Ter Neuzensche Courant Binnenland Gemengde Berichten Landbouwberichten. Burgeriijke Stand Vrijdag 10 Maart 1939. No. 9886. DERDE BLAD LOOP DER BEVOLKING. GEMEENTERAAD VAN AXEL. VAN MINISTER VAN BOEYEN OVER PAS SIEVE LUCHTBESCHERMING. De Nederlandsche vereeniging voor lucht bescherming organiseert enkele radio-redevoe- ringen over het vraagstuk der luchtbescher- ming. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer van Boeyen, heeft Dinsdagavond, ter inledding van deze redevoeringen, voor de microfoon gesproken. De Minister begon op te merken, dat ons volk bepaalde uitnemende eigensohappen be- zit en dat een van die kenmerken is, dat het gemeenschapszin heeft. De wetensehap, dat deze eigenschap een kenmerk is van ons volk, geeft een gevoel van veiligheid en zekerheid, ook wanneer moeilijke omstandigheden dreigen. Die wetensehap kan echter ook ten gevolge hebben, dat wij de gevaren, welke ons omrin- gen, niet tijdig onderkennen. In het bijzonder, wanneer onbekend is, in welke mate de gevolgen van die gevaren kun- nen optreden, is het noodig, tijdig te bezinnen op de vraag, hoe de krachten, die in moeilijke omstandigheden met elkander hebben samen te werken, met elkander in verbinding dienen te worden gebracht, opdat een planmatige werkverdeeling wordt verkre-gen en een ieder de plants kent, welke hij heeft in te nemen en de taak weet, welke hij' heeft te vervullen. Ook ten aanzien van het vraagstuk van de passieve luchtbescherming geldt deze nood- zakelijkheid. De passieve luchtbescherming valt in twee stukken uiteen, de overheidsbeschermjng en de zelfbescherming. De overheidsbescherming is in handen gelegd van de centrale overheid en de locale besturen. De zelfbescherming is de zaak van een ieder onzer. Uit die gegevens volgt reeds dat onderscheidene instanties haar kracht in dienst van het belang hebben te stellen. Ook volgt er de noodzakelijkheid uit, dat tijdig een scherpe taakverdeeling plaats vindt en verband gelegd wordt tusschen den arbeid, welken de krachten, aan wie de taak- vervulling is opgedragen, zullen hebben te verrichten. De wetgever en de regeering hebben meer dan eens duidelijk uitgesproiken, dat passieve luchtbescherming een zaak is van overheid en volk tezamen. Een goed deel van ons volk begint zijn verantwoordelijkheid reeds te ver- staan. Het leger vrijwilligers, dat in tal van gemeenten zich heeft aangeboden om de over heid bij de verzorging van dit belang bij te staa'n, is zoo groot, dat verwacht mag worden, dat de burgemeester nauwelijks een beroep op art. 12 van' de wet betreffeade de bescherming van de bevoking tegen luchtaanvallen zal be- hoeven te doen, waarin dezen de bevoegdheid is gegeven, een ieder te verplichten, die mede werking te geven, welke hij noodig acht. Niettemin is het noodig, breede kringen van ons volk er van te doordringen,' dat een ieder een taak heeft te verrichten. Overheid-en volk hebben beide een roeping. Dat de overheid een belangrijke roeping heeft te vervullen, is dui delijk. Zij zal, op grond van wettelijke voor- schriften, wanneer luchtaanvallen dreigen, o.m. zorg hebben te dragen voor de waarsc-hu- wing en alarmeering van de bevolking. De taak, welke politie, brandweer, geneeskundige- en reinigingsdienst hebben te verrichten, die nen van tevoren behoorlijk geregeld te zijn. De organisatie van de hulpdiensten, als red- dings- en ontsmettingsploegen, moet tevoren onherroepelijk vaststaan. De verduisterings- maatregelen dienen in een oogwenk genomen te kunnen worden. De opleiding van personeel is noodig. De materiaalvoorziening eischt groote zorgen. Doch ook het volk heeft een taak. Wie meent, dat de overheid over het vermogen beschikt om de veiligheid yan per- sonen en goed volledig te waarborgen, zal be- drogen uitkomen. Het Nederlandsche volk dient ervan doordrongen te worden, en dit is ook de bedoeling van de radioredevoeringen, dat de zelfbescherming, de bescherming van eigen huis en haard, niet alleen een moreele plicht is, doch ook uit een oogpunt van zelf- behoud v-olstrekt noodig. Menig luisteraar zal de vraag stellen, zoo vervoigde de Minister, is zelfbescherming wer- kelijk mogelijk? Op welke wijze kan deze zelf bescherming gevonden worden Het antwoord op deze vraag iszelfbescherming is inderdaad in vele opzic-hten mogelijk. De Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming is het or- gaan, dat u den weg wijst, maar ook den weg opent, waarlangs zulks kan geschieden. Zij geeft de noodige voorlichting, zij onderrioht u over de gevaren, welke uit luchtaanvallen voortvloeien, en de gevolgen daarvan. Zij geeft u wenken, hoe een ieder de gevolgen van deze gevaren kan en moet bestrijden. Zij biedt ook de helpende hand bij de organisatie van de zelfbescherming. Zij is een door de overheid erkende organisatie, waarin zich de belang- stelling van dadendrang van de burgerij ten aanzien van de zelfbescherming dient te kana- liseeren. Gelukt het, aller belangstelling voor deze organisatie te wekken, gelukt het ook, dat de locale overheid volstrekt haar roeping met betrekking tot het vraagstuk van de pas sieve luchtbescherming verstaat, staat het ook vast, dat de centrale overheid de verplichtin- gen, welke haar door de wet zijn opgelegd, ver- vult, en zij zal dat doen, dan zijn alle krachten mobiel gemaakt, die, mits er harmonische samenwerking bestaat, tot veel in staat zijn. Over al deze punten zal in de volgende rede voeringen worden gesproken. De Minister zei- de daarom niet verder over het onderwerp te zullen uitweiden. Voor 6en vraagstuk vroeg hij intusschen nog de aandacht. Bijzondere aandacht is de laatste maanden gewijd aan de vraag betreffende de taak- afbakening tusschen de verschillende instan ties, maar ook al het antwoord op de vraag, op welke wijze bevorderd dient te worden, dat- het geheele land, in den kortst mogelijken tijd, van het belangrijkste werk van de Nederland sche vereeniging voor luchtbescherming kan profiteeren. Aan geen enkel gebied van ons land mogen de vruchten van haar arbeid wor den onthouden. Als resultaat van deze over- wegingen werd besloten, dat spoedig in de wettelijke voorsohriften zal iworden neerge- legd d e p 1 i c,h t van de burgemeesters om in alle gemeenten (een plaatselijke organisatie van particulieren tot stand te brengen, die een onderdeel zal zijn van de groote organisa tie der Nederlandsche vereeniging. Het uit- gesproken doel van de plaatselijke organisation zal niet anders zijn dan die van de landelijke vereeniging. De plaatselijke afdeelingen zullen de bevolking voorlichting dienen te geven om- trent de luchtbescherming. Zij zullen voor lichting en instructies op het gebied der zelf bescherming verstrekken. Zij zullen medewer- ken tot het leggen van het zoo noodz'akelijke verband tusschen de werkzaamheden van de burgerij en de overheidsdiensten. Zoo zullen de krachten, die in moeilijke omstandigheden I met elkander samen zullen moeten werken, nu reeds met elkander in verbinding worden ge bracht, en zullen de belangen en de taak, welke een ieder onzer in te nemen heeft of heeft te vervullen, worden aangewezen. Pas als dat is geschied is een sluitend geheel ver- kregen en zijn wij verantwoord. j De centrale overheid zal zich met betrekking tot het vraagstuk van de passieve luchtbe- scherming van haar taak kwijten. In tal van gemeenten is lofwaardige ijver om, moc-ht het gevaar losbreken, gereed te zijn. De Neder landsche vereeniging voor luchtbescherming staat gereed om haar arbeid tot het uiterste op te voeren. Van u wordt gevraagd, aldus spr., allereerst te luisteren naar de komende radio-redevoeringen, maar u wordt ook op- gewekt, wanneer binnen korten tijd bij monde van uw burgemeester u een oproep bereikt, niet afzijdig te blijven. Zeg ja, wanneer u ge vraagd wordt om mede te dienen, en wanneer tot u de roepStem uitgaat om uw gemeen schapszin nu reeds te toonen, verleen dan voile medewerking aan de vorming van de plaatse lijke organisatie van particulieren, die tot doel heeft de zelfbescherming, dat is ook bijstand te verleenen aan alien, die in gevaar of nood verkeeren. GEGOOCHEL MET DE 100.000. In de geruohtmakende zaak van den heer Schram, den winnaar van de honderdduizend der Staatsloterij, die tekort schoot in de uit- betaling daarvan aan de deelhebbers in zijn premie-obligatles, zoodat hij na eerst failliet te zijn verklaard, thans te Utrecht in voor- arrest zit, is, volgens de Telegraaf, het de politie gelukt nog meer aanwijzingen te ver- krijgen welke het vermoedien we-ttigen, dat S. ■zich heeft schuldig gemaakt aan bedriegelijke bankbreuk. Bovendien heeft men op een groot gedeelte van den geldprijs nog beslag weten te leggen. Op aanwijzing van de Soester politie, die in deze zaak veel en goed werk heeft verricht, heeft de 'Hilversumsche politie te Hilversum gearresteerd den 35jarigen B., agent van Schram, bij wien tevens f 4000 in beslag zijn genomen. Dit bedrag zou Schram op den dag voor zijn faillissementsaanvrage aan B. heb ben ter hand gesteld om dit aan zijn bezit te onttrekken. Het grootste gedeelte van den geldprijs was echter reeds door hem afge- geven, zoogenaamd om een schuld te betalen aan v. V. te Apeldoorn, ook een d'er agenten- vertegenwoordigers. Ook daar heeft men op een groote som gelds beslag kunnen leggen. Doordat er bij de politie geen klachten binnenkwamen, kon men aanvankelijk niet ingrijpen, doch toen een der deelhebbers, die op zijn premielot een klein bedrag ontving, aangifte deed, kon men een onderzoek instellen, waarbij bleek, dat Schram op d'e afgegeven kwitantie het kleine bedrag had gewijzigdi in het vo-lle bedrag dat hij had moeten uitbetalen, waarna arresta- tie gewettigd was. In totaal moet nu een he- drag van 70.000 nog terecht zijn ge-komen. VARKENSFEST. Men meldt aan de N. R. Crt. Bij varkens van een landbouwer te Eemnes is varkenspest geconstateerd. In de omlig- gende gemeente zijn bereids maatregelen ge- troffen. VOERMAN VERONGELUKT. Maandagmorgen is in de Oostvoorstraat te Oud-Beijerland de 23-jarige landbouwer I. van R., doordat de paarden van zijn met superfos- faat gelad-en wagen op hoi sloegen, van den wagen geslagen, waarbij hij een wiel over zijn borst kreeg. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Het slachtoffer is per brancard naar zijn woning vervoerd en daar na korten tijd over laden. EEN 117-JARIGE IN HONGARIJE. Te Somolyjeno nabij Veszprem (iHongarije) heeft een zigeunerin dezer dagen haar llTen verjaardag gevierd. De jarige zegt nooit in haar leven ziek te zijn geweest. Toen zij ver- nam, dat journalisten haar zouden komen in- tervieiwen, trok zij haar Z-ondagsche kleeren aan, teneinde zich op haar mooist te vertoo- nen. Haar jongstie kind is 78 jaren oud. Zij heeft tallooze kinderen, klein- en achterklein- kinderen. JUBILEUM VAN PAPOEASCfflE POLITIE. De inheemsche politietroepen van Papoea- land zullen dit jaar jubileeren. Na de annexa- tie van Papoea door Groot-Brittannie werd deze politiemacht in 1889 opgericht. Thans bestaat zij uit 350 inheemsche beambten. Onder leiding van een tiental blanke officie- ren hebben zij rust gebracht onder de 300.000 inboorlingen, die vroeger koppensnellers en kannibalen waren, verspreid over een opper- vlakte van 90.000 vierkante mijten bergland, moeras en prairie, en op wien thans afdoend toezicht wordt uitigeoefend. 'De troepen zijn bekend geworden om hun moed, uithoudingsvermogen en tucht. Zoo werd in 1900 een sergeant uitgezonden met 5 mansehappen. Aan de monding van de Mo- rehend-rivier kwamen zij een bende van 300 strijders tegen, die in kano's stroomafwaarts voeren. Zoodra deze de politie zagen, trokken zij met hun pijlen ten aanval. Ondanks hun numerieke minderheid verdreven de zes poli- tiemannen de aanvallers, doodden 50 hunner en dwongen de anderen met aohterlating van hun kano's te vluchten. Eenige jaren later trok een korporaal met vier mansehappen erop uit om een inlandsche bende te verdrijven uit een dorp aan de kust. Na een marsch van #vier dagen bereikten zij het dorp, verdreven de bende en keerden naar hun post terug met veertien gevangenen. (Onlangs won de dienstdoende sergeant aan den Nelsonkaap een veldslag zonder een schot te lossen. Hij overblufte zijn tegenstanders door 102 bendeleden gevangen te nemen met zijn vijf ondergeschikten. Vervolgens zond hij de overigen naar hun kamp in de bergen terug. TEGEN AFSLUITBOOMEN VAN BRUG GEBOTST. Bij de rijkstorug over de Gouwe te Wad- dinxveen kwam de 34jarige motorrijder H. van der Loo, wonende te Rotterdam, vermoe- delijk doordat hij door de zon verblind werd, in botsing met de afsluitboomen van de brug. Het slachtoffer werd bij deze botsing op slag gedood. AANGEREDEN EN GEDOOD. Toen Maandagavond dte heer Sj. H. B., koopman te Leeuwarden, met zijn auto op weg was van Groningen naar Leeuwarden, s-tak onder Noordbergum de 8jarige Oeds Pieters- ma plotseling den weg over. De heer B., die met een snelheid van 80 km op dezen voorrangsweg reed, week naar links uit, doch kon niet verhinderen, dat het rech- terspatbord den jongen raakte. Het kind werd over den weg geslingerd en was op slag dood. DE TUINBOUWERS KRIJGEN EXTRA STEUN. Men deelt van bevoegde zijde aan de Midd. Crt. mede, dat binnen zeer korten tijd nog een steunuitkeering aan den- tuinbouw kan worden verwacht. Door allerlei omstandigheden is de financieele toestand waarin de tuinders zijn komen te verkeeren slecht. Voorts zijn van verscheidene producten de ter veiling aange- voerde hoeveelheden zeer gering, of zullen deze door de vorst gering zijn. De tot op heden ui-t- gekeerde steuntoeslagen hebben voor de tel-ers dezer producten geen voldoende verlichting kunnen brengen. In de te verwachten steun uitkeering zal met deze moeilijkheden in den tuinbouw rekening worden gehouden en zal ge- tracht worden een zoo juist mogelijke verdee- ling van de nog beschikbaar gestelde steun- gelden, als regel te berekenen op den grond- slag van de meer normale aanvoeren van het vorig jaar, over den geheelen tuinbouw te be- reiken. AXEL. iHuwelijks-aangiften. 9 Febr. Jan Wisse, oud 23 j., jm. en Dina Cornelia Heijnsdljk, oud 21 j., jd. Karel Jan Gans, oud 25 j., jm. en Eli zabeth Ortelee, oud 22 j., jd. ft Febr. Adriaan Blankenburgh (van 's Heer Arendskerke), oud 25 j., jm. en Frangoise Maria Dieleman, oud 24 j., jd. 16 Febr. Jan den Doelder, oud 24 j., jm. en Neeltje Tanneke Lensen, oud 22 j., jd. iHuiwelijks-voltrekkingen. 28 Febr. Jan Wisse, oud 28 j., jm. en Dina Cornelia Heijns- dijik, oud 21 j., jd. Karel Jan Gans, oud 26 j., jm. en Elizabeth Ortelee, oud 22 j., jd. Geboorten. 2 Febr. Catharina Chri^ina, d. van Jacobus van Tatenhove en van Johanna Dina van de Velde. 4 Febr. Dina Cornelia, d. van Cornelis Krijn de Kraker en van Dina de Feijter. 8 Febr. Anna, d. van Jan Pieter van Driel en van Kommerina Carolina Oostdijk. 13 Febr. Anna Elizabeth, d. van Pieter van Bendegem en van Anthonia Cornelia 'Hame- link. 16 Febr. Adriaan Johannes, z. van Jas- pert Pieter Dieleman en van Maria de Feijter. 17 Febr. P-etrus Johannes, z. van Florandus van de Vijver en van Maria Antoinetta Sijs. 21 Febr. Krijn Levinus, z. van Marinus Corne lis Dieleman en van Suzanna Hamelink. 25 Febr. Benjamin, z. van Leendert de Regt en van Tanneke van Hoeve. Lucia Eugenie Maria, d. 'van Aloise Joseph van Overloop en van Maria Louisa Martens. 26 Febr. Johanna Maria, d. van Dingeman Jacobus Oggel en van Janneke dfe Feijter. (Overlijden. 1 Febr. Jan Goossen, oud 90 j., wedn. van Martha Jansen. 2 Febr. Jan van Dixhoorn, oud 83 j., echtg. van Cornelia Wolfert. 21 Febr. Josephus Modestus Baert, oud 85 j., wedn. van Ulali de la Riviere. 28 Febr. Maria Theresia de Kraker, oud 43 j., echtg. van Alphonsus Vonk. (Ax. Crt.) SAS VAN GENT. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Febr. Pieter Maters, oud 26 j. en Johanne Hermine Hol- scher (van Enschede), oud 26 j. Geboorten. 26 Febr. Tilly Marie, d. van Leonsius Andriessen en van Celesia Maria De Greve. 27 Febr. Willem Pieter, z. van Pieter de Vries en van Johanna Cornelia Helena de Koeijer. 1 Maart. Tilly Maria Theresia, d. van Alois de Wilde en van Lima Maria de la Ruelle. SAS VAN GENT. Van 26 Februari tot en met 4 Maart hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. H. Hdlscher, zonder beroep, van Enschede. B. R. Steyaert, dienstbode, van Gent (B.). Vergadering van Dinsdag 28 Februari 1939, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, F. Dieleman, A. P. de Ruijter, J. Fanoy, C. Hamelink, C. van Bendegem, P. de Jonge, A. Th. 't Gilde, B. Seghers, A. van 't Hoff en de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heeren C. Th. v. d. Bilt en A. P. Esselbrugge. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij richt zich tot de vergadering in de vol gende bewoordingen 'Mijne Heeren, Het is mij een bijzonder voorrecht thans in het nieuwe raadhuis, in deze raadszaal, nadat op 23 Januari j.l. het nieuwe stadhuis door den heer Commissaris der Koningin is ge- opend, bij de eerste vergadering u alien een hartelijk welkom toe te roepen. Waar deze zaal geheel iets anders is dan de ldkaliteit, waarin wij tijcelijk gehuisvest waren, hoop ik, dat de aangename verhoudin- gen die er in den raad bestonden, bestendigd mogen blijven en dat wij^in deze mooie zaal op zeer prettige wijze de gemeentezaken met elkander op juiste en waardige wijze zullen mogen behandelen, en dat God zijn arbeid moge schenken op den door ons te verrichten arbeid. 1. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, vast te stellen de notulen der vergad-eringen van 29 November en 13 December 1938, en die van 17 Januari 1939, zooals die in druk zijn verschenen. De notulen der vergaderingen van 29 No vember en 13 December 1938 worden met al- gemeene stemmen vastgesteld. De heer 't GILDE merkt naar aanleiding der notulen van 17 Januari 1939 op, dat hij bij de omvraag gesproken heeft over het salaris van den keuringsveearts, hoofd van dienst. Dit blijkt niet uit de weergave. Ondanks het feit dat spreker dit heeft veranderd door het inzenden van correotie, blijkt, dat zulks in de notulen niet veranderd is. De VOORZITTER zegt toe, deze aanvulling aan de eerstvolgende notulen te zullen toevoe- gen. De heer FANOY vraagt, wat de heer 't Gilde veranderd wil hebben. De VOORZITTER merkt op, dat de heer 't Gilde gevraagd heeft, een wijziging te doen aanbrengen. Spreker meent, dat er termen aanwezig zijn deze wijziging aan te brengen. De heer FANOY dacht, dat dit toch uit de notulen bleek. De heer't GILDE antwoordt, dat dit er met geen enkel woord uit bleek. De heer OGGEL geeft te kennen, dat het college, blijkens de mededeeling in deze agen da, het toch klaarblijkelijk goed had opgevat. De VOORZITTER geeft lecture van de be treffende passage, waaruit blijkt, dat er niet uit af te leiden valt, dat de vraag van den heer 't Gilde betreft het instellen van een onderzoek naar de bezoldiging van den keuringsveearts, hoofd van dienst. De heer 't GILDE geeft te kennen, dat hieruit niet blijkt, welke functie, en welk werk de er bij betrokkene heeft. De VOORZITTER zegt toe, dat dit er aan toegevoegd zal worden. De notulen der vergadering van 17 Januari 1939 worden met algemeene stemmen vast gesteld. De door den heer 't Gilde verzochte wijzi ging zal aangebracht worden. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. De VOORZITTER deelt mede, dat .bericht van verhindering is ingekomen van den heer Esselbrugge, schriftelijk, dat hij wegens griep niet in staat is, de vergadering bij te wonen, en dat een mondelinge boodschap van den heer Van de Bilt is ingekomen, dat hijj wegens familie-omstandigheden verhinderd is, de ver gadering bij te wonen. a. Een schrijven van den volgenden inhoud Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin heb ik de eer dten Gemeenteraad en de bevolking van Axel Hoogstderzelver dank over te brengen voor de uiting hunner gevoelens van verknochtheid en trouw ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gemeentehuis. De adjudant van Dienst, get. VAN HOLTHE. b. Het raadsbesluit van 29 November 1938, tot vaststelling d'er verordening op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting, voorzien van bewijs van Koninklijke goed- keuring. Aangenomen voor kennisgeving. c. Alsvoren tot vaststelling eener wagen- belasting, voorzien van bewijs van Konink lijke goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, luidende: Naar aanleiding van de bespraking omtrent verlenging van den looptijd van de geldleening aangegaan voor den bouw van het gemeente huis deelen wij u mede, dat wij tegen een verlenging bezwaar hebben. e. Berichten van C. van Bendegem en A. J. Hoi, dat zij hunne benoeming tot lid der commissie van toezicht op het L. O. aanvaar- den. Aangenomen voor kennisgeving. f. Naar aaiileiding van de destijd's gestelde vragen van den heer J. Fanoy over de ge- vraagde afschrijvingspolitiek van het Gas- bedrijf deelen Burgemeester en Wethouder-' het volgende mede: Wij zijn van meening, dat thans aan de afschrijvingspolitiek niet mag worden getornd, omdat in den loop der jaren gebleken is, dat deze juist zijn. Het bedrijf is steeds in staat geweest, om de verplichte aflossingen te voldoen en daaren- boven is nog meermalen versterkt afgelost op de loopende geldleeningen. Daarbij konaen de uitbreidingen de laatste 10 jaar steeds uit eigen middelen word'en gefinaneierd. Deze wijze van handelen is voor een tech- nisch bedrijf absoluut noodzakelijk. Al mag men aannemen, dat meerdere activa een lan- gere levensduur hebben, dan uit de afschrij- vingen blijkt, toch mogen de afschrijvingen daarop niet worden verminderd. Het is in een technisch bedrijf altijd mogelijk, dat nieuwe vlndingen worden gedaan, die een beter of voordeeliger exploitatie tengevolge kunnen hebben. Zou men de afschrijvingen aan den lagen kant houden, d'an zou het vrijwel onmo- geiijk zijn om ooit van die .vindingen te profi teeren, omdat de bestaande activa nog een te hooge boekwaarde zouden hebben. Voorts is ook nimmer te voren te voorzien of door een of andere oorzaak activa spoediger waardeloos zullen zijn, dan verwacht kon worden. Ook met deze mogelijkheid moet rekening worden gehouden bij het bepalen der afschrijvings- percentages. Dit alles voor oogen houdende, achten wij het hoogst ongewenscht om vermindering der afschrijvingspercentages te bevorderen. Naar onze vaste overtuiging zou het Gasbedrijf daard'oor op minder veilig terrein komen. 'Ook zijn wij van meening, dat gasprijsver- laging, die dan door lagere afschrrjving moge lijk zou zijn, nog niet de -zekerheid inhoudt van meerdere verkoop van gas. De groote verbruikers hebben geen be- hoefte aan meer gas, ook niet bij gasprijs- verlaging en bij de kleine verbruikers zal een prijsverlaging niet helpen, omdat bij het mee- rendeel dezer niet de prijs van het gas een stimulans voor meerder verbruik is, doch bij deze zich het feit voordoet, dat weinig gas wordt afgenomen door het gering inkomen en het verbruik slechts zal kunnen toenemen als de inkomsten verhoogen. Ten slotte deelen wij U nog mede, dat reeds in dit jaar op enkele bezittingen geen voile afschrijvingen meer noodig zijn en verder jaar na jaar afschrijvingen zullen komen te ver- vallen. Binnen afzienbaren tijd zal dus de post afschrijvingen heel wat minder drukken dan tot nu toe. Alsdan zal datgene worden bereikt, wat de heer Fanoy reeds thans wenscht. De VOORZITTBR yraagt of dit antwoord voor den heer Fanoy aanleiding is, hierover verder te spreken. De heer FANOY geeft te kennen, dat het college van Burgemeester en Wethouders en spreker tezeer van meening verschillea, en dat hij te weinig medewerking van den raad ondervindt om hierop nog verder in te gaan. Spreker zal den loop van zaken afwachten. Aangenomen voor kennisgeving. g. Naar aanleiding van de gestelde vraag van den heer Van de Bilt, om de gasprijs te verlagen, in verband met het saldo van den Kapitaaldienst, deelen Burgemeester en Wet houders mede, dat dit onmogelijk is. Wat het saldo van den Kapitaaldienst be treft merken wij op, dat dit becijferd wordt door het totaal der vaste goederen te verm.'n- deren met het saldo der geldleeningen per een- zelfden datum. Hieruit volgt al dade-lijk, dat het saldo van den Kapitaaldienst niets heeft uit te staan met de exploitatieuitkomsten. Een overheidsbedrijf zaJ dat saldo ook beslist noodig hebben om daaruit het noodige handels- kapitaal te bezitten. Ook kan het Overheids bedrijf dat handelskapitaal betrekken uit geld leening, omdat zij niet over eigen middelen beschikt. Hieruit blijkt, dat het saldo van den kapi taaldienst op twee manieren valt te becijferen. Eerst houdt het verband met de boekwaarde del1 vaste goederen en het saldo der geldlee ningen en dan ook weer met het totaal der volttende bezittingen en der vlottende schul- den. In het laatste geval dus kasgeld, gelden bij den gemeente-ontvanger, steenkolen, voor- raad cokes, vorderingen enz. als vlottende be zittingen; en -schulden enz. als vlottende schul- den. Het blijkt hier wel duidelijk uit, dat er een voordeelig saldo moet zijn, daar bij ge- breke daarvan het ?;aken doen onmogelijk is. Dat het overigens niet mogelijtk is om den gasprijs te verlagen, blijkt wel uit de begroo- ting 1939 voor wat den gewonen dienst be treft. Deze sluit zonder een saldo. Zou er toch een gasprijsverlaging komen, dan zou dat een verliessaldo veroorzaken, hetwelk dan uit de reserve zou moeten worden bestred-en. Dit zou dus neerkomen op het direct aanstu- ren op verlies van eigen kapitaal en dit kan bezwaarlijk een goed beheer worden genoemd. Uit een en ander zal het thans duidelijk zijn, dat een batig saldo op den Kapitaal dienst geheel afzonderlijk is van de exploita tieuitkomsten en het dus niet mogelijk is, op grond van dat saldo exploitatie-inkomsten te vermind'eren. Aangenomen voor kennisgeving. h. In antwoord op de door den heer A. P. de Ruijter gestelde vraag, om te overwegen, voor het vast in dienst zijnde personeel een ziekteverzelkering te sluiten, deelen Burge meester en Wethouders mede, een berekening van de kosten te hebben gemaakt. Zij; hebben in den loop van het jaar geen vrijheid voor te stellen, een nieuwen post op de loopende begrooting te brengen, tenzij' de raad het noodzakelijk acht, daartoe over te gaan. De VOORZITTER merkt op, dat de heer De Ruijter gezien zal hebben, dat het nogal wat kost. Spreker wijst er op, dat er slechts opgave van een verzekeringmaatschappij is ontvangen. Mocht de raad op deze zaak in- gaan, dan zullen Burgemeester en Wethouders zich nog nader in verbinding stellen met andere maatschappijen, teneinde te trachten, een zoo goedkoop mogelijke premie te bedm- gen. De heer DE RUIJTER kan zich met het voorstel van Burgemeester en Wethouders vereenigen, gezien de positie van de gemeente, waarin deze thans venkeert, nu er ook weer bij de begrooting een voorstel tot het invoeren van een wegenbelasting is aangenomen moeten worden. Spreker kan zich gezien deze positie scharen aan de zijde van diegenen, die zoo weinig mogelijk veranderingen in de begroo ting naar den verkeerde kant, als spreker het zoo mag uitdrukken willen brengen. Het bedrag dat deze zaak kosten zal, is gebleken niet mee te vallen. Spreker is door de mededeeling van Burgemeester en Wethou ders voorloopig voldaan en hoopt er te gele- gener tijd op terug te komen. Hij zal voor loopig met de mededeeling van Burgemeester en Wethouders genoegen nemen. De heer VAN 't HOFF kan zich vereenigen met hetgeen de heer De Ruijter gezegd heeft. Zoo goed als de heer De Ruijter ziet spreker het nut er van in, en waar er bij de begroo ting voor 1940 gelegenheid zal zijn er op terug te komen, kan spreker zich met het voorstel van Burgemeester en Wethouders vereenigen. Hij merkt op, dat enkele dingen gepasseard zijn, waarop hij de aandacht had willen vesti- gen, en waar deze dan als regel geacht wor den, aangenomen te zijn voor kennisgevirg, meent spreker, met verlof van den Voorzitter, hieromtrent toch iets te moeten zeggen. Spreker wil iets zeggen over de zaak, waar- voor een deputatie van den raad bij Gedepu teerde Staten is geweest, om te trachten een betere regeling te krijgen voor den looptijd der leening voor het stadhuis. Hij kan het betreuren, dat het niet gelukt is, een betere regeling te verkrijgen, daar wel gebleken is, dat het geheele gementebestuur gaarne had gezien, dat de leening inplaats van op 40 jaar, op 70 jaar moest zijn afgelost. In Middelburg heeft men de zaak zoo niet ingezien als de raad en is op het verzoek afwijzend beschikt. Spreker vindt dit zeer jammer, doch is van meening, dat men na de laatste raadsve.gade- ring niet anders kon verwachten. Spreker kan er niet anders van zeggen dan dat de behandeling van deze zaak in openbare verga dering, er niet veel goeds aan gedaan heeft. Dit moet een leerles zijn, om dergelijke dingen niet in openbare vergadering te behandelen, daar ze daarin naar zijn meening niet thuis hooren. Spreker meent, dat die openbare be handeling de zaak meer kwaad dan goed ge daan heeft en is van oordeel, dat indien deze kwestie niet openbaar besproken was gewor den, wellicht de kans grooter geweest zou zijn, dat een gunstig resultaat zou kunnen bereikt zijn. Toch acht spreker zich nog geluklkig, dat men het thans voor elkaar heeft weten te krijgen, dat de gemeente een nieuw stadhuis heeft, gezien het feit, dat de druk die van bovenaf wordt opgelegd, steeds zwaarder wordt en de schroef steeds verder wordt aan- gedraaid, en het er uit ziet, alsof het er op wordt aangestuurd, dat de maximumbelasting betaald moet worden. Spreker juicht het toe, dat men thans een nieuw gemeentehuis heeft, en is van meening dat indien men dit niet zou hebben, het toch evenwel mogelijk geweest zou zijn, dat men even zwaar was belast als thans. De heer 't GILDE geeft te kennen, dat, daar men zich hier nog als een kat in een vreemd pakhuis bevindt, ook dit punt voor hem wat vlug was gepasseerd. Spreker ver- s-chilt in zienswijze met den heer Van 't Hoff omtrent den schadelijken invloed van de be- spreking in den raad omtrent dit punt, die trouwens de schuld was van de indieners van het voorstel te dezer zake. Zooals men in het huis van den gehangene liever nalaat om van den strop te spreken, zoo bestond er ook bij spreker wel eenigen schroom om in die eerste vergadering in 't nieuwe stadhuis over dezen figuurlijken strop te spreken, die bestaat in het negatieve resultaat van de in Middelburg gehouden besprekingen. Niet dat spreker zich daarover groote illusies had gemaakt, noch dat hij ook maar eenig meerder resultaat had verwacht van de redeneerkracht van een afvaardiging, hetzij dat deze dan bestond uit 3 of uit 5 personen. Dat was voor spreker lood om oud ijzer. Hij zou in dit opzicht in den vervolge maar wat zuiniger zijn met alle mogelijke soort van afvaardigingen, want als schriftelijk of mon- deling door Burgemeester en Wethouders ge- voerd overleg niets baat, wat zal dan wel baten Maar toch was spreker verwondert, toen hij het prae-advies ontving en kennis nam van het teleurstellend antwoord van Gedeputeerde Staten, de eenigszins vage uitdrukking van dit college te lezen, luidende: dat zij tegen verlenging van den looptijd der stadhuisleening tot 79 jaar bezwaar hadden. Aanvankelijk dacht spreker met een ,,slip of the pen" te doen te hebben van dengene die de redactie van het prae-advies verzorgd had. Nadere inzage der stukken bewees hem echter, dat Gedeputeerde Staten zich waarlijk op deze weinig positieve manier hadden uitgedrukt. Zie, mijnheer de Voorzitter, aldus spreker, ik kan uit dit antwoord geen pertinente afwij- zing zonder meer, lezen en naar mijn beschei- den meening laat dit wel terdege ruimte voor andere mogeiykheden. Nadere argumentatie of motiveering van het standpunt geven Gedeputeerde Staten niet. Is dit met opzet geschied, of blijft de deur nog op een kier en is er eventueel bij de regee ring, hetzij door beroep of wat ook, wel iets te bereiken? In weerwil van alles zag ik ook

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 9