ASPIRIN Voedt Uw huid 'snachts met Purol Buitenland HET OPSLAAN VAN LEVENSMIDDELEN DOOR PARTICULIEREN. SOUDAN HOOPT TE SLAGEN. g5*i Uitsluitend verkrijgbaar in buisjes met oranje-band van 20 tabl. 75 ct. en oranje-zakjes van 2 tabl. 10 ct. (Ingez. Med.) lei beslissing is genomen. Het Koninklijk Zoologisch Botanisch Genootschap is hiertoe nog in overleg met bet gemeentebestuur. (De Haagsche dierentuin zal derhalve, indien de verkoop van de onroerende bezittingen doorgaat, met word en opgeheven, doch met zrjn levende have zoo mogelijk naar een ander terrein in de residentie worden verplaatst. CENTRALE LANDBOUWORGANIS ATIES VERZOEKEN AUDIENTIE BIJ DEN MINISTER VAN ECON. ZAKEN. De drie centrale landbouworganisaties, te weten den Chr. boeren- en tuindersbond in Nederland, den R.K. boeren en tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouw-Comite, hebben een audientie aangevraagd bij den Minister van Economische Zaken, teneinde verschillen- de zaken met den Minister te bespreken, o.a. de lage varkensprijzen. HET RESULTAAT VAN STATISTIEKEN. Blijkens een statistic k van de woningen te Amsterdam over het jaar 1938 heeft ,,De Telegraaf" uitgerekend, dat er elke 40 minu- ten een nieuwe woning wordt gebouwd, doch dat er elk uur een woning werd afgebroken, zoodat de feitelrjke toename kon gesteld wor den op 1 woning per 2 uur, hetgeen toch nog een snel tempo van groei mag worden ge- noemd. DE INDIRECTE BELASTINGEN EN LANDBOUWCRISISHEFFINGEN. Drukken verreweg het zwaarst op de lagere inkomens. Onder bovenstaanden titel is bij de Alge- meene Lands drukkerij een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek versche- nen, waarin de bedragen berekend zijn, die uit de gezinsuitgaven aan de overheid toe- vloeien uithoofde van indirecte belastingen en landlbouwcrisisheffingen, die op de verbruikte artikelen rusten. De berekeningen zijn gebaseerd op de ge- gevens omtrent de besteding van het inkomen, verkregen door 't onderzoek dat hieromtrent door het Centraal Bureau in de jaren 1935 en 1936 bij 598 gezinnen, gevestigd in ver- schillende deelen des lands is ingesteld en zij zrjn voor de verschillende welstandsklassen, bij bedoeld onderzoek ondercheiden, afzonderlijk uitgevoerd. t Naiast het totaal bedrag der heffingen is ook berekend het bedrag, dat uitsluitend uit de uitgaven voor voeding voortvloeit, terwijl de aan directe belastingen betaalde bedragen mede zijn opgenomen. Uit de uitkomsten blijkt, dat bij toeneming van den welstand, met de stijiging van de uit gaven voor verbruik de bedragen der indirecte belastingen wel belangrijk toenemen, doch in veel mindere mate dan de toeneming der uit gaven. Eenzelfde degressie doet zich, zelfs in sterkere mate voor bij de landbouwcrisishef- fimgen. Een en ander is begrijpelijk als men bedenkt, dat de indirecte belastingen voor een groot doed, en de landbouwcrisisheffingen vrijwel uitsluitend, op de uitgaven voor voe ding betrekking hebben. Op de onontbeerlijke voedingsmiddelen brood en vetten drukt in alle welstandsklassen meer dan 75 pet. van het totaal der crisisheffingen, dat in de gezins uitgaven berekend is. Uitgedrukt in procen- ten van het inkomen varieeren de indirecte belastingen van de laagste inkomensklasse (beneden f 1400) tot de hoogste klasse (boven .f 6000) van 5,4 pet. tot 3,2 pet., de landbouw crisisheffingen van 3,6 pet. tot 1,2 pet. Een geheel ander beeld vertoonen uiteraard de directe belastingen. De overeenkomstige per centages zijn hier 1,5 en 13,5. De totale druk van indirecte beastingen, landbouwcrisisheffin gen en directe belastingen gezamenlijk loopt in de inkomensklassen beneden 3000, van 10,5 tot 11,9 pet. van het inkomen en bedraagt in de klasse 4000—6000 14,9 pet, in die boven 6000 17,6 pet. Interessant is ook de vergelijking van de bedragen aan indirecte belastingen, landbouw crisisheffingen en directe belastingen, bere kend in de uitgaven van enkele kleine en enkele groote gezinnen binnen iedere wel- st9-ndskl3rSS6 Bij eenzelfde inkomen moeten de groote gezinnen 1,6 tot 2,3 maal zooveel op hun uit gaven voor voeding in de belastimgen en hef fingen bijdragen als de kleine. i Als gevol.g van den kinderaftrek is het be drag der directe belastingen voor de groote gezinnen aanmerkelijk geringer dan voor de kleine. Het totaal van indirecte belastingen. directe belastingen en crisisheffingen blijft echter steeds voor de groote gezinnen het hoogst. VERBETERING DER DERDE KLASSE- RUTUIGEN OP DE SFOORLIJN VLISSINGENLEEUWARDEN De houten banken krijgen leeren bekleedingen. Naar gemeldt wordt, ligt het in de bedoe- ling van de directie der Nederlandsche Spoor- wegen de accomodatie der derde klasse- rrjtuigen aanmerkelijk te verbeteren. De houten banken zullen vervangen worden door banken met leeren bekleedingen. In de centrale werkplaatsen der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht wordt hieraan momenteel intensief gewerkt. Zoo zal v6<5r 15 Mei a.s. reeds een tiental rijtuigen gereed' zijn, die van eerste en tweede klasse tot derde klasse zijn verbouwd. Het zijn vierassige rijtuigen, die 54 ruime plaatsen zullen bevatten, onderverdeeld in zes coupe's voor acht en 66n coupe voor zes personen. De banken en rugleuningen zullen met leder be- kleed zijn, terwijl in de hoeken armleuningen worden aangebracht. Ook de derde klasse- toiletten zullen belangrijke verbeteringen on- dergaan. Tot 15 Mei a.s. doen eenige dezer rijtuigen dienst in de bootsneltreinen tusschen Amster dam en Enkhuizen. Paiama zullen zij gebruikt worden voor den sneltreindienst Vlissingen—Leeuwarden v. v. over Amhem. Naast de verbetering der derde klasse- accomodatie is de behoefte aan meer vier assige rijtuigen derde klasse aanleiding tot deze verbouwingen. Na aflevering der tien rijtuigen zullen er nog veertig worden veran- derd in denzelfden geest als hierboven om- schreven. De Vereeniging voor nationale veiligheid heeft een brochure het licht doen zien, ge- titeld: Hamsteren en hamsteren, een raad aan de Nederlandsche huisvrouw. De bedoeling is, deze brochure in elk Nederlandsch gezin te brengen. Ter toelichting heeft prof. J. E. de Quay, voorzitter van de vereeniging, dezer da-gen uiteengezet wat men van plan is en waarom voorraadsvorming zin heeft. Iedereen zal het er over eens zijn, dat men in de meeste woningen niet over een grooten voorraad levensmiddelen ibesohikt. Vroeger hield de huisvrouw voor haar gezin een ruime en goed gevulde provisiekast aan, net zoo goed als zij een linnenkast had met een gewel- dige hoeveeliheid linnengoed. Dit is in dezen tijd niet meer gewenscht en wegens de geringe ruimte waarover men beschikt, meestal ook niet mogelijk. Waarom zou men ook zooveel in huis halen: de grootste en ook de kleinste boodschappen worden onmiddellijk thuis- bezorgd. Het gevolg hiervan is, dat er maar een klei- nigheid hoeft te gebeuren of de regelmatige voedselvoorziening stokt, omdat immers ook de winkelier, die zijn goederen doorloopend en snel kan aanvullen, niet over een grooten voorraad beschikt. Welnu, een toekomstige oorlog zal geen kleinigheid zijn: de grenzen worden geblokkeerd, de aanvoer stagneert en in een minimum van tijd zullen de steeds zoo klein mogelijk gehouden voorraden zijn uitge- put. Er ontstaat een run op de winkels, de prijizen stijgen tot een abnormaal hoog peil, het hoogst noodige is bijna niet meer te krij gen; weldra wordt er gebrek geleden. Het is dus noodig een plaatsje in zijn woning vrij te maken om een voorraad op te slaan. Het is alleen de vraag: in welke mate en welke levensmiddelen? Men heeft reeds overwogen of het nut heeft voor 10 a f 15 of meer zoogenaamde hamsterpakken samen te stellen. De behoefte van de gezinnen is echter zoo versohillend, dat het beter is de keuze aan de huisvrouw over te laten. In aanmerking komen in de eerste plaats de levensmiddelen die niet in het eigen land ver vaardigd worden. De Nationale vereeniging voor veiligheid heeft een aantal deskundiger. geraadpleegd en die hebben toen de onder- staande lijst samengesteld: Het is in het minst niet noodig dezen vol- ledigen voorraad ineens in te slaan. In vele huishoudens moet men zuinig te werk gaan. Men schaffe bij de wekelijksche inkoopen dus steeds iets meer aan dan strikt noodig is en zoodoende zal men binnen niet al te langen tijd over een voldoende hoeveeliheid reserve- voedsel beschikken om de toekomst veiliger onder oogen te kunnen zien. Het is niet gewenscht dezen reservevoor- raad achter slot en grendel te sluiten. Men moet zorgen voor een regelmatige ver- versching. Dit kan gebeuren wanneer men steeds alles wat in het huishouden noodig is van de reserve afneemt, terwijl men den voorraad natuurlijk weer met een zelfde versche en nieuwe hoeveelheid aanvult. Zoo krijgt men een prachtig rouleersysteem en men is er verzekerd van dat de reservevoor- raad uitstekend geconserveerd blijft. Wat nu de bezwaren betreft, het belang- rijkste is wel: hamsteren zou niet sociaal zijn, omdat de armsten der bevolking wegens hun geringe koopkraoht niet in staat zijn voor raad te maken. Men vergeet daarbij, aldus prof, de Quay, dat wanneer de voorraadsvorming geschiedt door degenen die het kunnen betalen, de lands- voorraad wordt vergroot. In geval van oor log zal een baal rijst bijvoorbeeld niet in Indie zijn, waar niemand in Nederland er iets aan heeft, maar in het huis van den particulier. Deze particulier zal dus niet plotseling gaan kooipen. Het echte, verderfelijke hamsteren zal uitblijven, de prijzen zullen niet noemens- waard verhoogd worden en de arme landge- nooten worden juist niet het kind van de reijcening. Een groote voorraad in een land dat in oor logstoestand verkeert is immers altijd voor- deelig. De particuliere liefdadigheid zal boven- dien niet uitgeschakeld behoeven te worden omdat ook de liefdadigheidsinstellingen van te voren voor een voorraad kunnen zorgen ten behoeve van de armsten in den lande. De minder koopkrachtigen ondervinden dus in het geheel geen nadeel bij deze voorraad- vorming. En van een a-sociale handeling kan men zoodoende zdker niet spreken. Er zijn immers, als men de zaak goed over- weegt, ook voor de arbeidersgezinnen moge- lijkheden om een voorraad te vormen. Zij kunnen overleg plegen met hun vrienden, met hun vereeniging, en zij' kunnen iedere week een of twee kwartjes overileggen. Gezamenlijk o-aan zij vervolgens over tot aankoop van levensmiddelen en getracht wordt, een systeem uit te denken, waardoor het mogelijk is den voorraad steeds weer te ververschen en gelei- delijk ook uit te breiden. Liefdadige instel- lingen zullen, wanneer het de werkloozen betreft, daarbij hulp kunnen verleenen. Het voornaamste is toch, dat dient iedere Nedei- lander in te zien, dat onze landsvoorraad groo- ter wordt. Nu krijgen de woorden: versterking van de oeconomische weerkracht van onze bevolking, plotseling voor iedereen zin. Nog een bezwaar dient uit den weg geruimd te worden. Men gelooft soma dat het niet noodig is een voorraad in te slaan, omdat die in geval van nood toch door de regeering in beslag zal worden genomen. zoodat men beter rustig kan wachten op de distributiekaarten. Dit is onjuist. De regeering zal de voorraden die van tevoren zijn gekooht niet in beslag nemen en zij kan via de winkelbedrijven controleeren wanneer de levensmiddelen werden aange- schaft. De particulieren worden niet lastig gevallen, behoeven ook niet lastig te worden gevallen, omdat de nood wegens den grooteren landsvoorraad en tengevolge van de minder groote vraag immers niet zoo groot is en ook niet zoo groot zal worden, aangezien de regee ring den tijd wordt gelaten een goed werkend distributiesysteem uit te denken. De particuliere voorraadsvorming heeft dus zin en is een dringende noodzakelijkheid. Zij is voor niemand onmogelijk, ook niet vooi hen I die kleine huizen hebben. Een groote berg- want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 X per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos60—30 ct. i Lngez. Med. ruimte kent men niet meer in de modeme woningen. Een plank in een kast echter is al voldoende om een normalen voorraad op te bergen. En wie niet sterk is moet slim zrjn. Prof, de Quay dacht reeds aan pakken rrjst, die men op zou kunnen hangen. In dergelijke zaken behoeven de huisvrouwen echter zekei geen raad te hebben. LECTOR ET EMERGO. Inzending van den Rijkswaterstaat voor de wereldtentoonstelling te New-York. Op de wereldtentoonstelling te New-York zal de Rijkswaterstaat een maquette exposee- ren, waardoor de strijd van ons lage land tegen de oveirheersching van de zee wordt uit- gebeeld. Deze maquette, welke thans bij de machine- fabriek A. Fonteyne te Schiedam is opgesteld, vertoont de plattegrond van Nederland met een gedeelte van de ons omringende landen. De plattegrond is geheel van koper en heeft een lengte van acht meter bij een breedte van vijf en een halven meter. Het vervaardigen van de maquette is uit- besteed aan de jongere werkloozen te Rot terdam en gemaakt door den beer J. J. Schell. Het geheel is geplaatst in een bassin met water, zoodat, behalve de begrenzing door de Noordzee, ook de diverse plassen en rivieren zijn aangegeven. Langs den wand van het bassin bevindt zich een mechanisme, dat auitomatisch om de vier minuten in werking treedt. De Noordzee ver toont dan den golfslag, zooals die door een hevigen storm wordt veroorzaakt. Het water- niveau stijgt en het grootste gedeelte van het land komt onder water. Een bordje, auto matised verlicht, kondigt aan: storm en hoog- water veroorzaken catastrophe. Dan houdt de golfslag op, een gedeelte van het water stroomt weg en men leest: droog- legging van land beneden den zeespiegel. Nog meer water vloeit af en men weet, dat de tegenwoordige toestand is bereikt. Tenslotte ziet men de drooglegging van de Zuiderzee. Zoo krijgt de Amerikaan een juisten in- druk van de gesteldheid van Nederland en men twijfelt er dan ook niet aan of de ont- werper, Ir. J. van Veen, zal met deze maquette veel sue'ees hebben. Als devies voor het geheel is gekozen, de Zeeuwsche spreuk: „Luctor et Emerge" (ik worstel en kom boven). Op 11 Maart a.s. zal de maquette naar New- York worden verscheept, om daar gedurende zes maanden de Nederlandsche waterbouw- kunde te demonstreeren. EEUWFEEST VAN DEN RIJKSDAALDER. De Utrechtsche corr. van ,,De Telegraaf schrijft De rijksdaalder wordt in Maart 100 jaar. Den 22sten Maart 1839 werd de Wet tot regeling van het Muntwezen (van 1816) ge- wijzigd. Art. 2 van deze nieuwe muntwet luidde ,In plaats van den driegulden zullen voort- aan als veelvoud van den gulden worden gemunt zilveren standpenningen ter waarde van twee en een halven gulden, welke behalve de hieruit voortvloeiende verandering in de aanduiding der geldswaarde (/2,50) overi- gens voor zooveel den beeldenaar betreft, zullen worden geslagen naar de bepalingen ten aanzien van den driegulden bestaande". Van den 22sten Maart 1839 af is de ronde riks dus aan het rollen gegaan, en al staat het Nederlandsche muntwezen nu bekend om zijn conservatisme, het feit dat het „achterwier' het honderd jaar heeft uitgehouden, kan men moeilijk alleen aan conservatisme toeschrijven. Hebt u er wel eens over nagedacht, dat de rijksdaalder een voordeelige munt is? Wij zeggen dit niet omdat uw rijwielplaatje een riks kost, of omdat de contributie voor uw vereeniging bepaald werd op 2,50, maar om dat het voor de hand ligt, dat er veel dingen drie guldens" gekost zouden hebben wanneer de ,,riks" niet bestond. Dit is geen bewijs uit het ongerijmde, maar een teruggrij.pen naar de historic. Hoeveel werden er gemaakt? Het was deze vraag, die ons bezighield, en wie kon deze beter beantwoorden dan de rijksmuntmeester Dr. W. J. van Heteren, dien wij toereid vender, ons een opsomming te geven van het aantal rijksdaalders, dat sinds 1839 werd vervaardigd. In de jaren 1870 tot 1874 werden er zeer veel rijksdaailders geslagen, veel meer dan voor de circulatie noodig was. In de kelders van de Nederl. Bank hebben langen tijd enorme hoeveelheden rijksdaalders opgeslagen gelegen. Bepaald werd, dat wanneer nieuwe zilveren pasmunt noodig was, deze verkregen kon worden door versmelting van rijksdaal ders. Tot 1912 zijn er in totaal voor f 346.318.225 rijksdaalders geslagen. In 1902 werden er 100.000 gestagen met het jaartal 1898 en met de beeltenis van H. M. Koningin Wilhelmina. Dat waren dus gelegenheidsrijlks- daalders. Na de wetgeving van 1919, waarbij het zil- vergehalte werd verlaagd, zijn er nog tot op heden 36.400.000 stuks vervaardigd, in totaal dus voor f 91.000.000. In 1912 werd de voorraad rijksdaalders aan zienlijk minder. Men had op de Rijksmunt voordien, zooals de bedragen hierboven duide- lljk aange,geven, 'ontzaglijk veel rijksdaalders vervaardigd. Millioenen verhuisden dan ook naar de Munt om tot andere speciesoorten te worden vermunt. Het was een formeele rijksdaalder-overvloed, Maar het vermunten ging zoo snel, dat men spoedig begon in te zien, dat voorzichtigheid geboden was. In 1912 kwam dan ook de wij- ziging in de Muntwet, dat munten ook uit ander zilver dan uit rijksdaalders vervaardigd mochten worden. Momenteel zijn in ons land nog alleen de rijksdaalders in circulatie welke geslagen zijn na 1912. De rijksdaalders met de jonge beelte nis van de Koningin (1902) en die met de beel tenis van de koningen Wilem I, II en ni, zijn alle uit de circulatie genomen. In de oorlogsjaren 19141918 hebben wij nog de zilverbons gehad. Deze papieren rijks daalder was slechts een noodibetaalmiddel en kon nooit zulk een groote waardeering vinden als de zilveren rijksdaalder, die toen reeds meer dan 80 jaar bestond. Het randschrift ,,God zij met ons" is ouder dan honderd jaar. Het is er niet alleen op aangebracht omdat het Nederlandsche volk een godsdienstig volk genoemd wordt en het deze godsdienstigheidl ook tot uitdrukking wilde brengen in zijn gebruik van „het slijk der aarde" er waren practische redenen voor. Randschriften werden aangebracht om het snoeien van de munten tegen te gaan. In vroeger jaren werd van de generaliteits- munten en de provinciale munten veel ge- snoeid. Men verwonderde er zich niets over, wanneer men een munt in handen kreeg die meer overeenkomst vertoonde met een ,,minia- tuur-rad van avontuur" dan met een ronde munt. Het aanibrengen van randschriften is van veel ouderen datum dan de rijksdaalder. Een bijzonderheid is ook, dat het ingedrukte rand schrift, zooals wij dat kennen, zeer weinig ge- vonden wordt. Meestal treft men in het bui- teniand munten aan met opgedrukte rand schriften. De rijksdaalder, de eenige munt in ons land welke met het praedicaat „rijks" gesierd is en door het volk met den meest huiselijken naam ,,riks" wordt bestempeld, is dus een eeuw aan het rollen, en we zullen een fictieve hulde brengen aan die ronde, ongesnoeide munt. SLECHT BELOONDE GASTVRIJHEID. De bevolking van Zuid-Frankrijk is steeds slechter te spreken over het gedrag der Spaan- sche vluchtelingen. In sommige plaatsen wordt de atmosfeer tamelijk troebel. De Spanjaarden zijn zeer ondankbaar; zij laten het eten, dat men him geeft, slingeren en de kleeren smijten ze liever op straat dan dat zij ze wasschen, als ze vuil zijn. De hotel- houders van het badplaatsje Lamalou klagen steen en been, want hun hotels die zoo lang- -^amerhand in gereedheid moeten worden gebracht voor het a.s. seizoen zijn stamp- vol zieken. Wel is hun officieel meegedeeld, dat de hotels eind Maart a.s. ontruimd zul len zijn, maar het verblijf van de Spanjaarden maakt een grondigen schoonmaak noodig; verscheiden hotels zullen totaal gedesinfec- teerd moeten worden. Het meest wordt echter geklaagd in de stad Beziers, waar ongeveer 900 jonge milioiens zijn ondergebracht. Deze jongemannen verblijven in een kazeme, waar zij niets doen dan klagen over het eten (het- zelfde eten, waarmee de Fransche soldaten te- vreden zijn) en rebellie plegen. Toen onlangs bij een hunner een besmettelijke ziekte werd ontdekt, moesten alle anderen van top tot teen gewasschen en ontsmet worden, hetgeen heel wat voeten in de aarde had. Enkele jongens ontsnapten en moesten worden opgespoord. Thans heeft zich in de kazerne de gevreesde ,,cafard" voorgedaan, een gemeenschappelijke aanval van woestheid, die men ook wel eens woestijnziekte" noemt. De miliciens gingen elkander en anderen te lijf. De burgemeester van Beziers, Albertini, heeft dezer dagen ver- klaard - Ik heb er niets op tegen, wanneer Spaan- sche vrouwen en kinderen in onze stad verblijf houden, maar van die ge'interneerde soldaten moet ik niets hebben. Zij vormen een groot gevaar en ik zal blij wezen, wanneer die Span- jolen eenmaal vertrokken zijn. Op het oogen- blik heeft zich nog geen ernstig incident voor gedaan en evehmin een kwaadaardig ziekte- geval, maar wat niet is kan nog komen. Ik houd mijn hart vast. Autoriteiten kunnen de kazeme niet bezoeken, want zij worden met scheldwoorden ontvangen. Deze Spanjaarden zijn lui en driftig. Maar er is een nog grooter gevaar. Beziers herbergt n.l. een aantal vluch telingen, die bij particulieren zijn onderge bracht. Hun aantal schat ik op ongeveer 400. Het zijn voor het meerendeel extremisten, vooral anarehisten, die bij relletjes enz. altijd haantje de voorste zijn en een zeker deel van de bevolking ophitsen. Nog eens: wij alien hier zullen een zucht van verlichting slaken, als de Spanjaarden eindelijk weggaan, we hebben er dubbel en dwars genoeg van! IN HET HEDENDAAGSCH MADRID. Dagelijks luidt het officieele communique van het ministerie van oorlog te Madrid een- der: ,,Geen nieuws van de verschillende fron- ten". De inwoners hooren echter iederen nacht het gerikketik van de machinegeweren in de in puin geschoten universiteitswijk. De hoofd- stad -is er veel erger aan toe dan Barcelona ooit geweest is. Volgens ooggetuigen zijn in de binnenstad zoowel als in de buitenwijken veel gebouwen door het granaatvuur van Franco's artillerie totaal vernield of zwaar beschadigd. Een correspondent van de News Chronicle, die thans in de oude Spaansche hoofdstad ver- toeft, schrijft, dat het leven er echter zijn ge- wonen gang gaat. Tramrails worden hersteld, schoenpoetsers doen hun werk aan den zon- kant van de Puerta del Sol en de bar van het deftige Ritz-hotel is stampvol officieren van het republdkeinsche leger, die ,,eventjes" van het front zijn weggesnapt om „weer mensch" te worden. Het front ligt op tien minuten af- stand van de binnenstad. Er zijn soldaten, die van het front bpbellen om plaatsen te bespre ken voor de avondvoorstelling in een Madri- leensch theater. In het theater Zarzuela bijv. treedt de beroemde „star" Pastora Imperio op in de „Ten-girls revue". Er verschijnen nog kranten een viertal, in klein formaat - en in de advertentiekolommen leest men doodge- wone dingen: Iemand is zijn dashond kwijt. die luistert naar den naam Mauseen schrrjver heeft zijn getypt manuscript verloren, enz. enz. Er is echter geen eten meer in het Ritz- hotel. In enkele andere hotels is soms nog wel een bord soap te krijgen. Het brood- rantsoen wordt iederen dag kleiner. De Engelsche correspondent ruilde op weg van Valencia naar Madrid, in een klein dorp -vier boterhammen en een paar aard- appelen in tegen een handvol sigaretten en een plak chocolade. In een ander dorp ver- kocht een boerin twee kuikens en eenige eieren voor een stukje zeep, maar te Madrid had de Engelschman er spijt van, want de wasscherij weigerde zijn vuilgoed te wasschen als hij ei niet een stuk zeep bij gaf. Een boer, die last van zijn maag had, gaf een zakvol groenten weg voor een fleschje dubbelkoolzure soda. Te Madrid ontmoette de journalist mevr. Dolores Ibarruri genaamd La Pasionaria een van de meest bekende figuren uit den bur- geroorlog. Zij is thans vice-presidente van het parlement. Zij was op weg naar een vergade- ring, doch zij wilde den correspondent enkele oogenblikken te woord staan. U kunt Engeland zeggen, aldus mevr. Ibarruri, dat wij in weerwil van alle moei- lijkheden zullen doorgaan met vechten. Wij zullen strijden net zoo lang tot er nog een vderkante meter vrije grond te verdedigen valt. We hebben vertrouwen in het Spaansche volk. En we hebben ook nog vertfouwen in de de- mocratieen; zij zullen ons niet in den steek laten. In een Madrileensohe krant kon men dezer dagen lezen: „De rageeringen van Frankrijk en Engeland denken, dat wij op het punt staan, het hoofd door de strop te steken. Maar wat zullen zij zeggen als wij het niet doen? WEKENLANG BEDLEGERIG MET ISCIHAK Toen hij 76 was overwon Kruschen zjjn pijnen. Op 86-jarigen leeftijd geniet deze' man nog een uitstekende gezondheid en toch was hij 10 jaar geleden wekenlang bedlegerig door een aanval van ischias. Lees hoe hij ,,fit" blijft. ondanks zajn hoogen leeftfld: „Tien jaar ge leden was ik een maand bedlegerig door een hevigen aanval van ischias. Ik kon onmogelijk slapen en leed hevige pijn. Ik probeerde ver schillende middelen, maar vond geen baat. Eindelijk besloot ik, Kruschen ook eens te pro- beeren en langzamerhand raakte ik mijn pijn kwijt. Vorige maand ben ik 86 geworden gezond als een visch en ik zeg altijd, dat het allemaal door Kruschen komt". C. T. L. Of U jong of oud bent, het is nooit te vroeg of te laat om met ,,de kleine dagelijksche dosis" te beginnen. Alleen maar een klein beetje in Uw eersten kop thee 's morgens dat is de Kruschen-wet voor volmaakte ge zondheid. Want Kruschen lost het urinezuur de oorzaak van die pijnen op en helpt het liohaam, dit iangs den natuurlijken weg te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar Ibij alle apothekers en erkende diro- gisten. Adv. Wat zal er gebeuren, als wjj ons leven en onze vrijheid toch willen verdedigen als mannen?' In de stad heerscht in weerwil van voed- selgebrek een geest van onverzettelijkheid. Enorm groot is de verantwoordelijkheid, die rust op de schouders van hen, die beslist heb ben, dat de oorlog moet worden voortgezet maar wie zal het aundunven, het volk van Madrid tot overgave te bewegen? Opnieuw zijn hoogst dramatische uren voor de hoofdstad aangebroken. Belga meldt uit Brussel: Soudan, de socialistische kabinetsformateur, heeft Donderdagochtend den joumalisten medegedeeld, dat hij geloofde des avonds of op zijn laatst Vrijdagmorgen te kunnen zeg gen, of hij in zijn pogingen tot het vormen eener regeering geslaagd zal zijn. Hij is opti- mistisch en gelooft, dat een oplossing, die voor de kwesbie-Martens gevonden zal worden tegelijkertijd den liberale en den Vlamingen voldoening zal schenken. Met Janssen heeft hij het financieele pro- gramma reeds bestudeerd en Janssen zal deel van de regeering uitmaken, indien die uit ver- tegenwoordigers van de drie partijen zal be- staan. AAN SLAG OP EEN AQUADUCT. Donderdagochtend vroeg is het aquaduct van het Grand Union Canal over den North Circular Road, een van de voornaamste wegen ten Noordwesten van Londen, door een ont- ploffing ernstig beschadigd. De ontploffing was op een afstand van ruim 15 K.M. nog te hooren. In den muur van het aquaduct is een groot gat geslagen. doch de stalen bedding is vrijwel niet beschadigd, zoo dat slechts een klein straaltje water ontsnapt. Een ramp is derhalve voorkomen. Niemand werd bij de ontploffing gewond. Men veronderstelt, dat hier sprake is van een nieuwen aanslag der Iersche terroristen. EEN PLEIDOOI VOOR DEN OPSLAG VAN VOORRADEN. Johnson, onderminister van oorlog heeft te Chicago een rede gehouden, waarin hij pleitte voor het opslaan van een hoeveelheid mate- rdalen voor oorlogsdoeleinden, welke voor ten minste een jaar voldoende zou zijn. Hij zelde voorstander te zijn van den invoer van mate- rialen, welke in de Vereenigde Staten niet ver krijgbaar zijn. VLOEIBARE ZUURSTOFBOMMEN. Generaal-majoor Arnold, de leider van-de Amerikaansche luchtmacht, heeft in een ge- heime vergadering van de Senaatscommissie voor de militaire zaken meegedeeld, dat de Duitschers beschikten over de een of andere soort bom, geladen met samengedrukte lucht, koolstof en de een of andere olie. Deze com- binatie werd geacht een ontzagwekkende bri- sante werking te hebben, wanneer zoo'n bom op den bodem terechtkwarh. Het heette, dat met deize bom proeven waren genomen te Barcelona, waar iedereen binnen den kring van 400 meter erdoor gedood was. Maar, had Arnod nog gezegd: „Wij krijgen zooveel in- lichtingen uit het buitenland, dat het heel moeilijk is om uit te maken, welke wel en welke geen geloof verdienen". De verklaringen, in de geheime zitting af- gelegd, zijn thans gepubliceerd. Naiar aanleiding van een ibericht, dat in Duitschland „vloeibare zuurstof-bommen" in gebruik zijn, heeft de expert Lester Balow, die verbonden is aan de Glenn Martin Air Craft Co., meegedeeld, dat hij en zijn mede- werkers al twintig jaar lang proeven hebben genomen met vloeibare zuurstof als explosiel middel. De Amerikaansche regeering had er niet aangewild, omdat het middel te gevaai - lijik was, en er trouwens geen noodzaak was voor zulke strijdmiddelen. Volgens Lester Balow zou het mogelijk zijn om met behulp van dit soort bommen de zeeen volkomen schoon te vegen. Lester Balow wil nu aan de militaire com- missie films laten zien van berghellingen, die met dit middel werden verbrijzeld tot een waterval van steen. HET M EXICAANSCHE PETROLEUM- CONFLICT. Reuter meldt uit Mexico Stad: De Mexicaansche ambassadeur te Washing ton, Najera, heeft verklaard, dat in beginsel geen sprake kan zijn van het teruggeven van de onteigende petroleumvelden. Hij voegde hieraan toe, dat dit een zaak is, welke Mexico en de particuliere belangen aangaat en geen internationale kwestie. In welingelichte kringen te Washington wordt medegedeeld, aldus Reuter, dat de ver- tegenwoordigers van de petroleummaatschap- pijen, welker bezittingen zijn onteigend, aan de Mexicaansche regeering een nieuw plan zullen voorieggen tot regeling van het geacfail over de onteigening. Volgens een telegram uit Mexico aan de New York Times bieden de maatschappjjen Mexico 150 millioen in baar of in credieten voor het recht, de onteigende bronnen te ex- ploiteeren voor 50 jaar, na afloop waarvan de eigendommen weder aan Mexico zouden komen. In een intemationaal verdrag zouden doeltreffende waarborgen moeten worden vastgelegd ten aanzien van belastingen en arbeidsvoorwaarden. BOMVRIJE SCHUILPLAATSEN VOOR HITLER EN ZIJN OMGEVING. Onder de nieuwe Rijkskanselarij te Berlijn is men momenteel bez'ig met het bouwen van bomvrije schuilplaatsen -voor Hitler, zijn om- geving en zijn personeel. Onder het midden- gedeelte van het reusachtige gebouw en onder den tuin heeft men een aantal garages aan-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2