ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN KLOOSTERBALSEM ESPR0NGEN HAN DEN No 9877. VRIJDAG 17 FEBRUARI 1939 79e Jaargang Binnenland Buiteniand AKKER'S TWEEDE BLAD CONGRESLEDEN IN DE VEREENIGDE STATEN HEBBEN HET GOED. NEUZENSCHE COURANT CANDIDA ATSTELLING VOOR DE PROVXNCJLALE STATEN. De Buigemeester van TKRNEUZEN brengt het volgtemde iter openbare kennis. Op Dinsdag 14 Maart aanstaande, zal plaats hebben de can-didaatstelling voor de Provin ciate Staten Op dien dag kunnen., van des voormiddags teigen utir tot des namiddag® vier uur, bij den voorzitter van bet boofdstembureau in den kieslkring, ter secretarie der gemeente HULST, warden omgeleverd Listen van Candjdaten als bedoeld in artikei 35 der kdeswet. Op dezelfde lijist imoigen ten hoogste twint-g oandidaten worden gepjaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste vijf en itwimtig personen, die voQjgerns de kiezers- lijat, geldende op bet oogenblik der imlevering, kiezers zijn voor de provinciate staten binnen den kiesfkrimg. Achter den naam van ieder der onderteeke- maars moet de gemeente worden vermeld op welker Mezerslijst bij voorkomt. Tenzij een onderteekenaar voorkomt op de kiezerslijst der gemeente waar bet boofdstembureau is ge- vestigd, wordt bp de dnlevering der lijst een verklaring overgelegd van den toungemeester der gemeente, dat de onderteekenaar voor komt op de kiezersljjst in die gemeente. De zelfde kiezer mag niet meer dan ddn lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met vermelding van bun voorletters en woonpdaats, op de ljjsten gepiaatst worden in de volgorde waarin door de onderteekenaars aan ben de voorkeur wordt giegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar ecbtgenoot of overleden ecfobgeuoot onder toevoeging van haar eigen naam, voorafgegaan door bet woord ge boren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding v^m een candidaat mogen de voorletters gebeel of ten deele door de voomamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan edn van de lijisten, dngeleverd in denzelfden ktestering. Brj de lijist moet worden overgelegd de in art. 4 van het koninklijk besiuit van 12 Decem ber 1917 (Staatsblad no. 692) bedoelde scbrif- telijke verklaring van iederen ttaarop voor- komenden candidaat, dat bij bewilligt in zijn oandidaatstelling op deze lijst. Indien de can didaat ziicb buiten het rijk in Europa bevindt, kan de bder bedoelde verlklaring telegraphisch worden gedaan en is zij niet aan bet officieele foumulier gebonden. De inleveirdnig der lijst moet geschieden pesrsoonlijfc door e6n der onderteekenaars. De eendidaten kunnen daarbij teg-en woo rdig zijn De voorzitter van bet boofdstembureau geeft em bewij'S van ontvangst af. Formulieren, voor de lijsten en voor de schriftelijke verklarin-g van bewiiliging, hier- boven vermeld, zijn ter secretarie dezer ge meente koBteloos vebki'ijgbaar tot en met den dag 'der candidaatstelldng. In herinnering" wordt gebracbt artikei 148 der ikieswet, luidende als volgt: Hirj die -ee-nie lijst, als bedOeld in artikei 35 imtevert, wetende dat zij voorzien is van hand- beekendngen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waar- voor de inlevering geschiedt, terwiji zonder die handteek-eninigsn geen voldoend aantal voor eene geldi-ge lijst zou overblijven, wordt geatraft met gevanigenisistraf van ten hoogste drie maanden of eene geld-boobe van ten hoog ste honderd twintig gulden. Met gelijk-e straf wordt gestraft bij, die, wetende, dat hij niet bevoegd is tot deelne- ming aan de verkiezing, eene voor die inleve ring bestemde lijst, als bedoeld bp artikei 35, heeft onderteekend. Temeuzen, 16 Februari 1939. De Burgemeiester voomoemd, P. TELLEGEN. EER8TE KAMER. Aan bet in de vergadering op gisteren door den Minister van Binnenlandscbe Zaken, den heer Van Boeijen in antwoord op versobil- lende opmerkingen der leden gegeven ant woord is bet volgende ontleend: De Minister van Binnenlandscbe Zaken, de beer Van Boeijen, kornt terug op bet betoog van den heer Pollema over bet besluit tot zelfbescherming in Friesland. Daar deze belangrrjfce -zaak niet sobriftelijk is voorbereid, moet spr. bezwaar maken, er fcbans in te treden. Bovendien heeft spr. nog geen kennis kun nen nemen van de officieele stukken van Friesland. Op de vraag van den beer Pollema of er correspondence is gevoerd met den com- missaris der Koningin, kan spr. in het alge- meen niet antwoorden, docb wel deelt spr. mode, dat de commisaaris der Komingin in Friesland wel voorlichting aan de regeering vroeg over de volkenrechtelijike en andere kan- ten van het vraagstuk. De veelheid van quaesties kan spr. tbans niet concreet behan- delen. Euchtbescherming. Spr. is dankbaar voor de eritiek op het be- leid der regeering inzake luchtbesehermimg. Hoemeer aandacbt er aan deze materie wordt besteed, boe beter. Het volk moet doordrongen worden van de roeping die bier ligt. Het heeft moeite gefkost, in bet wezen idler passieve lucbtbescberming eenige beweging te krijgen. Reeds na 1920 zijn de burgemeesters tot maatregelen aangespoord. Het heeft niets giegeven. De omstandigheden waren ook moei- iijik. Docb de restanten van de ge&stesgesteld- beid van toen moeten nu nog worden uitge- roeid. Spr. heeft zich steeds tot eisch gesteld: eerst een fu "bment, een organisatie, daama de bovenbouw. Dit komit spr. nog juist voor. Zoudsr grondige organisatie wordt er wan- orde gescbapen. September heeft zeer duide- lijik geteerd, dat zonder organisatie een jan- boel zeer gemakkelijik ontstaat. De phase is nog niet bereikt, dat te zeggen it), de organisatie is in orde. Maar men is zeer goed op weg. In tal van gemeenten blijkt dit. Aan de samenwerking tusscben de ge- gemeenten wordt zakelpk gewerkt. Er zullen binnenikort aan de inspectie vier adjunct- inspecteurs worden aangesteld voor samen werking met en voorlichting van de gemeen ten. Eerst als binnenikort onverwachts voor het heele land een vollediige luchtbescbermings- oefenimg zal zijn gelast, zal het nut der voor- bereidling blijken. Over eenige maanden zullen alle gasmaskers waarvoor het rijk heeft zorg te dragen, er zijn. In de eerste helft van 1939 is voor 75 pet. der le en 2e klasse gemeenten de alarmeering in orde. In de inricbting van de brandweer in de lste en 2de klasse gemeenten is dan eveneens voor zien. De financieel noodlijdende 3de ki. ge meenten zullen. op hun begrooting golden voor lucbtbescberming mogen uittrekken; de niet- noodlijdende zullen gelden moeten uittrekken. Spr. behandeit vervolgens de opmerkingen over krotopruimingen. Spr. wijst op de vele moeilijkbeden dienaan- gaande. Dit ton, spr. wel zeggen, dat er aan bet departement geen tendenz is om foouwver- eenigingen niet ter wille te zijn. Integendeel, wie de cijfers ziet, zal dit beamen. De ge- meentebesturen bebben de hoofdverantwoor- delijkbeid, te zorgen dat de noodzakelijfke wo- ningen er ltomen. De aandacbt van Binnen- landsche zaken is en blijft inmiiddels op deze materie gerieht. Er zijn tal van oorzaken voor de tegenwoordige woningbouw-toestanden, als in de eerste plaats de behoefte aan geldfoeleg- ging; de gemeentebesturen moeten dus zeer actief zijn en blijven. Wat de stemhokjes aangaat, uit een uitvoe- rig onderzoek is gebleken, dat er practiscb geen klachten zijn. Doch alieen al om den schijn te vermijiden, zal alles worden gedaan, zoo mogelijk nog voor de komende verkie- zingeni. De Bijzondere Vrijwillige landstorm dient tegen elke groep die bet wettig gezag op on- rechtmafc'ge wijze aantast. Spr. kan den heer de Rijke niet anders opmerken. De financieele betrekkingen besprek&nd, zegt spr. dat bet er niet in de eerste plaats om gaat, hoeveel -de gemeente A krijgen zal en hoeveel de gemeente B., docb dat bet er vooral omi gaat: is er inderdaad een weg te vinden, dat de gemeenten volgens objectieve normen het weer kunnen redden? Sjir. krijgt meer en meer de overtuiging, dat voor vele gemeenten de zelfstandigheid kan worden berkregen. Spr. is overtuigd1, aan de in de stukken genoemde 35 millioen voldoende te hebben, om de gemeente-tekorten te dek- ken. Hder wordit jegens de gemeentebesturen een daad varricht van v^rsitrekkende beteeke- mis. Vermoedelijik zullen we binnen niet te Ian- j gen tijd kunnen overweigen, wat door de over- j heid aan de vrijie maatscbappij teruggegeven ikan worden. Maar geen regeering ikan aan- vaardien toestanden van gemeenten, zooals die tot eeniigen tijd geleden gegroeid waren. Een j ikras regeeren zal eobter voor sommige g>e- i meenten noodzakelijk blijken. Spr. doet een beroep op alien om bet boe zeer eritiek welkom is de regeering niet te moeilijk te maken. Re- en dupliek. De beer Polleana (e.-h.) repiiceert. De Minister heeft in het besluit van Friesland de stukken nog niet. Dus zal er over moeten worden gezwegen. Docb spr. comstateert dat de Commissar is der Koningin, deze zaken bij de Staten aanhangig makend, voelde dat het een materie betreft, verder reiikend1 dan Bin- nenlandscbe Zaken. De beer De Rijike (n.-s.) is teleuirges-teld dat de verbetering der stemhokjes niet vdor de a.s. verkiezingen zal geschieden. De n.s.b.-fractie is tegen dit begrootings-hoofdstuk. De heer Bruineman (r.-k.) repiiceert. Een gemeente is niet verantwoordelijik voor baar opgelegde udtgaven. De Minister boopt, dat bet opleggen van nieuwe lasten op de gemeentebesturen zooveel mogelijik voorkomen kan worden. Het begrootingshoofdstuk wordt z.h.s. aan- genomen (tegen de N.S.B.). De Postbegrooting. Aan de orde is de begrooting van het staats- bedrijf dfer Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1939. De heer Van Vessem (n.s.b.) klaagt over bet mishamdelen van de Nederlandsche taal door de radio. Spr. denkt aan een figuur als Peter Pecb, die met een opzettelijk Joodsch accent de Nederlandsche taal gebruikt. Vele j Joden spreken zuiver Nederlandsch. Maar der- i gelijike uitzendingen veroorzaken veel kwaad1. j Er moet de noodige aandacbt aan worden be- j steed. Tezeer beseft iemand, die voor de radio i epreelkt, blijkens zijn gemis aan' scbroom niet, i voor hoeveel menschen bij staat. Vele kansel- redenaars, die in kleiue gemeenten wellicbt nuttig werk kunnen doen, treden wel eens op voor de radio, zonder daarvoor berekend te zijn. Minister Van Boeijen kan- deze opanerkingen niet in de stukken behandeld, niet ibeantwoor- den, docb zal ze emstig overwegen. De P.T.T.-begrooting wordt z.b.st, aange- nomen. PRINSES JULIANA HELPX HONGAARSOII GEZIN. De correspondent van het R. Nbl. te Boe- dapest meldt: 'Het te Boedapest verscbijnende dagblad Esti Kurir van 15 Februari zet zijn lezers een aar- dig verhaal voor, waarin verteld woidt, hoe Prinses Juliana dezer dagen een gezin in Hongarije geholpen heeft, dat zich onder den I druk der hedendaagsche omstandigheden ge- noodzaakt ziet dit land te veriaten. In de stad Debrecen woont zekere Alajos Siegfried, die een betrekking had ais ambte- naar in een particuiiere onderneming. Daar hij niet ,,arisch" is, verloor hij zijn werk. Hij is getrouwd en bezit slecbts een kind, een meisje, dat verleden jaar op precies denzelf- den dag geboren werd als onze Prinses Bea- 1 trix. Alajos Siegfried waagde het, een brief aan Prinses Juliana te schrijven, waarin hij haar de moeilijkheden uiteenzetta, waarin hij en zijn familie thans verkeeren. Prinses Juliana liet hem antwoord toe- komen. Zij deed hem drie scheepsbiljetten toesturen voor een reis naar Nederlandsch Oost-Indie, waarbij zich tevens de papieren bevonden, die hem en zijn familie het recht geven in Insulinde te landen. Bovendien be vonden zich in den brief een cheque van f 600 en een aanbevelingsbrief voor de aut.oriteiten in Indie. In den brief stond verder, dat Trinses Ju liana hem en zijn gezin veel geluk voor de toekomst toewenscht en dat zij het op prijs zou stellen, wanneer de familie, wanneer zij naar Indie reisde, 'naar eens in Nederland kwam bezoeken, daar zij het kindje eens graag wilde zien. Men kan zich voorstellen, hoe dolgeiukkig het gezin in Debrecen is en hoe opgetogen men in Hongarije is over deze edelmoedige daad van onze troonsopvolgster, die hier vooral sedert baar bezoek aan Boedapest tij- dens haar buwelijksreis toch al zoo buiten- gewoon populair is! DE VEERTIGSTE JAARBEURS. De secretaris-generaal der Nederi. Jaar- beurs, de beer Graadt van Roggen is ten op- zichte van de komende jaarbeurs, die van 14 tot en met 28 Maart te Utrecht gehouden zal worden, hoopvol gestemd. De Beatrixhal is weer gebeel verhuurd voor de metaalnijverhei/d, machines en eiectrotech- niek. De groep Bourwmaterialen is „overbevolkt" hier is zeker plaatsgebrek. Textiel en con- fectie hebben de bijzondere belangstelling en dit houdt verband met de veranderde handels- politiek. Van over de grenzen wordt er ditmaal deel- genomen door Belgie, Canada, Duitscbland, Frankrijk en Italie. Het is merkwaardig te constateeren, dat de economische toestand, hoewel in het jaar 1938 niet zoo gunstig als in 1937, toch geen invloed heeft uitgeoefend op de deelname aan de Jaarbeurs. Datzelfde kan gezegd worden van de verandering der politieke constellatie in Europa, hoewel wat dit laatste betreft, het Jaarbeursbestuur in de toekomst nog wel eenige moeilijkheden ver- wacbt niet in zake de deelname, maar met het oog op de prijzen welke gemaakt zullen worden. De veertigste Jaarbeurs kan in ieder geval met goeden moed geopend worden. Zoo lang het Jaarbeursbestuur kampt met gebrek aan expositieruimte, is het bewijs wel duidelijk ge- leverd, dat de „ouwe getrouwen" bij iedere beurs terugkeeren. Dat doen ze toch ook niet am vliegen te vangen. Ook komen er steeds nieuwe exposanten bij, die het probeeren wil- len op de beurs. HENRI JASPAR. f Henri Jaspar is overled'en. Nog geen week geleden belastte Koning Leopold III hem met de vormimg van een nieuwe regeetring. Algemeen was de aandbcht weer gevestigd op dezen merkwaardigen staatsman. Jaspar getroostte zich zware inspanningen bij mocht niet slagen. Een latente ingewandsziekte, o.a. een emstige maagzweer, sleepte dezen Belgischen katholie- ken minister van staat en oud-premier van Belgie op 68-jari'gen leeftijd ten grave. Jaspar was van buis uit geen politicus, veel meer jurist en econoom. Als advocaat ver- wierf die in 1870 te Schaerbeek bij Brussel geboren aannemerszoon Henri Jaspar zich voor den oorlog in Brussel een grooten naam. Tijidens de Duitsche bezetting was bij de lei- der van dte acbtergebleven Belgiscbe politici, die wbkelijks in de Taveerne Royale bijeen- kwamen. In die dagen trad bij op den voor- grond als leider van de werikzaamheden ten bate van de ikindierverzorging. Dit werk ge- scbiedide onder aansporing van Het Nationaai Comite van Hulp en Voeding. Deze werkzaam- beden bracbten hem in aanraking met politici. In October 1918, daags voor den aftocht der Duitschers nam bij1 deel aan de mini of meer gebeime beraadslagingen, welke den teruigkeer van* de Belgiscbe regeering voorbereidden. Na den oorlog wordt Jaspar benoemd tot minister. In het kabinet-Delacroix beheerde bij acbtereenvolgen-s de portefeuiiles van eco nomische- etn binnenlandscbe zaken. In bet kabinet-Carton de Wiart (November 1920) werd hem de portefeuille van buitenlandscbe zaken toeveirtrouwd. Den 27sten Februari 1927 trad bij met het kabinet-Tbeunis af, nadat de Kamer bad geweigerdFhet door hem gesloteu economische Belgische-Fransche ver- drag te ratificeeren. In Mei 1926 voimde bij een coalitde-regee- ring, waaraan de drie voornaamste partijen deelnEimen. Zelf vervulde bij bet president- schap, zonder portefeuille. In November 1927 trad bet kabinet-Jaspar af en reeds den vol- genden dag kwam er een 2de kabinet-Jaspar tot stand met uitschakeling van de socialis- ten tengevolge van de medeweriking der cbri®- telijke democraten. Onder dit kabinet werd aan de VLaamsche leiders uit de ooirlog3jaren amnestie verleend, tengevolge waarvan in December 1928 Borms vrij Ikwam. Het derde kabinet-Jaspar kwam in Decem ber 1929 tot stand, in welke maan-d de regee ring de univeirsiteiit van Gent voor een Vlaam- sche instelling verklaarde. Jaspar was een impulsief staatsman, die voor zijn land veel heeft bereikt, die in zijn buitenlandsche politiek, juist tengevolge van deze impulsaviteit, ook in Nederland, eritiek omtlokte, maar die algemeen erkend werd als een econoom van beteekenis. DE VERSPREIDING VAN BRITSCH NIEUWS. Het Lagerbuiis heeft Woensdagavond de nieuwsverspreiding besproken en zonder hoof- dlelijtkie stemming een motie-Grant Ferris aan- genomen, waarin er ,,in verband met de groote aotiviteait van verscheidene buitenlandsche regeeiringen op bet gebied van propaganda door mididel van de peris, de radio, en de film, bij de regeering op aangedrongen wordt, meer aandacbt te wijden aan de publiciteit en vol- ledigen moreelen en financieelen steun te ver- ieenen aan plannen en verzekering van een doeltreffende verspreiding van Britsch nieuws in bet buiteniand". Lordl Winterton, die namens de regeering antwoordde, braicht hulde aan de verantwoor- delijke wijze, waarop de Britsebe niieuws- bureaux het nieuws behandelen. Hij noemde j met name bet agentschap Reuter. De geheele 1 kwestie van de telegrafisehe udtzending van nieuws uit Enigeland1 naair het buiteniand, aldus Winterton, heeft de aandacht der regee ring. Het is een uiterst ingewikkelde kwestie en een, waaromtrenit d;k geen verklaring kan afleggen. Winterton wees op het belang van een zich houden aan zuivdi- objectief nieuws. Ik ben beslist van meening, zeide bij, dat er niets mede bereikt wordt, wanneer eventueele radio-aanvallen op ons land met dezelfde wapens worden bestreden. Niet alieen dat het beneden onze waardiigheid is, doch bet is een manier om het zaad voor den oorlog te zaaien. 'Congresleden zijn weer hard aan het werk sinds de eerste week van bet jaar. Het is wel eens aardig, een vergelijkdng te maken tusschen hen en onze Kamer leden. Om te beginnen hebben Congresleden, d.w.z. Sena- toren en ..Representatives" of de leden van het Huis van Afgevaardigden een salaris van 10.000 dollar per jaar. Een Senator krijgt een toeslag van 10.320 dollar per jaar om vier secretarissen te kunnen aanschaffen en een volksvertegenwoordiger moet zich met 5000 dollar voor bureauhulp bebelpen. Daarbij krijgt ieder schrijfpapier e.d. voor een bedrag van 125 dollar en het recht, zijn brieven on- gefrankeerd weg te sturen, hetgeen per jaar een besparing van ongeveer 1500 dollar op- levert. Elk Congreslid ontvangt een toeslag van 20 cent per mijl om te reizen, hetgeen nog uit den tijd van de diligence dateert en bet reizen over groote afstanden een zoet winstje laat opleveren. De jaarlijkscbe rekening daar voor bedraagt 225.000 doUar. ELke poging 1 om deze reliqui af te schaffen heeft tot nu toe schipbreuk moeten lijden. Maar er bestaat nog een andere reeks voorrechten, die den Congresleden het leven kan veraangenamen. Daaronder behooren o.a. gratis geneeskundige behandeling, van een tand plombeeren tot een blindendarmoperatie, gratis laten scheren en haarknippen, gratis gebruik van de bad- en zweminrichting en het gymnastieklokaal in het Capitoolgebouw. Parkeeren is voor de honderdduizenden ambtenaren in Washington een ware puzzle, maar niet voor de 96 Sena- toren en 435 Volksvertegenwoordigers, die on der bet Capitool een kostelooze parkeer- ruimte hebben. Het Capitoolrestaurant moet aan de eischen van zijn gasten uit de vier windstreken van dit reusacbtige land kunnen voldoen en levert elk jaar een deficit op. On der de vele dingen, die kosteloos beschikbaar worden gesteld behooren ook mineraalwater en... snuif. DE DUITSCSTE JEUI&D MOET TERUG NAAR HET LAND. In het Sportpaieis te Berlijn is Maandag een betooiging gehouden om den terugkeer van de jeugd naar het land te stimuleeren. Rijksjeugdleider von Schirach verklaarde uit naam van den rijksboerenleider Darre, die wegens ziekte niet zelf aanwezig kon zijn, dat op het land. 800.000 arb-eidskrachten te kort 2ijn. De ontvolking van het land, zei hij, is niet slecbts een economiscb doch ook een cul- tureel vraagstuk. Van 1934 tot 1938 is het aantal jongelieden, dat een landbouwvak heeft gekozen, gestegen van 500 tot 18.000. Negen- entwintig pro-cent van het aantal arbeiders op bet land in 1938 is op het land gebleven. Ver volgens spraken de rijksleider van de S. S., Himler, en de plaatsvervanger van den FUhrer, Hess. De laatste had als devies voor zijn rede gekozen ,,vrijwiliigers voor". Hij be- toogde, dat men niet alieen met bet oog op de materieele noodzakelijikheid de lev-ensmidde- lenvoorziening diende te verzekeren, doch ook in verband met de noodige innerlijke vernien- wing van het volk, de jeugd weder op het land en nader tot de natuur moest worden gebracbt. EENS DUURDE EEN CONCLAAF 106 DAGEN. Een conclaaf kan soms lang duren; het hangt eenvoudig van het inzicht van de kar- dinaien af. Bij dfe laatste Pausen duurde het conclaaf van 3 tot 9 dagen. In 1831, bij de verkiezing van Gregorius XVI zelfs 62 dagen. Het langste conclaaf is dat van Clemens XTI geweest, met 106 dagen. Is eemnaal de vereischte meerderheid be- haald dan treedt de oudste kardinaal op den candidaat toe en stelt hem de gebruikelijke vraag: ,,Acceptasne electionem de te m sum- mum pontificem n-eemt gij u.w verkiezing tot Paus aan? Antwoordt de gekozene be- vestigend, dan is hij op hetzelfie oogenblik Paus met alle volmachten, die hem toekomen; de groote klo,kken van de St. Pieter galmen haar vreugdelied over de eeuwige stad, witte rook stijgt op uit den sch-oorsteen, daarbuiten jubelt en juicht het wachtende volk, de gren- dels en zegels van het conclaaf worden ver- broken, telefoongesprekken en telegrammen gaan over de geheele wereld... een nieuwe Paus is gekozen. En als de nieuwe opvolger zich met de witte gewaden gekleed heeft en de Kardinalen hem al knielend hun hulde en onderwerping be- tuigd bebben, gaat bij naar de bekende loggia van de St. Pieter om zijn e-ersten zegen ,,urbi et orbi" (tegenover stad en wereld) te geven. En dan jubelen de duizenden Jtalianen daar weer. Den feestdag of den Zondag volgend op de Pausk-euze, wordt de Paus door den oudsten Kardinaal gekroond. En als dan de tiaar op zijn slapen druikt, wordt er een v-eelbeteeke- nende ceremonie voltrokken: Bij alle eer, die hem dan te beurt valt, wordt er een bundel- tje stroo in brand gestoken en terwiji de vlam omhoog slaat, roept men den nieuwen Paus na een doodsche stilte toe: ,,Sic transit gloria mundi". (Zoo vergaat de roem van deze wereld). Van de 260 bisscboppen van Rome, die in 1900 jaar de Katholieke kerk bestuurd heb ben, zijn de meesten in Itabe geboren. Vol gens een betrouwhare statistiek, die evenwel met het oog op bet onbekende geboorteland van eenige Pausen uit de eerste eeuwen en de grensveranderingen in den loop der tijden zijn pijnlijk, lastig en leelijk om te zien! Maar daaraan sukkelen is nu niet meer noo- digGe behoeft ze niet te krijgen en Ge kunt er dadelijk af zijn, mits Ge Uw handen met den verzachtenden Kloosterbalsem verzorgt. Kloosterbalsem is een bijzondere balsem die heerlijk verzacht en die Uw huid prachtig; ^lad en gaaf maakt, dank zij de aromatis,che en huidgenezende bestand- deelen die Uw huid als't ware verjongen. Kloosterbalsem dringt diep in de weef- sels en maakt deze v/eer gezond en soepel. Akker's Kloosterbalsem bijt niet, zooals andere middelen en is ook niet te ver- gelijken met geparfumeerde crimes, die wel aangenaam ruiken, maar niet genezen. Onovertroffen als huidgenezend middel bij brandwonden, schaafwonden, schrale huid, ope 1 huid, kloven en wintervoeten. Per pot van 25 Gram f 0.621/2, pot van 50 Gram f 1.04 flngrez. Med.) voor wijzigingen vatbaar is, telt men onder de Pausen: 214 Italianen (van wie er 99 te Rome ge boren werden), 14 Franschen, 12 Grieken, 5 Duitschers, 5 Syriers, 3 Spanjaarden, 3 uit Noord-Afrika, 1 Engelschman, 1 Nederlander, 1 Bortugees en zooals door de kerk wordt aan- genomen de apostel Petrus uit Galilea en nog een. De laatste Paus, die niet in Italie geboren Werd, was de Nederlandsche Paus Adrian us VI, geboren te Utrecht op 2 Maart 1459. Hij bestuurde de kerk slechts anderhalf jaar, n.l. van 9 Januari 1522 tot 14 September 1523. De eerste Bisschop van Rome, die officieel den titel van Paus aannam, was Johannes V ill, een Romein, die van 872 tot 882 de kerk bestuurde In de vierde en vijfde eeuw werd deze titel feitelijk aan iederen Bisschop ge geven Sinds Johannes VHI evenwel, hleef de naam Paus uitsluitend aan den Bisschop van Rome voorbebouiden althans in het Wes tern Tot aan het jaar 955 hebben de Pausen steeds hun eigen naam hun do-opnaam - beho-uden. Paus Johannes XII was de eerste, die bij zijn kroning een nieuwen naam. aan nam. Zijn eigenlijke naam was Octavlanus.' Gemiddeld regeeren de Pau.sen niet langer dan zevan jaren. Het kortste pontificaat was dat van Paus Stefanus. n een Romein die slechts drie dagen regeerde, n.l. van 23 tot 25 Maart 752. Een der langste pontificaten staat op naam van Paus Leo XIII, die ruim 26 jaar Paus was, n.l van 20 Februari 1878 tot 20 Juli 1903. Leo XIH is tevens een der oudste Pausen geweest; hij bereikte n.l. den leeftijd van 93 jaar. Na hem volgden Pius X (van 4 Augustus 1903 tot 20 Augustus 1914). Benedicts XV (van 3 September 1914 tot 22 Januari 1922) en de thans gestorven Paus Pius XI, die op 6 Februari 1922 Bisschop van Rome werd. Tachtig Pausen' werden in den loop der eeuiwen in de lijst der heiligen opgenomen. De laatste heiligverklaarde Paus was Pius V (15661572). JODEN IN ITALIe MOETEN HUN BEZIT GEDEELTELIJK AFSTAAN. De correspondent van de ..Times" te Rome meldt, dat Donderdag een koninklijk decreet is uitgevaardigd, waarin de beperkinigen ver- vat zijn gesteld aan Italiaansche Joden ten aar.zien van het bebben van eigendominen en te a an zien van hun activiteit *op handalis- en induistri-eel gebied. Eenige maanden geleden is een vero-rdening gepublrceerd, volgens welke Italiaansche Joden geen bouwland mogen bezitten, diat meer dan 5000 lire per jaar -geacht wordt op te brengen, noch stedelijke bezittingen, waarvan de waarde op meer dan 20.000 lire wordt getaxeerd. Ook mogen zij niet de eigenaars zijn van zaken, of de teidiing daarvan hebben, waarin meer dan 100 person-en wenkzaam zijn of welke mil-italre doeleinden diene-n. Het Donderdag gepubliceends decreet be- paalt, dat bezittingen, we'ke deze grenzen overscbrijden, moeten worden overgedragen aan een speciaal hiervoor icgestelde commis- sei, aan wie een kapitaal van 20.000.000 lire is toegewezen. De Itaiiaansicbe Joden mogen hun eigen,dom- iren ech-ter wel aan hun afstammelingen of aan hun vrouiw (of man), die niet tot het Joodsche ras behooren, schenken, of aan op- voedkundige inistellingeins. Deze bepalinig is ook van toepasising op de zaken, welke de Italiaan sche Joden bezitten. Wat betreft de bedrijven, deze zullen wor den overgencanen door een commisisaris, door de regeering voor zes maanden aangesteld. Gedurende deze periode mag de eigenaar z,ijn rente aan niet-Joden geven, maar hij moet de opbrengst van de verkooping in staat-spapie- ren -beieggen. Zaken, welke na 6 maanden op deze wijze r.iet zijn geliquideerd, zulten door speciaal ingestelde naamlooze vennootschap- pen, worden overgenomen, welke tijdelijk door den regeerinigs-commissari's zullen wordsn be- heerd. BOMBAY WORDT DROOG EN AMBTENAREN BETALEN HET GELAG. De stad Bombay en haar voorsteden, met een bevolking van ibijnia 1 y2 milioen, worden, meldt De Telegraaf, drooggelegd, vooral de ambtenaren zullen een geldelijk offer moetein brenigen voor de uitvoering van dat plan, aan- gezien de regeering anders een millioen pond sterling aan inkomsten zou derven. Het is op verzoek van Gandhi, dat het be sluit ii) igenomen, om van 1 Augustus a.s. af

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5