Buitenland Sport Gemengde Berichten TERNEUZEN, 27 FEBRUARI 1939. DE VERGADERING VAN DEN KRING AXEL DER Z. L. M. ZAAMSLAG. AXEL. SAS VAN GENT. SCHOONDIJKE. RECHTSZAKEN. KANTONGEREOHT TE MIDDELBURG. VOETBAL. KORFBAL. EXTRA TREIN VOOR VERTRAAGDEN PASSAGIER. lenden aard (manufacturen, vilt, leerdoek etc.) is van geval tot geval nagegaan, of een ver- hooging van invoerrecht gamotiveerd is te achten. Van de afzonderlijke tariefposten zijn er dan ook in het ontwerp eenige op verschillende wijze verhoagd, terwijl andere ongewijzigd zijn gebleven. O.m. wordt het imvoerrecht voor ongebleekte katoen, ibestemd om te diienen als grondstof in katoendrukkerijen en ververijen, verhoogd van 3 pCt. van de waarde op 10 pCt. Met het oog op het voorstel om de invoer- rechten op weefsels te verhoogen van 10 op 18 pCt., stelt de Regeering voor, de invoer- rechten op de artikelen der verwerkende In dustrie, waarbij zij in de eerste plaats denkt aan de kleedingindustrie, te verhoogen van m 12 pCt. tot 20 pCt. In een aantal geval'len is het invoerrecht der producten van de verwerkende Industrie niet op 20 pCt. gesteld doch op 18 pCt. Voor het voornemen, om de papierindustrie met maatregelen op tariefgebied meerderen steun te verdeenen, acht de Regeering alle grond aanweziig. In het nieuw-voorgestelde tarief is dan ook uitdrukkelijk bepaald, dat slechts couranten- papier aan een lager tarief, t.w. 10 pCt., zal zijn onderworpen dan de overige papiersoorten, welke volgens het voorstel met 20 pCt. (thans 10 pCt.) zullen worden belast. Wat de hout- en hout'bewerkingsindustrie betreft, stelt de Regeering verhoogingen voor overeenkomstig het hierboven weergegeven algemeene schema. Wat betreft de leder- en lederwarenindustrie wil het de Regeering voorkomen, dat slechts een verhooging van het invoerrecht op leder van 3 pCt. van de waarde op 6 pCt. gemoti- veerd is. PIERLOT WAN KELT REEDS. Zooals steeds, schrijft het R. N., hadden de nieuwe ministers in de Belgische Kamer veel bekijiks. De nieuwe minister van openbaar onderwijs Blancquaert, professor aan de uni- versiteit van Gent, geeft den indruk van een man die weet wat hij wil. Minister Richard, directeur van naamlooze vennootschappen, ziet er bescheiden uit. Zij die hem kennen zeg- gen dat hij zelfs een beetje schuchter is. Mi nister Eekelers installeert zich doelbewust op den hoek van de ministerbank. De beteekenis van zijn glimlach was waarschijnlijk, dat hij voldaan was over zichzelf. Minister Soudan, als ondervoorzitter van den ministerraad, nam plaats naast den ,,baas" Pierlot! 'Hoewel Soudan slechts 58 jaar oud is, is zijn hoofd wit als dat van een tachtiger. De minister van financien Gutt sprak kor- date taal, doch hij is ailes behalve een rede- naar. Zijn stem is heesch en zwak; met moeite kan men hem op de perstribune verstaan. Zijn stembanden laten te wenschen over en geven slechts 50 pet. van het gewone rende- ment. !De kalmte van Pierlot een noordelijke kalmte kon ook ditmaal door niets of door niemand verstoord worden. Die onbewogen- heid had echter tot gevolg dat zijn rede de Kamerleden koud liet, zoodat er van de ge- bruikelijke toejuiching'en thans geen sprake was. Wat niet belet dat hij het pleit waar schijnlijk heeft gewonnen, waaruit dan zal blijken, dat met kalmte meer bereikt wordt dan door zenuwachtigheid en opwinding. Spaak had (weer zijn gewone plaats op de socialistische banken ingenomen. Hij zag er tevreden uit, nu hij opnieuw toeschouwer kon zijn inplaats van acteur. Ook Jennissen zat weer, na gedurende 18 dagen minister te zijn geweest, op zijn ge wone plaats. Men vertelde dat hij reeds een ministerieel uniform, met gouden strepen, steekhoed en toebehooren had aangeschaft tegen den prijs van 10.000 francs. Het uniform hangt nu in de kast in afwachting van betere tijden. Vrijdag zijn de besprekingen in de Belgische ■Kamer over de regeeringsverklaring voort- gezet. Spaak zeide, dat de regeering op den- steun van de socialistep kan rekenen en hij bracht hulde aan het volhardend streven van Pierlot. Ik hoop, aldus Spaak, dat het parlement u den tijd zal geven te werken en de in de verklaring opgesomde hervormingen tot stand te brengen. Burgemeester Max vergist zich sterk, als hij beweert, dat de cultureele zelf- standigheid van de Vlamingen ten doel heefft de eenheid van den Belgischen staat te onder- mijnen. Spaak erkende vervolgens in het ge- val-Martens een fout te hebben gemaakt, doch nu. met het ontslag van het vorige kabinet deze fout is goedgemaakt, moet de zaak als afgehandeld worden beschouwd. De liberalen willen deze fout echter verder exploiteeren. Dit is erger dan het maken van de fout zelf. De financieele toestand is niet zoo somber als de minister wel beweert. Om kwart over zes werd de zitting ge- schorst om de fracties gelegenheid te geven zich te beraden. Om 8 uur werd de zitting hervat. Er waren drie moties van wantrouwen ingediend, n.l. door de liberalen, de communis- ten en de Vlaamsch-nationalisten. De voorzit- ter van de rechterzijde stelde voor, de stem ming hierover te verdagen tot Dinsdag we- gens den emst van den toestand. Dit voorstel werd aangenomen met 109 tegen 47 stemmen en 7 onthoudingen. TRAGISCHE INSCHEPING TE DANZIG. Twee honderd Joodsche gezinnen, tezamen ongeveer vijfhonderd mannen, vrouwen en kinderen, zullen, volgens het R. N., over eenige dagen te Danzig scheep gaan aan boond van een oud schi,p, dat hen naar een onbestemde toekomst zal brengen. De regee ring van Danzig heeft den kapitein opdracht gegeven, terug te keeren met een leege boot. Hij moet maar zien, dat hij de Joden ergens aan land zet het hindert niet waar. Waar schijnlijk zal de kapitein eerst een poging doen aan de Palestijnsche kust. Lukt het daar niet, dan zal hij het proheeren aan de Syri- sche kust of ergens in Afrika. Wanneer het experiment" slaagt, dan zal het schip op nieuw een paar honderd Joodsche gezinnen halen, net zoo lang tot alle Joden Danzig ver- laten hebben (behalve vijftien welgestelde kooplieden, die „nuttig" zijn voor Danzigs handel en nijverheid), omdat ze te Danzig geen dak meer boven hun hoofd hebben; an- deren zullen met den sterken arm naar het schip der wanhoop" worden gebracht. In de omgeving van Danzig is een concentratie- kamp opgericht, waar de Joden, die bij een volgende gelegenheid zullen vertrekken, moe ten verblijven. „.¥M ERIKA ACHT HET THANS NOODIG DE DICTATOREN IN HUN EIGEN TAAL TE ANTWOORDEN". Reuter meldt uit Washington: De voorzitter der commissie voor vloot- zaken, Vinson, heeft er bij het Huis van Af- gevaardigden op aangedrongen goedkeuring te hechten aan het wetsontwerp op het aanleg- gen van vlootluchtbases m den Stillen Oceaan tot een bedrag van 53 millioen dollar. In zijn betoog zeide hij o.m.: Amerika acht het thans noodig de dictatoren te antwoorden in hun eigen taal. Het is wel good, dat de wereld weet, dat Amerika niet voomemens is zich er aan te onderwerpen, dat het vernietigd wordt te zamen met andere onvoorbereide democra- tieen. Laat niemand denken, dat, terwijl de wereld door de dictatoriale mogendheden onder de voet wordt geloopen, het niet van het uiter- ste belang is, dat wij voor altijd waakzaam zijn in den zong voor onze defensie, aldus Vinson. EEN FANTASTISCH DENKREELD. Reuter meldt uit New-York: Groote belang- ste'lling is in de Vereenigde Staten gewekt door een nieuw boek: „Union Now" (Een- dracht Nu) getiteld, gesohreven door een der bekendste Amerikaansche buitenlandsche cor- respondenten, Clarence Strait, die daarin een vereeniging bepleit van de voomaamste werelddemocratieen. Strait oppert het denkbeeld, dat voor een oplossing der wereldproblemen de democra- tieen zich vereenigen onder een gemeenschap- pelijke regeering voor zaken, die betrekking hebben op de buitenlandsche politick, waarbij zij haar eigen regeeringen zouden behouden voor 'bmnenlandsche aangelegenheden. Deze unie zou naar de meening van Strait zoo machtig zijn, dat geen andere natie of groep het zou wagen er een aanval op te doen. De democratieen, die de schirijver met name noemt, zijn: de Vereenigde Staten, Groot- Brittannie, Frankrijk, Canada, Nederland, Bel- gie, Australie, Zweden, Zwitserland, Denemar- ken, Finland, Ierland1, Noorwegen, Zuid- Afrika en Nieuw Zeeland. De Unie zou een gemeenschappelijk burger- schap, een gemeenschappelijke defensie, een gemeenschappelijke valuta en communicatie- systemen hebben, doch zou waarborgen, dat elke democratic het recht heeft haar bmnen landsche zaken volgens eigen gewoonten te besturen. DE ZOMERTIJD. Naar verluidt, zal de zomertijd in ons land dit jaar het tijdvak van 15 Med tot 2 October beslaan. BELASTINGEN NAAR INKOMEN EN VEHMOGEN. De Rijksontvanger verzocht ons te berich- ten, dat eind dezer week wordt begonnen met het vervolgen van: a. de aanslagen Ink. Bel. 1938/39 geda- teerd in Sept. 1938, waarop nog niet vijf- zevende deel is betaald; b. de aanslagen Ink. Bel. 1938/39, geda- teerd in Dec. 1938, waarop nog niet twee- vijfde deel is betaald. ZANGOONCOURS. In de Zaterdag te Goes gehouden vergade- ring van den Ring Zeeland" van Chr. Zang- vereenigingen (aangesloten bij den Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereenigingen in Nederland) werd besloten het jaarlijksoh Con- cours te houden op Hemelvaartsdag te Oost- en West-Souburg. Door het Bestuur was voorgested iHeinkenszand. NUTSAVOND. In de boekenweek, en wel op Vrijdag 3 Maart, organiseert het Nutsdepartement Ter- neuzen een bijeenkomst in de zaal vap den heer De Vrieze. De letterkundig-voordrager, Jan Hartman uit Den Haag, die dit seizoen alleen reeds in meer dan vijfendertig departe- menten letterkundige avonden verzorgde, zal dan spreken over en voordragen uit het werk van enkele Nederlandsche schrijvers. Jan Hartman verzorgde o.m. talrijke radio- voordrachten en causerieen, vooral voor de Phohi uitzendingen naar Oost- en West Indie. Ook in Zeeland is hij zeker geen onbekende, daar hij hier in diverse plaatsen voordrachts- avonden gaf. De verscheidenheid van het pro- gramma, alsmede de goede naam van den voordrager en spreker zijn er borg voor, dat het geen gewichtige, droge en saaie ,,spreek- beurt" wordt. Het programma vermeldt ,,Een Man en een Tjalk", de roman waarmede de jonge letter kundige Jan van Rheenen, een zeer opmer- kelijk letterkundig debuut maakte, blijkend uit talrijke gunstige beoordeelingen van cri- tici van de meest uiteenloopende richtingen. Ook zal de aandacht gevraagd worden voor het werk van Willem de Geus, wiens eerste boek Wilde Vaart" door een Nederlandsche jury, waartoe o.m. dr. P. H. Ritter Jr. be- hoorde, werd gekozen om mee te dingen in een intemationale roman-prijsvraag. Bij de eindbeslissing werd dit boek als den van de drie beste aangewezen. Jan Hartman zal vooral de aandacht vesti- gen op de nieuwe roman van Willem de Geus ,,iPeit Hein". Ook hieruit zal hij enkele frag- menten vertolken. De voortreffelijke humo- ristdsche kwaliteiten van Fabricius zullen tot uitdrukking komen door voordrachten uit ,,Flipje" en ,/Het meisje met de blauwe hoed". Indien de tijd het toelaat zal ook nog ge- sproken worden over .Madame Curie", het zoo belangrijke boek, dat in Nederland buiten- gewoon belangstelling verwierf, blijkens het bekende lijstje in de Haagsche Post als meest verkochte boek gedurende de maand. Niemand verzuime Vrijdag a.s. Jan Hart man te komen beluisteren. Voor verdere bij- zonderheden wordt verwezen naar de in dit blad voorkomende advertentie. Naar men ons meldt is in het verslag be- betreffende de vergadering van den Kring Axel der Z. L. M., de vorige week aihier gehouden, abusief vermeld dat de heer J. K. de Putter ontslag zou hebben genomen als secretaris der Afdeeling Axel der Z. L. M. Dit moet zijn van den Kring" Axel van genoemde ver eeniging. De heer De Putter blijft secretaris van de Afdeeling. EEN HERTENKAMPhPUZZLE. De Vlissingsche Crt schrijft: In de vorige zitting heeft de raad het voor stel tot stichting van een hertenkamp goed- gekeurd. Inmiddels hebben enkele ingezete- nen een adres tot Gedeputeerde Staten ge- richt, waarin verzocht wordt goedkeuring aan het raadsbesluit te onthouden, althans niet goed te keuren dat aanleg tusschen de behui- zingen zal plaats vinden. De adressanten hebben bezwaren uit een oogpunt van volks- gezondheid, zijn bang voor modderpoelen, vliegenplagen, ratten, hertenluizen waarvan de mannetjes ook kunnen vliegen en den mensch steken en meer van dit fraais. En dan moet men weten dat het hier om... 5 of 6 herten gaat! Waar menschen zich in een adres al niet druk om maken. Intusschen hebben Gedeputeerde Staten reeds vodr het ontvangen van dit bezwaar- schrift, hun goedkeuring aan het raadsbesluit onthouden met het oog op den financieelen toestand der gemeente. Men dient in dit ver- band te weten, dat de lasten voor de gemeen te slechts 2100 zouden bedragen te verdeelen over 5 jaar. Voor 420 per jaar gedurende slechts 5 jaren kan de gemeente een aardige attractie rijker worden, die bovendien een be- hoorlijik werkobject beteekent. Er kan /4500 aan verloond worden en het Rijk heeft zich inmiddels bereid verklaard deze gelden te fourneeren. Hiervan heeft de M-inister Ged. Staten van Zeeland kennis gegeven, maar deze... hebben deze ministerieele goedkeuring niet willen doorzenden aan Vlissingen. Zoo dat de gemeente dUs eventueel haar werk- loozen maar in de steun moet houden (het aantal voor werkverschaffing geschikte ob- jecten raakt uitgeput)dit terwijl het Rijk bereid is voor dit aardige object 4500 te laten varloanen.' B. en W. zullen thans over- wegen wat alsnog gedaan kan worden. GEESTELIJKE EN MOREELE HERREWAPENING EN DE SIGAREN- WINKELIERS. De afdeeling Middelburg van den Neder- landsc'hen bond van sigarenwinkeliers-ver- eeniging heeft besloten zich met een schrijven tot alle sigarenwinkeliers te wenden met den oproep zich te organiseeren. „Wij moeten af- stappen van het verderfelijk. idee voornamer sigarenwinkelier te zijn dan onze collega's. Wij moeten gaan herbewapenen, afzien van het probeeren elkaar vliegen af te vangen in onze zaken ten koste van collega's". De af deeling meent hiermede te handelen in den geest van den oproep van H. M. de Koningin tot geestelijke en moreele herbewapening. i(Vliss. Crt.) Uitvoering van „De Volharding". Vrijdagavond had op de bovenzaal van het hotel „Uet wapen van Zeeland", bij den heer R. van de Veke, de jaarlijksche uitvoering plaats van de muziekvereeniging ,,De Volhar ding". De zaal was uitstekend bezet toen de heer F. Jansen Verplanke, in zijn kwaliteit van voorzitter der harmonie, de aanwezigen verwelkomde en bij dit openingswoord mocht wijzen op de gestadig stijgende sympathie voor het gezelschap, welke nu onlangs weer bleek uit de toetreding van een kleine vijftig nieuwe donateurs. Hij sprak de hoop uit, dat deze gestadige groei zich in de komende tijden zou voortzetten en de vereeniging ook ten dezen opziohte haar naam bij de burgerij zou waardig blijven. Door een 15-tal dilettanten van de harmonie Concordia" uit Axel werd daarop ten tooneele gebracht de ook te Axel voor het voetlicht gebrachte blijspel-bewerking naar de bekende operetta „In 't witte paard". Dit stuk werd vlot en met loffelijke ambitie in de verschil lende hoofd- en ondergeschikte bijrollen ver- tolkt en oogstte dan ook zeer veel bijval, zoo dat de voorzitter bij zijn slotwoord ook zijn voldoening over het geleverde spel mocht uiten en de hoop uitsprak, dat als de Volhar ding" bij een volgende maal weer eens een beroep op deze tooneelisten zou doen, deze hunne medewerking opnieuw zouden geven. Daarom hoopte hij dan ook, dat een ,,tot weer- ziens" hier wel gerechtvaardigd was. Een door het bestuur op touw gezette tom bola, tot dekking van de aan dezen avond ver- bonden hooge kosten, verliep uitstekend, zoo dat ook de penningmeester een blijmoedig ge- zicht mocht zetten. iHet was een praohtig geslaagde avond voor ,,De Volharding". Gemeenteraad. In de op Dinsdag 28 Februari a.s., des nam. 2 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad aihier, komen de volgende pun ten in behandeling: 1. Notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Voorstel tot ibenoeming: a. van leden van het Hoofdstembureau voor de verkiezingen van den gemeen teraad, alsmede de plaatsvervangende leden; b. van leden en plaatsvervangende leden voor de stembureaux gedurende het vierjarig tijdvak 1939'1942. 4. Voorstel op het varzoek van het ge- meentebestuur van Terneuzen om voor de uit onze Gemeente schoolgaande kin deren te Sluiskil een gemeenschappelijke regeling vast te stelen. 5. a. Voorstel tot vaststelling van het be drag per leerling wat de vakonderwijize- ressen op de O. L. School betreft over 1938. b. Voorstel tot vaststelling van het voor- schot voor de vakonderwijzeressen op de Bijizondere Scholen over het jaar 1939. 6. Voorstel tot vaststelling van de voor- schotten voor de Bijzondere Lagere Scholen voor het jaar 1939. 7. Voorstel op het verzoek van C. Th. van de Bilt, om vergoeding, als bedoeld in art. 13 der L. O. Wet, voor zijn zoontje, dat te Hulst de school bezoekt voor bui- tengewoon lager onderwijs. 8. Voorstel tot het besohikbaar stellen van f 2000 voor het verlengen van straten in het nieuwe bouwterrein. 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor het uitoefenen van de con- trole op diegenen, die in zorg zijn. 10. Voorstel tot het vaststellen van de wijzi- ging van de ibegrooting van het Gas- bedrijf over het jaar 1938. „Effatha". Vanwege bovengenoemd Ohristelijk Insti- tuut voor doofstomme kinderen in ons land werd Vrijdagavond in het Centrum een lief- dadigheids- en propaganda-avond belegd, welke zich in een buitengewoon bemoedigen- de belangstelling mocht verheugen. Deze openbare bijeenkomst, die tegen een matigen toegangsprijs kon worden bijgewoond, werd op de gebruikelijke wijze met gebed ge- opend door den heer J. J. de Ridder. Na de uiteenzetting van het doel en streven van deze zoo nuttige vereeniging, hield de heer P. T. Breimer een lezing, getiteld ,,Een moeilijke gang", waarin hij breedvoerig over den aard en de beteekenis van het onderwijs aan doof stomme kinderen uitweidde. Als proeve van vaardigheid in spreken en aflezen en de opgedane algemeene ontwikke- ling, werd hiema onder treffende aandacht door Kaatje Dekker uit Terneuzen en Abr. Seheele uit IJzendijke gedemonstreerd tot welke voor de ouders en familieleden verheu- gende resultaten dit onderwijs leidt. Een diepen indruk maakte dit op de aan wezigen, die dit zeldzaam treffende gebeuren wel niet lieht zullen vergeten en er ongetwij- feld alien leering uit hebben geput. Door lichtbeelden die een beeld gaven van het leven op school en in het internaat werd het reeds gesprokene en gedemonstreerde nog nader aangevuid, zoodat het een avond was van hooge paedagogische waarde. De welgeslaagde bijeenkomst, die tenslotte door Ds. J. N. Post werd gesloten met dank- zegging, werd afgewisseld met koorzang van de Chr. zangver. ,,Asaf", onder leiding van den heer P. C. Brakman. Ongetwijfeld zal deze weldadige vereeni ging ook te Axel en in de omgeving door dezen avond weer aan sympathie en belangstelling winnen. De gehouden collecte die ruim f 27 op- bracht, was daarvan een bewijs, naast het feit, dat ook een 30tal nieuwe contribuanten werden ingeschreven. Mogen velen en steeds meerderen indachtig worden wat het betee kent onthouden te zijn van gehoor- en spraak- vermogen. Het eindelooze geduld en de vol harding, die noodig zijn om dit gemis den kinderen zooveel mogelijk te doen vergeten en lichter te maken, is een zaak die alle be- wondering, maar ook den steun van alle wel- denkenden verddent. Als correspondent voor Axel en omgeving is aangewezen de heer L. P. Bakker. Gemeenteraad. In de op Donderdag a.s., des namiddags 6% uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad aihier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Verslag der commissie, met advies, in- zake het nieuw reglement van orde voor de vergaderingen van den raad en voorstel tot vaststelling van het regle ment. 3. Benoeming lid burgerlijk armbestuur wegens periodieke aftreding van C. L. de Maaijer op 1 April a.s. 4. Benoeming der leden van de stem- bureaux voor de verkiezingen van leden der Prov. Staten en van den Gemeenteraad. 5. Voorstel tot verleening voorschot op de gemeentelijke vergoeding overeenkom stig art. 191 der L. O. wet 1920 ten behoeve der bijzondere lagere scholen in de gemeente over 1939. 6. Bezwaarsohrift van J. B. Gijsel tegen zijn aanslag in de hondenbelasting voor 1938. 7. Verzoekschrift van R. van Ham e.a. om verplaatsing van het woonwagenkamp in de gemeente. 8. Verzoekschrift van A. Hamerlinck om verlaging erfpachtsrecht voor zijn pand aan de Wialstraat. 9. Aanvraag van het hoofd van den rijks- gebouwendienst om gemeen'tegrond in erfpacht aan de Wilhelminalaan voor de oprichting van een telefoongebouw. 10. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1939 en hervaststelling van die begrooting. 11. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1938. Benoemd. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Bodegraven de heer J. Haart- sen, thans onderwijzer aan de openbare school aihier. De Kantonreohter te Middelburg veroor- deelde den schipper J. P. J. uit Terneuzen, wegens het als schipper zich met zijn vaar- tuig in een Rijkskanaal bevinden zonder dat het vaartuig is voorzien van een diepteschaal, tot 1 boete of 1 dag hechtenis. DE VERPLICHTINGEN VAN DEN WIEI.RIJDER. Mr. C. J. G. M. Schdlvinck, rechtskundig adviseur van de K. N. A. C., schrijft in ,,De Auto", het officieele orgaan der Club, over een voor het verkeer belangrijke uitspraak van 'het Gereohtshof te 's-Hertogenbosch, met betrekking tot een aanrijding te Oosterbeek van een wielrijdster door een automobilist. Deze zaak was achtereenvolgens behandeld door de Rechtbank te Arnhem en het Gerechts- hof aldaar, maar door den Hoogen Raad naar het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch verwezen. De Rechtbank had den eisch tot schade- vergoeding van de wielrijdster afgewezen, het Hof te Arnhem had den eisch voor de helft toegewezen, maar de Hooge Raad kon om for- meele redenen geen uitspraak doen en verwees de zaak naar het Hof te 's-Hertogenbosch. Dit heeft den automobilist in het gelijk ge steld, daarbij overwegende, dat door de getui- genverklaringen was bewezen, dat de wiel rijdster kort voor de aanrijding, toen zij met haar fiets aan de irechterzijde van den weg reed, naar links is gezwenkt zonder tevoren door een duidelijk waarneembaar teeken haar voornemen daartoe te hebben kenlbaar ge maakt, terwijl toen de automobilist, die niet udterst rechts op den weg haar achterop reed, haar reeds zeer kort was genaderd. Deze feiten, aldus het Hof, brengen mee, dat de wielrijdster schuld heeft aan de aanrijding. En het Hof vereenigde zich met de opvatting van de Rechtbank te Arnhem, dat een wielrdjder, die op een weg irijdt, verplieht is, om, alvorens over te steken en het daartoe verplichte tee- ken te geven, zich te vergewissen, of het voor het hem van achteren naderend verkeer nog mogelijk zal zijn Hem in de gelegenheid te stellen veilig den weg over te steken. Verder overwoog het Hof, dat den automo bilist geen schuld aan de aanrijding was te wij ten, omdat de bestuurder van een auto niet verplieht is, door signaal te geven iederen rechts van den weg rijdenden wielriider op zijn nadering opmerkzaam te maken; hij behoeft dit alleen te doen, indien hij reden heeft om aan te nemen, dat de wielrijder zal komen op of bij zijn rijbaan. Voor de competitie van den KNVB waren voor gister alsnog enkele wedstrijden vastge- steld. O.m. had in de Zuidelijke le klasse een ontmoeting plaats tusschen Juliana en MVV. Ondanks fellep tegenstand gelukte het aan MVV met 12 beslag op de beide punten te leggen. De Maastrichtenaars zijn nu op ge- lijken voet met NAC gekomen en deze twee ploegen waohten nu op een eventueele strud- keling van Eindhoven, indien zij althans zelf geen veer meer moeten laten. doelp gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Eindhoven 17 11 3 3 25 3612 NAC 16 8 6 2 22 28—16 MIW 16 8 6 2 22 3427 Willem II 17 8 2 7 18 38—35 LONGA 16 7 3 6 17 31—25 PSV 17 6 5 6 17 30—29 BW 16 4 6 6 14 29—29 Roermond 16 6 2 8 14 23—34 NOAD 16 3 7 6 13 29—34 Juliana 16 4 4 8 12 28—33 Bleijerheide 17. 2 3 12 7 21—53 Zeeuwsche Voetbalbond. Voor den Zeeuwschen voetbalbond had in dit district enkel doorgang de wedstrijd Axel 3Ria 2. Zooals verwacht behaalde Axel een fiksohe overwinning; met 7—0 toonde zij haar meerdenheid. De jeugdige Axelaars stijgan daardoor weer een plaatsje in de ranglijsit. NEDERLAND—HONGARIJE. 3—2. Er zijn nu eenmaal menschen, die alleen een voetibalwedstrijd mooi vinden wanneer hun favorieten de kamp winnen en dus alleen wedstrijden bezoeken waar de zege van hun kleuren zoo goed als vaststaat. Zoo was het ook bij dezen landenwedstrijd, het Feijenoord- stadion was op geen stukken na uitverkoctot. Reeds tevoren was in alle toonaarden ge- schreven, dat het Nederlandsch elftal tegen het iHongaarsche geen schijn van kans had en bovendien had de keuze-commissie wel een bar slechten dag gehad door zooveel jonge krachten in ons nationaal elftal op te nemen. Daar kwam niets van terecht, het wordt een sof, dus men liet de wedstrijd voor wat hij was en alleen degenen die ook de goede pres- taties van de tegenpartij weten te waardee- ren, bleven over. Nu, zij die om de sport kwa- men, hebben kunnen genieten van de presta- ties van de verjongde Nederlandsche ploeg, die veelbelovend zijn voor de komende intematio nale ontmoetingen, waarvan die te Antwerpen tegen het Belgische elftal- reeds vrij spoedig zal plaats vinden. Over den plaats gehad hebbenden wedstrjjd kunnen wij kort zijn. leder, die maar eenigs- zins belang stelt in de voetbalsport zal den heer Hollander wel hebben beluisterd, die voor het ooggetuigeverslag van de AVRO zorgde. Het eerste doelpunt werd gemaakt door ZsengeUer van 'Hongarije, waarop Vente kort voor de rust gelijk maakte. Had Nederland in de eerste helft reeds een voorsprong verdiend, in de tweede helft was het overwicht van de Nederlandsche ploeg nog duidelijker te bemerken. Men had echter het geluk niet rnede. Niettemin zorgde Vente reeds in de eerste minuut van de tweede helft voor den voorsprong. Ook nu duurde het lan- gen tijd vooraleer er verandering in den stand kwam alhoewel meermalen het Hion- gaarsche doel op gelukkige wijze aan door- boring ontsnapte. Toen de Nederlandsche ploeg een inzinking kreeg, kwam de gelijk- maker door Gyetvay. Twee minuten later wist De Harder aan Nederland weder den voorsprong te bezorgen en onder geweldige spanning kwam met den 32 stand het einde. DE ZEEUWSCHE KORFBALBOND. In de Zaterdagmiddag, onder voorzatterschap van den heer M. Haasdonk, te Goes gehou den jaarvergadering van den Z.K.B. kon wor den medegedeeld, dat de vereeniging V.Z.O.D. te W'issenkerke als 2'2e vereeniging tot den Bond is toegetreden. De 22 vereenigingen tel- len samen 618 leden, het vorig jaar waren er 11 vereenigingen met 322 leden. De competities in alle gewesten zullen uiterlijk 15 April, maar zoo mogelijk nog eer- der aanvangen. Het bestuur zal de instelling van een ad- spirantencompetitie en de samenstelling van een adspirantencommissie ter hand nemen. Ook heeft de vergadering een pers- en pro- p agandacommis sie samengesteld De vergadering herkoos bij accalmatie tot voorzitter den heer M. Haasdonk te Goes en tot bestuursleden koos zij mej. v. d. Vliet (Goes) en de heeren A. de Visser, H. Brugge- man, A. de Vriendt (Terneuzen), !H. van der Laan (Roosendaal)G. Versluijs (Middel burg) De rekening over 1938 wijst een tekort aan van 22,42 en de begrooting voor 1939 een van f 40. Er is lang over gesproken, hoe dit tekort weg te werken en o.a. aan contributieverhoo- ging geacht. Een besluit is niet genomen, daar alle afgevaardigden inmiddels vertrok- ken waren en alleen het bestuur overbleef. ,,Meneer" maakte een reis per spoor van een plaatsje in Groningen naar Kruiningen, en wel in een gereserveerden wagen, dus deftig en vlug, meldt De Zeeuw. Tot Roosendaal ging alles naar wensch, doch buiten medeweten van ,,meneer", werd de wagen aldaar afgekoppeld bleef daar langer dan gewenscht was staan, waardoor de aan- komst ter bestemder plaatse werd vertraagd. Belangstellenden, die aan het station van aankomst irifonmeerden naar den nieuw aan- gekomene, kregen na eenige telefoongesprek- ken met Roosendaal te hooren, dat binnen een uur de lang verwachte zou arriveeren. En zoo is het geibeurd, dat een uur later ,,meneer" per extra-trein het station binnen stoomde, dank zij de goede zorgen der N.S., en aldaar verwelkomd werd door de wachtende leden der stierenvereendging Kruiningen, welke hun nieuw aangekochten stier ,,Tom" in ont- vangst namen en naar zijn nieuwe standplaats vervoerden. „WIE ZAAGT DAAR ZOO?" Dezer dagen werd een dame, bewoonster van den 's-Gravelandscheweg te Hilversum, wak- ker door een vreemd geluid. Ze keek naar haar man, maakte hem wak'ker en zei: „Ekht- genoot, li>gt niet zoo te zagen, Je snurkt met een zagend geluid!" Ben je heelemaal! zei de echtgenoot verontwaardigd. Dat ben ik niet! Hoor maar, het gezaag gaat door. 0<5! zei mevrouw. Het zal Jonas, de huisknecht zijn. Ik zal hem zeggen, dat hij zijn 'bed naar den anderen vleugel van het huis moet verhuizen. Wat een irriteerend geluid. i Bar! gaapte mijnheer en het echt- paar sliep weer in. Toen mevrouw over dit gezaag den volgen- den morgen Jonas, den huisknecht, wllde onderhouden, antwoordde deze blozend, dat hij

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2