ZWANENBERG m Het fijnste uit moestuin en boomgaard! Koopt en be&paartl f maakt Wat smaakt! TERNEUZEN, 15 MAART 1939. GORDKREN VERY OER NAAR BELGIE. HOEK. AXEL Iriep, Ems, Pijn. hctfhS VLISSINGEN. WEERBERIGHT. zou brengen en welke aan deze lan-den het idee van de Europeescbe verbondenheid in herinnering zou moeten roepen. Sir Samuel Hoare heeft dezer dagen in een opmerkelijke redevoering als bet ware de plannen voor eei! dergelijke conferentie ontvouwd. Een feit, dat in zooverre verheugend is, dat wij den laatsten tijd wel van verschillende kanten hebben hooren zinspelen op de mogelijkheid van overleg ten einde den catastrophalen on- dergang van de oeconomie van de verschillen de staten te stuiten, maar dat het bleef bij losse verklaringen. Hoare heeft nu een tip van den grooten sluier opgelicht, waardoor iets meer zichtbaar is geworden. Hij wil een vijf jarenplan, vijf jaren, waarin niet over oorlog zou worden ge- sproken, waarin ieder land rustig zou kunnen werken aan de ontwikkeling van zijn bron- nen in een sfeer van politiek vertrouwen. Die vijf jaren zouden de geheele wereld- geschiedenis kunnen wijzigen. Deze plannen zouden uitgewerkt moeten worden door, zoo- als (Hoare zeide, vijf mannen in Europa, drie dictatoren en de minister-presidenten van Engeland en Frankrijk. Zij zouden door het politieke vertrouwen, dat deze overeenkomst zou moeten brengen, daarbij als vitaal onder- deel plannen moeten ontwerpen om den be- wapeningswedloop te staken en elkaars han- del weer gelijke kansen te geven. Kortom, de mentalitelt van strijd en onrust zou plaats moeten maken voor die van vertrouwen en samenwerking. Want, zoo zette Hoare uiteen, de Engelsche bewapening dient slechts ter be- veihging en wij zijn steeds bereid ons en an- deren van deze lasten te ontdoen, indien het mogelijk zou zijn door een algemeen accoord elk onzer tegen agressie te beveiligen. Het is onnoodig te zeggen, dat de rede van Hoare een proefballon is voor een zeer be- langrijke zaak. Het gaat er nu om te weten, hoe de anderen erop zullen reageeren, welke wenschen zij in het verband van een derge lijke algemeene regeling naar voren zouden willen brengen en of deze voor inwilliging vatbaar zouden kunnen zijn. In verschillende Engelsche kringen meent men zelfs te weten, dat Chamberlain reeds ernstige voorbereiden- de pogingen heeft ondemomen en dat de be- zoeken, welke Grandi en Corbin dezer dagen 'bij Lord Halifax brachten, in verband met deze kwestie staan. Nu is het duidelijk, dat, wil een dergelyk plan succes hebben, men eerst zal moeten weten, wat Italie nu eigenlijk ten aanzien van Frankrijk wil. Zou de politieke horizont ten aanzien van deze kwestie niet zijn opge- klaard, dan heeft een conferentie geen doel. Daarom is het dus noodig, dat vddr een der gelijke conferentie bijeen zou kunnen komen, de Italiaansche wenschen ten aanzien van Frankrijk bekend zijn geworden en voor dis- cussie geschikt worden geacht. Dit neemt natuurljjk niet weg, dat ibinnen het kader van het inleidende overleg, dat aan dergelijke be- langrjjke gebeurtenissen vooraf moet gaan, reeds een zekere invloed op de vorming en formuleering der Italiaansche wenschen wordt uitgeoefend. Deze zouden gematigd kunnen worden, c.q. gegoten in een aanvaard-baren vorm. In dat geval zou Londen en Parijs op inwilliging willen aandringen. Uiteraard hebben de plannen van Hoare niet nagelaten sterk de aandacht te trekken en zijn daarop reacties gevolgd uit de verschil lende landen, al zijn deze nog niet officieel. Het bitterst was de toon van de Italiaansche pers. Deze constateerde, dat het Engelsche optimisme van den laatsten tijd geen grond had en dat er nog vele vraagstukken ter be- handeling open waren, zonder welke voor op timisme geen grond was. Ook in Duitsehland is men gereserveerd. Wel erkent men daar de beteekenis dezer voorstellen en geeft men toe hieraan alle aan dacht te zullen schenken, welke deze verdie- nen. Maar, zoo kan men' in Berlijn vernemen, dergelijke voorstellen dienen vergezeld te gaan i van vredesdaden van de zijde der demoerati- sche landen. Behalve daden, welke, zonder dat het gezegd wordt, natuurlijk betrekking hebben op de handelsbesprekingen en op de koloniale kwestie - waarover trouwens ook Italie spreekt, dat de teruggave der ontnomen kolonien als een eerste voorwaarde wil zien om tot praten te kunnen komen i, vraagt men in Duitsehland ook een veranderlng in de stemming. Te veel is er, aldus de officieuze Duitsche commentaar, den laatsten tijd op vermeende gevaren van Duitsehland gewezen en ook de bijzondere waardeering voor de daden van Roosevelt kan geen vruchtbare grondslag voor dergelijke toenadering zijn. Ook in Frankrijk is men eenigszins gereser veerd. De Temps, die in dergelijke kwesties geacht kan worden de spreekbuis van het ministerie van buitenlandsche zaken te zijn, laat zich uitermate voorzichtig uit. Het blad maakt, als ware het noodig de Engelschen daaraan te herinneren, terloops melding van de Vereenigde Staten en him steun aan de democratische landen van Europa. Het maakt ook onderscheid tusschen een groote confe rentie en tusschen besprekingen op kleiner schaal en sluit de mogelijkheid niet uit, dat Chamberlain te zamen met de Fransche re- geering die hiervoor klaarblijkelijk wel voelt een beperkt initiatief neemt binnen het kader van de overeenkomst van Munchen en de gewisselde verklaringen. Klaarblijke lijk staat Parijs dus nog huiverig tegenover denkbeelden van wijder strekking. Vreest het wellicht zijn positie tegenover Italie te ver- zwakken ii'n "Si 'S-HOUO -*T«- Let eens op, hoe zeldzaam appetijtelijk Uw groente uit het Zwanenberg-blik te voorschijn komt. Versche, pasgeplukte groente kan geen frisscher kleur, geen malscher geur hebben! En proef eens van Zwanenberg's kostelijke jams. Duidelijk is daar het Puikje van Neerland's fruit-oogst voor gebruikt! Dat is trouwens een aloud Zwanenberg's principe: alleen het allerbeste van moes tuin of boomgaard wordt gekozen, en dan geconserveerd op een manier, die niets van kleur, geur of voedzame sappen teloorlaat gaan 80 (Ingez. Med.) Nu meer dan ooit valt de slanke l-ijn in de modeDoch geen slanke lijn zonder goed corset! Een goed corset koopt U alleen in het Huis JULIENNE SCHELF- HOUT. Koopt nu Uw corset bij JULIENNE SCHELFHOUT. Van 27 Maart tot 8 April zal U bij iedere aankoop vanaf 56 fr. een Borstenhouder GRATIS aange- boden worden. Wendt U dan naar keuze: 6 Brabantdam, 23 Dampoortstraat, 9 Ryhove- laan, 3 Temeuzenlaan, 105 Antwerpschesteen- weg, GENT. EEN NOODLOTTIGE VAL. Gisteravond is, naar wij vernemen, ten huize der familie S. alhier, het jongste kindje, 9 maanden oud, uit een kinderstoel gevallen en z66 noodlottig neergekomen, dat het na kor- ten tijd is overleden. JAARVERGADERING VAN „IIET GROENE KRUIS". Op de bovenzaal van den heer H. de Vrieze werd Vrijdag j.l. gehouden de jaarvergadering van de Ver. Het Groene Kruis. Als naar ge- woonte een geringe opkomst, wat wel jammer is, daar er wel eens zaken behandeld worden, die bij een grootere opkomst der leden beter tot bun recht zouden komen. Na een kort welkomstwoord opande de voorzitter, Dr. Van Pienbroek, de vergade- ring en gaf het woord aan den secretaris voor bet lezen der notulen en jaarverslag. Hieruit stippen we het volgende aan: Daar ons land en volk gespaard bleef voor rampen die andere landen troffen, kon het be- stuur zijn werkzaamheden rustig voortzetten en alle aandacht wijden aan persoonlijke en materieele hulp bij gewone zieken, welke hulp door de dienstdoende zusters geregeld kon worden verricht. Het ednd van 1938 bracht in de zusterhulp eenige moeilij(kheid, daar Zr Dieleman door een ongeval eenige weken geen dienst kon verricbten. Korten tijd heeft Zr De Jonge de werkzaamheden alleen verricht, doch dit kon niet langer en is later bijgestaan door een interne zuster van het ziekenhuis en daarna door een partioulier verpleegster, zoo- dat alles weer normaal verliep. Overigens kon de hulpverleening geregeld plaats hebben en verrichtten de beide zusters haar werk met lust en ijver, tot groote tevredenheid van het bestuur. Daar de bezoeken door de zusters bij zieken afgelegd in 1938 weer verscheidene duizenden bedroegen, is dit wel een bewijs, dat genoemde vereeniging in een dringende behoefte voorziet. Ook het talrijk uitreiken van verpleeg-materialen wijst daarop. Betref- fende dit punt menkt de secretaris nog op, dat het bestuur in '38 een nieuiwe ligtent heeft moeten aanschaffen en als de financien dit gedoogen, welliciht ook in 1-939 hiertoe zullen moeten overgaan. De aanschaffing van zooiets is niet altijd gemakkelij-k uit de gewone kas- middelen, daar de steun van rijk en gemeente in dalende lijn is, waarbij nog komt, dat het rijk steeds hoogere eisohen stelt, die ook weer meerdere uitgaven met zich brengen. Het ledental was op 1 Jan. '38 1323 en op 31 Dec. '38 bedroeg het aantal 1306, zoodat een ach- teruitgang valt op te merken van 17 l-ed-en. H-iervan was1 veelal vertrek en overlijden de oorzaak. De secretaris bejammerde het ech- ter, dat er nog zoovelen zijn die in de gelegen- heid zijn om hun steun te geven en dit toch niet doen. Tenslotte, wil de ver. aan haar ver- phchting en doel beantwoorden, dan moet zij ook door de ingezetenen daartoe in staat ge- steld worden. Dat de ,,gezond-en" het zich tot een eere rekenen om de zieken" te helpen. Het jaarverslag werd met dank en waar deering goedgekeurd. Hierna bracht de voorzitter verslag uit van het financieele verslag, d.w.z. door enkele cijfers te noemen uit het verslag van den penningmeester. De ontvangsten over 1938 bedroegen 4992,19. Goed slot van 1937 was 2-68,88. Contributie leden bedroeg 2767,88; bijdrage art. 6 (verplicht lid worden) 21 idem art. 9 (terugbetaling gebroken materia- len) 7,80; vrije giften 12; gemeente-subsi- die 800. Van de uitgaven tot een bedrag van 4992,19, noemen we o.a. afgedragen aan ,,-Bouwtfonds" goed slot van '36 en 37, n.l. 279,22aan salarissen plan. /3800; onder- houd en aankoop verplegingsartikelen /141,34; bijdrage aan T.B.C. f 369,53goed slot 1938 f 108,42. De begrooting voor 1939 werd in ontvangst en uitgaaf geraamd op f 4550. -De ontvangsten en uitgaven over '38 van de afd. T.B.C. waren in totaal 1-997,65. Hierbij zij vermeld, dat de subsidie van het rijk be- draagt 360 en van de prov. vereeniging f 200. De Emmabloemcollecte bedroeg /155,91. De begrooting hiervan wordt geraamd op f 1260. Het goed slot van den kapitaaldienst op 31 Dec. '38 bedroeg f 1688,53. Dit z.g. spaar.potje kan in de t-oekomst aangewend worden voor alle mogelijkheden. -Naar aanleiding van het gunstig verslag van het accountants-bureau werd het finan- cieel verslag goedgekeurd. Thans bracht de bode-magazijnmeester rap port uit over de uitleening materialen. Uit- geleend waren in 1938 to-taal ruim 750 stuks. De uitleening ging vlot en de verhouding on- derhng (doktoren, zusters en leden) was uit- stekend. De c-ontributie-inning, waarvoor de magazijnmeester ook te zorgen heeft, liep in '38 nu niet zoo vlot als gewoonlijk. A-chter- uitgang in zaken, werkeloosheid -en andere oorzaken speelden daarin een groote rol. An- derszins getuigde het verslag ook weer van waardeering en mee-leven. In verband met dit verslag bracht de com- missie belast mot nazien en controleeren der materialen, bestaande uit de heeren Feij en Moggrd, bij monde van eerstgenoemde rap port uit. Alles was door genoemde heeren in het magazijn nagezien en vergeleken met de desbetreffende lijsten en het resultaat was zeer gunstig. -Betreffende/ de uitzending van kinderen naar sanatoria merkte de voorzitter nog op, dat de ver. Het Groene Kruis alles doet wat in haar vermogen is om dat te bewerkstelli- gen, doch bij die hulp wordt de vereeniging niet altijd voldoende gesteund door andere liohamen die daaraan ook meewerken, doch bij een verlenging van duur zich wel eens terugtrekken en dan wordt het voor onze vereeniging een moeilijkheid om altijd voldoen de te helpen. (Bestuursverkiezing. Aftred-end waren de heeren Moggrd en Eelderink. Op voorstel der vergadering om deze heeren bij acclamatie te i herbenoemen, wordt alzoo besloten. De heer Moggre nam zijn herbenoeming aan en aan den heer Eelderink (wegens ziekte verhin- derd), zal kennis worden gegeven, dat hij her- benoemd is. Rondvraag. De voorzitter dteelde mede, dat ter voorziening in meerdere ruimte door het bestuur in de Lange Kerkstraat een ruime bergplaats is gehuurd, voornamelijk voor ber- ging der ligtenten. Ook spoorde de voorzitter aan om meerdere leden te werven, gezien de stijging der bevolking en daartegenover het ledental van ruim 1300. Dit kon heusoh opge- voerd worden. Door enkele leden werden vingerwijzingen gegeven, o.a. stelde de heer't Gilde voor, eens een heel jaar in de Tern. Ort. met kleine ad- vertentien de aandacht te vestigen op Het Groene Kruis. Dit vond goedkeuring bij alien en het bestuur zal met de gegevens uit de vergadering haar winst doen. -Ook werd nog in uitzicht gesteld het hou- den van een bakercursus en het vertoonen van een film. Met dank aan de aanwezigen voor hun op komst, sioot de voorzitter deze vergadering. O l'EN H A RE VERGADERING DER STAATKUNDIG GEREF. PARTIJ. Maandagavond sprak alhier in gebouw „Bethel" voor de Staatk. Geref. Partij de heer B. J. van Putten uit Kampen, die tot onder- weip had: ,,Wat alleen stand houdt". Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze door den voorzitter van de Statenkring Huist, den heer Fr. Dekker, was geopend, ver- kreeg de heer Van Putten het woord. Spr. vindt het een aangename taak hier een een- vouaig woord voor de S. G. P. te mogen spreken. Hij wijst er Qp, dat door velen om- trent die partij een verkeerden indruk wordt gewekt. Zelfs oud-Minister Bijleveldt rang- schikte de iStaatk. Geref. Partij onder de revolutionnaire partijen. Tegenwoordig hoort men beweren, dat we besmet zijn met de bacil van het nationaal socialisme. Niets is, volgens spr., minder waar dan dat, want het beginsel der partij rust op Gods Woord. En daarvoor is bij de N.S.B. geen plaats. Het is ons aller schuld, zegt spr., dat de wereld zoo ontredderd en ontwricht is. Daar om is het zoo noodzakelijk te wijzen op dat- genen, dat nooit wankelt, maar immer stand houdt. Zwaarder dan ooit te voren is thans de strijd voor Gods Woord. De zich noemendc positief christelijke regeering heeft haar dure roeping verzaakt. De Zondag is de zonde- dag, de dag van spel en sport geworden. Vervolgens wijst spr. op de ontstellende machteloosheid van den Volkenbond. Millioe- nen zijn aan dezen Bond ten koste gelegd. Terwijl de Volkenbond vergaderde lagen dui zenden jonge menschen in Afrika en China hun jonge leven uit te snikken. De S.G.P. stelt zich tegen de S.D.A.P. die roept: Geeft ons de macht" en ook tegen de N.S.B. -Spr. herinnert er aan, hoe men bij de vorige verkiezing kon lezen: Zonder dezen man heeft Nederland geen toekomst meer. Het zou er, volgens spr., droevig uit- zien als de toekomst van Nederland moest afhangen van Mussert. Kan dan de S.G.P. ons redden, vraagt spr. Het antwoord hierop luidt: neen. Alleen de terugkeer tot Gods ordinantien kan ons redden. Dat is de oplos- sing van de crisis. Dan wijst d-e heer Van Putten op de ver- keerde voorstelling van zaken door de A. R. Partij. In het propagandablad der A. R. Partij Nederland Waakzaam" werd in een lied, dat men op Dr. Colijn had gemaakt, o.m. gezegd, dat hij gezorgd heeft, dat 's lands rekening sloot. En toch is de schuld van 1154 millioen tot 3300 millioen gulden gestegen. Spr. wil hierover Dr. Colijn geen verwijt ma ken, maar enkel wijzen op de onjuiste voor stelling. Wanneer de Staatkundig Gereformeerden het afkeuren, dat Dr. Colijn de mis bijwoont, heet dat anti-papisme, zegt spr. Maar was het niet Dr. Kuyper, die het bijwonen van een mis beginselloos en laf noemd-e? Zei Dr. Kuyper niet: Er gaapt tusschen ons en Rome een kloof, die ons dringt tot geisoleerde partijformatie Men verwijt de S.G.P., dat zij scheuring wil. Wij konden niet anders om des gewetens Wil, zegt spr. Aan het slot van zijn rede waarschuwde de heer Van Putten goed toe te zien wien men bij de aanstaande verkiezingen zijn stem geeft daar ook daar eenmaal rekenschap van ge- vraagd zal worden. Na deze rede werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door een tweetal personen gebruik werd gemaakt. Tenslotte sprak de heer Dekker een kort slot- woord en werd gezongen Ps. 68 vers 17, waar- na ae heer Van Putten deze drukbezochte vergadering met gebed sloot. Belangrijke nieuwe voorschriften. -De B. B. N. brengt ter kennis van belang- hebbenden, dat bij Belgisch Ministerieel Be- sluit is vastgesteld, dat de eigenaren van vrachtauto's, waarvan het totaal-gewicht (eigen gewicht 4- lading') de 12 ton over- schrijdt, voor 1 April 1939 zich in het bezit moeten stellen van de formulieren ter ver- 1 krijging van de maximum-gewichtsplaat en het certificaat, bedoeld in Art. 127 van de Wegcode. De Dienst van het Wegverkeer te Brussel beslist over de aanvrage. Deze bepaling geldt ook voor de Neder- landsche vrachtauto's, die in Belgie rijden, onverschillig of zij gebruikt worden voor eigen vervoer of voor vervoer voor derden. Ook deze wagens zullen dus t.z.t. voorzien moeten zijn van de maximum-gewichtsplaat en het -certificaat. Nadere inlichtingen zijn bij den B. B. N. seeretariaat Groot Hertoginnelaan 16, 's-Gravenhage) verkrijgbaar. EEN VIERDE JBOOTDIENST KATSOHE VEER—-ZIERIKZEE. Reeds jaren is geklaagd over den bootdienst tusschen Katsche veer en Zierikzee. De situatie is n.l. zoo, dat de eerste boot te Zie rikzee om 9.20 arriveert. De tweede boot van Zierikzee naar Zuid-Beveland vertrekt echter reeds 6dn uur later en wie in dien korten tijd zijn zaken niet kan af doen, moet noodgedwon- gen wachten tot de derde en -laatste boot van Zierikzee vertrekkende, dat is tot 's avonds vijf uur. De Goesche middenstand heeft zich oniangs tot Ged. Staten gewend om verbetering in dien zin, dat tusschen 10.20 en 5 uur nog een boot zou uitvaren. Dit college besloot in beginsel aan dit ver- zoek te voldoen, indien het inleggen van deze vierde boot geen uitbreiding van het personeel zou vorderen. (De Z.) Op 10 Maart had de eindles plaats van het le jaar van de Tuinbouwcursus te Hoek. Tot het 2e leerjaar werden toegelaten: M. Nijssen te Sluiskil; J. Dieleman, K. de Blaeij, C. de Putter, D. 't Gilde, J. Vergouwe, J. de Bree, C. Scheele, Chr. Vergouwe, L. Donze en W. Klaassen, alien te Hoek. Aanwezig waren den heer Burgemeester, de Commissie van Toezicht: J. Meertens, A. de Jonge en B. de Kraker, het hoofd der open- bare lagere school te Hoek en de beide leer- krachten S. van Ham en P. Klaassen. Bjj „Asaf's" zilveren feest. In den meer intiemen kring van leden, oud- leden, genoodigden en met de vereeniging sympathiseerenden heeft de Chr. zangvereeni- ging „Asaf" gisteravond in ,,Het Centrum" op waardige wijze haar zilveren feest gevierd. De waardigheid van deze feestviering kwam uit in de eenvoudige, maar niettemin harte- lijke en prettig aandoende manier, waarop dit werkelijk niet zoo alledaagsche jubileum was voor-bereid en van stapel liep. Het was d-e heer Jan le Feber, een van ,,Asaf's" hechte steunpilaren vanaf den dag dat de vereeniging haar aanzien verkreeg, die te 7 ure deze bijeenkomst met een kort wel komstwoord na het gemeenschappelijk zingen van Psalm 138 1 opende. Reeds in deze openingsplechtigheid was verzocht ook de ver eeniging haar aandeel te mogen doen nemen en zoo werd door het kinderkoor een ,,Wel- komstied", naar het ons voorkwam speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd, gezongen. Ook de feestvieren-den werden verzocht ge- zamenlijk een feestlied te zingen waarvan de tekst bij den ingang aan alle aanwezigen was uitgereikt. Daarop sprak de praeses een korte ope- ningsrede uit, waarin hij niet al te zeer wilde vooruitloopen op het 25-jarig overzicht van den plichtsgetrouwen secretaris, maar waarbij hij toch ook grepen uit de mooie geschiedenis der vereeniging deed, welke de aanwezigen het ontstaan en de opkomst der vereeniging voor den geest brachten. Op 10 Jan. 1914 opgericht zijnde, eenige maanden dus voor het uitbreken van den wereldoorlog, maakte de vereeniging reeds in haar prilheid de moeilijk- heden mede, die de sombere oorlogstijd haar in zoo menigerlei vorm bracht en vroeg men zich met Gysbrecht van Aemstel af: ,,Is 't hier nog tijd van zingen?" Maar, men vol- hardde en de toenmalige directeur, de heer I. J. Brakman wist de vereeniging er mede voor te bewaren, dat de jeugdperiode met glans werd doorworsteld. Deze eerste direc teur zwaaide de dirigeerstaf tot Maart 1917, waama de ,,Riddertijd" aanbrak, zijnde de periode tot ultimo December 1930, waarin de heer J. J. ae Ridder, toenmaals nog onder- wijzer op het Zoute Spui als dirigent optrad. "Van toen af dateeren de jaarlijksche Kerst- uitvoeringen en in het laatst van diens direc- teurschap verkreeg de vereeniging nog gele genheid hare prestatie's over het geheele land te doen klinken door middel van de radio. Met grooten lof gewaagde de voorzitter van deze voorbfje periode doch aan den heer P. C. Brakman, den tegenwoordigen leider werden wel de grootste huldebetuigingen ge- bracht vanwege de bijzondere gaven waar- mede deze door God blijkt te zijn toegerust, uitkomende o.a. daarin dat hij als een der eersten slaagde voor het examen van Koor- leiders door den Bond ingesteld. Spreker had slechts £6n verzuchting en deze bestond uit de klacht omtrent de sleohte bezetting in het koor van de bas-partij. Met dank aan a-llen voor de in de 25 jaren in rijke mate gebleken steun van leden zoowel als van be- gunstigers, alsook van het kinderkoor eindig- de spreker met een gevoelig woord van op- wekking met een ..Sursum Corda" (harten naar boven"). Door het gemengd koor werd daarop het Bondslied ten gehoore gebracht en verkreeg vervolgens de heer H. van LuijkVan Lange- velde het woord om de rede van den voor zitter nader in bijzonderheden aan te vullen door een terugblik in ,,Asaf's" geschiedenis. Natuurlqk begon ook dit stijlvolle en te zeer gedetail-leerde verslag om hier geheel op te nemen met de oprichting in pand 9 aan de Nieuwstraat in de toenmalige vergaderzaai, waar de vereeniging op dien gedenkwaardigen Zaterdag werd gedoopt met den naam ,,Asaf" naar e£n van de opperzangmeesters onder oud Israel. Het eerste bestuur bestond uit de heeren C. Smies, P. de Jonge, L. P. Bakker, H. van Luijk en J. R. de Jonge. De vereeni ging begon met 24 leden, welk getal in den loop der jaren gestadig steeg tot zelfs 90. Het breedvoerig verslag memoreerde ver volgens alle „ups en downs" die werden mee- gemaakt. Was ,,gezellig onder ons" in het begin de „topprestatie", toen de „victorie" in 1919 uit Hoek -begon met de benoeming van den heer De Ridder werd hoe langer, zoo meer het besef vaardi-g over- de zangers en zange- ressen, dat de innerlijke waarde der edele zangkunst opgevat diende te worden door ijverige beoefening en volhardende studie. Herinnerd werd o.a. aan de grootsche hulde- betuiging aan H. M. de Koningin te Middel- burg en het Zangersfeest van 1926 te Axel, alsmede aan de uitvoering in de Groote Mag- dalenakerk te Goes, mitsgad-ers zoovele Kerst- en oratoriumuitvoeringen, die in de geesten en harten der ,,Azavieten" gegrift staan en blijven. Spreker eindigde met de er- kenning dat ,,Der Messiasvan Handel een tamelijk gewaagd experiment is op dit mo- altijd een poeder of cache* van Mijnhardi. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cc Cachets, genaamd ..Mijnhardt jes'2st. 1 Oct. Doos 50ct. ment doch het is een feit van groote verheu- genis dat men zich, mede door den belange- loozen steun van medewerkers in het orkest van d'Ee tot Hontenisse weer kan gaan wijden aan de studie van klassieke nummers. Dat verhoogd de innerlijke waarde van de beoefe ning dezer mooie dilettantenkunst. Hierop volgde de opvoering door enkele meisjes van het kinderkoor van „Roodkapje" hetwelk op aardige wijze vertolkt werd. Tal van schriftelijke felicitaties o.a. (met bericht van verhindering van den Burgemees ter) inhoudende in allerlei vorm en toonaar- den (en zelfs in dialect) de beste wenschen voor den groei en bloei der vereeniging, wer- aen daarop door den praeses voorgelezen. Hierop zong het kinderkoor enkele aardige nummertjes waarna een pauze volgde, waarin ververschingen werden rondgediend. Na de pauze trad het gemengd koor op met een 4-tal onder leiding van den heer P. C. Brakman uitgevoerde keurige nummers uit het rijke repertoire van „Asaf". Natuurlijk oogstte deze uitvoering weer grooten bijval om de meer dan verdienstelijke wrjze van ver- tolking. Ec-n causerie door N den directeur volgde daarop waarin deze praktische wenken en wenschen tot de schare van zangers en aan wezigen riehtte en zijn gevoelens van darik uitte voor de hem in allerlei vorm reeds toe- gezwaaiden lof. Hij prees de loffelrjke en steeds ondervonden medewerking die de leden zich ten voorbeeld dienen te stellen van de medewerkers aan het orkestrale gedeelte van de Kerstuitvoaringen. Er behoort heel wat opoffering en liefde toe voor zulk een prijzens- waardige ambitie als men in S-luis, Zuidzande, Breskens, Temeuzen of Hulst woont om hier tal van repetities mede te komen maken en dan aan het eind der uitvoering te verzuchten ,,'t Is toch jammer, dat het zoo gauw afge- loopen is". De beoefening der zangkunst is een der grootste en edelste middelen tot Gods ver- heerlijking. Ook in des directeurs causerie werd een ernstige klacht geuit omtrent de te zwakke bezetting der bas-partij en de opwekking ge- richt aan diegenen die hierin verandering kunnen brengen, zich aan te sluiten. Behalve door den directeur werden ook nog tal van dank- en huldebetuigingen gebracht door de heeren J. J. de Ridder, Nobels van Sluiskil en Brakman uit Groede. Namens de Chr. Zangvereeniging Excel sior' en het ,,Neuzens Mannenkoor" werd gesproken door den heer Joh. E. Lioen. De opvoering van een edn-acter, getiteld ,,Een huis met commensaals" was een afwisseleaide gelegenheid om de lachspieren in beweging te brengen, maar het ,,actueele halfuur" werd een slot-apotheose, welke door de aanwezigen niet lichtelijk zal worden weggewischt uit het ge- heugen. Een 30-tal dames-leden van het groote koor uitgedoscht in blauw-witte, flatteuse costuumpjes met zilveren sjerp over de borst, en voorzien van trommen, bezongen de glorie van ,,Asaf" en verheerlijkten de edele zang kunst, aldus achtereenvolgens vormende de woorden Ghr. Zangvereen. ,,Asaf" ,,Huilde" door de letters, welke zij als zilveren hoofdversiersel droegen. Het loflied was een prettige lichte marsch-melodie, die in weer- wil van talrijke herhaling geen oogenblik verveelde, maar steeds meer stemming in de nu pas tot een climax opgevoerde feestge- zindheid der honderden aanwezigen bracht. Vooral sloeg dit numm-er in, vanwege de hul- debetuiging die de heer Joh. J. Hoebd als samensteller, had weten in te lassen aan de reeds vanaf de oprichting lid zijnde 3 leden, o.w. de praeses en de dames Janneke Lansen en Mina van Tatenhove. Een zilveren cadeau op een zilver jubileum was natuurlijk volkomen in vorm en op zjjn plaats en de donateurs die eveneens op een staat van 25-jarige ,,trouw" mochten bogen, werden door een paar der ,,maagden" van deze fiere garde geridderd met het embleem van verdlenste in blauw en zilver met het getal 25 op de borst. En andermaal schalde de lofzang kraohtig en enthousiast uit de geschoolde meisjeskelen. Dit slot was onvergetelijk en aanleiding voor den president om in eenige hartgrondige woorden uiting te geven aan den stroom van hem overweldigende gevoelens van ontroe- ring. zoodat woorden hier eigenlijk het best beperkt bleven tot een ,,dank" en ,,God spare ook U nog jaren voor Asaf". Het middemachteiyk uur was reeds ver verstreken toen de voorzitter dankte en met het ,,U alleen, U loven wij" werd deze voor ,,Asaf" dn-vergetelijke avond besloten. Op de huweiyksreis in de eel. Een 30-jarige Tsjech, slechts enkele dagen getrouwd, was meldt de Midd. Crt. met zijn 20-jarige vrouw op huwelijksreis en wilde deze reis benutten om in Engeland een paar zakelijke relaties te bezoeken. Toen de jong- gehuwden echter met de mailboot van de maatschappij ,,Zeeland" in Engeland arriveer- den, werden zij zonder pardon geweigerd. Zij moesten met dezelfde boot naar Vlissingen terugkeeren, waar zij ter beschikking van den commissaris van politie werden gesteld. Het echtpaar was slechts in het bezlt van een cheque op houder, groot 20 pond sterling. Het had geen voldoende geld voor nachtlogies, zoodat dus de nacht op het politiebureau moest worden doorgebracht. Daar de papieren in orde waren, bepaalde de commissaris van politie, dat zij samen in den eel zouden wor den opgesloten. Het logies bleek echter niet voor edn nacht te zijn, daar bij informatie bij een der banken, bleek dat de cheque voorloo- pig nog niet kon worden uitbetaald, zoodat het jonge paar onder politietoezicht te Vlis singen moest blijven. De commissaris toonde zich echter zeer humaan. Hy hield de passen op het bureau, maar stond de beide jongelui toe, om te wandelen. De maaltijden worden op het politiebureau genuttigd en 's avonds logeeren beiden weer in de cel. Voor de jong- gehuwden zeker een avontuur, dat zij niet gauw zullen vergeten. De weerstoestand van hedenmorgen 7,20 uur was te Vlissingen: weer zwaar bewolkt, wind krachtig Noord-Noordoost, temperatuur 5, minimum hedennacht 4, neerslag in bet af- geloopen etmaal 1 m.M. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur voor het ge heele land: afwisselende bewolking, wetnig neerslag, krachtige tot matige Noordoosten wind, iets kouder des nachts, overdag wetnig verandering in temperatuur. C

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2