Gemengde Berichten Landbouwberichten Feuilleton-vertellingen Pluimvee-Rubriek HET FRANSCHE KASTEEL CLeRES. BRABANTSCHE BRIEVEN. Anti-Italiaansche houding. In Montevideo bleek het noodig, dat de Uruguay'sdhe autoriteiten den commandant van het eskader verzochten, de bemanning geen verlof te geven tot passagieren. Men had het geproheerd; een detachement was aan land gegaan, en de onverkwikkelijkste too- neelen speelden zich af; de poMtie was maar net in staat, ergere gebeurtenissen te verhoe- den. In Montevideo beweert men, dat de Ita liaansche zeelieden een provoceerende houding aannamen. Ik weet niet of dat juist .is, en eerlijik gezegd doet het er ook niet toe; het feit is voldoende, dat het tot demonstrates kwam. In Buenos Aires werd het passagieren ver- oorioofd. Maar... groepsgewijze, en onder talrijk politie-escorte, bewapend met traan- gas-bommen. Van een bezoek aan Chili werd afgezien. De Peruaansche en Ecuatoriaansche havens volgden het voorbeeld der Argentijnsche auto riteiten, en zorgden vopr ..bescherming" der gasten. Maar in Panama kiwam het tot een schan- daal: het publiek bombardeerde den Italiaan- schen admiraal met rotte eieren. En in Oosta Rica kwamen even onverkwikkelijke taferee- len voor. Wiaarop het in den aanvang ver- melde terugroepings-besluit volgde. 'Buenos Aires is kort na het bezoek van de Italiaansche oorlogsschepen bezocht door een Engelsch, een Noord-Amerikaansch, een Zweedsch oorlogsschip. Dezelfde ontvangt van de zijde der autoriteiten. En van de zijde van het publieik: vriendelijkheid, gastvrijheid. Engelsche, Noord-Amerikaansche, Zweedsche matrozen en mariniers hebben, alleen of in groepen rondgewandeld en getoerd door de straten van Buenos Aires, hebben theaters bezocht, voetbalmatches gespeeld enz. Er is geen enkel incident voorgekomen. En in de andere Latijnsch-Amerikaansche havens, door dezelfde bezoekers aangedaan, evenmin. Men is in dit werelddeel dergelijke bezoeken gewoon, en ziet ze gaame. De op- varenden van de K XVIII kunnen trouwens getuigen hoe het hier bij dergelijke gelegen- heden pleegt toe te gaan. De zaak is dat, ondanks het feit dat zoo on- geveer de helft der Argentijnsche bevolking van Italiaansche afkomst is of misschien gedeeltelijk juist daarom en dit verschijn- sel zich in de rest van Latijnsch Amerika, hoewel niet in die sterk# mate, voordoet, fas- cisrne hier een ongewild artikel is. Bovendien: men is hier van dergelijke be zoekers nieujwsgierigheid, belangstelling, ge woon. Maar... geen georganiseerde demon- straties. De Italianen maakten den indruk van demonstranten. Zij hebben waarschijnlijk bij hun vertrek bevel gekregen, op te treden a Is propagandisten voor het faseisme. Met het resultaat dat men gezien heeft. VISGHDIEVEN op heeterdaad BETRAPT. De rijksveldwacht in Haarlemmermeer heeft drie vischdieven op heeterdaad betrapt. De r ijksveldiwachters uit Vijfthuizen en Aals- meerderdijk trokken des nachts op surveil lance uit. Aan de Hoofdvaart bemerkten zij, dat aan den kant, op eenigen afstand, zich een drietal personen verdacht ophield. Behoed- zaam kwam de politie nader en overrompelden het drietal, dat te verbluft was om op de vlucht te si aan. Het bleken te zijn de gebr. L. en G., F. de S., wonende te Hoofddorp. De aangehoudenen behoefden niets te ontkennen, want zij waren van hun dubbel strafbare strooperij op heeterdaad betrapt. EEN TROUWE MEESTERES GESTRAFT. Ieder heefit, sohrijft ,,De Telegraaf" zijn hobbies. Ook de vrouw van een rechteir. Zoo zal niemand 't de echtgenoote van 'n bekend rechter in het arrondissement Utrecht kwalijk neon en, wanneer zij bijzondere aandacht schenkt aan de verzorging van twee bokjes, die den bokkenwagen iharer kinderen plegen te trekken en als zoodanig dus recht hebben op een teedere behandeling. Maar wanneer deze verzorging der d'ieren in botsinig komt met wettelijke bepalingen, komt zelfs de rech- tersvrouw in conflict met de politie, wier ,taak het nu eenmaal is toe te zien op de handel- wijze der ingezetenen. Dit heeft een rechtersvrouw, te Maartens dijk woonachtig, moeten ervaren, toen de ge- gezondheidstoestand van een barer bokjes te wenschen overliet. Het dier was herstellende van een lonigontsteiking en de veearts achtte overbrenging van het nog zwakke dier naar een warmen stal noodzakelijik. De bokken wagen kon voorloopig niet gebrui'kt worden, maar de rechtersvrouw was al dankbaar, dat zij den hasten bok van het span zou kunnen behouden en dus werd het advies van den vee arts opgevolgd. De bok verhuisde naar een warmen stal op een der Maartensdijksche boerderijen. Maar wie zal den sohrik van zijn meesteres 'beschrijven toen zij na enkele dagen vemam, dat de veestapel van den boer, bij wien het bokje was ondergebracht, aangetast werd door mond- en klauwzeer. Uit vrees, dat de bok opnieuw ziek zou worden, besloot zij onmiddellijk maatregelen te nemen. Een vergunning voor vervoer van den bok was noodig en zij zette dan ook alles op alles om het dier uit de besmette omgeving weg te halen. ,,Dan maar thuis opknappen", dacht zij. De burgemeester van Maartensdijk achtte het verstrekken van een vergunning voor ver voer onder deze omstandigheden echter niet gewenscht en weigerde. Een veterinair inspec- teur, daarna geraadpleegd, kon evenmin een vergunning verstrekken, zoodat het gevolg was, dat de bok in den warmen stal, doch in de besmetteijke omgeving moest blijven. ,,Dat nooit", zei zijn meesteres. de rechtersvrouw. Zij liet haar kennis van den regel, dat ieder geacht wordt de wet te kennen, plaats maken voor haar igevoelens en nam een kloek besluit; zij bond den bok aan een touw en nam het dier mee naar huis. Toen greep de Maartensdijksche gemeente- veldwachter in en verbaliseerde, zonder aan- ziens des persoons, de rechtersvrouw. Voor de minnelij'ke schikking, waarbij zij 75 zou moeten betalen voor de overtrading, gevoelde de geverbaliseerde niets en zoo verseheen de rechtersvrouw dezer dagen zelf voor den kan- tonrechter te Utrecht en gaf een uiteenzetting van de feit en. De ambtenaar bij het O. M., mr, Albarda, noemde dit een ernstige overtreding en zeide, dat hij verwacht had, dat de rechtersvrouw een goed voorbeeld gegeven zou hebben aan de boerenbevolking van Maartensdijk met be- trekking tot het naleven van de wettelijke bepalingen, waaraan streng de hand gehou- den moet worden. De ambtenaar wilde de teedere gevoelens voor den bok niet verklei- nen. Ik kan me voorstellen, aldus de amb tenaar, dat mevrouw veel voor haar bokje voelt, maar ik neem haar deze handelwijze hocgist kwalijk. Ik vind het erg, dat iemand als rechtersvrouw willens en wetens de wet overtreedt. De eisch luidde twee geldboeten van twintig gulden, subsidiair tweemaal tien dagen hech- tenis. Verbeurdverklaring van den ibok wilde de ambtenaar nog niet vragen. Hij vond, dat de rechtersvrouw nu voldoende gestraft was. De kanton rechter,, mr. v. d. Mersch, ver- oordeelde de menschlievende bokkenihoudster tot een geldboete van dertig gulden of tien dagen hechtenis. Met de wet kan nu eenmaal niemand bokkesprongen maken. DIEF SCHADUWDE ZIJN SEAOHTOFFERS. Nadat de politie van vrijwel alle afdeelings- bureaux maandenlang gezocht heeft naar een man, die gedurende langen tijd duizenden gas- munten stal, is het thans aan de centrale recherche gelukt den dader van deze lange reeks diefstallen te arresteeren. Het is een 60-jarige man, die Amsterdam maanden achtereen onveilig maakte en het speciaal voorzien had op gasmuntjes. Talloos waren de aangiften van diefstallen van deze vrij kostbare munten, die iederen dag uit bakfietsen, melkwagens, uit auto's en andere voertuigen verdwenen. Het onbegrijpelijke was aanvankelijk, dat blijkbaar nergens een zak met gasmunten veilig kon blijven liggen. Loopjongens, die voor hun patroons bij een distributiekantoor van de gasfabrie'k een paar zakken gaspen- ningen kochten en onderweg even een andere boodschap moesten doen, misten dikwijils bij hun terugkeer de zakken met de munten. In totaal zijn in' den loop van het laatste jaar duizenden gaspenningen die 81/, cent per stuk kosten gestolen. Niemand begreep, hoe de dief zoo precies wist waar de munten te vinden waren. Toen de centrale recherche kort geleden opdracht kreeg dit tmysterie op te lossen, wer- d'en eenige rechercheurs aangewezen om te zoeken naar den dief. Alle aanigiften van diefstallen werden nog eens nagegaan en daarbij ontdekten de politie- speurders, dat de gaspenningen vrijwel steeds verdwenen, wanneer de loopjongens, slagers of melkboeren de munten pas in hun bezit bad- den. Zoodra de loopers van een of ander distri butiekantoor met de zakken vertrokken wa ren, of bij het eerste oponthoud waren de pen- ningen verdwenen. Men trok hieruit de concusie, dat de dief reeds bij de verschillende kantoren op wacht stond en daar controleerde wie gaspenningen kocht. Na lang speuren trof men bij een kantoor een man aan, die hier herhaaldelijk vertoefde. Hij stond voor het kantoor en deed wat on- verschillig, morrelde zoo nu en dan aan zijn fiets, doch zoodra hij iemand met eenige zak ken munten uit het kantoor zag komen, volgde hij,. direct op zijn fiets. Hij bleef den melkboer, loopjomgen, slager of toakker zoo- lang volgen, totdat deze hier of daar zijn fiets even onbeheerd liet staan. Dan deed hij een greep, liet de zakken snel in een mand voorop zijn fiets verdwijnen en reed dan snel weer weg. De politie volgde dezen geraffineerden dief eenige dagen achtereen. De rechercheurs con- stateerden, dat de man zijn slachtoffers bijna op den voet volgde en op 't geschiktste oogen- bliik d'en diefstal pleegde. Dezer dagen was de dief weer op pad. Ook nu zagen de rechercheurs dat hij een slagers- jo-ngen, die kort te voren munten had ge- kochit, per fiets achtervolgde. De politieman- nen gingen den dief weer na en ontdekten, dat hij in de binnienstad op een oogenbik, waarop de jongen zijn fiets even onbeheerd liet staan, een greep in de slagersmand deed. Hij haalde ervier worsten uit. De rechercheurs schoten toe en arresteerden den dief op heeterdaad. Zij braohten hem over naar het hoofdbureau van .politie, waar zij bij fouilleering een boekje op hem bevonden, waarin precies de kantoor- uren van de verschillende distributiebureaux genoteerd stonden. Hij bekende spoedig een geheele organisatie op touw te hebben gezet, om steeds gemakke- lijker zijn slag te kunnen slaan. De gestolen munten verkocht hij weer ve.r beneden de vastgestelden prijs aan eenige handlangers, die op hun beurt de penningen aan particulie- ren verkocht en, doch dan weer een hoogeren prijis bedongen. De helers dreven er een zeer winsbgevenden handel in. Het staat wel vast, dat de dief duizenden munten heeft gestolen en daarmede zeer veel geld heeft ,,verdiend". BEWAKER IN DE CEL. GE V AN GENE ER UIT. De dertigjarige Nederlander R. is er, naar De Telegraaf meldt, Donderdagavond op avon- tuiurlijke wijize in geslaagd uit de gevangenis in Gronau (Westfalen) te ontvluchten. R. werd Dinsdagavond laat in het Duitsehe grens- gebied nabij Glanerbrug door Duitsehe douane- beambten aangehouden. Hij was toen in het bezit van goederen, welke hij in Gronau ge- kocht had en die hij naar Nederland wilde smo'kkelen. De Duitsehe beambten namen hem mee naar Gronau, onderzochten waar hij de goederen gekocht had en ontdekten op deze wij'ze, dat hij ze met Diuitsch papiergeld be- taald had, dat hij uit Enschede had meege- nomen. Daardoor had R. de Duitsehe devie- zenbepalingen overtreden; hij werd in de ge vangenis van het Ambtsgericht in Gronau opgesloten. Wetende, dat hem een zware straf wachtte, peinsde R. op middelen am te ontvluchten. Donderdagavond vroeg hij een bewaker in zijn eel te komen, omdat de .kaohelpijp, die voor verwarming boven door het vertrek loopt, zoo rookte. Toen de bewaker naar d'e pijp kwam kijken, greep R. hem aan, duwde den man in de eel, liep er zelf uit en sloot de grendels. Om buiten te komen, moest hij nog twee ge- sloten deuren passeeren, doch gelukkig- voor hem s'taken de sleutels in het slot. Op straat greep R. een fiets en reed er mee in de riehting van de grens bij Glane. Toen hij de grens bewaakt zag, wist hij niet beter te doen dan een boerenerf op te rijden, waar hij de fiets in den stee'k liet. Nadat hij door twee beken gewaad was, bereikte hij Neder- landsch grondgebied. Druipnat kwam hij in een winkel te Glane terecht, waar hij een taxi opbelde, die hem naar Enschede en weer thuis bracht. Met smakkelen zal het nu voor R. wel uit zijn. IHet kasteel Cleres bij Rouaan, dat Vrijdag ten deele in de asch is gelegd, was vooral be kend om het daarbij behoorende dierenpark maar verdiende ook op zich zelf-de aandacht. Het was in 't begin van de vijftiende eeuw herbouwd en in de negentiende voltooid op de bouwvallen van een kasteel, dat uit de elfde eeuw dagteekende. Volgens de legende zou Jeanne d'Arc in de gevangenis van die huizin- ge. een nacht doorgebracht en ook 'Henri TV moet er ondarkomen gevonden hebben; men bewaarde er zijn bed, dat in de vlammen is opgegaan. Het stond b'l den monumentalen schoorsteen, die uit de beschotten van het oude kasteel was samengesteld. De vertrek- ken bevatten onder andere een katheder en meubelen uit allerlei landen. iDe dierenverzamelingen, die niet geleden mebben, waren in gebouwen over het park verdeeld, behalve een voliere, die zich binnen het slot bevond, maar des winters altijd leeg stond. Wel is de rijke boekerij vernield, die vooral zeldzame werken over vogels bevatte. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, gehouden op Maandag 13 Februari 1939, in het Landbouwhuis te Goes. Ulvenhout, 16 Febr. 1939. Amico, Lijk twee sterre- d'iamanten fonkelend aan den staalblauwen gewulft van den nach- telijken hemel, .daar boven de inktzwarte silhouetten van de vezelende bosschen, waaruit den naaht te ritselen schijnt, lijk twee bonken van diamant, sprankelend als 25onbespatten daauw op zwarten, verschgeploegden eer- de, lijk twee veromketsende lichtsterren uit zonbeschenen kristal, zoo bloeiden open twee lichtblommen in de donkere velden van Neder land, afgepaald erf in 't zwarte gebied van deuze Weareld. Twee ziiverwibte Nachtschoonen van blan- ken bloei spitsten in sterrekrans de stralende blommeblaren uit, in 't donkere tij van Negen- tiennegenendertig. Donkere tij van de Negentiendertiger jaren, waarin de hemelen verduisterd zijn mee de lage wolken van kou egoisme, van eigenwaan, van^onderlingen haat. In deus tij' bloeiden twee lelieblanke blom- men los, gelijk ge wel meermalen ziet, dat schoonste blommen bloeien langs den mest- hoop 't Ueven wierd veul moeilijk. Den weareld- akker wierd bar dor. 't Is ko'iossaal moeilij'k geworden van dieen akker te oogsten. Goei zaad is er bekans nie aan besteed. Want mis- sohient ontkiamt 't wel, maar 't gewas groeit nie op. 't V.riest deals kapot onder de gure vlagen uit dieen killen lagen hemel. Deals verstikt 't, tusschen den wirwar van onkruid, dat sjuust op 'nan barren grond zoo welig tdert. En daar is heldenmoed noodig, om op dieen a'kker te arbeiden. Stilien, verbetem helden moed, die teugen den weerbarstigen grond tekeer gaat onider 't kraken der spieren. Verbeten heldenmoed is noodig om te zwoe- gen onder die ikouwe lochten, die dten eenza- men, stuggen mensch, daar in de dorre vlakte van den schralen akker treiteren, itot ziek- wordens toe. Treiteren mee de snerpende, snijdende sturmvlagen van wangunst, van eigenwaan, van haat. Treiteren mee den motregen van valschen spot, miskerming en dikkels verwensching! Ja 't leven wierd veul moeilijk veur dieen eenzamen boer, die daar stug, teugen alles en alien in, zijnen zwaren arbeid verzet. En hij mag wel hebhen 'nen scbedel lijk 'men ijzeren pot, z'n hart vervurmen tot 'nen woestijn, zijnen ,wil harden tot koud istaal, om vol te toouwen zijnen zwaren arbeid. Tja gemak kelij kcr zou 't zijn. veur'm, om ,.ginnen ijzeren 'kop" te hebben, gin harsen- pan! Maar net te doen of de geik was enne... dus over niks anders te prakizeeren dan over z'n edgen belangen. Maar sjuust zulke uitgeslapen ,,gekken" zijn er al zooveul in deus egoistische weareld, waarteugensjuusit 't Koninklijk gedacht veur ^.iMoreele Herbewapening" en 't Gemeen- schapsgeda<Jit" zoo fel opkomen. En daarom ploetert ie deur, dieen stuggen boer op. den dorren weareldakker; veural nou, nou dan eindelijk twee zilverblanke blommen losbloeien in dieen eigensten schralen zand- akker, daar onider die graauwe lochten. Hij zwoegt eenzaam wijer, want hij wdt: 'n Huishouwen, waarin alle lejen alleen aan eigenbelangen denken, zoo'n huishouwen is 'nen eksternest! Hij wit: 'n zaak waarin alle ,,medewer- kers" alleen op eigen belangen uit zijn, zoo'n zaak gaat er onder. En daarom verzaakt hij nie, de hem van God opgelagde taak! 'n Samenleving waarin ieder alleen aan z'n eigen denkt, zoo'n samenleving is eenen groo- ten eksternest engaat ten onder! Hij is boer! Kent den buiten. Speurt Gods bedoeiingen dus. Hij wit: in 't bosch daar gunderwijd, achter 't eerpeland, daar groeit elken boom naar den hemel, omdatalle boomen malkaars leven meugelijk maken. Den boschbojem wordt gemest mee malkaars herfstblaren. 't Vocht wordt bewaard deur malkaars kruinen, die de hitte en d'e zon afschermen. In kwaie, felle wintertijen wordt de temperatuur bewaard. deur malkaarGinnen Noordooster is opge- wassen teugen de .boomen van 't bosch, die 'm samen ontkrachten. Ieder sturmgeweld vindt z'n portuur teugen de boomen van 't bosch, die wijzen: ,,tot hier!" En zoo groeit 't bosch tot een natuurlijk paradijs, want daar is samenhang in't hestaan van al die boomen. Zoo groeit 't gras, zoo rijpt 'n korenveld, 7-<X>is de Scheppdng ingesteld deur God! Dieen boer wit dat. Nie uit boekem, opgesteld deur menschen, nie uit ,,wetten", geschreven deur menschen; nie uit kranten, niet uit radio geleid deur menschen; nie uit politieke redevoeringen, gehouwen deur menschen, hij. kent de ge- heimen van den buiten deur God, Dien ie daar ziet in Zijn werken! Die Zich niet teugensprikt in verschillende boeken in verschillende wetten, in verschil lende politieke redevoeringen, maar Die eigens een Wet is, waaraan Hij, waaraan dieen boer, waaraan elk redelijk wezen, waaraan elk dier, waaraan elken boom, waaraan elken korern- halm, waaraan el'ke planeet alleen maar gehoorzamen kan! De groote Wet der Liefde, der Saam'hoorig- heid, derGemeerisc.hap, of hoe ge die Wet betitelen zult. Neee, sjuust dieen boer mee z'n ijzeren harsenpan karf ,,-Gods water nie over Gods land laten loopen". Sjuust hij kan nie doen of ie gek is en dan alleen maar d'enken aan z'n eigen. Zijn harsenpan, zijn Redelijkheid, zijn grootste Gave Gods verzet zich daarteugen! Hoe jammer 't ook is, dat veul harsenpannen nie de wijsheid der "boomen hebben Mijn vader was van hooge geboorte, dus ,,ik" ben beter dan die boerenkevers. Mijn meesters hebben me veul lessen laten leeren, dus ,,ik" ben beter, dan die zwoeigers. ,,Ik" neb veul geld, -dus ,,ik", dus ,,ik," Dus altij ,,ik". Ocherme! Adel, Geleerdheid, Rijkdom, eenmaal komt veur ons aliegaar den lesten dag, de allerste minuut, die veur iedereen 't zelfde is. De eeuwigheid, waarin wij allemaal ,,Niks" zijn Waar zestig, zeuventig jaren van ,,ikheid" zoo belachelijk zijn! Zekers, 't is wel veul gemakkelijk om er „gin hersenpan" op na te houwen en lijk 'n dier altij op roof uit te zijn naar de vette slob bers. 't Is veul gemakkelijk om mee twee handen in de zakken langs dieen dorren giuren levens- akker te staan bespotten en te treiteren dieen stuggen, eenzamen .boer, die daar ploetert veur despotters! Ja, 't is makkelijker dieen boer zijnen arbeid kapot te critiseeren, dan te prijzen. Want gichelen, want critiseeren, want spotten en misprijzen gaat deuze dorre weareld, waar in we al tfoo content zijn mee twee schoone bloeiers, zoo triestig gemakkelijk af! Deuze weareld, wier hemmeke waait zooals de wind waait. Deuze weareld, waarin 't ..Hosanna!" en ,,kruisigt hem" malkaar steeds schaamteloos- sneller gaan opvolgen. Verlejen week was President Roosevelt den grooten raddraaier van de Waereld1. Hij stak den oorlo.g aan! Vandaag is 't alles gelogen en den Roos is 'nen soortement van Vredesbrenger (mee 'n bietje griep). In September kwam 't oorlogsgevaar uit 't Oosten., verlejen week uit 't Westen, daar- itusschen in 't Zuien. En onderwijl kirijgen wij', erme deftighedens, erme geleerdihedens, erme rijkaards, erme prullen nooit nust. Word'en we oud, schuifelen we naar 't End, in eenen angst en vrees, in eenen omrust en zurg. Ons korte leven hangt aan malkaar van proefverd'Uisteren, van 't bouwen van -bornvrije kelders, van 't kerven van loopgraven in den eerde, van 't passen van gasmaskers, van onruststokende berichten deur radio en pers, vanvervolging. Vervolging op 'den weig naar 't graf, altij vervolging, die den mensch ginnen tijd tot bidden laat...! En 'm de „ik"-ziekte bezurgt. Waaraan 't .bosch d'er Men'schheid kapot gaat, omdat elken boom den anderen in den weg gaat staan! Maar lijk twee sterrediamanten., fonkelend aan den staalblauwen gewulft van den nachtelijken hemel, daar boven d-e inktzwarte bosschen, waaruit den nacht te ritselen .sohijnt, lijk twee bonken diamant, sprankelend als zonbespatten daauw op zwarten, versch geploegden eerde, lijfc twee veromketsende lichtsterren uit zanbesdhenen kristal, zoo bloeiden open twee liohtblommen in de don kere velden van Nedierland. Twee zulverwitte Nachtschoonen van blan- ken bloei spitsten in sterrekrans de stralende blommeblaren uit, in't donkere tij van Negen- tiennegenendertig. Op 't donkerste moment begost de Gemeen- schapagedachte weer aan te gloren. De eenzame iboeren, hier en daar op gure, dorre akkers, ze hebben .nie 'heelegaar veur niks geploeterd! Huilie .gewas komt in den bloei, begint te .blossemen! Allee, da s odk de Wet van God, die ginnen zaaiarbeid zonder oogst laat, al valt den arbeid soms veul zwaar Amico, ik schei er af. 'k Wou deus, gedachten over de Gees.telijke Herbewapening 'ns kwijlt. Veul groeten van Trui, Dre III en den Eeker, en .gin honke minder van oewen t.a.v. DRe Vragen, deze rubriek betreffeande, kunnen door onze aJbonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel HI te Rotterdam. Poetzegel voor antwoord insluiteo en blad vermelden. HET SCHOUWEN DER BROEDEIEREN OP BEVRUOHTING. In Amerika heeft men in den laatsten tijd proeven genomen omtrent het onderkenncn van de bevruchting der broedeieren eenige uren en dagen nadat ze ingelegd zijn. Ddt heeft natuurlijk groote voordeelen, want als de onhevruchte eieren direct verwijderd wor den hebben zij nog waarde als consumptie- eieren. Ben belangrijke zaak is ook, dat men daardoor zeer spoedig eenige gegevens krijgt omtrent de waarde der hanen en hennen in de foktoomen. Het komt n.l. voor, dat be- paalde hanen of bepaalde hennen slecht be- vruchte eieren levcren en als men dat pas na een week merkt is vaak veel tijd verloren. Vooral tegenwoordig, waar het aantal broed eieren beperkt is tot een vast getal, is dat van veel belang. Reeds eenigen tijd geleden had men ont- dekt dat, als men bepaalde liohtstralen ge- bruikte, men spoedig een veel duidelijker beeld kreeg van de kiem in het ei dan met gewoon licht. Men nam een lamp van 500 Watt en filtreerde uit het licht alle stralen van 500 700 millimicron lengte. Men kon dan na 1215 uren in witte en bruine eieren de be vruchting reeds vasts'tellen en de onhevruchte eieren waren dan nog geschikt voor con- sumptie. 'Het filtreeren der liohtstralen geschiedde met verschillende stukjes gekleurd glas en de beste resu'ltaten kreeg men met lichtblauw en geel glas. Men legde de stukjes glas tus schen de electrische lamp en het ei in. Met 4000 eieren van Wit Leghorns werden de eer ste proeven genomen. Ze werden in een machine gelegd en om het uur werden er eenige met de lamp onderzocht en daarna ge- opend voor controle. Gedurende de eerste zeven uren schommelde de nauwikeurigheid van de bepaling tusschen 02 en 97 maar van het achtste uur lag de nauwkeurigheid reeds boven 92 Deze proeven werden genomen in een machine, die op 100° F. stond. Nog beter zou het zijn als men de broedeieren gedurende de eerste uren hij nog lager temperatuur kon houden en ze dan schouwen. Het zou er dan praktisch op neerkomen, dat men eieren ge woon in een warm vertrek legde gedurende eenige uren, ze dan schouwde en dan de be- vruchte alleen inlegde. Jammer genoeg heb ben deze proeven geen bevredigende resul- taten opgeleverd. Bij bruine eieren was het resultaat na 30 uren nog slecht en met witte eieren kwam men ook na 28 uren pas boven 90 nauwkeurigheid. De resultaten bij 100° broeden waren echter wel van praktische waarde. Hier voLgt het ovenzioht der proeven: Aantal uren Witte eieren Bruine eieren 2 5 3 4 7 10 6 41 12 8 58 22 10 82 52 12 82 70 14 86 76 16 94 84 18 94 94 20 97 93 Er blijfct dus wel een groot verschil te he staan tusschen witte en bruine eieren, maar bij de witte eieren vond men ook verschillen met de eerste proeven en kon men pas op het 16e uur boven 94 nauwkeurigheid komen. Hoe kwam dat nu? Hiedbij komt een be langrijke kwestie ter sprake, n.l. het bewaren van broedeieren voor men ze in de machines legt. Bij de eerste proef was het heet weer en werden de eieren alleen 's middags om 3 uur verzameld uit de legnesten (dit is natuur lijk sterk af te raden, broedeieren moeten l'iefst drie maal per dag verzameld worden en dan direct in een koele ruimte gehracht wor den). Gedurende de uren dat zulke eieren in de warmte liggen, begint de ontwikkeling der kiemen reeds en als men dus de eieren in de broeidmachines legt is het ontkiemingsproces al eenigen tijd aan den gang. Bij eieren die men direct koel bewaart, ligt de kiem als het ware te s'lapen totdat ze in de machine komen. Bij de tweede proef, Waarvan boven- staande tabel de cijfers geeft, was het koel weer en deze proef komt dus veel meer met de praktijk overeen, daar het in het voorjaar in den broedtijd meestal koel weer is (ook tijdsduur van bewaren der eieren is van be lang, oude eieren beginnen zich later te ont- wikkelem Tenslotte kiwamen de proeven er dus op neer, dat de beste tijd van schouwen lag tus schen 16 en 20 uren hij 100° F. Bij witte en bruine eieren lag de nauwkeurigheid boven 9'3 Bij de eerste proeven had men glazen plaatjes gebruikt van verschillende kleur. Men ziet daarbij de kiem als een k'lein wit- achtiig vlekje op den dooier liggen. De tegen- stelling tusschen dooier en eiwit wordt door het kleurenfilter sterker. Dezelfde resultaten werden hij latere proeven op eenvoudige wijze bereikt door a'ls lichtbron een z.g. daglamp te nemen van 75 Wiatt. Dat zijn lampen van lichtblauw glas. Bij het schouwen der eieren zet men daarenboven nog een blauwe bril op en heeft verder lichtfilters niet noodig. Het vroegtijdig schouwen is ook nog van belang, omdat broedeieren volgens andere proeven gedurende de eerste vier dagen het minste lijden door schokken. Bij het schou wen op den vijf'den dag of later heeft men veel meer kan® de kiemen te beschadigen dan voor den vierden dag. Dr. B. J. C. TE 'HENNEPE. Nad'ruik verboden. Algemeene Voorzitter. Bij den aanvang van de vergadering kon de waarnemend Voorzitter mededeelen, dat de Alge meene Voorzitter der Maatschappij, de heer Mr. P. Dieleman, na een langdurige afwezigheid wegens ongesteldheid, weer in Zeeland. is teruggekeerd en dat hij over enkele maanden zijn arbeid ten dienste van de Maatschappij en den Zeeuwschen landbouw weer op zich hoopt te kunnen nemen. Verhooging richtprijs der tarwe. Door de Z.L.M. is eenigen tijd geleden met kiem aangedrongen op verhooging van den richtprijs der tarwe, zulks in verhand met de groote schade, die de wintertarwe van de vorst heeft geleden. De richtprijs is volgens de meening van het Dagelijksch Bestuur te laag om bij een gemiddelden oogst een loonend'e productie mogelijik te maken, hetgeen dus zeker het geval zal zijn in een jaar als 1939, waarin vrijwel alle wintertarwe moet worden overgezaaid of zomertarwe moet worden verbouwd. Om veler- lei redenen wordt een groote oppervlakte tarwe in Nederland wenschelijk geacht, o.m. in verband met de te verbouwan oppervlakten aardappelen, vlas, gerst, erwten enz. Bestrijding van den Coloradokever. tBij het K.N.L.C. zal worden aangedrongen, dat ook in 1939 de bestrijding van den Coloradokever krachtig ter hand zal worden genomen, waartoe de invoerbeperkende maatregelen die Emgeland op grond van het voorkomen van dit insect in Neder land heeft uitgevaardigd, weer alleszins aanleiding geven. Het wordt voor een zoo algemeen mogelijke toepassing van de bestrijding van den Colorado kever noodig geacht, om, evenals in het afgeloopen jaar, het benoodigde arsenaat gratis ter beschik- king van de aardappelverbouwers te stellen. Temeer is daartoe aanleiding, daar bestrijding van den Coloradokever niet alleen een belang is voor het Zuiden, doch voor het geheele land. Overschrijving suikerbietengarantie van oogst 1938. Nogmaals zal worden aangedrongen op over schrijving van de garantie voor 50 millioen kilo gram, die in 1938 onbenut bleef, op een volgend oogstjaar. Het Dagelijksch Bestuur was van oor- deel, dat het voor de telers praktisch niet moge- lijk is zooveel suikerbieten te verhouwen, dat de beschi'kbare garantie juist wordt gebruikt. Indien inplaats van 1571 slechts 1521 millioen kg suiker bieten door de fabrieken worden verwerkt, worden de verwerkingskosten per 1000 kg suikerbieten naar verhouding hooger, waarbij de belangen van de telers zeer nauw zijn betrokken. Uit de door het Dagelijksch Bestuur verkregen inlichtingen is bovendien gebleken, dat ook de be palingen van de Dondensche Suikerconventie aan inwendige regehngen binnen het Koninkrijk der Nederlanden geen belemmerimgen in den weg leg- gen, zoodat het onverklaarbaar is te achten, dat aan redelijke verlangens van de bietentelers nog steeds niet is voldaan. Cobperatieve organisaties. De heer P. Scheelede Putter en de Secretaris werden aangewezen als afgevaardigden naar een door den Brabantschen Zuivelbond uit te sehrijven vergadering, waar de beteekenis en het nut van de cobperatie voor den boerenstand nader zal worden besproken en zal worden nagegaan, hoe de land- bouweodperatie kan worden bevorderd. Het Dage lijksch Bestuur was van meening, dat in het bij- zonder de aandacht van de jonge lanclbouwers moet worden gevestigd op de boerencodperatie, daar deze niet de reden die tot de oprichting van de uit- eenloopende landbouwcodperaties hebben geleid, hebben medegemaakt. Afgevaardigde Algemeene Vergadering Keu- ringsdienst Zeeland. De heer A. Haak te Zaamslag werd benoemd als afgevaardigde van de op 24 Februari a.s. te houden Algemeene Vergadering van den Keurings- dienst Zeeland. Varkensprijzen. Met instemming werd kennis genomen van het adres van de drie Centrale Landbouworganisaties, waarin wordt aangedrongen op verhooging van de varkensprijizen en het uit de markt nemen van zware varkens. Levering tarwe aan de G.T.Z. De aandacht van het Dagelijksch Bestuur werd opnieuw gevestigd op de voorschriften die met betrekking tot het toewijzen van tarwe aan de ver schillende pakhuizen vaniwege de Gewestelijike Tarwe-Organisatie voor Zeeland zijn gegeven, in vele gevallen aanleiding geven, dat de leveranciers hun tarwe over een grooteren afstand moeten ver- voeren dan het geval zou, zijn, indien te dezen op- zichte andere regelingen werden getroffen. Te bestemder plaatse zal op een betere regaling wor den aangedrongen. Afscheid Ir Ovinge. Van den heer Ir A. Ovinge, Rijkslandbouwconsu- lent te Goes, die wegens zijn benoeming tot Inspec- teur van de Staatslandbouwbediij'ven hij de Direc- tie van den Wieringermeerpolder, binnenkort Zee- land gaat verlaten, werd officieel afscheid genomen. Aan den heer Ovinge werd dank gebracht voor zijn zeer gewaardeerden arbeid in het belang van den Zeeuwschen landbouw verricht en de goede ver- standhouding, die er steeds tusschen de Maat schappij en hem heeft hestaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 6