Ter Neuzensche Courant Binnenland Suiteniano Maandag 13 Maart 1939. No. 9887. TWEEDE BLAD GEBOORTE, HUWELIJK EN DOOD IN NEDERLAND. GEMEENTERAAD VAN AXEL. VAN HET THEORETISCH INKOMEN VAN KLEINE BOEREN. Op vragen van den heer Van Lienden in verband met de wijziging van de berekening van het theoretisch inkomen van voor steun in aanmerking komende kleine boeren, hebben de heeren Romme en Steenberghe, Ministers van (Sociale Zaken en van Economische Zaken, geantwoord, dat de financieele gevolgen voor betrokkenen aan hen bekend zijn. Zij zijn, mocht de Tweede Kamer daarop prijs blijken te stellen, bereid de berekening van het theo retisch inkomen in verschillende gedeelten van het land over te leggen. Zij meenen, dat er geen aanleiding bestaat om wijziging- in de bestaande voorschriften te brengen. Zij gronden dit op de overweging, dat de steunveranderingen haar grond en tegenwicht vinden in een noodzakelijk geble- ken wijziging in de schatting der betreffende bedrijfsinkomsten, terwijl de verschuiving ge- heel in de lijn der steunregeling voor kleine boeren ligt, welke regeling beoogt de kleine grondgebruikers weer terug te brengen op hun bedrijven en hun de gelegenheid te geven, de rendabiliteit daarvan te bevorderen. VERLAGING VAN ENKELE POSTTARIEVEN NAAR HET VOOROORLOGSCHE PEIL. De P.T.T. zal, naar gemeldt wordt met in- gang van 1 April a.s. nieuwe verlagingen van enkele postale tarieven toepassen. Het tarief voor een briefkaart in het binnenlandsch ver- keer en in het grensverkeer met Belgie en Duitsohland wordt van 4 op 3 cent gebracht. Het aanteekenrecht wordt verlaagd van 15 tot 10 cent, alsook het vaste recht voor post- pake'tten met aangegeven waarde. Voorts zullen nieuwe verlaagde tarieven gelden voor nieuwsbladen bij abonnement in binnenlandsch verkeer en naar overzeesche gewesten, voor het busrecht en voor het recht van afhalen van couranten en tijdschriften. Het telegramtarief met Engeland wordt verlaagd van 11% tot 10 cent per woord, voor pers- en brieftelegrammen van 6 tot 5 cent per woord. Verlaging van tarieven voor interlocal telefoongesprekken is in onderzoek; even- tueel zal daartoe echter niet voor het volgend jaar overgegaan kunnen worden. In 1037 is door invoering van het stuivers- port weder het vooroorlogsche tarief bereikt voor een binnenlandschen brief. Sedertdien is het Staatsbedrijf der P.T.T. er op bedachc gebleven den terugkeer ook van andere pos tale tarieven tot dit tariefpeil te bevorderen. De algemeene bedrijfstoestand maakt het mogelijk hiertoe thans over te gaan, in ver band waarmede is besloten tot wijziging van de bovengenoemde tarieven, welke hier uit- voeriger volgen. Het tarief voor een briefkaart in het bin nenlandsch verkeer wordt gebracht van 4 op 3 cent, welk tarief 'tevens van toepassing wordt in het grensverkeer met Belgie en Duitsehland en in het verkeer met de over zeesche gewesten per landmail c.q. zeepost. Het nieuwsbladtarief bij abonnement in he., binnenlandsch verkeer en in dat met de over zeesche gewesten bij verzending per zeepost, wordt voor een gewicht van niet meer dan: 55 gram cent van 55 t/m 85 85 115 1 115 150 1% 150 180 iy2 180 210 1% 210 250 2 en verder voor elke 50 gram of restend ge- deelte daarvan cent meer. Het aanteekenrecht wordt verlaagd van 15 tot 10 cent, alsook het vaste recht voor post- paketten met aangegeven waarde. Het busrecht wordt verlaagd van 3.75 tot f 2.50 per kalenderkwartaal voor de grootste kantoren en van 2 tot f 1,50 voor de overige hoofdkantoren. iHet recht van afhalen van couranten en tijdschriften op de grootste kantoren wordt verlaagd van 2,50 tot /2 per kalenderkwar taal. De voor deze tariefsverlagingen noodige wijziging van het postbesluit biedt tevens ge legenheid daarin nog eenige vernaderingen van ondergesehikten aard aan te brengen. Zoo zal daarin duidelijk tot uiting worden gebracht, dat bestelkaarten voor den boek- handel voortaan ook gegevens mogen bevat- ten omtrent den duur van een besteld abonne ment op een nieuwsblad of tijdschrift en dat de kaarten houdende mededeeling van de ge- gegevens omtrent het telefoonnummer, welke door aangeslotenen op een telefoonnet voor inlichting van hun correspondenten kunnen worden gebezigd, als drukwerk kunnen wor den verzonden en tevens dat in gedrukte stuk- ken nu ook de telefoonnummers kunnen wor den gewijzigd, zonder dat deze daardoor hun karakter als zoodanig verliezen; ook ver- melding van het kengetal en het telefoonnet van aansluiting is hierbij geoorloofd. In overleg met den Engelschen P.T.T.- dienst wordt voorts het telegramtarief in het verkeer met Engeland met ingang van 1 April a.s. verlaagd van 11% cent tot 10 cent per woord, waardoor ook hier tot het tariefspeil van 1914 is teruggekeerd. In overeenstemming hiermede, wordt het tarief voor pers- en brieftelegrammen van 6 tot 5 cent per woord teruggebracht (minimum 25 woorden) Ten slotte kan worden medegedeeld, zooals reeds werd gezegd, dat de mogelijkheid van verlaging der interlocale telefoontarieven m onderzoek is. Wanneer daartoe zal worden overgegaan staat thans nog niet vast, in elk geval zal dit niet vodr het volgend jaar kun nen zijn. Het nieulwe P.T.T.-gebouw. Naar verder gemeld wordt, is het de bedoe- ling het nieuwe kantoorgebouw voor het hoofdbestuur der P.T.T. te bouwen aan het de Savornin Lchmanplein in het z.g. plan-Bohe- men. Dit De Savornin Lohmanplein is in het uitbreidingsplan geprojecteerd vodr ,,Meer en Bosch". Het nieuwe kantoorgebouw zal plaats mceten bieden aan 1500 man personeel. In het uitbreidingsplan van de gemeente 's-Gravenhage is voor bedoelden grond altijd een groot representatief gebouw geprojec teerd geweest. De gemeente heeft daarbij indertijd o.a. gedacht aan de stichting van een koloniaal museum of een sportpaeis. DE WERKLOOSHEIDSBESTRLJ DING. Minister Romme heeft in de Eerste Kamer medegedeeld, dat de door een commissie uit- gewerkte plannen, tot bestrijding van de werkloosheid, gebaseerd op het plan-Westhoff, benevens een plan tot het tegengaan van de stedelijke werkloosheid, spoedig ter kennis van de Staten-Generaal zullen worden ge bracht. DE OMZETTEN VAN KOLONIALE WAREN. Blijkens de door het centraal bureau voor de statistiek samengestelde omzetstatistiek van de grossierderij in koloniaie waren en aan- verwante artikelen, heeft de verbetering in den omzet in dezen tak van bedrijf, welke gedurende de laatste jaren was waar te nemen, zich in 1938 voortgezet. Naar de waarde gerekend waren de verkoopen in dit jaar 3.3 pet. hooger dan in 1937. Deze ont- wikkeling is in overeenstemming met die in den detailhandel in kruidenierswaren; hier w^s de omzet in 1938 2.2 pet. hooger dan in het jaar daarvoor. Per 1000 geboorten waren er in 1937 12.9 meerlingegeboorten. In de plattelandsge- meenten komen meerlingegeboorten meer voor dan in de groote steden. Haar aantal neem. toe met den leeftijd der moeder (tot 40 jaren). Bij de eerste geboorten komen zij het minst voor, bij de hoogere geboortenummers meer. Opmerkelijk zijn de cijfers omtrent de eerste geboorten naar den duur van het hu- welijk. Binnen 6 maanden werd 19.2 der kinderen geboren, van 6|8 maanden 8.4 9 maanden 7.4 later 6.5 De huwelijksvruchtbaarheid is grooter op het platteland dan in de steden. Per 1000 gehuwde vrouwen beneden 50 jaar daalt het cijfer der wettig levendgeborenen regel matig van de groep gemiddeld van 5000 en minder inwoners tot de groep gemiddeld met meer dan 100.000 inwoners. Het gemiddelde cijfer voor het rijk is 143, voor de groep 5000 inwoners en minder bedraagt dit aantal 181, voor de groepen 500120.000 inwoners, 20.001SOj.OOO inwoners, 50.001100.000 in woners en meer dan 100.000 inwoners resp. 167, 135, 141 en 100. De provincies Noord-Brabant en Limburg staan aan de spits met 215 en 189, de provin cies Zuid-Holland en Noord-Holland hebben de laagste cijfers met 124 en 110 wettig levendgeborenen per 1000 gehuwde vrouwen beneden 50 jaar. Naar de kerkelijke gezind- heid der moeder gesplitst waren deze aantal len als volgt: Roomsch Katholiek 206, Pro testant 129, Israeliet 77, geen kerkelijke ge- zindte 69. Er worden meer kinderen 's nachts geboren dan 's morgens, 's middags of's avonds. Wat de huwelijken betreft, stippen wij aan, dat de gemiddelde huwelij'ksleeftijd voo'r het eerst gehuwde mannen 27.6 en voor het eerst ge huwde vrouwen 2:5.2 bedroeg. Op het platte land huwen de mannen later dan in de steden. Wat de sterfte aangaat, de zuigelingen- sterfte bedroeg in 1937 3.9 n.l. 4.4 voor de jongens en 3.4 voor meisjes. Zij is groo ter naarmate de gemeenten kleiner zijn. Bij de Roomsch-Katholieken is zij het hoogst. Hooge sterftecijfers, zoowel voor zuigelingen als volwassenen vindt men in de eerste maan den des jaars. Per 100 gehuwde paren kwamen in 1937 2 echtscheidingen tot stand. Per 1000 inwo ners zijn er 51 van woonplaats veranderd. 200 TSJECHISCHE DIENSTBODEN KOMEN 1 MEI NAAR NEDERLAND. Nauwelijks is de trein, welke de tientallen Duitsche dienstboden naar haar Heimat te- rugvoerde, uit het zicht of in Tsjiecho-Slowa- kije staat alweer een trein onder stoom met tientallen meisjes, die de plaatsen van haar voorgangsters in het 'Hollandsche-huishouden willen innemen, schrijft het R. N. Tegen 1 Mei ml. worden hier te lande 200 Tsjeehi sche dienstboden verwacht, alien goed ge- schoold en volkomen berekend: voor de taak, welke haar wacht. Voor de huisvrouwen is dit een prettig be- richt. Overigens is h,et een verheugend ver- scihijnsel, dat het aantal Tsjeehische dienst boden maar 200 bedraagt, geziem de groote werkloosheid1 in ons land. Het aantal Gretchens dat naar Duitsehland terugkeerde, is niet zoo groot als wordt ver- moed en is voorgesteld. Maar het is in elk ge val toch grooter dan 200, waaruit blijkt, dat in vele gevallen de plaats van de Duitsche dienstbode is ingenomen door Hollandsche. Wij zijn dus op den goeden weg. Feitelijk zijn wij dat al lang. Want sinds het begin van 1934 is het aan tal buitenlandsche krachten in het huishou den vermimderd met 20.600. Den laatsten tijd is het aanbod van vrouwe- lijk dienstpersoneel aan de arbeidsbeurzen hier te lande weer in stijigende lijn. Dank zij het voortreffelijke werk van de huishoud'- seholen, dank zij de opleidingscursussen, de ex- en internaten in het geheele land welke jaarlijks 2000 krachten afleveren krijgen de Hollandsche meisjes een opleiding, welke haar in staat stelt het huishouiden te doen tot te- vredenheid van alle dames. Daarbij komt dat d'e maatregelen door het departement van Sociale Zaken in het belang van de Nederlandsche dienstmeisjes genomen, een stimuleerende working hebben gehad. En zonder van al te veel optimisme te worden beschjildigd kan worden gezegd, dat ook de aangekondigde maatregelen er het hare toe zullen bijdragen om de animo van de meisjes om dienstbode te worden te doen toenemen, waardoor het aantal buitenland'sche krachten dat toch nog steeds ongeveer 15.000 bedraagt, niet onbelangrijk zal verminderen. De regeling van de Tsjeehische dienstboden is in handen bij den directeur van den Rijks- dienst voor Werkloosheidsverzekering en Ar- beidsbemiddeling van het departement van Sociale Zaken. Door dezen dienst zijn aan •ver- scheidene Nederlandsche gemeenten circulai- res gestuurd, met het verzoek opgave te doen van het aantaj^ dienstboden dat in deze ge meenten kan worden geplaatst. In totaal bleken ongeveer 200 plaatsen va cant te zijn, o.a. in Rotterdam 25. De Tsje ehische dienstboden, die naar Nederland ko men, spreken alien Duitsch en zijn dochters van Tsjeehische ambtenaren uit de aan Duitsehland afgestane gebieden. Een eerste vereischte is, dat de-meisjes Duitsch spreken, omdat de huisvrouwen haar moeten kunnen verstaan. Volgens onze gezant zijn de meisjes volkomen voor haar taak berekend. Meer dan 1000 Tsjeehische meisjes kunnen als geschoolde krachten worden beschouwd. Tegen 1 Mei zal dan ook een van de zeven dames, die als arbeidsbemiddelaarsters aan het departement van Sociale Zaken zijn ver- i -bonden, naar Praag reizen om de 200 beste krachten uit te aoeken. VIJFJARENPLAN VOOR HEEL E1JROPA. De Britsche minister van binnenlandsche zaken, sir Samuel Hoare, heeft een opvallende rede gehouden, waarin hij het denkbeeld op- perde van een vijfjarenplan, dat de heeie wereldgeschiedenis gronddg zou kunnen wij- zigen. Het was, zeide hij, een plan, uibgewerkt door -vijf mannen in Europa, de drie dictato- ren en de premiers van Engeland en Frank- rijik. Als zij alien met slechts den doel voor oogen en eensgezind hiervoor zouden arbei- den, zouden zij in ongelooflijk korten tijd de geheele wereldgeschiedenis kunnen wijzigen en als de president der Vereenigde Staten aan hun streven zijn zegen zou geven, zouden zij zich tot eeuwige weldoeners der menschheid kunnen maken. iStel, dat het politieke vertrouwen in Europa kon worden hersteld en dat voor een tijdvak van vijf jaren er noch oorlog noch geruchten van oorlogen zouden zijn, dan, aldus Hoare, zouden handel en nijverheid, ikunnen beginnen met het meest bemoedigende hoofdstuk van voorspoed, dat de wereld ooit gekend heeft. Hoare legde er nog eens den nadruk op, dat de bewapeningsprogramma's alleen voor de verdediging zijn en ,,dat wij altijd bereid zijn, den drukkenden last der wereld te verminde ren, als door intemationale onderhandeling een algemeen accoord zou kunnen worden be reikt, dat elk van ons tegen agressie zou be- veiligen". Duitsehland ontvangt alle Britsche uitingen over de mogelijkheid tot wapenbeperking met seepticisme. Men zegt, dat het geen nut heeft van ontwapening te spreken, zoolang Enge land en de Vereenigde Staten niet tot een ,,moreele en geestelijke ontwapening" ten aanzien van Duitsehland en de andere totali- taire staten kotnen. De Duitsche pers komt opnieuw met het argument, dat verzoenings- gezinde personen in de huidige regeeringen elk oogenblik door ,,ophitsers tot oorlog" vervan- gen kunnen worden... Officieele regeeringspersonen te Washington betuigen hun sympathie met een ontwape- ningsconferentie, maar zij: zijn weinig opti- mistisch. Men is van meening dat het nood zakelijk is, dat alle landen terugkeeren naar gehoorzaamheid aan de verdragen en de in temationale wetten in acht nemen. Hull heeft veertien dagen geleden de leden van het con- gres, die wenschten dat Roosevelt een ontwa- peningsconferentie bijeen zou roepen, geant woord, dat de Vereenigde Staten geen ge legenheid lieten voorbijgaan om te trachten de bewapening te verminderen, als er maar eens hoop op succes bestond. INZAKE VOORGENOMEN AANVALLEN VAN DUITSOHLAND OP NEDERLAND EN ZWITSERLAND. In verband met de bewering van het Fran- sche blad „Journal des Debats", dat het plan van den Fiihrer ten aanzien van de buiten landsche politiek voor 1939 voorziet in blik- semsnelle operaties, welke een verrassenden aanval zouden brengen op Nederland en even- tueel op Zwitserland, constateert de Berlijn- sche correspondent van het 'Hamburger Frem- denblatt, dat overal het groote propagandis- tische offensief aan den gang is tot onder- mijning van het internationale vertrouwen, dat in de dagen van Munchen op verheugen- de wijze knoppen scheen te krijgen. In Frank- rijlk niet minder dan in de Scandinavische lan den en Nederland, aldus gaat de correspon dent verder, wer.ken bewust de krachten, die uit ideologische motieven de verdeehng van Europa volgens het schema „op aanval be- lust Duitsehland" en ,,den vrede behoudende democratien" willen vereeuwigen. Er kan niet meer aan worden getwijfeld, dat juist de neutrale buurstaten van het groot-Duitsche rijk onder het voortdurende trommelvuur -van een ideologische propaganda worden gezet, welke hun bij ieder ontbijt nieuwe gruwel- sprookjes opdischt over den Duitschen expan- siedrang. De correspondent herinnert in dit verband ook aan een artikel in de Times, dat duidelijk op de tendentie wijst de politieke en militaire curateele van Engeland over het complex van Scandinavische staten als een noodzakelijk- heid voor te stellen, welke voortvloeit uit het z.g. Duitsche gevaar voor de Scandinavische staten. Daartegenover wordt er op gewezen, dat een gevaar voor Scandinavie en Finland alleen kan dreigen van de zijde der Sovjet- Unie en dat het om deze reden in Duitseh land volkomen wordt toegejuicht, dat de be- reidheid van Zweden zich te verdedigen, met het oog op de trotsche militaire traditie van dat blad, toeneemt. VERSPILLING EN WANORDE IN HET LINKSOHE LEGER. De correspondent van het Handelsblad te Parijs schrijft: iHet blijft hier nog steeds een aanleiding tot ver'bazing, dat het weerstandsvermogen van de republikeinsche troepen in Spanje zich zoo plotseling begeven heeft, nadat beoor- deelaars die ter plaatse geweest waren en het weten konden verklaard hadden, dat de strijd nog onbeperkten tijd zou kunnen wor den voortgezet. Er was te Barcelona groot gebrek aan voedsel. Franqois de Tessan, de Fransche journalist en oud-onderminister, die enkele weken voor de val van de stad een bezoek bracht aan de Catalaansche collega-kranten- mannen, heeft, teru-ggekomen, verteld, dat deze hem een uiterst eenvoudigen maaltijd hadden aangeboden. Een van de ,,gangen" was een klein plakje ham. Een der journa- listen pakte dit zorgvuldig in schoon papier en stak het in zijn zak het was voor zijn moeder, die thuis niet te eten had. Maar, zoo het eten schaarsch was, er was nog oorlogstuig genoeg, zooals blijkt uit de vondsten door de overwinnende nationalisten gedaan; vliegtuigen, kanonnen, mitrailleurs, tanks, die veelal nog niet eens uitgepakt waren. Hoe komt het dan dat het verzet niet langer geduurd heeft, en dat Catalonie zoo snel veroverd kon worden De onderlinge politieke verschillen onder de troepen en de officieren, die veroorzaakten dat de anarchisten, de communisten, de socia- listen van diverse nuances, elkander wan- trouwden, elkander het licht in de oogen niet gunden en elkaars gezag niet erkenden, is zeker een van de voornaamste oorzaken van de debacle geweest, en daarnaast een onge- loofelijke zorgeloosheid en slordigheid, een totaal gebrek aan organisatie. Een van de republikeinsche bevelhebbers, J. Martin Blasquez, een beroeps-offic.ier, die op grond van zijn overtuiging de zijde der regeeringsgezinden gekozen had, heeft hier een boek over den oorlog uitgegevsn dat hij ..Guerre Civile Totale" noemde. Daaraan is de volgende passage ontleend: Nooit, in geen enkelen oorlog, in geen enkelen tijd, is er zooveel verspilling geweest als bij de miliciens van de republikeinen. Men verspilde alles levensmiddelen, materieel, transportmiddelenen menschenievens, Terwijl het aantal onzer soldaten onder de 30.00Q bleef, distribueerde het intendance- park van Madrid iederen dag 250.000 rant- soenen ,,De dekens bijvoorbeeld werden in de warme uren door de miliciens achtergelaten, maar zij vroegen nieuwe, als zij het 's nachts koud hadden. ,,Menendez vroeg eens aan Asensio, die het bevel voerde over den Alto de Leon: ,,'Hoeveel soldaten heb je toch wel?" ,,'Om te vechten heb ik er geloof ik vijf- duizend, om de tien peseta's in ontvangst te nemen omstreeks tienduizend. Maar vergeet niet de intendance er aan te herinneren, dat zij mij alle dagen 's mongens vroeg een con- vooi stuurt van vijftigduizend rantsoenen, want dat is wat wij per dag verbruiken". „Wie eet die vijftigduizend rantsoenen dan op „Weet ik dat? De comite's, de volksfron- ten, de menschen uit alle dorpen in de buurt van de vuurlinie, die worden allemaal door het leger gevoed." Reeds was er te Madrid en over heel Spanje gebrek aan de eerste levensbehoeften. Een eindelooze verscheidenheid van ravitail- leeringscomite's, die op anarchistische wijze opgedoken waren, eischte alle koopwaren op. De handel had opgehouden. Ik maakte van elke gelegenheid gebruik om te schrijven wat ik dacht en om een alarmkreet te doen hooren. Maar niemand luisterde naar mij". Het schijnt dus wel dat het gebrek aan discipline en aan organisatie, onder omstan- digheden, waarin deze bovenal noodig zijn, een van de voornaamste oorzaken is geweest van de snelle ineenstorting der republikeinsche fronten. OOSTERSGH SPROOKJESHUWELIJK. In Kalro worden voor het op 16 Maart te sluiten huwelijk van den Iraanschen kroon- prins met de zuster van koning Faroek meer dan een millioen menschen verwacht, die als gasten of toeschouwers aan de feestelijkheden zullen deelnemen. iSinds eenige dagen zijn van Iran en Syrie uit verschillende karavanen onderweg, die de huwelijksgasten uit deze beide landen naar de Egyptische hoofdstad brengen. In Egypte zelf krijgt men reeds een voorproefje van de feestelijke stemming. De landwegen zijn be- volkt met talrijke menschen, die zich naar Kalro begeven. Dagelijks komen in de hoofd stad van het land honderden en duizenden rei- zigers aan en reeds op het oogenblik is het moeilijk in Kalro onderdak te vinden. In totaal schat men de alleen reeds uit Egypti sche provincies samenstroomende menigte huwelijksgasten en toeschouwers op een mil lioen menschen. Kalro, dat iets meer dan een millioen inwoners telt, zal dus in de dagen van de huwelijksfeesten het dubbele aantal men schen moeten herbergen. De Egyptische hoofdstad ontplooit in deze dagen de geheele schittering van Oostersche pracht en praal. De kroonprins kwam reeds eenigen tijd geleden in Ka'iro aan, nadat hij zijn bedevaart naar Mekka ondernomen had. Kanonschoten werden te zijner eere afge- vuurd en toen hij Kalro zelf binnentrok, kraakten wederom de gebruikelijke 2.1 saluut- schoten boven de daken van de Egyptische residentie. 'Zooals steeds bij dergelijke gebeurtenissen vormt oo.k het thema, welke sieraden en welke gewaden de toeikomstige echtgenoote van den Iraanschen kroonprins zal dragen, een belang- rijk onderwerp der gesprekken. Dezer dagen worden uit Parijs de juweelen verwacht, die prinses Fawzia en haar moeder, koningin- moeder Na.zli, tijdens het huwelijk zullen dra gen. Het zijn twee zeer kostbare diademen, twee even waardevolle halskettingen en twee stellen oorhangers. In deze zeldzame sie raden zijn niet minder dan ongeveer 2000 dia- manten verwerkt. Het diadeem van prinses Fawzia bevat een dubbele rij van 54 brillanten en 530 kleinere diamanten. Het weegt ten- gevolge van een bijzonder iichte constructie van het montuiur slechts 400 gram. De halsketting bestaat uit een dubbele rij kleine edelsteenen en 90 zware diamanten. Meer dan zes maanden lang heeft men bij alle juweliers der wereld moeten zoeken, om deze halsketting volgens de wenschen van de prin ses te kunnen samenstellen. De sieraden van de koningin-moeder van Egypte zijn niet minder kostbaar. Haar diadeem bevat naast 465 kleine steenen 179 zware ronde brillanten. Daar, waar het dia deem het voorhoofd raakt, werden in den vorm van strikken ornamenten aangebracht, die ook nog met 318 kleine en 119 zware brillanten versierd zijn. HET NIEUWE PALESTIJNSCHE STAT l(T. Havas heeft in politieke kringen te Londen vernomen, dat MacDonald, de minister voor de kolonien, de algemeene beginselen, waarop de Engelsche voorstellen voor het toekomsti- ge statuut van Palestina zullen berusten, reeds aan de afgevaardigden van Egypte, Irak en Saoedie Arable heeft meegedeeld. (Volgens deze zelfde kringen zou het begin- sel van de vestiglng van een onafhankelijken Joodsch-Arabischen staat worden erkend, hoewel de periode, waarna de vol'ledige onaf- hankelijkheid een feit zou worden, niet voor- uit zou worden vastgesteld, maar zou, kun nen varieeren naar omstandigheden naar den aard van de betrekkingen tusschen Joden en Arabieren in de overgangsperiode. 'De constitutie zou waarborgen bevatten, waardoor de positie van de Joden, die op het oogenblik in Palestina zijn, zal worden gega- randeerd, maar men schijnt in politieke krin gen overtuigd, dat de handhaving van het Joodsche nationale tehuis in den huidigen om- vang en zonder mogelijkheid van veel uitbrei- ding het maximum is, waarop de Joden kun nen hopen. In de nieuwe regeering zouden Arabieren en Joden als ministers zonder portefeuille worden opgenomen, maar de leiding van de zaken zou, in Engelsche handen blijven. Deze uiteenzetting stemt overeen met de berichten, die de laatste dagen in de Engel sche pers de ronde doen. ENGELAND TELT MEER DAN 900 MILLIONNAIRS. Het aantal millionnairs in Engeland is het afgeloopen jaar aanzienlijk gestegen. Eind Maart 1938, waren er 917, dat is 42 meer dan een jaar geleden. Hierbij zijn ook gerekend de personen met een inkomen, hooger dan 30.000. Ook waren er heel wat personen, die zich in den loop van 1937 bij de groep van inko- mens, hooger dan 2000, wisten te scharen. Het waren er niet minder dan 4358, zoodat het totaal aantal thans 95.750 bedraagt. Deze categorie heeft een totaal inkomen van 583.739.386. Drie-en-tachtig Engelschen zagen hun ver- diensten boven 100.000 stijgen, terwijl 73 zich tevreden moesten stellen met een in komen tusschen 75.000 en 100.000. Maar ook de staat voer wel bij al dezen rijkdom. Ruim 200.000 personen meer dan vorig jaar vielen binnen de termen voor in- komstenbelasting. De successierechten brachten ruim 1% mil lioen Pond Sterling meer dan vorig jaar op. Vergadering van Dinsdag 28 Februari 1939. des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemees-ter. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, F. Dieleman, A. P. de Ruijter, J. Fanoy, C. Hamelink, C. van Bendegem, P. de Jonge, A. Th. 't Gilde, B. Seghers, A. van 't Hoff en de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heeren C. Th. v. d. Bilt en A. P. Esselbrugge. (2. Slot.) 8. Aangaan geldleening voor verlenging van straten. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat zij ten gevolge van den verkoop van bouwterrein in de Pieter Paulusstraat, By- locquestraat en Wilhelminastraat genood- zaakt worden, de bestaande straten in dat gedeelte van de kom te verlengen. De kosten van die verlenging worden ge- raamd op 2000 en moeten door een geldlee ning worden gedekt. Zij stellen voor, voor dit doel een geldlee- ning aan te gaan tot dat bedrag, met een jaarlijksche aflos van 200, rentende hoog'- stens 3% De aflos voor het eerst te doen plaats heb ben in 1940. De VOORZITTER deelt mede, dat dit, zoo als de heeren weten een formeele zaak is. In de gelden die ontvangen worden voor den ver koop van grond is de aanleg van de bestra- ting verdisconteerd. De heer VAN 't HOFF vraagt, of het vol gens de wet noodig is, dat een leening voor een dergelijk doel wordt gesloten, aangezien het geld er voor er nu eenmaal is. De VOORZITTER antwoordt, dat dit feite lijk een administratieve zaak is. Indiien van den verkoop van een perceel rond b.v. f 2000 wordt ontvangen, moet dit buitengewoon wor den afgelost. Is er geld noodig voor de kosten van aanleg, wordt voor het bedrag dat noodig is; zooals thans, 2000 een leening gesloten. De heer SEGHERS merkt op, dat het waar- schijnlijk de bedoeling is, dat de straat van de Pieter Paulusstraat wordt doorgetrokken naar de Bylocquestraat. Spreker vraagt, of men dan niet verder komt dan de grond die aangekocht is. De VOORZITTER antwoordt, dat de be doeling is, de straat door te trekken voor zoo- ver de grond gekocht is. Wel komt dit aan de orde, zoodra de straat moet doorgetrokken worden naar den Singelweg. Dit is ook reeds in Burgemeester en Wethouders en de bouw- commissie besproken. Dit kan vlug plaats hebben, doch dit kan ook eventjes later worden. Met algemeene stemmen wordt het voor- stel van Burgemeester en Wethouders aan- vaard. 9. Beschikbaar stellen gelden voor uit- oefenen controle werkloozen. Een schrijven van den Minister van Sociale Zaken, luidende: Het bovenvermelde schrijven geeft mij aan leiding uw college het volgende te berichten. Alle aanvragen om ondersteuning behooren, alvorens tot steunverleening wordt overge gaan, aan een nauwkeurig onderzoek te wor den onderworpen, ook aan huis der betrokke nen. Van elk onderzoek behoort een volledig rapport te worden opgemaaki. dat als basis dient voor het nemen van de beslissing op de aanvrage. Geregeld behooren voorts enkele malen per jaar de in zorg zijnden te worden bezocht, van welke bezoeken de aanvullende rapporten moeten worden samengesteld. Ook aan de controle op straat behoort de noodige aandacht te worden geschonken. Ik moge Uw College ten deze het tweede gedeelte van de circulaire van 15 September 1933, no. 1382, afd. W. S., in herinnering brengen. Indien de controleur, de heer Zegers, niet voldoende gelegenheid heeft om de controle op de vorenaangegeven wijze intensief uit te oefenen, verzoek ik Uw College ter zake maatregelen te treffen. Met deze maatregelen zal ik gaarne bekend worden gemaakt. Aan dit schrijven was toegevoegd een schrij ven van den ambtenaar J. Francke, van den volgenden inhoud: Naar aanleiding van den brief van Zijne Exc. den Minister van Sociale Zaken, d.d. 17 Januari 1.1., deel ik U hierbij beleefd mede. dat het naar mijn bescheiden meening noodig is, dat maatregelen worden overwogen opdat aan genoemd verzoek kan worden voldaan. Zooals de heer Zegers d.d. 5 December 1.1. aan Uw College heeft gerapporteerd, beletten drukke werkzaamheden als agent der arbeida- bemiddeling en werkloosheidsverzekering hem om de controle op de steunregeling voor werk- lbozen naar behooren uit te voeren. In aansluiting daarop breng ik onder Uw aandacht, dat er op het oogenblik 118 steun- aanvragen zijn ingekomen, waarvan nog geen controlerapport is opgemaakt. Aan de straatcontrole kan niets gedaan worden. De wekelijksche inkomsten-opgaven, zoowel die van ondersteunden als die van anderen. kunnen niet anders dan vluchtig worden door- gezien. Het opmaken van hercont role rapporten. hetgeen elk kwartaal moet geschieden, is tot nog toe slechts in enkele gevallen mogelijk geweest. Ten aanzien van de kleine boeren en kleine tuinbouwers geldt hetzelfde. Ook hiervoor bleek het onmogelijk de voorschriften naar behooren uit te voeren. Het gevolg is, dat er heel wat werkloozen in. de laatste maanden steun hebben ontvan gen in strijd met het voorschrift, dat eerst een controlerapport moet opgemaakt zijn en dan pas tot ondersteuning kan worden over gegaan. De hand aan dat voorschrift te houden bleek ten eenenmale ondoenlijk, omdat de werkloozen, tengevolge van het niet tijdig ver werkt kunnen worden van de aanvragen. niet van inkomsten verstoken kunnen blijven. Wanneer die toestand slechts enkele weken voortduurde, zou het niet noodig zijn Uwe aandacht daarop te vestigen. Doch nu het al meer dan 2 maanden duurt en het zich laat aanzien, dat het nog wel even zoo langen tijd zal duren eer van alle steunaanvragen een rap'port is opgemaakt. acht ik mij verplicht op dien onhcudbarert toestand uw aandacht te vestigen. De groate drukte der laatste maanden heeft mede tot gevolg gehad, dat niet alle gegevens tijdig verwerkt konden worden op de stam- kaarten en dit werkt stagneerend op den gang van het wsrk, omdat meer moet worden nagezceht dan anders het geval zou zijn. Moest in den loop van het jaar 1938 reeds zoo af en toe worden overgewenkt en bleek het ook toen in de zomermaanden niet moge lijk om bijv. hercontrolerapporten op te ma ken en de inkomsten uit het vrije bedrijf regel- matig te cobtrolsersn, sinds begin December was het noodig om elken avond over te wer- ken en hebben de heer Zegers en onderge- teekende 46 uur overwork per avond ver- richt. Ondanks die extra-werkzaamheden is de achterstand grooter geworden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5