ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN PRESTO PROBAAT LORRIE VOOR WAS EN VAAT Voorkomt verkoudheid en keelpijn. No. 9876 eerste blad WOENSDAG 15 FEBRUARI 1939 79e Jaargang Bsnnenland Feuilleton Buitenland PRESTO ZEEPPOEDER SLECHTS 5ct. PER PAK i- DE NOODWETTEN VAN 29 SEPT. 1938 WORDEN TOT 1 JULI 1939 VERLENGD. DOODVONNISSEN TE BARCELONA. retell ver- eer- ach- ver- dan ver- ordt sche x>rt- eren nke- s in zijn. dige neer dan eden ;n. CPE. i'ebr. land. Ert- naar Jan Wil- jd. (van mina Jan en I-, jd. zen), Wij- van anna lobus Dees, i ham nens. svert mina Jan. is en Jan. van Jan, nana van Jan. van .rdus, mma Vis- van >avid. van Suisse, innes i van oud l Ro- 92 j., Maria i van ieonie Vlaria theu- l van ft.) Lam- n. en 19 onck, klir.g, oseph mena lertus mena van de de van ssens. Anto- leest. lewiik 20 van ming. Sera- i. van s van a van i van i van Over- Veijn. van Jan. van 17 j„ d. Jan. n Al- Cor- m. en j-, jd. oud ud 23 slag), j-.jd. Krijn oud z. van Iriana jamin t. 18 jauret Jan. Lannes an. 58 j., Jan l. van arinus d'riana laters, r, oud "1IH1 'Mm11 m I IH^i mil II ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Beigie en Amerlka 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Fimia P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIfiNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE SPANJAARDEN OP AMELAND. Maandagmiddag zijn de op Ameland ge- interneerde Spanjaarden naar Den Haag ver- trokken, in afiwachting van hun vertrek naar Spanje. De Spanjaarden, die 9 maanden op het eiland hebben vertoefd, werden door vele Amelanders uitgeleide gedaan. De aoht noodiwetten, welke op 29 Septem ber van het vorig jaar door de beide Kamers der Staten-Generaal in verband met den toen bestaanden toestand van oorlogsgevaar zijn aangenomen en welke nog dienzelfden dag zijn afgekondigd, zijn van kracht tot 1 Maart a.s. Aangezien er niet voldoende tijd is om de definitieve wetten, welke na 1 Maart de nood- weitten zouden moeten vervangen, rustig in de Staten-Generaal vdor dlen datum te behan- delen, heeft de regeering thans bij wetsont- werp voorgesteld den geldtgheidsduur der noodiwetten tot 1 Juli a.s. te verlengen. Ver- wacht wordt, dat op dien datum de defini tieve wetten het Staatsiblad ziullen kunnen hebben bereikt. WEER DEITSGHE KINDEREN NAAR ONS LAND. Dondardag a.s. zuilen weer 90 viuchtelinge- tjes uit Weenem en andere steden van heit Deutsche Rijk naar onis land worden getnams- porteerd. Het staat nog niet vast, in welk quarantaine-station te Rotterdam of te Amsterdam zij voorloopig zuUen worden onidiergebracht. Deze 90 kimdleren zijn begre- pen in het totaal aantail kinideren door minis ter Goselimg in zijn beantwoording van vragen van1 Kamerleden gereleveerd. ROIWDIENSTEN. In de kathedraal aan het Waterloopieom en in alle parochiekerken van Batavia, zoowel als in aide kerken en kapellen van alle vioa- riaten, prefecturen en parochies in geheel Nederlandisoh-Indie zijn Maandag missen op- gedragen voor de zielerust van d'en overleden Parts. Van den kamsel werden speciale predi- kaities gehouden, welke eindigden met Igebed van de geheele gemeente. NIEUW REGLEMENT AUTOVERVOER PERSONEN. Maandag is uitgegeven Staatsblad no. 560; besduit van 13 Februari, tot intrekking van het reglement autovervoer personen en vast- etelling van een reglement autovervoer per sonen 1939 ('Reglement Autovervoer Perso nen 1939 of R.AjP. 1939) (datum van inwer- kingtreding 15 Februari Bin aansluiting hieraan wordt het volgende medegedeeld In dit reglement is thans artikel 2 en ook andere artikelen wederom aangepast aan den tekst van de machtiging zooals deze is vastgesteld in de Bezuinigingswet (Para- graaf 47 van de wet van 29 November 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven). De door den Hoogen Raad te ruim geoordeelde tekst van het R.A.P. 1937 „het herhaaldelrjk vervoeren of d06n vervoeren van personen tegen betaling" is dus weer gewijizdgd in: ,,het exploiteeren". flHet nieuwe artikel 2 zal voortaan luiden: ,jEen vergunning wordt vereiseht voor: a. duet exploiteeren van autobussen in de uitoefening van een autobusdienst to. het exploiteeren van autobusdiensten tot het uitvoeren van toeriwagenritten c. het exploiteeren van taxi's; d. het exploiteeren van huurauto's." Verde r is het reglement nu doorloopend 20) Door CHARLES GAR VICE. Vervolg. De man keek hem verlegen aan, bijna smekend. ,,Een strop meneer", fluisterde hij heesch. ,,Miaar het was1 rnijn schuld niet, ik heh mijn uiterste best gedaan, is het niet? mijn uiterste best. Ik zei, dat het paard schuw zou worden en dat is ook gebeurd, nietwaar? U inoet niet mij de schuld geven, mijnheer Melford." Seymour keek hem aan van onder zijn half- g'esloten oogleden. ,,Je hebt je best wel gedaan, zander twij- fel," constateerde hij koel, „maar het is niet gelukt." Plotseling was op zij.n gezicht een boosaardige woede te lezen. ,,.Stomme gek! Waarom heb je niet eerder geschreeuwd De man week onwillekeurig een stap ach- terudt bij dezen woede-aanval, toen zag hij Seymour ndeuwsgieirig aan. „Ik heb op het goede oogenblik ge schreeuwd," zei h^j kruiperig onderdanig. Het paard viel nietwaar? Ieder ander zou zijn nek hebben gebroken, maar hij. heeft een duivetech geluk en moed oo,k", voegde hij er aarzelend aan toe. U geeft mij toch niet de schuld, mijnheer Melford?" kermde hiji „Houdt je mond. Je bent al te gul met net gebmiken van mijn naam," zei Seymour ruw. ,,Hier is vijf pond ,,Ja, ik wist wel, dat u van het goede soort bent," zed de man, terwijl hij haastig het biljet aanpakte. ,,Dat heb ik altijd' gezegd. Mijnheer Melford is een echte heer, zeg ik. Het is niet voor de eerste keer, dat wij samen zaken gedaan hebben, mijinheer Mel- genummerd, zoodat ook de bestaande num- mers 4bis en llbis in de nieuwe nummering zijn opgenomen. De woorden van bet eerste lid van het be staande artikel 2: ,,onversohillig of het ver- voer al dan niet ten dieele in het buitenland plaats vindt" zijn thans ovengebracht naar het tweed-e lid van artikel 1, hetwelk luidt: .,Dit besluit is van toepassing op het exploi teeren van motorrijtuigen tot vervoer van personen over de wegen, onverschillig of het vervoer al dan niet ten deele in het buiten land wordt bewenkstelligd." Voorts is aan artikel 1 een derde lid toe- gevoegd, waarin uitdruikkelijk wordt be- paal'd, dat voor de toepassiing van het regle ment onder exploiteeren van een motorrijtuig tot vervoer van personen niet begrepen is het verhuren van personenauto's zonder chauf feur. iHet nieuwe reglement treedt in werking met ingang van 15 dezer. DE AANVRAGEN VAN ZENDTIJD VOOR KERKDIENSTEN. Minister Van Boeyen heeft volgens het orgaan van de N.C.R.V. aan deze vereeniging verzocht, hangende de beslissing over de aan- vrage van eigen zendtijd door den Ned. Herv. Radio-Omroep en deputaten van de Gen. Sy- node der Geref. kerken voor uitzending van kerkddensten, alle uitingen in de pers over de bewuste aanvragen achterwege te laten. De voorzitter van de N.C.R.V., mr. v. d. Deurne, meent aan dit verzoek te moeten vol- doen, maar hij sehrijft: ,,Dver een ding kun- nen onze leden gerust zijn Wij zijn bereid Hervormden zoowel als Gereformeerden zoo- ver mogelijik tegemoet te komen bij het doen van speciaal kerkelijke uitzendingen. We be- grijpen, dat daarbij onafhankelijkheid moet zijn gewaariborgd. Maar nooit zal ons bestuur zich kunnen leenen tot federatieve samen- werking met zelfstandige Hervormde of Geref. gioepen. Dit zou, gezien de ervaring van 15 jaren, het begin van het einde be- teekenen. De regeering heeft de macht de orthodox- protestantsche samenwerking op radiogebied uit elkaar te slaan. Maar wij weten, dat ook de overgroote meerderhedd der Hervormden er niet mee instemt, dat op die wijze de in- vloed van Roomsch->Katholieken wordt ver- groot. De voile verantwoordelijkheid rust hier op minister van Boeyen. En, waar het gaat om het bestaan van onze N.C.R.V., wachten we met begrijipelijke spanning af, welke be slissing deze bewind'sman, voorgelicht door den Radioraad, nemen zal." PIERLOT BELAST MET DE VORMING VAN EEN BELGISCH KABINET. Na de mislukikinig van Jaspar Maandag- avond, heeft Koning; Leopold Diusdiag tegen den mididaig den katholieken oud-minister, senator Pieriot ten paleize ontboden. Om 1 uur bij hot verlaten van het paleis zei mr. PteriOt het volgenide: De Koning heeft mij belast met de samenstelldmg van het kabinet. Ik heb den Koning medegedeeld, dat ik de mogelajikheid deze opdracht deifinitief tie aan- vaarden ga overwegen. Op de vraag of hij een speciale reigeerings- formule op het oog had, antwooridde mr. Pier- lot: Ben formule heb ik niet. Mijn bedoeling is een regeering samen te stelien die het ver- trouwen heeft van de natie. De parlementaire meerderheid, waarop ik wensch te steunen moet dezelfde zijn als die van het vorige kabi net. Dmsdagmiddag zal ik contact zoeken met verschillend'e poliftieke personen. Ik wil per sonen zd^eni, doch geen partijen raadpiegen. Natuurlijik moeten het personen zijn, die het vertrouwen -van hun partijgenooten bezitten. Het scherp gestelde Vlaamsche vraagstuk vormt de moeilijkheid. De Brusselsche correspondent van de N. R. Crt. meldde Dinsdagavond (Oud-minister Pieriot, Dinsdag door den koning met de samenstelling van een nieuw kabinet belast, heeft in den loop van den middag verscheidene politieke personen ont- moet of teiefonisch gesproken. Zoo had hij o.m. een langaurig onderhoud met mr. Spaak. Later in den avond zou hij ook nog minister- van staat Jaspar zien te bereiken. Terwijl deze besprekingen plaats hadden, kwamen. de Vlaamsche socialistisohe Kamer- ledlen en senatoren in het parlementsgebouw bijeen onder voorzitterschap van oud-minis ter 'Hiuysmans, Kamer-president en burge- meester van Antwerpen. De -vergadering was het erover eens, dat men dr. Martens niet mag dwingen ontslag te nemen als lid van de Koninklijke Vlaamsche Academie van Ge- neeskunde. Ook werd besloten bij den socda- listischen partijraad aan te dringen op dat naar een nieuwe formule van Waalsch- Vlaamsche verstandhouding zou worden uit- gezien, met het oog op de verwezenlijking van de cultureele autonomie van de beide vo-lksigeme'enschappen. Op hetzelfde uur hield het dagelijksch bestuur van de socialistische partij: een bijeenkomst in het Voilkshuis. De oud-ministers Wauters en Soudan brachten verslag uit over den toestand. In een na afloop gepubLiceerde motie con stateerde het dagelijksch bestuur, dat de wei- gering tot medewerking aan een eventueel kabinet Jaspar door de volgende motieven werd ingegeven: 1. In het plan Jaspar waren slechts 2 socialistische ministers op 11 voor- zien; 2. het aantal extra parlementaire mi nisters was veel te groot; 3. de Vlaamsche vertegenwoordiging in het kabinet-Jaspar zou omvoldoende zijn geweest om tot een ont- spanning op taalgebied te komen. Het bureau wenschte de beide gedelegeerden geluk met de door hen aangenomien bonding. Ook de liberate kamerleden en senatoren uit het Vlaamsche land kwamen Dinsdagmiddag bij een onder voorzitterschap van senator graaf Lippens. In een aan de pers verstrekt com munique verklaardan zij, dat de taalwebten, die de volledige gelijkheid van Vlamingen en Walen in den Belgischen staat kunnen ver- zekeren eerlijk en stipt moeten worden na- geleefd. De Vlaamsche liberate kamerleden en sena- PP0.33-0419a fora en als ik u inlichtingen kan geven over racepaarden, dan zal ik" en hij vloekte ..het eerlijk voor u doen." ,Stil", zei Seymour. ,,Die Gypsy is een goed paard, he?" ,,Goed! Er zijn er niet veel beter," gaf de man toe. Seymour Melford liep een paar stappen door met hetzelfde bedaarde glimlachje om zijn Mppen, maar met een valschen bli'k in zijn oogem. ,,Zou lord Kendale hem voor grootere races mschrijven vroeg hij op zachten toon. Zonder twijfel, mijnheer Melford." ,,Als hij dat doet, heh dk je misschien noodig, Leveriok. Begrijp je me Ik weet waar ik je kan vinden." Peter Street, Borough," zei mijnheer Leverick, terwijl .zijn kleine oogjes den ander begrijpend aanzagen. ,,Ik ben iuw man, mijn heer Melford1. U kunt me alles opdragen en te alleh tijde." „Goed," zei Seymour kortaf. ,,En maak nu dat je weg komt. Er wordt over dien witten! zakdoek van je gepraat en misschien willen ze je ondervragen. ,,Goed mijnheer, ik ga al." En Leverick loerde om zich been als een opgejaagd wild dier, toen slenterde hij weg. Jack had1 intusschen Guy in de kleedtent gevonden in hand'en van zijn trouwen Raw- Mngs, die zijn geld had gewonnen en een en al toewijding en hewondtering was. ,,Het mooisite istaaltje van rijkurnst dat ik ooit zag, mylord," zei hij nu reeds voor de twintigsite keer. ,,Ik stond naast den kolonel, mylord' en die zei, diat het hem deed den- ken aan de manier waarop ai op die'zwarten inreed bijl Isandkula. Hiij' zei, dat hij nooit in zijn leven een moediger staaltje had ge zien', mylord'. Kijk eens, uw arm is nu al bont en blauw. En asm dezen kant is al het vel eraf! Mijnheer Laitiimer" ging hij vcort, was het gean prachtige race?" „0, ben jij het Jack?" zei lord Kendale. „Kom je me halen? Wacht, even wat aan trekken, Verlang je naar je lunch, ouwe jongen ,.Zeg," zei Jack, terwijl hij naar de ontel- bare biauwe plekken keek, die lord Kendale's lichaam versierden, ,,ik had er geen idee van, dat je er zoo uitzag, Guy. Mijn zusje stond er op, dat ik eens ging kijken hoe erg je je wel bezeer-d had." ,,Zoo," zei Guy. ,,Dat was heel wiendelijk van je oudste zus." ,,0, het was Greta niet, maar Lorrie," zei Jack onschuldig. Lord Kendale's knap gezicht werd door een bios overgo ten. „0, was zij het!" z-ei hij. ,,Ga haar maar vertellen, dat ik heelemaal niet gewond ben, Jack. Ik kom zoo bij jullie." Jack ging heen met zijn boodschap en Guy kleedde zich verder aan. Zij had hem dus gestuurd om te weten te komen of hij gewond was. Dus ze had niet alleen aan het paard gedacht! Vroolijk schit- terden .zijn biauwe oogen. ,,Ik dacbt dat zij er heelemaal niets om gaf," mompelde hij. ,,Maar ze stuurde hem om naar me te kijken. Waarom zou ze dat gedaan hebben?" Binnen vijf minuten had Rawlings hem geholpen zijn gewone costuum weer aan te trekken en liep hij over het veld op het groepje toe. ,,De lunch is gereed," zei hij luchtig, ,.en als u allemaal evenveel honger hebt als ik, dan lis dat geen minuut te vroeg." Er was een algemeene uittocht van de groote tribune, en het leek alsof de officiers- tent al te vol zou worden, maar Rawlings kende zijn taak en toen het gezelschap het afgesloten gedeelte nader.de, dat uitsluitend voor genoodigden was, zag lord Kendale, dat er stoelen opzij waren gezet voor zijn gasten. Lorrie smaakte het genoegen een plaatsje te krij'gen vlak bij bet hoofd van de tafel, teiwrijl sommige notabelen nog stonden en met veel moeite een plekje trachtten te. veroveren. toren weigeren echter te erkennen, dat de Vlaamsche bewaging te vereenzelivigen zou zijn met de activistlsche gedragingen. Zij be- schouwen de amnestie-wet als een afgedane zaak, waaruit echter niet volgt, dat de ge- amnestieerden tot eere-posten mogen worden benoemd. In dezen gedachtegang beschouwen zij de benoeming van dr. Martens als lid van de Koninklijke Vlaamsche academie van ge- neeskunde als een grove dwaling. De oprich- ting van de Vlaamsche academie's keu,ren ze goed, maar de benoemingen aan dlze acade mie's moeten uitsluitend op wetenschappelijke en niet op politieke gromden geschieden. De liberale kamerleden en senatoren uit de Vlaamsche provineies zouden het' ten zeerste betreuren, indien de benoeming van dr. Mar tens aanleiding mocht geven tot een gevaar- lijike tegenstelling tusschen Vlamingen en Walen. Dit achten zij des te minder ge- wenscht, nu alle krachten van de natie ge- spitst moeten blijven op een door de binnen- en buitenlandsche omstandigheden ten zeer ste noodig geachte eendracht. Het geval Martens heeft ook tot politieke moeilijkbeden geleid in den schoot van de Rexistische partij. De rexistische afgevaar- digde mr. Concent, die op 3 Februari jJ. bij de stemming na het debat over de benoem-ing van dr. Martens in de kamer de motie van vertrouwen in het kabinet Spaak goedkeur- de, is door den leider van Rex, DegreBe, in diens courant Le Pays Reel, afgekeurd ge- worden. Als gevolg hiervan hebben mr. Con vent en senator De Mont, welke laatste zich met Convent soli'dair had verklaard1, het voornemen te kennen gegeven ontslag te nemen als Rexistische leden van het parle- ment. Ook de leider van Rex-Vlaanderen, Daem en de gouwleiders voor de provineies Oost-Vlaanderen, Limburg, Antwerpen, als- mede de leider van het arrondissement Brug ge hebben een verklaring gepulbliceerd,, waar- bij zij van een solidariteit met Convent en De Mont getuigen. 'Het geval Martens zal dus zeer waarschijn- lijk, indien dit geschil niet wordt opgelost, tot een splitsing van de Rexistische beweging in een Vlaamsche en een Waalsche partij aanleiding geven. Om 7 uur des avonds verscheen de kabi- netsformateur, die zich zeer stipt aan de af- spraak met de joumalisten bleek te willen houdten, in het parlementsgebouw. Ik ben nog maar enkele uren geleden van wal gestoken, zeide hij en kan u dus nog niet veel vertellen. Ailvorens zich op weg te be- geven moet men eerst nagaan welke richting men wenscht te vo-lgen. Verleen mij nog ruimte tot Woensdagmiddag, dan zal er wat meer licht in mijn onderhandelingen zijn ge- komien. Hedien heb ik met mr. Spaak lang- duirig geconfereerd. Van een politiek pro- gramma of een mogelijke lijst van ministers is voorshands nog geen sprake. Nadat hij zich zeer welwillend door de pers- fotografen had laten kieken, verliet mr. Pieriot, die er vrij optimistisch uitizag, het parlementsgebouw. Voor Woensdagmiddag en waarschijnlijk Wognsdagavond zal er omtrent de crisis wel niet veel meer te beriehten zijn. Zonder op de gebeurtenissen te willen voor- uitloopen, kan toch al vast worden gezegd, dat voor den heer Pieriot de kansen op socia listische en Vlaamsche tegenkanting heel wat minder geringer zijn dan met mr. Jaspar het geval was. De vraag blijft evenwel, hoe een Waalsch kabinetsformateur het thans zoo scherp gestelde Vlaamsche vraagstuk zou kunnen oplossen. GRAMMENS KRXJGT GELUK, MAAR BLIJFT GEVANGEN. Baron d'Ancklan, de aanrander van minis ter Spaak, werd Zaterdag reeds op vrijie voe- ten igesteld. En dat, terwijl Gramimens nog steeds in de gevanigenis is opgesloten. Dit verschil van behandeling wordt in ver- scheiden Vlaamsche bladen onderstreept. Een Het was een vroolijk feest het is een onmogeiijkbeid om saai te zijn op een race- festijn, tenzij men geld1 verloren heeft of drijfnat is geregend en de kolonel was het hoofd van een vroolijke, gezelliige lunch- tafel, zoo vroolijk als deze populaire officier zich slechts kon wenschen. Temidden van het knailen van de champagnekiurken en uit- roepen als: ,,Een portie kip voor deze d'ame!" ,,Wild met s!a, alstiublieft mijnheer!" Kellner, kan ik een bord krijgen?" hoorde Lorrie voortdurend den naam van lord Kendale. Het was duidelijik, dat hij de held van het oogen blik was en hij zat naast haar en bediende haar met een zorg, alsof zij de eenige persoon aan de lange tafel was, die waard was dat iemand er zich mee bemoeide. ,,U moet goed eten," zij hij' ernstig, alsof zij een invalide was, wier leven slechts ge- red kon worden door haar onmdd'dellijk kip en tong te voeren. ,,Laat ik u een glas champagne geven.' „Niet doen,' zei ze nadrukkelijk. ,,Ik voel me nu al, of ik zal gaan lachen en Jack kan u vertellen, dat dit 'n gevaarlijik symptoom is." ,,Lach maar- zooveel u wilt," zei hij. ,,Lach me maar uit als u wilt; als u alleen maar vroolijk en gelukkig bent." ,,0, dus kan het u vandaag niet schelen als ik u uit'lach?" zei ze. terwijl ze hem ondeu- gend aan zag. ,,Neen," stemde hij toe, .heelemaal niet. We hebben gewonnen, ziet u, en als je ge wonnen hebt heb je altijd neiging om vroo lijk te zijn. Ik hoop, dat u een hoop hand- echoenen hebt gewonnen?" ,,Meer dan ik ooit zal dragen," zei zij, ten zij iemand me zwarte handschoenen geeft. Dan kunnen ze bij mijn eigen bagrafenis gebruikt worden." Er werd overal in de tent barteiijk gelacher. en het aangemame, zachte lachje van Seymour Melford werd vaak gehoord. Maar er was een vreemde sehittering in zijn oogen als ze rustten op Lorrie en lord Kendale, die recbt tegenover hem zaten. Tot nu toe verloor hij Ivorol-gebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. Antwerpseh blad vraagt, hoe lanig de Vlamin gen zich nog al® onimondiigen zuilen laten be- handelen. Verleden week werd ten. huize van Gram- mens sedert een tnaand de derde huiszoekintg verri'cht, zonder dat iets werd gevonden. Anderzijds wordlt uit Oudenaerde gemeld, dat op bevel der hoogere overheid, alle op- schriften in het gerechtshof volgens de wet in orde zijn gebraeht. De Fransche teksten werden verwijiderd. Men stelt Grammens dus in 't gelijk doch men houdt hem in de ge- vangenis. DE LAATSTE REGEERINGSTROEPEN VAN SPANJE OP FRANSCH GEBIED. Maandag zijin die laatete troepen, die in de streek van' Camprodon nog weerstand boden om den aftocht vani de hun.nen te dekken, op Fransoh gebied' igekomeni Zij hebben nog be- trek'kelij'k veel wap-enen mee kunnen nemen. De aankomsit van dezie troepen heeft eohteir de Fransche auitoriteiten voor nieuwe moeilijik- heden inzake de ondierbrenging gesteld Nieuwe ikampen worden in a'llerijl opgericht. DE ZWITSERSCHE ERKENNING VAN DE REGEERING-FRANCO. De Zwitsersche federate raad heeft besloten om de hiuidige vertegenwoordiging te Burgos te wijziigen in een geziantsohap en de regeering van Franco te verzoeken dte benoeming van een Zwitsersohen gezant goed te keuren. Motta, de leider van het politieke departe- ment, heeft niet aan het verzoek der socialds- ten voldaan om eerst de parilementaiire com- missie voor buitenlandsche zaken hierover te raadpiegen. Motta verklaarde dat de kwestie der erkenninig tot de oampetentie van den federalen raad behoorde. Wel wil Motta in de eerstvolgende zititinig der commissie de mo tieven, welke aan zijn houdimg ten grondslag iiiggen', uiteen-zetten. DE UITGEWEKENEN. De laatste drie weken zijn 340.000 personen de Spaansche grens ovepgekomen om de wijk te nemen naar F'ranikrijk. 140.000 werden geevacueerd naar verschillende deelen des lands, 40.000 zijn op hun verzoek naar het rechtsche Spanje geleid. 170.000 bevinden zich nog in de Oostelijike Pyreneeen, waar bin- nenkort nog 30 tot 40.000 uitigewekenen bij kunnen komen. SPAANSCHE KUNSTSCHATTEN TE GENEVE. Met een specialen trein is Maandagavond te Geneve een zen cling Spaansche kunstsdhatten aangekomen, die aan de persoonlijke zorgen van Avenol, den secretaris-generaa 1 van den Vo'lkenbond zuilen worden toevertrouwd. Na den oorlog zuilen deze kunstschatten aan de dan bestaande Spaansche Regeering worden overhandigd. De kunstschatten zijn Dinsdagochtend over- gebracbt naar de bibliotheek van den Vofliken- bond. waar inventariis zal wor'd'en opgemaakt. De centrale krijigsraad te Barcelona heeft Salazar Ventura, president van de volksrecht- bank, Manuel GarridO', president van het revo- lutionnaire comite van de General Motors, Emilio Morales, president van de revolution- nairen bond van arbeiiders in de1 automobiel- industrie, Pablo Cerda, leider van de ,,patrouille deis doods" en den anarchist Fran cisco Piquer, die besohuldiigd wordt van het spel. Het meisje, dat hij liefhad, met al de liefde, waartoe zijn egoistische en koppige natuiur in staat was, had ternauwemood een half dozijtn woorden met hem gesproken en was zich nagenoag niet bewust geweest van zijn tegenwoordigheid. Evenmin had zij ooren of oogen voor iemand anders dan zijn mede- minnaar. Ja, tot nu toe was lord Kendale aan de winnende hand. Maar in de toekomst Als Lorrie soms niet gelukkig was, lord Kendale was het in ieder geval wel. Iedere spier deed hem pijn, maar hij had ongeveer duizend pond gewonnen en Lorrie snauwde hem niet langer af, maar luisterde naar zijn woorden en was over het algeimeen erg aardig tegen hem. Tenslotte kwam er een einde aan de lunch en ging men naar de race-baan terug. Maar niemand gaf nu meer om de races, foehalve de bookmakers, die nog steeds schreeuwden en met hun armen zwaaiden. De notabelen liepen in groepjes van twee en d'rie rond tusschen de tentjes en kermiisspellen en meen- den, dat zij wat ,,volksleven" zagen. Lord Kendale was genood^iakt geweest eenige foezigheden te verrichten in de tent deir cereimcimemeesters, maar nu stondi hij weer naast Lorrie. Hij bracht haar door de menigte heen die hem toejuichte, zoodra ze hem herkende. „lk heb nog nooit in een triomphmarscb mcegeloopen," zei Lorrie ondeugend. ,,Het is wel aard'ig, maar ik vtnd, dat u zoo nu en dan uw hoed1 wel eens mocht afneimen. Hoe zoudt u het overigems vinden om op een van die leage vaten te klauteren en het publiek toe te spreken Wat voor een gevoel is het om een held te zijn, lord Kendale?" ,,Plaag me maar!" antwoordde hij. ,,Ik weet niet hoe een held zich voelt, want dat l'igt niet in mijn lijn, maar ik weet wel, dat dit de leukste, gelukkigste dag van mijm leven is, sinds ik een klein kind was." ,,U hebt ook zooveel geld gewonnen," zei ze vriendelijk. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1