Als U zich GRtsmiG aspirin VtRWOEN Buitenland en voelt, neem dan CSKti ci d M'v TERNEUZEN, 24 FEBRUARI 1939. Van onze Adverteerders De Persil-producien bieden U een leuke nieuwigheid, De Persil-producien helpen Sparen in deer duren iijd leder pakje heeft een zegel.^ Spaar en plak die zegels op?m Een verzamelkaari, die vol is, Heefi de waarde van een pop! mogen in en wordt de welvaart ten slotte geringer. Het wil ons voorkomen, dat Duitschland ons hier aanschouwelijk oeconomisch onderwijs geeft. Waar bij men dan moet bedenken, dat vele gevoa.gen van een dergelijke financieele en oeconomische politiek eerst na een aantal jaren worden ondervonden. Men denke hier aan het opteren van hestaande reserves, en het practisch verhinderen van nieuwe reserve- vorming, voor vervanging van nu nog in ge- bruik zijnde, maar straks versleten machines, aan het aanwenden der gelden van spaarban- ken, pensioen- en verzekeringskassen voor doeleinden, die geen oeconomisch mittig rende- ment voor de volksgemeensohap opleveren. Het wekt overigens wel eenige verwonde- ring, dat Roomsch-Katholieke persorganen zoo- zeer bewondering toonen voor het oeconomisch systeem van het „Derde Rijfc". Beseffen zij niet, dat er een onlosmakelijk verband is tus schen de oeconomische en de politieke dicta- tuur, met alle daaruit weer voortvloeiende gevaren ook voor de geestehjke vrijheden? V ERDOOV EN'DK MIDDELEN TEGEN RHEUMATISOHE PIJNEN. Zij zijn min of meer gevaarlijk lapwenk en het resultaat is slechts tijdelijk. Bovendien fe een rheumatieklijder, door de bp rheumatiache aandoeningen optredende storing in de touid- functie, bijzonder gevoelig voor tocht en kou, waardoor ook na het minste tochtje de pijnen weer zullen beginnen. U moet ook niet de pijnen bestrijden, maar de oorzuak hiervan, die ligt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Ge moet het kwaad met de wortels uitroeien. Wat ge noodig hebt is een bloed- zuiverende knur met Kru3chen Salts, dat lever, nieren en ingewanden aanspoort tot krachtige, regelmatige werking, waardoor het schadelijke urinezuur, dat Uw pijnen ver- oorzaakt, zal worden verwijderd. Pin als U de Kruschen-gewoonte trouw" blijft, zullen Uw pijnen geleidelijk verdwijnen, om nooit meer terug te komen. Kruschen Salts is uitslultend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogiaten fe 0,40, f 0,75 en f 1,60 (extra groot pak). Adv. LUXOR-THEATER. Uitsluitend verkrijgbaar in buisjes met oranje-band van 20 tab!. 75 ct. en oranje-zakjes van 2 tabl. 10 ct. (Ingez. Med.) dijkingswerken van circa 400 ha vruchtbaar land, gelegen achter Pieterburen, ander de gemeente Eenrum (Groningen) en ressortee- rende onder het buitendijksche waterschap ,,de shlkken", welk werk ook van groote betee- kenis moet worden geacht voor de tijdelijke werkverschaffing. Bimnen een tijdsverloop van anderhalf jaar zullen deze werken, waarmede een foedrag van 1% millioen gulden gemoeid is, gereed komen. In deze kosten wordt door ingelanden van het waterschap voor een half millioen bijgedragen, terwijl het rijk 1 millioen voor zijn rekening neemt. Bij deze indijiking zullen niet minder dan 1200 a 1300 man te werk warden gestelj, waarvan ook de stad Groningen een niet on- belangrrjk aantal zal kunnen leveren. Ook gedurende den winter 19391940 zal hier nog een 300-tal arbeiders werk kunnen vinden, welk aantal in het voorjaar van 1940 tot 600 a 700 zal kunnen worden verhoogd. Men hoopt in het najaar van 1940 met het geheele werk gereed te zijn. DE BESTRIJDING DER WERKLOOSHEH) IN DUITSCHLAND. Het kan niet anders of het moet wel de aan- dacht trekiken, dat, terwijl wij in ons land over bijna de geheele lime met werkloosheid te kampen hebben, en ook wel uit andere landen dergelijke berichten worden vemomen, men daarentegen uit Duitschland voortdurend be richten leest van gebrek aan arbeidskrachten, zdo zelfs dat men dezer dagen ook de Duit- sche meisjes die als dienstbode in Nederland werkzaam waren naar hunne heimath heeft moeten oproepen. Over die bestrijding der werkloosheid in Duitschland heeft echter dezer dagen het lid der Eerste Kamer, de heer A. C. de Bruijn, het blijkens de Handeiingen der Eerste Kamer in dat college gehad. Hij zeide o.m.: Er zijn nog altijd menschen, die meenen dat in Duitschland de werkloosheid op zoo'n I verdienstelijke wijze is opgelost. ,,Men wijst ten aanzien van de bestrijding I van de werkloosheid op totalitair, Staats- I soeialistiseh geregeerde landen. Daar is geen I werkloosheid meer; daar komt men -handen te kort. Jawel, Mijnheer de Voorzitter, indien de I Nederlandsehe regeering ik begeer dien toestand allerminst - zonder kans op critiek. I 1. een verplicbten arbeidsdienst invoerde; j 2. den militairen dienstplicht op twee jaar I stelde en het contingent vertwee- of verdrie- I voudigde 3. een politieleger instelde voor binnenland- sohe veiligheid; 4. kazemes en ziware vestingwerken, steeds meer oorlogsschepen en oorlogsvliegtuigen ging bouwen; 5. bewapeningsindustrieen ging vestigen; 6. geen controle toeliet op haar financieel beheer; de schulden last ontzaglijik deed I groeien 7. beslag zou legigen op een groot deel van de spaarpenningen van ons volk, alsmede van pensioen- en verzekeringskassen; 8. particuliere ondememingen dwingen zou deel te nemen aan z.g. ,,leeningen"; 9. ontzaglijk zware belastingen zou heffen; 10. beslag zou leggen op de eigendommen van sommige bevolkingsgroepen, enz., enz. Indien zij' een dergelijke autoritaire, Staats- socialistische, partijpolitieke dictatuur zou kmrnen en willen toepassen, dan ware het haar niet moeilijik, ook zonder een 4-jarenplan, de werkloosheid zjg. op te lossen. Doch die prijs is haar en het Nederlandsehe volk te hoog; het stelt, om met een buitenlandsch staatsman te spreken, daarvoor te zeer prijs op het inade- men van een vrije ilucht in een vrijlevend land". Uit De Standaard (a.-r.) In de Roomsch-Katholieke Neerlandiapers wordt geklaagd, dat „zelfs de gunstige re sul fa ten rdie in 'andere landen worden bereikt, waar men niet larger het doode geld, maar den menschenarbeid als de voomaamste bron van oeconomische volkskracht beschouwt", niet in staat schijnen ,,de leiders van onze I nationale ipolitiek tot het stellen van grootsche daden te kunnen bewegen". Nadat het hlad een aantal landen de revue heeft laten passeeren, vervolgt het: Wij tasten wel niet mis, wanneer wij ver- onderstellen, dat de Neerlandiapers vooral laan Duitschland heeft gedacht. Daarop wijst ook de zonderlinge uitspraak dat men elders ,,niet langer het doode geld, maar den menschen arbeid1 als de voomaamste bron van oecono mische volkskracht beschouwt". Andere be- wonderaars van Duitschlands politiek lieten zich wel in denzelfden geest uit. Maar is inderdaad het succes van Duitsch lands oeconomische politiek wel zoo overwel- digend? Te oordeelen naar recente uit- spraken van vooraanstaande mannen zou men het niet zeggen. Het levenspeil van millioe- nen is zeer laag. Er is schaarschte. Tal van artikelen zijn niet, of slechts in geringe hoe- veelheden voor het putoliek te koop. Men is, zooals ook uit de maatregelen tegen de Joden uit verschillende deviezertbepalingen, etc. blijkt, heel erg verlegen om „dood geld". Schept arbeid welvaart Is arbeid bron van volkskracht? Deze vragen kunnen niet zon der meer ibevestigend beantwoord worden. Het is immers van beslissende beteekenis, welke arbeid wordt verricht, of de arbeid, die I wordt ondemomen, een oeconomisch nuttig I effect sorteert, of het volk geestelijk er door j verrij'kt en lichamelijk versterkt wordt. Wan- I neer1 men millioenen, al is het in het zweet I huns aanschijns, allerlei improductieven arbeid laat verriehten, dan teert men het volksver- Rechtsche zeelieden Irachten in een Londensche haven een schip te bemachtigen. Dinsdagavond moest de Londensche politie ijlings gezonden worden naar de Birkenhead- haven, waar de Spaansche bemanning fan een schip, die uit aanhangers van Franco be- stond, trachten aan boord te komen van de ,,Aritz Mendi", een Spaansch schip, dat daar bijna twee jaar lag. De repuiblikeinsche be manning van de ,,Aritz Mendi", die aan boord was, wist de aanvallende aanhangers van Franco te weerstaan. ROOSEVELT ZOU ONGERUST ZIJN. President Roosevelt is met den torpedojager Warrington" van Key West (Florida) vertrokken om de manoeuvres der Amerikaan- sche vloot bij te wonen. Alvorens te ver- trekken, heeft hij per radio de intemationale Golden Gate-tentoonstelltng van San Fran cisco geopend. H Hij zeide bij die geiegenheid: ,,De volkeren van het Amerikaansche con tinent zouden, door een voorbeeld te. geven van Internationale salidariteit, wederzijdsch vertrouwen en wederzijdsche hiulpvaardigheid, in de harten van de beangstdgde menschheid de hoop levendig kunnen houden en tevens de democratic verre doen uitsteken boven de kwaadaardige bitterheid der autocratie.. Het bewaren van den vrede in het 'westelijk half- rond moet ,,een zaa'k zijn, welke v66r alles alien Amerikanen belang inboezemt". Offioieel wordt, voigens een bericht van Associated Press uit Key West, medegedeelt, dat het magelijk is, dat president Roosevelt zijn afwezigheid uit Washington zal ibekor- ten, in verband met de laatste .berichten, wel ke hem ibereikt hebben over de ontwikkeling der gebeurtenissen in het buitenland. Naar verluidt zou een bericht, dat hem sedert zijn vertrek uit Washington geworden is, betrekking hebben op een mogelijke ver- ndeuwing der eischen van de totalitaire staten in de naaste toekomst. Aan deze eischen zou waarschijnlijk kracht worden bijgezet door gebruik te maken van bevreesdheid voor aan- vallen, in plaats van gebruik: te maken van de normale diplomatieke kanalen. Roosevelt heeft op een desbetreffende vraag gezegd, niet dien juisten datum te kunnen op- geven voor zijn terugkeer van zijn kruistocht ,,wegens' den verwarden internationalen toe- stand". Hij1 gaf te kennen, dat het magelijk zou zijn, dat hij vdor 3 of 4 Maart zou terugkeeren. De juiste aard der berichten wordt niet ont- huld, doch het verluddt, dat deze ontwikke ling eerder een mogelijlkh'eid dan een waar- schijnlij'kheid is. Van de verklaring, die Roosevelt zou hebben afgelegd, is te Berlijn nog geen woord 'gepu- bliceerd. In weldnigelichte kringen beschouwt men het als ,,een nieuw voorbeeld van de oor- logspychose, die voortdurend in de democra- tische landen schijnt te heerschen". De pers wijst erop, dat Roosevelt volbardt in welover- wogen manoeuvres om de bewapeningsmarkt te stimuleeren. Ofschoon in Romeinsche kringen aan de verklaring weinig aandacht wordt besteed, wordt zij, zij het ook op een niet in het oog loopende plaats, door de kranten gepubliceerd. Een politieke waamemer verklaarde tegenover Renter, dat hij aan 'de juistheid van het be richt twijfelde, waaraan hij toevoegde, dat Roosevelt, als hij werkelijk had gezegd, wat hem werd toegeschreven, comedie speelde. Roosevelts ongerusthedd, heeft tot nu toe in de Britsche hoofdistad geen weerklank ge- vonden. Men is er meer geneigd, optimisme te putten uit de a.s. BritschDuitsche han- delsbesprekingen. Het hoofd van het depar- tement van overzeeschen handel van de Board of Trade, A. A. Hudson, is al weken lang in de weer om deze besprekingen aan den gang te krijgen. Het doel zal' zijn, dte mogelijk- heden na te gaan van samenwerking voor uit- tareidling van het internationale handelsver- keer. Uit de Ver. Staten zijn aanwijzdngen geko- men, dat de leiders van de Amerikaansche Industrie bereid zijn vertegeniwoordiigers naar Buropa te zenden, am aan de besprekingen deel te nemen. De verwachting is, dat belang- hebbende landen van het vasteland van Europa, zooals Nederland en Zweden, eveneens van hun belangstelling zullen doen blij'ken. Hoewel er nadruk op wordt gelegd, dat het hier geen officieele handedsbesprakingen geldt maar eenvoudig een zakelijke gedachtenwisse- ling tusschen belanghebbende particuliere ondememingen, is het geen geheim, dat Chamberlain zeer verlangend is naar een goed resultaat en dat hij er een verbetering van de BritschDuitsche politieke verstandhouding van verwacht. Deze heet overigens al wat van haar recente scherpte verloren. Dit staat dus tegenover de minder blijmoedige berichten uit Amerika over Roosevelts ongerustheid. CHAMBERLAIN ACHT DEN TIJD NOG NIET RIJP VOOR EEN INTERNATIONALE CONFERENTIE. Het Engelsche Lagerhuis heeft, mel'dt de N. R. Crt., het debat over de defensie en de dekking der onkosten voortgezet. Chamber lain opende de rij der sprekers met een alge- meen overzioht van de regeeringsvoorstellen en hun oorsprong. Hij wees met nadruk op de tegenstelling tusschen de besprekingen van Maandag en vroegere defensiedebatten en zei de, dat men Maandag niet het gevoel had van een schenpe tegenstelling of symptomen van bezorgdheid. Alle partijen werden gedrongen door iets als een algemeene overeenstemming ten aanzien van het wapeningsprogram en de wijze, waarop dit moet worden gefinancierd. Dal ton (labour) had Maandag noch aan de collectieve veiligheid noch aan. den Volkenbond gerefereerd. Dat schijnt er op te wijzen, aldus Chamberlain, dat de partij er zich van bewust is, dat het onder de tegemvoordige omstandig- heden geen zin heeft een beroep op den Vol kenbond te doen en dat wij op andere middelen moeten vertrouwen am de veiligheid van het land te handhaven. Geen land heeft zooveel opgeofferd en zooveel risico op zich genomen ten behoeve van den Volkenibond als Groot- Brittannie. Misschien zullen wij tot de con- clusie komen indien de Volkenbond in gebreke bleef de politiek van isancties ten uitvoer te brengen, dat dit niet toe te schrijven was aan de actie of niet-aictie van Groot-Britannie of eenig ander land, doch dat de verklaring er in gezocht moet worden, dat den Volkenbond een taak was opgelegd, welke volkomen boven zijn macht ging. Spreker wanhoopte niet, dat de aribeiders- partij tot de oonclusie zal komen, dat de eenige kans bestond, dat de Volkenbond een effectieve factor voor het behoud van den vrede zou worden, toen de gedachte werd prijisgegeven, dat de vrede door geweld kan worden opgelegd. Een lange periode van krachtsiniapanning en voorbereidirg begint thans zichtbare vruchten te dragen. In de laatste paar maanden heeft de productie van uitrusting en m'Unitie van alle soorten een op- merkelij'ke vermeerdering te zien gegeven. Het zal niet lang meer duren of wij zullen kunnen zeggen, dat de voorzorgsmaatregelen de veiligheid zullen verzekeren welke wij wen- schen. Chatfield, de nieuwe minister voor coordinatie van de defensie, heeft als voorzit ter der commissde van chefs der staven een ondervinding opgedaan, welke hem een ge iegenheid zonder weerga heeft geopend de verdedigin.gsproblemen als geheel te overzien, waardoor hij zoo bijzonder geschikt is voor het werk der coordinatie. Chamberlain vroeg zich af, of het Huis die volledige 'beteekenis vatte van de mate der thans onder oogen ge- ziene uitgave, n.l. 580 millioen, welk bedrag niet ver afiligt van de nationale schuld op kor- ten termijn in die jaren voor den oorlog. En zelfs na toewijzlng van dit enorme getal was het niet zeker of er voor de beide laatste jaren van het program-ma voldoende credieten aan- gevraagd waren, nooh of de ikosten van het onderhoud dezer enorme ibewapening in, komen- de begrootingen uit de gewone middelen be- taald konden -worden. (Ingez. Med.) Het zou mi-sdadig zijn, aldus Chamberlain, toe te staan, dat een toestand zich ontwikkelt tot een wapeningswedloop die moet leiden tot het oeconomische bankroet van heel Europa, zonder een vastberaden poging te -doen er een einde aan te maken. Indien ik zou kunnen geiooven, dat een conferentie van leiders der naties effectieve resultaten zou opleveren, zou ik niet aarzelen deze thans bijeen te roepen". Ik voel echter niet, dat thans voldoende ver trouwen gevestigd is, dat het voorstel, een conferentie te houden, uitvoerbaar is. Mis schien zou het geen slecht ding zijn, indien wij zelf een weinig meer vertrouwen zouden betoonen en ons zelf niet zouden veroorloven ieder verhaaltje te geiooven over agressieve bedoelingen van anderen. Onze uitgebreide wapening- dient alleen voor defensie-doelein- dien. Indien het waar is, dat anderen niet meer dan wij) -de bedoeling van agressie hebben, moeten wij er uit opmaken, dat wij deze ruineuze wapeningen uit wanbegrip opvoeren. Chamberlain was ervan overfcuiigd, dat zijn politieke tegenstanders en zelfs de heer Win ston Churchill, die in het buitenland werd af- geschiilderd als spooklbeeld numm-er den Churchill laohte hartelijik toen de premier hem 'bogey number one" noem.de er niet aan daohten om een oorlog te beginnen of uit te lokken en ditzelfde standpunt was van de overzijde van het Kanaal odk door vrijwel alle regeeringen onderstreept. Wann-eer de Engel sche hewapening dan alleen een defensief doel had en de bewapening van -de andere staten geen ander, kwam het er dan eigenlijk niet op neer dat deze heele wedloop op misver- standen in de politieke beoordeeling van -den algemeenen toestand berustte Niemand wil- de oorlog, iedereen wilde zich isl'echts verdedi- gen, welnu dan moest er toch een middel zijn om tot overeenstemming te komen! Chamberlain besloot met te zeggen, dat hoe- iwel Engeland er niet in kan toestemmen zijn /bewapening te verminderen, totdat zuiks kan gebeuren op grond van een algemeene over- eenkomst hij het als zijn plicht beschouwt iedere geiegenheid waar te nemen om andere regeeringen te probeeren .te overtuigen van de dwaasheid der Tichting welke wij alien volgen. NEDERL. HEIDE-MAATSOHAPPI.J. IHoewel de Nederlandsehe Heidemaatschap- pij in Zeeland reeds vele jaren verscheidene leden telt, is, meldt de N. R. Crt., tot nu toe de oprichting van een afzonderlijke afdeeling hier nog steeds achterwege gebleven. Thans heeft zich echter een voorloopig comite ge- vormd, tot oprichting van een afdeeling Zee- land. Deze afdeeling zal zich ten doel stellen de verbetering van de bodemeultuur in Zeeland, in den ruimsten zin d.es woords, overeenkom- stig de statuten der Nederlandsehe Heide- maatschappij. De opriohtingsvergadering wordt gehouden op Dinsdag 7 Maart a.s. te Goes. Dr. G. Houtzagers, adjunct-direoteur der Nederland sehe Heidemaatschappij, heeft zich bereid verklaard, op deze bijeenkomst een en ander mede te deelen over het doel, het streven en de werkwijze van de Nederlandsehe Heide maatschappij; daarna zal een film worden vertoond over de werkzaamheden. KNAAPJE IN BEERPUT GEVALLEN. Het 3jarig zoontj-e van bakker Hamelinck i te Hoofdplaat speelde met andere kinderen op j het erf van mej. D. Vermoedelijk door het j breken van de deksteen kwam het ventje in 'een heerput terecht, aldus de B. C. Gelukkig had hij zijn armpjes in de hoogte gestoken en k-on spoedig toegesnelde hulp hem j van een verschrikkelijken verstikkingsdood redden. Meisjes achter tralies". 'Hoe lang de invloed van een succesfilin wel duren kan, ziet men weer eens aan deze Fransche door Ldonide Mogui gemaakte Meisjes in Uniform". De kostschood in laatst- genoemde film was al bijna een gevangenia, hier zijn het dan meisjes achter de tralies van een tuchthuis, maar ook geuniformeerde meisjes en ook meisjes, die geplaagd worden door allerlei conflicten, die zij krijgen met een hard regime. De onmensdhelijk onsymp&thle- ke rol speelt de directrice met haar assisten- ten, de sympatlueke rol is voor de nieuwe di rectrice, die een anderen geest in de school brengt, omdat zij door humane opvoedkundige principes .bezield wordt. De film neemt zoo- wel het kwaad als het goed nogal van den gemakkelijken kant op. Zjj houdt zich eerwt bezig met uitvoerige schilderingeon van de el- lende, om ons vervolgens in enkele beelden te toonen, hoe de hekken omver vailen en tra lies worden doorgebrand, waama het verhaal verder gaat in een paradijselijke communau- tedt van meisjes, die alleen vein louter plezier in koor de schoonste liederen zingen. De moeilijkheden, die daar tusschen liggen, toe- spaart de film ons en zichzelf. iZij heeft het dan ook niet zoozeer voorzaen op het verbeterhuis met alles wat daar zooal passeert, als op het drama, dat zich ontspint tusschen de jeugdige nieuwe directrice, haar verloofde, den dokter van het instituut en een van de meisjes, een voortreffelijk karakter, dat de bijzondere bescherming van de direc trice geniet. Daaruit ontstaan allerlei hoogst tragische verw;ikkelingen, die erop uitloopen, dat de dokter en het meisje samen de vrijheid tegemoet gaan, terwijl de directrice afstand doet van alle vooruitziohten op een huwelijk en dus wel haar verdere leven aan het ver beterhuis verbonden zal blijven. GOED AFGELOOPEN. Bij het met een laadboom ophalen van on- geveer vijftien ton ijzer aan boord van het aan de werf der N.V. Koninklijke maatschap- pij De Schelde te Vlissingen liggende nieuw gebouwde motorschip Balkan voor den Rot- terdamschen Lloyd, is een defect aan de hijschinrichting ontstaan, waardoor deee zware vracht van een hoogte van ongeveea- tien meter omlaag is gevallen. iHet ijzer viel juist op den kant van een langszij liggende zolderschuit. Op deze zolder- schuit bevonden zich vier arbeiders, van wie er twee te water werden geslingerd. Onmid- dellijk schoot een motorboot te hulp, welker opvarenden de drehkelingen hebben gered. Niemand had letsel gekregen en ook de be- drijfssohade is gering, zoodat dit ongeluk goed is afgeloopen. DE RIJKS H. B. S. TE MIDDELBURG WORDT UITGESBREID. De Zeeuwsche correspondent der N. R. Crt. meldt: Het oude patriciershuis aan de St. Pieter- straat te Middelburg, waarin de Rijks H.Bi3 gevestigd is, voldoet reeds lang niet meer aan de eischen. Er is nijpend gebrek aan goede lokaliteiten en bovendien beschikt de onder- wijsinrichting niet over een terrein, waar de leerlingen tusschen de lesuren kunnen vertoe- ven. Het vrije kwartier wordt dan ook. op straat doorgebracht. Enkele jaren geleden ontstond het plan de Rijks H3jS. een aan- merkelijke verbouwing te doen ondergaan, maar tot uitvoering kwam het niet. Dezer dagen echer is het rijik door aamkooping edge- naresse geworden -van een aantal belendende perceelen in de Pauiwpoort en in de Span- jaardstraat, waardoor het mogelrjk wordt de beoogde uitbreiding spoedig ter hand te ne men. Het ligt niet in de bedoeling den voor- gevel van de Rijks H.B.S. te veranderen. In de Spanjaardstraat zal een tweede entree worden aangebraoht, bestemd voor de leer lingen. Behalve betere leslokalen, zullen deze ook een „speelplaats" krijgen. Tot de voor gemeld doel aamgekochte per ceelen behoort de voormalige stalhouderij „De vijf ringen", gelegen aan de Spanjaardstraat, een historische instelling, die ook thans aan de straatzijde nog wordt aangeduid door een merkwaardiig uithangbord, voorstellende het bezoek van een der O ran j evo rsten per rijtuig aan een buitengoed te Domburg. Tijdens koninklijke ibezoeken aan Middelburg in vroeger dagen was de stalhouderij ,,De vijf ringen" steeds koninklijke stalhouderij. DUBBHL SPAREN! Wie Persil gebruikt, spaart dubbel, Tot heil van haar huishoudkas; Zij spaart geld fen door de zegels, £n door kosten van de wasch. CI. D. Door voor alles wat gewasschen moet wor den Persil te nemen, spaart U nu dubbel, want Persil is aherzuinigst in het gebruik en be- spaart U een heele hoop werk, tijd en moeite. Bovendien kunt U, door de spaarzegels, welke zich thans op Persil en de andere Per- sil-producten Henco, Ata, iMi en Sil bevinden, te verzamelen en op te plakken op. een 'ver- zamelkaart, welke bij iederen winkelter gra tis te krijgen is, contant geld sparen. Een ge heel volgeplakte verzamelkaart kunt U bij Uw winkelier inwisselen en U ontvan-gt daar voor van hem een gulden. Dus, Dames, gebruikt regelmatig de Per sil product en dan spaart U dubbel. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Sprekende over de reiis van Bferard naar Burgos en den toestand in Spanje, bericht Le Matin, dat de Spaansche kwestie snel naar een oplossing gaat. Vermoedelijk za] Azana binnen 48 uiur aftreden, teneinde Negrin te dwingen een einde te maken aan den tegen- stand zonder hoop op succes. Dit aftreden van Azana zou het voor Frankrijk en Enge land gemakkelijker maken dte regeering van Franco te erkennen. Ook de overige Fransche bladen verwach- ten, dat binnenkort de besprekingen van Bferard te Burgos tot een goed einde zullen worden gevoerd. De ambassade van Spanje te Parijs deelt mede: De ambassade van Spanje spreekt formeel de valsehe berichten tegen, die^ met een sen- sationeel karakter, in zekere Parijsche bladen zijn verspreid en met een verdachte hardnek- kigheid, over beweerde activiteit "van Spaan sche vooraanstaande personen ter Spaansche ambassade. Deze berichten, waaromtrent men min of meer probeert te verstaan te geven, dat zij van de ambassade zelf afkomstig zijn, zijn in alle opzichten onjuist. De Spaansche ambassadeur, noch een ander door haar ge- machtigd persoon, hebben eenige verklaring afgelegd, welke aan deze fantastische berich ten eenigen grondslag zouden kunnen geven. Minister-president Negrin heeft te Valencia een aantal militaire eenheden geinspecteerd. Vervolgens heeft hij zich naar Murcia be- geven. IHet hoofdkwartier van het centrale leger heeft een nota van kolonel Casado gepubli ceerd, waarin wordt verklaard, dat de berich ten over onrust te Madrid geheel onjuist zijn. In de hoofdstad is alles rustig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2