Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenland Maandag 6 Maart 1939. No. 9884. TWEEDE BLAD DE VRAGEN VAN HET KAMERLIB KRWGER OVER DEN ZENDTIJD. VAN AARDIG TAFEREEL IN GRINDELWALD. I>e Telegraaf schrijft: De dorpsstraat in Grindelwald. Twee dames wandelen er met een kinderwagen, een jonge en een oudere dame, de een sportief gekieed in wintersportpak met een geel wollen blouse, de. ander stemmiger. In den wagen een levens- lustige baby, kraaiend van pleizier om alles wat zij ziet: prinses Beatrix. De jongere der beide dames, prinses Juliana, gaat een dorps- bazar 'binnen, de ander blijft buiten staan om op het prinsesje te passen. Het is Hare Maje- steit de Koningin. Dit was dan toch wel een beel intiem tafe- reeltje, dat zich in de dorpsstraat van Grindel wald afspeelde: de Koningin op Haar klein- dochtertje pas send, zooals alleen een groot moeder doen kan. Haar met duizend kleine zorgjes omgevend. Een dorpsdreumes, een meisje van misschien vier jaar, draait ver- legen om den wagen been. Zij weet niet van een prinsesje. Zij ziet alleen een aardig kindje. Zij lacht en het kindje lacht terug. Zij wuift, en ook het kindje wuift. Verteederd kijkt grootmoeder toe. Als prinses Juliana den bazar verlaat, gaat bet verder door de dorpsstraat, heel gewoon, de moeder den wagen met het kindje voort- duwfend, de grootmoeder er naast. En toch: drie generaties in de historie van Nederland. De Koningin was per auto naar Grindelwald gekomen, ibegeleidde Haar dochter op de wan- deling, om vervolgens de lunch bij de prinses te blijven gebruiken. Na de lunch keerde de Koningin per auto naar Hondrich terug, uitge- leide gedaan door prinses Juliana en prinses Beatrix, die haar grootmoeder allerliefst na- wuifde. En nog vele malen keerde de Koningin zich om in den auto, waarvan de kap was opengezet, om terug te wuiven. Prins Bemhard is Zaterdagmorgen vroeg vertrokken voor een grooten tocht over den Jungfrau-gletscher, via de Hollandia-hut, waar ovemacht zal worden. Zondagavond werd de prins te Grindelwald terugverwacht. HERV. (GER.) STA ATSPARTIJ Vrijdagmiddag heeft de Hervormde (Gere- formeerde) Staatspartij te Utrecht haar jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden, voor de laatste maal onder leiding van Ds. C. A. Lingibeek, die in zijn openingswoord mede- deelde, dat hij besloten had, zich als zoodanig terug te trekken, niet alleen wegens zijn leef- tijd, maar ook om redenen van gezondheid. Ds. Lingbeek hield vervolgens een rede naar aanleiding van 2 Cor. 5 vs. 13: Want het zij dat wij uitzinnig zijn, wij zijn het Gode; het zij dat wij gematigd van zinnen zijn, wij zijn het ulieden. De verschillende jaarstukken werden goed- gekeurd. Het jaarverslag van den secretaris maakte melding van een teruggang van het ledental en een opheffing van verschillende af- deelingen, maar de actie tegen het reorgani- satie-voorstel van de Ned. Herv. kerk heeft de belangstelling van de partij in breeden kring doen toenemen. Het aantal abonne's op Staat en Kerk stijgt den laatsten tijd gestadig. Ds. Lingbeek zal er de redactioneele leiding van blijven voeren. Het financieele verslag ver- meldde een flink batig saldo over het afgeloo- pen jaar. De aftredende hoofdbestuursleden werden herkozen. In de plaats van den heer D. B. Michon, uit 's-Gravenhage, die om gezond- heidsredenen zijn taestuursfunctie neerlegde, en Ds. J. Willemse, uit Groningen, die door den dood aan de partij was ontvallen, werden tot leden van het hoofdbestuur gekozen Mr. H. L. Houthoff te Amsterdam, en Ds. K. H. E. Gra- vemeijer, te "s Gravenhage. Vervolgens hield Ds. K .H. E. Gravemeijer een korte toespraak, naar aanleiding van de schriftwoorden: Gij zijt het zout der aarde. Ds. H. O. Roscam Abbing, uit Amhem, sprak over: kerkelijk en staatkundig Nederland en het werk van Christus in onze dagen. Ds. A. C. G. den Hertog, uit Rotterdam, sprak een slotwoord. VOORRAADVORMING DOOR PARTICULIEREN MET HET OOG OP OORLOGSGEVAAR. In het zoo juist verschenen Maandblacl vah de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou- wen geeft het hoofdbestuur van deze vereeni ging zijn meening te kennen over voorraad vorming' in vredestijd. Het hoofdbestuur wijst op de actie van de Vereeniging voor Nationale Veiligbeid, en heeft besloten de leden te wijzen op de door deze organisatie uitgegeven brochure, en tevens voorraadvorming in de daar aange- geven richting aan te bevelen. Doch dit dient geleidelijk te geschieden, opdat men niet door een plotselinge run op de winkels toch prijs- opdrijving doet ontstaan, die ongewenscht en afkeurenswaard is. Het hoofdbestuur wijst dan op zijn in deze reeds eerder ingenomen standpunt, waaruit wij het volgende vermelden: „Wij achten de voorstelling van zaken, als zou zonder reserve-vorming door particulieren in oorlogstijd spoedig aan alles gebrek ont staan, zeer overdreven. Bij informatie is ons gebleken dat ook in oorlogstijd geen tekorten aan tarwe, vleesch, melk, groente en fruit te verwachten zijn, omdat de productie hiervan beter dan in 1914 is geregeld. Wij behoeven dus niet te vreezen, dat in onze eerste behoef- ten niet zal worden voorzien. ,.Er zijn echter ook levensmiddelen en an- dere in de huishouding noodige artikelen, waaraan op den duur wel tekort zou kunnen ontstaan en waarvan men een beperkten voor- raad zou kunnen opslaan. De uitvoering van dit denkbeeld behoeft onder zekere voorwaar- den geen bijzondere moeilijkheden te bieden. ,,Het bezwaar, dat wij niettemin tegen dit soort voorraadvorming gevoelen, ligt dan ook op een ander gebied dan dat der practische uit- voerbaarheid. Als wij ons het Bijvelverhaal herinneren, hoe door Josef's inzicht in de ..zeven vette jaren" voorraadschuren met koren werden gevuld, om in de volgende .zeven magere jaren" gebruikt te worden. kunnen wij dit beleid slechts bewonderen, doch hier ging de voorraadvorming van den Koning van Egypte uit, die het koren in tijd van gebrek niet ten eigen bate, maar ten be- hoeve van zijn geheele vol:k, dus ten algemee- nen nutte aanwendde. Van de thans aanbevolen voorraadsvorming staat daarentegen vast, dat slechts die perso- nen er toe kunnen overgaan, die over min of meer ruime bergruimte en beurs beschikken. De arbeider b.v., die van een bescheiden week- loon moet leven, kan er niet over denken om van de werkloozen, ook de intellectueele maar niet te spreken Er zit iets onsympa- thieks in een raad, die slechts kan worden op- gevolgd door hen, die het meest bezitten, en dus toch reeds in slechte tijden in een bevoor- rechte positie verkeeren en dan ook best in staat zijn, de moeilijkheden te doorstaan. Hec moet aanleiding geven tot ontevredenheid, wanneer in deze tijden van werkloosheid, waarin het verschil tusschen rijk en arm toch al pijnlijk aandoet, de gelukkige bezitters dit verschil gaan verscherpen, door zich met re serves tegen gevaren te dekken, die als zij zich voordoen, zeker in niet mindere mate voor de niet kapitaalkrachtigen zullen bestaan. Zeker is het uit oeconomisch oogpunt ver- dedigbaar; om het ook voor ons gevoel verant- woord te laten zijn, zouden wij een amende- ment willen voorstellen, dat, naar wij hopen, bij velen instemming zal vinden. Er wordt tegenwoordig zooveel gesproken over geeste- lij'ke herbewapening, waarvan men door zijn daden moet doen blijken. Laten degenen, die tot voorraadvorming financieel in staat zijn, dan toonen, niet haar eigen belang, maar het algemeen belhng te wil'len dienen door de ge- gevormde voorraden in tijden van nood niet uitsluitend voor het eigen gezin, maar ten bate van de minder bedeelden beschikbaar te stel- len. Zoodoende bewijst men met zijn reserve- vorming de gemeenschap een dienst, zonder ergernis bij de oeconomisch zwakkeren te ver- wekken." DE REIS VAN MINISTER STEENBERGHE NAAR DUITSCHLAND. Zooals reeds gemeld, zal de Minister van Economische Zaken, Z. Exc. Mr. M. P. L. Steenberghe, binnenkort een bezoek brengen aan Duitschland. Het vorig jaar ontving de Minister reeds een uitnoodiging om de Leip- ziger Messe te bezoeken, doch hij was door zijn werkzaamheden hier te lande verhinderd aan de uitnoodiging gevolg te geven. Thans zal Minister Steenberghe Dinsdag 7 Maart met den D-trein van 18.56 uur van het station Staatsspoor te 's-Gravenhage naar Leipzig vertrekken. In denochtend van 8 Maart zal hij een bezoek brengen aan.de Nederland sche afdeeling op de Leipziger Messe, waarna hij, 's middags en den volgenden morgen de geheele tentoonstelling in oogenschouw zal nemen. Donderdagmiddag 9 Maart vertrekt de Minister uit Leipzig naar Berlijn. Op Vrij- dag 10 Maart zal hij o.m. een beleefdheids- bezoek brengen bij, zijn ambtgenoot, Minister Funk. Met den nachttrein, welke Zaterdag uit Berlijn vertrekt, keert Minister Steenberghe naar Den Haag terug, waar hij 12 Maart arri- veert. AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER VAN OOTMARSUM. Dinsdagavond heeft, naar ,,Het Utr. Dagbl." meldt, Jhr. Von Bbnninghausen, die door de regeering ontheven is van zijn burgemeester- schap over de gemeente Ootmarsum wegens zijn pro-Duitsche gezindheid, in een besloten bijeenkomst in hotel ,,Tubantia", afscheid van zijn gemeentemaren genomen. Aanwezig waren o.a. vijf van de zeven raadsleden (de wethouders waren afwezig) een deel van de gemeente-ambtenaren de gemeen- te-veldwachter, de brigade van de Kon. Marechaussee, de leden van het Comite Anti- Dinkelactie en vele ingezetenen van alien stand en richting. Burgemeester Von Bbnninghausen opende de bijeenkomst met op te merken, dat hij het heeft bedoeld als een intieme bijeenkomst, en hij verzocht de aanwezigen er zich van te ont- houden ,,elkaar de schoenen op te poetsen". Temeer waar het hier een zaak betreft, die in een stadium is gekomen, waarin er toch niets meer aan te veranderen valt. Hij bedankte voor het bewijs van sympa- thie, dat daaruit blijkt, dat men in zoo groo ten getale is opgekomen; in het bijzonder dat het geheele anti-Dinkel-waterschap-comite aanwezig is. Hij deelde mede het voorzittersehap van het anti-Dinkel Waterschap-comite neer te leggen. Een bestuurslid van dit comite, de gemeente- secretaris en het oudste lid van den Raad en oud-wethouder, de heer Schuller spraken den burgemeester toe. Laatstgenoemde zeide het plotseling ontslag onrechtmatig te achten. Hij erkende dat de burgemeester in zijn korte ambtsperiode meer gedaan had dan anderen in 30 jaar. En gehoord de manier van behan- deling, stelde hij, aan de vergadering voor het volgende telegram te zenden aan H. M. de Koningin, aan de Tweede Kamer en aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal Burgers, arbeiders en boeren van Ootmar sum, in vergadering bijeen, protesteeren tegen onrechtvaardige behandeling van him burge meester en verlangen nieuw rechtvaardig on- derzoek." De vergadering gaf door luid applaus in- stemming te kennen. DE AANKOOP VAN VARKENS DOOR DE VEEHOUDERIJCENTRALE. Het A.NjP. meldt: Zooals einde Januari werd aangekondigd, heeft de Nederlandsche veehouderijcentrale in- middels een aanvang gemaakt met het af- nemen van zware varkens. Ruim 12.500 var- kens werden reeds uit de markt genomen. Met het verleenen van dezen steun aan de markt wordt nog voortgegaan en wel in die mate, dat de centrale per week ongeveer 4000 zware varkens aamkoopt voor slachting en in- vriezing. Bovendien worden ook varkens in het bacon- gewicht nog geregeld in groote hoeveelheden door de centrale aangekocht, boven het aan tal, dat voor uitvoer als bacon bestemd is. Van deze soort varkens zijn thans in totaal ongeveer 80.000 stuks opgekocht. Op de vragen van den heer Krijger in ver- band met het vragen van zendtijd door den Nederlandsch Hervormden Radio-Omroep heeft Minister van Boeijen medegedeeld, dat beant- woording niet binnen den gebruikelijken ter- mijn van 30 dagen kan geschieden, aangezien het advies, hetwelk de Minister terzake inge- volge art. 3ter van de Telegraaf- en Telefoon- wet 1904, juncto art. 2 sub 5, van het Radio- reglement 1930 aan den Radiovraad vroeg, nog niet werd ontvangen en de Minister ook overigens de overweging van deze aangelegen- heid nog moet voorbehouden. EEN CENTRAAL KAMP VOOR DLLEGALE VU IHTKI.INGEN Bij de regeering is een plan in overweging om een centraal kamp in te richten voor ille- gale immigranten. Van eenig definitief voor- nemen in dezen zin is vooralsnog geen sprake. DE NOODZAKELIJKE VOORWAARDEN VOOR DE OPLOSSING VAN HET VVERKLOOSHEIDSVRAAGSTTJK. i Voor het departement Breda van de Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft, meldt de N. R. Crt., Donderdag- avond de president-directeur der Nederland sche Kpoorwegen, Prof. Dr. Ir. J. Goudriaan, gesproken over het onderwerp: De noodzake- lijke vcorwaarden voor de oplossing van het wcrkloosheidsvraagstuk. Zoowel reductief als inductief zijn voor op lossing van het werkloosheidsvraagstuk, aldus spreker, drie voorwaarden noodzakelijk. Deze drie voorwaarden zijn: le. Het geloof in de mogelijkheid van de oplossing van het vraag- stuk en het besef, dat daarvoor iets gedaan moet worden; 2e. Doelmatige bevordering van de stabiliteit van het prijsniveau en 3e. Een doelmatige investeeringspolitiek voor de overheid. De werkloosheid is niet alleen een ramp voor degenen, die niet werken, maar ook voor hen, die nog werken, aangezien zij door een voort- durend angstgevoel gedrukt worden. Een maatschappij met werkloosheid is doortrokken niet alleen van angst, doch ook van onder- danigheid en slaafschheid. Deze gevoelens in- fecteeren op den duur de geheele samenleving. De werkloosheid is psychologisch gezien een factor, welke het geheele menschdom omlaag trekt, nog afgezi-en van de oeconomische ab- surditeit, dat productiekrachten ongebmik( blijven. Onze voorvaderen in de 19de eeuw waren van oordeel, dat de toen voorkomende werkloosheid vanzelf wel zou verdwijnen. Men meende in loonsverla-ging een zelfwerkend cor- rectief te vinden om de werkloosheid op te heffen. De practijk in de Ver. Staten van Amerika heeft echter nog slechts kort geleden het tegendeel bewezen. Loonsverlaging heeft minder koopkracht tengevolge, hetgeen lenslotte leidt tot minder productie en dus tot minder werk. Werkloos- heidsibestrijding door loonsverlaging is wel mogelijk bij een enkele onderneming, doch niet wanneer een dergelijike verlaging in alle onder- nemingen wordt ingevoerd. Er is slechts een motor om de productie op gang te houden en dat is de consumptie. Er is echter in onze huidige maatschappij geen afdoend middel om de consumptie op een stabiel niveau te hou den. Wanneer de totaliteit van den ruil niet aan een zekere regulariteit wordt onderwor- pen, blijft het gevaar van groote werkloosheid bestaan. De huidige maatschappij is een machine zonder regulateur, zoodat de vrees van Robert Mathus, dat het op een gegeven oogenblik spaak zou loopen, geensZins denk- beeldig was. De werkloosheid immers heeft de tendens zichzelf te versterken, aangezien een instrument om deze werkloosheid binnen bepaalde grens te regulariseeren, ontbreekt. Het moet echter mogelijk zijn een dergelijk instrument te vinden en daarop dient aller streven gericht te zijn. Wat de tweede voorwaarde, de stabilisatie van het prijsniveau betreft, wees spr. er op, dat de schommelingen van de groothandels- prijzen slechts langzaam doorwerken op den kleinhandelsprijs, zooals in den grooten wereld oorlog is gebleken. Wanneer men den groot- handelsprijs beheerscht, beheerscht men prac- tisch ook den kleinhandelsprijs, doch niet om- gekeerd. Dat het prijsniveau met de werk loosheid ten nauwste verband houdt, blijkt uit het feit, dat bij stijgende prijzen de werkloos heid af en bij dalende prijzen toeneemt. Het is immers technisch en oeconomisch onmogelijk a tempo de schommelingen van de grondstof- fenprijzen aan het eindproduct door te geven, zoodat bij iedere schommeling van den grond- stoffenprijs de -eenheid tusschen prij'svorm en volumen, een eerste eisch voor het ruilverkeer, verstoord wordt. Wanneer men dan ook het werkloosheidsvraagstuk in het hart wil vatten, moet noodzakelijk gestreefd worden naar sta biliteit van het prijsniveau. Geleidelijke af- neming van de werkloosheid kan daarom al leen bereikt worden door geleidelijke opdrijving van het prijsniveau, totdat een zekere limite bereikt is. Gaat men over deze limite heen, dan komt men tot inflatie. In onze Neder landsche vrije valuta hebben wij een uitstekend middel om het prijsniveau te regulariseeren. Zoo werkt b.v. koersdaling van den Nederland- schen gulden ten opzichte van -het Engelsche pond reeds zeer gunstig op den afzet onzer Indische producten. Onze goudvoorraad is van dien aard, dat Nederland het zelf in de hand heeft de waarde van den gulden zoodanig te regulariseeren, dat men het prijsniveau pro- centsgewijze kan doen stijgen; zelfs kan men door regulariseering van den gulden Neder land beschermen tegen de ramp van een dalend wereldprijsniveau. Wat het derde punt betreft, n.l. het be- vorderen van een doelmatige investeerings politiek door de overheid, teneinde de braak- liggende kapitalen te doen terugvloeien naar het -bedrijfsleven, wees spr. erop, dat sparen zeer zeker goed en nuttig is tot vermogen- vorming, doch er is op het oogenblik geen enkel verband tusschen de totaliteit van het geld, dat .gespaard wordt en het geld, dat rentegevend gepaatst kan worden. De stel- ling, dat kapitaal en crediet een kwestie van vraag en aanibod is, welke zichzelf reguleert, is daardoor onjuist gebleken te zijn. Het rijke Nederland van heden b.v. kan een groote hoe- veelheid geld sparen, zonder dit geld op be- hoorlijke wijze te kunnen investeeren. Door de groote besparing echter worden groote kapi talen aan de consumptie onttrokken, waar- door de productie daalt en de werkloosheid stijgt. De zaak loopt dan hoe langer hoe meer spaak. Er is hier maar een redding, n.l. dat de overheid gelegenheid geeft de gespaarde kapitalen - in staatsleeningen te investeeren. Een dergelijke vlotte leeningspolitiek is na- tuurlijk alleen geoorloofd in tijden van groote werkloosheid en wanneer het bedrijfsleven de gespaarde kapitalen niet kan opnemen. Dit nu is in Nederland het geval. Er is in ons land op het oogenblik 1200 millioen gulden braak liggend kapitaal. Wanneer de staat dit geld opneemt, kan hij dit gebruiken voor nuttige objecten, waardoor hij de werkloosheid op- heft en een geheel nieuwe activiteit schept, waardoor ook het bedrijfsleven weer behoefte aan kapitaal zal krijgen. Zoo krijgt men dus een zelfwerkende regularisatie. Wordt, zoo besloot spr. aan de door mij be- handelde drie voorwaarden voldaan, dan staat het vast, dat wij de werkloosheid kunnen terugdringen, waardoor de mensch uiteinde- lijk weer baas wordt over een maatschappij, waarover hij de macht verloren had. DE KABINETSPUZZLE IN BELGIii. Na de mislukking van Soudan heeft de Bel- sche Koning burgemeester Max van Rrussel ontboden en hem gevraagd een ministerie te willen samenstellen. Dit lag volkomen in de lijn, daar volgens politieke gebruiken de partij die het slagen van een ander ministerie on mogelijk maakt, en dat is in dit geval de libe- rale partij geweest, dan zelf met de vorming wordt bslast. De heer Max heeft echter voor die eer bedankt, te kennen gevende, dat hij liever burgemeester van Brussel bleef. Die functie zal ook voor hem wel meer vastheid bieden dan die van minister-president in een ministerie-Max, wanneer we letten op de poli tieke verhsrdingen van de partijen in de Bel- gische Kamer. De heer Max had evenwel in zijn kort ge- sprek met den Koning ook nog meegedeeld, dat de liberalen wel is waar niet in de regee ring kunnen treden, doch dat zij geen oppo- sitie zullen voeren tegen het kabinet-Pierlot. Zij zijn integendeel bereid, de pol-itiek van financieel herstel te steunen, vooral indien de heer Jansen zich met de portefeuille van financien zou belasten. Zooals bekend heb ben evenwel de socialisten zich gekant tegen het financieel programma van het kabinet- Pierlot. Toch deelde de Koning den heer Max mede, dat het wellicht mogelijk is, het kabinet- Pierlot te behouden. Hij ontbood dezen laat ste en verzocht hem, den toestand met de ont- slagen ministers opnieuw te onderzoeken. Vrijdagavond werd die kabinetsraad gehou den, waar alle ministers, uitgezonderd Blan- quaert, aanwezig waren. Eerst werd de vraag behandeld of het stand punt der socialisten op financieel gebied dat van minister Guth zou kunnen benaderen en of zij zich bij -de loonsvermindering van 5 pet. zouden kunnen neerleggen. Vervolgens werd, op verzoek van den Koning de eventualiteit van ontbindin-g van Kamer en Senaat besproken, doch kabholieken noch socialisten durfden zich met vasten tred op dit terrein wagen, daar hun groepen over die kwestie nog niet beraadslaagd hebben. Ook de groote oorzaak der moeilijkheden der laatste weken, het geval-Martens, werd uit- voerig behandeld. Men oordeelde, dat die netelige kwestie slechts door een kan worden opgelost, n.l. door Martens zelf, door ontslag te nemen. Naar verluidt worden thans pogingen aan- gewend hem te doen begrijpen, dat dit de eenige uitweg is. Toen het middernacht was geworden, con- stateerden de ministers, dat zij over geen en kel punt een overeenkomst hadden bereikt. Het eenige besluit, dat genomen werd, was Zaterdagavond opnieuw een kabinetsraad te houden. Intusschen zouden de ministers ge legenheid hebben in contact te treden met hun vrienden en groepen. Oud-minister Sap zeide Vrijdagavond, nadat hij een gesprek had gehad met Soudan, dat deze hem een portefeuille had aangeboden. ■Op een gestelde vraag zei Sap verder, dat hij deze zou hebben aanvaard op de volgende voorwaarden Vooreerst, aldus Sap, zou ik slechts in een tweeledig kabinet treden, daar een drieledig de ontkenning is van het parlementarisme, alle militaire controle uitsluit en alle-misbrud- ken toelaat. Zooals de toestand nu is, is de eenige oplossing: Kamerontbinding. Het tegenwoordige parlement kan niets goeds meer verrichten. 'Het is dus het best, het zoo spoedig mogelijk te ontbinden en een nieuwe Kamer aan het werk te stellen. In een twee- ledige regeering zal ik dus mijn verantwoor- delijkheid op mij nemen, indien het hoofdpunt van het programma is: ontbinding binnen 3 of 4 maanden, wanneer de huidige hartstochten bedaard zijn en de rust is teruggekeerd. Betreffende de zaak Martens zei Sap, dat dit vraagstuk als definitief afgehandeld moet worden beschouwd. De onderzoekcommissie door Pierlot voor- gesteld, kan op niets uitloopen. Ook na een beslissing zal men aan beide kanten op zijn standpunt blijven staan. Hoe wilt ge trouwens dat het nog mogelijk is, zich te mengen in een zaak, waarvan de feiten dagteekenen van 22 jaren geleden? al dus Sap. iNa zijn bezoek bij den koning, waarbij Sou dan van de opdracht werd ontlast, zeide deze Vrijdagavond, vermoeid en ontgoocheld: Waar het nu heen moet? Ik weet het niet!" Dit is het antwoord dat alien, ook de ge- wiektste politici, thans geven, wanneer zij zich uitspreken over de moeilijkheden waarmee Koning Leopold te kampen heeft. DE WINDSORS NIET NAAR ENGELAND. Volgens zeer betrouwbare Engelsche hof- kringen is het bezoek van den hertog van Windsor aan Engeland, dat einde Maart zou worden gebracht, ,,voor onbepaalden tijd uit- gesteld". Men zegt, dat het bezoek zoo goed als geheel afgezegd was, daar het ging om den titel van Right Honourable voor de her- togin, op welk punt zoowel de hertog als de koninklijke familie even onwrikbaar waren. iHet definitieve bericht, dat het bezoek niet zou worden gebracht, is bekend geworden na het zeer particuliere onderhoud, dat majoor Ulick Alexander, de bewaarder van het per- soonlijk vermogen van den koning, die ver- antwoordelijk is voor het inkomen van den hertog van Windsor, hem uitgekeerd door de koninklijke familie, de vorige week met de Windsors in Parijs heeft gehad. Naar men vemeemt, heeft Alexander den hertog van Windsor medegedeeld, dat de koning nog steeds niet bereid is aan de hertogin den titel van Right Hon. toe te kennen, waarop de her tog voor den laatsten keer zeide, dat hij dan niet zou komen. Toen de hertog van Windsor voor de eerste maal plannen maakte, het vorig jaar voor een bezoek aan Engeland, verklaarde hij, dat de mogelijkheid bestond, dat zijn vrouw de titel zou worden gegeven, niet alleen omdat zij denzelfden rang moest hebben als haar echt- genoot, maar ook omdat er anders onvermij- delijk verwarring zou ontstaan tijdens het bezoek. In weerwil van de herhaalde verzoeken van den hertog werd hem telkens medegedeeld,' dat de koning niet bereid was den titel te ver leenen naar men verneemt is de konink lijke familie het erover eens, dat de hertogin niet dezelfde rang kan hebben als de andere schoonzusters van den koning. Na het bezoek van den hertog van Glou cester echter gel-oofde de hertog teekenen te bespeuren van een matiging in de houding van den koning, zoodat hij plannen maakte voor zijn reis in het eind van Maart, maar nogmaals we'rd hem duicftlijk gemaakt, dat hij welkom was, maar dat zijn vrouw niet den titel kon krijgen en dat het ,,aan te raden" was haar niet mede te brengen. Dit, zoo verneemt men, moest Alexander den hertog vertellen die toen zijn plannen liet varen. In hofkrinigen is men van meening, dat de kansen op een bezoek van de Windsors aan Engeland thans kleiner zijn dan ooit. Men voorspelt, dat Edward zijn vaderland niet zal terugzien, vcordat een lid van de koninklijke familie, b.v. koningin Mary, komt te sterven. EEN AANSEAG VERIJDELD. Men veronderstel't, dat te Londen een wis- selwachter een aanslag op den spoorbrug bij het station Willsden Greep, nabij Stonebridge Park, heeft voorkomen. Hij zag vier man- nen over een muur langs het emplacement klimmen en toen hij hen volgde, loste een der mannen vier schoten met een revolver op hem. Vervolgens sprongen de mannen van de muur en snelden naar een auto, welke onder de brug stond en reden in voile vaart weg. Een der mannen droeg een klein pakje. BENOEMING VAN MAGLIONE TOT PAUSELIJK STAATSSECRETARIS VERWAOHT. Men verwacht, dat dezer dagen kardinaal Maglione benoemd zal worden tot Pauselijk staatssecretaris. Tevens verwacht men, dat kardinaal Tede- schini, de vroegere nuntius in Madrid, be noemd wordt tot eamerlengo, en kardinaal Caccia-Dominioni tot aartspriester van de basiliek Sint Pieter. DE NIEUWE PAUS. Omtrent den nieuwen Paus worden nog de volgende bijzonderheden bekend. Behalve Italiaansch en Latijn, spreekt Pius XH vlot Duitsch, Spaansch, Engelsch, Portugeesch, Fransch en Hongaarsch. De bladen wijzen erop, dat de deugden van goedertierenheid en liefdadigheid, die ook den nieuwen Paus sieren, de voorspelling van Malachias schij- nen te bevestigen, volgens welke de 262e Paus >op den stoel van Sint Petrus zou zijn een .pastor angelicus". De bladen laten in hun beschouwingen voorts uitkomen, dat hij een harde werker is. In de negen jaren van zijn ambt als staats secretaris stond hij altijd om zes uur op. Een uur later bevond hij zich aan zijn sehrijftafel, waar hij bleef werken tot half twee en soms zelfs tot half drie. Na een uiterst eenvoudi- gen maaltijd begaf hij zich altijd per auto naar het pincio of naar het park op den heu- vel Mario, waar hij vaak een wandeling maakte. In het Vaticaan teruggekeerd, her- vatte hij zijn werkzaamheden. Be bladen publiceeren voorts een gesprek met een leeraar van 80 jaar, die den tegen- woordigen Paus onder zijn leerlingen telde aan het staatslyceum te Rome, voordat hij op het seminarie kwam. De leeraar herinnert zich den jongen Pacelli nog zeer goed, daar hij begaafd was met een levendige intelligen- tie, grooten ijver en studiezin. Een vroegere medeleerling van den Paus aan het lyceum, die thans advocaat is, verklaarde in een pers- gesprek, dat Pacelli zich onderscheidde door zijn brillante intelligentie. zijn sterken wil, zijn onkreukbaarheid, zijn goed karakter, zijn goede manieren en hoffelijkheid, en dat al zijn vrienden ervan overtuigd waren, dat voor hem een groote toekomst was weggelegd. De nieuw-gekozen Paus heeft ook eenmaal een bezoek aan Nederland gebracht, zoo lezen wij in de Maasbode, en wel in Augustus 1927. Mgr. Pacelli was toen nog pauselijk Nuntius te Berlijn en van daaruit bezocht hij in ge- noemd jaar de Paters van het Goddelrjk Woord te Steyl. Burgemeester Coenders van Sittard, die als oud-burgemeester van Tegelen tot de genoo- digden behoorde, noodigde den Nuntius uit vo6r zijn terugkeer naar Duitschland, naar Sittard te komen. Spontaan stemde de hooge bezoeker in met dit verzoek en eerder dan men had durven verwachten, verscheen hij in Sittard, waar hij werd ontvangen door burgemeester Coenders, mgr. Claessen en prof. Cuypers van Rolduc. In him gezelschap heeft de Nuntius toen de Groote kerk te Sittard bezichtigd en tenslotte heeft de heer Coenders hem uitgeleide ge daan tot de Duitsche grens. De Koning van Italie heeft mede uit naam der Koningin den nieuwen Paus een telegrafi- schen gelukwensch gezonden. Ook Mussolini zond een telegram, luidende: ,,Het Italiaan- sche volk deelt in de blijdschap van de katho- lieke wereld voor de gelukkige verkiezing tot het Pausdom van Uwe Heiligheid. Ik bid Uwe Heiligheid de eerbiedige hulde in ontvangst te nemen van de fascistisehe regeering en van mij persoonlijk." EEN NIEUW OFFENSIEF VAN FRAN<X» VERWAOHT. De waarschijnlijkheid van een nieuw offen- sief van 'Franco om het overblijvende repu- blikeinsche gebied te onderwerpen, wordt te Burgos steeds grooter geacht. In militaire kringen is men thans de meening toegedaan, dat, aangezien er thans blijkbaar in het repu- Diikeinsch gebied geen autoriteiten meer over zijn om dit gebied te vertegenwoordigen, het beter is een militaire beslissing te forceeren. De benoeming van Petain tot Fransch am- bassadeur wordt algemeen toegejudcht als de best mogelijke oplossing. IvERKDIENST VOOR NIEMOLEER. In de kerk van Ds. Niemoller te Dahlem is Donderdagavond een drukbezochte dienst ge houden ter gelegenheid van het feit, dat deze predikant een jaar geleden in een concentra- tiekamp werd opgesloten. In zijn preek heeft Ds. Dress in het kort aan het droeve gebeu- ren van een jaar geleden herinnerd. De ge meente, zeide hij, wist waarom zij hedenavond in zoo grooten getale ter kerke was getrok- ken. De gemeente bad voor de vier predikan- ten in Sohutzhaft en de vijf, die in afwach- ting van de behandeling van hun zaak, in de gevangenis zitten. Verscheidene delegaties van de evangelische gemeenten in Pruisen zijn te Berlijn aangekomen en enkele hiervan woon- den den dienst bij. DE ONTBLOFFING TE HIRAKATA. De materieele schade te Hirakata.vwaar een arsenaal in de lucht is gevlogen, is kleiner dan aanvankelijk gemeld. Het aantal totaal vemielde huizen bedraagt 250, voorts zijn 100 huizen gedeeltelijk ver- nield. Er staan in Hirakata 5950 huizen. Er zijn 18 menschen gedood, 135 worden vermist en 562 zijn gewond. De meeste vluchtelingen zijn naar de stad teruggekeerd en de brand is gebluscht. i GANDHI IS EEN NIEUWE HONGERSTAKING BEGONNEN. Reuter meldt uit Rajkot (Br. Indie) Gandhi is een hongerstaking begonnen om kracht bij te zetten aan de actie der bevol- king van Rajkot voor een meer democrati- schen regeeringsvorm, waartegen de vorst van dezen staat zich verzet. Als laatste maal tijd heeft de Mahatma gebruikt een kop warme geitenmelk met brood, tomaten, ge- kookte groenten en sinaasappelen. Gandhi is thans 70 jaar. De bevolking van de stad Raj kot is uit sympathie met den Mahatma een dag in staking gegaan. (Gandhi had een ultimatum gezonden aan den heerscher van Rajkot en hem 24 uur ge- laten om te antwoorden op zijn voorstellen voor een minnelijke schikking van het con flict tusschen den vorst en zijn onderdanen. Aangezien het antwoord niet binnenkwam, is Gandhi weer, evenals bij vorige gelegenheden, tot een hongerstaking overgegaan. Aan den vorst van Rajkot was verzocht een regee ringsvorm in te voeren, welke aan zijn volk een stem gaf in het bestuur. Begin Februari was reeds een actie van burgerlijke onge- hoorzaamheid ontstaan om de eischen kracht bij te zetten, doch Gandhi had de actie afge- last, teineinde persoonlijke stappen te doen. Bij meer dan een gelegenheid, waar groote i politieke belangen op het spel stonden, is I Ghandi, zelfs met gevaar voor zijn leven, in hongerstaking gegaan.) i Nader wordt gemeld: Gandhi begon zijn hongerstaking in tegenwoordigheid van een aantal joumalisten en een groote menigte mannen, vrouwen en kinderen. Hij begon zijn vasten met een gebe-d te 12 uur in den mid- dag, en uur later werd een brief ontvangen van den vorst van Rajkot. Thakore Saheb, waarin deze met redenen omkleed uiteenzette, waarom hij het verzoek van Ghandi niet kon inwilligen. Gandhi zeide ten aanzien van dezen brief, dat het olie op het vuur was. <5

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5