Simplex rijwielen - veilig rijden - 4650 Administratiebureau Z. C. ECKHARDT Hypdlickcti Spori „Koop Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar." 'HA MBERLAIN OVER DE ERKENNING VAN FRANCO. beschikbaar op landerijen en huizen Rente vanaf 3'/2 °/o Axelschestraat 38a - TERNEUZEN - Telef, 172 TERNEUZEN, 3 MAART 1939. ZELZATE. VOETBAL Wm**- LOOP DER BEVOLKING. (Ingez. Med.) gelegd, die ruimte bieden voor meer dan 200 auto's.' Onder deze garages liggen de schuil- plaatsen, welke ruim 2000 personen kunnen bevatten- Zij zijn gelegen op een diepte die overeenkomt met drie verdiepingen van bet gebouw, geanddideld 20 meter. De schuilplaat- sen zijn op de meest modeme wijze uitgerust. Zelfs electriscbe keukens en ziekenkamers cmtbreken niet. Door een onderaardscbe gang zqjn zij vertoonden met de schuilplaatsen van bet departement van verkeerswezen, aan de overzijde van de straat gelegen, welke eenige weken geleden aangebracht zijn. Hierin is ruimte voor 1500 personen. Dp het dak van de rijkskanselarij wordt in t^id van oorlog afweergeschut geplaatst, even- ais op de voomaamste gebouwen in den om- trek. Bovendien is de rijkskanselarij bijzonder fftevig gebouwd, daar een overvloedig gebruik is gemaakt van groote zware steenblokken en manner. BEMOEIUJK1NG VAN JOURN AUSTEN DIE ZICH NAAR VATICAANSTAD BEGEVEN. Charles Roux, de ambassadeur van Frank dpi bij den Heiligen Stoel, heeft door tusscbenkomst van het .secretarie van het Vaticaan, de aandacht van het college van kardinalen gevestigd cp de hinderpalen, welke door de Italiaansche autoriteiten worden in den weg gelegd aan de vrije uitoefening van de journalistiek, met name door het verhin- deren van tal van buitenlandsche jouri^ilisten zi-ch over Italiaansch grondgebied naar Vatieaanstad te begeven. „IVOROL" De Nederlandsche tandpasta Ingez. Med.. In het Engelsche Lagerhuis is Dinsdagmid- dag gedebatteerd over de erkenning van Franco door de Engelsche regeering. Attlee, de leider der Labour-oppositie diende een motie van wantrouwen in. Minister-president Chamberlain verdedigde het besluit tot erkenning. Zou de niet-erkenning zoo zeide hij, de Spaansche republikeinsche regeering aange- moedigd hebben den weerstand voort te zet- ten? Wanneer dat zoo is, zou zij in strijd zijn met alle eischen van menschelijkheid. Ieder die kortelings betrouwbare verslagen geihoord heeft over de toestanden in Madrid, kan zeker niet wens-chen, dat die langer zullen duren, dan noodig is. Een inhouden der erkenning zou de republikeinsche regeering of de bevol- kmg van Madrid niet helpen, maar de Brit- sche betrekkingen met de nieuwe Spaansche regeering verbitteren en iederen invloed ver- nietigen, dien Engeland zou kunnen hopen te helbben bij die regeering. Chamberlain las nog een telegram van Franco voor, waarin o.a. werd gezegd, dat Spanje niet bereid is eenigerlei buitenlandsche inmenging te aanvaarden, welke zijn waar- cbgheid zou kunnen aantasten of inbreuk zou kunnen maken op zijn souvereiniteit. Nadat nog verschillende andere sprekers aan het woord waren geweest, o.a. Eden, die Chamberlain, zij het onder eenige reserve, steunde, werd de motie van wantrouwen verworpen met 344 tegen 137 stemmen. De ze uitslag beteekent .dus, dat de overgroote meerderheid van het Lagerhuis de erkenning van Franco onderschrijft. BELGISCHE POUTIEKE PERIKELEN. Het kabinet Pierlot heeft, schrijft de N. R. Ort., geen stand kunnen houden; amper ge- vormd, heeft het de vlag weer moeten stri ken. Thans is de socialist Soudan geroepen een kabinet te formeeren en, naar het schijnt, is de nieuwe formateur van zins het weer op een combinatie van de drie groote partijen aian te sturen. Dit zou min of meer neerkomen op een herstel van het ministerie-Spaak, zij het wellicht onder een anderen premier. Nu heeft Spaak het veld moeten ruimen, omdat de lilberalen niet de verantwoordelijkheid wil- den dragen voor de benoeming van dr. Mar tens tot lid van de Vlaamsche academie van wetenschappen, een .kwestie, welke nog niet van de baan is, zoodat het wel de moeite waard is daar even bij still te staan. De Vlamingen vormen de meerderheid van de bevolking en dus ook de meerderheid van het kiezerscorps. Sinds jaar en dag strijden zij voor volkomen rechtsgelijkheid met de Walen. Door hun numerieke sterkte hebben ztj in den loop der tijiden op wetgevend ge- bied reeds heel veel bereikt, in de praktijk echter werden tal van wetgevende maatregelen gesaboteerd. De ambtenaarswereld is nog in groote meerderheid Waalsch en Franskil- jomsch, een zuivere toepassing van de taal- wetten en de maatregelen, welke er mee ver- band houden, zou hen voor een deel ult een bevoorreehte positie verdringen; vandaar een taai verzet, dat bijvoorbeeld aanleiding geeft tot op het oog komische, doch in wezen tra- gisehe gevallen als van Grammens en zijn mannen van den raad der daad. Grammens en de zijnen doen niet anders dan eigenmach- tig de wet toepassen, welke door de organen, met de uitvoering ervan belast, wordt gene- geerd. Zij vernielen daarbij staats- en ge- meente-eigendom en zijn dus strafbaar, maarj als de wet werd toegepast, zou hun actie achterwege blijven. Vandaar in het VHaamsohe land in breeden kring een fel ver zet tegen de vervolgingen, waaraan Gram mens c.s. bloot staan. Het geval Martens ligt eenigzins anders. Na fellen strijd hebben de Vlamingen, die zich bij de benoemingen tot acamddiciens achter- gesteld voelden, een eigen Vlaamsche acade mie gekregen. Onder hen, die benoemd wer den in de afdeeling geneeskunde, was dr. Martens, een zeer bekwaam medicus, die in wetensohappelijk opzicht deze onderseheiding ten voile verdiende. Toch is er verzet ge- rezen tegen zfln benoeming, en wel om poli- tieke redenen. Dr. Martens heeft indertrjd be- hoort tot de strijders voor de Vlaamsche zaak, die deze zaak stelden boven het algemeen iandsbelang. Hij heeft deswege zijn land moe ten ontvluohten en kon pas terugkeeren toen Eian de z.g. activisten amnestie werd verleend. Ondanks deze amnestie en ondanks het feit, idat Martens zioh na zijn terugkeer van deel- meming aan de actieve politiek heeft onthou- •den, blijft men hem in zekere Waalsche en Franskiljonsche kringen beschouwen als een verrader, niet waardig lid van een koninklijke academie te zijn. De liberalen, die hun aanhang in hoofdzaali Sn Waalschen en Franskiljonschen kring vin- den; wier Vlaamsche aanhangers, die er ook nog zijn, althans geen invloed van be'teekenis op het partijibeleid uitoefenen, hebben zich tot fcampioenen van den strijd tegen Martens op- geworpen. Dit optreden heeft in Vlaamsche kringen bittere ontstemiming gewekt, zoodat de beide andere groote partijen, die veel meer met hun Vlaamsche kiezers rekening moeten houden, zich niet achter de liberalen hebben durven scharen, al is in hun leiding het Waal sche, Franskiljonsche element ook nog vrij sterk. Zij hebben daa'rom eerst getracht de liberalen tot toegeven te bewegen en daama, toen dezen op hun stuk bleven staan getracht samen een ministerie te vormen, dat min of meer een extra-parlementair karakter zou dra gen; het kabinet Pierlot. Dit kaibinet is ge- struikeld over de maatregelen, door den minis ter van financiSn voorgesteld om in den pre- oairen toestand van 's lands middelen te voor- zien. Deze maatregelen waren den socialisten te impopulair. Nu zal een der socialisten het weer eens probeeren en hij wil trachten de liberalen weer in de combinatie opgenomen te krijgen. In zeker opzioht is dat begrijpelijk. Ook al zal men zijn toevlucht nemen tot andere middelen dan minister Gutt voors'tond aan maatregelen tot verbetering van den financieelen toestand ontkomt men niet en dergel'ijke maatregelen zullen altijd impopulair blijven. Gaan zij ech ter uit van een regeering uit de drie partijen, dan rust het odium gelijkelijk op alle drie. Bij de verkiezingen kan dan de ontevredenheid zich alleen luchten in het stemmen op de kleine partijen, doch de envaring leert, dat een dergelijken aan was van de oppositie van wei- nig invloed is. Anders ware het natuurlijk in- dien een der drie groote partijen in de oppo sitie zou geraken, zelfs al zou dat de liberale zijn, de kleinste van de drie. Daarbij komt nog, dat de aanhangers van de liberale partij over een grooten invloed beschikken in finan- cieeel en commercieele kringen, wat ook afge- zien van kiezers- en zetelvrees, hun medewer- king aan de regeering gewenscht maakt. Voorwaarde voor de liberale medewerking blijft echter de oplossing van het geval Mar tens. Van socialistischen kant doet men alsof die oplossing in zi-cht zou zijn. Hoe zegt men er niet bij. Vermoedelijk echter hoopt men op een min of meer vrijwiUig aftreden van den academicien. Daarmee zou men dan voor het oogenblik over de impasse heen zijn. Indirect echter zou men de Vlaamsche zaak gediend hebben door het misnoegen in het Vlaamsche land gewekt. Zij zou weldra misschien reeds naar aanleiding van de zaak Grammens, die opnieuw in een acuut stadium is getreden opnieuw opvlammen. De Vlamingen worden zich meer en meer bewust van de kracht hunner numerieke meer derheid. Zij zullen blijven strjjden voor de overwinning hunner zaak en zoolang deze niet tot een afdoende oplossing is geibraoht, zal zij een struikelblok blijven voor een gezond partij- leven in Belgie. MARTHA-STIOHTIN G. Blijkens een advertentie in dit nummer zal er te Terneuzen, Hoek en Zaamslag een Hij— zondere filmvertooning plaats vdnden, waar- voor ieder den betreffenden avond zeker zal vrijhouden. Jeugd in de Branding: Een gezin met 430 kinderen. Wie heeft er ooit van ge- hoord? Toch zijn er in dat gezin ,,de Martha- Stichting", kinderen uit heel Nederland, van den Dollard tot het Zwin, en deze verwaar- loosde kinderen worden weer in heel Neder land teruggeplaatst na opvoeding en oplei- ding. Ieder moest deze protestantsche inrich- ting kennen, waar gestreden en gebeden wordt,. waar men ook den gullen lach kent. Uit de meest. ontwrichte gezinnen, uit krin gen hier niet nader te noemen, worden die kinderen in een sfeer geplaatst waar liefde woont. Opvoeders, leiders, ouders, kinderen en volwassenen, alien op naar deze bijzondere filmreportage, die U tegen een zeer lagen toagangsprijs wordt aangeboden! GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. iHandtaschje, J. A. Hamelink, Nieuwediep- straat 72. Idem, bureau van politie. Daar handschoenen, L. Geers, Molengang 4. iBroche, J. Reinhoud, le Verbindingstr. 4. Dujmstok en potlood, Dingemanse, Noord- straat 69. Bril, bureau van politie. Kindertaschje, F. de Leijser, Baandijk 45. Vlag met stok, P. Bogaerd. Van Steenfoer- genlaan 39. Bril, W. van der Velde, N. J. Hartestraat 8. iRijwielbelastingmerk, E. de Bruijne, Othene D 81. ISwan vulpen, postkantoor. Rijwielbelastingmerk, C. M. de Zeeuw, Leliestraat 12. Armbandhorloge, mareohaussee-kazerne, Sluiskil. Rentezegels, postkantoor. Glace handschoen, P. Kroes, Wijk E 17, (VUuchthaven). Handbesc'hermer, Riemens, le Verbinding str aat 13. IKinderportemonnaie met inhoud, J. Griep, Kazernestraat 4. iRijwielbelastingmerk, Willemsen, Klaassen- straat 25. iSleuteltje, R. E. de Bruijne, Tiholensstr. 11. 2 sleuteltjes, Bureau van politie. Jongensjas, A. Hoek, Steenkamplaan 18. Portemonnaie, P. Crince, Dekkerstraat 50. Paar pantoffels, F. Lauret, Nieuiwstraat 7. •Handschoentje, C. de Kubber, Kerkhofl. 22. Idem, J. Lansen, Kerkhoflaan. Zadeldek, F. H. Visser, Axelschestraat 133. Pakje voorzien van ritssludtingen, C, de Feijter, Noordstraat 81. Autodeken, Harms, le Kortestraat 12. Huissleutel, A. M. Verpoorte, Veldstraat 5, Sluiskil. iFietspomp, B. J. de Smit, Steenkampl. 15. Fietstasch met gereedschap, E. Martens, Kazernestraat 27. Vulpen, M. J. van Wrjck, Vlooswijkstr. 34. Dameshorloge, P. van Gelderen, Donze- Visserstraat 60. Rijwielsnelbinder, D. Koopman, Lange Kerkstraat 36. Parapluie, H. de Lijzer, Walravenstraat. Wollen das, bureau van politie. Pak sajet, M. van der Klooster, Tholens- straat 139. Een paar glace handschoenen, C. Kesbeke, Noordstraat 94. iBelastingmerk in 6tui, P. de Jonge, Hoo- gendijk 8. NEDERLANDSCHE SCHOOLREIZEN. De Nederlandsche stiohting voor school- reizen organiseert, schrijft de Vliss. Crt., voor de scholen voor voorbereidend hooger en mid- delbaar onderwijs en de kweekscholen voor onderwij'zers(essen) in 1939 verschillende buitenlandsche reizen. Voor deze tochten, waarvan er vier geheel in de vacantie plaats zullen hebben, is in het bijzonder gedacht aan 3de, 4de en 5e klassen van gymnasia, 3de en 4de klassen van Hoogere Burgerscholen, han- delsdagscholen en middelbare meisjesscholen, en late en 2de klassen van de kweekscholen. Behalve voor de toenadering tot de bewo- ners van andere landen zijn deze reizen van belang voor het onderwijs in aardrijkskunde, geschiedenis, kunstgeschiedenis en letterkunde. Zoo zal voor de deelnemers aan den tocht naar Gent enz. een opvoering worden gegeven van het middelnederlandsche abele spel ..Lanseloet van Denemerken" in het Gravensteen te Gent. Om mogelijk te maken dat geheele klassen aan de rels naar Gent enz. deelnemen, het- geen met het oog op de'onderbreking van de lessen en de voorbereiding van de reis in de bovengenoemde vakken zeer gewenscht is, is voorts bepaald, dat voor onvermogende leerlin- gen van elke school, van welke er ten mmste 10 deelnemers zijn, gelegenheid zal bestaan om voor half geld of minder mee te gaan. WERKVERSCHAFFING. Het aan tal tewerkgestelden met 50 verhoogd. Practiseh werken alle validp Zeeuwsche werkloozen. Voor meer dan f 1.000.000 aan loonbedragen in voorbereiding. Het doet altijd deugd, schrijft de Midd. Crt., wanneer de eigen provincie op eenigerlei ge- bied voor gaat, vooraan staat, ten voorbeeld gesteld kan worden. Zoo bijvoorbeeld met de werkverschaffing. IDe Minister heeft in een zijner circulaires gezegd: het aantal tewerkgestelde werkloozen dient met de helft te worden uitgebreid. Dit is een wenk of wensch, die in heel Nederland nog niet, in Zeeland echter nu w51 in vervul- ling is gegaan. Want voor heel Nederland is het cijfer slechts gestegen van 50.000 tot on- geveer 65.000, maar voor Zeeland is het van 1150 tot 1700 geklommen, waarmee voor onze provincie de beoogde 50 ten voile bereikt is. Op Walcheren en Zuid-Beveland zijn thans vrijwel alle werkloozen, die tot werken licha- melijk in staat zijn, bij de werkverschaffing onder gebracht. Dit is mogelijk geworden dank zij de toeneming van het aantal werk- objecten, met name van de cultuur-technische werken van particulieren. De grondbezitters in Zeeland gaan er meer en meer toe over him gronden te laten egali- seeren, kreeken en weelen te doen dempen, aldus meer waarde aan hun bezittingen ver- leenende. Zoo werken aan de verbetering van parti- culiere gronden van den heer Lenshoek uit Kloetinge in 's-Heer Arendskerke regelmatig 100 mannen; op een terrein van den heer Mijs in Ovezande 80 tot 90; op gronden van mevr. Van Woelderen-Sprenger, bij het woonwagen- kamp in Middelburg 100, en bij Duivendijke is een object, groot 1000 ha, van de heeren v. d. Linden en Vis in bewerking, dat aan loonen een uitgaaf van rond 17.000 vergt. In Zeeuwsch-Vlaanderen hebben de grond bezitters na lang treuzelen eindelijk ook be- sloten land in werkverschaffing te laten ver- beteren. Onder Zaamslag zijn sedert kort zelfs twee zeer groote partdculiere werken on- dier handen. Van de gemeentelijke objecten in werkver schaffing is het doortrekken van den boule vard in Vlissingen het grootste en ook het belangwekkendste. Daarhij zijn 200 werk loozen betrokken, en er wordt in dag- en nachtploegen geiwerkt. In Middelburg vormen het gereed maken van het nieuwe militaiire oefeningsterrein en het verbeteren van den Domburgschen water- gang een belangrijike werktaak. Verschillende groote werken, tot een totaal loon-bedrag van f 1.200.000, zijn nog in voor bereiding. In 'Haamstede ligt een plan van de maatschappij Zeebad,, Nieuw Haamstede" tot bebossching van 175 ha grond gereed; in Retranchement zal vermoedelijk binnenkort een begin worden gemaakt met het herstel der oude wallen, een werk, waarbij f 170.000 verloond zal worden. Over het uitdiepen der grachten in Hulst, noodig geworden door ver- laging van het waterpeil in het waterschap Hulster- en Axeler Ambacht, worden nog on- derhandelingen gevoerd. Bij de uitbreiding van 't waterleidingnet in Zeeuwsch-Vlaande ren, zal ongeveer 40.000 aan loonen in werk verschaffing worden betaald. Tenslotte dient nog te worden gemeld, dat in den komenden zomer de werkverschaffing de versterkdng van den zeedijk bij Ellewouts- dijk weer ter hand zal nemen. LUXOR-THEATER. Sneeuwwitje. Er zijn menschen, en hun aantal is honderd maal grooter dan zij zelf weten, die verliefd zijn op de teekenfilmpjes en die houden van het journaal, meer dan van wat vaak als de hoofdschotel op het programma staat. De teekenfilm, zeggen zij, dat' is de ware poezie en fantasie op het witte doek; het journaal, dat is de ware realiteit. En van de hoofdfilm zeggen zij dan iets min of meer onredelijks. Hoe dat zij, heeft men er wel eens over na- gedacht, dat Popeye en Betty Boop, schepse- len Uit den inktpot, niet minder vermaard zijn dan welke filmspeler van vleesch en bloed dan ook? En daar hebben wij nu met Sneeuwwitje" de allereerste teekenfilm als hoofdfilm, de al- lereerste grOote victorde van een genre, dat de groote teekomst heeft. Men kan, en men zal veel harrewarren of dit nu het ware en ideale sprookje is; of Sneeuiwiwitje niet een beetje 'n nettere nicht van Betty B. is, of de booze koningin in haar jeugd niet bij de Ita liaansche opera is geiweest en of die brave oude mannetjes, de dwergen, hier eigenlijk niet zeven vriendelijke kleine clowns zijn ge worden. Het ontwaken van Sneeuwwitje na haar vlucht in het bosch als het springend konijn haar verkennen komt en de eekhoorn nieuiws- gierig snuffelt, de kleine vogel tiereliert met een valsche noot, onder het scherpziend oog van het ouid'erpaar en het hert aarze- lend zijn ranke poot verzet: dat is een episode van de fijnste en dichterlij.kste filmkunst die ooit gemaakt is. En heel dat leven der dieren de alleramusantste schoonmaak in het dwergenhuis, de wandeling met het prmsesje daarheen, die soms de schoonheid van een prachtigen optocht heeft: herten en reeen, gespiegeld in blinkend water, met spelend kleingoed in gras en takken het is van een schuchtere en rijike natuurlijkheid in tee- kening en kleur, die verbijsterend is; des te meer omdat men kleur en teekening vergeet. Men leeft mede, in deze paradrjsachtige we- reld, waarin de dieren konden spreken, of nog net niet. En als tenslotte na de fantastische taferee- len tegen het einde, waar de dieren de dwer gen komen halen en met hen terugrijden in een wilde achtervolging van de heks bij regen en bliksemlicht die men, al is het maar een sprookje, grootsch mag noemen het hert dat door het raam naar de doode Sneeuwwitje kijikt, zijn. diepe zwarte oog van verdriet dichtdoet, dan gebeurt er ook iets met uw verstokte oog, dierbare toeschouwer, die eventueel niet van sprookjes, dieren en zelfs niet van film houdt. Ge zijt aangedaan, ontroerd, getroffen, door schepselen uit den inktpot, die het sprookje van Sneeuwwitje spelen: door een konijn, een hert, een eek hoorn. -6ru3) )ue)uos usp|n5 usg suoq uee —"01 'I) J00A 'UBM suoqesse^ s ap jooq Zie onze etalage (Ingez Med.) Rijwieldief aangehouden. Voor de deur van een sportlokaal te Ert- velde-Riemen had een Nederlander zijn mooie fiets onbeheerd neergezet. Een voorbijganger zekere J. de W. wonende te Assenede, voelde zich door het mooie rijwiel aangetrokken, nam het weg en besteeg het om er mee weg te rijden. De politie had hem echter spoedig te pakken en voerde hem mede naar Terdonck, waar hij zal kunnen nadenken over zijn kort- stondig avontuur. DE KOMENDE WEDSTRIJDEN. Kon. Ned. Voetbalbond Afd. IV. le klasse. In de eerste gelederen van Afdeeling IV stijgt de spanning nog voortdurend en ziet het er wel naar uit, dat de beslissing wel op het allerlaatste oogenblik zal vallen. Het komt er voor Eindhoven vooral op aan, wat haar beide rivalen NAC en MW nog zullen doen en natuurlijk oo'k of zij zelf in de nog res- teerende 3 wed'strijden er in zal slagen de nog 6 beschikbare punten binnen te halen, in welk geval de eereplaats haar niet meer kan worden ontfutseld. Eindhoven komt nog uit tegen Bleijerheide, LONGA en Willem II, de laatste alleen als thuiswedstrijd. Zoo gezien dus geen bijzonder zwaar programma, doch een voetbal kan gelijk een dubbeltje soms raar rollen. Een voordeel voor Eindhoven is, dat juist NAC en MW nog eenmaal tegen elkaar moeten spelen, zoodat in ieder geval een van beide clubs wordt uitgeschakeld, ter- wijl een puntenverdeeling in deze kamp wel het allergunstigste geval voor Eindhoven kan genoemd worden. Als eerste ontmoeting staat op het pro gramma NACWillem II, hetgeen voor NAC reeds een zware dobbeir beteekent, want te Tilburg won NAC slechts met 01. Te be- grijpen is het dus, dat er bij de thuisclub wel een nerveuze spanning zal heerschen. LONGA krijgt de derde candidaat MW op bezoek, komt dus voor een nog zwaardere taak te staan dan NAC, niet alleen dat MW op vreemd terrein moet spelen, doch te Maas tricht kon MW het tegen LONGA niet ver- der brengen dan een gelijk spel %—2. Een veel gemakkelijker tegenstander krijgt Eindhoven te bekampen, want zij moet naar Bleijerheide, welke club heelemaal onderaan bengelt en reeds zoo goed als de degradatiecandidaat kan worden aangemerkt. Indien Bleijerheide deze wedstrijd verliest, is voor haar het pleit beslist, maar juist deze wetenschap zal er toe leiden, dat de thuisclub alles op alles zal zet- ten, hetgeen voor Eindhoven dus als een waarschuwing kan gelden. Een normale uit slag is echter, dat Eindhoven wint en zelfs een gelijk spel zou als een verrassing kunnen worden geboekstaafd. De kamp NOADJu liana is in zoover nog van belang, dat zij beide zooals de stand thans is, nog 1 of 2 pun- ten behoeven om definitief uit het gevaar te blijven, gesteld dan, dat Bleijerheide het nog tot 13 punten zou, kunnen halen, hetgegn wel niet te denken is. NOAD en Juliana zijn van gelijke kracht, best mogelijk dat het ook ge lijk bij de eerste ontmoeting tot een punten verdeeling zal komen. De strijd PSVBW is zonder eenig belang, zij zijn buiten elk gevaar, hebben bovendien reeds eenmaal gelijk ge- speeld en heeft PSV een klein voordeeltje van het spelen op eigen terrein, hetgeen wel licht den doorslag voor haar kan geven. 2e klasse. Een klein programma'tje staat voor deze klasse uiitgeschreven, slechts twee ontmoetin- gen, waarvan de eerste BOSTSC, nu De Zeeuwen een paar woken geleden TSC uit den eindstrijd hielden, geen enkelen invloed meer J kan doen gelden. Destijds kraakten de TSC- ers de ROS-ers met niet minder dan 81, doch toen bestond voor de Oosterhouters nog de kans om als eerste te eindigen. Een be- langrjjke ontmoeting is echter Vlissingen— j RBC, waarbij voor de bezoekers er zeer veel aan gelegen is om dezen strijd te winnen. Deze kamp zal wel gevolgd worden door tal j van MiddeIburgerswant het is Middelburg, die zou proflteeren bij een eventueele neder- laag van RBC, en zouden de Middelburgers slechts een gelijk spel moeten halen tegen de Roosendalers om hun alsdan verkregen voor- sprcng van 2 punten te behouden en daardoor de kampioenstitel te verkrrjgen. 3e klasse. Het is voor de spanning in deze klasse wel jammer, dat Axel den laatsten tijd zoo aan het sukkelen is geweest, waardoor zij haar kansje op de eerste plaats absoluut zag ver- loren gaan. Het was juist Axel, dat er desttjds in slaagde om Breskens de eenige nederlaag in deze competitae toe te brengen, een Axel- sche overwinning, die volkomen verdiend was. Wij weten wel, dat Axel sportief genoeg is om Breskens in den komenden strijd zoo las- tig mogelijk te maken, doch hoe men het ook keert of draait, er is toch altijd1 een groot ver- schil, of men zelf kan profiteeren van een overwinning dan wel of het alleen voldoening kan geven een zoo'n sterken tegenstander te kloppen. Wias Axel nog als kanshebbende derde aan te merken geweest, nu, dan waren wij nog zoo zeker niet geweest voor Breskens, want in het Axelsche spel kan verbazend en- thousiasme aan den dag worden gelegd. Nu de zaken echter zoo staan, verwachten wfl, dat Breskens revanche zal nemen op de te Axel geleden nederlaag. Te Terneuzen komt de plaatselijke ontmoeting Temeuzensche BoysTerneuzen, welke strijd wel door de rood-zwarten zal worden gewonnen, al zal het verschil er wel heel anders uitzien als bij het eerste treffen, toen het zelfs 112 werd. De Terneuzensche Boys, over wier prestaties men in het begin van de competitie niet veel hoop koesterde. hebben echter wel getoond, dat zij in deze klasse thuis hehooren en zeker niet de minste zijn. Niet alleen hun overwinning te Axel, maar meer nog hun gelijke spelen tegen Oostburg en IJzendijke zijn daarvoor het dui- delijkste bewijs. SluiskilIHulst zal de thuis club wel gelegenheid geven om revanche te nemen op haar onverwachte nederlaag bij hun eerste ontmoeting, toen Sluiskil met 30 werd geklopt. De Com Boys moeten naar Uzendijke, hetgeen wel met weinig hoop op succes zal geschdeden, want Uzendijke is hun meerdere en op eigen terrein is deze club nog meer waard dan in uitwedstrjjden en te Sas werden de Com Boys reeds met 03 er onder gehouden. Een spannenden wedstrgd kan te Riervliet tegemoet worden gezien, want daar komt Oostburg op bezoek. Twee ploegen die elkaar niets toe behoeven te geven. Wanneer Biervliet volledig uit kan komen, zal Oostburg danig van leer moeten trekken wil zij in staat zijn de hechte ver- dediging van de thuisclub te overrompelen. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C. De lang verbeide wedstrijd tusschen de twee candidaten voor de hoogste plaats in deze klasse, staat op het programma en het is te hopen, dat hij doorgang zal kunnen vinden. Het is de returnwedstrijd van Hontenisse, die naar Den Bosch moet om daar, naar de sup porters van Hontenisse verwachten, het kam- pioenschap van haar afdeeling binnen te halen. Indien het aan Hontenisse inderdaad gelukt voor de tweede maal BKW een neder laag toe te brengen, dan komt BKW 3 pun ten op Hontenisse ten achter en daar Honte nisse na dezen wedstrijd nog slechts 3 wed- strijden te spelen heeft, n.l. thuis tegen Phi lippine en uj.t tegen Sluiskil 2 en SVO, zou het al heel slecht voor haar moeten afloopen, wil zij uit deze 3 wedstrijden niet evenveel punten weten te halen. Alleen Terneuzen 3 is er gedurende deze competitie in geslaagd het eenige door Hontenisse verloren puntje te doen onthouden. BKW sneuvelde echter ook slechts een maal en dat juist tegen Hontenisse, evenwel geschiedde dit op het kantje af, 54, alzoo is het duidelijk, dat het voor beide clubs een zeer belangrijke wedstrijd is. Weet BKW op haar terrein Hontenisse een nederlaag toe te bren gen, dan neemt BKW de eereplaats in en krijgt zij den voorsprong van 1 punt. Het door BKW dan nog af te werken programma is vrijwel even zwaar als dat van Hontenisse, want BKW krijgt thuis nog op bezoek SVO en moet uit spelen tegen Axel 2 en Sluiskil 2. Wordt het een gelijk spel, dan zal de spanning wel tot den allerlaatsten wedstrijd er in blijven. SVO komt voor de eerste maal uit tegen Ria, hetgeen wel zal uitloopen op een over- winning van de bezoekers. Axel 2 krijgt Phi lippine als gast, hetgeen eveneens een eerste treffen is. Gezien het groote verschil in het tot heden bereikte resultaat van beide clubs kan verwacht worden dat de Axelsche reser ves hun doelgemiddelde over het cijfer 1 zul len brengen. 2e klasse B. Een afgeladen programma staat voor deze klasse verm eld, hetgeen ook wel noodig is, ge zien den achterstand in de nog te spelen wed strijden. Het is Maart en er zijn nog elftallen die niet minder dan 12 wedstrijden voor den boeg hebben, hetgeen beteekent, dat het op zijn vroegst eind Mei zal zjjn vooraleer voor hen de competitie beeindigd is. Hontenisse 2 ontvangt BKW 2, doch hierbij is de span ning niet zoo groot als bij de ontmoeting van hun vertegenwoordigers in de le klasse, want geen van beide ploegen maakt eenige kans het tot de eerste plaats te brengen. Wie bjj deze ontmoeting de gelukkige zal zijn is moeilijk te voorspellen, doch het voordeel van eigen terrein kan voor Hontenisse 2 den door- slag brengen. Rla 2SVO 2 zal vermoedelijk voor de tweede maal een overwinning van de reserves van SVO worden, alhoewel het krachtsverschil_ niet zoo bijster groot is ge- bleken bij hun eerste ontmoeting te Sas van Gent, toen SVO 2 slechts met 21 wist te winnen. Terneuzen 4Axel 3 belooft voor de thuisclub nu niet zoo gemakkelrjk te worden als het wel lijkt, immers ook Hoek moest voor deze jeugdige Axelaars de vlag strijken. Niettemin houden wij het op de thuisclub, die de eenige in haar afdeeling is, die nog niet geklopt werd. Het wordt voor Hoek maar tikken nu zij uit moet komen tegen Honte nisse 3 en zoo zal Hoek volledig in de run ning naar het bezetten van de eerste plaats blijven. Sluiskil 3 krijgt ook een candidaat voor het kampioenschap te bekampen en ook hier kan verwacht worden, dat Hulst 2 er wel voor zal zorgen, dat de terugreis in opge- wekte stemming zal kunnen worden aan- vaard. SAS VAN GENT. In de week van 19 tot en met 25 Februari heeft zich in deze gemeente gevestigd: G. de Vrieze, landbouwersknecht, van Phi lippine. Vertrokken J. A. M. de Maesschalek, dienstbode, naar Hulst. J. Vale, machine-bankwerker, naar Vlis singen. G. Hellinckx, zonder, naar Zelzate. J. Klap en gezin, sluisknecht, naar Wemel- dinge. B. Pauwels, fabrieksarbeider, naar Clinge. A. M. de Jonge en gezin (wed. L. M. Setj- mortier), fabrieksarb., naar Clinge.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3