SCHUDT UW LEVER WAKKER PUROL in huis! 111 'b H Administratiebureau Z, G. ECKHARDT Hypolkeketa Dam-en Schaakrubriek BLOEMWERK Bloemenmagazijn G. J. WILL en kou ..MIJMHARDTJES Predikbeurten Sport Jl lHJH Ill en U zult 's morgens „kiplekker' uit bed springen. beschikbaar op landerijen en huizen Rente vanaf 3'/2 °/0 TERNEUZEN - Telef. 172 Axelschestraat 38a - CHAMBERLAIN DOET EEN BEROEP OP DE NATIE. TERNEUZEN, 24 FEBRUARI 1939. SCHAKEN. TEVREDEN, MEER DAN TEVREDEN bent U als Uw geleverd is door (Ingez, Med.) HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD. AXEL. MIDDELBURG. DAMMEN. M. vm. VOETBAL ZONDER SCHADEUJKE LAXEERMIDDELEN (Ingez. Med) Iederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Vw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroora ran gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het Jederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw Jchaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el- endig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U boet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een iter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel Jt zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen Jm de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- pilletjes by apothekers en drogisten. f. 0.75. De Britsche minister-president Chamberlain heeft te Blackburn een redevoering uitge- sproken, waarin hij een beroep heeft gedaan op het land de politiek der regeering van ..vrede door kracht" te steunen. Schepen, geschut, vliegtuigen en munitie verlaten thans in voortdurend toenemende hoeveelheden en aantal onze wegen en fa- brieken en onze positie is thans, vergeleken bij een paar maanden geleden, geweldig ver- sterkt, aldus Chamberlain. Sprekende over de ontwikkehng der lucht- macht, welke, naar hij zei, een geheel nieuw element in de modeme oorlogsvoering heeft ingevoerd en de gevaren van den oorlog naar de burgerbevolking heeft gebracht. ver- klaarde Chamberlain „Niets wat wij kunnen doen, kan den bur gers volkomen hescherming geven tegen aan- vallen uit de lucht, doch wij kunnen veel doen om haar doeltreffendheid te verminderen, pa- niek te voorkomen, de gevechtskracht te ver- zekeren. De natie zal worden gehandhaafd." Chamberlain trad in bijzonderheden over het werk der verdediging van de burgerij en dankte de vaderlandslievende mannen en vrouiwem die zioh reeds hadden opgegeven om deel te nemen aan den vrijwilligen nationalen dienst. iSprekende over de jongste toeneming der werkloozencijfers zei Chamberlain, dat de werkloosiheid, ondanks het wapenings-pro- gram, benauwend hoog blijft en dat het niet aan twijfel onderhevig is, dat de belangrrjk- ste reden daarvan gezocht moet worden in bezorgdheid over den international en toe- stand. De minister van handel zal de volgende maand een bezoek aan Berlijn brengen. De toenadering door den handel, waarbij' beide partijen gemeenschappelijke belangen hebben, zou wel de snelste en beste manler kunnen blijken te zijn om een beter begrip tusschen Groot-Brittannie en Duitschland tot stand te brengen. ,,Ik ben het eens met de vorige maand door Hitler gesproken woorden, toen hij zei, dat samenwerking tusschen onze volken in het volledige vertrouwen voor elkander voor de geheele wereld geluk zou beteekenen. Vertrouwen wordt niet in een dag geboren en wanneer het eens verstoord is, is er veel tijd voor noodig het te herstellen. Doch een weinig goede wil aan beide zijden heeft een wonderlijik heilzaam effect en ik voor mij bezie de toekomst met de groote verwachting, dat deze gelukkiger zal blijiken te zijn, dan het verleden". Bij Brand- en Snijwonden, Pijnlijke Kloven, Rutwe handen en Schrale huid. DOCTORAAL EXAMEN ECONOMIE. Aan de R. K. Handelshoogeschool te Til- toung is geslaagd voor het doctoraal examen economie, de beer J. F. G. M. de Meijer aihier. Slavisch. Wit: P. F. van Hoorn. Zwart: Dr. M. Euwe. Leiden 1937. 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 c7—c6 3. Pglf3 Pg8f6 4. c4Xd5 c6X <35 Deze schijnbaar vereenvoudigde variant is zeer gevaarlijk. Landau speelt 4. e3, maar het gebruikelijkst is 4. Pc3, waarop dc4: het beste kan volgen, >al is terstond Rf5 niet be- paald fout. Wit komt, als Zwart dc4: achter- wege laat, door Db3 tot eenig voordeel. 5. Pblc3 Pb8c6 6. Rclf4 Rc8f5 Hier d'unkt ons het opheffen van de syme- trie met 6. Db6 zeer goed. In het algemeen moet men van de verzwakking door het uit- spelen van den raadsheer in het Slavisch zoo spoedig mogelijk gebruik maken. 7. Ddlb3 Pc6a5 Een goed maneuver, dat Zwart een goed spel geeft, maar zijn Rf5 weer uit het spel zet. 8. Db3a4f Rf5d7 9. Da4—c2 Ta8~c8 10. e2e3 to7—ib5 Dreigt b4 en wint. 11. Dc2dl Pa5c4 Speelt Wit nu b3, dan komt Pc3 zwak te staan. 12. RflXc4 b5Xc4 13. Pf3e5 e7e6 14. 0—0 Rf8ib4 Inleiding tot een aanval, die door Wit met een teigenaanval wordt beantwoord. DUCDALF BESOHADIGD. Tijdens de vaart op het kanaal van Terneu- zen is het Belg. m.s. .Majestic" in aanvaring gekomen met een der ducdalven, welke hier- door emstig beschadigd werd. Het sohdp bekwam een lek aan den voorsteven en maakte water. Met ibehulp van de eigen pomp wordt het binnendtringende water weggepompt. De .Majestic" blijft te Sluiskil liggen in afwach- ting van een nader in te stellen onderzoek. Het scihip was op weg van Rotterdam naar Soissons met een lading fosfaat. Vermoedie- lijk is de schipper verblind door de lichten van een langs het kanaal rijdende auto. CENTRAAL VERKOOPKANTOOR VOOR MOSSELEN. Tot lid van het Dagelijksch Bestuur van het Oentraal Verkoopkantoor voor mosselen te Bergen op Zoom is benoemd de heer Ph. M. Wijne te Philippine. Door den Minister van Economische Zaken zijn benoemd tot lid van de commissie voor de mosselvisscherij en den mosselhandel, afd. Nederlandsche visscherij centrale de heeren Ph. M. Wijne te Philippine en P. de Waal Kz. te Bruinisse. EEN PLUIMPJE VOOR TANTE POS. Er wordt wel eens geklaagd over de poste- rijen en het spreekt bijna van zelf, dat abui- zen ook daar niet te voorkomen zijn. Thans vememen wij echter een staaitje van de zorgvuldige en spoedige opsporing van on- volledige adressen. Dezer dagen arriveerde namelijk uit Cali- fornie bij de Nederlandsche posterijen een brief met het adres „Den Heer J. M. Oggel, Noord- straat 38, Nederland, Europa". Een brief dus zonder plaatsnaam. Toch heeft de post op een dag of 5 den brief aan het juiste adres weten te bezorgen. Zij is van het daarvoor bestemde kantoor in Den Haag- eerst gezonden naar Bodegraven, doch daar kon men geen adres vinden dat klopte met straat en naam, evenmin was dit het geval te Amhem, waar men ook probeerde, ook niet te Tilburg en evenmin te Aardenburg, maar toen was men toch al wat dichterbij gekomen, want thans is de brief aan het goede adres te Axel besteld. ZIELIG. Dinsdagavond zijn meldt de Vliss. Crt. aan het bureau van politie een 37-jarige Duit- sche Joodsche vrouw met haar 17-jari>ge doeh- ter ingesloten. Zij waren den dag tevoren in Engeland, waar de man en vader, gevlucht uit Duitschland, reeds eenigen tijd vertoeft, ge- weigerd. De Engelsche vreemdelingenpolitie Wilde wel de moeder doch niet de dochter toe- laten, daar dit meisje vermoedelijk geestelijk niet geheel nonmaal was en een achterlijken indruk maakte. Goede raad was duur. Onder deze omstandigheden kon de moeder zich niet laten scheiden van haar kind Zij werden bei- den naar Vlissin,gen teniggezonden, waar zij zonder middelen door de politie werden over- genomen. Nadat zij een nacht aan het bureau van politie hadden doorgebracht, bleek het meisje den volgenden dag ziek te zijn. Zij is daarop naar het St. Josephzie'kenhuis overge- bracht, waarheen haar moeder haar voorloo- pig heeft vergezeld. Het meisje straks alleen doen terugkeeren naar Duitschland, het land dat moeder en dochter 20 dezer hadden ver laten en zooals zij meenden voorgoed ,,vaar- wel" hadden gezegd, is niet wel mogelijk daar de familie door de tijdsomstandigheden ver- spreid is geraakt en ook niet in staat kan worden geacht een geestelijk minder normaal kind op te nemen. Het Joodsche Vluchtelingencomitd heeft zich geheel ter beschikking van den commissaris van politie gesteld om te trachten een uitweg in deze moeilijke en treurige aangelegenheid te vinden. Gedacht wordt aan een mogelijke opname van het meisje in een of ander Joodsch gesticht terwijl de moeder alsdan naar Enge land zal kunnen gaan om zioh bij haar echt- genoot te voegen. GEARRESTEERD. In Roosendaal ,is aangehouden, en ter be schikking van den Officier van Justitie te Middelburg gesteld, Z. uit Zierikzee, die sedert geruimen tijd voortvluohtig was, verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt taan oplich- ting van een hotelhouder te Hulst. Vlooswljkstraat 27 - Tel. 276 - Terneuzen j Donderdag werd te 's-Gravenhage onder j groote belangstellinig de algemeene vergade- rinig gehouden van de vereeniging ,,Het Nederlandsche Trekpaard", waarbij ook veel autoriteiten van hun belangstelling deden blijken. In deze vergadering werd met alge meene instemming tot eere-Iid benoemd het scheidende jurylid de heer B. C. Puylaert. Nadat de voorzitter in zijn openingsrede met voldoening had gewezen qp ,den gestadigen bloed der vereeniging, waardoor het 25-jarig bestaan met opgewektheid! kan worden her- dacht, gaf de secretaris, de heer Bom, een kort overziohit van de geschiedenis van het Stamboek. Minister Steenberghe wenschte de vereeni- gmg geluk met haar zllveren jubileum en zeide diep doordrongen te zijn van de drin- •gende noodzakelijkheid van verhooging van het rijkssuhsidie voor de paardenfokkerij zoodra 's lands financien zulks maar toe- laten. Hiema iiep hij de verschillende moei- lijikheden na, die de regeering in zake de export-kwestie had op te lossen. Hij sprak de hoop uit, dat de paardenfokkerij zich zal antiwikkelen in het belang van de fokkers en van den landbouw in het algemeen. Hiema werd de agenda der vergadering af- gewerkt en werd met algemeene stemmen tot voorzitter herkozen, de heer Jhr. J. van Vredenburch. De nationale juibileumtentoonsteUing zal op 29 en 30 Juni te 's-Hertogenbosch worden gehouden. „De Orange-Ruiters". Woensdagavond had in ,,Het Centrum" de tegen populaire toegangsprijzen voor het pu- bliek gegeven propaganda-uitvoering door en vanwege de Landel. Ruitervereen. ,,De Orange- Ruiters" plaats. Deze bijeenkomst had een 250 ft 300 personen naar „Het Centrum" ge- trokken, tefleindte bij vemieuwing de kennis- making met de jeugdige „rij"-vereeniging voort te zetten. Bij de opening werd door den voorzitter A. J. Schieman Cz., een welkomst- woord toegeroepen aan de zuster-organisatie's uit de omligigende plaatsen St. Jansteen, Westdorpe, Sas van Gent etc., maar inzonder- heid aan den heer Slab uit Hoofddorp, die in zijn kwaliteit van bestuunsvertegenwoordiger van de Kon. Federatie van Landelijke Rijver- eenigingen een propagandistisch woord ten gehoore zou brengen. Dit ibestond met een nadrukkelijike afwijzing van de ruitersport als hoofddoel voor de Kon. Federatie en hare doelstellingen. Deze toch beoogen in de aller- eerste plaats het bereiken van economische voordeelen voor de Nederlandsche boeren- bedrijven, die ten getale van 235.000 ongeveer voor 90 zijn aangewezen en ingesteld op paardentractie (instede van motortractie.) Hiervan bezit n.l, 85 een oppervlakte van niet meer dan 20 H.A., terwiji slechts 1 een oppervlakte van boven de 50 H.A. bezit. Niet in de eerste plaats dus de sport, maar de liefde voor het paard zij het devies. De sport is slechts middel om het doel te berei ken. Een behoorlijk en zoo hoog mogelijk rendement vordert meer liefde, vandaar dan ook de .ingestelde men-cursussen, e.d. Veilig kon worden aangenomen, dat een algemeen meer oordeelkundiger behandelinig per paard en per jaar een voordeel van 10 zal oplever ren, hetwelk in totaal op onze 300.000 Nederl. paarden f 3 millioen heteekent. Zoomin als men hoeft te smalen op de instelling van b.v. „melkers-cursussen" in ons land, waar de boerenstand toch reeds vanaf de oudste tijd- perken onzer historic met den omgang' van het vee op de hoogte is, zoomin moet men dat doen op de vermeende overbodigheid van lan delijke rijvereenigingen, die een product zijn, dat voorkomt uit de ingeboren liefde voor plat- teland en boerenstand en inzonderheid ook voor het edele paardenras. Een propaganda-film met dezelfde strekking als het met aandacht aangehoorde referaat, onderlijnde nader het naar voren gefcrachte doel. Deze film was zeer interessant" en met groote kennis van zaken samengesteld tot een levendig stuk propaganda voor de liefde tot het paard. Na de pauze werd door de leden en enkele ama- zone's der vereeniging een in dialect gespeeld ,,Ruiteraanzoek" ten tooneele gelbracht, het welk het slot vormde van dezen zeer geslaag- den avond voor de ruitersport. Serenade. Door de harmonie „Concordda" werd gister- avond ter gelegenheid van diens huwelijk een serenade gebracht aan het werkend lid den heer K. Gans. Te 8 ure arriveerde de har monie voor de ouderlijike woning van de bruid en werd het jonge echtpaar door den heer J. Buma, als voorzitter nam ens bestuur en vereeniging toegesproken en daarbij de hoop uitgedrukt, dat hij nog vele jaren zijn beste krachten aan .Concordia" zal blijrven geven. Naar oud en loffelijk gebruik werd het jonge bruidspaar een door hen zelf gekozen doel- matig huishoudelijk huwelijkscadeau aange- boden, namens bestiuur en werkende leden, hetwelk natuurlijk zeer in den smaak viel. Arbeidsongeval. By de plaatsing van een ijzeren benzine- tank te Si Tit Jansteen (dorp) door de aanne- mersfirma P. A. van Hoeve Zn., aihier, werden een tweetal werklieden dezer firma het slaohtoffer van een ongeval. De reeds voor dit ongeluk mank aan het getroffen been zijnde knecht M. van A., die met een been- breuk ter hoogte van de knie werd opgenomen. moest onmiddellijk naar het R. K. Liefdehuis te Hulst worden getransporteerd. Ook de 48- jarige zwager van dezen getroffene, de werk- man P. J. S. bleek er eveneens emstig aan toe en is gisteren eveneens ter verpleging op genomen on het R. K. Ziekenhuis te Sluiskil. De door beide ijverige werklieden opgeloopen kwesturen zullen gedurende vele weken een beletsel vormen voor de uitoefening hunner werkzaamheden. Een derde bij dit ongeval betrokken wenkman R. IS. kwam er wonder boven wonder met den schrik af en had alzoo dit ernstig arbeidsongeval nog erger gevolgen kunnen hebber.. Na de pauze ikomt het bijzondere filmwerk De weg naar Bio. Het is een spannende geschiedenis van twee conciurreerende jouimalisten, die beiden een troep beruchte handelaars in blanke slavinnen op het spoor zijn. Henri Voisin van de Paris- Soir ontmoet onder de danseresjes, die in Barcelona worden opgeleid om later een suc- cesvolle „toumde" naar Brazil'ie te gaan ma ken, Marion, een vrouwelijken collega. Deze heeft zich den troep balletmeisjes weten in te dringen, om zoodoende een prachtige repor tage uit de eerste hand te kunnen leveren. Zij beseft echter niet, aan welke gevaren zij, zich bloot stelt en het zou bijna slecht met haar zijn afgeloopen, wanneer haar concurrent er niet was geweest. Samen slagen zij er in de bende op weg naar Rio de Janeiro te ont- maskeren. Maar de sChurken, die over een grenzelooze macht schijnen te ibeschikken, weten de beide reporters toch nog in een val- strik te lokken en ditmaal is het aan het koel- bloedige optreden van Marion te danken, dat alles goed afloopt en dat zij toch samen nog hun sensationeele reportage kunnen leveren. Kate von Nagy en Jean Pierre-Aumont zijn de journalisten, terwijl er de dochter is van een der slavenhandelaren, die dank zij den listen van zijn geachten collega bijna zijn eigen dochter het verschrikkelijke lot van zijn slacht- offers laat ondergaan. verdrijft U snel en zeker met Koker 12stuks 50ct. Proefdoosje 2stuks Wet Naar wij vernemen heeft het architecten- bureau Pothuizen namens het bestuur van de N.V. P.Z.E.M. en afbouw van het kantoor- gebouw aan de Vlissingsche Singel gegund aan den heer A. J. Hubers te Dordrecht, die bij de qp 8 Februari j.l. gehouden aanbesteding het laagst had ingeschreven met het bedrag van f 139.870. ZONDAG 26 FEBRUARI 1939. Ned. Hervormde Kerk. TEDRNEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemter; 2.30 u., de heer H. G. van Beuseikom, SLUISKIL. 9.30 u., de heer J. !H. Renting; 2 u., Dr. L. J. Cazemier. HDEK. 9,30 u., Ds. E. Raams, 2 u., Ds. E. Raams, bed. H. Doop. ZAAMSLAG1 9 u., Ds. Korevaar; 2 u., De. Korevaar, bed. H. Doop. KLOOSTERZANDE 9.30 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Hermanides, van Hulst. PHILIPPINE. 2.15 u., leesdienst. HET CENTRUM. Een ecbte knokfilm en een bijzonder exclu- sief filmwerk vormen het programma, dat deze week zal worden vertoond. Voor de pauze gaat Wraak. Deze film voert ons naar het immer in de venbeeldingskracht der jongeren en de roman- tiek der ouderen zoo sterk trekkende Wilde Westen, waar de heldenmoed en onversaagde ruiterstaaltjes van cowboys en prairiebeheer- schers culmineeren. Deze dramatische hande- ling brengt ook in beeld de geraffineerdheid en koelbloedigheid, waarmede de ,,onder- wereld" aan den overkant van den Oceaan pleegt te werk te gaan, doch als immer wordt ook in deze film ten slotte het kwaad bestraft en de deugd beloond. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., Ds. G. W. van Houte 2.30 u., cand. den Boer, van Zierikzee. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. J. A. Vink, afscfteid ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZE1N. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Evangelisatiegebouw Othene. 6 u, den heer W. C. P. den Boer, cand. te Zierikzee. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. Rf4g5 Rg5Xf6 Pe5Xd7 Ddl—h5 Pc3e2 g-2—g3 Tflbl Dd8—a5 g7Xf6 Ke8X<37 Kd7e7 Tc8b8 Rb4d2 Tb8—b6 Zwart bereid een pionoffer voor om pion c4 vrij te kunnen maken. 22. Pe2—f4 Th8b8 23. Dh5Xh7 Tb6Xb2 24. Tbl X b2 Tb8Xib2 25. Pf4—g6f Ke7d6 Het best. Zeker niet domweg Ke8 ,,om den pion te houden" die dan door Dg8t en Df7 :f met aanval genomen wordt. 26. Dh7 X f 7 Da5—c7 Er moet lets tegen De7t worden gedaan. Het schijnt, dat Wit gelijk krijgt. Maar de vrrje c-pion is zeer sterk. 27. Df7Xf6 c4—c3 28. Df6f8f Kd6c6 29. Pg6e5f Kc6b6 30. Pe5d3 Hiermee stopt Wit den c-pdon en krijgt wimstkansen. 30. a7a5 31. Kglg2 De dreiging Pb2: cb2: Tbl vDclf en wint wordt nu opgeheven, zoodat Wit dreigt, op b2 te nemen. 31. Tb2ib5 32. a2a4 Tb5b3 33. Pd3—c5 Tb3b2 Weer niet c2 wegens Pb3: clD Tel: Rcl: Dc5t Dc5: dc5:f en Pel en wint. 34. Pc5Xe6 Dc7c6 35. Df8—d8f Kb6a7 36. Dd8Xa5f Dc6a6 37. Da5c5f Da6—b6 38. Do5e7f Db6-^b7 Nu werden eenige malen deze schaakjes her- haald om tijd te sparen. 39. De7X'b7f Tb2X'b7 40. Pe6e5 Tb7b8 De vrije c-pion vereischt nog steeds zorg vuldige behandelmg. 41. Pc5d3 c3c2 42. Kg2f3 Tb8bl 43. Tala2! Dreigt Tc2: zoodat Zwart terstond moet doorbijten. 43c2clD 44. Pd3 X cl Rd2Xcl Zwart heeft een stuk gewonnen, maar is nu vijf pionnen tegen dat stuk achter. Wit speel- de nog h2h4 en Zwart gaf op. Het eind- spel is voor Wit zeker, zonder moeite, maar toch niet onmiddellijk gewonnen. 561. TerneuzenZaamslag. Donderdag 16 Februari had in het club- lokaal van de ,,Damclub Terneuzen" de tradi- tionele ontmoeting plaats tussen de vanouds aan elkaar gewaagde ploegen der damver- enigingen te Zaamslag en Terneuzen. Aan 20 borden werd „slag" geleverd. Terneuzen I en II wonnen elk met 11 tegen 9 pumten. De totaal-uitslag was alzo teen 2218 overwinning voor de thuisclub. De return-wedstrijd te Zaamslag is voor- lopig vastgesteld op Maandag 6 Maart a.s. We menen, dat de Zaamslagse ploeg dan een goede kans heeft om revanche te nemen voor de hier geleden nederlaag. Wat het vertoonde spel betreft, kunnen we kort zijn. Zooals in nagenoeg alle wedstrij- den is er aan sommige borden heel goed ge speeld; aan andere daarentegen abominabel slecht. Aan tal van borden verliep het schuif- spelletje vlugger dan nodig en goed was, aan een enkel bord daartegenover ging het naar onze smaak wat erg langzaam. Terwijl de behandeling van het middenspel hier en daar nog wel eens tot tevredenh-eid kan stemmen, komen opening en eindspel er veelal ,,bakaaid" af. Kennisneming van de voorschriften der theorie, gepaard' aan syste- matische beoefening, lijkt ons het enige mid- del tot verbetering. Eien eenvoudig boekje heeft al menigeen op dreef geholpen. Wie daamaast de damrubrie- ken in diverse kranten napluist en veel par tijen met overleg naspeelt, zal resultaten be reiken, waarvan hij nimmer gedrdomd had... En dan natuiurlijk iedere partij noteren, die men zelf speelt! Voor wie wil leren dammen, is dat een eerste vereiste. We doen nu een paar grepen uit onze aan- tekeningen, welke wij tijdens de wedstrijd maakten. Stand I. (8e bord TerneuzenZaamslag). ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 1- 14—23 2. 3420 1822! 3. 3024 2227! Het systeem, dat we meermalen behandel- den. 4. 2419 (of?) 23X25 5. 1510 259! Zw. 2539 en 3922 leiden tot dezelfde winst. 6. 104 gedw. 922! en wit kon opgeven. Na 1423 was nog een tweede winst mogelijk voor zwart. 1- 14—23 2. 24—'20 23—'32 of 23—37 of 41 of 46. 3. 3024 1823! 4. 15—10 Wit 2014 komt op hetzelfde neer. 4. 23—29! en zwart wint! Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. WIT 47 48 49 50 Prjjsvraag voor clubs. In het op 1 Maart a.s. verschijnende no. 3 van ,,De Damgids" begint de hoofdredaoteur, de oud-wereldkampioen B. Springer, een spe- eiale rubriek voor de damclubs. In 4 achter- eenvolgende nummers wordt een serie partij- standen ter oplossing gegeven. Op de club- avonden of thuis kuinnen deze standen door de leden bestudeerd worden. Iedere secreta ris zendt telkens binnenJl14 dagen na plaatsing de oplossingen namens zijn club in. Er worden fraaie prijzen uitgeloofd. (Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de redactie, Winigerdstraat 26, Den Haag. Wit aan zet stond hier voor grote moeilijk- heden! 40—34, 39—34, 33--28, 42—37, het was allemaal onspeelbaar. Men ga zelf even na, waarom! Wit speelde daarom 3631?, waarna de partij spoedig onhoudbaar bleek. Het valt dus niet mee, in de diagramstand een voor wit bevredigende voortzetting aan te geven. Ook 2721 en 32X21 voldoet maar half. Wel is izw. 1116 dan verhinderd wegens 3934 en 3329!, maar na de afruil 32X21 kan zwart vervolgen met 1218! (wit 21X3); 1116 (wit 3X29) en 23X45 met grote winst- kansen. Zodoende blijft er niet anders over dan 2520 (zw. 14X25) en 4034! Een goed en kansrijk schijfoffer. Men onderzoeke het eens! Stand II. Eindspel bord 5. Zwart16 en 18, Dam op 14. Wit: 15, 24, 30. Nadat wit een paar keer de remise had laten schieten, kwam men aan bord 5 tot bovenstaand1 eindspel, dat met zwart aan zet op twee manieren te winnen is. Als volgt won zwart (Andr. G.) in de partij. Een bekend geniaal stukje van Weiss ont- lenen we aan het proefnummer van ,,De Damgids". ZWART 1 2 3 4 5 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. In verband met den te Rotterdam in het Feijenoord-stadion te spelen wedstrijd tus schen het Nederlandsche en het Hongaarsche elf tal, hebben voor deze week, zooals gebrui- kelijk is, de wedstrijden voor den Koninktij- ken Nederlandschen Voetbalbond geen door- gang. Voor bovengenoemden wedstrijd is het eltf- tal van Hongarije als volgt samengesteld Doel: Szabo. Achter: Koranyi en Biro. Midden: Lazar, Turay en Dudas. Voor: Beki, Dr. SArosi, Zsengeller, Cseh en Titkos. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C. iHet is wel een heel sober programma, dat in deze klasse moet worden afgewerkt, want alleen staat hierin vermeld de plaatselijke ontmoeting tusschen de reserves van de Ter- neuzensche Boys en het derde elftal van Ter neuzen. Biji de eerste ontmoeting werden de reservisten der Boys geklopt met 31 en ge- zien de tot nu toe bereikte betere resultaten van Terneuzen 3, is er zeer veel kans, dat ook ditmaal de overwinning door deze ploeg zal worden behaald. 2e klasse B. Al staat Terneuzen 4 nog op de vierde plaats en bezet momenteel Hoek de tweede plaats, bij aanschouwing van het ranglijstje bemerkt men wel, dat beide elftallen er naar streven om den kampioenstitel in de waoht te sleepen, zij het dan dat Hulst 2 nog als em- stige medecandidaat kan worden aangemerkt. Zooals de zaken thans staan, kan men als .in- zet van deze ontmoeting beschouwem het, in het bezit nemen van de eereplaats. Beide ploegen maken een goed seizoen door, want Terneuzen 4 heeft een gemiddelde van niet minder dan1 1.75 en Hoek heeft 1.60 als ge middelde. Men zal dus moeilijk kunnen zeg- gen welke ploeg in dezen strijd de sterkste zal blijken te zijn. Terneuzen 4 werd op eigen terrein nog niet geklopt en slechts eemmaal moest zij zich op haar domein met een pun- tenverdeeling tevreden stellen. Indien het Terneuzen 4 zou gelukken met Hoek de punten te verdeelen, dan zijn haar kansen aanmerke- lijik gestegen. Hiertegenover staat echter, dat Hoek reeds geheel met de derde candidaat Hulst 2 heeft afgerekend, terwijl Terneuzen 4 tegen dit elftal nog tweemaal moet uitkomen. Het derde elftal van Axel krijgt het niet zoo moeilijk nu bij haar op bezoek komen de reserves van Ria, die nog steeds wachtande zijn op het eerste winstpuntje in deze co*n- petitie. 9

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 6