Sport VAN BO M SGI NGEK A A RS EN BLOEDWRAAK. FRANCOS BLOKKADE VAN DE SPAANSCHE KUST. TERNEUZEN, 13 MAART 1939. PROV. ZEEUWSOHE VEREENIGING VOOR VREEMDELIN GENVERKEER. JAARVERGADERING DER HERV. GEREF. GELEGENHEID VOOR GOEDKOOP BEZOEK DER J AARBEURS LANDARBEIDERSLOONEN OP ZUID-BEVELAND. HOEK. AXEL ZAAMSLAG. HULST. RECHTSZAKEN. KANTONGERECHT TE MIDDELBURG. BEJAARDE DAME IN HET VERDACHTENBANKJE. FAILLISSEMENTEN. VOETBAL op de knieen; anderen buigen diep het hoof a. De Paus teekent driemaal een groot kruis over de verzamelde menigte: de Apostolische zegen. Maar dan breekt een gejuich los, dat elke beschrijving te boven gaat. De zware klok- ken van de St. Pieter beginnen te beieren en mengen zich met hun machtig geluid in de vreugde. De Paus, gekroond met de tiara, tuurt over de menigte. Reneden hem juichen en jubelen de honderdduizenden. Nog een- maal wuift hij. Dan wendt hij zich om. De glazen deuren sluiten zich weer. De nieuwe Paus gaat het werk van zijn voorganger en naamgenoot voortzetten. MGR. MAGLIONE STAATSSECRETARIS. Kardinaai Maglione is tot staatssecretaris benoemd. Reeds een week geleden meende men te Rome te weten, dat Pius XII dit be- sluit zou nemen; mgr. Maglione geldt als een der begaafdste diplomaten van het Vaticaan. Hij is het vorige jaar als opvolger van kardi naai Serafini secretaris der congregatie van het H. Ooncilie geworden en heeft een schit- terende carriere gemaakt: reeds in 1909 is hij aan het pauselijke staatssecretariaat verbon- den, heeft tijdens den wereldoorlog uit naam van Paus Benedictus XV ten bate van de krijgsgevangenen geiwerkt en is in 1920 nun- tius te Bern geworden. Hoe de Arabieren in Palestina werken. De Britsche en Joodsche politie is in de laatste maanden onaangenaam verrast door een serie bomaanslagen op plaatsen, die zorg- vuldig bewaakt werden. Deze aanslagen wor- den meestal gepleegd in huizen, die bewoond worden door leden van de Arabische opposi- tie, beter bekend als de „gematigden", in alle grootere steden. Teneinde uit te vinden, hoe de Arabieren deze bomaanslagen organiseeren, heeft de correspondent van United Press zich naar Damascus begeven, de plaats, waar men het meest te weten kan komen over de Arabische aetie in Palestina. In het Syrische hoofdkwartier van de Pa- lestijnsohe rebellen vemam deze correspon dent, dat Davids strijdmethode tegen Goliath door de modeme Arabieren is overgenomen. De rebellen hebben een speciale afdeeling van geoefende ,,slingeraars", die meestal in het burgerlijk leven-herder zijn. De besten onder hen kimnen een steen, of in dit geval een kleine bom, versoheiden honderden meters ver werpen met een opmerkelijke trefzeker- heid. Door deze methode komen hun bom- men tereoht en ontploffen zij op plaatsen, die bewaakt worden door politie en soldaten, iedereen in het onzekere latende, waar die ellendige dingen vandaan komen. De corres pondent, die bevreesd was voor represaille- maatregelen, indien hij deze details bekend maakte, werd door een der Arabische leiders gerustgesteld. Daat de regeering dit maar weten, zeide de opstandeling, „zij zal toch niet in staat zijn ons tegen te houden, omdat bij onze tactiek vergissingen en spionnage uitgesloten zijn." De Arabier vertelde vender, dat de Britsche patrouilles de onaangename gewoonte hebben aangenomen om ontplofbare stoffen neer te leggen bij belangrijike punten van de pijplei- ding van Irak, die de Arabieren dikwijls in brand steken en bij de waterleiding van de militaire kampen en de Joodsche kolonies. De Engelschen weten, dat dit de punten zijn, die de Arabieren zullen trachten op te blazen en daarom leggen zij landmijnen in de hoop hen te vangen. Enkeie malen is dat ook gebeurd, ver telde de Arabier, maar nu gaan wij nooit op een nachtelijke expeditie uit zonder schapen of koeien voor ons uit te drijven. Als er een mijn gelegd is, zullen zij die doen ontploffen, voordat wij getroffen kunnen worden. Trou- wens, wij hebben dikwijls door dergelijke plaatsen zorgvuldig te doorzoeken, bommen gevonden, waarvan wij nog een goed gebruik konden maken. Nu de militairen het platteland zuiveren en onze verbindingen belemmeren, concentreeren wij ons in de steden. Onze beste bondgenooten zijn jongens van 13 tot 18 jaar, die nog te jong zijn om voor den krijgsraad gebracht te worden, zelfs als zij gearresteerd worden, terwijl zij vuurwape- nen bij zich hebben. Wij maken een dank- baar gebruik van den geest van de bloed- wraak, die nog altijd in het AVabische leven heerscht. Zulke jongens behooren vaak tot families, waarvan een of meer leden zijn ge- dood of gevangen genomen. Zij branden dus van verlangen om hun famihe-eer te wreken. En wij geven hun volop gelegenheid daartoe. Wij. zijn er trots-ch op, dat deze jongens even dapper zijn als hun edele Arabische voor- ouders. Het terrorisme in de steden heeft een an- dere nuttige kant. [Het legt het normale leven stil. In Jeruzalem b.v. heeft het geleid tot de ontruiming van de oude stad en de Arabi sche wijken door de Joodsche inwoners. Tenslotte vroeg de correspondent, hoeveel de opstandige beweging wel kostte. De Ara bische leider toonde hem daarop een halans, die onlangs rondgegaan was ter inlichting van de rebellfenleiders en de geldschieters van den opstand. Deze balans toonds aan, dat er ten behoeve van de Arabische rehellie bijna 2ll/2 millioen pond sterling zijn uitgegeven. DE SPAANSCHE OORLOGSSCHEPEN TE BIZERTE BEHOOREN AAN FRANCO. Labonne, de Fransche resident-generaal var. Tunis heeft voor de pers de volgende verkla- ring afgelegd: Wij hebben te Bizerte de Spaansche vloot ontvangen, die in Tunis een toevlucht is komen zoeken. Deze schepen be hooren aan generaal Franco. Wij zijn de be- waarders ervan. Wat betreft de Spaansche republikeinen, die zich aan boord bevinden, dezen zijn vrij om naar Spanje terug te keeren of in Tunis te blijven al naar zij verkiezen. Zij zullen zoo spoedig mogelijk geraadpleegd worden. In den tusschentijd moeten zij zich gedragen overeenkomstig de door de regeering van het protectoraat genomen maatregelen. HITLER WORDT 50 JAAR. Men gelooft te Berlijn, dat Hitler zich bin- nenkort naar de Oostmark zal begeven ter ge legenheid van den eersten verjaardag van de aanhechting van Oostenrijk hij Duitschland. Hij zou dan mededeelen, dat van iedere ge- rechtelijke vervolging van Schuschnigg is af- gezien. Inmiddels maakt men zich reeds thans in heel Duitschland gereed tot een luisterrijke viering van Hitlers 50sten verjaardag op 20 April a.s. Alle troepenafdeelingen van Groot- Duitschland zullen deelnemen aan een feest- parade, die in omvang en schittering alle vroegere parades verre zal overtreffen. Het bedrijfsleven heeft het plan opgevat, een vrij- willige hijdrage in een fonds te storten, het- -s, a aan Hitler zou worden aangeboden met het verzoek, het geld naar goeddunken te gebruiken. Men gelooft, dat Hitler op zijn verjaardag een groote amnestie zal afkondigen. Een vooraanstaande uitgeverij zal een standaard- werk laten verschijnen met een uitvoerige levensbeschrijving van Hitler. Er komt een '"te en een volksuitgave van Men jneemt te Burgos Groot-Brittannie's houdlng tegenover de blokkade kwalijk. Men boudt sta.ande, dat de erkenning door Enge- land en Frankrijk moet inhouden een toeken- ning der oorlogsrechten. Nationalistische kringen geven het voomemen te kennen koopvaardijschepen die probeeren de Spaan sche territoriale water binnen te komen te bom- bardeeren en zoo noodig tot zinken te bren- gen. Van betrouwbare Spaansche zijde wordt voorts verklaard, dat de blokkade door Fran co van de Oostkust zal worden gevolgd door een luchtblokkade. In officieele kringen te Londen werd in ver- band met deze berichten ui£ Burgos er de nadruk opgelegd, dat de erkenning der regee ring van Franco door Groot-Brittannie geens- zins inhoudt, dat oorlogsrechten worden ver- leend. Het bericht uit Burgos, dat koopvaardij schepen, die binnen de driemijlszone zouden komen, zoo noodig zullen worden verjaagd, heeft te Londen geen officieele bevestiging verkregen. Aan den anderen kant wordt udteengezet, dat, indien een schip buiten de driemijlszdne is, de overeenkomst van Nyon tegen de pira- terij direct in werking zou treden, hetgeen zou beteekenen, dat Britsche schepen ter be- scherming van aldus bedreigde schepen zou den komen. AAN DEN GROND GEVAREN. Tijdens de vaart op het kanaal van Terneu- zen is het van Gent komende Engelsche stoomschip „Rudmore" aan den grond geva- ren en eenigen trjd blijven zitten. Later is het schip op eigen kracht vlotgekomen, waar- na het zonder schade bekomen te hebben, de reis naar zee heeft voortgezet. CONCERT VAN DE MUZIEKVEREENIGING ^JDE VEREENIGDE WERKLIEDEN". Op Vrijdagavond gaf onze muziekvereeni- ging haar jaarlijksch concert in het Bioscoop- gebouw. Door verschillende omstandigheden, vooral de ziekteperiode, die we doormaken, kon niet door eigen krachten ,,alles" verzorgd worden. Zoodoende was een gezelschap geengageerd, dat met de harmonie samen, deze avond zou trachten tot een goede te maken. Deze poging is buitengewoon geslaagd. De opkomst was goed te noemen, zoodat de ruime zaal bijna geheel bezet was. Een verblijdend verschijnsel was, dat de directeur, de heer Schirris reeds weer in staat was, na zijn ziekte, het muzikale program te doen uitvoeren. De vijf nummers, die ten beste gegeven werden, gaven blijk van ernstige studie en werden dan ook vlot uitgevoerd. Daarna begon onder leiding van den artis- tieken leider, den heer Wensma uit Gent, de rit van ,,De extra Bonteavondtrein", waar van de voorstelling op het tooneel niet weinig de indruk verlevendigde. Wij moeten zeggen, dat de lading van deze avondtrein een ieder voldeed. De conducteur was als zoodanig voortref- felijk, maar ook zijn tweede hoedanigheid als conferencier was alleszins te roemen. De heer Wensma heeft zijn dubhele rol op voortreffe- lijke wijze vervuld. Wat zullen we het meeste roemen: de levensliedjes van mevr. Christine Nesnah, het optreden van Jean Kiveron, de praatjes en liedjes aan de piano van Coos en Polly Speen- hoff Jr.? Mogen we vergeten, wat het donkere trio ten beste gaf, waarvan vele bezoekers de be- schaving en distinctie wisten te waardeeren We mogen zeggen, dat de heer Wensma een goed ensemble gekozen had en dat er na af- loop van het concert maar 6&n roep was over hetgeen die avond was gepresteerd. Nadat het einde van dit alleszins artistieke gedeelte gekomen was, waarop de leider, de heer Wensma, de bezoekers had voorbereid, door te herinneren aan de woorden van De Genestet: „Er is een tijd van komen, er is een tijd van gaan", sprak het bestuurslid, de heer v. d. Peijl enkeie woorden van waar- deering voor hetgeen dezen avond was gepres teerd. Hij sprak de hoop uit, dat de voorzitter, de heer N. J. Harte, wegens minder goede ge- zondheid niet tegenwoordig, die zooveel voor de muziekvereeniging had gedaan, weer spoe dig de oude zou zijn en opnieuw zijn krachten ten voile aan de vereeniging zou kunnen wij- den. Hij sprak de beste wenschen uit voor een spoedig herstel. Tevens wenschte hij den heer Schirris en zijn familie van harte geluk met zijn voor- spoedig herstel. Het was werkelijk een groote voldoening voor bestuur en leden, dat hij op dezen avond de muziekvereeniging kon dirigeeren. Zich vervolgens wendende tot den heer Wensma bedankte hij dezen hartelijk voor datgene, wat zijn ensemble had ten beste ge geven. Hij bracht een oude herinnering naar voren, die nog leeft in de harten van onze muzikan- ten, hoe de heer Wensma hen had geleid door de straten van Gent en de inrichter was ge- weest van het concert, daar door de harmonie gegeven. We hadden dus vertrouwen in dezen men tor, we verwachtten dus iets goeds voor dezen avond, maar onze verwachtingen zijn nog overtreffen. Hij wenscht het gezelschap van harte succes op zijn verdere toumee toe en roept het een ,,tot weerziens" toe. De heer Wensma dankt voor de welwillen- de woorden tot hem en zijn gezelschap ge- richt en was verrast over zijn bevordering tot verkeersagent. Hij en zijn gezelschap nemen een goeden indruk van Terneuzen mede en zeggen wederkeerig dank voor de ontvangst, hun ten deel gevallen. Daarna werd alles gereed gemaakt voor het derde nummer, het bal, waaraan zeer velen deelnamen en dat, helaas, te vroeg moest eindigen. Alles saamgenomen, is het een mooie avona geweest, waaraan velen met genoegen zullen terugdenken. De Provinciale Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft, meldt de N. R. Crt., Zaterdagmiddag in de ,,Gouden Zon" te Middelburg haar algemeene vergadering ge- houden. De voorzitter, mr. J. Moolenburgh, heette in het bijzonder den heer C. A. van Woelderen, lid van het hoofdbestuur van de A.N.V.V. welkom. In zijn openingswoord zei spr., dat de weredtentoonstelling te New- York haar stempel op het vreemdelingenver keer zal drukken. Dit jaar zullen de verschil lende deelen des lands het voornamelijk var. bezoekers uit eigen land moeten hebben. Blijkens het jaarverslag van den secretaris, den heer G. Houtekamer was het aantal over Zeeland ingewonnen informaties nimmer zoo groot als in 1938. Geconstateerd werd, dat thans alle Zeeuw sche V.V.V.'s in het provinciale verband zijn opgenomen; met waardeering werd gewag ge maakt van het besluit van Provinciale Staten om de provinciale vereeniging een subsidie toe te kennen tot ten hoogste 500. De penningmeester, de heer Eekhout, deelde mede, dat het nadeelige slot van het afgeloo- pen jaar f 208,64 bedraagt. De vergadering besloot met algemeene stemmen de V.V.V.'s Hulst, Oostkapelle en Sluis tot de provinciale vereeniging toe te laten. De voorzitter uitte zijn vreugde over het feit, dat thans alle plaatselijke vereenigingen voor vreemdelingenverkeer samenwerken. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. van Male te Axel, J. A. Eekhout te Breskens, D. Huinink te Veere en C. le Nobel te Cadzand; gekozen werden de heeren Dr. C. van der Harst te Oostkapelle, A. Baert te Hulst en Mr. W. le Mair te Sluis. Hierna werd uitvoerig van gedachten ge- wisseld over de propaganda voor het a.s. sei- zoen. Besloten werd ook dit jaar weer stem- pelboekjes uit te geven, de folder van Zeeland te doen herdrukken, en een aantal exemplaren van den Alg. Zeeuwschen reisgids aan de be zoekers der provincie uit te reiken. De voor zitter deelde mede, dat het bestuur binnen- kort besprekingen zal voeren met de ver- keersorganisaties in de provincie met het doel tot de instelling van goed'koope week- reiskaarten te komen. Van de medewerking van Ged. Staten is het bestuur bereids ver- zekerd. De heer Van Woelderen wekte de Zeeuw sche badplaatsen op deel te nemen aan de pro paganda, die de A.N.V.V. ten behoeve van de Noordzee-badplaatsen zal voeren. Naar aanleiding van de vraag van mr. P. Adriaanse hoe de vereeniging staat tegenover de vereeniging tot behoud der Zeeuwsche kleederdrachten, maakten verschillende afge- vaardigden hun inzichten over de beteekenis van de boerendracht voor vreemdelingen verkeer kenbaar. De afgevaardigde van Sluis vestigde de aandacht op het misbruik, dat in Sluis van het Zeeuwsche costuum word't ge maakt om vreemdelingen te lokken. Andere afgevaardigden uit Zeeuwsch-Vlaan- deren klaagden over het grensverkeer, dat het toerisme groote moeilijkheden in den weg legt. RIJKSPOSTSPAARBANK. In de maand Februari is aan het kantoor der posterijen alhier op spaarbankboekjes in- gelegd f 82.969,66 en terugbetaald 61.977,34, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 20.992,32. Er werden 31 nieuwe boekjes uit gegeven. STAATSPARTIJ. Men maakt ons opmerkzaam, dat het be richt omtrent de bovengenoemde jaarvergade- ring in ons nummer van 6 Maart j.l. niet ge heel juist was. Daarin werd o.m. gemeld, dat Ds. C. A. Dingbeek niet alleen in verband met zijn leeftijd, maar ook om redenen van ge- zondheid had besloten zich als voorzitter terug te trekken. Ds. Lingbeek schrijft thans naar aanleiding van dat bericht, dat aldus ook in verschillen de andere bladen verscheen, in Staat en Kerk" van 10 Maart 1.1. dat hij niet als voorzitter heeft bedankt, maar juist een nieuwe benoeming als zoodanig heeft aange nomen. Naar ons uit enkeie mededeelingen bleek, staat het Rijksverkeerstoezicht nog steeds op het standpunt, dat het reizen per autobus naar Utrecht, tijdens de Jaarbeurs te Utrecht, niet valt onder de toelaatbare ,,toerritten" en zijn als gevolg daarvan ook ditmaal de aan- gevraagde vergunningen van Zeeuwsch- Vlaamsche ondernemers weer afgewezen. Om echter tegemoet te komen aan de ge- opperde bezwaren, dat men van uit Zeeuwsch- Vlaanderen in den regel geen gebruik kan maken van de van af Vlissmgen voor een be- zoek aan de jaarbeurs te Utrecht rijdende treinen zijn thans, zooals reeds uit de adver- tentie in ons vorig nummer bleek, op 15 en 20 Maart a.s. treinen ingelegd die aansluiting geven op de hooten der respectieve veren over de Wester-Schelde, terwijl naar we vernamen in het Westelijk deel autobussen van en naar de binnenwaarts gelegen plaatsen te Breskens aansluiting zullen geven op die booten. DE TE WATERLATING VAN DE „PRINSES BEATRIX" VAN DE ZEELAND. Zaterdag 25 dezer zal op de werf van de Koninklijke Maatschappij ,,De Schelde" te Vlissingen het tweede nieuwe motormailschip van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, de ,,Prinses Beatrix" te water worden gelaten. Aanvankelijk was bericht, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard de doopplechtigheicl van het schip zouden verrichten. Naar thans vernomen wordt, zal alleen Prins Bernhard 25 dezer voor deze handeling naar Vlissingen komen. DE VISSCHERIJ IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Voor de beroeps- en sportvisschers in Z.- Vlaanderen is het een slecht najaars- en win- terseizoen geweest. De snoekvisscherij leverde weinig of niets op, terwijl ook de vangsten van de kleinere visehsoorten zeer tegen vielen. Langen tijd werden de slechte vangsten op de groote kreeken toegeschreven aan de lage waterstanden of minder gunstige weersom- standigheden, doch het blijkt nu wel, dat de vischstand over het algemeen in de laatste jaren sterk is achteruitgegaan in Zeeuwsch- Vlaanderen. Dit betreft niet alleen de groote, maar vrijwel ook alle kleinere visehsoorten. Naar de oorzaken hiervan blijft het gissen: een feit is evenwel, dat de laatste jaren reeds veel visch is gedood door vuil afvoerwater van de fabrieken in deze streek. Vroeger kwam dit niet voor en toen bevatten de Zeeuwsch-Vlaamsche kreeken en polderleidin- gen een buitengewonen vischrijkdom. Ook op het groote kanaal TerneuzenGent en het zijkanaal naar de Axelsche Sassing, waar vroeger veel paling gevangen werd, zijn de vangsten de laatste jaren steeds achteruit- gaande. Bij de gehouden conferentie tusschen de landarbeidersorganisaties en de vertegenwoor- digers der werkgeversvereenigingen in Ooste- lijk en Westelijk Zuid-Beveland is, volgens de Vliss. Crt. geen overeenstemming bereikt, ook niet met hen die vorig jaar voor vrijiwillige arbitrage waren. Vrijwillige arbitrage werd van de hand gewezen, zoodat de arbeiders- organisaties aan den Minister verplichte arbi trage hebben gevraagd. Zaterdagmorgen werd in het raadhuis dezer gemeente door den Edelachtb. heer Burge- meester Mr. J. A. v. Tienhoven, namens het Carnegieheldenfonds een bedrag van f 25 ovejjymdigd aan den heer W. Dieleman, welke zich in Januari j.l., met gevaar voor eigen leven, in het djskoude water der le kreek had begeven bij het door het ijs vallen van eenige jongens. Gevonden voorwerpen. Bij den gemeente-veldwachter alhier, is als gevonden gedeponeerd: een portemonnaie met inhoud. Rechthebbende vervoege zich aldaar. V.V.V.-nieuws. Door het V.V.V.-bestuur is besloten op Maandag 2den Pinksterdag, wederom paar- denloopwedstrijden te organiseeren, in samen- werking met het Verbond der beide Vlaan- deren, terwijl in de eerste helft van Augustus een groote intemationale poppententoonstel- ling zal worden gehouden. Moreele en geestelijke herbewapening. Door het raadslid de heer M. Florussen zijn aan Burg, en Weth. alhier, ter beantwoor- ding in de e.v. raadsvergadering, de volgende vragen gesteld: 1. Hebben Burg, en Weth. kennis genomen van de besluiten door verschillende gemeente- besturen genomen, naar aanleiding en terzake van de door H. M. de Koningin tot het Neder- landsche volk gerichte oproep tot moreele en geestelijke herbewapening 2. Zijn Burg, en Weth. niet van meening, dat ook voor het gemeentebestuur van Zaam- slag in dezen een eervolle taak is weggelegd, met het oog op de heerschende toestanden, ook en vooral in economisch opzicht, in ver schillende kringen van de ingezetenen? 3. Zoo ja, zijn Burg, en Weth. dan niet van meening, dat ten dezen onverwijlde stap- pen door een bestuur dienen te worden ge daan, hetzij door een oproep aan de burgerij of door de vorming van een commissie welke haar tijd en kracht daadwerkelijk ter beschik- king stelt, om in eendrachtige samenwerking tot positieve en voor de betreffenden zicht- en voelbare resultaten te komen. Vormingsdag. Zaterdag werd te Hulst in het Maristen- klooster de vormingsdag voor de afdeeling Hulst van den Kath. Onderwijzersbond ge houden. Een 60-tal onderwijzers en onderwijzeressen hadden aan den oproep der Godsdienstcom- missie van de afdeeling gehoor gegeven en ze zullen er vast geen spijt van gehad heb ben, want het was een heerlijke dag. De dag begon met een H. Mis in de Klooster- kapel opgedragen door Pater Lambrechts, die onder de H. Mis een korte inleiding hield. Daarna sprak Prof. Vlerick, inspecteur bij het onderwijs in Vlaanderen over ,,De nieuwe stroomingen bij het onderwijs". Of eigenlijk: over de groote strooming: het milieuonaer- wijs. Op het gebied der paedagogie is Belgie ons voor. De spreker houdt een enthousiast betoog en wijst er op, dat in Belgie de groote meerderheid al voor 't nieuwe plan gewonnen is. Na een korte pauze spreekt Prof. Vlerick dan over de Methode Vorsselaere, een methode voor 't godsdienstonderwijs, die nu al, na enkeie jaren, merkwaardige resultaten op- levert. Na den middag sprak Prof. Steeman, direc teur der Normaalschool te St. Nicolaas over: ,,De persoonlijkheid van den opvoeder", een gloedvolle rede, verduidelijkt met vele humo- ristische voorbeelden, welke een langdurig applaus afdwong. Na een kort Lof sprak dezelfde nog over ,,Het centrum der Kath Opvoeding: de Eucharistie door Maria". Aj met al een mooie en geslaagde dag. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. iDe rechtbank heeft in hare zitting van Vrijdag o.m. de volgende uitspraak gedaan: E. M. V., oud 41 j., huisvrouw van A. de M., te Vogelwaarde, thans in voorarrest, is wegens meineed veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. HOOGER BEROEP. A. C. de P., oud 25 j., chauffeur te Zaam- slag, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Terneu zen, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rijwelwet werd veroordeeld tot 10 boete of 3 dagen hechtenis. De kantonrechter te Middelburg veroor- deelde C. R. te Terneuzen wegens venten zonder vergunning tot 2 boete subsidiair 2 dagen hechtenis. TWEE DUIZEND GULDEN BOETE WEGEN BKLASTINGONTDl IlilNG. Het komt den laatsten tijd nog al eens voor, dat voor de Haarlemsche rechtbank personen terecht staan, die zich hebben schul- dig gemaakt aan belastingontduiking. Ook Vrijdagmiddag werd weer een dergelijke zaak hehandeld en wel tegen een 58-jarigen gepensionneerden zeeman uit Heemstede, die opzettelijk zijn inkomsten, elf honderd gulden te laag had opgegeven. De verdachte, die veel berouw toonde, ver- klaarde zorgen te hebben voor den ouden dag en daarom had hij zijn inkomsten lager opge geven. De officier van justitie herinnerde aan de vele gevallen van belastingontduiking, die zich den laatsten tijd hebben voorgedaan en verklaarde tegen den eerstvolgenden verdachte geen geldboete, maar gevangenisstraf te zul len eischen. Tegen den oud-zeeman eischte hij 2000 boete. De recbtbpnk zal op 23 Maart vonnis wijzen. De officier van justitie bij de Amsterdam- sche rechtbank liet Donderdag tegen 'n 73- jarige vrouw, die in het verdachtenbankje stond, wegens flesschentrekkerij, een vader- lijke vermaning hooren: ,,Ik wil voor dezen keer nog eens een voorwaardelijke straf eischen van twee maanden met een proeftijd van 3 jaar. Maar U moet U strikt houden aan de voorwaarden. U bent al vier maal wegens oplichting veroordeeld en ik wil U op Uw leeftijd liever niet meer in het verdachten bankje zien en laat U het nu niet bij Uw be- loften, want die hebben we vroeger ook al van U gehoord". Snikkend beloofde de goedgekieede vrouw beterschap. Zij had in groote hotels in het centrum van de stad gelogeerd zonder te betalen en ook had zij in verschillende winkels inkoopen ge daan zonder er aan te denken de rekeningen te voldoen. Thans heeft een familie zich bereid ver klaard haar in het huisgezin op te nemen. De rchtbank zal 23 Maart vonnis wijzen. Het faillissement van J. van Scbroots, koop- man, destijds wonende te Middelburg, hande- lende onder den naam firnia H. Rabbers, wo nende te Terneuzen, is geeindigd wegens het verbindend worden van de eenige uitdeelings- lijst. Curator Mr. F. W. Adriaansen. UITSLAGEN VAN ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. le klasse afd. I, Blauw-WitCW SpartaKFC ADOXerxes StormvogelsDWS HDVS—HlBS le klasse afd. II. DOS—DFC DHCVUC Feij enoordVISV AjaxRFC 't GooiHaarlem le klasse afd. HI. QuickHeracles Go Ahead[Hengelo ZACEnschede TubantiaAiGOW WageningenNEC Afdeeling IV. le klasse. DONGAEindhoven BWJuliana Ble ije rheidePSV 13 3—2 3—1 2—2 4—0 0—4 1—1 0—3 3—1 0—3 1—1 2—3 03 1—2 O—l 1—2 2—3 O—0 MVV—NOAD 5—2 Roermond'NAC l—O doelp gsp- gew. gel. verl. pnt. v.—t. Eindhoven 19 13 3 3 29 41—0.3 NAC 18 9 6 3 24 29—17 MW 18 9 6 3 24 40—34 PSV 19 7 6 6 20 34—30 DONGA 18 8 3 7 19 3728 Wlillem II 18 8 2 8 18 3836 Roermond 17 7 2 8 16 24—34 Juliana 18 6 4 8 16 33—35 NOAD 18 3 7 .8 15 31—41 BW 18 4 6 8 14 32—36 Bleije rheide 19 2 4 13 8 21—65 2e klasse A. ZeelandiaDe Zeeuwen 3—2 BredaGoes 3—8 RBiC—RCS 6—1 De BaronieMiddelburg 35 doelp. gsp. gew. gel. verl, pnt. v.—t. Middelburg 16 11 3 2 26 5222 RBC 15 9 5 1 23 42—18 TSC 16 7 5 5 19 52—34 Zeelandia 16 8 2 6 18 35—38 De Zeeuiwen 17 6 6 5 18 46—42 Vlissingen 15 8 1 6 17 4632 ROS 17 6 4 7 16 40—65 De Baronie 16 4 6 6 14 40—41 Goes 16 3 3 10 9 30—57 Breda 17 1 1 15 3 28—71 3e klasse A. SluiskilTerneuzen Axel;Hoofdplaat OostburglOom Boys HulstU zendijke BiervlietBreskens 2—2 3—3 2—1 8—2 0—1 doeip. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.4, Breskens 16 15 1 30 7920 Terneuzen 16 14 1 1 29 74—19 Axel 19 13 2 4 28 71—37 Sluiskil 16 8 2 6 18 48—31 Oostburg 15 7 2 6 16 2641 Hoofdiplaat 18 6 4 8 16 56—55 IJzendijke 17 6 2 9 14 35—49 Tern. Boys 16 4 2 10 10 31—74 Biervliet 16 1 1 11 9 24—46 Hulst 16 4 02 8 26—63 Com Boys 16 1 14 2 16—61 3e klasse B. BurghEMM 6—1 Eiland BoysGoes 2 4—2 doelp. gsp. gew. gel. verl, pnt. v.t. Vlissingen 2 15 14 1 29 59—14 Eiland Boys 14 10 2 2 22 45—17 Burgh 16 9 3 4 19 41—26 Terneuzen 2 13 7 2 4 16 44—21 Middelburg .2 15 6 4 5 16 34—82 De Zeeuwen 2 16 6 2 8 14 36—44 EMM 18 5 3 10 13 2957 Goes 2 16 3 3 10 9 28—44 Zeelandia 2 13 1 2 10 4 19—43 Goesche Boys 13 1 2 10 4 17—64 0 a—0 2- 3 2—1 2—0 0—0 0—0 0—6 Burgh, twee winstpunten an mindering wegens niet opk. wedstr. EH. BoysBurgh, le klasse Afd. V. GVA.'VV eendam FVCLeeu warden VeiocitasHeerenveen SneekBe Quick AchillesHSC Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C. SViO—iSluiskil 2 HontenissePhilippine Tern. Boys 2Ria 2e klasse B. Sluiskil 3^Ria 2 00 Hoek—BK W 2 3—0 Corn Boys 2Axel 3 I1 Ternduzen 4Hulst 2 S0 DE WEDSTRIJDiEN. Kon. Nederl. Voetbalbond Afd. IV. le klasse. Nog vlugger dan algemeen werd gedaciht is de beslissing omtrent het behalen van het kampioenschap gevallen. Doordat NAC de netten die haar te Roermond waren gespan- nen niet wist te ontkomen en met 10 het onderspit moest delven en Eindhoven haar zeer lastigen uitwedstrijd tegen LONGA met 12 won, is Eindhoven kampioen geworden van de Zuidelijke afdeeling en mag zij dus

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2