■^2 ASPIRIN Jne^nowcuenA4'6 b&td&n fidmUfke Mogqis Routflon-soep yo&tsUchtsfOcent vluchf voor Buitenland HET OVERLIJDEN VAN DEN PAUS. HET SPAANSCHE VRAAGSTUK. Uitsluitend verkrijgbaar in buisjes met oranje-band van 20 tabl. 75 ct. en oranje-zakjes van 2 tabl. lOct. (Ingez. Med.} LUOHTAFWEERGESOHUT OP FRIESCHE ELECTRISCHE CENTRALE. In de Dinsdag gehoudien zitting der Provin ciate Staten van Friesland kwam o.m. aan de orde het veelbesproken voorstel van Gedepu teerde®, waaromtrent ook die militaire mede- werkar van bet Nieu-wsblad zijn meaning heeft uiteengezet om een creddet van 60.000 te verieenen voor bet plaatsen van luchtaf- weergesehut op de gebouwen van bet provin- ciaal eleotriciteitsbedrijf te Leeu warden. Gedeputeerde Staten badden bun voorstel gewjjtzigd in dien zin, dat bet bedrijf een vrij- willige bijdrage van f 60.000 aan bet rijk geeft voor bet plaatsen van afweergescbut, terwijl de bediening aan bet rijk wordt overgelaten. Nadat tenslotte een voorstel om de beslissing uit te stellen, met 32 teg en 15 stemmen was verworpen, is bet gewijzigde voorstel van Gedeputeerde Staten aangenomen met 32 tegen 15 stemmen. Tegen stemden de soc. dem. (behalve mevr. Besuijen en de heer Geerts, lid van Ged. Staten, mevr. De Jong (vrijz. dem.), de chr. dem., en de heer Rooda (comm.). Aan deze beslissing gang een uitgebreide gedacbtenwisseling vooraf. De meerderheid der commissie van rapporteurs, van oordeel dat eerst door de regeering (eventueel door de Staten Generaal) dient te worden uitge- maakt, of de provineie in deze materie een taak beeft, stelde aanbouding voor. Deze meerderhedd werd ecbter minderheid, toen de beer Zuiderbaan (v.d.) verkiaarde, geen be- zwaar tegen bet gewijzigde voorstel van Gede puteerde Staten, waarbij be provineie wel een financieele bijdrage verleent, maar geen daad- werkelijk aandeel neemti in de dtef-ensiemaat- regelen. De beer Geerts, lid van Gedeputeerde Sta ten merkte in zijn uiteenzetting en kracbtige verded'iging van het voorstel o.m. op, dat het college in zijn eerste toelichting eigenlijk te veel heeft igezegd: bet had zijn meening over bet bedienend personeel beter acbterwege kunnen laten. Reeds in Januari 1938 kwam de vraag naar voren, of bet aanbeveling zou verdienen de electrische centrale, die voor de provineie van zoo groat belang is, te bescher- men tegen luebtaanvallenNa een artikel, dat in October in Ons Leger verscheen, is de zaak fl'inker aangepakt en het bleek, dat Defensie het mogelijk achtte, dat de provineie voor de verdediging der centrale een bijdrage verstrekte. Van-daar ddt voorstel. Gebleken is wel, dat in de Staten slechts weindgen prin- cipieel bezwaar hebben tegen de plaatsing van het afweergescbut. Het meeningsverschil bestaat hierin, of de provineie dilt moet be- talen. Het rijk doet ecbter niiets, dat staat vast en spr. achtte den steun verantwoord, als nu de provineie in igebreke blijft voor haar eigen belangen de noodige voorzorgsmaat- regelen te nemen. De kwestie van de ,,franc- tireurs" heeft afgedaan; de bediening is in orde; diaartegen kan volkenrechtelij'k ni'ets worden ingebracht en de provineie beeft er overigens weinig mee te maken. Ook ligt het voor de band, dat de provineie eerder dan het rijk denkt aan de Friesche electrische centrale. Verder is van hoogerhand de toezeg- ging gegeven, dat het igeschut in ooriogstijd inderdaad zal dienen voor het doel, waarvoor het is aangebracht. Voor de provineie gaat het er om, zijn bedrijf te beschermen tegen aller- minst denkbeeldige gevaren en met klem drong de heer Geerts tenslotte aan op aanne- minig van het voorstel. Een lange rij sprekers beeft hierop pro en contra laten hooren. De heer v. d. Kam (a.r.), voorstander, zei niet bang te zijn voor de consequenties: wanneer wordt voorgesteld ook voor de bescherming van andere waarde- volie objecten zooals het vliegveld te Leeu- warden en-bet stoomgemaal te Tacozijl bij te dragen, zal spr. daar gaarne voor stemmen en bij achtte het een gebrek aan moed, dat anderen dat bldjkbaar niet dadelij'k willen. Het rijk beeft de igrootste taak op bet gebied der •defensie, maar de lagere organen hoeven niet acbter te blijven. Bij monde van den heer Sikkema stelde de soc.-dem. fractie aanhouding voor, omdat vol- gems hem de zaak nog niet rijip is voor beban- delin-g. Spr. duchtte het gevaar van een anar chic op defensiegebied. De regeering heeft haar standpunt medegecteeld, maar dit betee- kent zoo'n groot verschil met wat totdusver gebruikelijk was, dat een bebandeling van deze materie in bet parlement hoogst noodzakelijk lijkt. De communistische beer Roorda bestreed bet voorstel met ziulk een scherpte, dat de voorzitter hem na herhaalde waarschuwingen bet woord ontnam. De beer H. de Boer (s.-d.) achtte het zeker, dat de zaak eerlang in de Kamer behandeld zal worden en, gezien ook de consequenties, is er alles voor dit af te wachten. De voorzitter wees er op, dat te Delft, dus onder den rook van Den Haag, reeds lang aan de voorbereidingen voor het aanbrengen van afweergescbut door particulieren wordt ge- werkt. De Kamerleden hebben dit stellig wel geweten; niemand beeft er eohter over gespro- ken en men vindt de zaak dus blijikbaar wel in orde. De beer v. id. Meulen (s.-d.), algemeen rap porteur, zed dat de kwestie nog niet zoo een- voudlig is. Er is bier inderdaad sprake van willekeur, aldius spr. Men kan verdedigimgs- middelen ikrijgen, als men ze zelf maar wil betalen; beeft men geen geld, dan blijft de verdediging uit. Defensie is rijkstaak en dient uit 'a rdjiks kas betaald te worden. Nadat bet voorstel in stemming gebracht en aangenomen was, werd1 de zitting gesloten. HET NIET'WE MODEL VELDJAS BIJ HET NEDERLANDSCHE LEGER. Onlangs werd gemeld, dat de bij bet leger in beproeving zdjnde veldjas met revers, waar- onder een shirt met dlas moet worden gedra- gen, weinig kans' bad te worden inigevoerd, thans deelt de N. R. Crt. mee, dat de Minister van Defensie -zijn standpunt in dezen definitief heeft bepaald en wel in dien zin, dat van in- voering van dit soort veldjas, ook voor offi- cieren, wordt afgezien. De nadeelen aan deze veldjas verbbnden, worden te groot geacbt. Niet slechts worden shirt en das ontoonbaar, betgeen bet uiterlijk van den mildtair scbaadti maar tevens treedt tengevolge van deze tenue bij eenigszims warm weder gemakkelijk warmtestuwmg bij den man op, zooals ook in bet Indisiche leger is gebleken. Uit een tactiscb oogpunt wordt bet verder niet wenschelijk ge- aoht de tenue 'dler officieren van die der ove- rige militairen te laten afwijken. De proefnemingen met bet nieuwe model veldjas bevinden zicb thans in bet stadium, dat bij verschillende onderdeelen van bet leger aanvullende proeven aan den gang zijn met een veldjas, ongeveer ingericht als de tegen- woordige, dbcb voorzien van opgenaaide zak- ken en van een iagen, iets opstaanden, om- |ioSenden kraag. Het model van den kraag is bet kemprobleem der voortgezette proef- nemmigen. De met de oplossing daarvan be- laste commissie beeft thans enkele nieuwe typen van kriagen laten vervaardigen, omdat de vorige kraag van bet beoogde model niet gebeel voldeed. Oim. iis- ook een soort Duitsche kraag in beproeving, die van voren zeer laag geleidelijik sebum naar acbteren oploopt, waar- door de bals aan de voorzijde geheel virij is. Het criterium van den nieuwen kraag is, dat bij niet hinderldjik mag zijn bij het werk te velde en tocb bet uiterlijk van den miiitair niet schaadt. Naar men meedeelde, zuilen de voortgezette proefnemingen nog wel eenigem tijd in beslag nemen, daar bet in de bedoeldng ligt de jas ook gediurende den winter te beproeven. In- plaats van op bet hoofddeksel zal bet regi- mentsnummer voortaam afneembaar op den kraag, bij de officieren op idle scbouderbedek- kingen worden' aangebracht. Verder zal bij het nieuwe model veldjas een koppel worden gedragen. Tenslotte beeft die Minister van Defensie de 'beslissing genomem, dat de kepi als hoofddek sel igehandhaafd blijft. DE JUBILEUMF1LM VAN DE SPOORWEGEN. De film, welke ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de spoorwegen in Neder- land wordt gemaakt, zal, melidt de N. R. Crt., in verbaaltrant de gescbiedeniis en ontwikke- ling van onze nationale spoorwegen schetsen. Men zal zicb herinneren, dat reeds ver- leden jaar de film Associate Vi-sie de opdracht kreeg van de Nederlandsche spoorwegen tot bet maken van een jubileumfilm ter gelegen heid van bet eeuwfeest van de spoorwegen. Deze jubileumfilm zou als normale film een beeid geven van de sociaal-oeconomiscbe cul- tuireele -en tecbnische beteekenis van bet spoor- wegwezen in Nederland en zou ons een vol- ledige reproductie geven van de opening van den eersten spoorweg AmsterdamHaarlem in 1839. Het lag in de bedoeling, dat de film door een filmverhuurkantoor hier te landie op normale wijze zou worden geexploiteerd, zoo- dat aiile 'theaters, die gedurende of na bet epooiwegjubileum belanigstelling ervoor bad- dien, baar kenden vertoonen. Van de mislukking van dit plan geeft bet A.N.P. de volgende verklarlnig: De Nederlandsche Bioscoopbond was ecbter v„an meening, dat bet bier geen cultureel- dociunentair filmwerk betrof, maar aange- zien de film beoogde de aandacht van bet publiek In gunstigen zin op een bepaalde on- on'dememing te vestigen, deze als een reclame- film moest worden beschouwd. Hierdoor werd de vertooning van de film op normale wijze in de bioscooptheaters onmogelijk, aan- gezien de spoorwegen niet wenschten te vol- doen aan de voorwaarden, welke de bioscoop bond voor het vertoonen van reclamefilms stelt. Hierbij werd gewezen op de tegenstelling tot het buitenland, waar bij het eeuwfeest der spoorwegen eveneens jubileumfilms zijn ge maakt, die als cul'tureele films op gewone wijze in de theaters worden vertoond. De Nederlandscbe spoorwegen hebben tengevolge hiervan van het eerste plan af gezien en thans den beer Max de Haas op dracht gegeven tot bet maken van een ge- luidssmaifilm, die in groote trekken denzelf- den opzet zal ihebben als de voorgenomen normale film. HET ONDERZOEK NAAR DE ERFPACHTUITGIFTE TE AMSTERDAM. Het onderzoek van de raadscommissie van onderzoek inzake erfpacht te Amsterdam wordt, naar gemeld, met kraoht voort- gezet. De commissie vergadert gewoonlijik 3 a 4 maal per week, telkens gedurende ruim dirie uren. In de tot nu toe gebouden vergade- ringen zijn reed's zeer vete personen igehoord. Uit den aard der zaak vorderen de besprekin- gen met hen en de daaruit voortvloeiende onderzoekingen veel tijd. Het stemt de com missie tot vol'doening, te kimnen mededeelen, dat zoowel de personen, die eigener beweging aan haar geschreven hebben, als zij die op initiatief der commissie zelf tot een bespre- king iwerden uitgenoodigd, met zeer groote bereidwil'ligheid aan haar verzoek tot een bespreking hebben voldoan. Het ligt in het voomemen, ook verder met de werkzaamheden den grootst mogeldjken spoed te betraohten. Het is thans nog niet mogelijk, omtrent den stand van het onderzoek of omtrent den duur, nadere mededeelingen te doen. PIERLOT MOET VOOR ALLES REKENING HOUDEN MET VLAANDEREN. De correspondent van het Hbl. te Brussel schrijft „Die ich rief, die Geister werd' ich nun nicht los" kunnen liberalen en Fratemellen weeklagend met Goethe's ,,Zauberlehrling" uitroepen. Zij hebben met bun onbekookte actie tegen dr. Martenis het rustig ingedom- melde Vlaanderen van Lamme Goedzak wak- ker gescbud en allerwegen de geesten van ver- zet en strijdluist opgeroepen. Wil de beer Pierlot, 'die na de tot mislukking gedoemde poging van den heer Henri Jaspar opdracht heeft gekregen de nieuwe regeering te vormen', in zijn opzet sdagen, dan zal bij, naar in alie gezaghebbende Vlaamsche bladen wordt betoogd, moeten beginnen met een zeer tegemoetkomende houding tegenover deze Vlaamsche eiscben aan te nemen. De Brusiseische ,,Standaard" bet orgaan van oud-minister Sap verklaart ronduit, dat bet slagen van den beer Fierliot in groote mate zal afhangen van bet begrip, dat bij voor de huidiige Vlaamsche gemoedsigesteldheid toont. In denzelfden geest schrijft de socialistische ,,Volksgazet', bet blad van burgemeester Huysmans. Het verwittigt er dhr. Pierlot van, dat het ijdel zou zijn te beproeven op de zaak Martens terug ite komen. Voor bet Vlaamsche land is deze zaak afgedaan en mocbt men baar andermaal willen oprakelen, dan zal de kabinetsformateur in. Vlaanderen alle deuren gesloten vinden. Verklaart de beer Pierlot zicb beredd de bestaande taalwetten onmid- dellijk loyal te doen naleven en ook de andere Vlaamsche eiscben in te wilbgen waarvoor de ,,Volksgazet" hem een korte speelruimte zou willen toestaandan zou er onmiddellijk een nieuwe regeering gevormd kunnen worden. Maar de beer Pierlot heeft niet alleen met Vlaanderen -te doen. Aan den anderen kant van de barribre gtaan de mannen die door bun felle anti-Vlaamsche agitatie de rcgcerings- crisds hebben uitgelokt en die met het groe.en van bet Vlaamsche verzet steeds woedender ten aanval blazen tegen wat zij; „de Vlaam sche onbeschaamdheid" heeten. De reactie die bet manifest van Van Cau- welaert en Huysmans in de Brusselscbe, Waaiscbe en Franskiljonscbe pers heeft uit gelokt gaat zoozeeir de perken van een rede- lijke discussie te buiten, dat men zich afvraaigt of deze lieden er zich geen rekenschap van geven, dat zijt doende zijn de kloof tusschen Vlaanderen en BeJigie steeds dieper en breeder te maken. Wat b.v. te zeggen van de volgen de uitlating die wij in de „Flandre Liberate" het liberale dagblad van Gent, vinden: ,,In den grond van de zaak is bet een schandaal dat een Camiel Huysmans bet vocrzitterscbap van de Kamer en een Franis van Oauwelaert het presidium van de nieuwe Koninklijike Vlaam sche Academie bekleedt" Elders worden de twee heeren, wier ,gebeele politieke verleden getuigt van bun loyale Belgische gezindbeid, „wegbereiders van het separatisme" en ,,dood- igravers van de Belgische eenheid" genoemd. Dezelfde bladen die zich opwinden over bet door Huysmans en Van Oauwelaert igeprocla- meerde recht om cultureele zelfbescbikking maken met welgevallen melding van bet feit, dat baron D'Anethan, de Brusselscbe wissel- agent, die behoorde tot de aanranders van minister-president Spaak, na zijn invrijheid- stelling op de Brusselscbe beurs feestelijk is ingehaald. Men bracbt hulde aan den man, die ,,de gekwetste nationale eer" had gewroken en hood hem een tuil bloemen aan, die bij ging neerleggen voor bet monument der gesneuvel- de beursbezoekers. En terwijl ald'us' een man wordt geeerd, die den euvelen moed beeft ge- had tezamen met 200 andere opgehitste Brus- selaars den heer Spaak te overvailen en af te ranselen, zit Grammens nu reeds een maand in de gevanigenis, omdat hij in verzet is ge- komen tegen de stelselmatige overtreding van de taalwetten. Dit zijn dingen, die het Vlaam sche volk te denteen geven. Steeds dringender eischt Vlaanderen naleving der taalwetten en volledige amnestie voor Grammens. Het zal een der punten zijn, waarop de heer Pierlot zal moeten toegeven, indien bij met zijn kabinetsformatie wil slagen en tevens wil verhinderen, dat de onrust in het land besten- 1 digd wordt. Want Vlaanderen staat acbter Grammens, zooals het acbter Martenis staat. Typeerend voor de stemming in Vlaanderen is bet volgende: Tal van gemeenten hebben reeds een Grammenslaan of een Grammens- straat. Thans beeft de gemeenteraad van bet stadje Geel als eerste besloten een toelage van fr. 1500 ui.t de gemeentekas aan den ,,Raad der Daad" te verieenen als munitie in den strijd voor de eentaligheid van Vlaanderen". Het is een sprekend symptoom van de ge- moedsgesteldheid, die op het oogenblik in Vlaanderen heerscht. Wij hebben gemeld, dat de Rexistiscbe Sena tor Paul de Mont en de gebeele leiding van Rex-Vlaanderen zich solidair hebben verklaard met het door Leon Degrelle gewraakte Rexistiscbe Kamerlid Convent en als protest tegen het optreden van Degrelle in deze aan- gelegenheid zijn afgetreden. Degrelle deelt in ,,Le Pays Reel" mede, op den hem eigen hoog- bartigen toon, dat bij bet ontslag van deze heeren aanvaardt. „Wie niet met Rex accoord gaat, moet er maar tusschenuit trekken", ver klaart hij en polemiseert dan nog wat door over de uitgetreden Vlaamsche medewerkers, die naar hij beweert - de Vlaamsche bewe ging en de rechten van het Vlaamsche volk verwarren met bet geval-Martens. Daaren- tegen verkiaren Paul de Mont en de leiders van Rex-Vlaanderen, dat zij met hun protest geenszins bedoelen bet aotdvisme of de be- noeminig van dr. Martens goed te keuren, ,,maar in een dergelijike aangetegenheid staat ieder Warning met zijn volk", aldus besluiten zij bun brief. Tocb Mijikt dit niet juist te zijn. Niet alle Vlamingen hebben zich aangesloten bij bet. eenbeidsfront, dat van de katholieken via de socialisten en de Vlaamsch-mationalisten naar de rexisten loopt. Uit de houding, die het ,,Laatste Nieuws", het blad van oud-minister- Hoste, van den aanvang af in deze aangetegen heid beeft aangenomen, viel op te maken, dat men in Vlaamsch-liberale kringen de ontwik- keling van den toestand slechts met leede oogen gadesloeg. Het blad heeft bij herbaling uifcing gegeven aan de vrees dat de verscher- ping van de Vlaamsch-Waalsche tegenstellin- gen slechts koren zou zijn op den molen der separatisten en dat de Vlaamsche extremisten bij al dit gekrakeel slechts zij'de zoude-n spin- nen. Meer dan eens heeft het blad ook duide- lijk laten doorscbemeren, dat bet de benoe- ming van dr. Martens betreurde, omdat het in deze benoeming een manoeuvre der extremis- tische raddraaiers zag. Dat dit inderdaad de opvatting in Vlaamsch- liberale ikrimgen is, bleek in een vergadering, die de Vlaamsch-liberale Kamerleden en Sena- toren te Brussel hebben gehouden. Er werd een motie aangenomen, waarin de Vlaamsch- liberale parlementsledien verkiaren, dat zij; de amnestie als een voldongen feit besehouwen. Daaruit volgt echter niet dat den geamnes- tieerden nu ook den weg naar alle mogelijke eere-ambten moet openstaan. Met name de benoeming van dr. Martens besehouwen zij als een grove dwaling. Zij zijn de meening toege- daan, dat de benoemingen in de Vlaamsche Academies slechts mogen berusten op zuiver wetenschappelijke, niet echter op politieke overweigingen, daar zij anders zuilen leiden tot het ontstaan van gevaarlijke teigenstellinigen tusschein Vlamingen en Walen. Het Vlaamsche 'liberalisme is dus niet be- reid zich in te scbakelen in bet Vlaamsche eenbeidsfront, dat zich de laatste dagen heeft kunnen vormen en men zal dit in Vlaanderen bet re uren, omdat de indruk, dien dit eenhedds- front naar buiten maakt, natuurlijk grooter zou zijn, indien bet alle partij-richtingen zon- der uitzondering bad omvat, zelfs al is bet liberalisme in Vlaanderen niet zoo invloedrijk. PLOTSELING EINDE VAN EEN BELGISCHE STAATSMAN. Minister van staat, 'Henry Jaspar, die Maandagavond van de opdracht had afgezien de nieuwe regeering samen te stellen, moest in den nacht van Dinsdag op Woensdag in allerijl naar een kliniek worden overgebracht om er een heelkundige operatic aan de maag te ondergaan. Woensdagochtend vroeg was de toestand zoo bevredigend mogelijk. Koning Leopold begaf zich persoonlijk naar de kli niek en wenschte den 69-jarigen staatsman een spoedig berstel toe. Later in den ochtend begon de toestand van mr. Jaspar ecbter groote zorg te baren. Na den middag ontving hij nog een bezoek van den pauselijken nuntius te Brussel, die zijn biecht hoord. lets voor 5 werd de zieke ptetseling door een beroerte getroffen. Eenige minuten later was hij ge- storven. DE DIAMANTENDIEFSTAL AAN BOOIiD VAN DE ELIZABETHVILLE. Een vertegenwoordiger van het parket van Antwerpem is met de Elizabethviile te-rugge- keerd ui-t -dien Belgischen Congo, waar hij een onderzoek heeft ingesteld naar aanleidling van den aan boord van de Elizabethviile gepleeg- d;en 'diefstal van goud en diamanten. Op de tbuisreis tab bet mails-chip heeft bij de hutten van de bemanning doorzocbt en daarbij beeft bij, yerstopt in bet bed van den officier L., een pakje, inhoudende een halve kilo diaman ten -gevonden. Bij aankomst van de boot te Vli'ssingem heeft bet inmiddels gewaarschuwde parket zicb aan boord begeven en L. aan een lang verhoor onderworpen, waarna hij ter be- scbikking van dien procur-eur des komngs is gesteld. DE AAN DE JODEN IN DUITSCHLAND OPGELEGDE BOETE VAN 1 MILLIARD. De tweede betaling ten bedrage van 200 millioen mark van de den Joden wegens den moord op Von Rath opgelegde boete van 1 milliard mark, moest Woensdag worden be taald. Renter vernam, dat zij ongeveer als de eerste betaling zou geschieden, n.l. door het overgeven van kasmiddelen, gebouwen, land, juweelen, aandeelen en andere voorwerpen van waarde. De Duitsche autoriteiten zuilen er genoegen mede nemen, wanneer de Joden dit bedrag zuilen bijeenbrengen. Het zal niet noodig zijn het door individueele Joden te betalen per centage te vergrooten. Uitslag conclave per radio? Havas meldt uit Vaticaanstad De verkiezing van den nieuwen Paus zal misschien door de Radio Vaticaan worden rondgezonden op bet moment, dat boven den 'H. Stoel de fameuze ,,sfumata" (rookwolk) uitstijigt. De Vaticaansche autoriteiten hebben nog geen beslissing in dezen gen-omen. Deze wijze van bekendmaken zal wellicht de onjuiste ge- ruchten kunnen voorkomen, die gewoonlijik de ronde doen tusschen het oogenblik dat de sfumata is verschenen en de eerste kardinaal- diaken van "de buitenloggia van den St. Pieter de verkiezing bekend maakt. DE STRIJD IN CHINA. Buitenlandsche belangen worden ontzien. Er zijn beleafdheidsbezoeken gewisseld tus schen de Japansche autoriteiten en de Ame- rikaansche marine-officieren, die met een torpedojager uit Hongkong te Haikau, (eiland Hainan) zijn aangekomen. De Amerikanen geven uiting aan hun voldoening, dat bij de bezetting van Hainan de levens en eigendom- men van vreemdebngen waren ontzien. Zij zouden hun regeering hiervan verslag uit- brengen. De Japansche vice-consul verzekerde hun, dat de Japansche militaire- en marine- autoriteiten op 'Hainan strikte orders hadden van hun regeering, om speciale aandacht te wijden aan de bescherming van de rechten en belangen van vreemdebngen. De Amerikaan- sche torpedojager is later op den dag naar Hongkong teruggekeerd. Hainan hevig gebombardeerd. Van Chineesche zijde te Liensjin wordt ge meld, dat zich thans op het eiland Hainan 400-0 Japansche militairen bevinden. Japan- scbe vbegtuigen hebben bij de bezetting een belan'grijke rol gespeeld. Maandag hebben tientallen Japansche toestellen de Ohineesche linies bestookt. Een Japansch detachement is Maandag ten Zuiden van Tsjengmal, waar de Japanners op 10 Februari aan land waren gegaan, in een hinderiaag gevallen. Bij het daarop volgend gevecht werden honderden Japanners gedood. Uit wraak daarvoor, aldus de mededeeldng van Chineesche zijde, hebben Japansche vhe- gers een dorp bij Tsjengmai na een meedoo- genloos bombardement vrijwel vernield. Er zijn aanwijzingen, dat de Japanners niet verder landinwaarts zuilen trekken, daar hun voor- naamste doel schijnt te zijn Indo-China te be- dreigen. Een Japansch landingsdetachement beeft Yoelin, de Zuidelijke havenstad van het eiland bezet. De Chineezen boden eenigen tegen- stand, die echter weldra gebroken werd. De Japansche troepen beheerschen thans prac- tisch het geheele Noordelijke deel. Vooraan staande Chineesche burgers zijn bezig met de samenstelUng van een ,,vredes-commissie". De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken te Tokio heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de door mi nister Arita gegeven uitleg betreffende de Japansche bezetting van Hainan blijkbaar den Franschen ambassadeur en mogelijk ook den Britsehen ambassadeur heeft voldaan. EEN GRIJZE STAD. -De gemeenteraad van Istanboel heeft be- s-list dat alle gebouwen te Istanboel in het- zelfde grijs geschilderd zuilen worden, bij wijze van voorzorgsmaatregel tegen luchtaanvallen. Proeven hebben namelijik aangetoond, dat het luchtgevaar daardo-o-r aanzi-enlijk verminderd zal worden. De kleur der gebouwen zal de zelfde zijn als die van het asphalt en plavei- sel der straten. Op groote hoogte vlieg-ende aanvallers zui len dan sleohts een gr$ze vormelooze massa zien en zich niet kunnen orienteeren. INFLUENZA-EPIDEMIE TE WEENEN. Er heerscht thans een influemza-epidemde te Weenen. Tegelijkertijd is er eohter een ac-uut tekort aan artsen, dat het gevolg is van de uitschakeling der Joodsche dokto-ren. In ver- band hiermede verneemt thans de Jewish Chronicle uiit Weenen, dat driehonderd „Ari- sche" vrouwen een demonstratie hebben ,ge- organiseerd voor het bureau van gouwleider Burckel, den Duitschen commissaris voor Oostenrijk, Daarbij riepen zij in koor: „Breng de Joodsche artsen terug!" Tegelijkertijd be- legercten duizenden ,,Ariers" de woningen \tan Joodsche artsen en vroegen hun, hun zieke familieleden te behandelen. De Joodsche art- sen konden echter aan dit v-erzoek niet vol- doen, omdat zij het onder de buddige omstan- digheden niet wagen ..Arisiche" patienten te helpen Nader wordt nog medegedeeld, dat de in fluenza-epidemic reeds 3000 sterfgevallen, hoofdzaltelijk van kinderen, met zich heeft gebracht. Het gebrek aan artsen is echter zoo groot, dat voor de velen, die om hulp komen vragen, drie uur wachten in een overvolle wachtkamer geen zeldizaamheid is, terwijl wanneer een dokter wordt g-eroepen vele uren voorbijgaan, voordat hij bij den patient verschijnt. Dit zijn toestanden, welke zelfs niet kunnen worden verzacbt door de verkorting van de medische studie met twee jaar! UITGAVEN VOOR DE LANDSVERDEDIGING IN ENGELAND OP 500 MILLIOEN POND STERLING GERAAMD. (De Engelsche regeering zal een witboek uitgeven inzake het defensie-programma en de voorstellen om de kosten ervan te dekken Volgens de ramingen op dit oogenblik, zui len de nationale uitgaven in het komende begrootingsjaar waarschijnlijk ongeveer een milliard pond sterling bedragen, waarvan de landsverdediging de helft, dus 500 millioen zal opeischen. Het is duidelijk, aldus Reuter, dat het on mogelijk is, zulk een enorm bedrag alleen uit de opbrengs't van de belastingen te dekken of door gebruik te maken van de beperkte volmachten om te leenen, waarover de rege>e- ring op het oogenblik beschikt. Men ver- wachtte dat het witboek den toestand zal verduidelijken en den belastingbetalers een denkbeeld zal geven van wat zij onder de vol gende begrooting zuilen hebben op te bren- gen. De publicatie van het witboek zal de vol gende week gevolgd worden door een Lager- huisdebat over de landsverdediging. TWINTIG DOODEN VAN DE TERREUK DER LAATSTE WEEK IN PALESTINA. Sinds de vorige week te Londen de bespre- kingen zijn begonnen inzake Palestina zjjn veertien Arabieren, vijf Joden en een Britsoh onderdaan gedood, negentien Arabieren, elf Joden en drie Britsche onderdanen gewond bij door Arabieren gepleegde daden van terreur in Palestina. Dinsdag werd een Britsch miiitair gedood en twee anderen gewond, toen een electrische landmijn ten Noorden van den grooten weg van Akkro naar Safad een Britsche legerauto in de luch't deed vliegen. Gewapende benden blijven in het nachtelijk duister Arabische dorpen in het district Jeru- zalem binnendringen. In de af-geloopen week zijn den dorpelimgen collectieve belastingen opgetegd tot een be drag van 200 pond sterling. Een Jodin werd des nachts door Arabieren doodgeschoten bij een aanval op een Joodsche kolonie ten Z.O. van Haifa. Twee Joodsche arbeiders werden gewond, toen een boerderij, waar jongelieden voor den landbouw worden opgeleid, werd beschoten. Engelsche regeering zal Franco erkennen. Het Engelsche kabinet heeft Woensdag in principe besloten tot de erk-enning van Franco als de officieete regeering van Spanje. Naar te verstaan wordt gegeven heeft men het aan Chamberlain en Halifax overgelaten, am in overleg met de Fransehe regeering het oogen blik te bepalen, waarop de erkenning fbr- meel zal worden verleend. Dat de erkenning dus nog niet dadelijk wordt gegeven, behoeft echter niet te beteekenen, dat er nog zeikere concrete voorwaarden aan worden verbonden. Integendeel, men krijgt zoowel in Engel sche als Frans-che kringen sterk den indruk, dat Franco de erkenning in ieder geval zal krijgen en dat men alleen nog even wacht, om te zien in hoever men er hem toe kan be- wegen een of andere tegenprestatie te lever en. Daarvoor is Berard weer naar Burgos geiaon- den en daarvoor is ook de Engelsche agent Hodgson in de weer. Komen deze heeren echter onverhoopt met leege handen thuis, dan nog zal dit de Fransehe en Engelsche regeeringen, voorzoover het zich nu laat aan- zien, er niet van terughouden Franco de er kenning te geven. Frankrijk en Franco. De Fransehe correspondent van de Daily Telegraph bericht, dat de Fransehe minister- raad Dinsdag in beginsel besloten heeft Franco de jure te erkennen, hoewel een da tum nog niet is vastgesteld. De diplomatieke medewerker van het blad verneemt, dat de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, den Brit sehen ambassadeur te Rome heeft bevestigd dat Italie een leger van 60.000 man in Lybie heeft geconcentreerd. Graaf Ciano voegde hieraan toe, dat deze legermacht nog ver- sterkt zou kunnen worden. In verband met de besprekingen in den Franschen ministerraad wijst 'Havas er op, dat de officieele zending, waarmede Bdrard is belast de feitelijke erkenning van de rechts-Spaansche regeering door Frankrijk insluit. In bevoegde kringen bewaart men het grootste stilzwijgen ten aanzien van de mis- sie van Bdrard. Daar hij, naar men gelooft, ook de kwestie der vluchtelingen zou beepre- ken, wijst men er in bevoegde kringen op, dat het aantal miliciens, dat de Pyreneesngrens is gepasseerd, 202.000 bedraagt. Handelsoorlog in verwoest Spanje. De Daily Express meldt, dat Britsche ban- delaars een nieuwen aanval voorbereiden op de Spaansche markt, tenein-de den handel, die Duitschland en Italie in den burgeroorlog van hen hebben afgenomen, terug te winnen. Zij verwachten, dat de Britsche regeering hen in dezen strijd zal helpen, niet alleen met gega- rand'eerde credieten op langen termijn, maar ook met een leening. Britsche inge-nieurs van de groote electriciteitsfabriek een Britsche instelling die Barcelona van stroom vocr- ziet (het bedrijf is den laatsten tijd onder eon- trole geweest van een arbeidersraad) zijn weer in Barcelona terug om de schad-e op te nemen en den normalen gang van zaken te herstellen. Uit rapporten, uit andere deeten van Spanje ontvangen, is gebleken, dat spoor- 24 Ingez. Med.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2