Sport TERNEUZEN, 20 FEBRUARI 1939. HOEK. AXEL. ZELZATE. RECHTSZAKEN. VOETBAL. v.t. In hofkriingan wordt medegedeeld, dat de Koning zijn beraadslagingen heeft beeindigd en dat Pierlot zijn taak zal voortzetten. DE POLITIEKE TOESTAND IN BELGIE BEIJFT VERWARD. De bijeenkomst van gedelegeerden van de dine groote partijen op Vrijdagmiddag ten huize van den kabinetsformateur, waarvan veel werd verwacht voor de oplossing van de crisis, duurde, schrijft de correspondent der N. R. Crt. te Brussel, ruim 2 y2 uur. Ver- scbeidene katholieke en liberale ministers van staat, alsmede minister-president Spaak en minister Marck woonden de bijeenkomst bij. Na aifloop zei Van Cauwelaert, dat mr. Pier- lot tevreden kon zijn over deze vergadering. Deveze, de liberale minister van staat, ver- klaarde, dat de mogelij khaden voor het berei- ken van een accoord waren toegenomen. De liberalen zouden ecliter hun standpunt heb- ben gehandhaafd. In politiek-parlementaire kringen werd druk van gedachten gewisseld over de rede, Don- derdagavond gehouden voor het directorium van het bloc van Belgische katholieken door den minister van financien, A. Janssen. Zijn uiteenzettingen van den economischen en financieelen toestand bleken een diepen in- druk te hebben gemaakt. De fiscale inkom- sten zouden ver beneden de raming blijven, terwijl daartegenover de buitengewone uit- gaven voor de uitvoering van werken van openbaar nut aanizienlijk zijn gestegen. Minis ter Janssen, die in 1925 de portefeuille van financien beheerde in het katholiek-soeialisti- sche kabinet PoulletVanderv'elde, verklaar- de niet geneigd te zijn zfch een tweede maal te leenen tot een of ander experiment, waar- aan door de devaluatie van de Belgische franc een eimde werd gemaakt. De minister bleek nog gezegd te hebben, dat de Belgische schatkist binnenkort verscheidene honderden millioenen francs zou noodig hebben. De lee- ningscapaciteit van de binnenlandsche markt bedraagt ongeveer 1 y2 milliard francs per jaar, op voorwaarde eohter, dat men vertrou- wen in de regeering heeft. Daarom is naar zijn oordeel slechts edn oplossing mogelijk: een nieuiw kabinet van nationale unie. DE VLAAMSOHE NATION AUSTEN BEPLEITEN VLAAMSCH EENiHEIDSFRONT. 'Havas meldt uit Brussel: De Vlaamsch- nationalistische fracties in de Belgische Kamer en Senaat hebben een motie aange- nomen, waarin o.a. verklaard wordt, dat de jongste politieke gebeurtenissen de onvermij- delijke noodzaak hebben aangetoond, den een- heidsstaat te wijzigen op federalen grondslag, teneinde de autonomie van Vlaminigen en Walen te verzekeren. Zij achten het oogen- blik gekomen, waarop alle Vlamingen een eenheidsfront moeten vormen, teneinde de administratieve scheiding te verwezenlijken. DE TRAGI-C OMEDIE IN HET BRUSSELSCHE CASA D'ESPANA. De correspondent van het 'HandelSblad te Brussel schrijft: De bezetting van de ,,Casa d'Espana" door de aanhangers van Franco is niet van langen duur geweest. Vrijdagnamiddag is het parket er met behulp van de politie, de gendarmerie en... de brandweer in geslaagd het gebouw voor het republikeinsche Spanje te ,,herove- ren", waarbij men gelukkig geen wapengeweld behoefde te gebruiken. De aanhangers van Franco bleken n.l. zeer vriendelijke lieden te zijn, die rustig met zich lieten praten, maar halsstarrig weigerden de deur van de ,,Casa d'Espana" te openen. De heer Oantelli, de vroegere kanselier van de Spaansche ambas- sade te Brussel, die de leiding van den roman- tischen ,,staatsgreep" had, versdheen op het balkon en verklaarde aan de heeren van het parket, dat hi} zich in een gebouw van de regeering te Burgos bevond en gedekt was door de diplomatieke onschendbaarheid. Met theatraal gebaar greep hij vervolgens de rood- gele vlag van het rechtsche Spanje, die sedert den vroegeren morgen van het balkon wap- perde en riep den reohterlijke ambtenaren toe, dat deize vlag het bewijs was van de regel- matige overdracht der gebouwen aan de regeering van generaal Franco. Mocht de politic erin slagen, vervolgde hij, de ,,Casa d'Espana" binnen te dringen, dan zouden de Phalangisten #zich zonder verzet overgeven. Zij achten zich echter niet gerechtigd de poli- tie toegang tot het gebouw te verleenen. Nadat men zoo een tijdje heen en weer had gepraat de veheele straat was inmiddels door politic en gendarmerie afgezet begon- nen de ambtenaren van het Brusselsche par ket hun geduld te verliezen en zij ontboden de brandweer, die weldra met een automati- schen ladderwagen aanrukte. Intusschen hadden zich de Phalangisten rondom hun leider op het balkon geschaard en terwijl de automatische ladder in de rich- ting van het balkon omhoog schoot, scheur- den zij de Francovlag aan reepen, hulden zich in de nationalistische kleuren en wachtten ge- laten, de rechterhand ten groet geheven, op de komst der politie. De eerste, die de lad der beklom was de commissaris der rechter- lijke commissie. Toen hij het balkon betrad, werd hij door de Spanjaarden met den kreet: „Leve Spanje, leve Belgie!" begroet. Gewil- lig volgden de Phalangisten den commissaris naar binnen en even later werden zij gevanke- lijk weggeleid. Het avontuur van ,,Casa d'Espana" was geeindigd. De acht Phalangisten, die het gebouw had den ,/veroverd", werden naar het Paleis van Justitie overgebracht, waar zij voorloopig ter beschikking van den rechter van onderzoek blijven. Zij zullen vermoedelijk wegens huis- vredebreuk vervolgd worden. 'Meldden wij ten slotte nog, dat in dit ge bouw niet de legatie, doch het consulaat- generaal van het republikeinsche Spanje is gevestigd. De rechter van instructie heeft bepaald, dat de acht nationalistische Spanjaarden, die de Casade Espana waren binnengedrongen, in heehtenis moeten blijven. Zij worden beschul- digd van badreiging met geweld, huisvrede- breuk, vrijheidsberooving en het bezit van verboden wapens. HOE DADERS VAN AANSLAG VOOR SYNAGOGE TE WERK GINGEN. De correspondent van het Handelsblad te Boedapest meldt: De daders van den aanslag met handgra- naten op een groot aantal Joden, die op Vrij- da>g 3 Februari de hoofd-synagoge van Boe dapest verlieten, zitten thans zooals ige- medd) achter slot en grendel. Na veel moeite is de politie erin geslaagd hen te pakken te krijgen, na aanvanikelijk niet veel meer aan- wijzingen te hebben igehad dan dat de eene een donkere winterjas en een versleten acten- tasch had gehad. De ouders van een leerlinig-monteur, Viktor Szebenyi geheeten, waren in him ongerustheid bij de politie komen vertellen, dat hun zoon sedert den bewusten avond niet meer thuis was igekomen. De politie kwam er achiter, dat de jongen veel in Hongaarsohe nazi- oftewel pijlkruiserskringen verkeerd had en wist hem in het huis van een tante in een dorp te arresteeren. Weldira vemam men nu ook wie zijn medeplichtige was: d'e werklooze chauf feur Eujgen Kenyeres, die men in zijn woning in Boedapest aantrof. Uit het verhoor bleek, dat het plan van den aanslag in het hoofdkwartier van de pijil- kruisers, in het beruckte huis Andrassy no. 60 was beraamd en besproiken. Kenyeres heeft twee handigraniaten van het dak van een zes verdiepingen hoog huis aan den overkant van 'de synagoge op de uit den tempel stroomende menigte geworpen, terwijl Szebenyi, die op straat gebleven was, er ook een wierp. Deze laatste handgranaat was eohter niet ontploft. De twee daders waren daarop samen gevlucht en waren in een auto gestapt, die op den hoek vani de straat met ronkendem motor op hen had isitaan wachten. In vliegende haast was de auto met hen weg- gereden. De leerling-monteur was echter z6o zenuwachtig, dat hij het, toen de auto even bij een plein moest wachten voor een rood ver- keerslicht, met langer uithield en fluks uit de auto sprang om er ijlinigs vandoor te gaan. TEGENSPRAAK VAN EEN GERUCHT OVER EEN AANSLAG OP MUSSOLINI. Vnijd^gavond werd offioieel te Rome be- kend gemaakt, dat op 14 dezer om 2 uur des namiddags een geheime politie-agent aan de Via Nomentana een nog jeugdige individu opmerkte, die door eigenaardige handelingen en wild geschreeuw sterk de aandacht op zich vestigde. De agent vroeg den man naar zijn documenten, weike iedere Italiaan verplicht is bij zich te dragen. De man trok hierap een revolver en schoot clen agent in den bulk. Hij werd igearresteerd en bleek een 38-jarige rnachine-bankwerker, Bruno Siimoni te zijn, zoon van den overleden Luigi Simond, geboren te San Giorgi del Piano in de prov. Bologna. Het bleek, dat de man reeds tweemaal in een kranzmnigengestichit verpleegd werd, eenige jaren geleden te Napels en daama te Rome. Hij werd kort na Nieuwjaar uit het krankzin- nigengesticht te Rome ontslagen. Tot zoover het officieele communique. Het publiek te Rome fluisterde Zaterdag- middags reeds, zoo meldt de N. R. Crt., dat er een aanslag op Mussolini zou zijn gepieegd. De plaats, waar het incident voorviel, is wel in d-e onmiddellijke nabijheid van de Villa Torlonia, waar de Duce verblijf houdt, en het is dan ook wel zeker, dat de gewonde agent een der geheime politiemannen is, die met die bewaking van de Duce belast zijn. De lezing ondter het publiek, die echter voor een heel groot deel op fantasie berust, is deze, dat de aanslagpleger een vreemdeling zou zijn en dat de politie reeds eenige weken was gewaar- schuwd, dat iemand de grens had overschredten met de bedoeling een aanslag op Mussolini te plegen. Daarom zou men den vreemdeling, die zich op verdachte wijze in de nabijheid van de villa Torlonia ophield, naar zijn papieren hebben gevraagd, waarop deze den agent zou hebben neergeschoten. Daar het communique echter naam en toenaam geeft en bovendien de ge- geboorteplaats 'n zoo klein gebucht, dat't zon der meer voor de bewoners van die streek mogelijk moet zijn d'e waarbeid van dit bericht na te gaan, is er geenerlei twijfel, dat men hier met igeen vreemdeling te doen heeft, maar wel degelijik met een Italiaan, den be- doelden Bruno Simoni. Het zal ook wel juist zijn, dat de man handelde in een vlaag van waanzin, doch het inderdaad zijn bedoeling geweest is op Mussolini een aanslag te plegen, ook al wordt dit in het officieele communique niet gezegd!, lijkt wel zeer waarsehijnlijk. KATHOLIEKE FACULTEIT TE MiiNCHEN GESLOTEN. In katholieke kringen te Miinchen is sensa- tie igewe'kt door de aankondiging, dat op bevel van den minister van onderwijs, dr. Rust, de katholieke theologische faculteit der Miin- chensche universiteit is gesloten. Er wordt verklaard, dat de studenten de colleges heb ben geboycot van een door Rust aangestelden hoogeeraar. Men verzekert, dat de boycot in- gesteld! is op bevel van het bureau van kardi- naal Faulhaber en dat dit de reden is geweest voor de sluiting der faculteit. De veete tusschen dten staat en de katho lieke kerk schijnt verband te houden met vele controversen tusschen professoren, die door den staat zijn aangesteld en andere profes soren, ten aanzien van de regeeringscam- pagne tegen de religieuze scholen. Kardinaal Faulhaber bevindt zicb op het oogenblik te Rome. BRITSCH SOHIP OPGEBRACHT. Non-interventiecontroleur aan boord. Naar eerst thans bekend wordt, is op 5 Februari j.i. het Britsche schip ,,,Stangrove" door de vloot van Franco aangehouden en naar Palma de Majorca gebracht. Het schip had Valencia 3 Februari verlaten en het werd aangehouden tusschen Valencia en Port Salva te Barcelona. Aan iboord van het schip bevond zich een bemanning van vijftien personen, van wie vijf Engelschen. Het sehiijnt, dat ook de contrdleur der niet-inmengingscommissie een Engelsch- man is. Reuter vemeemt, dat de Britsche regee ring wegens de aanhouding van de Stan- grove'' door de vloot van Franco in de Mid- dellandsche Zee, een krachtig protest bij de regeering te Burgos heeft ingediend. Tot dus- ver is bierop geen antwoord ontvangen. Voor zoover bekend, ligt het schip nog te Palma (Majorca). De nationaliteit van den aan boord aanwezigen non-interventie-officier is echter te Londien niet bekend. AZANA HEEFT ER GENOEG VAN. Negr.in en een aantal ministers van het republikeinsche Spanje hebben besloten Madrid te verlaten en in plaats daarvarr Valencia tot zetel te kiezen. Officieel blijft Madrid zetel der regeering, doch de gehavende toestand der regeeringsgebouwen maakt verblijf aldaar onmogelijk. Verscheiden ministers vertoeven thans, evenals generaal Mdaja, te Cartagena. Wat Azana zal doen, is nog niet bekend; som- migen beweren, dat hij naar centraal-Spanje gaat, anderen zeggen, dat hij zal aftreden en dat de communiste Dolores Ibarruri, bijge- naamd „La Pasionaria", kans heeft zijn op- volgster te worden. Te Londen en Parijs heeft men den indruk, dat de vredeskansen stijgen. Azana schijnt, vddr Del Vayo uit Parijs ver- trok, te kennen te hebben gegeven, dat hij een manifest tot het Spaansche volk voorbe- reidt, waarin hij aandringt op onmiddellijke ondephandeiiingen voor een wapenstilstand. Gemeld wordt, dat Aizana in dit manifest zou aanbieden, heel Spanje onder het bewind van de nationalistische regeering van Burgos te brengen. Del Vayo kan zich met een derge- lijke actie allerminst vereenigen; hij heeft Azana verzocht, de pubUcatie van deze ,,bood- scbap" althans voorloopig uit te stellen. Azana antwoordde hierop: Neen, de situa- tie is kritiek en de zaak duldt geen uitstel! In diplomatieke kr.ingen te Londen doet, volgens United Press, het gerucht de ronde, dat Negrin bereid zou zijn, den strijd te staken, indien Franco de verzekering geeft, dat hij zich van uitgebreide represailles zal onthouden. De diplomatieke correspondent van de Times bericht, dat de laatste twee of drie dagen drukke besprekingen zijn gevoerd tus schen Londen, Parijs en de beide partijen in Spanje. De regeeringen van Frankrijk en Engeland hebben de erkenning van Franco nog eenige dagen opgehouden, in de hoop, dat spoedig een wapenstilstand of een overgave zou, volgen. Naar- verluidt, stellen de republi- keinen nog als eenige voorwaarde: clementie. Men verwachtte Zaterdag, dat de republi keinsche generaals Rojo en Jurado, die een door Miaja opgesteld geheim rapport betref- fende de verdediging van Madrid en Valencia aan Azana overhandigd hebben, weldra per vliegtudg naar centraal-Spanje zouden terug- keeren. Rojo zou dan, aldus vertekjp het com mando over het Levantleger in den sector van Valencia op zich nemen. Hij werd belast met de verdediging van de Middellandsche Zeekust van Valencia tot Almeria en van het noorde- lij-ke front van Valencia naar Cuenca. In goed ingelichte Spaansche kringen te Perpignan wordt echter gemeldt, dat generaal Rojo heeft verklaard te zijn afgetreden, om- dat hij overtuigd is, dat verdere tegenstand nutteloos is. Rojo, die de laatste dagen te Parijs vertoefde, heeft zich naar Vernet-les- Bains begeven, waar zijn vrouw en familie- leden reeds verscheiden maanden woonden. Daar wil hij. geheel afgezonderd leven en het einde van den oorlog afwachten. HET CONOLAAF BEGINT 28 FEBRUARI. Het conclaaf tot het kiezen van een nieu- wen Paus, zal, naar thans is vastgesteld 28 Februari beginmen. Niet alle kard'inalen zullen aanwezig zijn bij de opening. Ongeveer 250 personen zullen worden ingesloten in een deel van het Vati- caan, waarbiji inbegrepen de Sixtijnsche kapel. De Zuid-Amerikaansche kardinalen Copello en Da Sdlveira Cintra, alsmede kardinaal O'Connell, de aartsbisschop van Boston, zullen tijdig voor de plechtige opening van het con claaf in Rome kunnen zijn. De mailboot Nep- tuina zal n.l. reeds 28 Febr. te Napels aan- komen, 15 uur vddr den officieelen tijd van aankomst. Reuter meldt voorts, dat wegens de wel nauwe maar itoch delicate betrekkingen tus schen het Vaticaan en de Italiaansche regee ring, hoogstwaarschijnlijk weer een Italiaan sche kardinaal tot Paus zal worden gekozen. De Relazioni Intemazianali schrijft: De keus zal uibgaan naar een ,,(goeden herder", die een „homo novus" is ten aanzien van de wereldsche machten, een kardinaal derhalve, die in zijn vorige werkzaamheid niet met eenigen polltieken factor in conflict is ge- raakt. De kardinalen zullen, volgens het blad, zich tevens uitspreken over de keuze van een kardinaal-staatsseeretaris. Hiermede zou een toestand uit het verledlen terugkeeren, waarin ondierscheid gemaakt werd tusschen het gees- telijk gezag van den Pau's en de politieke verantwoordeflijkheid van den staatssecre- taris, zooals het geval is geweest ten tijde van Pius VIII met kardinaal Consalvi en van Deo XIH met kardinaal Rampolla. De eerste kardinaal, die per vliegtuig te Rome is aangekomen om er deel te nemen aan een conclaaf is de patriarch van Lissa- bon, kardinaal Concaves Cerejeira, die Vrij- dajgmiddiag om half zes, komende uit Dissabon in de iuchthaven van het Lido is gearriveerd. De kardinaal is 51 jaar en tien jaren igeleden kardinaal igeworden. Het is de jongste der kerkvorsten. MAOHINESCHRIJVEN. Zaterdag slaagde te Goes voor machine- schrijven (hoogste snelheid) onze stadgenoot de heer A. P. van Gelderen, met 3 aanteeke- niingen voor de Framsche, Duitsche en Engel- sche taal. MODE V AK.SCHOO L. Bij het te Den Haag gehoudien examen siaagdie voor coupeuse mej. M. Briede alhier. EXAMEN MIDDENSTANDSDIPLOMA MEI 1939. Naar wij .vernemen zal het dierde examen voor het Middenstandisdiploma ALgemeene Handelskennis voor wat het schriftelijke ge- deelte betreft worden afgenomen op Woens- dag 3 Mei en het mondeling gedeelte en het speciaal examen betreft ongeveer 4 weken later. Door het Insbituut voor Middenstands- ontwikkeling wordt dit examen o.m. afgeno men te Temeuzen. De inschrijfformulieren (doch bij aanvraag te vermelden: normaal of volledig examen) kunnen worden aangevraagdi bij het secreta- riaat voor het middenstandsexamen 2e Van den Boschstraat 40 te 's-Gravenhage. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS VOOR ZEEUWSCH-VLA ANDEREN. Opgave van het aantal ingeschreven werk- zoekenden bij de organen der arbeidsbemidde- ling in Zeeuwsch-Vlaanderen op het einde der maand Januari 1939. Aardenburg 48, Axel 288, Biervliet 178, Breskens 90, Cadzand 41, Clinge 147, Eed'e 4. Graauw c.a. 189, Groede 92, Hoek 254, Honte- nisse 344, Hoofdplaat 137, Hulst 188. Koe- wacht 38, Nieuwvliet 14, Oostburg 97, Over- slag 9, Philippine 79, Retranchement 56, Sas van Gent 69, Schoondijke 111, St. Jansteen 164, St. Kruis 16, Sluis 100, Vogelwaarde 346, Waterlandkerkje 29, Westdorpe 127, IJzen- dijke 100, Zaamslag 319, Zuiddorpe 72, Zuid- zande 37, Temeuzen 652, totaal 4414, waar- onder 3019 landarbeiders. REQUIEM-MIS. Op voorschrift van het Doorluchtig Epis- copaat van Nederland wordt in alle kerken een requiem-mis gedaan voor den overleden Paus Pius XI. In deze parochie wordt die H. Mis Dinsdag om 7 uur opgedragen. TOONEELU IT VOERIN G. Zondagavond werd in het Patronaatsgebouw door de tooneelclub „iSt. Jozef", onderafdeeling der R.K. Werkliedenvereeniging alhier een uitvoering gegeven, waarvoor bizonder groote belangS'telling bestond. Eerst werd het prachtige tooneelspel in 3 bedrijiven „Haat" opgevoerd. Dit stuk viel bizonder bij de aanwezigen in den smaak. De spelers kenden hun rol goed en vertolkten ze naar wensch. Dit stuk gaat over een groot- grondbezitter, De Jong, die uit nijd een tuin- man ontsloeg. Deze sloeg hem neer, zoodat De Jong levenslang invalide werd. De schul- dige moest in de gevangenis. Ondertusschen stierven zijn vrouw en zijn jongste kind van armoede en ellende. Dit deed hem zijn vroe geren heer nog meer haten. Een priester, zoon van De Jong, bezocht hem in de gevangenis, maar kon niets bij hem bereiken. Alleen door zijn dochtertje, als pleegkind bij De Jong opgenomen, werd hij tot rede en tot vrede gebrachf. Het tweede stuk, een klucht in een bedrijf, ,,De Rooie en de Baron" voldeed minder, niet, omdat 't niet goed gespeeld werd, maar de inhoud was niet hartverheffend. Tusschen het 2e en 3e bedrijf werd door Pater Gardiaan uit Sluiskil nog een kort woordje gesproken over de „iNieuwe Gemeen- schap". Hij vertrouwde dat alien door of fers en gebed daadwerkelijk mee zouden helpen. DE STATENVERKIEZINGEN. Naar wij vernemen is in de Zaterdag te Goes gehouden vergadering van den Provin- cialen Verkiezingsraad voor Zealand van dte R. K. Staatspartij als no. 1 geadviseerd voor den Statenkieskring Goes, de heer Mr. J. Stieger te Goes. Voor de lijst in den Statenkieskring Hulst werd als no. 1 geadviseerd, de heer G. J. L. Goossens te Sas van Gent, als no. 2 de heer A. Lookefeer te Hulst. De lijst voor de partij- stemming, weike 5 Maart zal worden gehou den zal voor den Kring Hulst als volgt zijn samengesteld: 1. G. J. L. Goossens (geadviseerd); 2. A. Lockefeer (geadviseerd); 3. J. F. Asselman; 4. R. Danckaert; 5. E. D'Hert; 6. R. Eve- raerd; 7. L. van Esbroeok; 8. P. Geimaerdt; 9. M. van, Goethem; 10. E. Kalle; 11. Mr. G. de Kerf; 12. F. Koch; 13. E. Lockefeer; 14. A. Onghenae; 15. C. Plasschaert; 16. J. A. Pyls; 17. J. A. van Rompu; 18. P. Ver- cauteren; 19. J. W. Wienings; 20. A. Weijnen. Jaarvergadering. Zaterdag hield de Afdeeling Hoek van den Nederlandsohen Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf haar j aarverga dering. Bij de opening bracht de voorzitter dank voor de groote belangstelling en heette de nieuw toegetreden ledien welkom. De afdee ling telt thans 116 leden en verwacht kan worden, dat in het a.s. voorjaar weder nieuwe leden zullen toetreden, zoodat van een gesta- digen groei mag gesproken worden. Hij ziet hierin het bewijs dat de landarbeiders meer en meer' doordrongen worden van het belang om zich bij de Hoeksche afdeeling aan te sluiten en er zeker rekening mede gehouden mag worden, dat hun helamigen. zullen hehar- tigd worden bij de werkrverschaffing en werk- loozenzoig, terwijl door het bureau voor arbeidsrecht en door het T.B.C.-fonds, dat zeer nuttig werk verricht, zonder eenige ver- hooging der contributie, bijstand wordt ver- leend, hetgeen in deze moeilijke tijdsomstan- dighedien een niet te on.derschatten steun be- teekemt. Nadat de notulen der voongaande vergade ring waren goedgekeurd, werden de ingeko- men stukken behandeld en vervolgens de jaar- verslagen van secretaris en penningmeester. De aftredende bestuursleden werden alien her- kozen en een nieuw lid voor de contr61e-com- missie gekozen, aangezien deze laatste niet taerkiesbaar was. Na de gebmikelijke rondvraag, sloot de voorzitter deze jaarvergadering. Jaarvergadering gecomb. Jeugdvereen. Op de Gehoorzaal hielden de Geref. Jeugd- vereenigingen hun gecombineerde jaarver gadering. De ruime zaal was geheel met he- langstellenden gevuld. Na de gebruikelijke opening bracht de secretaris der J. V. een ge- combineerd jaarverslag uit over het werk der vier vereenigingen. De agenda bevatte ver- der een inleiding over ,,Kain" en een letter- kundige inleiding ..Alice Nahon", waaruit bleek, dat er het afgeloopen jaar ook ge- werkt was. Een van de hoofdnummers was het decla- matorium ,,Voor het voile, rijke leven". Bij het 50-jarig bestaan van den Jongelingsbond was dit stulk opgevoerd door eenige honder den personen. IHoewel het hier op verkleinde schaal gebeurde, deed dit aan de voortreffe- lijikheid niet af. Qp keurige wijze hebben de deelnemers zich van hun moeilijke taak ge- kweten. De leider van het geheel, de heer L. A. Dieleman, kan met tevredenheid op dit werk terug zien. In dit declamatorium werd aangetoond de waarde van het Geref. beginsel voor Kerk, Staat en Maatschappij. Die begin- selen bestudeeren en uitdragen in de wereld tot Gods eer is het doel der Geref. Jeugd- beweging. Aan het slot hield Ds. J. A. Vink nog een emstig en opwekkend woord, uitgaande van de oproep tot geestelijke en moreele heirbewa- pening. Dit moet van binnen uit komen en de vereenigingen kunnen hiervoor de wapens leveren. De verschillende nummers werden met tableau's en voordracht afgewisseld. Het applaus bewees, dat alles zeer in den smaak viel. IHet was een avond, waarop de betrokken vereenigingen met genoegen kunnen terug- ziien. Paardenfokkery. In de Vrijdagnamiddag gehouden huishoude- lijke jaarvergadering van de Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers in het hotel ,,Het Gulden Vlies, alhier, zijn de aftredende bestuursleden 5. van Hoeve Fz. en E. B. van Acker, met bijna eemparige stemmen herkozen. In de plaats van den heer B. C. Puijlaert te Zuid dorpe, weike bedankte, is gekozen de heer Maurice Puijlaert, waarop bij acclamatie de heer B. C. Puijlaert tot eere-lid der vereeni ging werd benoemd. Tot secretaris-penningmeester werd bij acclamatie herbenoemd de heer Iz. de Feijiter Wz. Als nieuiw bestuurslid werd gekozen de heer Jac. de Putter Pz. Besloten werd aan de dit jaar te Hulst te houden Fokdag mediewerking en steun te ver leenen. Vender ihoopt men alhier dit jaar ook weder- om een veulenkeuring te houden, terwijl in de tweede helft der maand November een na- jaarskeuring van 1%-jarige paarden zal plaats hebben op de gunstig gelegen terreinen der vereeniging. Wat Belgie voor de buitenlandsche toeristen doet. Blijikens een besluit van den Kondnig van Bel gie, dd. 20 Januari 1.1. krijgen houders van een reiisboekje voor toeristen talrijke voordeelen. In de eerste plaats krijgen zij een speciaal Visum tegen vermiinderden prijs, 50 korting op de toegangsprijzen in de staatsmuseums of die der belangrijkste steden, 35 verminde- ring op de spoorwegkaartjes van de Belgische spoorwegen en buurtspoorwegen, 20 tot 50 vermindering op de toegangsprijzen tot de grotten en merkwaardigheden van Belgie en 20 korting op den prijs voor toeristen- ibootjes. Er bevindt zich in die boekjes ook een certi- ficaatbon op weike men zooals wij reeds het vordg jaar meldden een gedeeltelijike teruggaaf op de benzinabelasting kan verkrijgen. Het toeristenboekje kost slechts fr. 30 en is geldig van 15 Maart tot 30 September. Rijwieldief gevoimisd. Door de rechtbank te Gent is R. B. van Zelzate wegens het stolen van een rijwiel ten nadeele van P. Meuleman veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en fr. 350 boete te vervanigen door 1 maand gevangenisstraf. KANTONGEjRECHT TE MIDDELBURG. De Kantonrechter te Middelburg veroor- deelde F. A. E. V. te Clinge tot 5 boete of 3 dagen "heehtenis wegens het vervoeren van mosselen zonder ve.rvoervergunning. NA DE RAMP VAN DE VALKENSTEEG TE ROTTERDAM. Door een Vrijdagmorgen gewezen vonnis heeft het drama van de instortingsramp aan de Valkensteeg te Rotterdam naar alle waar- schijnlijkheid zijn definitieve afsluitinig gevoa- den. De rechtbank heeft zich vereenigd met de overeenkomst, die de raadslieden van de wed. J. M. KokDen Dunnen en van de ge- meente Rotterdam getroffen hebben, en waar bij de weduwe Kok tot aan haar dood of even- tueel hertrouwen een uitkeering wordt toe- gekend van dertig .gulden ,per week en aan haar vijfjarig zoontje tot aan zijn meerder- jarigheid 6,50 per week, beide met terug- werkende kracht tot 11 Mei 1938 .den datum der instortingsramp, benevens een vergoeding voor „g,edelgde levensvreugde van /50, De gemeente is bovendien veroordeeld tot betaling der kosten van het geddng, ten toe- drage van 125,Wat een dergelijke vorde- ring van den gemeente-arbeider A. v. d. Walle in verband met het verlies van zijn 18-jarigen zoon L. P. v. d. W., kunnen wij, meldt De Telegraaf", berichten, dat voor deze procedure de dagvaardinig dezer dagen zal worden betee- kend. Een overeenkomst als die met de we duwe Kok gesloten, blijft intusschen niet uit- gesloiten. Ten slotte kan nog worden mede- gedeeld, dat het O. M. van een strafvervolging der voor het ongeluk verantwoordelijk te ach ten ambtenaren thans definitief heeft afgezien. Men zal zich herinneren, hoe in Mei van het vorige jaar Nederland werd opgeschrikt door het nieuws van een instortingsramp te Rotter dam, weike aan zeven personen het leven kostte. Een twintig meter lange en acht meter hooge blinde muur stortte om en bedolf vele men'sohen onder een regen van steenen. Een onderzoek door die Justitie ingeateld toonde aan, dat een aaneenschakeling van onvoorzidhtigheden en tekortkomingen, in verschallende instanties begaan, de ramp, ten gevolge had gehad, zonder dat er bepaaillde schuliddgen waren aan te wijzen. Onder de slachtoffers bevond zich de 36- jarige S. Kok, wiens weduwe een geding tegen de gemeente Rotterdam aanhangig maakte, waarin zij een schadevergoeddng eischte van een halve ton. Het vonnis van Vrrjdag heeft deze kwestie thans definitief geregeld. UITSLAGEN VAN ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. le klasse afd. I. SpartaCW ADOBlauw-Wit StormvogelsiKFC HDVS—Xerxes HBS—DW1S le klasse afd. II. FeijenoordDOS AjaxVUC 't Gooi—VSV HaarlemRFC le klasse afd. HI. QuickiHengelo HeracleslEJnsdhede Go AheadAGOW ZAC—NEC Tubantia1W ageningen Afdeeling IV. le klasse. PlSV^Eindhoven JulianaMW NOAD—NA;C RoeiTnondBW Willem IIBleijerheide 0—1 1—1 20 afg. 2—5 2—2 2—1 2—1 7—0 2—2 2i—0 4—1 2—2 4—6 •—1 affe. 1—4 2—1 5—1 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. Eindhoven 17 11 3 3 25 3612 NAC 16 8 6 2 22 28—16 MW 15 7 6 2 20 32—26 Willem H 17 8 2 7 18 38—35 LONGA 16 7 3 6 17 3125 PSV 17 6 5 6 17 30—29 BW 16 4 6 6 14 2929 Roermond 16 6 2 8 14 2334 NOAD 16 3 7 6 13 29—34 Juliana 15 4 4 7 12 2731 Bleijerheide 17 2 3 12 7 2153 2e klasse A. De BaronieRjCS MiddelburgGoes De ZeeuwenTSC RBCZeelandia 6—6 a£g. 5—1 afg. doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. V.t. Middelburg 15 10 3 2 23 47—19 RBC 14 8 5 1 21 36—17 TSC 16 7 5 4 19 4930 De Zeeuwen 16 6 6 4 18 4i339 Vlissingen 15 8 1 6 17 46—32 Zeelandia 15 7 2 6 16 32—36 De Baronie 15 4 6 5 14 37—36 ROS 15 6 4 6 14 35—46 Goes 15 2 3 10 7 22—54 Breda 16 1 1 14 3 25—63 3e klasse A. TemeuzenIJzendij ke OostburgHulst Hoofdplaat^Sluiskil Corn BoysBreskens AxelTern. Boys Breskens Axel Temeuzen Sluiskil Hoofdplaat Oostburg IJzendijke Tern. Boys Biervliet Hulst Com Boys afg. afg. 1—1 2—9 2—6 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. 15 14 1 28 78—20 18 13 1 4 27 68—34 14 13 1 26 70—17 ,14 7 1 6 16 42—29 17 6 3 8 15 52—52 14 6 2 6 14 24—40 16 6 2 8 14 3341 15 4 2 9' 10 31—71 15 4 1 10 9 24—45 14 3 11 6 1647 14 1 13 2 15—59 Se klasse B. 1—6 1—6 4—1 Goesche BoysVlissingen 2 Goes 2Temeuzen 2 Eiland BoysDe Zeeuwen 2 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v-t. Vlissingen 2 14 13 1 27 55 13 Eiland Boys 13 9 2 2 20 41 15 Burgh 15 8 3 4 17 36 25 Terneuzen 2 13 7 2 4 16 44 21 Middelburg 2 15 6 4 5 16 34 J- De Zeeuwen 2 16 6 2 8 14 36 44 EMM 16 5 3 8 13 Goes 2 15 3 3 9 9 26 -40 Zeelandia 2 13 1 2 10 4 10—43 Goesche Boys 13 1 2 10 4 17-:54 Burgh twee winstpunten in mmdenng wegens niet opk. wedstr. Eil. Boys—Burgh.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2