aproeien komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een po* Sprulol. Bijalle Drogisten. TERNEUZEN, 8 MAART 1939. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. AXEL Casado en dr. Negrin, die in de buurt van v Alicante vertoefde. Kolonel Casado deelde Negrin mede, dat hij tegen zijn regeering in opstand gekomen was, waarna Blanco, de minister van openbare opvoeding, aan de telefoon verscheen en Casado trachtte over te halen om tot een compromis te komen met Negrin en een nieuw kabinet te vormen, doch Casado weigerde dit onmiddellijk. Een laat- ste poging om Casado over te halen is nog gedaan door den vroegeren minister van bin- nenlandsche zaken, Gomez, een oud vriend van Casado, doch de laatste voegde hem toe: „Als ik jou en je vrienden een raad mag geven, kom dan niet terug". Casado was kort geleden tot generaal benoemd door Negrin. In den loop van het telefoongesprek, toen Negrin generaal tegen hem zeide, verzocht Casado echter dien titel met te willen gebruiken, aangezien zijn promotie onwettig was, want niet verricht door een wettige regeering. VERZET VAN COMMUNISTEN TE MADRID. iDinsdagochtend, .bij het aanbreken van den dag, werd meldt de N. R. Crt. de be- volking van Madrid opgeschrikt door het ge- knetter van geweren, dat afkomstig seheen te zijn uit de voorsteden. Drie uur lang wer- den de knallen soms zeer krachtig gehoord. Weldra werd vemomen, dat zekere communistische elementen geproheerd had- den te reageeren tegen het aan het bewind komen van den verdedigingsraad. Rovendien hebben, over de geheele stad ver- spreid, elementen op huizen gevuurd. Het verkeer, dat werd stilgelegd, werd later her- steld. Reeds spoedig bleek, dat de in verzet gekomen elementen te weinig talrijk waren .om het hoofd be kunneh biedfen aan de troe- pen van het gamizoen, die zich ter beschik- king van den verdedigingsraad stelden. Begin van den middag werd medegedeeld, dat de beweging volkomen onderdrukt was. Tijdens de incidienten hebben tot drie keer toe de sirenes geloeid om te waarschuwen voor dreigende aanvallen van de luchtmacht van Franco. Per radio werden de inwoners van Madrid gewaarschuwd niet te schrikken, wanneer plotseling vliegtuigen boven de stad zouden versehijnen. Hieraan werd toegevoegd, dat eenheden der repubhkeinsohe luchtstrijd- krachten ieder ooigenblik verwaoht worden. Inderdaad begad de republikeinsche lucht macht zich Dinsdagavond naar Madrid om de communistische haarden van verzet in de noordelijke buitenwijken te doen verdwijnen. Sedert Maandagavond verzette zich n.l. een groep communisten met de wapenen in de hand. Zij hadd'en zich versohanst in een blok in aanbouw zijnde huizen. Gedurende den naoht en een gedeelte van den dag werden gevechten geleverd, waarbij de verdedigings raad ook van tanks gebruik maakte. Union-Radio heeft een proclamatie doen omroepen, waarin gezegd wordt: communis tische kameraden, de nationale raad waakt over u gelijk over de andere anti-fascistische Spanjaarden. Laat u niet overrompelen door menschen, die zeggen uiw ideologic aan te hangen, maar zich van hun invloed bedienen om hun eigen belangen te behartigen met be- hulp van offers, die gij brengt. Stelt u on- voorwaardelijk ter beschikking van den natio nalen raad, die het Spaansche vclk vertegen- woordigt. De oproepen van den nationalen raad tot de communisten volgden elkander Dinsdag op. Te 14 uur werd de volgende oproep geputoli- oeerd: Kameraden der communistische partij, uw leiders zeggen ongetwijfeld, dat de raad den vrede predikt.' Inderdaad hebben Miaja, Casado, Besteiro en Mera dat bij de instelling van den raad gezegd, maar heeft het parle- ment te Figueras verklaard, dat niet te wil len? De verdedigingsraad tracht tot een vrede te komen, maar een eerlijken vrede zonder bedrog. De raad zal het initiatief nemen, opdat de vrede werkelijkheid wordt. Kolonel Casado heeft Dinsdag voor de radio verklaardSedert het aanbreken van den dag voeren de communisten in Madrid een despe- raten staatsgreep uit. Overal elders in het republikeinsche gebied heerscht rust. Casado deed een beroep, op de soldaten die „bedrogen zijn door de communistische leiders tot weer- Stand aan den nationalen verdedigingsraad", om zich aan den anderen kant te scharen, aangezien de verdedigingsraad de eenige waarborg is tegen een poging tot vestiging van een terroristische tyrannic. De correspondent van Reuter heeft Dins dagavond een tocht door de stad gemaakt en daarbij opgemerkt, dat het over het alge- meen rustig was. Communistische troepen in het oude hippodroom hadden zich overge- geven, terwijl de republikeinsche troepen door de stad patrouilleerden. Het motief, dat achter de vorming van den nationalen verdedigingsraad zit, is de wensch geweest om een einde te maken aan den oor- log op een humane en eervolle wijze, aldus heeft generaal Miaja Dinsdag in een nieuwe radiotoespraak verklaard. Wij willen geen nutteloos bloedvergieten meer en alles wat ik, die met u gestreden heeft, wensch is u den vrede te geven. Wanneer het gezonde ver- stand tot ons alien terugkeert, verzeker ik u, dat alles spoedig ten einde zal zijn. Dinsdag om half twaalf zijn ook hoodschap- pen van Besteiro en kolonel Cipriano voor de radio voorgelezen. Besteiro zegt in zijn bood- schap o.m.Soldaten der republiek, de natio nale raad staat op zijn post in Madrid. Madrid weet niet, waar zich de gevluchte regeering, nooh Negrin bevinden. De nationale verdedi gingsraad wil verhinderen, dat de republi keinsche regeering van Spanje definitief in banden valt van de communisten, die het voik tyranniseeren. De strijd is aangehonden. 'Het is een strijd tegen de communistische tyran nic en het is uitsluitend de schuld der commu nisten, die, sedert zij aan de macht kwamen, begonnen waren te strijden met medewerking van elementen, die onze troepen binnenge- drongen waren. De eenige .wettige regeering der republiek is de nationale verdedigingsraad. De vlucht van Negrin. (Een passagier van een der vliegtuigen, die te Toulouse Dinsdagochtend uit Spanje zijn aangekomen, heeft verteld van de omstandig- heden, waaronder het ministerie-Negrin uit Albacete gevlucht is. Het nationale comi-te van de republikeinsche unie was het onmid dellijk met den verdedigingsraad te Madrid eens en de vliegtuigen van de Spaansche luchtvaartmaatschappij werden onder bewa- king gesteld. Dit gebeurde niet alleen te Albacete maar ook te Madrid, Valencia en Cartagena. Men wilde tot elken prijs het vertrek van Negrin en de andere ministers verhinderen en stond op het standpunt, dat de leden der regeering voor den krijgsraad moesten versehijnen. Er heerschte echter ge durende verscheidene uren verwarring, d-oor- dat de staatsgreep slechts bij eenige ambte- naren bekend was. Zoo hoorden de piloten eerst van den staatsgreep, toen zij te Toulouse aankwamen; hun passa,giers hadden hen er niet van in kennis gesteld. Zij waren er in geslaagd ondanks de bewaking van de viieg- velden in Spanje op te stijgen. Een vliegtuig werd echter vastgehouden, de passagiers ge- arresteerd. Oran weigert vluehtelingen. Zes schepen met 200 uitgewekenen, onder wie 50 vloot-officieren en onder-officieren van het arsenaal te Cartagena, zijn Dinsdag te Oran aangekomen. Hun werd de toegang ge- weigerd en zij werden verwezen naar de nabu- rige haven Merselkebir. Later werd nog een volgend schip met 80 vluehtelingen en -een bemanning van 45 koppen naar dezelfde haven geleid. Naar verluidt werd de toegang' geweigerd, omdat de kleine haven van Oran reeds vol is. Veertien republikeinen, onder wie twee kapiteins, vijf luitenants en een sergeant van het 93ste regiment, zijn opgepikt op 40 mijl buiten Oran. Zij zijn te Algiers geinterneerd, alvorens te worden overgebracht naar het in- terneeringskamp bij Perpignan. Zij waren ontsnapt na den val van Barcelona. Twee weken leefden zij in het bosch, waarna zij zich wisten meester te maken van een motor- boot, waarmede zij Oran wilden bereiken. Na vijf dagen rondzwalken op een ruwe zee raakte hun benzine op. Zij werden gered door het Nederlandsche stoomschip ,,Y,lysses", dat de motorboot aan boord heesch en de wapens der mannen in zee wierp. De republikeinsche vloot te Bizerte ontwapend. Dinsdagmdidag om vijf uur is het Spaansch republikeinsche eskader ter reede van Bizerte aangekomen, met de vlag der republikeinen in top. QNTaar schatting zijn 5000 Spanjaarden aan boord dezer schepen in Tunis aangekomen. Tot de burgerpassagiers behooren vele vrou- wen, doch weinig kinderen. In het geheel bevonden zich 500 tot 600 burgers aan boord. De Spaansche eenheden zijn geneutraliseerd door de wegneming van de sluitstukken en grendels der kanonnen, de wapens en de muni- tie. De schepen staan onder toezicht van eenige Fransche oorlogsbodems. Deze vloot bestaat uit de drie kruisers Miguel de 'Cervantes, Libertad en Mendez Munez en acht torpedobootjagers Ulloa, Jorge, Juan, Almirante Miranda, Escano Lepanto, Almirante Antequerra, Almirante Valdes en Gravina. De vlootautoriteiten te Bizerte bewaren over de maatregelen, die ten aanzien van deze schepen genomen worden, het strengste stil- zwijgen. Naar aanleiding van de aankomst der repu blikeinsche vioot voor Bizerte schrijft de Giornale d' Italia, dat Italie niet zal dulden dat de vloot in de nabijheid van Sicilie ver- Llijft, „gegeven de hedoelingen, die zij altijd heeft kenbaar gemaakt en die door Frankrijk gesteund werden". De vloot moet ontwapend en aan Franco teruggeven worden, aldus het blad. EEN VERTRAAGD EINDE. Volgens de plannen, welke de Fransche en Engelsche diplomaten hadden uitgewerkt met de beide partijen in Spanje, toen zij met hen onderhandelden over de erkenning van Franco en alles wat daaraan verbonden is, zou schrijft de N. R. Crt. de regeering van Negrin vorige week Maandag Madrid per vliegtuig verlaten hebben. In deze plannen was alles geregeld voor de overgave van het linksche Spanje. Weliswaar had Negrin van zijn eerder gestelde eischen niets kunnen be reiken, omdat Franco weigerde met de tegen- partij direct te onderhandelen, maar daar stond tegenover, dat van de zijde van Burgos aan de Engelsche en Fransche vertegenwoor- digers toezeggingen waren gedaan, waardoor in belangrijke mate tegemoet werd gekomen aan de wenschen van Negrin en de zijnen. Voor alien, die van het bestaan van deze afspraken af wisten, baarde het dan ook groote verwondering, dat Negrin en de zijnen de vorige week niet vertrokken, gelijk was af- gesproken na moeizame onderhandelingen. Men kan zich dus afvragen, wat wel de oor- zaak van deze vertraging kon zijn, een ver- traging, welke voor verschillende landen hoogst onverwachts kwam. Deze oorzaak is inmiddels bekend geworden. Men heeft Negrin eenvoudig verhinderd gevolg te geven aan de door of namens hem gemaakte afspraken. Wie deze ,,men" is, laat zich niet gemakke- lijk omschrijven. De regeering te Madrid was reeds op zoo losse basis gekomen, dat men nauwelijks meer van een regeering spreken kon. Trouwens, van haar is deze nieuwe ver- rassing niet gekomen. Het was, dit is de beste omschrijving, 'n aantal invloedrijke personen, dat zich niet kon vereenigen met de politiek van Negrin en hem belemmerd heeft daaraan gevolg te geven. De interne moeilijkheden zijn Zondagavond tot uitbarsting gekomen. Negrin had in de laatste dagen verschillende menschen terzijde geschoven. Hij1 had zelf de leiding van het leger in handen genomen en zij, die het niet met hem eens waren, verwijten hem, dat hij communisten op belangrijke posten plaatste. Hienmede waren zij het niet eens. 'Zij willen een nationale regeering, vrij van buitenland- sche invloeden. De groep der ontevredenen heeft het restant van de regeering Negrin ver- wijderd en heeft zich onder den naam natio nale verdedigingsraad" in zijn plaats gesteld. Wat deze menschen Negrin o.m. verwijten is het feit, dat hij, nadat hrj niet tot een over- eenkomst met Franco is kunnen komen, toch een afspraak heeft gemaakt met betrekking tot de overgave en dat hij en zijn naaste mede- werkers hun vertrek hadden geregeld, daarbij dte rest van de mede-strijders aan hun lot overlatend, een lot dat geheel in handen van Franco is en dat slechts verzacht kan warden door de zijnerzijds gegdVen belof- ten om niet te streng op te treden tegen hen, die zich niet direct aan moord, doodslag enz. hebben schuldig gemaakt. Maar het is begrij- pelijk, dat vele vooraanstaanden in het link sche kamp zich geen illusie maken omtrent hun lot en de subjeotieve beoordeeling, welke Franco van hun gedrag zal geven. Uit zuiver menschelijke overwegingen kwam in ben een gevoel van wrok, bitterheid en haat op, toen zij zagen, dat de leiders hun vertrek geregeld hadden en diaarmede 't leven in veilige haven zouden brengen, toen zij' bovendien zagen hoe communistische elementen weer op den voor- grond kwamen, elementen waarmede zij het nooit konden vinden. Nu hebben deze figuren zich vereenigd in den nationalen verdedigings raad, waarin naast het leger ook verschillende politieke figuren zitting hebben, die een groo- ten naam in het Spaansche volk genieten. Dat men in Madrid, nadat bekend was ge worden, dat Negrin zijn vlucht voorbereidde, geen vertrouwen meer in hem en zijn regee ring had, was maar al te begrijpelijk. Want vele duizenden, die wellicht met gemengde ge- voelens en uit gehoorzaamheid en plichtsgevoel aan de linksche zijde waren gebleven, voelen zich verlaten en verraden. Negrin blijkt dit ook persoonlijik wel gevoeld te hebben. Er zijn berichten, welke er op wijzen, dat hij uiteraard uit vrees voor wraak tegen zijn persoon Madrid vluchtend heeft verlaten, nadat hij tevoren nog getraeht had, zwichtend voor den op hem uit- geoefenden druk, zelf den verderen weerstand te organiseeren. Een poging, welke bij ge- brek aan vertrouwen moest mislukken. Want hij begon hen te ontslaan, die nog vertrouwd werden, gelijk Cassado en men vreesde, dat hij met behulp van het leger nu onder den druk van extreme elementen aan dezen verder voet zou geven. Het gebeurde in Cartagena hangt vermoe- delijk met de gebeurtenissen te Madrid nauw samen. Wat zich in het binnenland rustig vol- trok, leidde aan de kust tot moeilijkheden. Want het is veelzeggend, dat Cassado heeft verklaard, dat er geen opstand tegen de link sche regeering was, maar alleen tegen de fi- guur en de politiek van Negrin. Dit kan er op wijzen, dat zij, die in verzet kwamen eigen- lijk aanhangers van Cassado en Bestiero zijn, die men als linksche nationalen kan aanduiden. Intusschen is het niet zeker, dat Cassado betere voonwaarden dan Negrin kan verkrij- gen en kan men niet goed zien, hoe het moge- lijk zou kunnen zijn, dat hij nog lang stand houdt, indien Franco eenmaal tot den aanval overgaat, waartoe alle voorbereidingen worden getroffen. Moreel gebroken, staande tegen over een sterkeren vijand en met een bevol- king, welke de voortzetting van den oorlog verafschuwt, moeten de kansen wel klein zijn. Het wordt een nuttelooze strijd van wanhopi- gen, die ijpg slechts met moeite eenige leiding in handen kunnen houden. Discipline is nooit de sterke zijde der link- schen geweest. Hadden zij die hezeten, dan ware wellicht de oorlog heel anders geloopen. Het is wel teekenend, dat ook nu, op het laat ste oogenblik, deze discipline wederom ont- breekt en dat verschillende afspraken, welke in het bestwil van het deel der bevolking, dat zich nog in linksch-Spanje bevindt, werden ge maakt, zonder meer worden geannuleerd, ter wijl men toch moest beseffen, dat iedere voort zetting van den strijd dit lot slechts kan ver- ergeren en Franco zich ontslagen kan achten van de mondeling aangegane verplichtingen om gematigdheid te betrachten. Het zou ons dan ook niet verwonderen, in dien deze week nog meer verrassingen bracht. Ditmaal dan gaande in de richting van een versnelling van het naderende einde, zulks in tegenstelling tot de gebeurtenissen van de laatste week, zonder welke de wapens reeds zouden rusten. TIEN QFFTOIEREN EN ONDER- OFFICIEREN VAN DE DUITSOHE LUCHT MACHT OM HET LEVEN GEKOMEN. Gelijk men weet is Za'terdag boven Nice het Duitsche vliegtuig gevonden, verongelukt, dat reeds eenige dagen werd' vermist. lHavas meldt uit Nice, dat het Duitsche vliegtuig van Majorca kwam en waarschijn- Iijk 24 Februari van daar was vertrokken. De tien lijken zijn overgebracht naar Beuil, waar zij in een kapel geplaatst zijn, die mili- tair wordt bewaakt. Twee ervan zijn geidenti- ficeerd. Door op de slachtoffers aangetroffen ges- pen, koppelriemen en distinctieven is komen vast te staan, da't men te doen heeft met tien officieren en onder-officieren der Duitsche luchtmacht. Het vliegtuig, een Junkers 52, deed dienst tusschen 'Berlijn en Barcelona. Men veronderstelt, dat aan boord gevonden documenten, die betrekking hebben gehad op een hulpcomite ten behoeve van de Joodsche jeugd, te_ Barcelona hij aankomst der troepen van Franco in de hoofdstad van Catalonie in beslag zijn genomen. WAPENS IN BESLAG GENOMEN. Britsche troepen hebben hij een onderzoek in het heuvelachtige gebied hij Toelkarem een hoeveelheid smokkelwaar in beslag genomen. Men meent het hoofdkwartier der Arabische terroristen bezet te hebben. Tot de contrabande behooren negen ge weren, 2000 patronen, 200 staafjes geligniet, 200 slaghoedjes, een groot aantal Britsche uniformen, welke door de terroristen werden gedragen. De troepen zijn ook slaags geweest bij Hebron, waar twee Arabieren werden gedood en, naar men gelooft, eenige anderen werden gewond. DE KRONING VAN DEN NIEUWEN PAUS OP 12 MAART. Reuter meldt uit Rome: De Paus zal Zon- dag 12 Maart gekroond worden op het balkon van den St." Pieter, ten aanschouwe van een groote menigte, in plaats van in de kathedraal, zooals het geval is geweest met de sedert 1870 gekroonde pausen. De troon zal op het mid- denbalkon worden geplaatst. Zaterdag is de paus, op weg naar dte Six- tijnsche kapel, waar hij de hulde der kardi-na- Ien in ontvangst heeft genomen, op de trappen uitgegleden. Hij heeft daarbij zijn rechter- elleboog bezeerd. Na de plechtiigheid heeft dr. Galeazzi den gewonde onderzocht. Hij heeft medegedeeld, dat de elleboog licht gekneusd was. BOMMEN ONTDEKT IN EEN POSTPAKKET. De bladen te Donden berichten, dat er Zater- dagavond wederom een bom en een brandbom, de tweede binnen 24 uur, door de autoriteiten der P.T.T. ontdekt zijn, en wel in een pak, dat geadresseerd was aan een hoogen func- tionnaris van Scotland Yard. Deskundigen van het ministerie van binnenlandsche zaken, welke het pak hebben onderzocht, verklaarden, dat de ontploffing waarschijnlijk zou hebben plaats gehad op het oogenblik, dat het pak aan Scotland Yard zou worden afgeleverd. Twee detectives werden Zondagmorgen naar het hoofdbureau van Zuid-West Donden gezon- den, waar de post van Buckingham Palace, den minister-president en den minister van binnenlandsche zaken wordt gesorteerd. Het onderzoek omtrent het pakket, dat ont- pTofbaar materiaal bevatte en Vrijdag in het hoofdbureau der posterijen werd ontdekt, duurt nog voort. Het pakket werd onderzocht door de deskundigen die zich bezighouden me; alle aanslagen, welke vermoedelijk door leden van het Iersche Republikeinsche leger zijn ge- pleegd. MACHINESCHRIJVEN. Voor machineschrijven, diploma C (hoog- ste snelheidisdiploma) van het Instituut Rients Bait te Den Haag, slaagde dezer dagen mej. W. Geelhoed te 'Hoek. VRIJWILLIGE VOLIDOENING VAN BELASTING. De minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont- vangen wegens ovef vorige jaren te weiniig betaalde helasting naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Terneuzen 8, f 8, 8 SLAGERSVAKONDERWTJS. Maandagavond werd alhier in het Hotel van den heer Zeegers geopend de cursus die van wege de Slagersvakschool te Utrecht zal worden gegeven voor opleiding van slagers voor vakbekwaamheid ingevolge de Vesti- gingswet. Met vertegenwoordigers der Slagers vakschool, de leden der commissie van bij- stand en leeraren, waren als genoodigden tegenwoordig de burgemeester van Terneuzen, Mr. P. Tellegen, en de voorzitter en de secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken de heeren J. A. van Rompu en N. J. Harte. De bijeenkomst werd namens de commissie van bijstand voor den cursus met een woord van welkom geopend door den heer Jac. van Ef, waarna hij de leiding der bijeenkomst over- droeg aan den heer Jac. de Visser uit Vlissin- gen, bestuurslid van het Slagers Vakonderwijs te Utrecht. Deze sprak er zijn voldoening over uit, dat deze cursus is kunnen tot stand komen. Reeds geruimen tijd wordt aan de vakschool te Utrecht de opleiding voor het slagersvak ge geven. Men ziet echter in, dat er voor velen groote bezwaren aan verbonden zijn om de opleiding aan die school te volgen, en met het oog daarop zijn in verschillende plaatsen van het land cursussen ingericht, nu de afkondi- ging van vestigingseischen voor het slagers- bedrijf het bezit van het diploma van vakbe kwaamheid noodzakelijk heeft gemaakt voor hen die zich in de toekomst als patroon willen vestigen. Zoo is het hem aangenaam, dat ook te Ter neuzen een cursus kon worden ingericht. Hij spreekt de hoop uit, dat de cursisten niet alleen met gunstig gevolg het directe vak onderwijs zullen volgen en het diploma zullen kunnen behalen, doch dat zij er ook goede begrippen zullen krijgen omtrent het midden- standswezen en van hun taak als patroon in de toekomst. Dat men de andere slagers niet zal beschouwen als concurrenten, doch als col- lega's, met wie zij behooren samenwerken tot gezamenlijke opheffing van den midden- stand, hetgeen de eigenlijke hedoeling van de Vestigingswet is. De burgemeester, Mr. Tellegen, er aan her- innerende, dat hij hier reeds vroeger het woord voerde bij de opening van een slagerscursus, sprak er zijn voldoening over uit, dat deze vak- cursus, die een breedere beteekenis heeft dan de vorige, hier wordt ingericht. Hij' sloot zich gaarne aan bij den wensch van den heer De Visser, dat deze cursus niet alleen zou strek- ken tot het vormen van goede vaklieden, doch ook van goede middenstanders, die hun taak in de maatschappij ook voldoende bewust zou den zijn. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Van der Zwaag, controleur van het slagersvakonderwijs, die een uiteenzetting gaf omtrent den cursus en den cursisten op het hart drukte getrouw de lessen te volgen en deze ook van stonden aan te verwerken, want dat het geen goede methode is om eerst tegen den tijd van het examen te gaan studeeren, want dan komt het meestal verkeerd uit. De tijd dien men nu krijgt moet men, met terzijde- stelling van g-enoegen, ten voile benutten voor de studie, opdat men met goed gevolg aan het in Augustus te houden examen zal kunnen deelnemen. Hij noemde het voor de cursisten een voordeel, dat de cursus voor wat het aan tal betreft, maar juist bezet is, daar voor hen de opleiding in een kleine klasse vruchtdragen- der kan zijn dan in een te groote klasse. Hij stede voorts de leeraren voor, zijnde de heeren A. W. Brons, veearts te Terneuzen, voor de veekennis en veeziekten, den heer Te Roller, uit Middelhurg voor de vleeschbewer- king en den heer A. IJsebaert te Terneuzen voor de machinekennis. Nadat ook de heer Brons nog het woord had gevoerd, sloot de heer De Visser het eerste deel der bijeenkomst, en kon met het werk voor den cursus een aanvang worden ge maakt. EEN ONDERSaHEIBINIG VAN DE NED. VEREENIGI'NG VAN HUISVROUWEN. Dinsdag heeft de Nederlandsche Vereeni- ging van Huisvrouwen een medaille en oor- konde uitgereikt aan Jozina J. Riemens, we gens 20-jarigen dienst als dienstbode hij de familie A. M. Moggre alhier. VOORLOOPIGE VESTIGINGSVERBODEN KRAOHTENS DE VESTIGINGSWET. Voor rifwielbedrijf, brandstoffenhandel en schildersbedrijf. De minister van Economische Zaken heeft op grond van de Vestigingswet-kleinbedrijf bepaald, dat het zonder vergunning van dezen minister verboden is inrichtingen te vestigen in het rijwielbedrijf, den brandstoffenihandel en het schildersbedrijf. MIDDENSTANDERS OPGEPAST! 'In verschillende middenstandszaken te Vlis- singen, schrijft de Vliss. Crt., vervoegen zich den laatsten tijd een heer, gek'leed in grijze jas, alsmede een dhme met een blauwen man tel. Deze personen komen niet om te koopen, doch informeeren slechts hoe het in de zaken gaat. Nu is het vermoeden dat beiden in op- dracht van een groot bedrijf handelen, met de hedoeling waarschijnlijk unfaire praktijken toe te passen. De Middenstandscentrale ver- zoekt daarom den winkeliers op hun hoede te zijn. DIEF VAN MOTORRIJWIELEN AANGEHOUDEN. Reeds geruimen tijd werden te Middelhurg en Vlissingen motorrijwielen ontvreemd en zoowel de politie in de beide steden als die in andere plaatsen op Waloheren, was sedert Juli van het vorige jaar op zoek naar den d'ader of de daders en ook naar de verdwenen motorrijwielen. iHet is de politie te Middelburg thans ge- lukt een spoor te vinden, dat leidde tot het in beslag nemen van verscheidene motorfiet- sen, en de aanhouding van een inwoner van Nieuiw en St. Joosland. PROV. COMMISSIE ZEELAND VAN HET NED. BIJBELGENOOTSCIIAP. Maandag vergaderde in de Prins van Oranje te Goes de Prov. Commissie Zeeland van het Ned. Bijhel Genootschap met de afgevaardig- den der afdeelingen. Wegens verhindering van den voorzitter Ds. v. d. Most van Spijk te Kortgene, presideerd'e de penningmeester Ds. M. v. d. Vis te Goes, die in het bijzonder den secretaris van het N. B. G., Ds. Boeke, ver- welkomde. De secretaris, Ds. Visser te Domburg, deed mededeeling van verschillende ingekomen stukken, waaruit bleek, dat enkele afdeelin gen verhinderd waren, maar d'at zij melding maakten van belangrijke stijging van het aantal leden en begunstigers. Tot lid der Prov. Commissie is benoemd Dst Dronkers te Kloosterzande. lOost Zeeuwsch-Vlaanderen is nu gesplitst in de afdeelingen Terneuzen, Axel en Zaam- slag, terwijl Zierikzee is gereorganiseerd. Het aantal afdeelingen in Zeeland is dus met twee vermeerderd1. De voorzitter bracht verslag uit van de Centrale commissie binnenland, die- te Amster dam vergaderde. Tot afgevaardigde naar de e.v. vergadiering dier commissie op 23 Maart werd benoemd Ds. Visser te Domburg (secundus Ds. Dron- kers). (De z.) In de Maandag j.l. gehouden vergadering mamoreerde de Voorzitter het overlijden van den gemeentesecretaris, den heer J. Stolk Lzn., en bood namens Mevr. de Wed. Stolk en haar zoon den raadsleden een foto van den over- ledene aan. Hierna hield hij een Nieuwjaarsrede, die door den heer Wisse als oudste in jaren werd beantwoord. Na vaststel'ling der notulen, mededeeling van processen-verbaal van kasopname en van goedkeuring van raadshesluiten, werden her- benoemd las leden van het Algemeen Burger- lijk Armbestuur de aftredende leden, te weten J. Scheele Wzn., J. Toller.aar en J. A. Wilhelm, en werd benoemd in de vacature, ontstaan door hot overlijden van het lid J. Verpoorte J. van de Wege. Als plaatsvervanger van den heer A. J. de Visser, die aftreedt als lid der commissie tot het nazien der rekeningen en begrootmgen, v.erd benoemd de heer D. G. Koopman. Vervolgens werden benoemd de leden der stembureaux voor de verkiezing van leden der provinciale staten, en die voor het hoofdstem- bnreau en de stembureaux voor d'e verkiezing van leden van den gemeenteraad. Op verzoek van het gemeentebestuur van Axel werd overgegaan tot vaststelling van een wijziging der verordening op de keuring van vee en vleesch. In verband met een plaats gehad hebbende wijziging van de Warenwet werd de gemeen- telijke verordening op de keuring van waren hiermede in overeenstemming gebracht. Waar de zekerheidsstelling door den ge- meente-ontvanger is vervalien ten gevolge van een verzekering met gelijk doel, werd besloten den gemeente-ontvanger van het stellen dier zekerheidsstelling te ontslaan. Vastgesteld werden de voorschotten aan bijzondere lagere scholen, overeenkomstig art. 103 der L. O. wet 1920. Op een verzoek van G. C. Overdulve e.a. tot beklinkering van het Achterstraatje en het aanieggen van een trottoir werd besloten, dit verzoek te stellen in handen van Burg, en Weth., en te zijner tijd met voorstellen dien- aangaande te komen. De heer De Jonge be- pleitte in verband met een gevaarlijken bocht daar ter plaatse aankoop van een perceeltje grand in de cangeving, teneinde die bocht te venbeteren, terwijl de heer Koopman in over- weging gaf, dit straatje voor het verkeer af te sluiten. De Voorzitter gaf te kennen, dat de mogelijkheid om het straatje van een zijde voor het verkeer te sluiten, wellicht zou kun nen worden overwogen. Burg, en Weth. zullen een en ander nader bezien. Een voorstel van Burg, en Weth. tot ver- koop aan de provincie i in verband met de verbetering van den weg St. Anne-Zaamslag- Veer van enkele perceelen grond in de ge- meente Terneuzen en Zaamslag, waarin de gemeente en de Zaamslagpolder voor een dieel participeeren, ging er niet zonder slag of stoot door. De heeren Koopman en De Visser be- pleitten, dat de provincie aan de gemeente zou vergoeden een redelijk bedrag, naar gelang den kostprijs van den grand, en dat de over- dracht niet zou plaats hebben zooals Burg, en Weth. voorstelden voor een bedrag van f 1. Zij halen hier aan het verweer van wet- houder iDe Feijter, die te kennen gaf, dat de bedoelde grond inderdaad voor een betrekke- lijk belangrijk bedrag was aangekocht, doch als openbare weg aan het paibliek ter beschik king is gesteld, zoodat het thans niet meer aangaat, dozen grand aan zijn bestemming te onttrekken. Ben verzoek van A. Donze om een open- baren weg op zijn gronden liggende van den legger van wegen en voetpaden af te voeren, werd, mede na ingewonnen advies van het Bestuur van den Margarethapolder, niet inge- willigd. De begrooting der gemeente voor den dienst 1938 werd na een enkele vraag van de zijde van den heer H. de Feijter, vastgesteld, terwijl zonder commentaar besloten werd wijziging der begrooting van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur voor dien dienst. Na breedvoerige discussie werd besloten dat het gemeentebestuur nadere inlichtingen zal inwinnen omtrent het sluiten van een verzeke- ring tegen wettelijke aansprakelijkheid voor de beambten en bedienden der gemeente. Besloten werd van P. Duijvesteijn aan te koopen een strookje grond ter verbetering van de traverse Zaamslag. In d'e omvraag voerden het woord de heer Maas, d'ie Bung, en Weth. verzocht te bevor- deren, dat door menschen die 5 achtereenvol- gende jaren hun bondskas hebben uitgetrokken en dit voor het zesde jaar niet meer kunen doen, en die in de werkverschaffing geplaatst worden, geen wachtweken gemaakt zullen moeten worden. De Voorzitter verwees naar de betreffende voorschriften, die Burg, en Weth. maar hebben uit te voeren. De heer Koopman verzocht inichtingen om trent de wegsverbetering, waarop wethouder De Koeijer antwoordde, den technisch ambte- naar van den Provincialen Waterstaat hier- over te hebben gesproken, welke hem mede- deelde, dat de weg in Juli a.s. opgeleverd zou worden. De heer Hamelink bepleitte het aanbrengen van een staak met ruit op den lagen dam van de haven, die bij giertij onder water staat. Burg, en Weth. zullen dit overwegen. De heer Florusse verzocht van den Voor zitter inlichtingen betreffende de niet-gunning van het ophalen van vuilnis aan den laagsten inschrijver. Burg, en Weth. antwoordden, dat hiertoij geen persoonlijke dingen voorzaten, doch dat zij aldus hadden gehandeld op grand van zake- lijke overwegingen in het belanjg der ge meente. De heer De Visser bepleitte vervolgens het uitschrijven van den datum der verkiezingen voor den gemeenteraad op een Woensdag, het geen Burgemeester en Wethouders toezegdten, te zullen overwegen. „Het Groene Kruis". Gisteravond had in het gebouw van de Chr. Lagere Landbouwschool de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Afd. Axel der vereeniging ,,Het Groene Kruis", onder de beproefde leiding van haar imrner op den bres staanden praeses, de heer A. E. C. Kruijsse. Als naar gewoonte was de op- komst matig'en waren naast 't op een na vol- tallige bestuur, waarvan de ijveri'ge penning meester, de heer L. P. Bakker, wegens de ,,kwaal" van den dag, de griep, verstek had laten gaan, slechts een 20tal gewone leden aanwezig, welk aantal (gezien het enorme ledental van boven de 1000), miniem genoemd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2