DAMPO Moguls BoviUo GRIEPen KOU Buitenland Rheumatische pijnen een heerlijke vette vleessoep met fijne groentesnippers. 4-6 borden slechts 10 ct. TERNEUZEN, 22 FEBRUARI 1939. Dan rug en borst flink met Dampo inwrijven en Dampo diep inademeh. Wonderlijk zooals dat helptl Oooi 30 cl. Tubs 40 sb Pot 50 cl. (Ingez. Med.) stuurders, om niet te spreken van nog een paar honderd van hen buiten Java. Zijn dicht- bevolkte en grootendeels vruchtbare rijk wordt ook Solo genoemd, hoewel dit minder juist is. Toen de kraton te Kartasoera moest worden verlaten en naar een raieiuwe gunstige plaats werd uitgekeken, viel de ikeus op ten terreinen bij de desa Solo. De nieuwe kraton Soerakarta werd hiemaar ook wel Solo ge noemd en by uitbreiding het rijk ook naar de hoofdstad. 'De zoo juist overleden Soenan is de tiende van hen, die zich tooien met het praedicaat Pakoe Boewono, d.i. Spijker der Aarde, Spil waarom de Aarde draait. Hij was geboren op 29 November 1866 en is dus 72 jaar oud ge worden. Zijn vader Pakoe Boewono IX had hem al tot kroonprins laten proclameeren op 4 October 1869, to.en hij duAzend en veertig dagen oud was. 7 Augustus 1890 sloot de kroonprins een huwelijk met de dochter van Mangkoe Nagoro IV. een dichter-vorst, grootvader van den tegenwoordigen bekenden Mangkoe Nagoro VTI. Dit huwelijk bleef evenwel kinderloos. Den 17en Maart 1893 stierf Pakoe Boe wono IX, en 30 Maart 1893 werd hij opge- volgd door den kroonprins, die dus niet min der dan 45 jaren geregeerd heeft. Op 27 Oc tober 1915 sloot hij een tweede vorstelijk huwelijk, ditmaal met een dochter van den Sultan van Jogjakarta, Hamangkoe Boewono VII. Deze gemalin ikreeg den titel van Ratoe Mas (gespeld Bmas en op zijn Javaansch Hemas, doch alt te spreken als Mas of Maas) en schonk den Soesoehoenan op 23 Maart 1919 een dochter, Sekar Kedaton, d.i. Bloem van den Kraton. Sinds eenige jaren is zij de Ratoe Pembajoen, de Hooge (Prinses, van het Solo- sohe hof. Verdere kinderen werden den Soenan uit deze huwelijken niet geboren. De zoons die optreden als pangeran, rijksgroote, aan het hoofd staan van de verschillende diensten van het rjjk, de afgevaardigden bij het huwelijk van Prinses Juliana en bij het jublileum der Koningin, zijn zonder onderscheid uit bijvrou- wen gesproten. Van hen zijn er ongeveer twee dozijn; zoo ook van de dochters. Ver- soheidene onder hen zijn op hun beurt al weer grootouder; de afstammelingen van den Soe nan zijn z6o talrijk, dat zij zich georganiseerd hebben in de adelsvereeniging Narpo Wan- dowo. Den 3en Januari 1929 vierde de Soesoehoe nan zijn tweede toemboek64 Mohammedaan- sche jaren (van 354 dagen) was9iij toen oud. Den 21sten Januari 1932 werd dit gevolgd door de herdenking van het feit, dat hij v6or 40 (Mohammedaansche) jaren den troon be- stegen had. Hoewel de malaise zich reeds stegen had. Ooewel de malaise zich reeds deed een groote ommegang door de hoofdstad ge- houiden, dansvoorsteUingen en andere uitvoe- ringen den gasten aangeboden, een legerpa- rade gehouden; kortom, het was een groot Vorstenlandsch festijn van een dag of drie, waarbij bovendien de aanwezigen een gouden gedenkpenning ontvingen. Is het al moeilijk de levensbelans op te ma- ken van een zelfstandig constitutioneel vorst, nog bezwaarlijker is dit bij een zgn. zeifbe- stuurder, die in de officieele betrekking den resident of gouverneur met „vader" moet be- titelen, en den gourverneur-generaal met .grootvader" (Z.E. Jhr. Starkenborgh was omstreelks de tiende grootvader" van den toen reeds zeven tigjarigen Soenan!). Hoe vaak zal aan ,,kleinzoon" privatim de wen- schelijkheid van een maatregel betoogd zijn, waarvan public© hem het initiatief gelaten werd. Hen dozijn afwisselende residenten te Soerakarta, later go-uvemeurs, een tiental gouvemeurs-generaal te Buitenzorg, wier in- zichten in den loop van een halve eeuw zeer uiteenloopend geweest zijn wijs moet de man zijn die met de hem gelaten vrijheid weet te regeeren en zich daarbij hun tevre- denheid weet te verwerven. De vorsten van Soerakarta hebben meestal na hun dood naast hun titel een bijnaam ge- kregen, b.v. Soenan Mas, Soenan Poeger, Soe nan Bagoes de Schoone), Soenan Soegih (de Rijke); de overledene heeft op 3 Juli 1930 den bijnaam aangenomen van Soenan Wlitjak- sono, waaronder hij bij het nageslacht bekend wenschte te blijven. Dit is de Javaansch-Ma- leische weergave van Excellentie, op het dra- gen van welken titel hij recht had door den rang van luitenant-generaal, dien hij bekleed- de. Maar witjaksono beteekent in het Ja vaansch ook ,,wijs", en bij het kiezen van deizen bijnaam zal dit den Soenan zeker door het hoofd gespeeld hebben. Welnu, niet alleen formeel was hij gereehtigd tot het voeren van den titel, doch ook inderdaad had hij recht op den naam. Daarvan getuigen -vole perso- nen, die door hun ambt met hem in aan- raking kwamen. Hij moet in het bijzonder een scherpen kijk op menschen geihad hebben. De volledige naam en titels van den over ledene zijn: Pakoe Boewono (spil van de wereld), Senopati Ingalogo (aanvoerder in den krijg), Abdoerrac-hman (dienaar van den Barmhartige), Sajidin (heer van het geloof), Panotogomo (regelaar van den godsdienst), de Xde. Hij was luitenant-generaal bij de legers van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, voerde het Grootkruis der Orde van den Ne- derlandschen Leeuw, het Grootkruis der Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden en nog een twintigtal buitenlandsche onderscheidin- gen. STIC'HTING „NEDERLAND'S VOLKSKRACHT" IN HET LEVEN GEROEPEN. Onlangs is door de samenwerking van de Amsterdamsche Maatschappij voor Jonge- mannen te Amsterdam en de ,,Vereeniging tot stichting van Volkshoogescholen" te Bakkeveen tot stand gekomen de stichting ,,Nederlands Volkskracht", welke beoogt de geestelijke en zedelijke volkskracht te verster- ken door het geven van arbeid, arbeidsscho- ling en algemeene vorming aan de jongeren, die door werkloosheid of andere omstandig- heden hieraan behoefte hebben, ongeacht uit welken maatschappelijken kring of groep zij voortkomen. Het bestuur der stichting wordt gevormd door de heeren dr. J. Eijkman te Amsterdam, voorzitter; mr. O. V. L. Guermonprez te Bak keveen, J. C. G. Nieuwenhuijs te Markelo en dr. H. G. W. van der Wielen te Bakkeveen, Penningmeester der stichting is de heer D. W. de Knijff te Amstelveen, terwijl als algemeen secretaris optreedt mr. ir. B. W. Haverman, SueSkade 180, Den Haag. In het financieele curatorium der stichting hebben zitting genomen de heeren mr. J. W. Beijen, president der Bank voor Internatio nale betalingen te Bazel; H. P. J. Bloemers, burgemeester van Arnhem en voorzitter van den A.N.W.B.; mr. D. Crena de Iongh, presi- dent-directeur van de Nederlandsche Handel- Maatschappij te Amsterdam; prof. mr. A. C. Josephus Jitta, lid van den Hoogen Raad van Arbeid1 te 's Gravenhage; ir. W. H. van Leeu- wen, resident-direeteur van de Gist- en Spiri- tusfabriek te Delft en mr. P. J. Oud, burge meester van Rotterdam en oud-minister van financien. Langs verschillende wegen zal de stichting haar doelstelling nastreven. Zoo ligt het in haar voornemen een aantal kampen op ver schillende plaatsen in het land te doen verrij- zen, waarin de deelnemers op dte wijze als reeds sedert jaren in de Volkshoogeschool te Bakkeveen gesohiedt, een kampperiode van twaalf waken medemaken, waarin zij niet alleen arbeiden en daarbij in centrale werk- plaatsen en landarbeidersschoJen vakopleiding kunnen volgen, doch ook door lezingen en be- sprekingen wederom in het voile maatschap- pelijke leven betrokken worden. Het eerste kamp, ruimte biedende aan hon derd deelnemers, zal over enkele maanden in Sellingen (gem. Vlagtwedde) geopend worden. Tevens zal de stichting een kampopleiding organiseeren voor de jongeren, die zich tot de binnen-, kust- en Rijnvaart aangetrokken voe- len. Deze opleiding zal te Zwolle, in aanslui- ting bij de aldaar gevestigde schippersschool, plaats vinden. Over enkele dagen zal te Am sterdam een proefkamp aanvangen. LUCHTAFWEER DOOR PARTICULIEREN. Te Dordrecht .is een vergadering van fabri- kanten en groothandelaren gehouden, waarin generaal Van Ermel Sohermer een pleidooi heeft gevoerd voor de stichting van een fonds ter bestrijding van de kosten ter bescherming van de fabrieken en bedrijven tegen aanval len uit de lucht. Zooals de inleider uiteenzette, zal daar een bedrag van f 650.000 voor noodig zijn. Dan zal men Dondt kunnen omringem met 24 bat- terijen van 2.5 cm kanonnen. Deze zijn vol- doende om de stad met haar fabrieken en groote winkelcomplexen te beveiligen. De re- geering zal de munitie voor dit afweerge- schut beschikbaar stellen en de bediening zou uit niet-dienstplichtige Dordtenaren moeten worden gerecruteerd. Het geschut zal het eigendom van de organisatie blijven. Besloten werd binnenkort een vergadering te houden om een definitieve beslissing te men. MINISTER DE W ILDE BIJ AUTO-ONGELUK GEWOND. Op den provineialen weg Montfoortde Meem, op de brug over den IJsel, zijn Dins- dagmorgen omstreeks half negen twee auto's doordat een der wagens tengevolge van de gladheid van den weg slipte, tegen elkaar ge- botst. In een der wagens, komende uit de richting Den 'Haag, zaten de minister van Financien, Z.Exc. mr. J. A. de Wilde en de administra- teur, hoofd van den rijksgebouwendiensit, J. C. E. baron van Lynden, die zich op weg naar Grondngen bevonden. Minister De Wilde liep eenige snijwonden aan het voorhoofd op, terwijl baron van Lyn den klaagde over inwendige pijnen. In de andere auto, een militaire auto, ko- mend uit de richting Utrecht, zaten eenige militairen. Geneeskundige hulp uit Montfoort was spoedig ter plaatse. De departementsauto werd ernstig beschadigd. (Nader wordt vernomen, dat de verwondin- gen, welke Z.Exc. heeft opgeloopen, gelukkig niet van emstigen aard zijn. De minister en baron van Lynden werden ondergebracht in de nabij de plaats van het ongeval gelegen boerderij ,/Reehorst". Daa.r heeft dr. F. Ver- heijden, V Montfoort, den minister venbon- den enbaron van Lynden voorloopig onder- zocht. Hij heeft toestemming gegeven, dat beide heeren naar Den Haag terugkeeren. De minister zou, per gewone auto kunnen reizen, doch daar baron van Lynden over pijn in de rug klaagde, achtte men het beter dat de terugkeer per ziekenauto zou geschieden. Met een dergelijk voertuig zijn de heeren daarop naar de residentie tenuggekeerd. De heeren zijn per ziekenauto naar het dia- conessenhuis ,,Bronovo" te Den Haag ver- voerd, waar zij om ongeveer 12 uur werden opgenomen. Bij informatie Dinsdagmiddag aan het Dia- conessenhuis ,,Bronovo" in Den Haag deelde men van de zijde van de doktoren omtrent den toestand van Minister De Wildte en baron van Lynden het voltgende mee: Minister De Wilde heeft een snijwond aan het hoofd en een gebroken rib. Baron van Lynden heeft eveneens een snij wond aan het hoofd, ©en hersenschudding en een kneuzing op den rug. De toestand van beide patienten is op het oogenblik goed. EEN NEDERL. SCOTLAND YARD? Naar de Tel. verneemt, zijn op het departe- ment van Justitie plannen in voorbereiding betreffende de overbrenging van verschillen de politiediensten naar Den Haag. Het zou in de bedoeling liggen o.a. de centrale ter be strijding van den handel in verdoovende mid- delen" en de autocentrale, die thans beide te Rotterdam zijn gevestigd, naar Den Haag over te brengen. Ook de Nederlandsche cen trale inzake internationale misdadigers, de Nederlandsche centrale inzake falsification en het rijksbureau ter bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen zouden van Amster dam naar Den Haag worden overgeplaatst. Voorts zou het in de bedoeling liggen de rijksrecherche uit te breiden toti een rijks- recherchecentrale. Al deze belangrijke takken van dienst zouden in een gebouw worden on dergebracht en onder leiding komen van twee rijkscommissarissen eerste klasse, terwijl aan deze diensten twee rijkscommissarissen twee de klasse en eenige rechercheurs zouden wor den verbonden. Wanneer wij in deze plannen een eersten stap rnogen zien op een weg naar orde in den chaotischen toestand op politiege'bied hier te lande, juichen wij dit, aldus het blad, zeer toe. Tientallen jaren is het een vrome wensch gebleken, om deze orde te scheppen; onze politie-organisatie dateert immers uit het midden der vorige eeuw. De minister en de huidige hoofdambtenaren van justitie verdie- nen waardeering, dat zij een einde willen maken aan een situatie, die met all© moder- niteit spot en met de huidige verkeersmidde- len geen rekening houdt. DE BELGISCHE KABINETSFORMATIE. Volgens de beriichten van gisteren, was het aan den heer Pierlot igelukt een nieuw kabinet samen te steJlen. Hij hield aanvamkelijk de nam en van zijn medlewerkers evenwel geheim. Te half 12 werd giisteravond door Havas en dan nog onder voorbehoud de volgende lijst van ministers gepubliceerd: Minister-president (zonder portefeuille) Pierlot (r.k.) FinancienJanssen (r.k.) Landbouw, middenstand en oeconomische zaken: graaf d'Aspremont Lynden (r.k.). Justitie: De Schrijver (r.k.) Bmnenlandsche zaken: Marok (christen- democraat). Nationale verdediging: generaal Denis extra-pariementair Buitenlandsche zaken: Soudan (soc.). Kolonien: Wautens (soc.). Openbare werken en vervoer: Ekelers (soc.). Arbeid en social© voonzieningenDelattre (soc. Openbaar onderwijs: Blanquaent (soc.). De demissionnaire minister van financien, Janssen, had tot nu toe geweigerd deel uit te maken van het nieuwe mimisterie, doch zou op het allerlaatste oogenbik, zwiohtend voor den aandrang door Pierlot op hem geoefend, de uitnoodiging hebben aanvaard. Verwacbt wordt, dat de nieuwe regeerinig reeds Donderdag in de Kamer zal komen met een voorstel tot goedkeuring van de noodige voorloopig© credieten. De leden van het nieuwe kabinet hebben gisteren vergaderd en zouden heden! namiddag opnieuw bijeenkomen voor het bespreken van het regeeringsprcgramma. Zij zouden van avond te 6 uur ten paleiize in bij'zijin van den Koning den grondwettelijken eed afleggen, Het kabinet heeft echter thans reeds een slechte pers, men acht het geen langen levens- duur beschoren. De ..Nation Beige" acht het niet islecht op zichzelf, doch in doodzonde ge boren. De omstandigheden, waaronder dit kabinet tot stand is gekomen, moemt de ..Nation Beige" beleedigend voor de nationale eer. Het geval-Martens zaJl als een looden gewicht aan het been van deze regeering hangen. Ook ,,Het Laatste Nieuws" is van oordeel, dat de regeering Pierlot niet lang stand zal houden en vraagt zich zelf af, of het wel zin heeft met dit kabinet voor het parlement te verschijnen. De katholieken zullen waars'chijn- lijk niet bereid zijn. zi-oh en bloc achter de regeering te scharen. En als men het „Laat- ste Nieuws" mag gelooven, zou men zelfs rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat de liberalen onmiddtellijk in oppositie zul len gaan. de overeenkomst bedoeld was als een, die weer ingehaald kon worden. Daarop ant- woordde Butler, dat de overeenkomst is na- gekomen. Bij het sluiten van het accoord was het niet de bedoeling, dat de bepaling van voortdurende gelding zou zijn. Hij gaf toe, dat de sterkte van het Italiaansche garnizoen na aankomst van de 30.000 man bijna even groot zou zijn als ten tijde van het sluiten der overeenkomst. Henderson verklaarde, dat hij het antwoord als onbevredigend beschouwde en bij de eer ste gelegenheid op de zaak zou terugkomen. DE VERBLIJFSVERGUNNING TE BERLIJN. Met de verblijfsvergunningen te Berlijn voor de buitenlanders, welke vergunningen per 1 April voor alle buitenlanders en staten- loozen moeten worden vernieuwd, heeft de politie aldaar op het oogenblik veel te doen. Het blijkt, dat de politie tegenover buitenlan ders veel nauwlettender zal worden. Men kan duidelijk merken, dat er naar wordt gestreefd alle ongure elementen kwijt te raken. Personen, die tot nog toe zonder verblijfs- vergunning te Berlijn verblijf mochten hou den, b.v. omdat zij voor een te korten duur in Duitschland vertoefden, moeten zich van 15 tot 18 Februari bij de politie aanmelden. Per sonen, die buitenlandsche passen bezitten en voor een bepaalden duur een verblijfsvergun- nirng bezaten, moeten zich van 1 tot 10 Maart bij de politie laten zien. Bezitters van buiten landsche passen, die „tot nader order" te Ber lijn mochten wonen, moeten zich van 21 tot 31 Maart a.s. aanmelden, terwijl voor staten- loozen, in de eerste plaats voor menschen, die een z.g. Nansen-pas bezitten en ook voor paspoortloozen die aanmeldingsplicht tus- schen 11 en 20 Maart valt. Deze statenloozen zijn een uitgebreide groep. Hiertoe moeten ook de Vlaamsche activisten die na den oorlog naar Duitschland zijn uitgeweken, worden ge- rekend, voor zoover zij althans geen Duitsch staats'burger zijn geworden. Iedere aanvrager 24 (Ingez. Med.) DE MILITAIRE OVEREENKOMST DER A NT I- KOMI NTER N LAND EN. Een correspondent van Havas te Tokio seint uit de beste bron inliohtingen te hebben ont- vangen, volgens welke de president van dten ministerraad, Hiranoema, in een geheime zit ting van de financieele commissie van het Lagerhuis de verzekering heeft gegeven, dat het militaire accoord, dat bestemd is het anti- komintenn pact te versterken, uitsluitend ge- richt is tegen de Komintern. Hij zou deze verzekering gegeven hebben nadat ©en van de gematigdte leden van de com missi© zijn vrees er over had uitgesproken, dat Japan automatisch betrokken zou worden in een militair conflict, waarin de partners van Japan betrokken zouden geraken, ibijvoorbeeld in de Middellandsche Zee. Arita zou zich in dezelfden zin hebben geuit. In politieke kringen ikent men aan de ver- klaring van Hiranoema de allengrootste be- teekenis toe. Het ischijnt dat het kabinet- Konoje in December gereed was een militair accoord van zeer wijde strekking te onder- teekenen, op voorstel van Duitschland en Italie. Konoje zou echter op het allerlaatste oogenblik geweigerd hebben dit accoord te onderteekenen, omdat het gevaar bestond dat Japan hierdoor betrokken zou worden in een militair conflict met Frankrijk en Engeland. Merkwaardig genoeg verzette Hiranoema zich evenals Konoje, tegen een militaire over eenkomst voor het Verre Oosten, die niet aan zeer duidelijk omschreven beperkingen was ge- bonden. Uit inlichtingen welke thans zijn te venkrijgen zou zijn op te maken, dat een prin- cipieele overeenstemminig is bereikt met be trekking tot een militair accoord van militai ren ibijstand1 tegen de Komintern. Tusschen Tokio, Rome en Berlijn zullen nadere besprekingen gevoerd worden die moe ten uitmaken in welke gevalien en welke mate Berlijn en Rome steun kunnen verwachten van Toikio, wanneer de Sowjet Unie of de Komin tern er niet onmiddellijk bij betrokken zijn. JODEN, BEIIALVE ZIJ DIE „NUTTIG" ZIJN, VERLATEN DANZIG. De twee synagogen van Danzig zullen wor den afgebroken, de eene voor 1 Maart en de andere voor 1 Mei. De Joden zullen dan in particuliere huizen hun godsdienstoefeningen moeten houden. Alle edgendommen van de Joodsche gemeente, zooals terreinen van de syna.goge en begraafplaatsen, moeten aan de nationaal-socialisten worden verkocht. Jood sche emigratle op groote schaal zal worden mogelijk gemaakt en gedeelteiijk worden be- kostigd uit de opbrengst van den verkoop van een historische coUectie oud-zilver ritueel vaatwerk uit de grootste synagoge van Dan zig in Amerika. De toestemming voor den verkoop is gegeven op voorwaarde, dat de op brengst gebruikt zou worden voor de finan ciering van de Joodsche emigratie uit de Vrije Stad. In de eerstkomende dagen zal de eerste groep van 500 emigranten Danzig per auto bus verlaten en met verzegelde trelnen naar de haven worden vervoerd, vanwaar zij over- zee hun bestemming zullen bereiken, die ge heim wordt gehouden. Als deze emigratie een Siucoas is, zullen er nog meer groepen volgen. '-Eventueel zullen ongeveer 15 Joodsche kooplieden, die door hun handel in hout en haring veel buitenlandsch geld naar Danzig brengen en van de autoriteiten verlof hebben gekregen hun zaken voort te zetten, in Dan zig blijven. DE VERSTERKING VAN DE ITALLYANSOHE GARNIZOENEN IN LIBYE. Butler, de Britsche onderminister van bui tenlandsche zaken, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsche ambassadeur te Rome er door de Italiaansche regeering van in kennis gesteld is, dat 30.000 man Italiaan sche troepen nog naar Libye gezonden zullen worden. De Britsche regeering zal krachtens de Britsch-Italiaansche overeenkomst volledi ge inlichtingen over deze troepenbeweging ontvangen. De Italiaansche regeering heeft de versterking gemotiveerd met de veiligheid van Libye. De arbeidersafgevaardigde 'Henderson zeide den Italiaanschen maatregel als een inbreuk op de overeenkomst te besehouwen, doch But ler antwoordde hierop, dat de regeering de overeenkomst tot het verminderen der troe- pensberkte is nagekomen. Attlee stelde ver- volgens de vraag, of de vermindering dan in om een verblijfsvergunning moet het verzoek hiertoe tot de politie richten op een daartoe bestemd formulier, waaraan twee nieuwe pas- foto's moeten worden toegevoegd. DE FRANSOHE SOCIALISTISCHE KAJMERGROEP OOLLECTIEF VADER. De Fransche socialistische Kamergroep heeft een kind aangenomep, een Spaanseh knaapje, natuurlijk gebronsd met donkere, Weemoedige oogen, dat al thuis moet zijn in de rol van ,,kind van staat". Zijn vader, me- canicien te Bilbao, werd twee jaar geleden in den strijd om Biskaje gedood en de moeder is in de verwarring ondergegaan. Er is toen gesold met het kind, in Frankrijk en in Spanje en in het kamp van Argeles werd het koud en hongerig, temidden van de miliciens aangetraffen. Twee leden van die frac.tie heb ben het gevoed en gekleed en aan de kamera- den voorgesteld. De socialistische volksver- tegenwoordi'gers zullen voor de opvoeding van den jongen zorg dragen, „zinnebeeld van ellende en menschelijkheid". DE UITSLAG VAN HET CONCLAAF ZAL PER RADIO WORDEN BEKEND GEMAAKT. De naam van den nieuwen paus, die door het conclaaf gekozen wordt, zal onmiddellijk per radio bekend gemaakt worden aan de me- nigte op het .Sint Pietersplein. Talrijike luid- sprekers zullen aangebracht worden op den gevel van de hasiliek en langs den zuilengang. Ruim 250 arbeiders, timmerlieden, electri- ciens enz., zijn bezig met het in gereedheid brengen van de 62 kleine appartementen, waarin de kardinalen tijdens het conclaaf ver blijf zullen houden, zonder contact met de bui- tenwereld. Bijna alle kerkvorsten zullen deel- nemen aan het conclaaf. Nu de kardinalen Tappouni, Schulte en Baudrillart zijn gearri- veerd, is het college bijna volledig. Verwacht wordt nog de Braziliaansche kardinaal Leme da Silveira Cintra Sebastiano. Het is nog niet bekend, of de drie Italiaansche kardinalen Marohetti Selvaggiani, Cremonesi en Boggiani aan het conclaaf zullen kunnen deelnemen in verband met hun gezondheidstoestand. WEDEROM EEN VOORAANSTAAND CHINEES VERMOORD. De minister van buitenlandsche zaken in de Nanking-regeering, Tsjengloh is in eein huis, dat gelegen is op gebied, dat onder con- trole staat der Japanneezen, dicht bij de in ternationale concessie te Sjanghai, vermoord. Zeven onbekende personen drongen het huis binnen en schoten Tsjengloh met hun revol vers neer, waarop zij verdwenen op het onder Japansche controle staande gebied. Getroffen door verscheidene kogels werd Tsjenglih naar het ziekenhuis gebracht, waar hij overleed. Hij was een der markantste persoonlijkheden van de hervormde, pro-Japansche Nanking- regeering. AANSLAG OP JAPANNEEZEN TE SJANGHAI. Op de in verband met het Chineesche Nieuwjaarsfeest zeer drukke Nankingroad te Sjanghai, is een revolveraanslag gepleegd op een gezelschap Japanneezen, bestaande uit twee mannen en twee vrouwen. De Japannee zen kwamen uit een Chineesch restaurant en wilden juist in hun auto stappen, toen een Chinees verscheidene revolverschoten op hen loste. Drie hunner werden gewond. De dader ontkwam in het straatgewoel, zonder te zijn herkend. TIEN-URIGE WERKDAG OP DE DUrrSCHE SCHEEPSWERVEN. Het zal, naar Havas meldt, op de Duitsche scheepswerven voortaan verboden zijn met meer dan twee ploegen per dag te werken. Deze verordening van den rijksbouwcommis- saris beteekent practisch een vertood van den achturigen arbeidsdag en invoering van een tweeploegenstelsel van tien uren arbeid elk. Als reden wordt hiervoor officieel genoemd het feit, dat zich 'bij onafge'broken arbeid veelvuldig ongelufeken voordeden en dat een abnormaaL gebruik wordt gemaakt van het materiaal. Het is bekend, dat het ge'brek aan arbeidskrachten reeds talrijke ondememingen en niet alleen in de bouwvakken, er toe ge bracht heeft den arbeidsduur van 8 tot 10 uur te verhoogen en het drieploegenstelsel van 8 uur te vervangen door een tweeploegenstelsel van tien uur elk. Mijnhardtjes maken U geheel pijnvrij. Doos 30 en 50 ct. Ingez. Med. ZEER ERNSTIGE AUTOBOTSING. Naar wij vememen keerde Maandagavond de heer J. den Hamer iper auto van de markt te Kortrijk terug. Naast hem zat de heer K. 'Bareman, terwijl achterin geaeten was de heer D. Soheele Rz. mede koopman te Temeuzen. Ongeveer 7 uur passeerde men door Deinze toen plotseling de auto eenigszins van terzijde ter hoogte van de ca!bine werd aangereden door een vrachtauto, welks chauffeur naar het schijnt had gemeend nog vo6r de auto te kunnen passeeren. Door de vaart die deze vrachtauto had werd dte auto van den heer Den Hamer enkele meters meegesleurd en tegen een muur gedrukt. De auto was zeer deerlijik gehavend. De heer Den Hamer was er nit geslingerd en had verschillende wonden aan het hoofd bekomen. Terstond (kwamen de bewoners der daar staande woningen te hulp. Het kostte heel veel moeite om den heer Bareman, die in het wrak van de auto be- kneld zat, daaruit te bevrijden. Ook (hij heeft verschillende verwondingen opgeloopen en bovendien een 'been gebrotken. De andere in- zittende, de heer Soheele, is wonder boven wonder, met den schrik vrijgekomen (behou- dens enikele builen en schrammen),, doch kan izich van de omstandigheden waaronder een en ander voorviel toch geen juiste voorstelling- vormen. Na plaatselijik venloopig te zdjn be- bandeld, zijn dte 3 inwoners onzer gemeente met een andere auto naar hier gebracht, doch de heer Bareman moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Naar wij vememen maaikt de heer Den Hametr het goed, doch is hem voistrekte rust voorgeschreven. BEGIN VAN BRAND. Gisterenmongen onfcstond een begin van brand in de motortjalk Eliza", sehipper D. Oppeneer, van Hansweert, liggende aan dien Schuttershofweg alhier. De brand ontstond in de machineikamer bij het voorverwairmen. van den motor. Toen de ibrandweer, die gealarmeerd was ter plaatse ikwam, was dte brand- door daar aanwezige personen door het opwerpen van zand reeds gebluscht. OMHOOGGEVAREN Tijdens dikke mist is het ledige Zweedsche s.s. Falsterbo op de Wester-Schelde tusschen boei zes en boei zeven omhooggevaren en blij ven zitten. (Later is het schip op eigen kracht vlotge- komen, waama het de reis naar Antwerpen heeft voortgezet. LEZING VAN A. DEN DOOLAARD. Het vorige jaar gaf het Algemeen Neder- landsch Verbond het woord aan Herman de Man; dit jaar wil het weer een bekend Neder- landsch schrijver aan het Zeeuwsch-Vlaam sche publiek voorstellen, en wel A. den Doolaard, die over eigen werk zal spietcen onder den titel ,,Techniek en romantiek van deh roman". Van zijn boeken zij herinnerd aan „Orient- Expres", ,,De Herberg met het Hoefijzer", ,De groote verwildering". Over dit laatste boek zegt het maandblad Nederlandsche Bibliographie",,Den Doolaard is in al z'n boeiken de minnaar van de ontzaglijke natuur en begrijpelijk is hij in dit boek deze liefde niet voorbijgegaan. Een boek van grote bot- singen, maar ondanks dit alles van harmoni- sche eenheid. Waarlijk een der uitnemendste boeken van 1936." lEn om nog een letterkundige aan te halen, geven wij het woord aan W. L. M. E. van Leeuwen, die over Den Doolaard schrijft: ,Bij hem vindt men de romantiek van verre landen, vreemde volken, primdtieve mensen en hun hartstochtendit alles is vervuld van een grote liefde voor de natuur, een leven- verheerlijkend enthousiasme, een blijheid, v/elke stenk afsteekt bij den problematischen en pessimistischen geest van de meeste moderne romans en novellen. Zijn stijl is eenvoudig, hier en daar lyrisch, vaak innig en meestal boeiend. Den Doolaard doorkruist de minst bekende delen van Eu.ropa, zwerft door het hooggehergte en door uitgestrekte eenzame streken en vertelt daarover in zijn reisschetsen in een geestdriftigen toon". Ongetwijfeld zullen velen dezen bekenden schrijver die een boeiend verteller is op Dinsdag a.s. willen beluisteren. Men leze de advertentie. BENOEMING. Door de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg is benoemd tot beeedigd klerk ten parkette van den ambtenaar van het open baar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg, de heer Mr. W. K. N. Hengeveld, vroeger wonende te Rotter dam, thans wonende te Middelburg. De benoemde werd beeedigd ter openbare terechtzitting van genoemde rechtbanik op 20 Februari j.l. ARM A A.VG ESPOELD Zaterdag is onder de gemeente Biggekerke, op het strand te Valkenisse, aangespoeld een linkerarm van een manspersoon, welke ge heel gekleed was met zichtbaar afgerukte klee dingstuk'ken Het lichaamsdeel was gekleed met bruine waterproefstof, voorzien van ritssluiting. 'Vermoedelijk is de arm van een jonge mid- dematige manspersoon en is het lichaams deel af'komstig van een schip, aan boord waarvan een ongeluk heeft plaats gevonden. BURGEMEESTER FERNHOUT VERLAAT MIDDELBURG. Bij kon. besluit is met ingang van 15 Maart a.s. benoemd tot burgemeester der ge meente Bussum, de heer M. Femhout, met ge- lijktijdig eervoi ontslag als burgemeester der gemeente Middelburg. Dat Middelburgs burgemeester thans reeds zijn post in Zeelands hoofdstad wenscht te verlaten, zal ongetwijfeld eenig opzien ver- wekken. De Midd. Crt., die hieromtrent met den heer Femhout een onderhoud had, vemam van hem, dat zijn vertrek naar elders niet een oorzaak vindt in den werkkring zelf, of in Middelburg zelf, doch in een familie-omstan- digheid, met name in den gezondheidstoestand van zijn echtgenoote, welke blijkens medisch advies niet bestand is tegen het Zeeuwsehe klimaat. GEMEENE STREEK. Dezer dagen kwam een landbouwer te Zonnemaire, toen ,hij des morgens op het erf kwam, tot de ontdekking, dat kwaadwiUigen een regenput met drinkwater hadden on- bruikfoaar gemaakt, door daarin een groote hoeveelheid petroleum te gooien. Door de po litie wordt een onderzoek ingeste'a te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2