Ter Meuzensche Courant Binnenland Buitenland Feuilleton- vertellingen V/oensdag 15 fVlaart 1939. No. S888. TWEEDE BLAD BRABANTSCHE BRIEVEN. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. VAN AFSCHAFFING VAN DE PERSONEELE BELASTING VIOjOR MOTORRIJTUIGEN. Van de zijde der K.N.A.C. schrijft men: In de belastingvoorstellen van den minister van financien zal worden opgenomen een voorstel tot afschaffing' van de personeele be lasting naar den grondslag motorrijtuigen, waarbij voor pl.m. 30 pet. van de opbrengst van die belasting compensatie zal worden gezocht in een verhooging met 12% pet. van de motorrijtuigen belasting voor de voor per- sonenvervoer ingerichte motorrijtuigen. Principieel streed de K.N.A.C. hiervoor ge- durende de laatste jaren op uitermate krach- tige wijze, aangezien voor de bezitters van normale personenwagens op deze wijze het gevoel van rechtsonzekerheid komt te ver- vallen. Immers, door de zeer uiteenloopende taxaties van de waarde door de verschillende inspecties en de nog sterker verschillende op- centenregelingen in de gemeenten, mede af- bankelijk van de huurwaarde van het door den houder van het motorrijtuig bewoonde perceel, waren de verschillen in de heffingen voor eenzelfde motorrijtuig ibuiten iedere rede- lrjke proportie. Deze ergemis is nu van de baan: gezien de con-elusies van het „rapport-(De Vries" blijft de K.N.A.C. hopen en zij zal ook thans niet stilzitten dat de 30 pet. compensatie achterwege zal blijven. En zeer zeker zal toch mogen worden verwacht, dat de gemeen ten voor wie de opbrengst van de perso neele belasting bestemd is hun verdere compensatie niet zullen ontvangen door ver hooging van belastingdruk in anderen vorm. In ieder geval sluiten de huidige voorstellen uit, dat automobilistisch Nederland oneven- redig zal bijdragen in sluitposten van gemeen- telijke budgets. De K.N.A.C. is tevredendoch niet voi- daan. DE STILLE OMGANG. Begunstigd door een prachtigen winternacht is Zondag het eerste gedeelte van den Stillen Omgang te Amsterdam gehouden. Gelijk andere jaren waren ook ditmaal tien- duizenden uit alle windstreken naar Amster dam gekomen. Reeds voor de klok een uur had gestagen waren de eerste pelgrims de smalle steeg achter het Begijnhof ingegaan om de Kalver- straat te bereiken en ter plaatse waar eertijds de heilige stede stond tusschen de beide kapelstegen hun stil gebed aan te vangen De intentie voor dit jaar was ,.,bevordering van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde sluitend in het kader van de actie voor een nieuwe gemeenschap. Pelgrims uit Groningen en Nijmegen, Sal- land en 's-Gravenhage, Tilburg en Hilversum, Zaandam en Klazinaveen, Westland en Ken- nemerland, Leiden en Gouda en kleinere groepen van het platteland legden den weg af door de Kalverstraat en Nieuwendijk, door Warmoesstraat en Nes en rond de plaats. waar de ouderen van onzen tijd zich nog de Nieuwezijdskapel herinneren. Het grootste contingent reisde per trein: aan de westzijde van het Centraal-station kwamen en vertrokken negen extra treinen aan de oostzijde, kon men er een twaalftal tellen. Bovendien vervoerden de laatste en de eerste treinen der gewone dienstregeling vele deelnemers. Ook per bus kwamen duizenden naar de hoofdstad en de Noord-Hollandsche rijwiel- bond zorgde eveneens voor een vertegen- woordiging van een paar duizend man. Alles verliep in volmaakte orde. De volgende week komen pelgrims uit de overige plaatsen van Nederland, dan is ook de Zondag van de Amsterdammers. VOORZORGSM AATREGELEN TEGEN GASAAN-VALLEN. Naar Reuter meldt, is Maandag te Londen aangekondigd, dat binnenkort 1.400.000 anti- gasmaskers zullen worden uitgereikt voor de bescherming vein babies bij luchtaanvallen. Minister Elliot heeft meegedeeld, dat op een aanvraag om schuilplaatsen voor de evacuatie van 1.100.000 kinderen uit de dichtbevolkte streken, reeds voor 1.500.000 kinderen ver- blijfplaatsen zijn aangeboden. DE BURGEROORLOG IN SPAN J E. De tegenstand van de communisten heeft precies een week geduurd, gedurende welke men heeft kunnen vaststellen, dat de beide cbmmunistische bevelhebbers van de leger- eorpsen, waaraan de verdediging van de hoofdstad was toevertrouwd, ongeveer dertig- duizend man in het vuur hebben gebracht tegen den verdedigingsraad waardoor het front werd gedesorganiseerd. De communis ten beschikten over voldoende wapens en levensmiddelen. Uit het einde van het avon- tuur blijkt wel, dat de communisten in Madrid slechts een gering deel van de bevollting ach ter zich hebben. Dank zij de maatregelen van den verdedigingsraad mag men het aanta! slachtoffers betrekkeiijk gering noemen. Carthagena in handen der communisten? Volgens nog niet bevestigde geruchten, welke te Parijs de ronde doen, zouden de communisten zich meester hebben gemaakt van Carthagena. Havas meldt uit Madrid, dat Zondagavond om half zeven het radiostation Voz de Espana Republicana heeft medegedeeld, dat de strijd- kraohten van den nationalen verdedigingsraad Zondagochtend 500 politieke gevangenen heb ben overgenomen, die de communisten in het Prado hadden opgesloten. Onder hen bevond zich de burgerlijke gou- vemeur van Madrid Gomez Osscorio. Deze gijzelaars waren in het begin van den opstand bij verrassing gearresteerd. Zondag tegen den middag zouden de com munisten nog 3000 gijzelaars hebben vrij- gelaten. Union-radio meldt, dat tegen 2 uur Zondag- middag afdeelingen van den nationalen ver dedigingsraad het Nebrya-Lyceum hebben veroverd, waardoor 1500 gevangenen konden worden bevrijd. De communisten hebben op hun terugtocht echter de luitenant-kolonels Frajua en Plet, die den verdedigingsraad trouw waren gebleven, meegevoerd. Tevens meldde Havas, dat, na van Zondag- middag 5 uur tot des avonds 10 uur te hebben vergaderd, de nationale verdedigingsraad over Union-Radio heeft laten omroep-en, dat in de hoofdstad volkom-en rust heerscht. Naar medegedeeld wordt, hebben sommige deelen van de hoofdstad het Zondag zonder brood moeten stellen, daar de communisten zich tijdens de dagen van den opstand van tal- rijke auto's met meel hebben meester ge maakt. Maandag zou de uitdeeling van levens middelen normaal hervat worden. De verliezen der Italianen. Te Rome is officieel meegedeeld, dat de i achterwerk in 'nen glasscherf en nou is den b-eest te lui om op te staan." 't Wefke geloofde ft bekanst, z66 droog stond den Eeker heur te verlakken, maar toen ze zag, dat ik bij den wagel ineens in den lach was- ges-choten, gong ze nijdig naar binnen en smeet de d'e-ur veur den Eeker toe, dat 'nen pliesie-agent van z'n fiets stapte en ons kwam vragen wat er loos was. ,,Loos vroeg den Eeker, mee 't eigenste onschuldige gezicht: „loo-s?" En hij keek mij aan, of ie vragen wou, wat dat beteekende: ,,loos" „Wattoffer hier aan 't handje is", vroeg verliezen der legionnairs in den Spaanscher, - ^en diender kwaad: ..mee dieen bons van die burgeroorlog op 13 Februari als volgt waren: 3065 dooden, o.w. 272 officieren, 10.708 gewon- den, o.w. 889 officieren. Verdwenen zijn 214 man, w.o. 6 officieren, terwijl er 365 man ge- vangen zijn genomen, o.w. 5 officieren. HERDENKING VAN DEN ANSCHLUSS EN VIERING VAN DEN „HELDEN GEDENKTAG". In Duitschland is Zondag tegelijk met de aanhechting van Oostenrijk de ,,Heldenge- denktag" gevierd. In alle steden wapperden de vlaggen en in de Opera te Berlijn is een officieele plechtigheid gehouden in tegen- woordigheid van Hitler. Admiraal Rader heeft daar een toespraak gehouden, waarin hij hulde bracht aan het werk van den Fiihrer, die het Duitsche volk het vertrouwen in zichzelf heeft weergegeven. Verder wees hij op de noodzakelijkheid van strijd tegen het bolsjewisme. Spreker herin nerde vervolgens aan de voorstellen van Hitler tot -beperking van de wapeningen. Zich richtende tot de soldaten van alle mo gendheden zeide admiraal Rader, dat Duitsch land voor alles den vrede wil, doch het denkt aan zijn veiligheid. Tenslotte braoht spreker hulde aan de ge- vallenen uit den grooten oorlog, de gesneu- velden van de vrijkorpsen, de dooden van de nationaal-socialistische beweging en de ge sneuvelden in Spanje, ,,de dooden, die op vreemden bodem vielen voor Duitschland". Ulvenhout, 9 Maart 1939. Meneer Amico. Van Dre I heb ik order gekregen, om oe in zijn plek deuze week 'nen brief te schrijv-en. Hij is bar verkouen, ziedeas ge 't mij vraagt heeft ie griep, maar daar wil ie nie van hoo- ren. AllemaaJ nuu- werwetsighedens", noemt ie dat. ,,'t Is dood-gewoon 'n bietje 'n irafluensa", zee Opa, die nie ziak wil zijn. ,,Bij de kiepen noemen we 't toch ook gin griep Maar doodgewoon ,,'t Snot". Leg dus nie te klie ren over griep en geef me 'n buds aspirine en m'n pij.p!" En zoo, meneer amico, lee-t-ie in de bed- stee te commandeeren en te foeteren. We meugen 'm nieverans mee helpen. En hij dbktert eigens. Ook over ons! Dat ge 'r de tranen van in oew oogen krijgt...! Want ge mot weten, hij heeft 'n rotsvast geloof in menthol Dat ,,goedje", beweert ie: ,,bijt al die bacillen de-n kop af". En nou staat er op de plattebuis 'n open pan heet water, waarin Opoe nou. en dan 'n snuifke van die ..menthol- pinnekes" strooit, van die kristallekes, ge wit. En dat geeft 'n lueht in den huis, amico gin kwaje lucht, ik ru-uk 't geren maar zooals ik zeg: de tranen scihieten er van in onz' oogen. En werm als 't hier is! Wel 80 graden, denk ik. Den Eeker zit mee 't zweet op z'n neus en z'n hemdsboordeke losge- knoopt, teugenover mij aan de tafel te lee- ren, onder de oKelamp en nou en dan wrijft ie 't zweet van z'n veurhoo-fd in z'n rosse piekhaar, dat nat uit z'nen kop stikt. Dre I zee: ,,die vrottigheid is er mee kouw ingekomen, mot er dus mee wermte uit. Den Fielp, die daarstraks 'ns kwam kijken, zee: ,,has ik m'nen deeg ier neerzet, wordt m'n brood van heigens gaar!" ,,Ik ben al gaar", gichelde den Eeker en hij droogde z'n hand af veur ie in z'n schrift de oefeningen in 't net begost te zetten veur den bovenmeester. Ah, meneer amico, dieen Eeker leert zoo geren! Mijnen kop eraf, als ie in den veurzomer nie v'lot Mulo-examen lean maken! Een ding is wel ve-ul jammer! Ik zal er op den duur mijnen besten knecht mee kwijt- raken, mee al dat ge-leer. Eigens had ik daar nog nie zoo bij gedocht, maar Opa mokte me daarop attent. Da's veul jammer, ja, want ik mag den Eeker geren. En ik kan m'n eigen ons bedrijf zon der den Eeker nie goed meer veurs-tellen. Afijn 't duurt nog erg lang eer 't zoowijd is. ,Gin zurgen veur den tijd, zegt Dre I dik- kels: ,,'t is allegaar veur ons geregeld en... ten beste geregeld." Nou, Drb I, mee al z'n jaren, kan 't weten, zeg nou eigens! En dikkel's om niet te zeg- gen, a'ltij, heeft ie 't veur mij gerajen. Fijn, man, om zo'nen Opa te hebben! En 'k zal blij zijn, als ie weer heelegaar beter is, al is ie dan ook nie ziek, naar zijn zeggen. Ik ben vandaag mee den groentenwagel uitgewist. En, wat veul plazierig was 'k heb goed verkocht. Den Eeker was meegegaan, omdat ik, naar de wet, de jaren nog nie heb. Den Eeker is 'n jaar ouwer, dan ik, ziede. Zoodat, volgens de wet, den Eeker de leiding had. Nouja. 'k Heb 'm geren bij me; wij kunnen goed opschieten mee malkaar, want ge mot nie deniken, meneer amico, al is ie nou meer ge- leerd dan ik, dat ie daarom 'nen dorren boe- kenwurm is, horre! Ojeeneee, ge kunt oew eigen slap lachen mee 'm. Zoo stonden we bij 'n klantje van den mer- gen, dat, eerlijk gezeed, n-ogal chagrijnig van aard is. Oew groentes pakt ze vast, gooit en smijt ze ond-erstboven deur de ben, of ze 'r vies van is. En op t lest, als z'-oe betaalt, dan trekt ze daarbij 'n gezicht of ze zeggen wil: ,,hier, afzetter, om 'nen menscih zoo af te leg- gen!'! En altij heeft ze iets! Dan laat ge ze te lang wachten, dan kan 't wel wat rustiger, dan staat er te veul wind, dan weer schijnt de zon te fel op 'r gordijnen en van den mer- gen... t-oen blafte onzen Blek te veul! Den Eeker, die dalijk in de gaten had mee 'n vervelend merakel te doen te hebben, zee, mee z'n verlegen en onsohuldig rattensnoetje an heel bescheien: ,,dat komt, juffrouw, om dat dieen hond zoo lui is!" ,,Lui?! lui?!" vroeg ze vinnig en onge- lcovig, ,,welken ho-nd blaft nou uit luiheid?" ,,Toch is 't zoo, juffrouw", zee den Eeker beleefd en onderdanig. ,,Kek, ge kunt 'm weer zien zitten, onder den wagel."' ,,Nou? Wiat zou dat?" ,,Ja, ziede, juffrouw, hij zit nou mee z'n S deur? Hebt ge die juffrouw lastig geval-len?' j ,,Ooowzee den Eeker, sjuust of ie 't nou begreep (hij kan de dienders, die 'm zoo- dikkels weggejaagd hebben, altijd nog nie lucht en of zien) „oow, bedoelde datte? Dat die juffrouw zoo hard mee de deur smeet?' ..Tuurlijk. Wa-d-ande-rs!" ,,Ik stond mee die dame te praten over koeikes en kalfkes; wij hadden daar groentes afgeleverd, ziede. Maar ineens, toen gij daar kwam aangefietst, meneer den agent, toen ze jouw gezicht zag, was om zoo te zeggen heu- ren dag bedorven. Toen gong ze, wit van drift, naar binnen en gooide de voordeur zoo hard toe, da'ik er van verschoot. Gij hebt heur zeker wel 'ns lillijk behandeld? Want die dame is anders altij even lief en meegaand, ziede." Den diender kreeg 't te kwaad en stapte op z'n fiets. Den Eeker nam beleefd z'n petje af en zee zacihtjes: ..gegroet, kamera-ad Zuur- kool". Meneer amico, ik kreeg 't benaauwd van den lach. Den diender keek om zelfs. Maar dalijk lichtte den Eeker z'n petje weer diep af. Neee, da's nie te zeggen, zooveul leut ge hebben kunt mee dieen schralen Eeker, dien g'oew leste centimeke in bewaring zou geven, maar die zoo slim en gevat is, lijk weinigen, In veul dingen is ie gehaaid. Ik weet dat beter dan Opa, want ik trek mee den Eeker heele dagen op. Ik denk, 't zit 'm daarin, me neer amico, dat ie in sommigte dingen te veul en in andere dingen te weinig ervaring heeft opgedaan in z'n leven van zwerver, kermis- gast, boer en ook; student nou! Ja 'k zal 'm veul missen, als ie z'n eigen hier ooit nog 'ns uitstudeert. En dat doet ie... De taken, die ie meekrijgt van den boven meester en die berekend zijn op drie dagen volop werk, mokt ie in eenen avond af. Hij brengt drie keer zooveel werk verom bij den meester, dan ie meekreeg. We hadden op kostschool vijfhonde-rd jongens omtrent, maar ik heb zoo eenen er nooit tusschen gekend. Als we ten ende de stad waren, dan was ie efkens heel stil. Oh, dooht ik, die loopt weer te studeeren. Hij vergat den wagel, docht me. Maar neee, hij douwde den wagel naar den kant, 'n stil straatje in en vroeg om efkes te stoppen Ineens was 't weer 'nen anderen Eeker. Schuw stond z'nen spitsen sproeten- kop, dun trok ie z'n lippen en twee scherpe vouwkes bogen langs zijnen grooten mond. ,,Eh... Dre... ge mot 'ns efkes luisteren, als ge wilt." ,,Kek' ns... ik... ikke... 'k wil iets doen, waarover gij thuis nie mot leggen te zeeve- ren.' Toen nam ie rap 'n diepe ben, dee ze half vol eerpel, vulde ze aan mee savoyen, lof en ap- pelsienen, 'n twintig eiers en ik begost 'm te snappen. ,,Dre, veur h-oeveul geld is ditte?' Ik rekende alleen d'eiers en zee: ,,veftien stuivers, omdat gij 't. zij*:." ,,Neee", zee-t-ie: ,,den vollen pre." ,,'Nen gulden, deer." ,,'t Is nog te goeiekoop. Hier dan." En hij gaf me zoo, los uit z'nen zak, 'nen gulden. „Luister, Dre, nou gaai 'k daar in dat win- keltje 'nen buil tabak halen veur vad-ers en dan breng ik heel dieen kri-ppot efkes bij moeders! Wilde zoolank wachten, asteblieft." „Ek wacht wel efkes, ja." ,,Veul bedankfi'", zee-t-ie seerjeus en hij klopte seerjeus op m'nen schouwer. Zoo rap als maar kon, schoot ie 't winkeltje- n-in, kwam op 'n drafke verom zonder mand en gooide mij 'n pakske sigaretten toe, ver- diween weer in 't winkeltje, kwam me-e ae mand verom, zwaaide en smeerde m op n drafke 't straatje in, uitloopend in 'n zwart fabrieks- en loodsencomplex, waar aan t end •t woonwagelkamp ligt, rond'om 'n houiten noodkerkake. 't Was- half een omtrent, de klanten hadden we tennostenbije gehad, als den Eeker verom was kosten we thuisrijen en hier en daar nog aanbellen bij 'nen klant, die ons na twaalven pas kan pruimen. Ik blaaide Opa's klantenboekske nog s deur werkte 't bij mee betalings en den nuu- wen pot, telde m'n geld n-a oem, gmnen kwajen dag! En als ik n sig ken had, kwam daar in de verte den Eeker al weer vsroim, mee de leege mand op z nen schouder. Ik zwaaide, den Eeker zwaaide-n- oo'k, ik kost zien: hij had goeien zin. Als ie den wagel kwam mee de woorden. „he k bij dan vroeg ik: oe lank laten wachten, Dre! ,,hoe was 't thuis, Eeker Vast keek ie me toen in d'oogen en diep seerjeus zee-t-ie: ,,goed! goed1, Dre! Dan kneep ie z'n lippen weer dun, s-cherpe streep- kes kerfden weer lang zijnen mond en nog ns zee-t-ie: ,,goed, wezenlijk goed." Dan wierden z'n oogen 'n bietje rood en zee: ..Dre, veul bedankt enne... smoest er nou nie over mee oew grotvader; ik wil die groen tes en eiers nie veur niks -h-ebben! En ge wit eigens hoe ie is, ee?" ,,Was oew vader thuis, Eeker?" ,,Neee, die is den boer op. Gaat daar langs de deuren, om stoelen te matten. En moeder ver-telde, Dre, dat ie weer elk-en dag 'n dag- geld verdient en... alles, tot den lesten cent afgeeft. Ginnen -druppel mee, jonk." ,,En oew moeder blij?" ,,Blij?!" zeet-ie heesch: ,,neee, Dre, da's 't woord nie! 't Brave menschke is veul ge- lukkig." ,,Was ze content mee oew mand?" ,,Dat verstade, man! Maar ik heb heur ge zeed: moeder, zee ik, zeg nou nie aan vaders dat ik deus gebracht heb. Mokt 'nen steuvigen stamppot klaar, mee den man twee eiers en doe nou sjuus-t of ge dat allegaar hebt kun nen opscheppen van vaders verdiensten, dat gift 'm moed! Denkte gij ook niet, Dre?" Ik slikte. Knikte toen ja. Keerd-e den wa ge!. Op Ulvenhout aan. ,,Zeg, Eeker, ge had me die sigaretten nie motten koopen!" Leg nie te kletsen, Dre, ge h-ebt me veuls te weinig gerekend!" Ja 'k zal 'm veul missen, als ie z'n eigen hier ooit nog 'ns uit-studeert. En dat doet ie...! Wont ge moest 'm daar weer den heelen avond, onderwijl als ik deuzen brief potlooide, den blokken, meneer amico! 't Zweet staat in de rimpels van z'n voorhoofd. Z'n rosse stekels pieken nat uit z'nen kop. De cahders schrijft ie blad veur blad, gestaag vol mee de oefe ningen uit den stapel bo-eken, die eerst links van 'm lag en nou rechts. Want hij werkt pront en mee systeem. Sjuust als ik 't op kostschool moest doen, al wil ill daarmee nie zeggen, da'k 't ook dee...! Den Eeker doet dat allegaar vaneigens, zonder dat iemand 't 'm leerdie of voorzee. Nou, Trui hee den avondpap klaar, den Eeker ruimt z'n spullen in z'n kistje, ik schei er ook maar af. Opa roept sjuust of dieen pap nou nooit. komt 'n goei teeken. Hoewel, wat Dre I veur 'nen zieke is, dan kan 'k mee m'n pet nie bij. Hij schraanst nog meer, dan anders! ,,Da's van dieen asperien en dat zweeten", zee-t-ie: ,,ik schrans die snertkwaal kapot. Pap, Trui!" Ik denk wel, meneer amico, dat ge volgen de week den brief weer van Dre I krijgt in- plek van DRe IH. Saluut Vergadering van Maandag 6 Maart 1939, des namiddags 2 uur. Voorzitter: de heer S. van Hoeve, burge- meester. Tegenwoordig de leden A. de Feijter, A. de Koeijer, F. C. Wisse, M. Florusse, A. Haak, C. de Jonge, C Maas, K. Hamelimk, A. J. de Visser, H. de Feijter, D. G. Koopman en de wnd. secretaris J. W. Kusee. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier, en richt zich vervolgens tot den raad in de volgende bewoorddngen Mijne Heeren, In de raadsvergadering van 22 December 1.1. deelde ik u mede, dat de gemeente-secretaris, de heer J. Stolk, wegens ongesteldheid niet in staat was zijne werkzaamheden te vervul- len. Ik sprak daarbrj den wensch uit, dat spoedig geheel herstel hem ten deel zou val- len, om weer opnieuw zijn taak ten gemeente- hui-ze te kunnen voortzetten. Echter heeft dit niet zoo mogen zijn. In den vroegen ochtend van 20 Januari van dit jaar is hij ver van zijn woning in den vreemde waar hij verpleegd werd uit dit aard- sche leven weggenomen. Wij willen van deze plaats gedenken aan al datgene, wat hij gedurende een reeks van jaren in deze gemeente als secretaris ver- richt heeft, bijna 28 jaar heeft hij deze admi- nistratieve functie op een wijze vervuld, die te roemen valt. In deze oogenhlikken willen we een woord van stille hulde brengen aan zijn werkkracht in het belan-g der gemeente vervuld. Zijn persoon en zijn werk zullen zeker nog geruimen tijd in onze gedachten voortleven. In verband met het overlijden van onzen gemeente-secretaris werd mij door mevrouw Stolk en haar zoon verzocht, namens hen aan den raad aan te bieden een portret van den overledene. Ik meen, namens alien te spreken, wanneer ik mevrouw en den heer Stolk dank zeg voor dez-e attentie, die zij ons hebben aangeboden, en die wij alien ongetwijfeld als een aanden- ken aan den heer Stolk zullen bewaren. In deze vergadering de eers-te in 1939 zij het mij vergund u een thartelijk welkom te mogen toeroepen. Het stemt tot dank, dat we alien in welstand tegenwoordig kunnen zijn om ook dit jaar weer opnieuw de belan- gen der gemeente te bes-preken en te behar tigen. U voor al hetgeen dat reeds in het voor- bijgegane is gedaan in het belang en voordeel van de plaats onzer inwoning wil ik daar voor dank brengen. Wil, mijne heeren, van mij ontvangen voor dit jaar mijne hartelijke gelukwenschen, voor u persoonlijk, voor uwe familie, alsook voor uw zakenleven. Mog-e oak onze gemeente deel hebben aan de weldaden, die no-g in ruime mate vloeien over ons land en ons volk, en dat wij in dank- baarheid mogen leven onder het bestuur van onze Vorstin en die Haar ter zijde staan om ons vaderland en gewest te regeeren. Moge het ook u, weer als voorheen ge- geven zijn, met lust en bezieling in het ware belang der gemeente werkzaam te zijn, en zij Gods onmisbaren Zegen ons, U en mij, daarin rijkelijk nabij. De heer WISSE: Edelachtbare Heer Burgemeester, Wederom valt mij, als oudste raadslid, de eer te beurt als eerste in dit jaar het woord te voeren. Namens den raad dank ik u voor de woor den, die u, ons hebt toegesproken. Wij hopen hartelijk, dat uw goede wenschen in vervul- ling mogen gaan en dat onze gemeente ook in het jaar 1939, dat ook wij mogen gespaard blijven bij het leven en d-e gezondheid, en ook voor rampen gespaard moge olijven, zoowel op het gehied van het s-oms dreigende oor- logsgevaar, als op het gebied van natuur- rampen. Onzerzijds brengen wij u, Burgemeester, als- mede Wethouders en wnd. Secretaris, onze beste wenschen voor dit jaar. De goede samenwerking die er steeds in onze gemeente tusschen Dagelijks-cb Bestuur en gemeente- raad bestaan heeft, moge bestendigd blijven. God geve u steeds de ikracht om uw ambts- bezigheden in onze gemeente met ijver en in goede gezondheid te verrichten, opdat door nauwe samenwerking het beste voor onze ge meente gevonden worde. Ons aller mede- werking zij u bij dezen van harte toegezegd. De VOORZITTER: Mijnheer Wisse, ik dank u voor d'e woorden, die u namens den raad tot mijn persoon richtte en hoop, dat deze zooveel mogelijk in vervulling mogen gaan. 2. Notulen. Bprgemeester en Wethouders stellen voor, de notulen van de vergadering van 22 Decem ber 1988 vast te stellen zooals die in druk zijn verschenen. Met algeme-ene stemmen wordt aldus be- sloten. 3. Mededeelingen. a. Proces-verbaal van de op 6 Februari 1939 gehouden opneming van hoe'ken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat de inkomsten tot dien datum hebben be- dragen f 119.100,17 en de uitgaven 97.351,05, zoodat in kas moest zijn en ook was 21.749,12, waarvan belegd bij de Boerenl-een- bank te Terneuzen f 7403,21 en bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage f 12.881,57. -Aangenomen voor kennisgeving. b. Proces-verbaal van de op 6 Maart 1939 gehouden opneming van boeken en kas van den secretaris-penningmeester van het Alge- meen Burgerlijk Arm-bestuur, waaruit blijkt, dat de inkomsten hebben bedragen f 7780,74 3n de.uitgaven f 7498,20, zoodat in kas moest ;ijn 2-32,54. hetgeen overeenstemde met de in kas bevonden waarden. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Ingekomen stukken. a .Het besiuit van den raad van 26 Sep t-ember 1938 tot wijzdging van de Verordening regelende de eischen van benoembaarheid enz. van de veldwachters, voorzien van het bewijs der Koninklijke goedikeuring. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het besluit van den raad van 24 October 1938 tot heffing van 65 opcenten Op de ge- meentefondsbelasting voor het jaar 1939/1940, voorzien van het bewijs der Koninklijke goo-d- keuring. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het besluit van den raad van 22 Decem ber 1938 tot aansluiting bij de N.V. Water- leiding Mij, voorzien van het bewijs van goed- keuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het besluit van den raad van 24 October 1938 tot het aangaan van een rekening- co-urant-overeenjkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, voorzien van het bewijs van goedkeuring door Ged. Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van L. de Putter, A 145/54, houdende dankbetuiging voor de hem toege- ken-de salarisverhooging. Aangenomen voor kennisgeivng. 5. Benoeming leden Algemeen Burgerlijk Armbestuur. In het jaar 1939 zijn aan de beurt van af- treding de heeren J. -Scheele Wjzn; J. Tollenaar en J. A. Wjilhelm. Gehoord het Algemeen Burgerlijk Armhestuur worden de navol-gende dubbeltallen overgelegd 1. J. Scheele Wzn (aftr.); A. Westerbeeke. 2. J. Tollenaar (aftr.); A. de Koeijer Kzn. 3. J. A. Wilh-elm (aftr.); M. de Jonge-Hage. De heer HAAK wenscht, voordat tot stem ming wordt overgegaan, een kleinigheid te zeggen. Het is mogelijk, dat een der aftre- dende leden met een kleine meerderheid her- kozen zal worden, waarin weUicht een der herkozenen aanleiding zou kunnen vinden, voor zijn herbenoeming te bedanken. Men zal spreker toestemmen, dat het lidmaatschap van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur geen aangenaam werk is, doch een zeer moei- lijk werk. Waar het tegenwoordige armbe stuur zijn wenk tot voile tevredenheid heeft verricht, geeft spreker in overweging, dat de leden hun stem zullen uitbrengen op no. 1 van de voordracht. Niet, dat spreker een minder gunstige opinie zou hebben over de andere voorgedragenen, hij zou hierover wellicht het- zelfde kunnen zeggen. Waar echter een der de vorige maal herkozenen, die met een kleine meerderheid herkozen werd, er een poosje over ged-acht heeft, zijn herbenoeming' niet aan te nemen, meende spreker vorenstaande te moeten zeggen, opdat men daarmede Toke ning zou houden. Het is absoluut sprekers bedoeling niet, de leden voor het uitbrengen van hun stem te beinvloeden. De VOORZITTER verzoekt de heeren De Visser en Florusse, met hem het stembureau te vorm en. Voor de eerste vacature worden uitgebracht 11 stemmen, waarvan op J. Scheele Wzn 11 stemmen, zoodat deze met algemeene stem- men is herkozen. Voor de tweede vacature worden uitge bracht 11 stemmen, waarvan op J. Tollenaar 10 stemmen, 1 stem op A. de Koeijer Kzn, zoodat J. Tollenaar is herbenoemd. Voor de derde vacature worden uitgebracht 11 stemmen, waarvan op J. A. Wilhelm 6 stemmen, M. de Jonge-Hage 3 stemmen, 2 briefjes zijn bianco. Is alzoo herbenoemd J. A. Wiilhelm. Tevens moet worden voorzien in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van het lid J. Verpoorte. Hiervoor is vastgesteld het navolgende duhbeltai 1. J. van de Wege; 2. H. de Zeeuw-Dees. Uitgebracht worden 11 stemmen, waarvan op J. van de Wege 9 stemmen, 2 op H. de Zeeuw-Dees. Is alzoo benoemd J. van de Wege. 6. Benoeming lid Commissie tot het nazien der rekeningen en begrootingen. De commissie bes-taat thans uit de heeren H. de Feijter. M. Florussen en A. J. de Visser. Burgemeester en Wethouders noodigen den raad uit een nieuw lid te benoemen in de plaats van den heer A. de Visser. die aan de beurt van aftreding is. Uitgebracht worden 11 stemmen, waarvan op D. G. Koopman 8 stemmen, 3 stemmen op K. Hamelink. Is alzoo benoemd de heer KOOPMAN, die op verzoek van den VOORZITTER verklaart, deze benoeming te aanvaarden. 7. Benoeming leden stenibureaux voor de verkiezing van leden der Provincials Staten. Te benoemen zijn: Stembureau, I: 2 leden en tenminste 2 plaatsvervangend'e leden; de burgemeester is ambtshalve voorzitter van dit bureau. Stembureau II: 3 leden, waarvan 1 voorzit ter. en ten minste 2 plaatsvervangende leden. Stembureau III: als voor stembureau II. Burgemeester en Wethouders bevelen aan: Voor Stembureau I: (S. van Hoeve, ambts halve voorzitter); leden: A. Haak en C. de Jonge; plaatsvervangende leden: F. C. Wisse en J. W. Kusee. Voor Stembureau II: voorzitter: A. de Feij ter; leden: D. G. Koopman en M. Florussen; plaatsvervangende leden: A. de Visser en J. C. Eijke. Voor Stembureau III: voorzitter: A. de Koeijer; leden: C. Maas en H. de Feijter; plaatsvervangende leden: K. Hamelink en P. Dees. De heer HAAK wil hieromtrent een kleinig heid zeggen. Hij wil beginnen met een woord van hulde en dank aan Burgemeester en Wet houders voor hun voorstel. Spreker gelooft dat de werkzaamhed-en door Burgemeester en Wethouders voor de raa-dsleden netjes zijn verdeeld. Waar spreker geen prij-s stelt op een eindelo-oze stemming, stelt hij voor, de voorgedragen person-en hij acclamatie te be noemen. iDe VOORZITTER brengt namens Burge meester en Wethouders den iheer Haak dank voor de welwillende woorden aan het college. De aanbeveling, die ingediend is door Burge meester en Wlethouders, kan dienen als een leidraad voor de leden van d-en raad. De heer Haak stelt voor, de voorgedragen personen gemakshalve bij acclamatie te benoemen, doch het is altijd de gewoo-nte geweest en terecht dat over personen met briefjes werd ge- stemd. Voor den goeden gang van zaken meent spreker dat deze gewoonte gehand- haaf-d nioet blijven. De leden en spreker ken- nen de goede bedoeiing van den heer Haak, doch indien men thans van de gevolgde goede g-ew-oonte gaat afwijken. zou dit aanleiding kunnen worden, dat dit ook hij andere ge- legienheden gebeurde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5