren) en 55 uren per week (voor bestuur ders van taxi's en huurauto's geldt het week- maximum van 55 uren voor door den minister van Waterstaat aan te wijzen gemeenten, voor andere gemeenten is het weekmaximum 60 uren). De diensttijd, dit is de werktijd met inbegrip van tusschenliggende rusttijden, mag ten hoogste 14 uren bedragen (voor bestuur ders van taxi's en huurauto's 12 uren), en tusschen twee diensttijden moet een onafge- bro'ken rusttijd van tenminste 12 uren liggen. Eenmaal per week moet een onafgebroken rusttijd van 30 uren worden gegeven, waarin tenminste eenmaal in drie weken de Zondag moet liggen. Naehtarbeid wordt beperkt tot 6 malen werken tusschen 1 en 6 uur des voor- middags in een tijdvak van twee weken, met dien verstande dat de bestuurder van een vraehtauto meer dan 6 malen mag werken van 3 tot 6 uur des voormiddags, indien hij in het betrokken tijdvak van twee weken geen enkele maal tusschen 9 uur des namiddags en 3 uur des voormiddags werkt. De personen, op wie de voorschriften be- treffende de arbeids- en rusttijden van toe- passing zijn, moeten een werkboekje bij zich hebben, dat op vertoon van een geldig rijbe- wijs wordt afgegeven door den burgemeester van de gemeente, binnen welke de bestuurder woont, tegen betaling van f 1 voor het eerste boekje. De betaling is niet verschuldigd voor het eerste werkboekje binnen twee maanden na de inwenkingtreding van het Rijtijdenbe sluit aangevraagd indien bij de uitreiking er- van een ten name van denzefden persoon lui- dende rustdagkaart voor het jaar 1939 wordt ingeleverd; in het werkboekje moeten door den houder onder meer gegevens betreffende het tijdstip van aanvang en einde van de werk en rusttijden worden ingevuld. DE VELE AANHOUDINGEN OP DEN WEG. Herhaaldelijik bereikten de KNAC klachten van automobilisten over den overlast, welke zij ten aanzien van de controls voor de mo- torrijtuagenbelasting ondervinden. Dat deze klachten geenszins overdreven mogen wor den genoemd, kan blijken uit het feit, dat er automobilisten zijn, die niet minder dan tien- maal op e£n dag voor deze en andere cen trales worden aangehouden. Reeds vele malen heeft de KNAC bij den minister van Financien aangedrongen op de invoering van maatregelen, wel'ke aan dezen overlast voor den automobilist een eind kun- nen maken. Zij heeft daarbij een lans ge- broken voor een systeem, waarbij de belas- tingkaart zichtbaar aan het motorrijtuig zou moeten worden bevestigd. Nog in den zomer van het vorig jaar heeft de minister van Fi nancien aan de KNAC medegedeeld, dat een dergelijk systeem in studie was. De KNAC acht de voordeelen voor het automobilisme, welke zijn verbonden aan het gebruik van belastingkaarten, welke op de voorruit van automobielen en op speciale be- vestigingsklemmen voor andere voertuigen kunnen worden aangebracht, zod groot, dat zij in een adres aan den minister van Finan cien haar aanbieding herhaalt om de kosten voor het vervaardigen der modellen voor haar rekening te nemen en tereid is desgewenscht ook nog de levering der benoodigde nieuwe belastingkaarten voor haar rekening te nemen voor de eerste zes maanden waarvoor deze benoodigd zullen zijn. DE CANDIDATUIJR VAN GRAMMENS. De katholieke Vlaamsche couranten „De Standaard" en ,,De Morgenpost", die, totnog- toe, de actie van Grammens en diens Raad der Daad schier onvoorwaardelijk hadden ge- steund, hebben met droefheid vernomen, dat Grammens een candidatuur de eerste op de ,,Vlaamsch-Nationale Bloklijst" te Ant- werpen heeft aanvaard. Hiermede, schrijft ,,De Standaard", vervalt hij ,,als zinnebeeld, als vertegenwoordiger van de Vlaamsche samenwerking". „Wij kunnen ons goed voorstellen, aldus „De Standaard" verder, dat de opsluiting, het ge- brek aan contact met het leven, meebrachten dat hij niet meer zoo scherp heeft gezien welke sterkte en sympathie hem juist zijn af- zijdigheid tegenover de politieke groepen moest schenken, en hoezeer dit partijpolitieke optreden afwijkt van zijn eigen lijn en prin- cipes in het verleden. Wij zien niet gaarne Grammens zijn offer, zijn strijd, in het poli tieke tumult geworpen. Wij zien nog minder gaame dat de candidatuur Grammens wordt uitgespeeld tegen een lijst der Katholieke Vlaamsche Volkspartij, en dat zijn populariteit waaraan zoovele katholieke Vlamingen en katholieke Vlaamsche organismen hebben meegewerkt i thans moet dienen om de Antwerpsche nationalisten uit de moeilijk- heden te redden en misschien den vrijzinnigen Jan Timmermans, die als tweede op de lijst staat, mee naar de Kamer te loodsen in de plaats van een Vlaamschen katholiek. BLOEDIGE STRIJD IN TRANSJORDANIE. Britsche troepen, gesteund door vijftien legervliegtuig'en, hebben Zaterdag urenlang strijd geleverd tegen een groote groep uit Palestina naar Transjordanie uitgeweken Arabieren, die zich ten Zuidoosten van het meer van Tiberias verschanst hadden. Tijdens dit gevecht, dat tot het vallen van de duis- ternis duurde, vonden 45 rebellen den dood, terwijl het aantal gewonden, dat zij achter- lieten, zeer groot is. De Britsche troepen heb ben vijf dooden te betreuren, onder wie een officier. Het luchtwapen heeft bij deze zuiverings- actie een belangrijke rol gespeeld; vijftien machines vlogen voortdurend boven de schuil- plaatsen der rebellen en bestookten dezen met mitrailleurvuur. Langzaam maar zeker moesten de opstandelingen ten slotte in Noor- delijke richting terugtrekken, waarbij zij ach- tervolg en omsingeld werden door een afdee- ling Britsche troepen. In het verloop van den strijd hadden de Arabieren intusschen kans gezien met hun geschut een drietal vliegtui- gen te treffen. Een daarvan moest een nood- landing maken, aangezien de piloot door een kogel in de hartstreek getroffen was. De machine was op een tiental plaatsen met kogels doorboord. In dit vliegtuig had o.a. plaats genomen kolonel Chrystal, die met de leiding der operaties belast was. Men heeft hem en de andere inzittenden evenwel in vei- ligheid kunnen brengen. Ook op andere plaatsen in Transjordanie is het tot botsingen met de rebellen gekomen, waarbij dooden en gewonden vielen. Volgens de laatste berichten zijn de opstandelingen thans echter verslagen en heeft de regeering de situatie in handen. Nabij den spoorweg JeruzalemJaffa heb ben Britsche troepen, in samenwerking met de luchtmacht 58 terroristen kunnen arrestee- ren. Zij waren in het bezit van explosieve stoffen, waarmede zij klaarblijkelijk den spoorweg hadden willen opblazen. ZWITSERLAND EN DE FRANSOIIE „ONTHULLINGEN". De correspondent der N. R. Crt. te Geneve schrijft Het Zwitsersche volk heeft met groote kalmte van de ,,onthullin>gen" van het Jour nal des Debats van een beweerd aanvalsplan van Hitler tegen Nederland en Zwitserland kennis genomen. De Zwitsers zijn zich reeds lang bewust van de gevaren, welke de ge- heele internationale toestand ook voor Zwit serland met zich brengt. Eenige aanwijzing, dat de jongste Fransche ,,onthullingen" deze algemeene bezorgdheid nog in een bijzondere mate versterkt hebben, bestaat er niet. Welis- waar zijn Zondag ondanks een voor het overige vaste beurs juist de aandeelen der Zwitsersche banken iets omlaag gegaan, het- •geen de financieele redacties van sommige bladen aan de artikelen in het Journal des Debats toeschrijven, doch deze koerszinking, die trouwens Maandag weder tot staan is gekomen, was reeds zoo bescheiden in om- vang, dat men bezwaarlijk op dien grond zou kunnen verklaren, dat Bernus een gedrukte stemming onder het Zwitsersche volk heeft veroorzaakt. Het heeft menigeen dan ook verwonderd, dat Motta de ,,onthullingen" van het boven- genoemde Fransche blad zelfs een opmerking in de Zondag gehouden gewone bijeenkomst van den Zwitserschen ministerraad heeft waardig geacht. Volgens La Suisse heeft Motta dit dan ook alleen gedaan, omdat Ber nus over het algemeen als een ernstig jour nalist bekend staat. Het bleek terstond, dat alle ministers het met Motta eens waren, dat de „onthullingen" als zeer onwaarschijnlijk moesten beschouwd worden en dat er voor de 'Zwitsersche regee ring geen aanleiding bestaat de herhaaldelijk door Hitler gegeven verzekeringen in twijfel te trekken, dat Duitschland onder alle om standigheden de Zwitsersche neutraliteit en de orfschendbaarheid van het Zwitsersche grondgebied zal eerbiedigen. Natuurlijk moet Zwitserland ondanks alle neutraliteitsbeloften van alle naiburen waakzaam blijven. Docn eenigen grond tot bijzondere ongerustheid kon de regeering in de artikelen van het .Journal des Ddbats" niet zien. Dit is ook de meening van de Zwitsersche bladen, die de bevolking aanraden tegenover sensationeele geruchten in de buitenlandsche pers het hoofd koel te houden. De Franseh- Zwitsersche bladen wijzen erop, dat volgens Bemus het doel van de bliksemsnelle bezet- ting van Nederland en Zwitserland door Duit- sche troepen zijn zou, dat Hitler en Mussolini dan zonder oorlog him koloniale eischen en nationale verlangens bevredigd zouden zien. Want Frankrijk en Engeland zouden volgens Hitler's zoogenaamde plan dan wel aan de Duitsche en Italiaansche eischen toegeven, om daardoor Nederland en Zwitserland, die Hit lers als ,,panden" bezet hield, weder vrij te maken. De Fransch-iZwitsersche bladen zijn echter overtuigd, dat de bezetting van Neder land en Zwitserland als pand heel andere ge- volgen zou hebben. Want stellig zouden Nederland en Zwitserland zich met militaire middelen tegen de Duitsche invallers verde- digen. En even stellig zouden Engeland en Frankrijk niet diplomatieke onderhandelaars, doch sterkbewapende strijdkrachten zenden, om Nederland en Zwitserland te bevrijden! Een Duitsche bezetting van Nederland^ >en Zwitserland, om welke reden dan ook, zou onmiddellijk den algemeenen oorlog tenge- volge hebben. De Fransch-Zwitsersche bla den meenen, dat dit zoo duidelijk is, dat zelfs Hitler zich hierover geen illusies kan maken. Hij moet zelf wel inzien, dat de militaire be zetting van Nederland en Zwitserland onmo- gelijk tot het hem toegeschreven doel kan leiden: aldus zonder oorlog weder in het bezit van de vroegere Duitsche kolonien te komen. Ook het Journal de Geneve schenkt Pierre Bernus geen geloof. Het is echter in een pijnlijken toestand geraakt, want Bernus is de Parijsche correspondent van dit (^eneefsche blad! Het kan dus bezwaarlijk dozen Fran- schen journalist al te scherp als ,,fantast" of zoo aanvallen, zonder daardoor de waarde van zijn brieven uit de Fransche hoofdstad in het Journal de Geneve zelf te verkleinen! De katholieke Courrier de Geneve heeft een veronderstelling, waarom het Journal des Bdbats thans plotseling met deze sensatiebe- richten voor den dag kwam. Dit blad acht het- heel goed mogelijk, dat ook Bernus zelf eeni gen twijfel aan de juistheid zijner ,,onthullin- gen" koesterde, doch toch maar tot de open- baarmaking overging, om daardoor den terug- keer van Fransch kapitaal te bevorderen. Want al zouden de Hollanders en Zwitsers vermoedelijk het hoofd wel koel houden, me- nig Fransch kapitalist, die zijn geld uit Frank rijk naar Nederland of Zwitserland gebracht had, zou zich nu wellicht haasten zijn ver- mogen uit deze zoo sterk bedreigde landen terug te halen! EEN VERKEARING VAN DEN BRITSCHEN PREMIER. Chamberlain en Lord Halifax hebben Woensdag verklaringen in het Lagerhuis af- gelegd over den nieuw ontstanen toestand in Centraal Europa. Lord Halifax gaf eerst een zakelijk overzicht van den loop der gebeurte- nissen in het Hoogerhuis, waarna de premier het woord overnam in het Lagerhuis. Chamberlain verklaarde allereerst, dat de Britsche regeering er niet in geslaagd was tot overeenstemming te komen met de an dere onderteekenaren van de overeenkomst van Munchen, met betrekking tot de garan- tie van de grenzen van Tsjecho-Slowakije, zoodat de Britsche regeering zich niet ge- bonden kan achten door de garantiebepalin- gen. Na de kwestie van de leening aan Tsjecho-Slowakije te hehben aangeroerd, als- mede het uitstel van den reis van Stanley naar Berlijn, waaromtrent 'Halifax in het Hoogerhuis mededeelingen had gedaan, zeide Chamberlain, dat hij er niet aan twijfelde dat de regeling van Munchen juist was ge- weest en de instemming had van de groote meerdenheid van de menschen in de wereld. 'Hij kon zich niet indenken, dat een van de andere onderteekenaren van Munchen ook maar gedacht had aan de dingen die Duitsch land thans heeft gedaan. De overeenkomst van Munchen beteekende een regeling voor de toekomst, aldus Chamberlain, en ik kan de wijze waarop Duitschland de nieuwe ver- anderingen heeft bewerkstelligd moeilijk in overeenstemming brengen met die overeen komst. Voor het eerst stuurt Duitschland thans een militaire bezetting naar een land dat geen Duitsche bevolking heeft. Deze gebeurtenissen kunnen niet nalaten den in- ternationalen toestand opnieuw te vertroe- belen. Zij moeten noodzakelpk een schok toebrengen aan het vertrouwen en dit is te meer betreurenswaardig, omdat juist een zeker herstel van het vertrouwen viel waar te nemen. De mogelijkheid stond open voor concrete maatregelen, die voor alle partijen goeds £if zouden werpen. Met een verwijzing naar zijn verklaring van 30 Januari zeide de Britsche premier, dat hij bij die gelegenheid gehoopt had, dat de tijd gekomen was, dat anderen een bjj- drage zouden kunnen leveren, welke ook aan die landen, die er niet onmiddellijk bij be trokken waren, voordeel had kunnen opleve- ren. Daarom is het natuurlijk, dat ik het diep betreur, wat thans is gebeurd. Doch laten wij ons niet van onzen weg af laten brengen. (Toejuichingen. Laten wij ons te binnen brengen dat de wensoh van alle volken der wereld gecon- oentreerd blijft op verwachtingen van vrede en terugkeer tot de atmosfeer van begrip en goeden wil, welke zoo vaak werd verstoord. Het is het verlangen van dit land, zooals het dat steeds geweest is, dien wensch te bevor deren en de methode van geweld te vervan- gen door die van beraadslaging bij de rege ling van geschillen. Hoewel wij van tijd tot tijd teleurstellin- gen ondervinden zijn de bedoelingen, welke ik op het oog heb, van te groote beteekenis voor het geluk der menschhheid dan dat wij ze licht uit het oog zouden verliezen. De gang- van zaken in Tsjecho-iSlowakije heeft, schrijft de N. R. Crt., in deze twee dagen een snelheid aangenomen, welke verbijs- terend moet worden genoemd. Maakte Hacha zich enkele dagen geleden nog op om op te treden tegen de activiteit van separatistisch gezinde Slowaken, een houding, welke Ber lijn ten zeerste verraste scheetn het Dins,dag- morgen nog niet zeker of iSlowakije zijn onaf- hankelijkheid van Praag zou verklaren achteraf is 'gebleken, dat daartoe reeds den vorigen avond hot besluit te Berlijn was ge nomen nu reeds is dit alles achterhaald. Hacha zelf heeft een gang naar Berlijn ge- maakt en heeft daar aan Hitler de sleutels van het Tsjechische Rijk aangeboden. Het lot van het Tsjechische volk heeft het in handen van den Duitschen Fuhrer gesteld en zoo is nu deze trieste broedertwist in enkele dagen tot een ontknooping gekomen, waarbij geen der deelen meer zijn volledige zelfstan- digheid heeft. Wij mogen ons hier beperken tot de ver- meldlnig van enkele der voornaamste feiten en van eenige kwesties, welke buiten het centrale probleem staan. Feiten, welke door hun belang anders de gernoederen dagen lang in beweging zouden kunnen houden, zijn nu in enkele uren door nieuwe gebeurtenissen achterhaald en vergeten. De groote belang- stelling, welke in September bestond, uit zich nu niet meer. Europa is apathisch ge- worden, het ligt zich neer bij deze gebeurte nissen, die het slechts ziet als een uitvloeisel van de eerder tot stand gebrachte verande- ringen. Nog hebben geen officieele protesten weerklonken, al schijnt een Engelsche demar che aanstaande en kan de buitenlandsche pers haar ontstemming en some ook ontroe- ring temauwemood verbergen. Protesten, waarom ook Formeel immers geschiedt alles uit eigen besluit van de betrokken vol- keren, marcheeren de Duitsche troepen het grondgebied van het voormalige Tsjecho- Slowakije binnen op verzoek van de officieele regeeringen, gelijk dat ook bij Oostenrijk het geval is geweest. En daarenboven heeft de snelle' gang van zaken velen verrast. Woensdag zijn de Duitsche troepen Praag binnengerukt. De Tsjechen hebben hen correct ontvangen, al heeft een deel der bevolking zjjn ontroering en ontstemming nauwelijks kunnen onderdrukken. Hetgeen maar al te begrijpelijk is, want na twintig jaren vrijheid treedt een period© in, waarvan niemand zeggen kan, wat zij brengen zal. Is de onzexerheid omtrent den toekomstigen status van Tsjechie en Sowakije vooral van formeelen aard, zoodat wij haar vandaag kunnen laten rusten, die ten aanzien van Roeithenie is van materieelen aard. Het gaat om de vraag of dit gebied gelijk de beide andere op eenigerlei wijze met Duitschland verbonden zal zijn dan wel aan Hongarije zal worden toegewezen. Zooals men weec, zijn de Hongaarsche troepen Dinsdag Roe- thenie binnengerukt en heeft de regeering te Boedapest een ultimatum naar Praag ge- zonden, waarop Praag wel heeft geantwoord, doch welk antwoord Boedapest niet heeft be vredigd. Intusschen heeft Praag echter reeds verklaard, dat het Roethenie als een zelfstandigen staat beschouwt, waarvoor het geen verantwoordelijkheid aanvaardt. Praag heeft het dus aan de Roetheensehe regeering overgelaten haar eigen boontjes te doppen. De berichten1, welke daaraver binnen komen, zijn in hooge mate verward. Echter is wel duidelijk geworden, dat ondanks den voortgezetten intocht der Hongaren het hoofd der Roetheensehe regeering aan Berlijn om hulp heeft gevraagd. De Duitschers hebben die hulp toegezegd en Duitsche troepen zijn reeds op weg, waarbij zij van de Slowaken een vergemakkelijking van den doortocht hebben gekregen. Wil dit zeggen, dat Berlijn niet accoord gaat met de daad van Boedapest, welke zonder twijfel ten doel zou hebben om profiteerend van de verwarring een grens te scheppen, welke Duitschland's aspiraties in "oostelijke richting voor een dam zou moeten plaatsen? Boedapest is daaraver in intensief contact met Warschau en Boekarest geweest. Maar in Boekarest is men niet gerust en daar verkaart men dan ook dat deze besprekingen nog slechts een informatief karakter hebben gedragen. Want het is tot dusverre nog steeds niet zeker, of da Hongaarsche actie met in- stemming van Berlijn heeft plaats gevonden en Boekarest wil zich niet bloot stellen aan de ontstemming van Berlijn, welke Warschau klaarblijkelijk wel durft te riskeeren. Nog steeds bestaat er geen zekerheid, of de actie der Hongaren ten slotte de instem ming der Duitschers zal kunnen wegdragen. Van uur tot uur veranderen in dit opzicht dc aspecten, terwijl officieele berichten hetzij uitblijven, hetzij zich baseeren op situaties, welke inmiddels al weer door nieuwe feiten zijn achterhaald. Toch is deze kwestie, gelijk men gemakkelijk begrijpen kan, voor het oogenbhk wellicht de meeste interessante en de voor de verdere ontwikkeling van de situa tie belangrijkste. Met ce precisiteit van een uurwerk rukken, terwijl wij dit schrijven de Duitsche troepen over de grenzen van Tsjechie en Slowakije, ondanks het feit, dat de geheele ontwikkeling door haar sneiheid Hitler en zijn medewer- kers moet hebben verrast. Een gebied, dat voor een half jaar nog een moeilijk te bezet- ten object leek, wordt nu zonder slag of stoot overgegeven. De Tsjechische weer- macht wordt ontwapend en nadat eerst in September de Tsjechische Maginot-linie was overgegeven, zijn dus nu de laatste resten van een mogelijken weerstand uit den weg geruimd. Dat de Tsjechen zoo volledig geca- pituleend hebben, zal in vele kringen niet dan groote verbazing kunnen wekken. Hetmoet een nieuwe isteun zijn voor diegenen onder de Duitschers, die meenen, dat door snelle actie veel verkregen zal kunnen worden. Hoe ook de status dezer gebieden zal wor den, onafhankelijk van de vraag, of Roethe nie aan Hongarije zal worden toegewezen dan we) aangehecht zal worden aan het Duit sche Rijk, gelijk Tsjechie en Slowakije, in al deze gevallen kan men verwachten, dat deze actie be politieke situatie van Midden-Europa weer eenigszins heeft veranderd. De greep, welke Duitschland daar reeds had, is nu weer meer direct geworden. De grenzen van het Duitsche Rijk zijn verder naar het Zuid- Oosten verschoven. Of de status van Tsjechie dezelfde zal zijn als die van Slowa- kijke is al evenmin zeker, al is dit slechts een formeele kwestie. Uit de berichten, welke ons Woensdagmiddag ter beschikking stonden, zou men kunnen afleiden, dat Slowa kije een formeele zelfstandigheid krijgt, ter wijl daarentegen Tsjechie een deel van het Duitsche Rijk zal worden. DE PAUS ANTWOORDT OP DE HEM AANGEBODEN GELUKWENSCHEN. In antwoord op de gelukwenschen, welke kardinaal Cratino di Belmonte namens da leden van het heilig college hem ter gelegen heid van zijn kroning had aangeboden, heeft de Paus o.m. het volgende gezegd: ,,Ik ga thans, temidden van den storm, het stuur in handen nemen van het schip van Petrus om het de vredeshaven binnen te leiden. Meer dan vroeger moet mijn pontificaat zich in- spireeren op de woorden van Paulus: ,,Dient de waarheid in liefde". Aangezien ik volkomen op de hoogte ben van het vertrouwen, dat niet slechts zij in den Heiligen Stoel stellen, die aan de kerk ver bonden zijn door de banden van geloof en liefde, doch ook talrijke broeders uit de men- schelijke familie, die den vrede willen, wil ik op dit plechtige oogenblik den leden van het heilige college, die mijn meest vertrouwde medewerkers zijn de woorden toevoegen van Johannes Chrysostomus,,iGij, die onzen arbeid kent, helpt ons door gebed, ijver, toe- wijding en vriendschap, opdat wij uw roem kunnen zijn en gij de onze." EEN GEHEIMZINNIGE KELDER IN DE SPAANSOIIE AMBASSADE TE PARIJS. De Matin heeft een sensatieverhaal om trent de garage in de Spaansche ambassade te Parijs met kleerenkasten voor de chauf feurs, in een waarvan een geheime deur ont- dekt werd, die toegang geeft tot een kelder, welke al lang bestaat, maar waarvan den laatsten tijd een verontrustend gebruik zou zijn gemaakt. Immers werden er allerlei kis- ten en linnen zakken gevonden, waarvan sommige van de Bank van Spanje afkomstig zijn, andere de aanduiding „kathedraal" dra- gen, waaruit de Matin opmaakt, dat in de eerste goud is vervoerd en de andere edel- gesteente en kostbare voorwerpen, uit de kerken geroofd, bevat moeten hebben. Maar de onderstelling, dat er menschen tersluiks gedood zijn, kwam bij het blad op, toen er revolverpatronen en daarmee overeenstem- mende kogelgaten in de muren aangetroffen werden. Een laag gruis dekt den vloer, er staan tafel en stoelen, er ligt een scherpe dolk en overal zijn electrische lichten aange bracht. SIR SAMUEL HOARE ZIET HANSEN VOOR NIEUWE WELVAART. Reuter meldt uit Londen: De Engelsche minister van binnenlandsche zaken, sir Samuel Hoare, heeft aan een noenmaal van de Cana- ZONDER SCHADEllJKE LAXEERMIDDELEN Iederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Vw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom fan gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het >eaer£t. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw Ichaam is vergittigd en U bent humeurig, voelt U el- fendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn siechts lapmiddelen. U poet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een jter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel It zijn. Onschaclelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen m de gal te doen stroomen. Eischt Carter's I.ever- pilletjes bij apothekers en drogisten. f. 0.75. (Ingez. Med.) deesche kamer van koophandel een rede ge houden, waarin hij onder meer zeide: „Ik geloof en mijn meening berust niet op theorie en ongegrond optimisme, maar op de teekenen van den tijd dat handel en nijverheid zich in stijgende lijn bevinden. Ik geloof ook, dat er gedurende de af.geloopen zes weken een definitieve verbetering is in- getreden. Als de wereld zich slechts kan bevrijden van politieke onrust en avonturen, geloof ik dat wij wellicht zijn gekomen tot een der grootste hoofdstukken van welvaart voor de wereld, die wij ooit gekend hebben". Hoare zeide verder, dat de taak van de volgende generatie van het Britsche rijk be staat in de ontwikkeing van een systeem, waarbij een gemeenschappelijk optreden snel- ler dan vroeger mogelijk zal zijn. Ten aan zien van de aanstaande reis van het Konink- lijke paar naar Canada verklaarde hij: „Wij zien de kroon niet alleen als symbool van rijksplicht, maar ook als symbool van waar- digheid in het menschelijke leven". DE VERDEDIGINGSRAAD VERLANGT EEN WAARDIGE VREDE. Voor het eerst sedert den nacht van 5 op 6 Maart heeft Casado een verklaring afge- legd aan de pers. Hij zeide o.a., dat het Spaansche volk veiligheid en nationale waar- digheid verlangt, welke het in staat stelt, op de gewenschte wijze te leven. Dit is het doel van den nationalen verdedigingsraad. Hij voegde hieraan toe, dat de militairen zich niet moeten mengen in de politick van het land, zoo lang de regeering het volk vertegenwoor- digt, doch wanneer zij het volk niet meer ver- tegenwoordigen zou het verraad aan het volk zijn, haar verder te laten bestaan. Toen dus de president der republiek niet naar Spanje terugkeerde, begreep iedereen dat de regee ring geen wettige basis meer had, terwijl bovendien de regeering niet meer het ver trouwen van het land had. Na het aftreden van Azana was de opperbevelhebber de eenig wettige autoriteit in het land, dat in oorlog was. Op een desbetreffende vraag antwoordde Casado, dat hem niets bekend was omtrent het standpunt van Franco. Indien hij een overeenstemming wil, dan zal deze gemakke lijk tot stand komen, doch indien hij, onder druk van Berlijn, represailles wil uitoefenen, dan zal de oorlog voortgezet worden. De ver dedigingsraad verlangt een waardigen vrede doch het leger bljjft bereid. Ten aanzien van den communistischen op- stand zeide Casado, dat deze ten einde is. De schuldigei) zullen overeenkomstig de wet door den rechter worden veroordeeld. De recht- banken hebben dienaangaande geen buiten- gewone instructies ontvangen. Casado voegde hieraan toe, dat tallooze soldaten door hun leiders waren misleid. EEN ADRES VAN LANDBOUW EN MAATSOHAPPIJ In verband met de behandeling van hoofd- stuk X der rijksbegrooting en de begrooting van het Landbouwcrisisfonds in de Eerste Kamer heeft het bestuur van den nationalen bond Landbouw en Maatschappij zich in een adres tot dit college gewend Daar in wordt gezegd, dat het uitschakelen van den vrijhandel op velerlei gebied van ons economische leven eenerz-ijds en het aan de vrije concurrentie overlaten van de prijsbepa- ling der agrarische producten anderzijds, reeds v56r de in 1929 ontstane crisis, een wanverhouding schiep in de belooning van landbouw- en anderen arbeid. De crisis heeft deze wanverhouding zeer verscherpt. Adressant is van meening, dat de overheid regelend moet optreden bij het vaststellen der prijzen van landbouwprod'ucten en wel door middel van regelingen aan de grens, zonder dat in de bedrijfsvrijheid van den individuee- len boer al te zeer wordt ingegrepen. Overne- ming der z.g. crisis-maatregelen door land- bouworganisaties zal niet bijdragen tot het bereiken van het gewenschte doel, zoo wordt gezegd. De prij'zenpolitiek door de regeering ten op zicht van de agrarische producten in de laat ste maanden gevolgd, is zoo wordt verder betoogd in lijnrechten strijd met de ophef- fing der wanverhouding. Door verhooging der prijzen van landbouwiproducten zou de koop- kracht van de bevolking ten plattelande toe- nemen, waardoor om twee redenen bijgedra- gen zou worden tot vermindering van de werkloosheid in ons land Ten eerste, omdat de bewerking van den bodem intensiever zou worden en dus arbeidskrachten in het proces in den landbouw zouden worden opgenomen. Ten tweede, omdat de verhoogde koopkracht vermeerdering van het gebruik van industrie- producten zou, meebrengen. Tevens zou dan, zoo wordt gezegd, de eenige mogelijkheid worden geschapen voor doeltreffende uitvoe- ring van het z.g. Plan-Westhoff. Zoowel uit oogpunt van soeiale rechtvaar- digheid als in het belang van de volkswel- vaart, verzoekt adressant den leden der Eer ste Kamer hun medewerking voor het verkr(j- gen van een zoodanige verhooging van het prjjspeil der agrarische producten, dat de ver- broken ruilverhouding wordt hersteld. SOHIP GEZONKEN. Dinsdagavond te half zeven, toen van het schip Maria Aagje", dat in de nieuwen zwaai-haven te Goes lag, boomen gelost wer den, brak plotseling de staaldraad waardoor het schip eenigszins scheef kwam te liggen. Een der boomen begon toen te rollen, waar door het schip kapseisde, water maakte en zonk. De schipper A. M. uit Dordrecht kwam er met een gekneusde hand af. Waarschijn- lijk zal men de haven gedeeltelijk leeg laten loopen om daarna dan het schip te lessen en leeg te pompen. o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 9