Gemengde Berichten Laatste Berichten Burgerlijke Stand "TBSSa EEN DRAMA ONDER NEDERLANDERS TE MONTREUX. WEERBERICHT. LOOP DER BEVOLKING. le klasse Afd. V. GVAV FVC VelocitaS'Sneek HSC - Be Quick LeeuwardenAchilles VeendamHeeremveen Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C. RiaSVO Axel 2Tern. Boys 2 2e klasse B. Hontenisse 3Axel 3 HoekCom Boys 2 2—0 0- 1- 0—0 4—6 uitg. 5—2 0—11 6—0 DE WEDSTRIJDEN. Kon. Nederl. Voetbalbond Afd. IV. le klasse. .De plaatselijike ontmoeting tusschen PSV en Eindhoven, voor de laatste een zeer ge- vaarlijke klip, is geeindigd in een 0-1 over- winning voor de kampioenscandidaten. Een belangrijken stap hebben deze daardoor ver- der afgelegd o-p den weg naar den eere-titel. Miaiar 'ook NAiC heeft in haar uitwedstrijd tegen NOAD op de punten beslag ku-nnen leg- gen, door met 14 te winnen. Het is opmer- keHijk, hoe weinig NOAD in de tweede helft van deze competitie weet te presteeren. De derde gegadlgde naar den titel had een ge dwongen rust, omdat het terrein van haar tegenpartij, Juliana, werd afgekeurd. Zoo slecht als het met NOAD gaat, zoo voor- spoedig verloopt de tweede helft voor Roer- mond en ook SYV is het niet mogen geluk- ken haar spurt te onderbreken. Met 21 trok Roermond aan het langste eind, waardoor deze ploeg reeds naar de achtste plaats is ge stagen en nu totaal niets meer kan gebeuren. WMlem II Met zich door het late he-rstel van Blerjerheide niet van de wijs brengen en stuurden de Hamburgers met een 51 neder- laag naar huis terug. Men kan wel aannemen, dat het pleit aan den staart van de ranglijst is beslis top- papier komen nog wel twee an- dere ploegen mede in aanmerking, maar zij hebben -een dusdanigen voorsprong, -dat het toch wel heel raar zou moeten loopen, als een van deze nog op de onderste plaats terecht- kwam. 2e klasse. De Baronie en RJCS, twee ploegen die uit evenwel wedstrijden een gelijk aantal winst- punten hadden weten te distilleeren, scoor- den in him ontmoeting te Breda er lustig op los. Beide elftalien maakten zes doelpunten, zoodat het, evenals bij het eerste treffen, wederom op een verdeeling der punten uit- liep, waardoor zij in punten-aantal op gelij-ken voet blijtven. iEen andere wedstrijd, welke eveneens van alle belang ontbloot was, was die tusschen De Zeeuwen en TSC. De VJissin- gers behaalden een fraaie 51 overwinning, waardoor de kans zeer groot is geworden, dat TSC nog van de derde plaats zal worden verdrongen. De ontmoetin-gen tusschen Mid- deiburg en Goes en RBC en Zeelandia, van be- beiang zoowel voor kop (Middelburg en RBC) als staart (Goes), hadden wegens terrein- afkeuring geen dqorgang. 3e klasse. Temeuzen had weliswaar haar tegenpartij IJzendijke op bezoek, maar toen het uur van aanvang was aangebroken, oordeelde de scheidsreohter het beter, gezien de weers- en terirednomstandigheden, den wedstrijd uit te stellen, zoodat de Uzendijkenaars een ver- geefsche reis hadden gemaakt. Ook de wedistrdjd OostburgHulst had wegens terrein-afkeurinig geen doorgang. HoofdplaatSluiskil. 11 Op zeer vriendschappelijke wij-ze en op het ziware en bijna niet te bespelen Hoofdplaat- vek), hebben de beide elftallen de punten ge- deeld. Om 2.30 uur stelden de beide elftallen zich onder leading van scheidsrechter De Feijter op. Sluiskil verseheen met d-rie inv-allers in het veid. Thomaes had het beste geraden en koos den sterken Westenwind in den rug. De mid- voor Koster bradht daama voor Sluiskil den bai aan het rollen, onmiddellijk ontstond er over den linkervleuigel een gevaanlijken aan val, waardoor het doel van Hoofdplaat in ge vaar werd gebracht. De rechtsback van Hoofdplaat werd prachtig door Heinsdijk om- speeld, doch zijn lihkerpartner kon nog juiist ten koste van een hoekschop redding brengen. iDe hoekschop werd goed voor doel geplaatst, doch even prachtig weggewerkt. Daarop kwam Hoofdplaat meer en meer in den aanval. Maar Tacq, met zijn rechterbuurman Roose, wisten het gevaar te keeren; beide backs, alsmede keeper Plorusse, hebben een goede partij. ge- speeld. Sluiskil legde zich geheel en al toe op een verdedigend spel en hoe Hoofdplaat ook zwoegde en werkte, er door komen was geen deniken aan. Toen er nog circa vijf minuten in de eerste helft waren te spelen, zette Sluis kil voor de zooveelste maal het buitenspel- v&lletje open, dat haar nu indirect noodlottig werd. De scheidsrechter Met het fluitsignaal Wiriken voor bui-tenspel. De schop werd door Roose genomen, doch de midvoor van Hoofd plaat had zich maar circa vier a vijf meter van den bai opgesteld, hetgeen aan het oog van den scheidsrechter was ontsnapt, De bai werd door hem opgevangen en zonder te aartzelen gaf hij Florusse met een vliegend sdhot het nakrjken. 10. Na de rust begon Sluiskil, gesteund door den wind, zich meester te maken van het veld en al spoedig was Hoofdplaat voor eigen doel gedreven. Maar de Sluiskilsche voorlinie wist niet door het kluwen van beenen te komen. Aanval op aanval werd ondernomen; de links- buiten kreeg praoht van kansen, doch steeds was hij te laat hij den bai. Ook de rechtsbui- ten wist niet van de geboden kansen te profi- teeren. Toen het spel circa 25 minuten in de tweede helft oud was-, gaf Jansen een hoogen voorzet voor het doel, de bai werd door Koster juist tegen de lat gekopt. Sluiskil had waar- lijk met pech te kampen. To-en er nog 15 mi nuten waren te spelen, werd Heinsdijk door twee Hoofdplaatsche spelers op onrechtmati- ge wijize binnen de geva'arlijke zone omver ge- werkt, doch de scheidsrechter liet doorspelen. Direct daarop werd voor de tweede maal de- zelfdie speler in hetzelfde gebied ongeoorloofd aangevallen. Nu Met de scheidsrechter het fluitsignaal klinken en wees naar de witte stip. Tacq stelde zich achter den bai en met een goed; gericht schot gaf hij Thomaes het nakijken. 1-1. Hoofdplaat stelde nog eens alles op den aanval, doch de Sluiskilsche verdediging wist stand,' te houden en met 11 kwam tenslotte het einde. Corn BoysBreskens 29. Zooals verwacht kon worden heeft Breskens er wel voor gezorgd, dat de Com Boys geen sdhijn van kans kregen om haar ook maar te benaderen, laat staan een puntje afhandig te maken. Het was Breskens, dat de toon aangaf en dit den geheelen wedstrijd door hamdhaafde. Het heeft dan ook weinig ge- scheeld of het was een score van dubbele cijfers geworden. Niettemin hebben de Corn Boys tot het laatste toe getraeht de neder- taag zoo klein mogelijk te houden, waardoor haar vo-orhoede in staat was om ten-minste 2 teg-endoelpunten te maken. Het krachts- verschil was- te groot om van een spannende partij te sp-reken, waarbij nog kwam, dat het veld zeer glad en zwaar was. AxelTern. Boys. 26. Nadat de vorige 'Zondag onverwacht en naar insiders weten ook volkomen onnoodig een eind werd gemaakt aan een tot dus- ver su-ccesvol afgewehkt competitieprogram, moest Axel, dat met een zeer gehavend elf- tal uitkwam, dat meer aanspraak op den naam van „tweede" dan van representeerend team kon maken, met dUideUjk sprekende cijfers haar meerdere erkennen in het jong- ste zusje uit deze afdeeling. -Belangstelling was er voor dezen nagenoeg geheel van belang ontblooten wedstrijd niet. Een dikke vijftig toeschouwers trotseerden de natte kou en bleken tenslotte nog de onge- zonde atmosfeer weerstand te bieden om de zich binnen de lijnen afspelende dramatische afstraffing van de oranjemannen door de Tern. Boys gade te siaan. Als d-rastische maatregel heeft het Axel-bestuur de spelers Koster en Den Doelder voor een-ige wedstrij den uitgesloten. Axel verschijnt zonder Kos ter, Koekkoek, Gans, Verpoo-rte, Den Doelder en Van Veen, zoodat wij zonder aa-nv-oerder Borgt, die voor het volgende sei-zoen wel niet meer van de partij. zal zijn, het maar op zes invallers zul-len houden. De Tern. Boys zijn voliedig. Scheidsrechter is de heer P. Mesu. De strijd zet in met een beiderzijdsch ont- wiikkeld vurig tempo, dat ook aan weers-zijden spoedig beloo-nd wordt, eerst nadat Axel een corner heeft genomen, na ongeveer 3 minu ten door een welgericht schot van den inval- ler midvoo-r Van de Veld-e, die de score voor Axel onent (1Oj, daama door den groen- witten links'binnen Geelhoedt, die een minuut later den stand vereffend (11)De thuis club ziet al dadelijk in, dat er hard zal moe ten worden aangepakt, wil men s-ucces be- halen, tegen de met grooter geestd-rift spe- lende Boys, die binnen de 10 minuten, na een gewi-rwar vo-or het Axelsche doel, met een keurig schot van Leunis, d-at via de paal in het Axelsche net terecht kom-t, de leidin-g hebben genomen (12). Zooals wij reeds her- haaldelij-k bij dergelijke ontmoetingen consta- teer-den, was het ook nu op het Axel-veld- geestdrift en brio maakten alle berekening ten spijt en het waren de Boys die er een eer in bleken te stellen, Axel in eigen „home" te willen siaan. Zij drukten dit dan ook uit in een gedurig overwicht, d-at gedurende de eerste helft, toen bovendien de steun van den wind genoten werd, door weinig talrijke en niet zeer gevaarlijke oranje-aanvallen werd afge wissel-d. Binnen het half uur weet Leunis met een voitreffer ten derde male H. Dieleman te verschalken (13) en even voor de rust aan- breekt, verrichtte dezelfde speler den hat- trick, door den oranje-keeper met een fraaien kopbal te -passeeren. Rust 14. De tweede helft is vrijwel een getrouwe copie van de eerste geworden, met dien ver- stande, dat de doelpunten thans iets minder goedkoop waren dan voor de rust. De wed strijd had weinig bekorends. Een zonder animo spelende thuisclub, die zich teweer moest Stellen tegen de gretig op winst beluste gasten, die af en toe heel aardig werk deden, zonder ook boven het middelimatige spelpeil uit te komen, het waren contrasten, die zelfs bij den verwoedisten voetbal-enthousiast af- koelende gevoelens en teleurstelling doet ont- staan, die gedurig af doen vragen: hoe lang duurt heit nog? De gasten behielden ook in de laatste helft het beste van het spel en toen er 20 minuten na de pauze gespeeld was, ont staat er een vrij langdurige scrimmage voor de Axel-goal, waarbiji wij den bai als in een rugby-match" een tijdlang onder op elkaar li-ggende spelers zien verdwijnen. Als het bruine monster eindelijk weer zichtbaar ge worden is, benut Leunis daarop wederom de kans en geeft Dieleman ten vijfden male het nakijken (15). Dat wordt de Axelaars toch wat al te maohtig en thans worden eenlge goed door Dronkens geleide aanvallen onder nomen, waarbij deze speler tenslotte -het ge- noegen smaakt uit een goeden voorzet van rechts den uitvallenden Boys-keeper ten twee- den male te passeeren (25). De Axelsche optflikkering is echter slechts van kortston- diiglen aard, aangezien de robust en hard iwer- kende groeonwitte verdedigers verdere geva- ren weten af te siaan en tel-kens hun terrein 2iuiVeren. Ook de laatste fase van den strijd stand in het teeken van de jeugdige spirit" en ,,geestdrift" aan de Terneuzensche zijde, welke het lusteloos en zonder strijdprikkel vechtende Axel in ide schaduw stelde. Verder dan enkele corners, die geen resultaat op- brachten, wisten de oranjetruien het niet te brengen. De volharding van de gasten werd echter nogmaals en voor het laatst beloond met een zesde doelpunt, ditmaal van den voet van KeUkelaar, zoodat de Terneuzensche Boys hun eerste overwinning in deze coanpetitie boekten op vreemden bodem. In een uiterst vriendschappelijke verhouding werd deze wed strijd gespeeld. Goes 2Terneuzen 2 16. Het reserve-elftal van Temeuzen heeft de overwinning mede naar h-uis kunnen nemen, hetgeen haar ook ten voile toekwam, want de reservisten hadden ditmaal den goeden vorm te pakken en zij demonstreerden dit met een open en vlot combineerend spel, waar door de achterhoede van de thuisclub een las- tige taak te verwerken kreeg. De Goesche reserves konden, juist door dit aanvallend spel van hun gasten, niet los komen en moes- ten de meerdere kracht van hun tegenstan- ders erkennen. De 16 overwinning voor de Terneuzensche reserves laat dan ook aan duidelijkheid niets te wenschen over. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C. Het reserve-elftal van Axel kreeg op bezoek haar cofiega van de Terneuzensche Boys. Ditmaal hebben de oranj-ehemden er voor ge zorgd, dat -de rollen werden omgedraaid en zij het reserve-elftal van de Terneuzensche Boys met ongeveer gelijke cijfers klopten als zij te Temeuzen er onder werden gehouden. Nu werd het een 52 overwinning voor Axel 2. 2e klasse B. Axel 3 had blij-kbaar een zeer productieven dag en dit kwam haar goed te stade nu zij te Hontenisse tegen het derde elftal van Honte- nisse hadden te kampen. Feitelijk is het woord kampen niet juist, want het is een spel van kat en muis geworden. Zonder dat de thuis- spelen.de ploeg ook maar een doelpuntje kon den maken, verzamelden de jeugdige Axelaars er 11 in het netje. Hoek gaat zich voort- durend hooger opwerken en staat nu zelfs nummer een in de ranglijst. De 60 over- winning op het tweede elftal van de Com Boys is zeer fraai te noemen, want deze reserves staan toch niet zoo laag in de rang lijst geclasseerd met hun 11 punten uit 11 wedstrijden. TWEE GEWONDEN BIJ AUTO-ONGELUK. Zaterdagavond keerde dr. Jenny uit Dinx- perlo met zijn echtgenoote en een dame uit Apeldoorn per auto hu-iswaarts. Op den Ter- borgscheweg te Doetinchem is de auto in botsing met een op den weg staanden onver- i lichten tractor ge-komen. De auto werd bij de botsing zwaar besehadigd. Dr. Jenny bekiwam j een ernstige hoofwonde en een dij-beenbreuk, I terwijl mevrouw Jenny een hersenschudding j opliep. Beiden zijn in het ziekenhuis te Doe- i tin-chem opgenomen. De inzittende dame bleef vrijwel onged-eerd. EEN AAN-RANDING. Vrijdagmorgen kwart over 8 reed het 14- jarig meis-je N. iP. W„ wonende te Honse- laarsdijk, per rijiwiel op den Schaapweg onder de gemeente Rijswijk (Z.H.) om zich naar -haar dienst te begeven. Zij. werd aldaar aan- gerand door A. S. uit Den Haag. Twee werk- lieden uit Loosduinen, die per auto voorbij- kwamen, zaigen het meisje "half bewusteloos op den weg liggen en wisten den aanrander, die .intusschen dten polder was ingevlucht, te grijpen. Zij hebben hem naar het p-olitie- buireau te Rijswijk gebracht, waar hij is op- gesloten. Het meisje kon, na eenigszins ge- kalmeerd te zijn, naar haar dienst gaan. MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD. Donderdagmididag is het negenjarig d-och- tertje van de familie Bienen te Oosterho.ut op den Tilburgs-cheweg onder een auto van de Brabant Express geraakt en ernstig ge-wond. Het meisje werd naar het Sint Joseph zieken huis te Oosterh-out venvoerd en bleek daar bij aaukomst reeds te zijn overleden. De chauf feur had slechts een snelhei-d van vijf tot tien kilometer, toen het ongeluk plaats greep. Naar het s-chijnt iwilde het meisje den rijweg oversteken, om achterop de auto te klimmen. BEDWEiLMjENDE gassen te NAALDWIJK. In de Prinses Julianastraat te Naaldwijk werd Vrijdagavond een meisje onwel ten-ge- v-olge van e-en doord-ringende lucht, welke in het huis hing. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en constateerde, dat dezelfde onaan.gename -bedwelmende lucht in verschil- len-de huizen van deze straat hing. Aangezien in Dec. van het vorige jaar te Honselers- dijk, dat tot de gemeente Naaldwijk behoort, twee personen door een lek in de buitengas- leiding om -het leven zijn gekomen, gelastte de politie den bewoners van de Prinses Julianastraat met open ramen te gaan slapen. Middelerwijl werd de gastoevoer naar deze straat Vrijdagavond en Zaterdag afgesloten. Zaterdag werd het wegdek opengebroken en toen bleek, dat een bewoner van de Prinses Julianastraat een groote hoeveelheid carboli- neum in het riool had geworpen en dat het gas h-iervan, verbondan met het rioolgas, eenige huizen was binnengedrongen. De Naaldwij ksche brandweer heeft daarop het riool doorgespoten. De dampen zijn daar op niet meer waargenomen. Het meisje, dat Vrijdagavond onwel werd, is geheel opgeknapt. BRAND KWAM AL TE GELEGEN. Te Lage Zwal-uwe brandd-en Vrijdagnacht een naast elkaar gelegen boerderij en huis af, voordat aan blusschinig kon worden gedacht. De politie vond de omstandigheden v-erdacht; zij stelde een onderzoek in hetgeen lei-dde tot d-e arrestatie van een z-oon van den eigenaar, zekeren D. te Lage wa-luwe. De pan-den stonden -re-eds langen tijid onbe- woond, maar de eigenaar liad thans het plan opgevat om zijn zoon er in te laten wonen. B. en W. zonden evenwel -bericht, dat dit uit- ■sluitend kon geschieden, indien -de zeer ver- waarloosde pan-den eerst behoorlij-k werden opgeknapt, anders zou den B. en W. ze onbe- woonbaar verklaren. Donderdag werd dit ter kermis van ,D. gebracht en in den nac'ht van Donderdag op Vrijd'ag- iginigen de beide panden, welke verzekerd -waren in vlamimen op. Bdj het poldtieonderzoek werd knap werk verricht door den bekenden politiehond Leo van Oss, die thans -toebehoort aan den briga dier dCr rijksveldwacht Wens te Ruephen. Dank zij' nauwkeurige naspordngen, kon Vrij- dagmi-ddag een zoon van D., verdacht van brandstichtinig, worden g-earresteerd. ARRESTANT SLIKT EEN LEPEL IN. Een idler drie hiuwelijkszwendelaars, die dezer dagen te Amsterdam werden gearresteerd, na dat zij eenige trouwlustige dames voor circa f 3000 hadden opgelicht, -ligt -thans irn het Binnen- Gasthuis. De man vond het verbldjf in een eel op het hoofdbureau zoo onaamgenaam, dat hiiji een vreemd middel aangreep, ten einde in -een geriefeMjiker omgeving itereoht te komen. Hij islikte bij zijn avondetenden lepel in en -kreeg het zoo benauwd, dat de Geneeskun- dige Dienst te hulp moest worden geroepen. De toestand van den man was van dien aard, dat hij dadelijk naar het Binnen-Gasthuis moest worden overgebraeht. Daar is hij ter verpleging opgenomen. DE ARME ZWERVER. Het gebeurde dezer -dagen, meldt De Tele- graaf, dat een agent van het bureau aan de Spaamidammerstraat te Amsterdam in de -Van Beuningenstraat op zijn nachtelijke rondC een zwerver aan-trof, die onderdak gevondem had in een geparkeerden auto. De man,, die er zeer am el-ijk uitzag en bijna geen schoenen aan ziijni voeten had-, lag hier rustig ite slapen, Het was een koude nacht en een snerpende wind maakt het verblijf in den wagen allesbehalve aangenaam. De poldrtie- man wekte den zwerver en nam hem mee naar zijn 'bureau om hem hier een warmer verblijf te verstrekken. Toen -de oude baas op het bureau stond, bleek dat men te doen had met een straatmuzikaiift, -die toch niet zoo arm was als hij er uitzag. De politie von-d bij fouil- leering twee spaarbankboekj-es op hem, waar- op een bedirag vanvi-er duizend gulden was ingelegd. De correspondent der N. R. Ort. te Geneve telefoneerde Zaterdagavond: Te Clarens, dat een cmderdeel van Montreux is, heeft -dezer dageni een drama plaats ge- vonden, waarbij tiwee landgenooten betrokken zijn. Het gereohtelijk onderzoek heeft nog niet kunnen vaststellen, wat er gebeurd is. Woensdaigochtend heeft het dienstmeisje, dat de huishouding van onzen landgenooten, den heer de K. en den heer V., verzorgt, bij het opemen van de keuken eers-tgenoemde bewuste loos op den grond gevonden met bebloede pol- sen en teekenen van -gasvergiftiging. De heer V. lag d-ood- op zijn bed met verscheidene won- den, blijkbaar door sl-agen met een scherp voorwerp veroorzaakt. De Zwitsersohe bladen, -die van dit drama melding maakten, spraken onmiddellijk het venmoeden uit, dat onze beide landgenooten, die eenigen tij-d geleden uit Nederlandsoh-Indie te Montreux waren aanigekomen en die te- zamen de woning bewoonden, waar het drama zich heeft afgespeeld, in den -loop van- den nacht iruzie hadden gekregen en dat de heer de K., toen de heer V. in slaap was geraakt, dezen had vermoord en vervolgens had ge traeht, z-ichzelf van het leven te berooven. Naar uit goede bron vernomen word-t, staat het echter volstrekt niet vast, dat dit de toe- dracht van' de :zaak geweest is. De justitie zet haar onderzoek nog voort, waarbij ook ver- schillende bekenden van onze bei-dC land'genoo- ten in v-erhoor wo-rden genomen. Zij du-rft zich er nog niet over uitspreken of in-derd-aad de heer de K. de aanvaller is geweest dan wel of er misschien een derde persoon in het spel is, die de -dader zou kunnen zijn. Wel sohijn-t het onderzoek te hebbeni aangetoond, -dat onze bei de landgenooten in den bewusten nacht zeer veel hadden gedironken. De heer de K., die vooral -ernsltig onder de gevolgen dfer gas-ver- giftigimig te lijden had en desiwege naar het krankzinndgerugesticht te Cery boven Lausanne werd gebracht, -maakt het thans veel beter, zoodat zijn leven niet verder in gevaar schijnt te zijn. Het is echter vanwege de gevoligen van de gasvergiftiging nog niet mogelijk ge weest, hem een verhoor af te nemen. DOOD DOOR SOHULD. De schipper van een treiler uit Grimsby is tot acht maanden gevangenisstraf veroor- deeld wegens het veroo.rzaken van d-o-od door schuid. Vier jongens waren in een roeiboot naar zijn treiler gekomen en daar aan boord gegaan. Hij had hen gedwongen weer in hun boot terug te gaan, h-oewel zij zeiden, dat zij dat gevaarlijk v-onden. Toen hij voor hun pro test doof bleef, ve-rzochten zij hem dan hun ooot binnen te sleepen. Inderdaad nam de treiler de boot van deze jongens op sleep- touw, doch de boot sloeg om en de vier jon gens verdronk-en. OMZET WARENHUIZEN AGHTERUIT- GA,\NDE. Volgens een uiteenzetting in de Revue de Paris is de verk-oop van de Parijsche waren- huizen sinds 1936 in volumen van 25 pet. ver- minderd, tengevolge waarvan in 1938 duizen- den bedienden ontslagen werden. Geen enkele depreciatie ter beurze is zoo sterk als die der fondse-n van de groote magazijnen, die in goudwaarde 55 pet. hunner koersen van 1913 vertegeniwo-ordigen. Een aandeelhoude-r van zoo'n bedrijf heeft sinds 25 jaar 95 pet. van zijn kapitaal verloren. De schrijver stelt nog een ander gevolg van deze ontwikkeling in het Mch-t: het krioelt van commissiehuizen we-rkend onder den dek- mantel van koopersgroepen, die met betrek- kdng tot de warenhuizen een voorsprong in- zake de reclame hebben. Dit kan uitloopen op winkels zonder verkooper overeenkomstig het in de Ver. Staten in trek zijnde type, waar de klant zich zelf bedient en aan den uitgang betaalt. EEN JAVAANSCH DORP VERHUIST. Dezer dagen heeft, naar men meldt, heel Indie meegeleefd met een even merkwaardige als unieke emigratde. De bevolking van het doodarme Bansjarsari is in haar geheel ruim 2090 zielen desabestuur, desakas en moskeepersoneel incluis geemigreerdi naar de Lampongs. Het was niet meer mogelijk lan- ger te leven in Bandsjarsari, waar rijst moest groeien tusschen kalksteen en waar, tot over- maat van ramp, telkenjare de bandjirs groote schade aanrichten. Het gouvememen-t kwam te bulp. het ,,kocht" de dessa voor f 6000, ver- deelde het geld onder de bevolking, zorgde voor reisgelegenheid en zoo werd deze histo- rische emigratie van een ganseh dorp een feit! Men raakt-e spoedig met de omstandigheden verzoend; te gemakkelijiker omdat kinderen hun ouders, broers hun zusters, vrienden elkaar terugvonden in een plaats, die ook den naam Bandsjarsari zal dragen. De reis bood bovendien veel afledding. Ruim 80 pet. von de reizigers had nog nooit een trein gezien! De reds is per trein, autobus en boot ge maakt. Uit Pniok is de geheele bevolking met haar have en goed met de Ophir naar Oost- haven (iSumat-ra) vertrokken, vanwaar de reis per autobus naar het binnenland werd voortgeizet, waar een kolonisatie-terrein voor- af was gereed gemaakt. De weerstoestand was hedenmorgen te 7.20 uur te Vlissingen: weer: zwaar fcewolkt, wind: Noordwest z-wak, temperatuur 4, minimum hedennacbt 3, neerslag in den afgeloopen nacht 2 m.M. Verwachtinig geldig van hedenavond tot rnorgenavond ongeveer 19 uur voor het ge heele land matige tot zwakke Noordwesten wina, aanvankelijk lioht tot half bewolkt, later toenemende wind, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt des nachts, over dag weinig verandering van temperatuur. HOFBERIOHT. s- GRAVENHAG-EMen meldt ons van officdeele zijde, -dat HJH.K.K.H.H. Prinses Juliana, Prins Bemhard en Prinses Beatrix met den nachttrein naar Zwits-erland zijn ver trokken voor een verblijf van ruim 3 weken. H. M. DE KONINGIN TE BAARN. BAAJBN, H.M. de Koningin heeft gister- middag een bezoek gebracht aan het Prinse- lijk Paar ten paleize Soestdijk. Later in den middag- keerde H. M. de Koningin -per auto naar Het Loo terug. BENOEMD. Bij Kon. Besluit is met inigang van 15 Maart benoemd tot burgemeester van Bussum, de heer M. Fernhout, met gelijktij-dig eervol ont- slag als burgemeester van Middelburg. HOOFDINSPECTEUR VAN DE VOLKS- GEZONDHEID OVERLEDEN. DEN HAAG. De hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, Dr. J. J. T. Doyer, die als zoodanig op 12 September 1938 is benoemd, is in den afgeloopen nacht hier ter stede op 58-jarigen leeftijd overleden. DOOR GASVERSTIKKING OVERLEDEN. DEN HELDER. Van morgen werd alhier mevr. Duinker, een 79-jarige alleenwonende vrouw, levenloos in haar woning aan de Loop- gracht aangetiroffen. Het bleek, dat zij door gasverstikking om het leven is gekomen. Een slang van' de gaskraan was losgeraakt. BURGEMEESTER OVERLEDEN. HARDINXVELD. -In den ouderdom van 55 jaar is gisteravond overleden de heer J. W. van Aken, burgemeester van Hardinxveld. WONINGEN AFGEBRAND. Vanmiddag zijn door nog niet bakende oor- zaak 3 arbeiderswoningenbewoond -door de gezinnen Winkelman, Groothaar en Timmerij te Boroulo, afgebran-d. De bewoners waren slechts laag verzekerd. FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN BIJ DE TALMA-STICHTING. APELDOORN. Vrijdag j.l. is op verzoek van een 40-tal leden van de ,,Talma-stichting", Chrtstelijke vereeniging tot verzorging van aud-en van dagen, welke rust-huizen in Fries- land en Gelderland exploiteert, een buitenge- wone algemeene leden-vergadering gehouden, waarin scheipe -critiek werd geoefend op het financiee'l beh-eer der vereeniging en in het bij- zon-der o-p het belaid van den penningmeester, Mr. (F. V. d. B, te Apeldioom. In zijn antwoord aan de vergaderirxg -deelde de voorzitter, Dr. de Groot mede, dat zijn paginigen om voor de financieele moeiijkheden een oploss-ing te vind-en, -door den penning meester waren gesaboteerd. S-taande -de vergadering die door den penningmeester wer-d bijgewoond -is v. -d. B. onder p-ressie der vengaderinig als ibestuursMd afgetreden. Besloten werd, de administratie zoo spoedig mogelijk over te brengen. Toen echter de leden- van het bestuur Zatendag- ochtend iaan de Talma-stiahting te Apeldoorn arriveerden, -bleek datl Mr. -F. v. d. B. het archief reeds in -een taxi had geladen. De ex- penninigmeester had hiertoe de as-sistentie van de politie inige-roepen. De ibescheid-en zijn- op het politiebureau voor een na-der onderzoek opgeborgen. V. -d'. B. heeft bij de Justitie een aanklacht ingediend, en verzocht -een onder zoek in te stellen, dhar naar zijn meening de moeiMjkheden dateeren van voor zijn optreden als penningmeester, welke functie hij eerst enkele jaren vervult. Het vermoedelij'k tekort bedraagt f 180.000, de activa (liquid-iteits- waar-dej worden op 90.000 igetaxeerd. DE STAKING TE HELMOND. IHELMOND. De wilde stakingen, welke vorige week waren uitgebroken bij de N.V. Prinzen en Glabbeek en bij de N.V. Ray- makers Co., zijn praktisch verloopen. Van- morgen hebben bijna alle arbeiders het werk hervat. DE LAATSTE STAND DER BELGISOHE KABINETSCRISIS is, dat Koning Leopold schijnt te hebben inge- grepen. Bij een nieuwe weigering der libe- ralen zou -Pierlot het ibeproeven met een Katholiek-Socialistisch ministerie, doch wan- neer ook dat niet gelukt zou de Koning er toe overgaan een extra-parlementair kabinet te benoemen, bestaande uit vak-ministers. Het verluidt ook, dat Koning Leopold, die ver- schiilende politieke personen heeft geraad- pleegd, op spoed heeft aangedronigen, FRANKLIN MAKKALL TERECHT GESTELD. 'RAYFQRD. Franklin Maikkall, die op 16 Juni van het vorige jaar ter dood werd ver- oordeeld wegens het ontvoeren en vermoor- den van den k-leinen Skeegie Cash, werd van- ochtend te Rayford op Florida op den electri- schen stoel terecht. DE MISLUKTE STAATSGREEP TE PERU. LIMA. Omtrent de mislukte staatsgreep van generaal Rodriguez wordt nader gemeld, dat de generaal misbruik heeft gemaakt van het vertrouwen dat de president in hem stel de. Met een kleine poMtiemacht, welke van zijn ministerie afhankelijk was, heeft hij ge- poogd de wettige regeering omver te werpen. De opstand heeft zes dooden geeischt. Het schijnt, dat de opstand is mislukt, door het onmiddellijk krachtdadig optreden van een officier van de wacht van het paleis. Een-ige oogenblikken na het uitbreken van den opstand, stelden de troepen van het gar- nizoen te Lima zie-h ter beschikking van den minister van oorlog en betuigden hun abso lute trouw aan de regeering. Overal in het land is het rustig. De resolutiepogingen van Rodriguez hebben verbazing gewekt, aange zien zich niet iets dergelrjks liet voorzien. TERNEUZEN. (Nadruk verboden.) -Huwelijks-aanigiften. 17 Febr. Pieter Jacob Meeusen, oud 24 j., jm. en Pietemella Maria Dieleman, oud 23 j., jd. Huwelaj ks-voitrekkingen. 16 Febr. Dirk Oomelis Dooms, oud 29 j., jm. en Elise de B-ruijin, oud 24 j., jd. Geboorten. 12 Febr. Peter Ferdinand Alexander, z. van, Ludiovious Hubert us Jo- sephus De Soomer en van Sylvie Marie Bos- schaert (woniende te Axel)13 Febr. Rosalie, d. van Reinder Harms en van Apolonia Come- lissens. Johannes Alphons, z. van Jozue van Kouteren en van Florentina Durinck. 14 Febr. Laura Augusta Maria, d. van Philemon Edfe- mond Herman en van Augusta Prudentia Not- schaele (wonende te Zuiddorpe15 Febr. Sara Elisabeth, d. van ComeMs Kolijn en van Janneke Pijpelink. 16 Febr. Jan, z. van L. de Feijter en van Janna Cornelia Dieleman. Overlijden. 9 Febr. Miaria Sophia Roelandt, oud 62 j., echtg. van Isodoor Baeijens (wo nende te Zuiddorpe). 15 Febr. Francdscus Josephus Vantricht, oud 71 j., echtgenoot van Cornelia Volkrijk. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 2 Febr. Alouisius Du- vivier, oud 27 j. en Rozalia P. de Waal, oud 26 j. 3 Febr. Josephus J. Bisschop, oud 27 j. en Rosalia M. van de Lavoir (van Vogel- waarde), oud 25 j. 10 Febr. Mo.charius Free zer, oud 27 j. en Louisa van den Brande, cud 22 j. Huwelijks-voltrekkingen 10 Febr. Alphonsus Fr. Vink (van Axel), oud' 30 j. en Josephina R. C. van Damme, oud 27 j. Geboorten. 1 Febr. Maria, d. van Cyrillus C. de Bot en van Irma P. Kox. 3 Febr. Annie, d. van wed. Isedoor A MeijsFerket. 4 Febr. Josephus, z. van Au-gustinus Fl. d'Hont en van Anna C. van Puijvelde. 9 Febr. Alouisius, z. van Theodorus Burm en van Martina R. Seij. 11 Febr. Cornelia, d. van Alphonsus Kint en van Maria A. Dankaart. 13 Febr. Angelina, d. van Rend A. de Kock en van Maria Ph. Verschuren. Overlijden. 1 Febr. Colleta Sameel, oud 71 j., wed. van Jan Fr. van Swaal. TERNEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: E. Roegiers, zonder, Korte Kerkstraat 118, van iSchaenbeek (Belgie). J. Scheele, chauffeur, Louisastraat 27, van Axel. J. A. A. M. Pels, filiaalhouder, Burgemees ter Geillstraat 56, van Oss. Vertrokken: P. A. Millemaar, timmerman, Dokweg 4, naar O. en W.-Souburg. E. J. Minmik, zonder, Dahliastraat 26, naar Haarlemmermeer. W. J. J. G. Hertoghs, inspecteur Verz. Mij, Schoolplein 19, naar Middelburg. 0

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3