Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenlaod Maandag 20 Febr. 1939. TWEEDE BLAD DE NOOD DER SPAANSOHE VLU OHTELFN GEN. te DE DOONEN IN DE ANTWERPSCHE HAVEN. VAN CRISISREGELINGEN IN DEN LANDBOUW. Bilijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststel- ling van de begrooting van inkomsten en uit- gaven van het Landbouwcrisisfonds voor het dienstjaar 1939, zouden verscheidene leden gaarne de verzekering ontvangen, dat de door de regeering meer dan eens ten voorbeeld ge- stelde conspmptiemelkregelingen het proto type zouden zijn voor de overneming door de bedrijfsgenooten van de andere crisisregelin- gen en dat de regeering, voordat zij zich in eenigerlei opzicht ten deze vastlegt, eerst met de telkens daarvoor in aanmerking komende organisaties uit handel en nijverheid overleg zal plegen. Langs dezen weg zal kun- nen worden verkregen, dat, wat de productie betreft, de landlbouworganisaties op den voor- grond zullen treden en wat de verwerking en distributie aangaat, handel en industrie, het- zij deze codperatief zijn of zuiver particuliere bedrijven. Sommige leden meenden, dat de proef van overneming der crisismaatregelen door de be drijfsgenooten slechts dan kan worden aan- vaard, indien vaststaat, dat de boeren rede- lijke prijzen voor htm producten zullen kun- nen erlangen. Enkele leden achtten het tegenwoordige stelsel van steunverleening aan den landbouw, met name aan de wijze, waarop de middelen er voor worden gevonden, zeer schadelijk. On- juist en voor de economische ontwikkeling des lands zeer belemmerend is het, naar hun mee- ning, dat de door den steun veroorzaakte dtuik op de minst draagkrachtigen en in vele geval- len ook direct op het bedrijfsleven wordt gelegd. Met betrekking tot de voorgenomen over- dracht van de uitvoering der landbouwcrisis- maatregelen aan de bedrijfsgenooten, waren deze leden van meening, dat in geen geval de prijsregeling in handen van de producenten mag worden gelegd en dat het plicht der regeering blijft, in dezen voor het algemeen belang te waken. Met bezorgdheid zagen deze leden voorts de stijging van de pachtprijzen, niet alleen omdat deze het verzet tegen verhooging van de richtprijzen der agrarische producten ver- groot, maar vooral omdat zij een te groot deel van de bodemopbrengst aan den grondeige- naar doet toekomen, ten koste van boer en anbedder. Gevreesd werd, dat de pachtkamers en/of -bureaux bij het vaststellen van de pachtprij zen rekening zullen houden met de sterk ge- stegen koopprijzen, wat deze leden onjuist en onbdllijk zouden achten. Sommige leden waren van oordeel, dat de herhaalde verhooging van monopolieheffingen op granen, speciaal om den richtprijs van de rogge en gerst te steunen, niet altijd tot ge- wenschte resultaten had geleid. Huns inziens ware het beter, indien de regeering rogge uit de markt zou nemen. Enkele leden achtten overneming van de crisismaatregelen voor den boerenstand te eenen male onaanvaardbaar. De normen van de steunregeling voor de kleine boeren en tuinders achtten zij te laag. Heeft de veebe- perking verkeerde en niet verwachte gevol- gen gehad voor den landbouw, nog funester blijkt, aldus wijders de aan het woord zijnde leden, de mislukking van de landbouw-crisis- politiek ten aanzien van den tuinbouw. Sommige leden wenschten de vraag te stel- len, welk gevolg d'e regeering denkt te geven aan de daar genoemde mogelijkheden ter ver- betering van de huishoudelijke omstandig- heden op het kleine landbouwbedrijf. Voorts waren zij van oordeel, dat het basis- bedrag van f 9 per week, welk bedrag inclu- sdef kinderbijslag niet boven f 10.80 kan stij- gen, wel zeer laag is, vooral voor hen, die dicht bij een groote stad wonen. Verscheidene leden zagen in uitbreiding van de oppervlakte cultuurgrond, gelijk, die, naast de inpoldering van de Zuiderzee, bij uitvoe ring van het zoogenaamde rapport-Westhoff mogelijk zou worden, een groot voordeel ter bestrijding van de werkloosheid ten platte- lande en ter tegemoetkoming aan den land- honger. Het bezwaar, dat als gevolg hier- van een nog grooter export van zuivelproduc- ten tegen lage prijzen noodzakelijk zou wor den, wenschten zij niet te onderschatten. Zij meenden evenwel, dat aan dit bezwaar voor een deel zou kunnen worden tegemoet ge- komen door omzetting van wei- in bouwland. Eenige leden merkten op, dat zij zich tegen een al te groote omzetting van wei- in bouw land zouden moeten verzetten, tenzij dit voor detfensiedoeleinden noodzakelijk zou zijn. 'Eenige leden drongen er op aan, dat de regeering nog eenige maanden zou doorgaan met het uit de markt nemen van vee, welke maatregel, naar hun meening, te vroeg is ge- staakt. Teneinde zoo spoedig mogelijk een verbete- ring van de prijzen van de schapen in geheel Nederland te verkrijgen, achtten sommige leden het gewenscht, dat de regeering een aantal schapen tegen redelijke prijzen uit de markt zou nemen. Voorts, aldus deze ieden, zou de reg'eering door middel van exportpremies den uitvoer naar de bestaande exportlanden, als Frank rijk en Belgie, kunnen stimuleeren. Vele leden achtten het nadeelige prijsver- schil tusschen Nederlandsche en Deensche boter op de Engelsehe markt, dat gewoonlijk 10 ct. en meer per K.G. bedraagt, zeer beden- kelrjk en vroegen zich af, of er wel voldoende naar wordt gestreefd, dit verschil door ver- betering of aanpassing d'er hoedanigheid van het Nederlandsche product aan de in Enge- land gestelde eischen op te heffen, hetgeen ettelrjike millioenen m:inder aan exportuitkee- ring en kans op vermeerdering van den uit voer zou beteekenen. ■Gewezen werd op den zeer ongunstig'en toestand, waarin vele zoogenaamde koude- grond-tuinders verkeeren. Honderden hun- ner, zoo merkten sommige leden op1, verkeeren in groote armoede. Deze leden vroegen zich af, of de steun aan den tuinbouw niet te on- gelijk wordt verdeeld of ten heele onvoldoen- de moet worden geacht. Zij meenden, dat, terwijl het totale bedrag van den steun aan tuinders de laatste jaren is verhoogd, de steun aan de koudegrond-tuinders is verlaagd. Gaarne zouden zij vernemen of .juist is, dat, terwijl de steun voor ibedoelde categoric van producenten in 1985 4 millioen bed'roeg, deze over 1937 was gadaald tot 2.760.000. Zij meenden, dat bij. het vaststellen der prijzen met dit oogstrisioo onvoldoende reke ning wordt gehouden en vroegen of, met het ooig op dien nood der hderbedoelde groep pro ducenten, over 1938 niet een richtprijs van 100 inplaats van 90 zijn plaats zou zijn. ij!f Op vragen van het Tweede Kamerlid Al- barda betreffende medewerking door Neder- No. 9878. land aan voorziening in den nood der Spaan- sche vluchtelingen, heeft de heer Colijn, mi nister van algemeene zaken, voorzitter van den raad van ministers, geantwoord, dat de regeering kennas heeft genomen van het op 3 November 1938 aan den Volkenbondsraad uitgebracht rapport van Sir Denys Bray en den heer L. Webster, betreffende den nood der burgerbevolking van Spanje. De Volken bondsraad heeft zich in zijn zitting van 20 Januari j.l. er toe bepaald kennis te nemen van het rapport en van de door de Britsche en Frans-che leden afgelegde verklaringen. Hij heeft zich onthouden van eenig voorstel tot verwezenlijiking van het gezamenlijk plan, dat in het rapport wordt aanbevolen. Onder deze omstandigheden was er voor de regeering geen aanleiding zich over dit plan te uiten of daaromtrent medewerking toe te zeggen. Het is der regeering bekend, dat° eenige regeeringen financieelen bijstand hebben ge- schonken aan het te Geneve gevestigde co- mite, dat zich ten doel stelt aan de Spaan- sche bevolking huilp te verleenen. Het is der regeering niet bekend, dat de regeeringen van de Vereenigde Staten, Zwitserland, Belgie en Engeland verklaard zouden hebben aan Frankrijk bijstand te verleenen inzake de hulp aan Spaansche vluchtelingen. De regeering overweegt in hoeverre het na de jongste gebeurtenissen nog noodzakelijk moet worden geacht op een of andere wijze mede te werken ter voorziening in den nood der vluchtelingen. Het is bekend, dat tusschen de Fransche regeering en de regeering te Bur gos onderhandelingen zijn aangeknoopt over de repatrieerihg dier vluchtelingen en dat reeds tienduizenden naar Spanje zijn terug- gekeerd. De noodtoestand, die tot den vluch- telingenuittocht aanleiding gaf, schijnt een acuut karakter te dragen en zal sterk in be- teekenis afnemen, nu voor de vluchtelingen de mogelijkheid aanwezig is naar hun woon- plaatsen terug te keeren. lOnder die omstandigheden wacht de regee ring het verder verloop der zaken af. Mocht alsnog blijken, dat hulp geboden is, dan zal ook Nederland zich van die hulpverleening niet onthouden. Gegeven het groot aantal zich reeds hier te lande bevindende vluchtelingen, waarvan met stelligheid te voorzien valt, dat zij in hoofd- zaak hier zullen blijven, bestaan tegen het toelaten van andere vluchtelingen groote be- zwaren, welke ook gelden voor het opnemen van Spaansche kinderen hier te lande. DE ELECTRIFICATIE BIJ DE NEDERL. SPOORWEErEN. Naar vemomen wordt, overwegen de Ne derlandsche spoorwegen electrificatie van het baanvak Breukelen1 lainelenwaardoor het mogelijk zou zijn met electrische treinen rechtstreeks te rijden van Amsterdam naar Rotterdam-Maus', zonder Utrecht aan te doen. Verder zou electrificatie overwogen worden voor de lijnen UtrechtHilversum en Nijme- %enAmhem. De lijnen AmsterdamAmers- foort en UtrechtAmersfoort zullen hoogst- waarschijnlijk reeds dadelijk na het gereed komen der s-poorwegwerken te Amsterdam en Utrecht, geelectrificeerd worden. DE PRIJZEN VAN SERUM TEGEN MOND- EN KLAUVVZBER. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft aan den minister van economische zaken de vol- gende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat sedert December 1937 door het serum-instituut in Belgie zijn afge- leverd 35.000 liter reconvalescenten serum, als voorbehoedmliddel tegen mond- en klauw- zeer 2. Is het juist, dat de totale kosten aan deze afl eve ring verbonden, hebben bedragen 300.000 francs of ongeveer 8.50 francs per liter, dus circa 51 cent, en dat onder de kos ten van afrekening ook zijn begrepen die van het aanschaffen van de voor de bereiding noodige seperatoren, van de flesschen waarin het serum afgeleverd wordt, enz. 3. Indien deze vragen bevestigend worden beantwoord, is d!^n de minister alsnog bereid, in afwijking van het door hem op 16 Januari 1939 gegeven antwoord1 op de op dit onder- werp betrekking hebbende vragen van 28 December 1938, te bevorderen, dat de prijs van het zoogenaamde reconvalescenten serum tegen het mond- en klauwizeer hier te lande aanzienlijik wordt verminderd DE NEDERLANDSCHE UITZENDINGEN VAN NIEUWSBERICHTEN. De Times publiceert sedert een paar dagen I ingezonden stu.kken met critieik op de wijze waarop de B.B.C. de nieuwsberichten uit- zendt. Thans schrijft een inzender, dat de B B C. zich zou kunnen spiegelen aan de uit- zending van nieuwsbarichten in Nederland, want de Nederlandsche radiostations, aldus de inzender, maken alleen melding van de feiten en niet van geruchten. De berichten worden met effen stem voorgelezen, zoodat op geen enkele wijze de nadruk wordt gelegd op de relatieve waarde der berichten. De om- roepers verkonidigen b.v. overlijdensberichten niet met een droef stemgeluid en goede tijdin- gen niet met jubelende stem. Het is duideiijk, dat het mannen zijn van rijpen leeftijd, die hun persoonlijke emoties ondergeschikt ma ken aan de eenvoudige taak welke hun is toe- vertrouwd. EEN DE NIEUWE WENDING IN AFFAIRE-MARTENS De correspondent van de N. R. Crt. Brussel meldt: Donderdagavond verscheen kabinetsforma- teur Pierlot, in een door hem aan de pers voorgestelde conferentie, teneinde de journa- listen op de hoogte te brengen van den stand der crisis-onderhandelingen. Eenige uren ge- leden zeide hij, dacht ik er emstig aan mijn pogingen tot samenstelling van de nieuwe regeering definitief op te geven. Doch in den loop van het onderhoud dat ik met de gedele- geerden van het katholiieke blok mocht heb ben, drongen deze laatsten aan op herstel van het contact met de liberalen. Een nieuw feit zou zich in de zaak Martens hebben voorgedaan, welk feit een hervatting van de onderhandelingen voor het samenstel- len van een regeering steunend op de drie partijen mogelijk zou maken. In den loop van Donderdagavond werd bedoeld contact in mijn woning hersteld. Ik ga Vrijdagochtend de be- sprekingen voortzetten. Het nieuwe fedt, waarop de kabinetsformateur zinspeelde, zou een artikel zijn, verschenen in de courant „La Nation Beige". Een vrouw uit het Oost- Vlaamsche stadje Deinze blijkt aan een redac- teur van dit blad te hebben medegedeeld, dat zij tijdens den oorlog wegens bet ontvangen van brieven, die van het IJzerfront kwamen, door dr. Martens aan de Duitsche autoriteiten werd venklikt. In de vergadering van het katholieke blok stelde1 men Donderdagavond voor een eereraad te benoemen voor een nader onderzoek van de nieuwe kwestie. In afwachting van het resultaat van de werkzaamheden van bedoelden eereraad zou den de liberalen voorwaardelijk in de regee ring kunnen treden. De katholieke Vlaam- sche leiders, namelijk Van Cauwelaert en an dere leden van de katholieke Vlaamsche frac- tie, die tot dusver dr. Martens met hand en tand hebben verdedigd, zouden van hun kant hebben verklaard, dat indien het feit van de verklikking juist mocht zijn, het geval Mar tens natuurlijk een andere wending zou nemen. Zij weigerden echter voorloopig aan de echt- heid daarvan te gelooven. Met belangstel- ling wordt nu gewacht hoe dr. Martens op de tegen hem uitgebrachte beschuldiging zal reageeren. Volgens een geruoht dat in jour- nalistieke kringen te Brussel liep, zou dr. Martens reeds aan de redactie van de cou rant Le Peuple hebben medegedeeld, dat het verhaal van a tot z verzonnen is. HET SCHAMDAAL BIJ HET BRUSSELSCHE PARKET. De correspondent van de N. R. Crt. te Brus sel meldt: Donderdag heeft de secretaris van het Brus- selsche parket-generaal, F. Sweerts, onlangs gearresteerd in het Casino te Namen, aan den rechter van instructie bekend niet alleen geld te hebben ontvangen van de directies van zekere speelzalen, maar ook vrij hooge geld- sommen te hebben gestolen uit de kas van het parket-generaal. Dit geld zou hij vervol- gens te Namen en elders hebben verspeeld. Voorts is nog aan het lieht gekomen, dat Sweerts geld heeft verduisterd ten nadeele van de afdeeling Schaarbeek van de Federa tion Nationale des Anciens Oombattants. Als griffier van een der kamers van appel van den zgn. „Werkrechtersraad" blijkt Sweerts eveneeps misbruik van zijn gezag te hebben gemaakt om twee beambten van het parket- generaal tot het plegen van vervalsching in geschrifte te bewegen. De twee beambten zijn nu eveneens in bechtenis genomen. Sedert Donderdagochtend zijn het Casino te Namen en de speelcluto Imperial te Oos- tende op bevel van de justitie gesloten. Het collectieve arbeidscontract loopt thans af en nu er beraadslaagd moet worden over verlenging zijn de patroons van oordeel dat de 40-urige werkweek, dat is te zeggen de 7- urige arbeidsdag, groote schade toebrengt aan de haven. Zij stellen voor terug te komen op den 8-urigen werkdag. De arbeidersafgevaar- digden hebben dit voorstel van de hand ge wezen en daarna hebben de patroons voorge- steld de koninklijke tusschenkomst, neerge- legd in art. 6 van een koninklijk besluit van 28 September 1937 betreffende de veertig- urige werkweek in te roepen. Ook dit nieuwe voorstel is door de werknemers verworpen. Daar de patroons van oordeel zijn, dat een accoord onmogelijk is hebben zij het collec tieve contract opgezegd. In afwachting van een oplossing blijven de bestaande arbeids- voorwaarden van kracht. 's WERELDS SNELSTE OORLOGS- VLIEGTUIG. Het Britsche Ministerie van Luchtvaart is eindelijk overgegaan tot de pubicatie van de maximum snelheid van het eertpersoons Super- marine Spitfire jachtvliegtuig. Het is inder- daad niet overdreven om te spreken van het snelste militaire vliegtuig, dat op het oogen- blik in serieproduetie is, want de ma.ximn.m snelheid van de Spitfire bedraagt 583 km. per uur op 5640 m. hoogte. Het toestel is gewa- pend met aoht machinegeweren, vier in elken vleugel en klimt 4.8 minuut naar een hoogte van 3350 m. Deze cijfers zijn des te merkwaardiger, in dien men bedenkt, dat -de eerste series Spit fires, waarop zij betrekking hebben, uitgerust zijn met een houten luehtschroef met vasten bladstand. Snelheid en stijgvermogen zullen nog aanmerkelijk toenemen bij de latere series, v/elke voorzien zullen worden van een drie- bladige bestuurbare luehtschroef. De motor is een met vloeistof gekoelde Rolls-Royce van 1050 pk. DRINGEND BETOOG VAN EEN SPANJAARD. De vroegere vertegenwoordiger van Spanje bij den Volkenbond, Madariaga, heeft den vol- genden brief in de Times gepuibliceerd Er bestaat gevaar, dat de oorlogstoestand in Spanje verlengd wordt onder den invloed van het ideologisch getwist, dat zoozeer heeft bijgedragen tot het uitbreken en verlengen van dezen allesverwoestenden krijg. Hierbij denk ik niet slechts aan de ver- sohillende voorwendsels, die nu te berde ge- bracbt worden, teneinde de Italiaanscbe tree- pen in Spanje te houden, maar ook aan het verzet, dat de socialistische en liberate par tijen in Europa bieden om het Spaansche ter- rein te verlaten. In Spanje is er zoowel een moreele als een fysieke invasie; beide berok- kenen dit land enorme schade. De recente gebeurtenissen toonen aan, dat men er op kan ver'trouwen, dat generaal Franco in staat is, met het laatste af te reke- nen. Maar het is heel goed mogelijk, dat de liberate en socialistische partijen in verschei- den Europeesche landen niet volledig realisee- ren, dat ook voor hen de tijd gekomen is, om Spanje met rust te Jaten. Eenige harde wer- kelijkheden mogen daarbij behulpzaam zijn. Te Madrid alleen sterven per week 400 tot 500 personen den hongerdood. Niemand spreekt voor hen! De toekomst van Spanje is voor hen een zaak van leven en dood. Er is geen Spaansche republikeinsche regee ring meer. Volgens de grondwet van de re- pubiiek rust de autoriteit van het kabinet op het vertrouwen van den president en de Cor tes. De president is te Parijs en hij heeft geen woord omtrent de situatie gezegd. Indien hij dacht, dat dte oorlog voortgezet zou kunnen worden, zou hij thans te Madrid zijn. De Cor tes van de Spaansche repuhliek omvat 470 leden. Het aantal afgevaardigden, dat bij de laatste zitting aanwezig was, beliep 62. Ik wensch dr. Negrin niet te kleineeren, nocb te prijzen. De tijd daarvoor is nog niet gekomen en ik ben geen rechter. Doch wanneer dr. Negrin zegt, dat hij wenscht d66r te vechten, namens wie spreekt hij dan? Er wordt gezegd, dat Spanje moet vech'ten, totdat alle buitenlanders vertrokken zijn. Ik ben overtuigd, dat de liberale en socialistische partijen in Europa ervan verzekerd zijn, dat alle Spanjaarden datzelfde verlangen koeste- ren. Maar wie kan serieus gelooven, dat de beste weg, om Spanje van buitenlanders te zuiveren, het voortzetten van dezen onzinni- gen oorlog is? ledere Spanjaard, die op de hoogte van de feiten is, zal den vrijheid-lievenden in geheel Europa en in het bijzonder in Engeland dank- baar zijn voor hetgeen zij voor Spanje tracht- ten te dben. Maar mogen wij dezen vrienden thans ver- zoeken zichizelf de vraag te stellen of door het aanmoedigen van dr. Negrin en diens collega's om den oorlog voort te zetten een oorlog, die telkens nutteloozer en zinloozer is dan o°it te voren en zeker in geenen deele minder wreed zij. tevens de ontzettende verande- ring daarvoor op bun schoudiers willen nemen Het einde van den oorlog is niet zooals zij dat wenschen. Het is evenmin naar het genoegen van velen van ons. Doch laat er vrede zijn en laat Spanje voor zichzelf en zijn toekomst zorgen zonder daarbij door fascisten maar evenmin door anti-faseisten gestoord te worden. SCHUILKAMPEN VOOR SCHOOLKINDEREN. viervoudige, zoodat het thans bijna de ton- nagecijfers van het Suez- en Panamakanaal bereikt. Voornamelijk voor het toenemend verkeer van groote Oceaanschepen is de ver- bi eeding noodzakelijk. Door deze werkzaam heden wordt de breedte van bet kanaal bijna verdubbeld en zullen de beide sluizen door nieuwe worden vervangen. Tevens zullen de over dit kanaal liggende bruggen worden ver- nieuwd. RASSENONDERSCHEID. Een jonige Britsch-Indier, wiens vader en oom ministerieele posten bekleeden in zijn geboorteland en die reeds 1400 pond heeft uitgegeven om zijn vliegbrevetten te halen in Engeland is door verschillende lucbtvaartclubs geweigerd als lid. De Daily Express vindt dit geval beschamend genoeg om er een hoofd- artikel aan te wijden, waarin het blad er aan herinnert, dat de mabaradja van Bikaner zijrf diensten en zijn zwaard aan Engeland aanbood in de crisis van September. De maharadja is geen blanke, maar de Engelschen waren toen blij genoeg met zijn grootsche gebaar. GEBREK AAN EEN MILLIOEN WERKKRAOHTEN IN HET DUITSCHE RIJK. Ofschoon in den loop van het jaar 1938 ca. 1.150.000 personen werk hebben gekregen, zoodat thans het aantal werknemers in het Rijk 19.520.000 bedraagt, zoo schrijft de Berl. Bdrsen Ztg., is de schaarschte aan werkkrach- ten in dat jaar nog toegenomen, zoodat er nog gebrek bestaat aan ongeveer een millioen personen, vnl. bouwarbeiders, metaalbewer- kers en mijnwerkers. In den landbouw is voor de eerste maal gebleken, dat vooral de vee- teelt ernstig door het gebrek aan personeel wordt bedreigd. DE WINSTEN OP „ARISEERING" VAN ONDERNEMINGEN IN DUITSCHLAND. Ter uitvoering van de verordening betref fende het Joodsche vermogen, van 3 Decem ber 1938, is een verordening uitgevaardigd Daarin wordt bepaald, dat 70 pet. van de winst op de „ariseering" moet worden afge leverd. Bij stukken grond moet zelfs tot 100 pet. van de op die wijze verworven winst worden afgestaan. De heffing geschiedt ten gunste van de rijkskas. Het doel der maat regel is om, voor zoover dat mogelijk is, geen ongerechtvaardigde en speculatieve vermo- gensvoordeelen voor den kooper van een ob ject, dat tot dusverre Joodsch was, te doen ontstaan, aangezien bij de meeste Joodsche zaken de verkoopswaarde sterk genaderd is tot de zuivere materieele waarde van voor- raden en inrichtingen. Goodwill, een vroeger misschien voorhanden omzetwaarde en een winstwaarde zijn vaak voor een groot deel verdwenen. Wanneer nu na de ariseering omzet en creddet weer snel de hoogte in gaan ontstaat een winst, aan het tot stand komen waarvan de nieuwe eigenaar vaak slechts voor een deel door eigen prestatie heeft mee- gewerkt. Derhalve behoort, en dat is, vol gens dit D. N. B.-bericht, de zin van den maatregel, een belangrijik deel van deze winst in de algemeene kas van het volk. STIJGEND GEBRUIK VAN SIGARETTEN. ;I>e in de Januari-aflevering van het maand- schrift van het centraal bureau voor de sta- tistiek gepubliceerde cijfers voor 1938 too nen opnieuw aan, dat het vehbruiik van tabak een belangrijke verandering van structureelen aard ondergaat. Dit spreekt het duidelijkst bij vergeiijking met 1929, het laatste jaar voor de crisis. Ondanks de groote verandering van de koopikracht der bevolking is het gemiddelde verbruik van sigaretten per hoofd onder onderbrekingen van eenig belang gestegen van 409 in 1929 tot 549 in 1938. Daartegen- over staat een vermindering van het verbruik van rook- en pruimtabak e.d. van 1.45 kg (na een stijging tot 1.59 kg in 1932) tot 1.16 kg. Aangezien het hoofdelijik gebruik van sigaren slechts geringe schommelingen ver- toond heeft en per saldo nog eenigszins ge stegen is (van 1.73 tot 179), is de stijging van het verbruik van sigaretten dus practisch geheel gegaan ten koste van dat van rook- en pruimtabak. De totale uitgaven voor tabaksfabrikanten zijn in bedoelde periode belangrijk verminderd, n.l. van 173 tot 132 millioen gulden of per hoofd der bevolking van f 22 tot f" 5. Er heeft dus ook eesn belangrijke daling van de gemiddelde waarde der verbruikte artikelen plaats gevonden. Voor sigaren van 69 tot 42 per duizend, voor sigaretten van f 17 tot 10 per duizend en voor rook- en pruimtabak e.d. van 236 tot 175 per 100 kg. Het trekt de aandacht, dat de na 1930 be- gonnen daling van de totale waarde sinds 1936 weer voor eenige stijging heeft plaats gemaakt. Bediroeg de waarde in 1930 183 millioen, in 1936 was deze f 124 millioen en in 1938 f 132 millioen. CHAMBERLAIN'S PARAPLUIE. Der Angriff schrijft: ,,-Sinds eenigen tijd wordt er in de dagbla- den veel gesproken van een parapluie, n.l. de parapluie, welke Chamberlain, de Engelsehe eerste minister, bij zich zou hebben gehad bij de bijeen.komst te Miunchen. ,,De zaak begon met een tentoonstelling van parapluie's, waarvoor de heer Chamberlain zijn parapluie zou mzenden. En sinds dit regenscherm hier opgestoken, of liever niet opgestoken is, schijnt de parapluie met de vredesduif een wedvlucht te willen houden. Wiaarschijnlijk had de heer Chamberlain te Munchen een parapluie bij zich. Mij en vele andere journalisten, die Chamberlain van zeer nabij hebben gezien, is dit iintusschen niet op- gevallen. Want velen droegen op dien regen- achtigen dag een parapluie en zullen dat ook voortaan doen. Hoe komt het dan, dat juist Chamberlain's „vredesparapluie" de periode van slecht weer overleeft, zonder dat een druppel van den algemeenen wapeningsregen, ook de Britsche, haar zijde doorboort Binds Munchen maakt de Britsche propa ganda een handig gebruik van Chamber lains vredeshandeling. De parapluie leent er zich uitstekend' voor, daaraan te herinneren, zonder erover te spreken. Want hij kan niet opgestoken worden, zonder dat onder zijn zijde Chamberlain te Munchen zichtbaar wordt. En, daar er onder een vredesparapluie voor vier man geen plaats is, alleen Zoo rukt aan den knop van zijn parapluie Cham berlain de geschiedenis van dezen tijd binnen als „de" vredesman van Munchen. ,,Vcor alle Britsche dagbladen een heerlijke stof. Waarom moeten echter juist Duitsche bladen blijvend met den knop van deze para pluie door hun kolommen rinkelen?" CATALAANSCH ALS OFFICIEELE TAAL AFGESCHAFT. Zooals ook met het Baskisch het geval ge- weest is na de verovering van Noordwest- Spanje door de rechtschen, is het Catalaansch als officieele taal door Franco afgesehaft. REFATRIEERING VAN SPAANSCHE KINDEREN. De regeering van Franco zal vertegenwoor- digers naar Frankrijk zenden om 3000 kinde ren, welke uit Spanje naar Frankrijk zijn ge- vlucht en waarvan de ouders verdwenen zijn, naar Spanje terug te brengen. In een schriftelijk antwoord op een vraag van het Lagerhuislid Sir Archibald Southby heeft Sir John Anderson, de Lord-'Grootzegel- bewaarder, die tevens minister is voor de be- schenming van d!e burgerbevolking, meege- deeld, dat het vraagstuk van de oprichting van schiuilkampen door de regeering is over wogen en dat weldra wettelijke maatregelen te verwachten zijn voor de instelling van open- bare lichamen een voor Engeland en Wales en een voor Schotland op een grondslag, welke geen winst gedoogt, ter oprichting en tot beheer van kampen. De -minisiter van financien heeft een bedrag van een millioen pond beschikbhar gesteld, waarmee, als het Lagerhuis het goedkeurt, een ibegin zal wor den gemaakt met den aanleg van 50 kampen, ieder voor 350 menschen. De bedoeling is de kampen in vredestijd te gebruiken als vacan- tiekampen voor sohoolkinderen tegen een ver- goedimg, welke de exploitatiekosten en de del- ging van de belft van het erin gestoken kapi- taal zou dekken. In afwachting van de wet telijke maatregelen zal de regeering alvast naar geschikte oorden uitzien. De Times betreurt het, dat men niet op grootere schaal begint. De kampen zullen 17.500 menschen kunmen bergen, d.w.z. nog niet een percent van het aantal schoolkinde- ren, dat in geval van nood geevacueerd zou moeten worden, en minder dan 2 pet. van het aantal kinderen in en om het graafschap Londen al eenBovendden zal de aanleg van die 50 kampen slechts enkelen van de twee millioen werkloozen werk verschaffen. Het blad vraagt zich ook af waarom de kampen uit houten barak'ken zullen bestaan. Als andere gebouwen meer kosten, weegt dat zeker op tegen de grootere veiligheid. welke zij bieden. Ook de News Chronicle (lib.) acht de proef te beschedden, maar is tevreden, dat er althans een begin wordt gemaakt met een plan reeds lang door velen geopperd, waar de regeering eerst niet aan scheen te willen. De Daily Express, het blad van Lord Bea- verbrook, waarschuwt, dat de kampen den hotel- en pensdonhouders geen concurrence mcgen aandoen. HET NOORD-OOSTZEEKANAAL WORDT VERBREED. Aan 'het groote Duitsche bouwprogramma zijn thans nog twee groote werken toegevoegd, n.l. de verbreeding van het Noord-Oostzee- kanaal en de verbetering der bemeden-Elbe. Aan bet Noord-Oostzeekanaal, dat gegraven werd in de jaren 1887 tot 1895, werd in 1907 met de werkzaamheden voor verbreeding be- gonnen, welke in 1914 voltooid waren. In tegenstelling tot de raming is het aan tal schepen in 1937 tot het drievoudige ge stegen en steeg de tonnage met meer dan het TREIN VERVOERDE EEN MUSEUM. Zelden vervoerde, meldt De Telegraaf, een trein een zoo kostbaren last als die, welke de kunstschatten uit het republikeinsche Spanje van het Zuiden van Frankrijk, waar zij sedert kort waren opgeslagen, naar Ge neve heeft gebracht. Niet minder dan 1845 kisten en pakketten zijn met de uiterste zorg en onder scherp bewaking overgebracht van het station te Geneve naar de bibliotheek van het Volkenbondspaleis. Drie en twintig wa gons van een speciaal Amerikaanseh type hebben een museum vervoerd. En eindelijk, na lange omzwervingen, zul len de Spaansche kunstschatten nu rust krij- gen, voorloopig althans. 'Hun geschiedenis tij dens een burgeroorlog is even bewogen als die van den oorlog zelf. Toen er voor het eerst gevaar bestond voor een bombardement der Spaansche hoofdstad, werden de kunst schatten in het Prado naar de kelders van het museum overgebracht. Vervolgens achtte men ze veiliger in de kelders van de Bank van Spanje en later verhuisden zij nog eens naar Valencia; doch ook daar ging men bezorgd heid koesteren en zoo besloot men de groote partijen kunstwerken in een aantal kleine paitijen te splitsen. Deze werden op veilige plaatsen opgeborgen. Op 3 Februari j.l. tee- kende de Spaansche minister van Buitenland- sche zaken, del Vayo, een overeenkomst met Jaujard, den gedelegeerde van het intema- tionaal comlte, dat voor de bescherming van de kunstschatten is in,°"esteld. De schatten zouden eerst naar het Zuiden van Frankrijk en vervolgens naar Geneve, naar het Volken bondspaleis, worden overgebracht. De onderteekening der overeenkomst, zoo meldt de Paris Soir, vond plaats onder dra- matisehe omstandigheden. Zij geschiedde te Figueras, na een bombardement, dat nog maar nauwelijiks was geeindigd, in de dagem toen het al bijna zeker was dat Catalonie den strijd zou moeten opgeven. De stad was vol vluchtelingen uit het door de nationalisten bezette gebied. En ergens in een kamer zaten del Vayo en Jaujard, die bij het licht van een sigarenaansteker de overeenkomst bestudeer- den. In geheel Figueras was bijna geen elec trische leiding meer heel. Kort na de onderteekening begon de reis der kunstschatten naar het Noorden. In kleine zendingen arriveerden de Goya's, Greco's, Velasquez' en Titiaans aan de Fran sche Zuidkust, als door een wonder steeds ontsnappend aan de hevige bombardemen- ten, waaraan Catalonie blootstond. Een der kostbaarste wandtapijten werd, zorgvuldig verpakt, uit een Spaansch kasteel naar den trein vervoerd. Onmiddellijk daarna werd het kasteel door een bom getroffen en brandde geheel af. EEN MISLUKT ITALIAANSCH VRI E N D S CH A P SB EZO E K Uit een particuliere correspondentie aan de N. R. Crt. uit Buenos Aires: 'Hier werd in de bladen een kort bericht ge- publiceerd, dat waarschijnlijik want het was een bericht van een der groote pers- agentschappen ook de pers in Europa be reikt zal hebben, maar daar misschien min der opzien verwekt heeft dan hier. Het bericht behelsde, dat het Italiaansche vloot-eskader, dat een vriendschapsbezoek aan Latijnsch Amerika gebracht heeft en zich op het oogenblik op de kust van Costa Rica bevond, bevel heeft gekregen om naar Italie terug te keeren omdat de ontvangst in de Latijnsch-Amerikaansche havens niet van dien aard geweest is, dat voortzetting der reis raadzaam geacht wordt. Een feit is het, dat Latijnsch Amerika er onverholen blijk van heeft gegeven, dat het bezoek niet welkom was. Natuurlijk niet van officieele zijde. Regeeringen en autoriteiten hebben het Italiaansche eskader, zijn com mandant, offieieren en manschappen ontvan gen op de gebruikelijke wijze waarop men bui- tanlandsche missies hier pleegt te ontvangen: met luister, met groote gastvrijheid. Maar de bevolking van de Latijnsch-Amerikaansche havensteden heeft gemeend, zich te moeten uiten en heeft dat over het algemeen gedaan op afkeurende wijze.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5