11 IH HI HI Dam- en Schaakrubriek Bloemenmagazijn G. J. WILL Gemengde Berichten Predikbeurten Mooie handen met Purol. ZEVEN ARABIEREN TER DOOD VEROORDEELD. TERNEUZEN, 17 FEBRUARI 1939. DAMMEN. Steeds versche Snijbloemen. AXEL. ZAAMSLAG. GROENENDIJK. HONTENISSE. Bij heerschende Griep. RECHTSZAKEN. SCHAKEN. SPOORWEGONGELUK IN CATALONIH. geen alcoholische dranken meer te verkoopen. Br wordt slecht® een speeiaal vergunnings- stelsel ingevoerd voor de Man-ken, die bun whisky of and ere dranken editor binnensliuis moeten opdrtoken. De minister van ftoancien, die Donderdag zijn bogroottog bij bet parlement todiende, moet natuurlijk zien, boe hij de dervinig. van de inkomsten nit de aocijnzen goedmaaJkt. Vandaar dat hij voorstelt de salarissen der ambtenaren te verlagen en een belasting te heffen op oplossingen van kruiswoordraadsels en op den invoer van zijden goederen. Daar de meerderhedd van bet parlement van den staat Bombay nit volgelinigen van Gandhi be- staat, is goedkeuring van de dnooglegigtog zeker. Ze Mijven er zacht en gaaf door. Doos 30 en 60 ct. Ingez. Med. DEL VAYO'S ONDERHOUD MET AZANA. De reis van Del Vayo naar Parijs schijnt de openlijk erkende meentogsverschillen tus- scben Azana en Negrin niet uit den weg te hebben geruimd, aldus Havas. Wei schijnt bet, dat bet versohil van meening op bet oogenblik niet zoozeer gaat over de militaire mogelijkheden van bet door den minister- president bepleitte verzet, doch over de wen- schelijkheid hiervan, die door den president7 der republiek wordt betwist. Bovendien ver- ■schillen de beide staatslieden ook nog op andere punten van meening. In elk geval is Donderagavond vast ikomen te staan, dat Azana, ook na zijn ontmoeting met Del Vayo, er op rekent, te Parijs te blijven en niet naar Madrid teruig te keeren. De correspondent van de Daily Telegraph te Parijs heeft vemomen, dat Del Vayo er bij Azana op aan beeft gedrongen een flinker bonding aan te nemen en naar Madrid terug te keeren. Deze laatste weigerde en bleef bij .zijn opvatting dat weerstand biedten aan Franco tot nutteloos bloedvergieten zou leiden. Naar verluidt zou generaal Miaja, de republi- ketascbe opperbevelhebber van dezelfde mee ning zijn. Het schijnt, dat de eiementen, die Negrin willen steunen ibij bet verder voort- zetten van den strijd, de anarchisten, comnm- nisten en extreme socialisten zijn, die voor zichzelf geen anderen weg tot redding zien. In deze omstandigbedem, aldus deze correspond dent, zou de belofte van amnestic door Franco de karns doen keeren en dit wordt hem zoowel door Londen als Parijs dringend geraden. Er is echter geen enkeie aanwijzing dat Franco bereid zou zijn een -dergelijk verloop .te over- wegen. Ook Reuter meldt, dat Del Vayo Azana niet heeft kunnen ovecrtuigen, van de noodzaak naar Spanje terug te keeren. Negrin zou deze terugkeer gaame hebben gezien, aange- zden bierdoor de wettige, constitutioneele posdtie der regeering vensterkt zou worden. Het militaire gerecbtshof te Jeruzalem heeft zeven Arabieren in twee dagen tijds ter dood veroordeeld, n.l. vier Dinsdag en date Woens- dag. AJ deze Arabieren waren een week ge leden ten Zuiden van Bethlehem gevangen gen omen door Britsche troepen. Een groote groep gewapende Arabieren beeft naar voortis kan worden gemeld te middernacht de gebouwen van bet spoorwegstation in die vlakte van Esdraelon in brand gestoken. De gebouwen brandden tot den grond toe af. AMBACHTSSOHOOL TERNEUZEN. Op Woensdagmiddag werd in de Ambachts- school alhier een openbare les gehouden, die zich in een zeer dnuk bezoek van de zijde der ouders van leeritogen en toekomstige leerlin- gen mocbt verheugen. Duidelijk is gebleken, dat deze gelegenheid, om de jongens aan het werk te zien,, door de ouders zeer wordt gewaardeerd. Van de ge legenheid om met de leeraren over de vorde- ringen en het igedrag te spreken, werd; een ruim gebruik gemaakt. Vele nieuwe leerlingen werden ingescbreven, waarbij bet de aandacht trekt, dat het metaal- vak bijzonder dm de belangs telling van de jon gens staat. Hoewel de moderne tijd voor dit vak een ruimere werkgelegenheid heeft ge- schapen, wil bet ons voorkomen, dat een meer evemredige verdeeling over de verschillende vakken niet alleen voor de a.s. vaklieden, doch ook voor de Industrie gunstiger zal zdjn. De inscbrijving van leerlingen is nog tot en met 28 Febr. a.s. opengesteld, terwijl voor alle vaJkken nog plaats op de school is. 560. „De Damgids". ,,Officleel orgaan van de Internationale ProblemLstenclub' HoofdredaotieB. Springer. Probleemredacteur: Geo van Dam. 'EindspelredacteurJ. J. H. Mortens. Uitgever en Adm.: Drukkerij J. L. Kuipers te Surhuistenveen. Abonnementsprjjs ,f 0,60 per 3 maanden, bij voorudtbetaling. Losse nummers f 0,15. Nadat wij in December het proefnummer van deze nieuwe damkrant hadden ontvangen, verscheen het eigenlijke le nummer op 1 Februari j.l. 'Het ligt in de bedoeling, bet blad tweemaal per maand te doen verscbijnen. De toekomst zal overigens moeten uitwijzen of deze nieuwe uitgave, die onder zeer deskundige leiding staat, reden van bestaan heeft. Persoonlijk zijn we van mening, dat ,,De Damgids" de strijd om het bestaan op den du.ur evenmin zal kunnen volhouden als enige jaren geleden het ,,Dammersweekblad". We raden kennisneming van de waarde- volle inhoud ten zeerste aan. Buitengewoon interessant zijn de artdkelen over Blankenaars diepste eindstellingen, Partij-analyses, Eind- spel-galerij, Damlessen vooi- beginners, Pro- blematiek, Intern, probleem-revue, enz. Gaame zouden we uit alle rubrieken eens een greep doen om onze lezers een idee te geven van de geweldige arbeid, welke de heren Springer, Van Dam en Mertens bezig zijn te verrichten. We moeten ons eohter be- perken en vols t a an daarom met een openings- studie, ontleend aan de rubriek Partij-ana- lyses en enige eindspelen. lOnder bet motto ,,Hoe men de openingen niet moet spelen" voert Springer twee dam- mers uit ,;Doomspijk" ten tonele, bescheiden- bjk aangeduid als A. S. Ukkel en O. W. v. d. Kruk, die resp. met wit en zwart spelen. 1. 34—29 19—23 2. 39—34 14—19 3. 31—26 DE TRAM-FUSIE. Op bet oogenbbk wordt in enkeie bladen gereageerd op het bericht omtrent de tram- fusie tusschen de Z.V.T.M. en de Breskens Maldeghem als zou dit bericht niet juist of minst genomen voorbarig zijn, doch wordt daaraan een zekeren tendenz vastgeknoopt als zou die ontijdige publicatie afkomstig zijn van de zijde der Z.V.T.M. Wij kunnen daaromtrent mededeelen, dat dit, in verband met de bladen waarin het is verschenen, blijkbaar uit Middelburg afkom stig is, en dat, toen wij hieromtrent bij den directeur der Z.V.T.M. j.l. Maandag infor- meerden ons bleek dat deze het bericht on- juist noemde, omdat, zooals wij dan ook heb ben gemeld, de overeenkomst nog niet tot stand was gekomen, dat hij voorts een derge lijk berioht vooral m dit stadium der zaak minst genomen onbescheiden achtte. Dit in aanmerking genomen, kan wel als vaststaande worden aangenomen, dat het bericht niet af komstig is van de zijde der Z.V.T.M. Indien, zooals van andere zijde beweerd wordt het ook niet afkomstig is van de directie der Breskens-Maldeghem, moet dus de ontijdige publicatie worden toegeschreven aan een bron, niet behoorende tot de betrokken tramweg- maatschappijen, doch die uit anderen hoofde van den gang van zaken op de hoogte is en deze aan een journalist heeft meegedeeld. MOTORSCHIP „CLARETHEO". Het Nederlandsghe m.s. ,,Claretheo" op weg van Rotterdam naar Belgie verkeert te Sas van Gent, op het kamaal van Temeuzen in zinkende toestand. Het schip heeft een lek bekomen, doch hoe dit ontstaan is, is tot op heden nog niet be- kend. Een tweetal sleepbooten van d'e Union de Remorquage et de Sauvetage liggen lang-s- zij van bet schip voor het wegpompen van het hinnendringende water. Verwacht wordt dat men erin zal slagen het schip drijvende te houden. Omtrent de lekkage in het bovengenoemde Ned. m.s. ,,Claretheo" vememen wij thans nog nader, dat men er in geslaagd is het lek voor- loopig met een reddingzeil te dichten. De Belgtsche sleepboot ,,Walvisch" ligt langszij om het binn en.gedrongen water weg te pompen. De ligging van het schip is van dien aard, dat het geenerlei moeilijkheden voor de scheep- vaart oplevert. „MOOI TERNEUZEN". Onder groote belangstelling vond j.l. Don derdag op de Westelijke Vestinggracht de tewaterlatinig plaats van een der dirijvende schuil- en broedhokken voor het vogelpark van de vereeniging ,,Mooi Temeuzen". Het vervoer vond plaats per wagen en gesohiedde vanaf het Wachtgebouw der Boot- iieden naar het z.g. Eilandije. Hier vond de tewaterlating plaats waarna het hok naar de ligplaats aan den Steenen Beer -werd ver- voerd. De bootlieden die zich geheel belanige- loos met de vervaardiging van het hok belast hadden zorgden ook voor het si aan der palen en de bevestiging van het hok diaaraan. Dat een en ander zeer bewerkelijk is ge- weest moge wel blijken -uit het feit, dat alleen aan het dak door de vervaardigers 60 bossen riet zijn verwerkt. Wat de uitvoering betreft valt het op dat het hok buitengewoon goed voldoet in deze omgeving. Men maafet thans een aanvang voor het maken van een tweede schuil- en broedhok, welk een ronden vorm zal hebben. De ligplaats van dit hoik zal ter hoogte van de z;.g. water- portiere zijn. DE AANSTAANDE STATEN VERKIEZIN GEN. In den Statenkieskring Hulst van de R. K. Staatspartij hebben de candddaatstellingen plaats gehad. Gesteld werden de heeren: G. J. L. Goossens te Sas van Gent in 12 gemeenten; F. J. Assel- man te Lamswaarde in 11; P. Vercauteren te Nieuw-Namen in 11; J. A. van Rompu te Temeuzen in 9 en twee lijsten; J. W. Vie- nings te Clinige in 8; Alb. Dookefeer te Hulst in 8; C. Plasschaert te St. Jansteen in 7; R. Everaerd te Philippine in 7; R. D'Hert te Zuiddorpe in 6; E. Th. Lookefeer te Hulst in 6; Mr. G. de Kerf te Sas van Gent in 2; M. van Goethem te Sas van Gent in 2; notaris Pijls te Hulst in 2; A. Qnghenae te Zuid dorpe; A. Weijnen te Temeuzen; C. Koch te Hulst; P. Geimaerdt te St. Jansteen; E. Kalle te Westdorpe ieder in 1 gemeente. De adviseering van twee candidatem zal plaats vdnd'en in een, vergadering, weike Zater- dag a.s. te Goes zal worden gehouden. PROT. CHRISTELIJKE RECLASSEERINGiS-VEREENIGING. Te Middelburg werd opgericht de afdeeling Zeeland van de Prot. Chr. Reclasseerings- Om op een openingstzetje te spelen. 3. 10—14 4. 37—31 5—10 Uit zuiver positie-oogpunt was 2328 hier wel sterker. 5. 41—37 19—24 Hier beginnen voor wit de teleurstellingen. Hij had op zw. 2025 gerekend, wit 4641 (zw. 1420)waarop een winnend damzetje *zou gevolgd zijn door 262132 X 213328 37 X28 2923 en 34X5. Zwart toont zich echter een goed tacticus en weet van ,,vis" tot ,,hengelaar" over te gaan door op zijn beu.rt een vet ,,wormpie" aan de haak te slaan. 6. 4641 1419 7. 26—21 Het aas zag er zo lekker uit, dat de arme A. S. Ukkel er zich zonder bedenken op wierp. 7. 16x27 8. 32X21 17X26 9. 35—30 24x35 10. 33—J28 23 X 32 11. 87 X 28 26 X46 12. 29—23 18X29 13. 34X5 Het zag er alles prachtig uit, maar nu komt de ,,haak" te voorschijn. 13. 46X10!! 14. 5X25 15—20 15. 25X14 9X20 Onze vriend Ukkel ging nu de doden en gewonden eens tellen en constateerde, dat hjj er een ,,mannetje" oftewel een schijf bij had ingeschoten. De witspeler, die al een dagje ouder begint te worden, voegde hierop zijn jeugdigen tegen- strever toe; ,,In mijn tijd zo-uden broekjes van jouiw leeftijd er zich wel voor gewacht hebben, een man op leeftijd er zo in te laten lopen". En van nijdmaakte hij daarop de partij remise. Tot zover Springer in ,,De Damgids" van 1 Febr. 1939. Onze lezers zullen het nu wel aardig vin- den te vememen, dat Ukkel en v. d. Kruk in bovenstaand-e partijopening de plaats inge- nomen hebben van niemand minder dan B. Springer en J. M. Bom. Men zie de partij SpringerBom in de Nieuwe Rott. Courant van Zaterdag 7 Januari j.l. Vereeniging. Deze afdeeling, welke geheel de reclasseeringsarbeid beoogt, omvat de geheele provincie Zeeland als ressort. Het bestuur bestaat uit de heeren G. A. Harf, Nieuw en St. Joosland, voorzitter; J. Lorier, Middelburg, secretaris; A. Flipse, Middelburg, penning- meester; D. Huinink te Veere; J. L. van Door- ninck, P. Loof, Ds. C. F. Nolte en Ds. A. H. Oussoren, alien te Middelburg. Naar wij nog vernemen, ligt het in de be doeling zooveel mogelijk samen te werken met het Genootsehap voor zedelijike verbetering van gevangenen. Men meent, dat er nu een- maal ge vail en zijn, die beter door de P.C.R.V. in behandelimg kunnen worden genomen dan door het genootsehap. Vlooswljkstraat 27 - Tel. 276 - Terneuzen Zoo juist ontvangen een pracht-sorteering AZALEA'S - HORTENSIA'S CLIVIA'S - PALMEN enz. (Ingez. Med.) VERDUISTER1NG VAN MOSSELEN. In verband met ikilachten uit Belgie, dat daar den laatsten tijd uit Nederland geregeld minder mosselen werden aangevoerd dan be- steld waren en dat de hoeveelheid, waarvoor betaald moest worden, niet geleverd werd, heeft de Kon. marechaussee te Hansweert een onderzoek ingesteld. Als gevolg daarvan zijn drie personen uit Hansweert aangehouden, n.l. twee mosselenschippers en een heler, die bekend hebben mosselen te hebben verduis- terd en verkocht. Naar in Belgie wordt aangenomen zou er voor 1500 zjjn verduisterd. SPORTVLIEGERS OP WEG NAAR INDIE. Wegens slecht weer te Vlissingen geland. Het sportvliegtuig PKWDR, waarmee de heeren Heymans en Rous Donderdagmorgen naar de Vliss. Crt. meldt onder groote belangstelling uit kringen der sportviiegers om tien minuten voor half acht van Schiphol zijn vertrokken voor een vlucht naar Indie, is te ongeveer kwart over negen wegens het zeer slechte weer op het vliegveld te Vlissin gen geland. De beide sportviiegers, die niet over radio aan board beschikken, bevonden zich reeds boven Belgie en waren Antwerpen gepas- seerd, toen het toch reeds slechte zicht z6b slecht werd, dat zij het geraden achtten terug te keeren naar een nabij gelegen vliegveld. Hoewel de weersgesteldheid niet verbeterd was, vertrokken de vliegers gistermiddag tegen 1 uur van Vlissingen om te trachten langs de kust Parijs te bereiken. Toen zij echter boven Oostende waren gekomen, be- sloten zij om maar weer naar Vlissingen terug te keeren, waar zij een uur na hun vertrek op het vliegveld neerstreken. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 5 tot en met 11 Februari kwamen in de provincie Zeeland 5 gevallen van roodvonk voor, n.l. 3 te Middelburg en 1 in de gemeenten Krabbendijke en St. Maar- tensdijk. HET CENTRUM. 'Een echte thriller en een van de grootste kluchten zijn in het programma van deze week vereendgd, zoodat er voor elk wat wils iis, maar iedere film is een kraker. daar kan men van op aan. Londen bij nacht is de titel van de speurdersfilm, waarin het zeer geheimzinnig toe gaat en waarin een parapluie een bijzondere rol speelt. Het is natuurldjk niet de bekemde parapluie van den grooten Engelsehen staatsman, al is deze ook tallooze malen op het witte doek te zien ge- weest, doch een heeli andere soort parapluie, die ix plaats van vrede onheil hrengt. Nu is het de taak van den detective en den jour nalist om uit te vamdten wie eigenljjk de eige- naar van de bewuste parapluie is, want als men die te pakken krijgt heeft men vast en zeker ook den misdadiger, die aansprakelijk is voor de vele geheimzinnige verdwijningen en moordaansdagen. De hond van den journa list blijkt ook een echten speurder te zijn, want deze is het die zijn meester telkens op dreigend gevaar opmerkzaam maakt en tel kens igromt als verdachte personen to de buurt zajn. De ontmaskering vani den mis dadiger heeft eerst plaats na vele schokkende avonturen, die 'de toesohouwers voortdurend in spanming zullen houden, doch die wij hier juist daarom niet mogen mededeelen Tenslotte nemen we uit het eerste nummer van „Oe Damgids" nog enige problemen en eindspelen over, waarvan we de oplossingen later geven. No. 1. Eindspel van J. J. H. Mertens, Umuiden. Zwart: 2 schijven op 31 en 34. Wit: 2 dammen op 2 en 3. Wit speelt en wint. Mertens draagt dit eindspel op aan sterken en zwakken. No. 2. ^Eindspel van Geo van Dam. Zwart: 14, 34 en 39. iWit: 8, 45 en 47. Wit speelt en wint. No. 3. Probleem van W. B. Monsma, Groningen. Met oorspr. eindspelmotief. ZWART 1 2 3 4 5 Na de pauze komt de klucfat der kluchten Een dag op de renbaan. De hoofdrollen to deze film worden vervuld door 'de drie igebroeders Marx, ,die to Amerika bekend staan 'al® de geniaalste clowns', en zij hebben dan ook van deze klucht gemaakt wat er van hen verwacht kon worden. Bij, het doorlezen van den inhoud zaten wij, voor het probleem wat moet hier nu van verteld wor den, doch gelukkig bemerkten wij, dat oo.k meerderen bierover met de handen in het haar zaten. Over een dergelijke film kan men niet schrijven, zoo'n film moet men zien. Het is de meest geniale „kolder", die er ooit to het genre dol-komische films is gemaakt. Zij her- umert aan Ghaplto, en de bekende criticus Van Domburg schreef: Zij, (de gebroeders Marx), zijn drie Chaplin's in een. Harpo Marx, dte grootste dwaas van het trio, heeft trouwens zelf het ,,geheim" van zijn dwaas- heid bes'chreven in een groot artikel, doch men kan hen hier op het doek zien verschijnen en dus een avond doorbrengen die veel van de lachsipieren zal vergen. Gevonden voorwerpen. Bij den gemeente-veldwachter alhier, zijn als gevonden gedeponeerd Schrijtotui, Heerenhandsichoen, Rij'wielbe- lasttogmerk, Portemonnaie met inhoud, Gereedschappen voor motorrijwiel to etui, en een paar Motorhandschoenen. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. Toen het zesjarig schooliktod S. alhier huis- waarts keende, verliet het eensklaps het trot- toir. Een aanrijding door een motorrijwiel was het gevolg. Met eenige bloedende hoofd- wonden werd het kind opgenomen en gebracht in de wontog vani v. W. Medische hulp was spoedig aanwezig. De wonden bleken geluk- kig niet van emstigen aard te zijn. Hedenmorgen is de 20-jarige schippers- knecht L. Marttou uit Walsoorden, liggende met een schip ,te Antwerpen, Dok 4, tenge- volge van de rijm uitgegleden, daard,oor°te water geraakt en verdronken. vangenisstraf geeischt. Voor het Hof had de advocaat-generaal veroordeeling wegens moord twtotig jaar gevangenisstraf gevorderd. Het Hof heeft nu die door de rechtbank op- gelegde gevangenisstraf verhoogd tot twaalf jaar, doch overigens het vonnis beves;tigd, zoodat ook de terbeschikkingstelling van de regeering gehandhaafd hleef. Met Mijnhardtjes steed's goed'e ervartog. Doos 30 en 50 ct. (Ingez. Med.) ZONDAG 19 FEBRUARI 1939. 16 26 36 46 Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., de heer A. Poet, zen- deling op Boeroe; 2.30 u., Dr. L. J. Caze- mier; 6.30 u., Dr. L. J. Cazemier, Jeugd- dienst, medew. kerkkoor. SDUISKXL. 9.30 u. en 2 u., de heer J. H. Renting. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9.30 u,., Ds. E. Raams; 2 u., Zendeling Poot. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Korevaar. KLOOSTERZANDE 9.30 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, van Terneuzen. PHILIPPINE. Geen dienst. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W. van Hbute. AXEL. 9.30 u., Ds. Post; 2.30 u., cand. De Ruijter. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u„ Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Toisma. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u„ leesdienst. WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. No. 4, van P. Kleute Jr., Den Haag. Zwart; 2 schijven op 6 en 39. Wit: 16, 32, 33, 41, 42, 44. Wit forceert de wtost. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZE1N. 7 u., 8.30 u. en 10i u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. MOORD OP MEISJE TE AXJYIELO. Het Gerechtshof te Amhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een 25-jarigen koop- man te Almelo, die wegens moord op de 14- jarige Tetje Hof, in Mei 1938 te Almelo ge- pleegd, door de Rechtbank aldaar tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, met terbeschikkingstelling van de regeering. De officier van justitie had levenslange ge- Simultaan te Hulst. Donderdag 16 Februari speelde Dr. H. Bruch uit Terneuzen simultaan aan 12 borden te Hulst. Van de 12 partijen won de simul- taanspeler er 10, verloor er edn, te>gen den heer F. de Meurichy, terwijl Dr. J. Caspari remise maakte. Deze laatste partij, die aardige momenten had, geven wij hieronder. Wit: Dr. H. Bruch, Zwart: Dr. J. Caspar.i Hulst 16 Februari 1939. 1. d2d4 d7d5 2. c2-c4 e7e6 3. Pblc3 Rf8—b4 Nu kan Wit met Da4f Pc6 Pf3 tot eenig overwicht komen. Dergelijke stellingen met een klein maar moeilijk te realiseeren positie- voordeel (het Pc6 staat slecht) zijn echter bij simultaanspel niet zoo gemakkelijk te spelen. Daarom gaat de Witspeler to een theoretisiche variant over, die initiatief belooft. 4. Pgl—f3 Pg8—f6 5. Rclg5 Pb8id7 6. e2e3 c7-^—c6 Dit is minder soberp. Consequent is c7 c5, de Manhattan-variant. 7. c4Xd'5 Dit wordt gespeeld, om de Cambridge- Springs-variant (met Dab) te vermijdem. Zwart moet met een pion slaan, en de dame doet dam op a5 ndets, daar juist in de indirecte bedreigtoig van Rg5 d'e kracht ligt. 7c6Xd5 8. Rfld3 a7a6 9. 0—0 Rb4e7 Zwart heeft nu een solide stelltog 'bereikt, waar niet veel tegen te beginnen is1. 10. Talcl b7ib5 11. Pf3e5 Dit blijkt niet zoo sterk te wezen, als het lijikt. 11Pd7 X e5 12. d4Xe5 Pf6—d7 13. Rg5Xe7 Wit had hier ook Rf4 benevens Pc3e2 d4 kunnen spelen. Dit was vermoedelijk ster ker geweest. 13. Dd8 X e7 14. f2f4 f7f5 BEJAARDE VROUW DOOR AUTO GEDOOD. Woensdagavond om zeven uur is de 71- jarige weduwe Fiege bij het oversteken van het kruispunt RijkswegKontogtoneweg' te IJsselmonde door een personenauto uit Rot terdam aangereden. Enkeie oogenlblikkem na het. ongeluk is die vrouw ter plaatse overleden. MASS A DIEFSTAL VAN RIJAVIEL- PLAATJES. Woensdagmorgen bij het uitgaan van het Gemeentelijk Lyceum te Den Helder, kwam een groot aantal leerlingen tot de ontdekking, dat een ongewenschte bezoeker tijdems de les- uren een groot aantal rijwielbelasttogplaatjes had gestolen van de fietsen. Bij nader onder zoek bleek, dat onigeveer 40 rijwielbelasttog- plaatjes ontvreemd zijn, aismede een nieuw rijwiel. Opmerkelijk is het, dat deze diefstal veel overeenstemmtog vertoont met een soortgelijk geval, gepieegd aan een middelbajre school in Enkhuizen. HET BUITENLAND VRAAGT TURF- STROOISEL. In -de turfstrooisel-todustrie to Drente be- leeft men een periode varn opigang, als to geen jaren het geval was. De fabriek er N.V. Turf- strooisel Maatschappij Griendsveen te Amster- dammeleveld werken voor het eerst sedert 1932 to tweeploegenstelsel. Men verwacht, dat de druikte van langen duur zal zrjn, omdat er nog groote orders uit het buitenland, vooral Amerika, tegemoet gezien worden. Een treinbotsing bij Las Planas to Catalo- nie, gevolgd door botstog van een der trei- nen tegen een tunnelwand, -heeft emstlge ge- volgen gehad. Er werden Zaterdag 31 dooden geteld, welk aantal Zondag steeg tot 5., daar 22 zwaar gewonden bezweken. Er zijn in totaal een kletoe 100 redzigers gewond. STUDENT SCHIET CIRCUSDANSEKEJ3 NEER. Te ViLvoorde bij Brussel heeft een twtotig- jarige student, wonende te Wervik, een zeven- tienjarige circusdanseres neergeschoten op het oogenblik, dat zij een dochtertje van 6bn der airecteuren van het circus van de school haalde. De jonge student, een zoon van een goed aangeschreven familie te Wervik, mexikte op zekeren dag. toen het circus F. zijn tentem opgeslagen had in zijn gemeente, het zeven- tienjarige danseresje op, die k'leindochter was van den directeur van het circus en dochter van een Spaansch cirousartist. Dadelijk raakte hij tot over de ooren verliefd. Hij vroeg het meisje zijn verloofde te willen wor den en vroeg haar om een foto. Ze wees bedde vragen van de hand. Woedend zwoer de jon- gen haar te zullen opizoeken, waar zij zich ooit zou bevtoden. Zaterdagochtend verklaarde hij zijn ouders, dat hij zijn broer in Kortrijk ging bezoeken. Onderweg kocht hij een revolver. Hij vertrok daarna naar Brussel, vanwaar hij onmiddeHqk Vilvoorde bereikte. Reeds in den namiddag bebben verschillende personen hem op de plaats zien zwerven, waar het circus zijn ten- ten had opgeslagen. De student wachtte het meisje af, vroeg haar opnieuw zijn verloofde te worden en bij een nieuwe wedgering achoot bij zijn revolver op haar af. Een kogel trof haar to den schouder. Zij kon nog vluchten, maar de jonge moordenaar zette haar achter- na en schoot hiaar neer. Van alle kanten lcwa- men menschen op hem af. De politie, die even daarna toesnelde, moest moeite doen om den jongen student tegen de woede van de menigte te verdedigen. Het meisje werd onmiddelljjk naar het zie- kenhuis overgebraoht. Zij heeft drie wonden opgeioopen, een schampschot aan het hoofd, een schot to de schouder en een door den lin- kerhand. Er bestaat geen onmiddellijk gevaar voor haar leven. De dader weid opgesloten. Het slachtoffer was de dochter van een Spaansch artist, die samen met zijn eehtge- noote een tweetal jaren geleden omkwam bij een auto-ongeluk. 15. e5 X f6 Ais Zwart al gerocheerd had, dan zou Wit zeker met g4, Khl en Tgl hebben voortgeaet Er was echter te vreezen Pd7c5e4 met eenig tegenspel. 15Pd7Xf6 16. e3—e4 ;b5—b4 Wint een pion op e4, indien het paand weg- gaat. Dat is niet zoo erg, want de pionmien e4 en e6 op de open lijm zijn allesbehalve sterk. Wit heeft echter een offercombinatie op het oog, die later blijkt tegen te vallen. 17. Pc3Xd5 e6Xd5 18. e4xd5 De7—e3t 19. Kgl—hi 0—0 20. Rd3—c4 Wit kan eigenlijk niet goed vender. d5d6 Rg4 Db3t Re6 Dc2 Tc8 ziet er niet plezderlg uit. 20. Kg'8h8 21. Ddla4 a6a5 Nu was de bedoeling, Dc6 te spelen. Wit liet dat eohter na, om na Rg4 geen last met Tc8 te krijgen. 22. Tel—el De3—d4 23. Da4c2 Rc8g4 24. h2h3 Ta8c8 25. b2—b3 Rg4h5 26. g2g4 Rh5Xg4 Hier kwam r us tig Rf7 to aanmerking. De offercombinatie is wel gevaarljjk voor Wit, maar leidt tenslotte tot remise, terwijl er voor Zwart reden was om op winst te spelen, 27. h3X&4 Pf6Xg;4 Nu staat het nmterieel gelijk. Er dreagt echter zoowel Tf4: alis Pe3, zoodat Wit geen keus heeft. 28. Tele4 Dd4-f 6 29. Dc2g2 Valt het paard aan en dwtogt tot afwilkke- ling. Wellicht was Te6, dat eeuwig schaak verhtodert, sterker. 29Df6h6f 30. Khl—gl Dh6ib6f Zwart geeft de voorkeur aan eeuwig schaak. Toch schijnt ons Tf4: kansrijiker te zdjn, want de dreiging Te6 is niiets waard. 31. Kgl—hi Db6—h6f 32. Khl—gl Dh6b6f 33. Kgl—bl Dh6h6t Remise.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 6