ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN YERSTUIKINGEN KLOOSTERBALSEM No 9883. TWEEDE BLAD VRIJDAG 3 MAART 1939 79e Jaargang Binnenland Buitenland AKKER'S Bloemenmagazijn G. J. WILL Toeiating leerlingen openbare school voor uitgebreid lager onderwijs. Toeiating leerlingen openbare lagere scholen. TERNEUZEN, 3 MAART 1939. ruiJsliouqueUcnf nr«»qm«aBHBWiiii imiiimii iiiwn in Him mi i■qwg^.ac^-riAT^iwgagMHmwggwTyariMiMMMaMAiMAiwMuiiujFanMEcaactiiMiiiiiMiiMiii |MHMWhpihiihi iiimi ihmhihi mm mirwrMiwTT^-irrrTi~T^iTfiBiii iimib ijimjjiii«iiiiiMiiJULJiuuiMuu TER NEUZENSCHE COURANT Aanvragen om toeiating tot de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs kunnen worden gedaan bij het hoofd dier school en ter gemeente-secretarie v66r 1 April a.s. Onderwijs wordt gegeven in aile vakken, welke opleiden tot bet M.U.L1.O.-diploma. Terneuzen, 3 Maart 1939. Burgemeester en Wetbouders van Terneuzen, P. TET J ,KGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVLJLLE, Secretaris. Aanvragen om toeiating tot de openbare lagere scbolen A, C en D kunnen worden ge daan voor 1 April a-s., bij de boofden dier seholen en ter gemeente-secretarie. Alleen kunnen worden toegelaten die kinde- ren, die v66r 1 April 1933 geboren zijn. Temeuzen, 3 Maart 1939. Burgemeester en Wetbouders van Temeuzen, P. TET J iEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVLJLLE, Secretaris. DEZE ZOMKR GEEN L.UCHTLJJN OP TWENTE. De K. L. Mi. heeft na overleg met de be- trokken Twentscfhe luchtverkeersins tan ties besloten dezen zomer geen hichtverbinding AmsterdamTwente te openen. De slechte resultaten van het vorige seizoen, benevens bet gebrek aan materieel bebben de directie tot dezen stap doen besluiten. Het is ecbter wel de bedoeling, wanneer^ het nieuwe mate rieel uit Amerika is aangekomen, bet vol- gende jaar deze verbinding te berstellen. Het bet-reft dus een tijdelijken maatregel. WEEKEOOZEN BOVEN ZESTIG JAAR. Te Maastricht bestaat het plan om de wferkloozen, die boven 60 jaar zijn, niet meer te laten stempelen, do-cb hen in het bezit te stetlen van een tuintje van de gemeente. De opbrengst dezer tuintjes zal niet van den steun worden afgetrokken. De desbetreffende plannen zijn reeds ver gevorderd. De motieven, welke tot dit plan hebben geleid zrjn, dat deze personen tocb niet meer in het vrije bedrijf zuben worden opgenomen. HET KARDINALENOOLLEGE IN CONCLAAF ill J EEN'. In plecbtlge processie zijn Woensdag 62 kaTdinalen de afgeslotenheid van bet Conclave ingegaan. Terwijl de Capella iSixtina het „Veni Creator Spiritus" zong met booge schallende stemmen, scbreden in een paars getinten stoet de prinsen der kerk, van heel de wereld bier verzameld, de eenzaamheid in, waaruit 61 zullen terugkeeren. Bijgelicht door brandende kaarsen en bijgestaan door zijn bedierlden in roodgouden livrei heeft in den valienden avond prins Chigi de deuren van het Conclave verzegeld. Tusscben de wereld en bet Conclave Ugt thans een wand en geen teeken zal tot ons doordringen dan tweemaal daags een smalle rookpluim. Het was een indrukwekkende pecbtigbeid dit afscheid van de kardinalen, deze inleiding tot bet Conclave. Indrukwekkend alleen reeds om de inmense omgeving, indrukwekkend 00k om den traag voortschrijdenden plechtigen stoet, indrukwekkend om den majesteitelijken luister van de Romeinsche edelen, die de kar dinalen omringen, terwijl de tegenwoordigheid van Marie Josd, kroonprinses van Italie, bet geheel koninklijke gratie bijzet. Voor de kardinalen in plechtige processie het Conclave binnentrokken, werd in de Pau- lijnsche kapel des morgens een pontificate mis opgedragen, ten einde den bijistand van den H. Geest over de Pauskeuze af te smeeken. Alle te Rome aanwezige kardinalen hebben aan deze plechtigheid, die als de opening van het Conclave beschouwd wordt, deelgenomen. De rookpluim die Donderdagvoormiddag op- steeg deed blijken, dat een stemming had plaats gehad, doch dat geen resultaat was ver- kregen. Ook de tweede stemming bleak geen resul taat te bebben opgeleverd, al was de menigte die op het St. Pietersptein in afwacbting ver- keerde eenigen tijd In twijfel over de kleur van den rook. Te half 6 deden ecbter witte rookwolken die opstegen uit het schoorsteentje van het Vaticaan den talrijken toeschouwers kond, dat een nieuwe Paus gekozen was. Zij die een kort durend conclave voorspelden hebben dus ditmaal gelijk gehad, terwijl, zooals later blijken zal de verwachtingen van velen om- trent de keuze van den staatssecretaris mgr. Pacelli bevestigd zijn. De oudste kardinaal-diaken verscheen eenigen tijd' daama op de loggia. Een zeer diepe stilte viel over bet Sint Pietersplein; duidelijk weerlklonk de stem des kardinalen, die mededeelde, dat de Zeereeifbiedwaardige Heer Eugenio Pacelli tot Paus was gekozen en dat hij den naam Pius XXI bad aangenomen. Nog een oogwenk beerscbte de groote stilte op het enorme plein en toen barstte de onaf- zienbare menigte in een eindeloos gejuicb uit. Om 6 uur 25 (Rom. tijd) verscheen de nieu we Paus op het balkon tot verleening van den zegen urbi et orbi; op zdlveren trompetten werd de Pauselijke marsch geblazen. Alle klokken van den Sint Pieter beierden, terwijl de Paus de zegeningsformule ultsprak en het teeken des kruises maakte boven de op het plein geknielde menigte. Religieuze gezangen weerklonken over bet plein. Om 18 uur 30 trokken Pius XH en zijn ge- volg zich terug van de loggia, terwijl de me nigte bleef juichen en zingen. Donderdagmiddag tegen half vier hadden, meldt de N. R. Crt., de 62 kardinalen hur. appartementen verlaten en zich weer naar de Sixtijnsche Kapel begeven voor een derde stemming. Zou deze zonder resultaat blijven, dan zou onmiddellijk een vierde volgen, waar- van de uitslag door een rookwolk zou worden bekend gemaakt. Zoodra de vereiscbte meerderheid van stem- men voor kardinaal Pacelli vaststond, werden de deuren van de Sixtijnsche Kapel geopend en werden de secretaris van het conclaaf en de ceremoniemeesters binnengelaten. De kardi- naal-deken, omringd door de kardinalen, de boofden der orden, priesters en diakens, begaf zich naar de gekozene, en vroeg hem in het Latrjn: ,,aanvaardt gij uwe verkiezing tot Paus?" Toen Pacelli bevestigend geantwoord had, werden alle baldakijnen boven de zetels der kardinalen met e6n beweging neergehaald, met uitzondering van bet baldakijn boven den zetel van Pacelli. Vervolgens vroeg de deken welken naam de gekozene als Paus zou dragen. Intusschen maakte de secretaris- van het conclaaf de officieele acte van de verkiezing en de aanvaarding daarvan op. Terstond daarop begaf de gekozene zich, vergezeld van zijn con-clavisten, naar een kleihe zaal, waar reeds v6br den aanvang van bet conclaaf de pontificate kleedij gereed lag. Men bekleedde Pacelli met de Pauselijke kleeren, waarna hij plaats nam op den stoel, aan den voet van bet altaar in de Sixtijnsche Kapel. In volgorde van ancienniteit trokken vervolgens de kar dinalen langs den nieuwen Paus. Zij kusten bem den voet, daama de hand, die hen ophief. Na deze plechtigheid ging de Paus over tot de zegening van bet altaar. Eenige oogenblik- ken later werd de uitslag aan het volk bekend gemaakt. De luidsprekers hadden de geheele bevol- king van Rome uitgenoodigd, zich terstond naar het St. Pietersptein te begeven, waar de naam van den nieuwen Paus bekend zou wor den gemaakt. Tevens werd door de luidspre kers bekend gemaakt, dat de nieuwe Paus zou verscbijnen in de buitenloggia der basi- liek en daar zijn Pauselijken zegen ,,urbi et orbi" zou geven. Onclei de duizenden belangstellenden op het Sint Pietersplein heerscbte een buitengewone spanning. Het bericbt, dat een nieuwe Paus gekozen was, verspreidde zich met ongeloof- lijke snelheid door de stad en door alle straten stroomde een onafzienbare menigte naar het Sint Pietersptein. Er werden troepen samen- getrokken om de orde te handhaven. Een merkwaardige bijzonderheid is nog, de toevallige omstandigheid, dat kardinaal Pacelli juist op zijn verjaardag tot Paus ge kozen is. Hij is Donderdag 63 jaar geworden. Eugenio Pacelli is te Rome geboren op 2 Maart 1876 aJs zoon van een advocaat bij het Vatikaanschfe consistorie, Filippo Pacelli, en van Virginia Grazioti. Hij studeerde te Rome in de lecnten en werd in Maart 1899 tot pries- ter geivijd, om kort daarop een ondergeschikt ambt te aanvaarden bij de congregatie der buitengewone kerkelijike aangelegenheden. Daar hij cen knap rechtsgeleerde was, werd hij in 1909 benoemd tot leeraar in de jurispruden- tie aan de Pauselijke academie der adellijke geestelijken (Nobili Ecciesiastici), een zeer exclusieve instelling. In die kwaliteit die hij tot 1914 bekleedde, publiceerde hij in 1912 een zeer gewaardeerde studie op het gebied van het kanorieke recht. In 19,14 werd bij door Paus Pius X aangesteld tct secretaris der con gregatie voor kerkelijke zaken, in welk arnbt bij door Pcnedictus XV, die hem zeer hoog sehatte, werd bestendigd. Het was deze laat- ste Paus, die bem op 23 April 1917 tot titnlair aartsbisscbop van Sardi benoemde en tevens als nuntius naar Muncben afvaardigde. In den moeilijken oorlogstijd heeft hij, hoewel hij ten- slotte itaUaan was, zich door zijn grooten wel- dadigheidszin en door zijn rechtvaardighrii de iiefde van de Beiersche kathol-ieken verworven en door zijn groote diplomatieke gaven de achting der Duitscbe staatslieden. In 1920 werd hij nuntius te Berlijn. Aan zijn tact en werkzaamheid zijn de belangrijke concordaten met Beieren (1924) en met Pruisen (1930) te danken; dat laatste vormde de kroon op zijn werk en sloot tevens zijn loopbaan als nuntius af. Reeds was hij als secretaris der commis- sae voor de codificatie van het kanonieke recht een gewaardeerd medewerker van kardinaal Pietro Gasparri, den toenmaligen staats secretaris. Op 16 December 1929 wordt hij door den paus tot kardinaal gekozen met de titelkerk Santi Giovanni e Paolo en weinige maanden later wordt bij opvolger van kardinaal Gas parri wiens levenswerk met de Dateraanscbe verdragen afgesloten was. Pacelli werd boven- dien camerlengo der Roomsche kerk. Als staatssecretaris toonde hij bijzondere kwalitei- tcn en slaagde erin het moeilijke concordaat met het Duitscbland van Hitter af te sluiten. Hij is met de Duitsche zaken zeer vertrouwd en kon den paus ook in de laatste, moeilijke jaren met groote deskundigheid ter zijde staan. Het groote vertrouwen, dat Pius XI in hem stelde, bleek duidelijk uit de gewicbti-ge zen- dingen, welke deze hem opdroeg. In 1934 was hij pauselijk legaat op bet Intemationaal Eucbaristisch Congres te Buenos-Aires en in 1935 te Gourdes. In 1936 maakte hij een lange reis door de Vereenigde Staten, waar o.a. zijn groote rede voor de algemeene Amerikaansche Persvereeniging een grooten indruk maakte. In 1937 nam hij namens den Paus deel aan de groote feestelijkheden van de inwijding der basiliek ter eere van de H. Theresia te Disieux, waar wederom zijn groote en sehitterende redevoeringen den weg openden voor een betere verhouding tusschen Kerk en Fransche regeering. In 1938 was hij nog eens pauselijk legaat op bet Internationale Eucbaristisch Congres te Boedapest. Hij is de 262ste Paus. Gunstige ontvangst te Londen. De keuze van den nieuwen Paus is gunstig ontvangen te Londen, waar men herinnert aan Pacelli's werk bij- het tot stand brengen van het concordaat met Duitscbland. Men beschrijft Pacelli als een man van groote bekwaambeid en persoonlijke charme, met evenwichtige opvattingen in politieke pro- blemen. Men is van meening, dat de verrich- tingen van Pacelli als pauselijk staats-secre- tari-s zelfs nog beter bekend zouden zijn in de wereld, wanneer tPius XI niet den stempel zijn-er persooniijkbeiid en belangstelling op alle I Vaticaansche zaken had geplaatst. De indruk te Geneve. j De verkiezing van Pacelli is, volgens Havas, met levendige voldoening ontvangen in Volken- bondskringen. Men is het er algemeen over eens, dat bet conclaaf de beste keuze voor de christenheid en voor de medewerking van der. H. Stoel aan het algemeene werk ten gunste van den vrede gedaan heeft. De nieuwe Paus is een fijnzinnig diplomaat, volmaakt kenner van de internationate problemen een polygot, die vloeiend zes of zeven talen spreekt. Dat hi) den naam van zijn vcorganger heeft aan genomen is een waarborg voor den wil van den nieuwen paus tot instandhouding van bet werk van Pius XI en tot bet doen overwegen in de betrekkingen tusscben volken van de groote ibeginselen der samenwerking zonder geweld en in merascbelijike waardigheid. Frankrijk verheugt Izich in de keuze van Pacelli. Naar Havas uit Parijs meldt, heeft de ver kiezing tot Paus van kardinaal Pacelli in de ■wandelgangen van de Kamer blijdschap ver- wekt en diepen indruk gemaakt. Geen ver kiezing bad in alle Fransche kringen een har- telijker ontvangst kunnen vinden. In politieke kringen was men algemeen van gevoelen, dat het college van kardinalen door de snelle ver kiezing van Pacelli duidelijk zijn goedkeuring en steun heeft verleend aan de actie van Pius XI, die er voortdurend op uit was den vrede onder menschen en volken te bewaren en de heiligste goedsdienstige en menschelijke waar- den te behoeden. Havas heeft ook verscbillende politici naar bun oordeel gevraagd, Louis Marin (rep. fede- ratie) herinnerde er.aan, dat kardinaal Pacelli tegenover zijn werktafel een schilderij had hangen van het geboortehuis van Jeanne d'Arc. In de keuze van den naam Pius XII ziet Marin een blijk, dat de nieuwe Paus bet werk van zijn voorgunger zal voortzetten. De socialist Grumbach en de centrumman Flandin zijn van hetzelfde gevoelen. Ook Delbos (soc. rad.) en Berenger, de voorzikef van'de com- missie van buitenlandsche zaken uit den Se- naat, spraken zeer waardeerend over den nieuwen Paus. In Duitschland werkte de verkiezing als een Isensatie. De correspondent dfer N. R. Crt. te Berlijn tetefoneerde Donderdagavond: De verkiezing van kardinaal-staats-secreta- ris Pacelli tot Paus is, van Duitschland uit gezien, de minst gunstige van alle denkbare mogelijkheden. Deze mogelrkheid is ecbter op den eersten dag werkelijkheid geworden. Hier bad men algemeen de verwachting hooren uiten, dat onder de kardinalen een meerderheid zou blijken te zijn voor een z.-g. neutralen Paus, een kardinaal dus, die zich ge heel op de zielszorg zou concentreeren en wien men van tevoren geenerlei politieke richting kon aandiohten. Dit was, zoo heette het, over- eenkomstig de traditie, maar bovendien kan thans van het kardinaalscollege te eerder een politiek van voorzichtigheid en reserve wor den verwacht, omdat de toenemende macht van bet fascisme in Italie en van het natio- naal-socialisme in Duitschland zulk een poli tiek deed strooken met het eigen belang van de roomsch-4iatholieke kerk. Verwachtingen van anderen aard werden op rekening gescho- ven van de Duitsche kardinalen, die dan ook wel voor Pacelli zouden stemmen, maar in de minderheid zouden blijven. Gezien deze verwachting, werkte hier de verkiezing van Pacelli als een sensatie. In Pacelli zag men hier de drijvende kracht ach- ter de politiek van zijn overleden voorganger, Pius XI en de inpirator van al diens uitlatin- gen nopens de bejegening, welke de roomsch- katholieke kerk in Duitscbland van de regee ring ondervindt. Pacelli zou het geweest zijn, die den Paus den stok zou bebben verschaft voor diens bestrijding van de rassentheorie en inderdaad heeft Pacelli zelf als kardinaal- staatssecretari's zich meermalen tegen deze tbeorie uitgelaten, laatstelijk nog Vorig jaar te Boedapest. EEN NUTTELOOS DEBAT. Wie gemeend had, dat het dingen naar de gunst van Franco, de regen van erkenningen en bet aftreden van president Azana a-an- stonds gevolgd zouden worden door bet wijken van den repufolikeinschen weerstand, ziet, schrijft de N. R. Crt., zijn verwachtingen vooralsnog niet verwezenlljkt. Geen enkel posi- tief bericbt uit de centrale zone geeft den in druk, dat men daar op het punt staat zich over te geven, noch, dat de regeering geen gezag meer uitoefent. Integendeel het be- stuursapparaat is kennelijk nog in functie en regeeringspersonen en politieke leiders hoort men o-ver niets anders spreken dan over de organisatie van het verzet. Men wijst op het half millioen soldaten, waarop men nog zou kunnen rekenen en op de critieke dagen najaar 1936, toen immers alles ook verloren scheen. Zeer zeker gaat die vergelijking niet op, maar zij brengt onis toch in herinnering, dat het centrale S-panje tot grooter vastberadenheid in den tegenstand in staat is gebleken dan Catalonie. Wat dus de komende dagen zullen brengen blijft nog geheel in bet verborgene en het is evenzeer mogelijk, dat het republikein- sche bewind plotseling begint te wankelen, als dat nieuw bloedvergieten noodig is om den strijd te beslechten, een st-rijd over den uit slag waarvan overigens nauwelijks twijfel kan bestaan. De mogendheden zien zich dus geplaatst voor deze situatie: Het grootste deel van een door burgeroorlog verscheurd land bevindt zich in handen van een der partijen, bet kleinste, maar territoriaal en economisch toch zeer be langrijke deel blijft het gebied van de oor- spronkelijke regeering, die inderdaad haar ge zag uitoefent en voomemens is den strijd voort te zetten. Het is op deze feiten, dat de oppo- sitie in Frankrijk en Engeland zich grondt. Ook elders heeft men deze tegenstelling der I opvattingen kunnen aanschouwen, maar ner- j gens droeg zij zulk een scherrp karakter als ginds. Over het wezen van den strijd behoe- ven wij geen oogenblik in het onzekere te ver- keeren. Dit was natuurlijk niets anders, dan dat de betreffende regeeringen, de verantwoor- delijlkheid dragende, nu eenmaal in de bittere noodzaak verkeerden om het gezag van Bur gos te erkennen en dat de oppositie zich nu eenmaal met hand en tand verzet tegen alles, wat een succes voor het fascisme beteekent. Maar de vorm, waarin het debat zich heeft vol- trokken, kan nog leerzaam zijn. Voor ons vertoont zich dan bet eenigszins verwarrende scbouwspel, dat bijv. Chamberlain in het Lagerhuis op grond van geleerde boe- ken aantoont, dat de erkenning van Franco een alleszins geoorloofde daad was, terwijl Attlee, de leider van de Labour-fraotie, even zonneklaar bewijst met een beroep op niet minder gezagbebbende auteurs, dat de erken ning onreohtmatig was. In pers en parlement aan deze zijde van het Kanaal zien wij van dit steekspel om beginselen een gelijkwaardig pendant. Dit voorwaar kan den eerbied voor het recht, over de vermindering waarvan men zich zoozeer en met reden beklaagt, geen goed doen. Is bet recht, zoo moet de on- bedorven geest in spontane reactie wel uit- roepen, dan alleen maar een twist der geleer- den, is het een arsenaal van argumenten, waaruit men datgene kan kiezen, wat aan de verdediging van iemands doeleinden het meest ten dienste staat? Is het een alchemis- tische apotheek, waarin maar enkele uitver- korenen den weg weten, die onder bet uit- spreken van apodictisehe formules bun recep- ten te voorschijn tooveren? Indien dit zoo was, ware het maar beter aan deze dingen geen woord meer vuil te maken. Maar zonder twijfel is de zaak anders gelegen. Geen grooter nadeel kan aan bet respect voor de beginselen van recht worden toegebracht dan door het gescherm met argu menten, wanneer deze beginselen zich op een bepaald gebied niet duidelijk gevormd hebben. Geen mooter voorbeeld van zulk een gebied dan de intemationale erkenningspractijk. Het is evenzeer voorgekomen, dat regeeringen. gedreven door sympathie voor een opstandige partij, aanstonds tot de erkenning daarvan overgingen, als dat er jaren en jaren verlie- pen voor men overging tot het vormen van normale betrekkingen met een regeering, die sinds lang bet feitelijk en onbetwist gezag over een land uitoef-ende. De geschiedenis kent evenzeer gevallen, dat een overhaaste er kenning conflicten tengevolge had, als waarin zulk een handeling geen enkel ernstig gevolg meesleepte. De voorbarige erkenning van de onafhankelijkheid van de opstandige Noord- Amerikaansche staten door Frankrijk aan het eind van de achttiende eeuw was voor Enge land een casus belli, maar niemand heeft het in zijn hoofd gehaald de zeer vroegtijdige er kenning van Franco door Duitscbland en Italie even zwaar op te vatten. Het laatste geval is evenzeer een precedent als het voor- gaande en zoo is er, wanneer men de diploma tieke geschiedenis nagaat, een vaste lijn niet te onderkennen. En dat is ook in het geheel niet verwonderlijk. Bij erkenning spelen slechts in de minderheid der gevallen overwe- gingen van recht en moraal een rol. Het zijn de politieke nuttigheid en noodzakelijkheid, welke den doorslag geven, somtijds ook de sympathie en aangezien deze factoren in het eene geval gansch anders uitvallen dan in het andere, zal men den eenen keer tot een andere b-eslissing komen dan den anderen. Tot een bepaalden, algemeen verbindenden regel kan deze reeks van ongelijke precedenten op zich zelf niet leiden. De erkenning, die Franco op bet oogenblik van alle zijden deelachtig wordt, is een typisch voorbeeld van zulk een politieke noodzakelijkheid. Men heeft een na- genoeg volkomen zekerheid omtrent den afloop van den strijd, nu of stra/ks. Mettertijid zal men toch verplicht zijn met de rechtsche au'toriteiten tot overeenstemming te komen op diverse punten van groot belang. Iedere vertraging kan niets dan nadeel brengen en de overweging, dat op het oogenblik ncg niet gezegd kan worden, dat de regeering van Franco geheel Spanje vertegenwoord-igt, kan geen gewicht meer in de sehaal leggen. STOPZETTING PERSONENVERVOER OP HET BA A W AR TERNEUZEN—ZELZATE. Hetgeen, in verband met het steeds terug- loopen van het reizigersverkeer reeds gerui- m-en tijd dreigde zal naar wij vernemen met ingang van 15 April a.s. werkelijkheid wor den. De spoo-rwegmaatschappij Meohelen Terneuzen, die o-ok het baanvak Temeuzen Zelzate exploiteert, zal vanaf dien datum - hare personentreinen op dat traject niet meer laten rijdert', zoodat vanaf dien datum de rei- zigers v-oor dat traject geheel zullen zijn aan- gewezen op den autobusdienst, die reeds vele jaren een dienst tusschen Terneuzen en Zel- zate onderhoudt. Naar wij vernemen zal, in verband met de stopzetting van de personentreinen tusschen Temeuzen en Zelzate de autobusdienst tus schen deze plaatsen met ingang van 15 April a.s. door de N.V. Autobusdienst en Rijwielhan- del v/h MannaertGeers, die dezen dienst ex ploiteert, belangrijk worden uitgebreid. DE EXTRA BONTE AVONDTREIN. Een keur van artisten reist onder boven- staanden naam het land door, en treedt op Vrijdag 10 Maart a.s. alhier op in het Con cert- en Biosc-oopgebouw, onder auspicien van het muziekgezelschap ,,De Vereenigde Werk- lie-den". Naar wij vernemen, zijn verschillende om- standigheden er de oorzaak van dat dit jaar geen uitvoering met „eigen krachten" kan worden gegeven. Bezien wij ecbter de namen die de directie van de Extra Bonte Avondtrein ons mede deelde, dan komen wij tot de overtuiging, dat hier iets wordt' geboden, voor Temeuzen iets zeer bijzonders. Het zijn uitsluitend namen zooals men die aantreft in wereldstadpro- gramma's. Als treinconducteur, conferencier en leider van het gezelschap treedt op Henri Wensma, mevr. Christine Nesnah zingt levensliedjes, Jean Kiveron, tenor van de opera te Praag, brengt film- en operetteschlagers; de vroo- lijke noot wordt verzorgd door Coos en Polly De spieren zijn plotseling gerekt en uit hun verband geweest. Geef die spierver- rekking rust door een goed verband met flink Kloosterbalsem erop en vernieuw dat dagelijks. Na eenige dagen zachtjes met Akker's Kloosterbalsem masseeren en dan zult Ge er spoedig niets meer van merken. Akker's Kloosterbalsem is n ideaal wrijf- en massage-middel tegen spierverrekkingen. Kloosterbalsem heeft de bijzondere eigen- schap diep in de weefsels te dringen en daar soepel makend en lenigend te werken op de spieren die aangetast en stijf zijn. Daardoor onovertroffe.n tegenrheumatische ptjnen, spit, spierpijnen, stramheid enz. Per pot van 25 Gram f 0.621/2, pot van 50 Gram f 1.04 Ingez. Med. Speenhof Jr. met praatjes en liedjes aan de piano, terwijl dan bovendien nog optreden het zeer bekende negertrio ,,The Harmony Kings" een trio dat o.a. ook reeds meermalen optrad voor de Nederlandsche radio-microfoon. Een programma dat er zijn mag derhalve. Wij wenschen ons muziekgezelschap succes bij deze onderneming. LEZING VAN A. DEN DOOLAAED. Ddnsdag j.l. werd door het Algemeen Ne- derlandsch Verbond, ter gelegenheid van de in Nederland ingerichte boekenweek, te Ter neuzen een optreden georganiseerd van A. den Doolaard, een der meest gelezen Neder landsche sehrijvers van onzen tijd. De spre- ker had tot onderwerp van zijn lezing geno- men ,,Techniek en romantiek van den roman". De wording van een roman werd niet alleen verteld, maar ook getoond, want Den Doolaard heeft de beschikking over een serie foto's, waarin hij zichzelf met de levende en doode medewerkers aan zijn roman laat zien. Een deel dezer foto's heeft recbtstreeks be- trekking op het werk, dat dezer dagen bij Querido's Uitgeversmaatsehappij het licht zal zierr: ,,De bruiloft der zeven zigeuners". Het speelt in de Macedonisohe bergen, op de grens van Zuid-iSlavie en Albanie. Branko Markovitsj, de hoofdpersoon, is een zwerver, maar tegelijk hunkerend naar een beter en bestendiger leven. Eerst advocaat, dan zwer- vend fotograaf en filmoperateur. Een kort contact maakt hem verliefd op een meisje, studente in de philosophie te Belgrado, en zij zullen trouwen. Maar als het zoover is, dat het feestmaal op den avond voor den huwelijksdag is aan- gericht, dan vlucht hij weer in zijn zwervend leven. Zeven zigeuners „spelen hem in bet 001' een zevental Liederen, aan elk waarvan sen herinnering aan een vrouwengestalte vastzit, en dat is te veel voor hem. Maar zijn 'oruid gaat hem zoeken, vindt hem dron- ken en haveloos aan de andere zjjde van de grens, en voert hem terug naar het leven, dat hij wilde ontvluchten, bevrijdt hem van zijn ziwerven. Men zag lichtbeelden van de streken waai' de roman speelt, men hoorde den schrijver stukken er uit voorlezen, maar meer nog werd de avond gemaakt tot iets eigens door de liederen, die mevrouw Den Doolaard zong met eigen begeleiding van een harmonica. Daar door leefde men geheel met volk, land em schrijver mee, daardoor werd men getrokken binnen de persoonlijke sfeer van den auteux en zijn voornaamste medewerkster, daardoor zag men den roman als het ware worden en groeien. 'Een tentoonstelling van de werken van Den Doolaard trok veel belangstelling, evenals de mededeeling, dat men bij tijdige bestelhng de door den schrijver gesdgneerde exemplaren van zijn nieuwste werk kon bekomen. Vlooswijkstraat 27 - Tel. 276 - Terneuzen Onze in iedercn prijs, met de nieuwste soorten Bruidssluiers en -lint zijn een groot succes lngez. Med. i CHR. SCHOOL IN DE BUURTSCHAP DRIEWEGEN SINDS EEN WEEK GESLOTEN. Ook onze gemeente bleef niet van de griep- epidemie gespaard. Vele zieken kwamen voor en ook op de scholen was zulks aan opkomst van leerlingen goed merkbaar. De Chr. school in de buurtschap Driewegen moest evenwel deze week worden gesloten wegens de ziekte van het onderwijzend perso- neel. SLAGERSVAKCURSUS IN VERBAND MET DE VESTIGINGSWET. Blijkens de advertentae in dit nuimner zal alhier aanstaanden Maandag uitgaande van de Vereeniging tot Bevordering van het Slagers- vakonderwijs te Utrecht een cursus worden geopend voor vakopleidin.g van slagers. Zooals bekend kan zijn is deze insteUing te Utrecht alleen gerechtigd tot het afnemen van het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5