ex rijwielen, loopen lichter. 4650 0>* DAMPO Hebt U Een Borsfenhouder gratis! Hypollick Administratlebureau Z. G. ECKHARDT UW KINDJE VERKOUDEN LAGERHUISDEBAT OVER DE ENGELSCHE DEFENSIE. TERNEUZEN, 17 MAART 1939. beschikbaar op landerijen en huizen Rente vanaf 3'/2 °/o Axelschestraat 38a - TERNEUZEN - Telef. 172 RECHTSZAKEN. KANTONGERECHT TE TERNEUZEN. Uitsluitend verkrijgbaar in buisjes met oranje-band van 20 tabl. 75 ct. en oranje-zakjes van 2 tabl. 10 ct. (Ingez. Med.) zijn meubelen zal weten te verzetten. Dins- dagavond zijn verseheidene afdeelingen gen- darmen ult Oudenaarde en andere Oost- Vlaamsche plaatsen naar Ronse vertrokken ten einde eventueele ongeregeldheden onmid- dellipc te kunnen bedwingen. PROCLAMATIE VAX HITLER. iHitler heeft Woensdagmorgen de volgende proclamatle uitgevaardigd ,,Aan het Duitsche volk. Nadat eerst voor eenige maanden Duitsch- land gedwongen is geweest zijn, in aaneen- gesloten nederzettingen wonende, volksge- nooten in bescherming te nemen tegen de met te dragen terreur van het regiem in Tsjecho-Slowakije, hebben zich in de laatste weken wederom dergelijke verschijnselen voorgedaan. Dit moest in een gebied, waar zooveel nationaliteiten naast elkander leven, tot ondrageltjke toestanden leiden. Als reactie op deze nieuwe aanvallen op de vrijheid en het leven van voksgroepen, hebben zich deze van Praag losgemaakt. Hiermede heeft Tsjecho-Slowakije opgehou- den te bestaan. Sedert Zondag hebben zich op vele plaat sen woeste uitspattingen voorgedaan, waar- aan wederom talrijke Duitschers ten offer vielen. Van uur tot uur neemt het geroep om hulp van de vervolgden toe. Uit de volk- rpke Duitsche taaleilanden, welke door de grootmoedigheid van Duitschland in den af- geloopen herfst bij Tsjecho-Slowakije zijn ge- bleven, komt wederom een stroom van vluch- telingen, die have en goed hebben achterge- laten, naar Duitschland. Een voortduren van dezen toestand moet leiden tot een verstoring van de laatste orde, welke nog in dit gebied, waarin Duitschland een levensbelang stelt en dat zelfs meer dan duizend jaar deel heeft uitgemaakt van het Duitsche rijk, heerscht. Teneinde nu definitief een einde te maken aan deze bedreiging van den vrede en goede voorwaarde te scheppen voor de nieuwe orde in dit gebied, heb ik besloten vandaag (Woensdag) Duitsche troepen te laten bin- nenrukken in Bohemen en Moravie. Zij zul- len de terroristische benden en de Tsjechische strijdikrachten, welke hen besehermen, ont- wapenen, het leven van alle bedreigden be sehermen en de grondslagen leggen voor het invoereri van een doeltreffende regeling, welke recht zal doen aan de geschiedenis van duizend jaar en de practisohe nooden van het Duitsche en Tsjechische volk. Berlin, 15 Maart 1939. w.g. Adolf Hitler. Dees Smith (Dabour-oppositie) heeft de dlebajtten over de legerbegrootdng geopend en verklaard, dat het zeer wel duidelijk is, dat wanneer zich een crisis voordoet, er geen tijd is voor een langdurige beraadslaging over de definitieve politiek. Daarom wensehte hp er opnieuw den nadruk op te leggen, dat zij, die verantwoordelijk zijn, zullen aandringen op ons recht van soepelheid en dat er buiten Frank rijk andere gebieden zijn voor een mogelijk conflict, in het bijzonder in Noord- West Buropa, waar hulp dringender noodig kan zijn dan waar ook. Na gesproken te hebben over Scandinavie en Nederland, zeide Lees Smith, dat er an dere landen zijn wier bestaan in gevaar wordt gebracht en landen, die van groote beteeke- nis zijn voor Groot-Brittannie. Het is volgens Dees Smith de plioht van de Britsche vertegenwoordigers zorg te dragen voor deze landen, alsof zij onder hun eigen verantwoordelijkheid vail en. Sanders (Labouroppositie) meende, dat Zweden en Nederland dienden te worden ge- rekend tot de door Lees Smith genoemde landen en hij voegde hieraan toe: Wij zouden gedwongen kunnen worden te overwegen, of wij Nederland en Belgie hebben te helpen als er vijande 1 ijkheden uitbreken, Churchill prees de regeering voor de ver klaring, dat het de plicht van het land is onmiddellijk 19 divisies te verschaffen voor aigemeenen dienst over zee, indien een der gelijke stap noodzakelijk zou zijn. Iedereen, aldus Churchill, kan er de ver klaring van zien. Het is de eerste betaling op de rekening van Munchen. „Ik wensehte, dat ik kon denken, dat het de laatste betaling dezer rekening was, doch ik ben bang, dat verdere wissels, jaar na jaar en maand na maand gedurende een groot deel van ons leven zullen worden getrokken". Tenslotte vroeg Churchill welke maat- regelen zijn genomen om te voorzien in de verscheping e.d. voor 19 divisies. Minister Bore Belisha heeft op vragen ge- antwoord; dat de territoriale troepen binnen 6 maanden zullen kunnen vertrekken. „Qnze reserves, zoo deelde de minister nog mede, zijn voldoende om in de behoeften te voorzien tot na een mobilisatie weer recru- ten zijn verkregen." OPENHARTIGE TAAL VAN DE ZWITSERSCHE PERS. iDe Zwitsersche bladen staan, aldus het Handelsblad, natuurlijk vol beschouwingen over de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. Opvallend is daarbij de openhartige taal van de pers, die er niet tegen opziet ronduit het Duitsche optreden te veroordeelen. Het be- kende Duitsche standpunt, dat de pers van een neutraal land eveneens neutraal behoort te zijn, vindt in de Zwitsersche bladen nog geen erkenning. Algemeen veroordeelt men het Duitsche optreden als in strijd met den vrede van Munchen. Wat de Zwitsersche regeering betreft, deze onthoudt zich van het uitspreken van eenig oordeel. Een kort officieel bericht in de Zwitsersche pers houdt in, dat de regeering met aandacht de gebeurtenissen volgt, doch het niet noodig acht een extra zitting van den ministerraad te houden, daar men te Bern van oordeel is, dat Zwitserland door deze gebeurtenissen niet reehtstreeks wordt beroerd. Uit de berichten der corresponden- ten te Bern aan verschillende groote bladen blijkt echter wel, dat ook de Zwitsersche regeering, met zorg voor de toekomst is vervuld, ook al meent de Zwitsersche regeering, evenals de pers, dat het gevaar niet groot is van een Duitschen aanslag tegen de Zwitsersche onafhankelijkheid, daar de toestanden in Zwitserland en ook die van Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije niet te ver- gelijiken zijn. Men vreest echter blijkbaar in Zwitsersche regeeringskringen, dat het steeds maehtiger wordende Duitschland den diplo- matieken druk tevenover Zwitserland b.v. ten aanzien van de persvrijheden en op econo- misoh gebied, steeds meer zal verscherpen, zoodat de regeering wellicht spoedig al haar standvastigheid noodig zal hebben om de reeds herhaald bedreigde vrijheden te hand- haven. Een andere reden van bezorgdheid in Zwit- serche regeeringskringen is dat de jongste gebeurtenissen, al leveren zij geen onmiddel lijk oorlogsgevaar op, toch den kiem van ver dere conflicten in zich kunnen dragen, die ook het Westen en daardoor ook Zwitserland zelf in den strijd zouden kunnen betrekken. Daar voor het oogenblik echter geen verdere verwikkelingen te vreezen schijnen te zijn, acht de regeering het niet noodig thans bijzondere militaire voorzorgsmaatregelen te treffen, zooals in September bij de eerste crisis inzake Tsjecho-Slowakije werd noodig geacht. HITLER ZOU GEDREIGD HEBBEN PRAAG TE BOMBAEDEEREN. De diplomatieke medewerker van de .Times" meldt dat Woensdag te Londen bijzondierheden zijn ontvangen over de niets- onziende wijze waarop Hacha, de president van Tsjecho-Slowakije, werd ontvangen. Er was geen bespreking van voorwaarden. Aan Hacha werden eischen gesteld, die het karak- ter hadden van een ultimatum. Bij niet-aanvaarding, zoo werd aan Hacha verklaard, zou Praag onmiddellijk en mee- doogenloos worden gebombardeerd. Kort daarop drong Hacha er bij de Tsje- chen op aan geen verzet te bieden. Ook de diplomatieke medewerkers van an dere Engelsche bladen maken melding van dit dreigement. HOE DE DUITSCHERS BINNENTROKKEN 'Een United Press-correspondent te Praag, welke de Duitsche troepen tot aan de grens tegemoet reisde, vertelt het volgende: Zonder op tegenstand te stuiten zpn de Duitsche troepen bij Melnik, op ongeveer 30 K.M. van Praag verwijderd, de grens over getrokken. De voorhoede werd gevormd door ongeveer 100 wielrijders, die met geweren en lichte machinegeweren uitgerust waren. De hemel was met zwarte laaghangende wolken bedekt en zware sneeuwstormen joegen over de velden. Ik reed eenige kilometers met de Duitsche voorhoede mede door de dorpen, waar de vrouwen in hun hoofddoeken ver- scholen en schoolkinderen met hun tasschen op den rug zwij.gend toekeken. Ook zag men hier en daar ongewapende Tsjechische sol- daten op straat. De bevolking was niet ver- rast, immers de radio had in elke stad en dorp den oproep van de Tsjechische regeering bekend gemaakt, waarin de bevolking ver- zocht werd geen enkelen tegenstand te bieden. Colonnes reden langzaam. De Duitsche colonnes trokken na verhou- ding langzaam op en hun officieren voerden daarbij de eerste verandering op Tsjechischen bodem in: zij dwongen alle passeerende voer- tuigen rechts te houden. Tot nu toe was Tsjecho-Slowakije een der welnige landen, waar het verkeer nog links werd gehouden. Op de sneeuwbedekte velden hielden de boeren met hun arbeid op om de voorhoede na te kijken, daarna wendden zij zich om en wachtten tot de hoofdmacht in zicht kwam. Toen kwam de kern van de Duitsche troe pen, zingend en met bloemen getooid, nader. Terwijl de Duitschers de binnentrekkende troepen met gejubel en bloemen ontvingen, zagen de Tsjechen dit alles met een ze'kere gelatenheid aan. Koopwoede. In de vroege morgenuren bemerkte men te Praag de eerste teekenen van paniek, levens- middelenwinkels en cafe's werden als het ware belegerd en iedereen poogde te bemach- tigen wat hij kon, toen tenslotte door de pro- clamatie der regeering een einde gemaakt werd aan de onzekerheid, stonden de men- schen gelaten toe te zien of gingen aan den arbeid. Droefheid ondei- de Tsjechen. Behalve Duitschers zag men nauwelijks een mensch op straat, die geen uiting gaf aan zijn smart over het einde van den Tsje chischen staat. Velen van de oudere gene- ratie hadden jarenlang gevochten voor de on afhankelijkheid, hadden de Donau-monarchie ondermijnd en waren gedurende den wereld- oorlog naar de Russen overgeloopen, waar zij in het Tsjechische legioen hadden gevochten. Voor het Praagsche stadhuis zag ik een politie-agent het verkeer regelen, ofschoon hem steeds weer de tranen langs de wangen liepen en hij daardoor bijna niets kon zien. Uit alle woningen der Duitschers hangt op het oogenblik de hakenkruisvlag. In de straten ziet men Duitschers met hakenkruisvlaggen versierde luidsprekers, welke op vraehtauto's door de stad rjjden en de proclamatie der Tsjechische regeering herhalen. Daarin wordt o.a. gezegd: ,,De Duitsche troepen bezetten ons vader- land. Gij dient het vaderland het beste door volledige rust te bewaren. Er mogen zich geen incidenten voordoen noch mag er tegen stand geboden worden. Bewaart de orde en rust, wanneer gij ziet hoe de hakenkruisvlag over Praag wordt geheschen". iNiettegenstaande het groot aantal men- schen, dat zich op straat bevindt, verloopt het verkeer zonder incidenten. Enorme drukte in reisbureaux. In alle reisbureaux was het buitengewoon druk, zij konden echter den aanvragers geen hoop op de mogelijkheid om het land te ver- laten geven. STANLEY NIET NAAR BERLIJN. In het Hoogerhuis heeft Halifax medege- deeld, dat het oogenblik met het oog op den aigemeenen toestand in Europa niet geschikt is voor het voorgenomen bezoek van den minister van handel, Stanley, aan Berlijn. Dit bezoek is dan ook uitgesteld waarvan de Duitsche regeering in kennis gesteld is. Het bezoek van den secretaris van over- zeeschen handel, Hudson, aan Warschau, Moskou en Helsingfors, dat na de besprekin- gen te Berlijn zou volgen, gaat, naar Cham berlain in het Lagerhuis te verstaan heeft gegeven, w51 door. iiigcjZ. Med.) PIJNLIJKE INDRUK TE WASHINGTON. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft de feitelijke ontbinding van Tsjecho-Slowakije, volgens de .Washington Star" in Amerika een pjjnlijken indruk gemaakt. Deze nieuwe crisis, zoo vervolgt het blad, wordt beschouwd als de voorbode van nog engere, die voor het einde der maand verwacht worden. Want de Amerikaansche dlplomaten in Midden-Europa laten uitkomen, dat de regeeringen van Duitschland en Italie voorbereidingen treffen om den toestand op de spits te drijven, en velen waarschuwen de regeering, dat de on- eenigheid waarschijnlijk binnen tien dagen zal beginnen. Officieele kringen te Washington zien in de gebeurtenissen van vandaag het onmiskenbare bewijs van het voomemen der totalitaire sta- ten, zich in den komenden strijd met Frank- rijk en Engeland te verzekeren van de ge- hoorzaamheid der overblijvende kleine demo- cratieen. Het overweldigend succes van verleden jaar, brengt er ons toe ook dit jaar nog eens een Bor- stenhouder GRATIS te schenken aan alle Dames, welke tusschen 27 Maart en 8 April een aan- koop doen vanaf 56 fr. Wendt U dan tot het Huis JULIENNE SGHELFHOUT, 6 Brabantdam, 23 Dampoortstraat, 9 Ryhovelaan, 3 Terneuzenlaan, 105 Antwerpschesteenweg, GENT. HET BEZOEK AAN DE J A ARBEURS Waarom het busvervoer tegengewerkt In zijn rede bjj de opening van de Jaar- beurs verklaarde de heer Graadt van Roggen, dat uit tal van plaatsen excursles van han- dels- en milddenstandsvereenigingen zijn aan- gekondigd, o.a. ook uit Belgisch-Vlaanderen In verband hiermede wordt het door het Jaarbeursbestuur wel zeer betreurd, dat voor die gedeelten van ons eigen land, waarvoor een treinverbinding met Utrecht minder voor de hand liggend is bijv. Zeeuwseh-Vlaan- deren en Zuid-West-Friesland het vervoer van jaarbeursbezoekers per autobus door de Inspectie van het Verkeer in hoogste instan- tie toe geweigerd is geworden. Het jaar beursbestuur betreurt dit niet alleen, maar vraagt zich af of't uit een oogpunt van alge meen belang juist is onder de huidige omstan- digheden een economisch belang, in 't bijizon- der ook een middenstands- en een streekbe- lang zoo onverbiddelijk ondergeschikt te ma ken aan het verkeersprobleem. DE LUCHTBESOHERMING IN ZEELAND. Tal van maatregelen worden getroffen. De Zeeuwsdhe correspondent van de N. R. Crt. schrijft: Zooals onlangs gemeld, worden den laat- sten tijd in Zeeland door de overheid tal van voorzieningen getroffen, om de provincie op eventueele aanvallen uit de lucht voor te be- reiden. In een onderhoud, dat wij met den Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, voorzitter van de com- missie-Quarles van Ufford, welker rapport dezer dagen aan de regeering werd uitge- bracht, deelde deze ons mee, dat op Walche- ren thans vrijwe'l alle gemeentebesturen de bedragen hebben uitgetrokken, welke voor de plaatselijke luchtbeschermtng noodig wor den geacht, en dat Walcheren feitelijk de eerste streek in het land is, die de voorzie ningen treft, welke voor de bescherming van het geheele platteland van Nederland zijn gedacht. Dit is bereikt, nadat de Commis saris der Koningin Mr. Dr. Frederiks, secre- taris-generaal van Binnenlandsche Zaken en generaal De Ridder, inspecteur-generaal van de lucht'besoherming voor de burgerbevol- king, op verzoek van den Minister van Bin nenlandsche Zaken, overleg met de Walcher- sohe gemeentebesturen hebben gepleegd. Na Walcheren zal Zuid-Beveland tegen gevol- gen van eventueele aanvallen uit de lucht worden beschermd. Daarna komen de overige deelen van Zeeland aan de beurt. Tenslotte zal de provincie in enkele territoriale ver- bonden worden vereenigd. Aangezien niet kan worden verwacht, dat bij oorlog voor burgerlijke patienten de voile beschikking over de ziekenhuizen zal kunnen worden verkregen, wordt uitgezien naar ge- bouwen, die als zoodanig kunnen worden in- gericht. Voorts wordt gedacht aan de in- richting van een centraal depot voor ver band- en geneesmiddelen. Aangaande de bescherming van historische gebouwen en kunstsohatten, deelde de Com missaris der Koningin ons mee, dat maat regelen daarvoor in onderzoek zijn. Vast staat reeds, dat in het oog'loopende kost- bare gebouwen, zooals de Abdijgebouwen en het stadhuis te Middelburg, bij eventueel ge vaar onmiddellijk zullen worden ontruimd, en dat het griffie- en gemeentepersoneel zijn werk zou verrichten in verspreid liggende lokaliteiten. De voorzieningen, die thans voor het Zeeuwsche platteland worden getroffen, zgn ook elders in het land reeds in vborbereiding. LUXOR-THEATER. Serenade. 'Opnieuw stelt Willi Forst ons voor een liefdesprobleemeen man, de eerste violist van een kwartet, is overgelukkig getrouwd geweest met een vrouw, een zangeres, die twee jaar geleden gestorven is. Zoozeer heeft hij haar lief gehad, dat nog altijd, avond aan avond, een stoel op de eerste rij openblijft, in de concertzalen, waar hij speelt. Om het kind, dat de vrouw hem naliet en dat ergens hoog in de bergen door de grootmoeder wordt op- gevoed, bekommert hij zich nauwelijks, om- dat het te smartelijke herinneringen aan de moeder wekt. Dan ontmoet hij op een avond een jong meisje, een schilderes, hartstochtelijk bewon- deraarster van zijn muziek, hij wordt op haar verliefd, vraagt haar ten huwelijk, trouwt met haar en brengt haar naar het huis in de bergen, dat haar als een droom, een droom van geluk verschenen is. Maar alles is anders. Zwaar en uitzichtloos valt de regen, als zij aankomen; grauw en gesloten staat daar het huis; de heele inrichting is een ver- starde herinnering aan de vrouw, die haar voor geweest is; vijandig zijn de bewoners, tot het kind toe, dat door de grootmoeder tegen de ..indringster" ingenomen wordt. Haar pogingen om den geest van het huis te overwinnen moet de jonge vrouw opgeven uit pieteit jegens de moeder van haar voor- gangster; tenslotte overweldigt de geest van het huis haar zoo, dat zij naar de logeer- kamer vlucht. Een verlichting is het bezoek van haar neef, den jongen zee-officier, maar er valt nieuw noodlot uit te spellen, als de schoonmoeder den man van de ,,ontrouw" van zijn tweede vrouw verwittigt. Als zij reeds een poging tot zelfmoord ge- daan heeft, als het huis om haar heen in brand staat, als de schoonmoeder slechts foe- hoefde te zwijgen, om haar aan een zekeren dood prijs te geven, keert het lot; wel kun nen de brandweerlieden haar niet meer be- reiken, maar de brand wekt haar, nog voor- dat zij voorgoed zou 'zijn ingeslapen; zij redt den kleinen jongen en zijn konijn en ligt dan daarna in de schaduw van een anderen dood in de dorpsherberg. En als zij dan eindelijk de oogen opslaat, is de man tot haar terugge- keerd, tot haar en tot beter inzicht van wat het nieuwe leven van hem vereischt. VLISSINGEN KRIJGT GEEN HERTENKAMP. De plannen tot den aanleg van een herten- kamp in die gemeente zijn, meldt de Vliss. Crt., althans voorloopig, van de baan. Zooals bekend zou diit werk door werkloo- zen geschieden, waartoe de Minister van Sociale Zaken reeds subsidie had toegezegd. Op deze wijze had onze badplaats op een goedkoope manier aan een aardige attractie kunnen komen. Ged. Staten wilden echter hun goedkeuring niet hechten aan het desbe- treffende raadsbesluit. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft nog een adres aan Ged. Staten gezonden waarin de wensche- lijkheid van de ultvoering van diit werkobject werd ibepleit, doch naar wij vernemen, is thans van den Minister van Sociale Zaken bericht ontvangen, dat hij op zijn beslissing is teruggekomen en geen subsidie zal toe- staan, zoodat dus jammer genoeg, voorloopig van den aanleg van een hertenkamp niet veel zal kunnen komen. DE N.V. HAVEN VAN VLISSINGEN KEERT VOOR DE EERSTE MAAL DIVIDEND UIT. In de Dinsdag gehouden vergadering van commissarissen van de N.V. Haven van Vlis- singen werd besloten om aan aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1938 een dividend uit te keeren van 3% pet. Deze N.V. werd in Juni 1934 opgericht en gaf tot op heden de navolgende resultaten te zien: Half jaar 1934 verlies 4.743.13; 1935 ver- lies 4.094,94; 1936 winst 15.445; 1937 winst 25.569,14; 1938 winst 41.917,63. (VI. Crt.) (Tngez. Med.) VestigingsWet. Dinsdag werd voortgezet de behandeling der za.ak tegen A. B., slager te Hontenisse, die aldaar een slagerszaak heeft voortgezet zonder daarvoor de van de Kamer van Koop- handel en Fabrieken vereischte vergunning te hebben verkregen. Wij hebben bij de eerste behandeling dezer zaak, enkele weken geleden, daarvan uitvoerig mededeeling gedaan, en deze zaak als een vestigingsdrama gekwalificeerd, aangezien de jongeman, die thans als be- klaagde terechtstond, feitelijk de dupe ge worden was van contractbreuk van zijn voor- ganger, die had beloofd de zaak te blijven exploiteeren tot B. in de gelegenheid was ge weest zijn diploma voor vakbekwaamheid te verwerven, doch hem na enkele weken in den steek liet, waarop proces-verbaal volgde. De behandeling der zaak was aangehouden, omdat B. bij den Minister van Economische Zaken beroep had ingesteld tegen de afwij- zende beschikking der Kamer. Door den Minister is de beslissing der Kamer gehandhaafd. B. deelde mede thans een cursus voor vak- onderwijs te volgen, welke ongeveer 4 maan den zal duren, en vroeg den kantonrechter in verband daarmede of het niet mogelijk was zijn zaak nog aan te houden. De Kantonrechter vroeg hierna inlichtingen over het verloop dezer zaak aan den secreta ris der Kamer van Koophandel en Fabrieken o.m. wie deze zaak aan het rollen hadden ge bracht, waarop deze te kennen gaf, dat dit naar hij heeft bemerkt is uitgegaan van de slagersvakorganisatie, in de eerste plants op den principieelen grond, dat de Vestigingswet, die is ingevoerd tot opheffing van den midden- stand, behoort te worden nageleefd. Het is volkomen begrijpelijk dat de vader van B. zijn zoon graag gevestigd zag, nu er een zaak open kwam, waarin hij een levensbestaan voor zijn zoon zag, en op koopen aandrong. Vroe- ger ging dit zonder meer, doch thans zijn de eischen der Vestigingswet daarvoor een be- lemmering. De Kamer kon aan B. geen ves- tigingsvergunning verleenen, omdat deze niet aan alle eischen voldeed. B. heeft bij een ver zoek aan den Minister om een verklaring van vakbekwaamheid als bOlijkheidsgronden aan- gevoerd, dat hij niet in de gelegenheid is ge weest vakonderwijs te genieten. Aangezien dit een omstandigheid is die zich in een ex- centrisch gelegen deel van het land veelvuldig- zal voordoen, heeft de Kamer dit als een principieele kwestie beschouwd en daarop de aandacht van den bevoegden Minister geves tigd. Door een afwijzend antwoord heeft deze te kennen gegeven, dat dit motief niet als bil- lijkheidsmotief kan gelden en de jongelieden uit deze streek zich dus ook voor de nood- zakelijkheid geplaatst zien hoe dan ook een vakdiploma te verwerven. De Kamer die geroepen is de wet uit te voeren - kon dus niet anders dan het verzoek afwijzen en het was te voorzien, dat de Minister ook het beroep tegen die beslissing zou afwijzen. De Kantonrechter stelt de vraag, of het dan wel de bedoeling der wet is z66 streng te hdndelen, waar het hier toch niet de op- richting van een nieuwe zaak, doch de voort- zetting van een bestaande betrof, alzoo geen vermeerdering van het aantal zaken. De Secretaris wees er op, dat de eischen der wet duidelijk zijn, er wordt geeischt, dat de nieuw optredende zakenlieden voldoen aan de gestelde eischen. De Kamers worden thans wel eens voor harde beslissingen geplaatst, maar zij moeten zich aan de wet houden. De Kamer heeft al eens een opmerking gekregen, om het feit, dat zij te goeder trouw ge- meend had iemand tijdelijk te kunnen en mogen helpen. De wet is inderdaad streng. De Kantonrechter meende, dat er nog wel wat op te vinden zou zijn voor B. doch wenscht dien weg niet te bewandelen. Hij stelt zich op het standpunt, dat ook rigoreuze wetten moeten worden uitgevoerd, want wan neer dan blijkt dat deze te streng zijn, be- staat de beste kans dat deze spoedig zullen gewijzigd worden, hetgeen bij een slappe toe- passing niet het geval is. Ten slotte kwam de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie aan het woord, die ver- dachte schuldig acht aan het ten laste ge- legde, doch rekening wilde houden met het feit, dat deze er eigenlijk ingeloopen is, door de schuld van een ander, en dat hij al veel nadeel van deze zaak heeft geleden, zoodat hij al genoeg gestraft is. Hij vorderde mits- dien schuldigverklaring, doch zonder opleg- ging van straf. De Kantonrechter deed terstond dienover- eenkomstig uitspraak. Wrijl dan keel, rug en borstje in met Dampo.Wonderlijk zooals dAthelpt! Pol 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. (Tngez M«d.) LESSEN IN DOOIHEII). Geruimen tijd geleden ontdekte de recher che te Ams terdam dat een groot aantal jonge- mannen, dat voor den keuringsraad voor den militairen dienst moest verschijnenj, zich doof hieid en ten onrechte werd afgekeurd. Het bleek, dat het initiatief tot dit becfrog uitging van een 42-jarigen diamantbewertoer. die de jongens uitvoerige instructies en lessen gaf. Hjj oefende voortdurend met z$n ,,clifen- ten" die na de repetities precies wisten wan neer zij tegen den keurenden arts moesten zeggen, of zij een geluid niet hoorden, of slechts flauw of tamelijk duidelijk om zdeh doof voor te doen. De diamantbewerker kreeg voor zjjn be- moeiingen pl.m. /300 per .patient" en tien- tallen jongens hebben van zijn lessen gebnuik gemaakt en zjjn op deze wjjze afgekeurd, zoodat zij niet behoefden te dienen. Tenslotte lichtte iemand de politie in, met het gevolg, dat tegen de diamantbewerker en 24 jongemannen een vervolging werd inge steld. Woensdag stond de diamantbewerker en e£n van de jongens, een 20jarige koopman terecht voor de vierde kamer der arr. recht- bank te Amsterdam. Aan de verdachten was tendaste gelegd, dat zij op 20 April 1937 met het oogmerk om rich wederrechtelijk te bevoordeelen, door een samenweefsel van verdichtsels en door ltstige kunstgrepen dokter M. J. ten Gate hebhen bewogen tot afgifte of het doen afgeven van een onjuiste schrifteltjke verklaring omtrent. het gehoor van den koopman. Verdachte had na de oproeping te hebben ontvangen voor de keuring van den militairen dienst een bespreking gehad met den diamant bewerker. Deze had zich na een gesprek met den vader van den a.s. soldaat beredd ver klaard zijn medewerking te verleenen om een schriftelijke verklaring van een oonspedallat te krijgen om deze bij de keuring voor den dienst te gebruiken. Bij de .lessen" die de diamantbewerker aan den jongeman gaf, hieid hij op verschillende afstanden van diens ooren een tikkend hor- loge, een stemvork en hij sprak fluisterend tot hem. Tegelijkertijd instrueerde hij hem, welke antiwoorden hij moest geven bij het on derzoek van den specialist. Tenslotte brok het tweetal naar don spe cialist, de diamantbewerker vertelde, dat de jongen last van zijn ooren had, dat hij aan een oor zelfs volkomen doof was en dat in tjpi familie doof head! veelvuldig voorkwam. De jongen speelde zijn rol goed en het resultaat was, dat de dokter een verklaring afgaf, dat de jongen doof, althans hardhoorend was. De offieier had in deze zaak drie getuigen gedagvaard. De andere jongens zullen pas terecht staan, wanneer in dit proces tot in hoogste instantie zal zijn beslist. De onder- havige strafzaak is dus te beschouwen als een proefproces. Inspecteur Heyink, die in deze zaak een uitvoerig onderzoek had ingesteld, verklaar de, dat hij gehoord had, dat zeer vele jonge mannen gebruik hadden gemaakt van de dien- sten van den diamantbewerker. Vele clldn- ten had hp naar Dr. Ten C. gestuurd- De®e had gezegd, dat de jongens goed op de hoogte moeten zijn geweest van de wijze, waarop een specialist keurde. Soms kwam de diamant bewerker met den jongen mee, soms een vriend of een familielid. De jeugdige koopman verklaarde, dat bij op bevel van zijn medeverdachte brj den dok ter zoo weinig mogelijk had gezegd: President: Waarom wilde U niet dienen, het is burgerpMcht om uw land te dienen, U moest U schamen om op deze wijze buiten den dienstplicht te blijven. Verdachte: „Ik heb er berouw van". President: „Ik hoop, dat u een flinken tpd na zult moeten dienen. President (tot dten diamanthandelaar„En U geeft toe, dat U er al 22 jaar werk van maakt om jongens voor den dienst afgekeurd te krijgen?" Verdachte gaf toe, dat hp voor dit geval 300 had gekregen, en dat hij dezen jongen tallooze lessen had moeten geven om den specialist voor den gek te houden. Hjj was hardleersch geweest, zpn andere clidnten had den „het kunstje" veel sneller te pakken gehad. De offieier van justitie mr. H. A. Wae- senbergh, bracht in zjjn requdsitoir hulde aan inspecteur Heyink voor zijn nauwgezet onder zoek. Ruim twintig personen zpn by dit on derzoek betrokken. En zij zullen hun gerechte straf niet ontloopen. De jongste verdachte. die thans terecht staalt was te laf om ztjn dienstplicht te vervullen. Hij kwam in con tact met den diamantbewerker, die zich een uitstekend leermeester toonde, die veel suc ces met zijn lessen had. Hp maakte er zpn beroep van om huiverige jangemannen afge keurd te krijgen. Met klem wees de offflcier er in zijn requisitoir op, dat de dokter zondei eenigen twijfel gebeel te goeder trouw is geweest. De dokter moest er wel inloopen, temeer, daar hij niet op de simulatie verdacht was. Wegens oplichting eisohte spr. tenslotte tegen den jeugdigen koopman een jaar ge- vangenisstraf en tegen den diamantbewerker twee en een half jaar. t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 6