ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ABDIJSIROOP No 9880 VRIJDAG 24 FEBRUARI 1939 79e Jaargang Binnenland Buitenland Werk! verouderde hoes t TWEEDE BLAD NBDER1AND ERKENT FRANCO DE JURE. DE KONING VAN EGYPTE SPREEKT TOT ZIJN VOLK. AKKER 'S v&ist&dcbe NEUZENSCHE COURANT De regeeringspersdienst deelt mede, dat aan dial agent van de Nederlandsche regeering bij bet bewind van generaal Franco opdracht is verstrekt, aan dat bewind mede te deelen, dat bet door de Nederlanidsehe regeering de jure wordt erkend als de regeering van Spanje. MINISTER COLIJN TE NIJMEGEN. 'Minister Colijn heeft Woensdag, vergezeld van zijn secretaris, den beer W. Reyseger, een bezoek aan Nijmegen gebracht. De Minister was Dinsdagavond aamgekomen en heeft den nacbt in een hotel doorgebraobt. Woensdag heeft bij. een bezoek gebracht aan de Heilige-Land-'Stichting, waar hij 'n bespre- king had met mgr. A. iSuys, met wien de Minister ook de lunch gebruikte. Woensdagmiddag heeft Z.Exc. het tehuis voor den oud-Indischen militair, huize Insu- linde te Hees, .bezocht. Hier werd de Minister ontvangen door het bestuur. Het geheele ge- foouw v^erd beizichtigd en de Minister onder- hield zich met de bewoners, waarvan er enike- len waren, die onder hem in Atjeh hebben ge- diend. Aan het einde van zijn bezoek betuigde de Minister zijn groote voldoening over het tehuis, aan welks stichting bij een belangrijk aandeel heeft gehad. Woensdagmiddag met den trein van 15 u. 49 is de Minister naar Den Haag vertrokken. BELANGRTJKE OPDRACHT AAN NEDERLA NDSCH BEDRIJF. Uitvoering van havenwerken in Venezuela ten bedrage van veer- tien millioen gulden. Op 16 Februari j.l. werd te Caracas de aan- bestedlng gehouden voor een zeer groot water- ixnrwkundig werk, n.l. de verbetering en uit- breiding van de havenwerken te La Guaira (Venezuela). Hiervoor schreven tien firma's in, onder wie twee Nederlandische ondememingen. Ondaniks de scherpe buitenlafidsche concur- rentde wist de Nederlandsche firma de N.V. Aannemersbedrijf v.h. Fa. T. den Breejen van den Bout te "Berg en Dal de belangrijke op- diracht te verkrijgen. Het werk zal drie jaar vorderen. De kosten zullen omgerekend in Nederlandsche valuta, ongeveer veertien millioen gulden bedragen. Een ibestaande pier moet verlengd worden, een tweede pier moet geheel worden gebouwd en voorts moeten twee kaden worden aange- legd, terwiji de haven op een bepaalde diepte moet worden uitgebaggerd. Alle ingenieurs, die het wenk leiden, zullen Nederlanders zijn, evenals het overige tech nische en opzichthoudende personnel voor de bediening van het materiaal, dat uit Nederlar.d naar Venezuela zal worden ovengebracht. HET WETSONTWERP INZAKE EEN ALGEMEENE TIEN J A ARLIJKSCHE BEDRIJFSTELLING. Aan het verslag der Tweede Kamer over het wtetsontwerp inzake regelen betreffende een algemeene tienjaarlijksche bedrijfstelling is het volgende ontleend: iSommige leden maakten bezwaar tegen het aeer hooge bedrag van f 485.000, dat met de telling van ndet-agrarische bedrijven gemoeid zal zijn. Zij drongen er op aan, dat de perio- dieke bedrijfstellingen zullen worden heperkt tot het verzamelen van de werkelijk nood- zakelijke gegevens, met weglating van alle overhodige franje. Eenige van deze leden meenden, dat de be drijfstelling zonder bezwaar nog eenige jaren zou kunnen worden uitgesteld. Vele andere leden sloegen die waarde eener goed voorbereide en met nauwgezetheid uit- gevoerde bedrijfstelldng hoog aan. Een bedrag van f 485.000 voor het verzamelen van de nood- z&kelijke gegevens kwam hun niet onredelijk voor. Het denlkbeeld, de bedrijfstelling nog eenige jaren uit te stellen, achtten deze leden niet verstandig. In de eerste plaats zouden zij het onwenschelijik achten, dat langer dan nood- zalielijk is blijft voortbestaan de toestand, dat wjj ons van de gegevens van 1930 moeten be- diienen. In de tweede plaats merkten zij op, dat een bedrijfstelling, die niet tegelljik met een volks- en beroepstelling gehouden wordt veel meer zou kosten en waarschijnlijk ook minder betrouwbare uitkomsten zou opleveren. ADRES OVER DE SPELLING. De vier samenwerkende organisaties van leeraren bij het gymnasiaal en middelbaar on- derwijs hebben den ministerraad een nieuw adres over de spelling gezonden, naar aanlei- ding van de mededeeling van den minister van Onderwijs aan de Eerste Kamer, dat de regeering na ontvangst van het nadere rap port der commissie-tFockema Andreae b'j Kon. besluit een wijziging in de vigeerende spel ling zal worden aangebracht. Adr. zijn van meening, dat een dergelijk Kon. besluit dat niet op de wet steunt, de bestaande verwar- ring nog zal vergrooten, en acht een derge- lijken maatregel bovendien scbadelijk voor het onderwijs. De conclusie van het adres is een verzoek aan den ministerraad, om het Kon. 'besluit niet uit te roepen maar de aangekon- digde wettelijke regeling af te wachten; mocht een maatregel absoluut noodig zijn, dan voere de regeering de ongewijzigde spelling-1934 volledig in. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetensohappen heeft in de Memorie van Ant- woord aan de Eerste Kamer over zijn begroo- ting het spellingvraagstuk behandeld en daar- de indiening van een wetsontwerp met he- trekking tot de schrijfwijze van de Nederland sche taal in het vooruitzicht igesteld. Het wets ontwerp ligt gereed en is naar de Minister te kennen geeft daar de wet ook voor het overzeesch gebied van het Rijik zal moeten geldien, den daarvoor aangewezen instanties toegezonden. Eigehlijk zou naar de mee ning van de regeering het instellen van een spelling, die afwijikt van de wettelijik erkende (die van De Vries en Te Winkel) moeten be- rusten op de wet. De regeering acht het ech- ter noodzakelij'k zonder de aangekondigde wet af te wachten, hij' Koninklijk Besluit een wijzi ging te brengen in de spellirgregeling, die in 1934 en daarna in 1936 bij Kon. Besluit is vastgesteld. Volgens de verklaring in de Memorie van Antwoord is nu dus spoedig de spellingrege- ling te verwachten, die de regeering ook zelve in haar stukken zal gaan toepassen. De regee ring houdt zich nl. aan de verzekering, ge- geven in de Memorie van Antwoord (van 9 April 1938) ter zake van de-onderwijsbegroo- ting van verleden jaar. Zij zal dus, nadat zij zich de adviezen over de technische herziening van het woordbeeld en enkele andere punten van de commissie-Fockema Andreae ten nutte heeft gemaakt, zich zelve onderwerpen aan de Examenspellingregels 13, welke op de e-, o- en s-spelling betrekking hebben. Daaren- tegen zal zij voor de school een regeling van kracht doen worden, die in bepaalde opzichten zal verschiilen van't geen de Examenspelllng- 1934 op het. punt van de verbuiging en de voor- naamwoordelijke vervanging voorschreef, daar deze regeling ,,voor de taal een achteruitgang beteekent". Het besluit van de regeering om zelve ,,regering", ministeriele", voorlopig verslag" en ,,Binnenlandse Zaken" te gaan schrijven zal allicht invloed hebben op een toenemen van het aldus spellen van de woorden in maat- schappelijike kringen. Men zal, dunikt ons, schrijft het Handels- blad, goed doen, dezen gang van zaken wijs- geerig-berustend te aanvaarden. Na de periode-Siegenbeek, waarin men ,,regering" en ministeriele" schreef (zelfs zonder trema op de e!), kwam het tijdperk-De Vries en Te Win kel, waarin onze ouders en wij regeering" en ,,ministerieele" schreven en schrijven. Na eenigen tijd zal men allicht weer inzien, dat er voor -eeren, -eering en -eele toch wel het een en ander te zeggen viel. Grooter zijn in het algemeen de bezwaren tegen het plaats maken van de seh voor de s. De gevolgen van de hijna algeheele vervanging van het sch-teeken door de s zijn in 1934 en ook daarvddr te weinig critisch bekeken. Men had in elk geval een uitzondering kunnen maken voor gelijkluidende woorden alsasch as, wassohenwassen, wischt van wissohen n-aat wist van weten. Ten tweede komt men er mee tot een groot aantal dubbelspellingen van aardrijksikundige namen en de afleidingen daarvan. Er bestaan immers duizenden eigennamen, waarin bijvoeg- lijke naamwoorden als ,,Nederlandsch(e)", ,Nederlandsch-Indisch e..Hollandsch e ,,Amsterdamsch(e)", ,,Haagsch(e)", enz. enz. voorkomen. Dit zou een uitzondermgsregel wettigen (ook voor den uitgang -isch liet de Examenspelling een uitzondering gelden!) die het behouden blijven van de sch in aardrijks- kundige namen en de afleidingen daarvan voorschrijft. Dus niet alleen ,,Nederlandsch- Indie", maar ook ,,Krommemesche blikwaren" en ,,Fransch-Russisch Verbond". Wat de regeering voomemens is op het punt van de verbuiging en de voomaamwoordelijike vervanging vast te s'telen, blijkt thans niet zoo iklaar als uit de vorige Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer (9 April 1938), waarin de Minister te kennen gaf: ,,Met be trekking tot woordgeslacht en voomaamwoor- delijke aanduiding acbt de regeering terugkeer tot De Vries en Te Winkel op een aantal gron- den van paedaigogie en taal geboden." De Minister verklaart nu weliswaar, dat in dien geest een wijziging van het K. B. van 18 Juli 1936 zal worden bevorderd, maar een vooraf- gaande passage stelt ons voor de vraag of de opzet is een grooter aantal categorieen van mannelijke woorden door regels te laten aan- wijzen, dan wel alleen een aantal mannelijke woorden te doen opsommen in een lijist. Wij- mogen aannemen, dat de onmisibaarheid van regels voor de door ,,zij" en ,,baar" te vervangen woorden voor den Minister onom- stootelijk vast staat. Een geheel van voor- schriften voor de mannelijk te verbuigen sub- stantieven is eobter eveneens onmisbaar, wil men aan de traditioneele gescbreven taal een deel althans hergeven van het domein, dat anders geheel dreigt verloren te gaan. „Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland." „IV0R0L"De Nederlandsche tandpasta Ingoz. Med. SAMENWERKING TUSSOHEN NEDERLAND EN ENGELAND. Naar men zich herinneren zal heeft het Eerste Kamerlid Van Vessem aan de Ministers van Algemeene Zaken, van Buitenland-che Zaken en van Defensie, vragen gesteld, hehel- zende of de Ministers kennis genomen hadden van het bericht volgens hetwelik de Britsche onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken in het Britsche Lagerhuis op 9 Februari jl. op een vraag betreffende samenwerking tusschen de Nederlandsche en de Britsche re- geeringen op het s'tuk van defensie-aange- legenheden in het Verre Oosten heeft ver- klaand, dat in zooverre hesprekingen hebben plaats gevonden als betreffen ,,de noimale uitwisseling van inlicbtingen omtrent techni sche punten verband houdende met defensie- aangelegenheden". De heer Van Vessem heeft verder o.m. ge- vraagd of dergelijke .uitwisseling van inlich- tingen" wel in overeenstemming is met vroe- gere afgelegde verklaringen door den Minister van Defensie, sinds wanneer deze inlichtingen plaats vinden eri of zoodanige hesprekingen ook met andere buitenlandsche regeeringen gesehieden. De Ministers hebben thans geanitwoord, dat met ,,de normale uitwisseling van inlichtingen" alleen kan zijn gedoeld op inlichtingen, welke door tusschenkomst van militaire en marine- attachd's worden verkregen en betrekking heb ben op technische gegevens, die volgens inter- nationale gewoonte wederzijds worden ver- strekt, voor zoover de defensie-belangen zich daartegen niet verzetten. Van Nederlandsche zijide zijn bedoelde attache's verbonden aan de legaties in Frankrijk, Belgie, Duitschland, Engeland en de Vereenigde Staten van Ame- rika. Omgekeerd zijn attache's van genoemde staten (pn van nog enkele andere staten) ver bonden aan de legaties in Nederland.. Wat steeds algemeen, en dus ook voor Nederland, als normaal is heschouwd, behosft geen nadere bevestiging, van welke regeering ook, als ziijnde niet in strijd met de zelfstan- digheidspolitiek van Nederland. HET NIEUWE BELGISOHE KABINET IN HET PARLEMENT. Gisteren is Pierlot's kabinet in het parle- ment verschenen en werd de regeeringsver- klaring voorgelezen. Deze werd vrij koel ontvangen en ook was de belangstelling niet steeds groot. Deze steeg, toen de heer Pier- lot het cultureele vraagstuk aansneed. ISedert een halve eeuw is het bewustzijn van de Vlaamsche volksgemeenschap ont- waakt, aldus Pierlot. De Nederlandsche taal heeft in het openbare leven en in dat van de natie haar plaatsw^der ingenomen. De Vlaamsche beweging b6eft zich ontwikkeld met een expansiekracht welke het bestaan van den Belgischen staat in gevaar zou hebben gebracht indien zij bekneld waren gebleven. Zij moet integendeel binnen het raam van het rijk tot verderen bloei worden gebracht. Zoo- doende zal deze beweging het hare bijdragen tot de grootheid van het gemeenschappelijke vaderland. Met wijsheid, doch in een veel te langzaam tempo, zijn belangrijke hervormin- gen ten bate van de Vlaamsche gemeenschap tot stand gekomen. De voltooiing van deze maatregelen moet echter nog tot een goed einde worden gebracht. Ik denk hierbij aan de wensch van een aanzienlijk deel van de openbare opinie, die de cultureele autonomie wil zien tot stand komen door middel van administratieven arbeid van het departement van openbaar onderwijs en het wezen en het karakter van de beide taalgemeensohappen. Verschillende ontwerpen zijn in dit verband gereed gekomen. De regeering zal deze ont werpen bestudeeren zonder vooroordeel, doch zich daarbij laten leiden door de volgende oogmerken: het verleenen van autonomie aan de cultureele gemeensohappen en het hehoud van de eenheid van den Belgischen staat. Deze principes zijn gemakkelijk met elkaar te verzoenen door middel van een administra- tieve aanpassing, welke rekening houdt met het bestaan van twee cultureele bewegingen en tevens met alles wat zij gemeen hebben op het gebied van het nationaie leven. De minister-president besloot zijn rede met een beroep op den welwillenden steun van de Kamer en op de eendracht van alle Belgen. Ongeveer twee derde van de katholieke frac- tie juichte mr. Pierlot toe, toen hij het spreek- gestoelte verliet, een aantal fracties onthiel- den zich van applaus. Bij het debat kwam weer in de eerste plaats het geval-Martens naar voren, en de nieuwe beschuldigingen die tegen deze zijn geuit. De minister-president begaf zich onmiddel- lijk naar de tribune en antwoordde, dat, indien de beschuldigingen van verMikktng bevestigd zouden worden, alle Belgen hem heslist zullen afkeuren. De regeering zal daarnaar zelf een onderzoek instellen. 'Verscheidene Waalsche Kamerleden en ook de Brusselsche liberale afgevaardigde mr. Mundeleer riepen luidkeels, dat de regeering in afwachting van de tot standkoming van deze commissie de benoeming van dr. Mar tens moet opschorten, maar minister Pierlot antwoordde, dat men geen overhaaste beslis- sing mag treffen en dat deze benoeming oovendien door de vorige regeering en niet door hem werd gedaan. De tusschenkomst van den Brusselschen burgemeester Max, sprekend uit naam van de liberale fractie, werd op een kruisvuur van interrrpties onthaald. De heer Max verweet het vorige kabinet de openbare opinie te hebben getart en beleedigd. iMr. Spaak riep den Brusselschen burge meester foe: Uw ultimatum heeft het kabinet doen vallen. Het gaat niet op, aldus de heer Max, thans dezelfde houding aan te nemen als indertijd de Fransche regeering, toen zij beweerde, dat er geen zaak-Dreyfus bestond: Ik zeg: Er be- staat wel een zaak Martens. De nieuwe minister-president stelde voor de cultureele autonomie aan Vlamingen en Wa- len te verleenen. Wij gaan dus regelrecht naar de scheiding. De eenheid van het land wordt door de huidige regeering in gevaar gebracht (applaus hij de liberal en). Aan het eind van het debat, dat heden ver- wacht wordt, zal over een motie van -ver- trouwen in de nieuwe regeering worden ge- stemd. FRANKRIJK VEAAGT ANDEREN LANDEN MEDE DE VLUOHTEUNGEN TE HELPEN. In antwoord op het feit, dat bepaalde bui tenlandsche bladen critiek op de Fransche regeering hebben uitgeoefend wegens de ge nomen maatregelen ten aanzien der Spaan- sche vluchtelingen, merkt Havas op, dat Frankrijk ten voile aan de humanitaire ver- plichtingen heeft voldaan. De 350.000 vluch telingen, die nu in Frankrijk zijn, bezorgen de Fransche regeering een last van 3% mil lioen per dag. Overigens tracht de Fransche regeering te weten te komen of buitenland sche regeeringen, met name die van Enge land, de Vereenigde Staten en Rusland, be- reid zijn bij te dragen tot den steun aan de vluchtelingen, hetzij door subsidies hetzij door op hun grondgehied Spanjaarden toe te laten. Het Britsche en Amerikaansche Roode Kruis hebben gesteund door het zenden van geld en levensmiddelen, maar weigerden vluchtelingen te ontvangen. Ondanks ver scheidene stappen heeft de sovjet-regeering niet geantiwoord op het beroep der Fransche regeering. Koning Faroek, de 19jarige Egyptische vorst, heeft, meldt de N. R. Crt., Dinsdag ter gelegenheid van het Mohammedaansche nieuwjaar een radiorede gehouden tot zijn volk. Hp zeide daarin, dat hij zich door nie- mand liet influenceeren. ,,Ik neem de gelegen heid te baat", zoo begon hij, ,,een heetje over mijzelf te praten, opdat u mij beter zult lee- ren kennen en meer op mij zult vertrouwen. A1 ben ik zeer trotsch op wijlen mijn vader, is het toch mogelijk, dat ik in bepaalde hoe- danigheden van hem verschil, maar ik ver- zeiker u, dat ik de kenmerkendste eigenschap- pen van zijn aard heb meegekregen. Evenals hij laat ik mij door niemand influenceeren, wanneer ik eenmaal iets heb onderzocht en tot het besluit ben gekomen, dat het van be- lang zal zijn voor mijn volk, zoowel voor het individu als voor het geheel. Mijn zelfvertrou- wen en mijn vertrouwen op God bezielen bij mij de leiding der zaken en leiden mijn oor- deel, maar dat belet mij niet te luisteren naar de denkbeelden van ervaren lieden." De Koning maakte een zinspeling op het a.s. huwelijk tusschen den kroonp.rins van Iran met zijn zuster als een gelukkige ge- beurtenis, welke de eendracht tusschen het Egyptische en het Iraansche volk nog zal versterken. De Koning besloot met zijn ver trouwen uit te spreken "in het jonge geslacht. WIE ZAL DE NIEUWE PAUS ZIJN? Daaromtrent schrijft de correspondent van de iH. Crt. te Rome: Het thans op handen zijnde conclave heeft een beteekenis, welke ver uitgaat boven de belangrijkheid der laatste Pausverkiezingen. Voor de eerste maal vergaderen de kardina- len weer in voile en door niemand betwiste souvereiniteit. In onzen onrustigen tijd, welke ons voortdurende op het deksel van een vul- kaan laat leven, heeft het pausdom als alge meen erkende vrede3factor een invloed als nooit tevoren. (Het vraagstuk, wie de komen- de Paus zal zijn heeft in belangrijke mate de aandacht van de politieke kringen in de wereld. In alle Romeinsche en ook Vatieaan- sohe kringen wordt druik gewikt en... ,ge- raden. Het probleem is er op het oogenhlik niet slechts, of er een ,,godsdienstige" dan wel een „politieke" Paus zal worden gekozen, maar ook of de eventueele politieke" Paus ,,autoritaire" of ,,democratische" of daartus- schen in liggende sympathieen zal hebben. Voor al deze aangegeven richtingen zijn er candidaten, ofschoon de algemeene indruk meer naar een ,,godsdienstigen" candidaat schijnt over te hellem. Om eenige namen te noemen: onder .politieke" candidaten ver- staat men b.v. de kardinalen Ascalesi van Napels, Schuster van Milaan, of den Curie- kardinaal Pizzardo. De laatste geldt als anti- fascistisch, de beide eerstgenoemden als vrien- den van 't regime. Een ,,godsdienstige" candi daat als Paus Pius X zou zijn de tot een oud Romeinsch vorstenhuis behoorende vrome kardinaal Massimi. Daartusschen zou, ook nog een strooming zijn, welke voor een uit het kloosterleven voortgekomen candidaat is, gn eindelijik de candidatuur van den vroegeren staatssecretaris Pacelli. De opvolging van een Paus door zijn vroegeren staatssecretaris is echter uiterst zeldzaam. Tenslotte zijn alle candidaturen maar losse veronderstellingen, omdat de ervaring van hijna tweedujzend jaren toont, hoe onherekenbaar de keuze der kardinalen steeds is geweest. Zelfs is er een oude spreuk, welke zegt, dat hij, die een con- claaf als ,,Paus" binnengaat, er als kardinaal weer uitkomt. DE OHINEESOHE GUERILLA. Tsjao Toeng, een der jongste en reeds meest bekende Chineesche legerleiders, die zich thans in Tsjoenking bevindt, heeft in een in terview met United Press medegedeeld, wat de reden is, dat d'e Chineesche guerillabenden thans een zoo groote activiteit aan den dag kunnen leggen. ,,Voor een groot deel van onze oorlogsvoor- raden zijn wij afhankelijk geweest van de Japanners", aldus deze commandant. ,,Bij onze aanvallen hebben wij groote voorraden materiaal op hen buit gemaakt. Thans ech ter zijn wij met de hulp van de oentrale Chi neesche regeering bezig een geheele organi- satie van voorziening in het leven te roepen, een werk dat reeds bijna voltooid is en dat zich uitstrekt tot de Noordelijkste punten van China. Als de geheele organisatie gereed is, zullen onze verbindingslijnen en stations ge- lijken op de takken van een boom. Tot nu toe is het voeren van de guerilla grootendeels belemmerd door het gebrek aan wapenen. Thans echter zijn de Noord-Chineesche strijd- krachten bereid, het tweede stadium van den oorlog in te gaan. Niet langer zullen de Chi neesche strijdkrachten terugtrekken en waar schijnlijk zult ge spoedig van vele Chineesche overwinningen hooren." Het bericht, dat Chineesche boeren zich ge- willig aan de Japanners onderwerpen, ont- kende deze 27-jarige commandant stellig. ,,De hoeren zijn de ruggegraat van den oor log. Zij voorzien ons van voedsel en kleeding, zij dragen zelfs in geld hij wij ontvangen groote bedragen, waar wij niet eens om vragen!" Tsjao Toeng deelde mede, dat zijn troepen thans o.a. 40.000 soldaten in hun gelederen hebben, die overgeloopfn zijn van de door de Japan geformeerde eenheden van Ohineezen. ENGELANiyS BESLUIT INZAKE PALESTINA GENOMEN Volgens de Daily Telegraph zijn MacDonald en Butler, de voornaamste onderhandelaars van Engelsche zijde op de Palestijnsche con- ferentie te Londen, tot de conclusie gekomen, dat thans genoeg gezegd is, om hen in staat te stellen den eersten minister en het kabi net een volledig rapport te verstrekken over de Joodsohe en Arabische inzichten ten aan zien van de in Palestina te volgen politiek. Verwacht wordt zelfs, dat, indien de tijd daartoe reikt, MacDonald dit rapport van- daag reeds zal uitbrengen. 'Voor zoover op te maken valt, zal het rap port weinig hoop geven op een compromis. De Engelsche regeering zal wellicht het oogenblik gekomen achten, om de Arabieren en Joden op de hoogte te brengen van de stappen, welke zij denkt te nemen. Deze zul len wel geen oplossing op langen termijn trachten te brengen, maar een practische regeling op het oog hebben, op grond van den plaatselijken en internationalen toestand. Op den voorgrond staat het helang, dat Engeland er bij heeft om op goeden voet met de Arabische staten te blijven. Volgens de Daily Telegraph meent men, dat deze staten, die reeds zoover gevorderd zijn met de ver- wezenlijking van hun nationaie ambities, zich wel eens wat hulpvaardiger hadden kunnen betoonen om een Arabisch-Joodsch compro mis tot stand fca brengen. Zooals de stand van zaken echter is en gezien den woelarbeid, DIJ ZGO n is oppassen gebo den. Bestrijdt het chronisch worden,. gebruik de beste samenstelling, die vereenigd is in de thans versterkte Akker's Abdijsiroop. Abdijsiroop bevat van ouds beproef- de slijmoplossende en borstver- sterkende geneeskruiden en boven dien de .codeine" de krachtigste, hoestbedwingende stof. Abdijsiroop lost daardoor de slijm op, zuivert de luchtwegen, doet daardoor ge- raakkelijker ademhalen en vermin- dert de pijn en de drukking op Uw borst. De hoeststillende stof ..codeine" maakt dat U aan het eind van den dag niet uitgeput en ver- moeid zijt van't langdurig hoesten. Door Abdijsiroop te nemen be- vrijdt U zich hiervan en dan kunt U ook weer vrij en diep ademhalen. DROSERA Eenige der 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50, f 2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar (Ingez. Med.) dien agenten van vreemde mogendheden, in strijd met uitdrukkelijke aanvaarde verplich- tingen, in deze staten verrichten, is de Engel sche regeering genoodzaakt om met directe strategische overwegingen te rekenen. Als resultaat hoeft het dan ook geen twijfel te lijden, dat de Engelsche maatregelen, althans op papier, ten gunste van de Arabieren zul len uitvaHen. Aan den anderen kant zal men de Joden er op wijzen, dat het beginsel van het Joodsche Tehuis niet wordt prijsgegeven en dat op den duur de Joden misschien meer zullen winnen dan verliezen, in verband met de plannen voor de kolonisatie van Joden in andere Kolo- niale gebieden. FRANKRIJK EN ENGELAND ZULLEN FRANCO WAARSCHIJNLIJK MAANDAG DE JURE ERKENNEN. Bdrard, die Donderdag in Burgos is aange- komen, zal den rechtschen minister van bui tenlandsche zaken, generaal Jordana, in ken nis stellen van het feit, dat de Fransche re geering in beginsel besloten heeft Franco de jure te erkennen, aldus verluidt, volgens Reu- ter, te Parijs. Voorts verluidt, dat Berard daaraan zal toevoegen, dat de erkenning in het begin van de volgende week van kracht zal worden. In welingelichte kringen wordt verklaard, dat de erkenning van Franco tot een voldongen feit zal worden in een bijeenkomst van den mi nisterraad in Parijs op Maandagmiddag a.s. Men gelooft, dat de Britsche regeering, waar schijnlijk eveneens Maandag, een mededee ling zal doen uitgaan, gelijkluidend aan die van het Fransche kabinet. STRAA TNA AMBORDEN VAN TIENEN „IN OVEREENSTEMMING MET TAAL WET GEWIJZIGD". De Leuvensche studenten hebben, meldt de Brusselsche corr. van het Handelsblad, Dins dagavond in het kader van de Grammens- actie hier een grootsch opgezette ,,expeditie" ondernomen. Ditmaal was Tienen, de stad van de suiker, het doel van den tocht. Eenige honderden studenten, gewapend met de tra ditioneele stuidentenknuppels, begaven zich des avonds met een tiental autobussen naar Tienen en verspreidden zich in kleine groep- jes over het geheele stadsgebied, waar ze alien op het zelfde oogenblik alle tweetalige straat- naamborden begonnen stuk te slaan. De in verspreide orde opereerende groepjes waren z66 talrij.k, dat de politie handen te kort kwam. Had zij ergens een groepje studenten op heeterdaad betrapt, en een der daders bij de kraag gepakt, dan was in een zijstraat reeds weer een ander groepje aan den slag. De politie rende dan ook van het kastje naar den muur en ten slott-e gimg zij er toe over taxi's te charteren, ten einde zich sneller te kunnen verplaatsen. Zoo slaagde zij er in, een 20-tal studenten te arresteeren en op het hoofdbureau van politie achter slot en grendel te zetten. Het duurde echter niet lang, of de leider der studenten-expeditie liet verzamelen bla- zen, waarop alien onder het zingen van Vlaamsche strijdliederen, in optocht naai- het politiebureau trokken. Hier hielden zij een regelrechte demonstratie, waarbij de kreten: ..Grammens vrij", ,,Amnestie", .Autonomie" niet van de lucht waren. Een deputatie der betoogers hegaf zich naar binnen om den hoofdcommissaris van politie te ..sommeeren" de aangehouden studenten binnen tien minuten vrij te laten. Nauwelijks was de in het ultimatum vastgestelde termijn verstreken, of de studenten maakten zich op het hoofdbureau binnen te dringen, ten einde hun makkers met geweld te bevrijden. De politie bleek niet tegen den stormaanval der academisohe jeugd opgewassen en wellicht zouden de studenten er in geslaagd zijn, het bureau te overrompelen, indien niet op het laatste oogenblik een sterke afdeeling gen darmerie de politie te hulp was gekomen. Na een korte, maar hsvige schermutseling, waar bij over en weer rake klappen werden uitge- deeld, wist de gendarmerie het hoofdbureau te ontzetten. Pas tegen middernacht verlieten de studen ten onder het zingen van ,,De Vlaamsche Leeuw" het stadje en keerden welgemoed met hun autobussen naar Leuven terug, na er de politie van Tienen van te hebben verwittigd, dat zij eerstdaagis zouden terugkeeren om ook de nog re'steerende tweetalige straatnaam- horden in overeenstemming met de taalwet te brengen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5