ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No 9874. VRIJDAG 10 FEBRUARI 1939 79e Jaargang Aanbesteding. Binnenland Buitenland TWEEDE BLAD Het leveren van de benoodigde stalen ramen voor de te bouwen school te Sfuiskil. DE DEELNEMING VAN NEDERLAND AAN DE TENTOONSTELLING TE NEW-YORK. DE AANKOOP VAN VARKENS DOOR DE REGEERING. Welverzorgde handen DE DUITSCHE PERS OVER HET SPAANSCHE VRAAGSTUK. TER NEUZENSCHE COURANT Burgemeester en Wethouders van de ge- meente TERNBUZEN zullen op Woensdag 1 Maart 1939, te 3 uur n.m. in het gemeente- toute aanbesteden: Voarwaarden en teekemingen hiervan. zijn verkrijgbaar op het Bureau van Gemeente- werken, waar ook inlichtingen te bekomen Termeuzen, 8 Fabruari 1939. Burgemeester en Wethouders voomoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVTJLLE, Secretaris. DE EERSTE RAMEK. Bij de algemeene beschouwingen over de ftfkkbegrooting in de Eerste Kamer is Don- deadagmiddag Dr. H. Colijn, voorzitter van dea Ministerraad, aan het woord gekomen. Spr. zou zijn antwoord in hoofdzaak con- cemtreeren op het ibuitenlandsch beleid en de defensde, de oeconomische en sociale aange- legenheden, de kabinetsformatie en de ,,salto- mortale" van den formateur en het sermoen van den heer Van Vessern, die een pieidooi voor nieuwe staatkundlge vormen hield. Tevoren moet ®pr. echter eenige detail- punten beantwoord'en. Hij moet het verzoek van den heer Van Embden wien hij finders graag een pleizier doet inzake voor-publi- ceering van ontwerpen van algemeene rnaat- regelen van bestuur afwijzen. De ambtelijke moien zou op die manier nog langzamer gaan malen. Wat ibetreft het tweede punt, door den heer Van Embden aangestipt, de plaatsing van de vereeniging Kerk en Vrede op de voor amb- tenaren verboden lijst, het is voorgekomen, dat ambtenaren, leden van die vereeniging amtotshalve mobildsatietelegTammen moesten verzenden. Een hunner nam toen ontslag als lid van Kerk en Vrede, een tweede maakte bezwaar tegen de ambtelijke opdracht, een derde wilde er nog wel eens over denken. Spr. staat echter op het standpunt, dat de ambte naren die bevelen van de overheid behooren op te volgen. Vandaar de plaatsing van ge- noemde vereeniging en van enkele andere ver- eemigingen op de verboden lijst.' Wat onze zelfstandigheidspoiitiek betreft, wij doen het uiterste om onze zelfstandigiheid te handihaven. Nederland en Ned.-Ind'te liggen beide in stormhoeken van de wereld. Een verschil .tusschen wat we financieel kunnen doen en wat we zouifen behooren te doen, blijft altijd aanwezig. Doch binnen de be- perkte grenzen van onze finamcien wordt het mogelij.ke gediaan. Thans overgaande tot de opmerkingen van soedaal-oeconomischen aard, zegt spr., dat mem de leerlingeoschaal als een soort storm- raan tegen het kabinet heeft gebruikt, Deze sehaal is niet door het tegenwoordige kabinet dooh door i het kabinet-Ruys ingesteld. Zij dateert van 1932. Daama kan spr. niet in- inzien, dat de actie zuiver zakelijik is. Veeleer gelooft hij, aan politieken opzet. Wanneer een minister van onderwijs ver- klaart, dat hij niet in staat is, in die leerlin- genschaal wijziginig te brengen wegens finan- c&eele bezwaren, dan spreekt hijl namens het kabinet. Wat zou men ervan zaggen indien in die omstandigheden de minister van onder- wijs heenging en de andeire leden van het kabinet rustig bleven zitten? Spr. meent, dat deze zaak thans voldbende duidelijk is. Ten opzichte van de arbeidsverzekering is sprekers standpunt niet veranderd. Met het verwijzen naar andere landen ten opzichte van de werkloosheidsbestrijding moet men nu eindelijk eens ophouden. Amerika heeft ondanks het gebruik van middielen met nauwelijks uit te spreken financieele be- dragen nog tien miliioen werkloozen, d.i. naar verihouding tweemaal zooveel als Neder- lanid. Engelamd heeft een even groot percen tage als wij, Zweden verkeert in bijzondere anDstandigheden door zdjn ibewapeningsin- dustrie, welke tegenwoordig overbezet is. De koopkrachttheorie moet spr. als middtel tear ibestrijding van de werkloosheid afwijzen. Uitvoering van openbare werken kan de op- kwsinig niet brengen, hoewel zooveel mogelijk op dit gebied wordt verricht. Het rapport-Westhoff is niet te beschouwen als een doktersrecept, doch als een opsomming van mogelijkhedan. De regeering zal daaruit kiiezen, wat zij het meest gewensoht acht. In het tweed'e half jaar van 1938 zijn niet minder dan 9265 werkverschaffingsobjecten goedgekeurd. De werkloosheid is op niet-geringe wijze dalende. In October 1936 waren er 394.400 werkloozen, in October 1938 was <Mt aantal gedaald tot 315.700, een vermindering derhalve met pl.m. 80.000 personen. Bovendien heeft het bedrijfsleven in die twee jaar tweemaal 35.000 nieuwe werkkrachten geabsorbeerd, zoodat in die twee jaren hier te lamde uitein- delijk onigeveer 150.000 personen aan den arbeid zijn gekomen. Een onderzoek naar de verdere opruiming wan krotwoningen is gaande. Voortdurend moeten nieuwe maatregelen worden afgewogen tegen de financieele moge- lirjkheden. Dit maakt het besturen zoo uit- puttend. De politiek, waarbiji men eenerzijds beweert dat minister De Wilde en spr. de gevangenen van1 Rome zijn, en anderzijds, dat de katholie- ken door hen zijn gekluisterd, noemt spr. niet sleohts een kleine, doch ook een vieze politiek, waarbij, spr. wijst op wat hij noemt nationaal- socialistische verdwazing. Ten opzichte van de matige beschenming herhaalt spr. zijn verklaring, dat hij: in 1935 reeds tot de overtuiging was gekomen, dat het vraagstuk van tarieven of contingentee- lingen nader onder de oogeni moest worden igezien. al erkent hij, dat het een fout zijner- zijds is geweest, dat hij; uit vertrouwelijke besprekingen, in den raad van Ministers dan wel in een ministerieele commissie, mededee- lingen heeft gedaan. Ettelijke malen is er echter in dien tijd gesproken over de vraag, 1 of contingenteering zou worden vervangen door tariefswijzigmg. Spr. leest voorts uit het kabinetsprogram van 1937 voor, dat zoolanig de intemationale belemmeringen van de handelsvrijheid niet zijn opgeheven, alle maatregelen dienen te worden genomen om het bedrijfsleven, waar noodig, te beschermen. Op een interruptie van Prof. Kranenburg antwoordt spr. dat eeni soortgelijke passage voorkwam in het program van 1933. Van sluwe methoden heeft spr. zich steeds on thou den. Indien hij1 daartoe ooit mocht wor den gedWongen, dan zou het tevens zijn laat- ste dag in het politieke leven zijn. Den heer Van Vessem antwoordt spr. aller- eerst, dat over de nationaal-socialistische he- wegimg de opvattingen verdeeld zijn. Blijkens een persbericht eischt men in Duitschland den naarn ,,nationaal-sociahstische" politiek voor zich op en zou dit aan dergelijke bewegingen in andere landen verboden zijn. De heer Van Vessem zal dat wel eerdeir hebben vemomen dan wij uit de kraniten. De heer Van Vessem (n.is.b.): Dat is een insinuatie. De heer Colijn: U noemt het een insinuatie. Voortgaande, zegt spr. het parlementaire stelsel niet als feilloos te beschouwen, doch tevens overtuigd te zijn, dat Nederland daar- voor nooit het nationaal-isocialistisch stelsel in de plaats wenscht te zien, omdat dit in strijd is met den aard en den vrijheidszim van het Nederlandische volk. DS. W. L. WELTER 65 JAAR PREDIKANT. Woensdag herdacht de oud-hofpredikant Ds. W. L. Welter den dag waarop hij' voor 65 jaar het predlkantsambt aanvaardde. In verband met den hoogen leeftijd van den jubilaris werd deze dag niet officieel gevderd. Vele ambtge- nooten echter brachten Ds. Welter in den loop van den dag een foezoek te zijnen huize aan de Jan van Nassaustraat te Den 'Haag. Een groot aantal bloemstukken en tdlegram- men werd bezorgd. MINISTER PATIJN NAAR LONDEN. In de Engelsche pens is een bericht ver- schenen, dat onze Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Patijm in de aanstaande week naar Londen zou gaan ter bijwoning van de onthuiling van een Grotius-monument aldaar. Hieraan werd vastgekmoopit de mededeeling, d'at onze Minister zijn Britschen ambtgenoot zou ontmoeten en met Lord Halifax eenige be sprekingen zou voeren. Naar aaimlei'ding van bovenstaande berich- ten kunnen wij1 medledeelen, dat Minister Patijn inderdaad gevolg zal geven aan een uit- noodiging om de onthiullinig van' een gedenk- steen te Londen ter eere van die nagedachte- nis van onzen grooten landgenoot Hugo de Groot bij te women. Eenigerlei politiek doel heeft het bezoek van den Minister echter niet. MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING. Ontkend kan met worden, schrijft d'e Avond- post (ohr.-liib.), dat de laus der moreele en geesteldjke herbewapening inislaat. ,,En dit wel op schier alle teirreimen van het volksleven. Dit zou niet het gevai geweest zijn, indien niet werd gevoeld dat zij. noodig is. Twee voorbeelden. In het orgaan van een onzer grootste voet- bal-vereenigingen wordt uitdrukkelijk op de noodzakelijkheid dezer herbewapening ge- wezen. ,,Het leven" aldus de schrijver „zal moeten staan in het teeken van, het offer, van de zelfverloochening, van het zich willen geven ten behoeve van den ander. Ook wij ge- looven, dat moreel herbewapend'e sportleiders een invloed zullen krunnen uitoefeneni, die ver buiten de grenzen van ons land kan uitgaan." Nu, het iis noodig. Want op een enkel voet- balveld werd er Zondag naar de verslagen weer flink „gehaakt": een van de leelijiksite dingen die men in deze sport kan doen. Ook liepeni enkele spelers nijdig het veld uit, als protest itegen den scheidsrechter, gelukkig vin- gen eenige herhewapenaiars hen op en over- reedden hen om terug te keeren. Het Evangeiisch Zondagsblad citeert uit het vakblad van den handel in ijzerwaren. Hierin wordt er op gewezen, „dat voor het nieuwe jaar het voor alles noodig is om te letten op den inmerlijken motor. Deze moet gereinigd worden." Inderdaad hoort men aan alie kanten de echo van den oproep, die zoo sterk doet den ken aan wat ook Oxford wil, namelijk: ,prac- tisch Christendom. Het is nu alleen maar te hopen, dat die be- weging niet vervlakt, niet een tijdelijke op- vlamming is. Wij- vreezen er voor, wanneer de diepere worteLs ervan niet worden getzien, de wortels, waaruit zij haar levenssappen ontvangen moet. Maar dat de noodzakelijkheid van deze heir- orienteering, van deze wedergeboorte in zoo breeden kring en op zoo verschillend levens- terrein wordt gevoeld, sbemt tot vreugde." DE VERDW r-INING VAN DEN HEER DE RAAD. Er is nog steed® gee® licht gekomen in het mysterie-De iRaad, die sedert 14 Januari spoorloos verdwenen is. Wel bleek uit het onderzoek, dat de heer De Raad simids eenigen tijd moeilijikheden had, doch de familie heeft in1 een oproep doen weten: „Hem kan namens de familie mede- gedeeld worden. dat de geldzaken geregeld zijn, en ook alie andere moeilijkheden zijn overwonnen." In tusschen is het hoofdbestuur van de Christ. Staatk. partij in Indie, waarvan de heer De Raad voorzitter was en welke hij in den nieuwen Volksraad zou vertegenwoordi- gen, door de verdwijnimg in een impasse ge- raakt. Want in het gunstigste geval, als de heer De Raad weer mocht opduiken, zal hij ongetwijfeld toch voor zijn verkiezing als lid van den Volksraad en ook als voorzitter be- danken. Verschillende der op den heer tie Raad vol- genae candidaten wenschten niet no. 1 ge- plaatst te worden op de candidateniijist voor het vertegenwoordigend college, omdat zij een verkiezing naar alle waarschijnlijkheid niet zouden kunnen aanvaarden in verband met hun werkzaamhedem. Aan het verslag over het ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienst- jaar 1938 is het volgende ontleend: Bij den tegemwoordigen stand van 's lands financien, aohtten enkele leden het niet ver- antwoord een bedrag van f 1.490.000, waar van 1 millioen ten laste van Nederland en 490.000 voor rekening van de overzeesche gewesten beschikbaar te stellen voor den op- bouw in een vreemd land van iets, dat huns inziens uitsluitend als een aangelegenheid van volksvermaa'k moet worden beschouiwd. Nog nimmer, aldus deze leden, is kunnen worden aangetoond, dat iNederlands deelneming aidn een tentoonstelling, als dit jaar in New-York zal worden gehouden, de daarvoor gemaakte kosten heeft opgebraoht. Verscheidene leden, die met den .-minister van oordeel waren, dat Nederland op de ten toonstelling te New-York, op passende wijze moet zijn vertegenwoordigd, maakten juist op dezen grond bezwaar tegen den gang van zaken bij de voorbereiding van deze tentoon stelling. Het conflict, gerezen tusschen den tentoonsitellingsraad voor bouwkunst en ver- wante vakken en tje commissie, welke de Nederlandsche deelneming aan de wereldten- toonsteliling van dit jaar venzorgt, zal toch naar het oordeel van deze leden tot gevolg hebben, dat de cuitureele vertegenwoordiging van ons land niet voldoende zal kunnen wor den geacht. Aan het gebeurde moge thans weinig meer zijn te veranderen, de leden, hier aan het woord, achtten het vraagstuk niettemin de voile aandacht waard. Uit den gang van zaken bij deze tentoonstelling kan immers voor de toekomst leering warden getrokken. Is de minister bereid mede te deelen of hij, eventueel in overleg met zijn ambtgenooten, reeds tot een omschreven plan voor de orga- nisatie van de Nederlandsche deelneming aan tentoonsteldingen in de toekomst is gekomen? Deze leden zouden de voorkeur geven aan de stichting van een centraal lichaam, voor dit doel gevormd uit de groepen van direct be- trokkenen. In dit liichaam zouden de deskun- dige kunstenaars deskundig ook in de kunst van het ten toon stellen zich in vol doende mate moeten kunnen laten gelden. LANDBOUWOPLEIDING VOOR VLUCHTELINGETJES. Mevr. Hintzen te Mijnsheerenland heeft haar landgoed afgestaan aan het neutrale kinder- comite van vervolgden van ras of geloof. !Het li'gt in de hedoeling, op dit landgoed een kin- dertehuis op te richten, waar aan Duitsche Joodsche kinderen een tweejarige landbouw- opieiding zal gegeven worden ten behoeve van hun emigratie naar Palestina. Het aantal kinderen, dat in deze hachsjara (Hebreeuwsch woord voor: voorbereidings- instituut) zal worden opgenomen, staat nog niet vast. De definitieve goedkeuring van het plan door de regeering is nog niet verkregen. De Nederlandsche bond van varkenshande- laren heeft een telegram gezonden aan den Minister van Economische Zaken, waarin het hoofdbestuur verklaart met bijzondere prjn- lijfcheid te ontwaren. dat iedere nieuwe maat- regel voor ondersteuning van de varkensprij- zen via regeeringsaankoopen telkens gepaard gaat met verdere aantasting van het bedrijf der varkenshandelaren. Evenals de regeeringsaankoopen van rund- vee, welke toch ook vaak bij dezelfde boeren geschieden, kimnen de zware vankens volgens een zelfde methode zonder benadeeling van den handel of eenzijdige bevoorrechting van bepaalde andere kringen worden aangekocht. Eventueele afschrijving van en controle op den voorraad kan zonder bezwaar geschieden met inschakeling van de handelaren; de var- kensmarkten blijven daardoor intact. Het kan nog temeer, omdat de varkens naar gewicht en niet naar kwaliteit worden uitbetaald. Bij varkenshouders, die tevens handelaar zijn, wordt nauwikeurige opgave verlangd van oor- merken en wordt strengere controle toege- past op den vooraad dan bij iboeren in het algemeen. In het telegram wordt bepleit het aankoo- pen van zware varkens door de regeering op de markten, waardoor zonder onderscheid iedere heizitter van varkens in de gelegenheid wordt gesteld te leveren, zonder sdhadeberok- keninig van de algemeene handelsbelarLgen en zonder verdere vernietiging van het koop- miansbedrijf. KABINETSCRISIS IN RELGlE. Hetgeen te verwachten stond is nu ge komen: het kabinet-Spaak is afgetreden. Het is in verschillende landen al moeilijk om onder de huidige economische omstandigheden en ook omdat. bijna overal eombinaties uit groe pen moeten gevormd worden, moeilijk om een regeering te vormen, maar in Belgie komt bij de reeds moeilijke omstandigheden, die zich vrxjwel overal voordoen, ook nog de taalkwes- tie voegen, en die heeft tenslotte ook hier den doorslag gegeven. Donderdagochtend heeft het kabinet-Spaak zijn ontslag ingediend. IHet verzet der liberalen tegen de benoeming van Dr. Martens, den vroegeren activist", tot lid der Kon. Vlaamsche Academie, heeft schrijft het Handelsblad spoediger dan zelfs de ergste pessimisten hadden verwacht tot een regeeringscrisis geleid. Donderdag ochtend. deelden de liherale ministers den heer Spaak mede, dat zij zich niet konden ver- eenigen met zijn houding inzake het geval- Martens. Indiien de heer Martens geen ont slag nam als lid van de Academie voor Geneeskunde zou het hun onmogelijk zijn ver- der hun medewerkinsr in de regeering te ver- leenen. De heer Spaak riep onmiddellijk een bui- tengewonen kabinetsraad bijeen, die van kwart voor twaalf tot half drie duurde. Na afloop deelde de minister-president aan de journalisten mede, dat de door de liberalen aangenomen houding het hem onmogelijk maakt te regeeren. Onmiddellijk daarop be- gaf Spaak zich naar het Paleis om den Koning het ontslag van de regeering aan te bieden. Aanvankelijk bestond er nog twijfel of de Koning het ontslag zou aanvaarden, doch dit schijnt geschied en heden zal hij zich bezig houden met het raadplegen van staatslieden over de oplossing der crisis. Dat de Koning het ontslag van het mini- sterie niet heeft geweigerd en den minister- president heeft gemachtigd tot ontbinding der Kamer, wordt nader toegeschreven aan den wensch tot elken prijs te vermijden, dat de Vlaamsche kwestie tot inzet zou, worden van den verkiezingsstrijd. Om te beginnen zal hij de voorzitters- van Kamer en Senaat ontvangen. Het staat nog niet vast, aan wien de Koning de kabinets formatie zal opdragen. In politieke kringen hoort men den naam van den oud-minister Pierlot noemen. lOndertusschen reageerde ook de beurs reeds op het bericht van het ontslag van het kabi net-Spaak de Belga was te Londen zeer flauw en daalde. DE STRIJD IN SPANJE. Met Purol blijven ze zacht en mooi. Doos 30 en 60 ct. (Ingez. Med.) Onderhandelingen tusschen Miaja en Franco? De Daily Mail publiceert, volgens de N. R. Crt, zonder bronvermeldang het volgende telegram Laat in den nacht is medegedeeld, dat Franco met Miaja ondenhandelt over de voor- waarden voor een wapenstilstand. Men meent dat de vijandelijkheden over eenige dagen zullen worden gestaakt. Ook van andere zijde komen herichten be- treffende overleg. De Petit Parisien gelooft, dat de tegen- stand in den sector MadridValencia, on danks tegengestelde verklaringen der repu- blikeinsche leiders, ook schijnt te moeten worden opgegeven. 'Het blad meent te weten, dat generaal Miaja in ieder geval een pas- poort voor Frankrijk heeft aangevraagd, en dat de republikeinen zich met de rechtschjen in verhinding hebben gesteld om den strijd te staken, waarbij zij alleen als voorwaarde stelden, dat het Spaansche volk over den toe- komstigen regeeringsvorm geraadpleegd zal worden. Het valt te betwijfelen, of generaal Franco, die thans de overwinning in handen heeft, dit voorstel zal aanvaarden. De mili- taire en politieke ineenstorting van het repu- blikeinsche Spanje wordt meedoogenloos vol- tooid. De Spaansche ambassade te Parijs spreekt de geruchten omtrent onderhandelingen over een wapenstilstand, die gevoerd zouden wor den tusschen vertegenwoordigers van Franco en generaal Miaja, tegen. Een ajgezant van Franco op Minorca. De Times meldt, dat de Engelsche kruiser .Devonshire" Woensdag een vertegenwoordi- ger van Franco naar Minorca heeft gebracht, teneinde besprekingen te voeren over de over- gave van Minorca. De diplomatieke correspondent van de Times schrijft, dat er goede kans is, dat Minorca zich zonder bloedvergieten aan Franco zal overgeven. De afgezant van Franco is na te Port Mahon aan wal te zijn gegaan, zijn besprekingen onmiddeliijk be- gonnen. Naar het schijnt is bij deze besprekingen voortgang gemaakt, aldus de Times, want de commandant van de Devonshire heeft beslo- ten tot D'onderdagmorgen met zijn schip in de haven van Minorca voor anker te blijven liggen. De Britsche regeering heeft Franco op dit stuk haar diensten aangeboden. De regeering strecft er naar, dat de bezetting van Minorca zuiver Spaansch zal zijn. Franco is vermoe- delijk bereid dit te ibeloven. Evenzeer hoopt Londen, dat de nationalisten geen maatrege len van onderdrukking zullen nemen. Ook wat dit aangaat schijnt Franco tot garanties bereid; in ieder geval is de Devonshire groot genoeg om die republikeinsche leiders mee te nemen, die daartoe den wensch te kennen geven. [Het zou te veel gezegd zijn, te beweren dat de actie van de Britsche regeering inzake Minorca, waartoe na overleg met Parijs is be- sloten, een precedent is voor andere deelen van Spanje. Overigens blijft de houding van de Britsche regeering ten aanzien van Spanje onveranderd. Zij' kan geen druk oefenen, noch op de rechtschen, noch op de linkschen teneinde tot een wapenstilstand te komen. In dien echter een van beide partijen geneigd- heid toont over vrede te onderhandelen, dan zal Londen doen wat het kan om een samen- komst te bewerksbslligen. De diplomatieke redacteur van de Times besluit: De overwinning van Franco doet natuurlijk de kwestie van volledige diploma tieke erkenning van zijn regeering rijzen. Doch 'berichten over spoedige erkenning hou den geen rekening met het feit, dat Madrid, sterk verdedigd, nog in handen der republi- keinen is en dat buitenlandsche strijders in grooten getale Franco nog steunen. De afgezant van Franco, die met de Devonshire naar Minorca is gegaan, is, naar van andere zijde wordt gemeld, kolonel San Luis, militai,r gouvemeur van Majorca. Donderdagmiddag meldde Reuter uit Lon den: Die Devonshire heeft Port Mahon verlaten met 450 vluchtelingen aan boord. iW)at het resultant der besprekingen van San Luis is, aldus Reuter uit Londen, weet men nog niet. (Het feit, dat de Devonshire 450 vluchtelingen aan boord heeft genomen, schijnt er op te wijzen, dat zij politieke per sonen zijn, wier positie door het resuitaat van onderhandelingen bedreigd zou kunnen wor den. Het is niet bekend of ook San Luis op de Devonshire terugkeert. De aftocht der Republikeinsche troepen. Donderdagnacht zijn gemotoriseerde Spaan sche troepen van het tweede en twaalfde legercorps bij Le Perthus over de Fransche grens gekomen, terwijl codonnes infanterie over andere passen Frankrijk zijn binnenge- komen. Onder de infanteristen bevonden zich deelen van het leger van generaal Perea uit Olot. Vrachtauto's met enorme hoeveelheden oor- logsmateriaal reden naar Le Bouiou. Voorts zijn op Fransch gebied, deels op eigen kracht, deeds op auto's geladen, 15 maohinegeiweren en zes tanks aangekomen. Volgens inlichtingen van de Spaansche offi- cieren, die met hun troepen over de grens zijn gekomen, voltrekt de aftocht zich in Noord- Oostelijke richting langs den weg Figueras- Le Perthus. De evacuatie van materiaal geschiedt on der bescherming van troepen van het 18de legercorps onder kolonel de Barrio, die zich langzaam en strijd leverend, terugtrekken. Tusschen Figueras en de kust wordt het front in stand gehouden door de troepen van gene raal Modesto en generaal Lister. In Le Perthus begint men zich reeds voor te bereiden op den nieuwen toestand, welke zal ontstaan zoodra de troepen van Franco aan de grens komen. Negrin, die den nacht heeft d'oorgebracht in een o,p Spaansch ge bied gelegen huis in Le Perthus, verscheen Donderdagmorgen op het balcon van zrjn kamer en bleef daar langdurig op den weg staan kijken. Reeds 80.000 uitgewekenen passeerden Toulouse. Volgens te Toulouse verstrekte cijfers zijn sedert den uittocht uit Spanje ruim 80.000 uitgewekenen, miliciens en gewonden het station Matabiau (Toulouse) gepasseerd, mee- rendeels vrouwen, kinderen en grijsaards, die een onderdak hebben gekregen. 22.000 gewonden en zieken zijn in hospi- talen opgenomen, en 10.000 miliciens die zich voor Franco hebben uitgesproken, zijn naar Hendaye gezonden om naar hun vaderland terug te keeren. Rechtschen landen op Minorca. De rechtschen zijn overgegaan tot een ,,offi- cieele ontscheping" op Minorca. Donderdag ochtend zijn troepen igeland te Ciud'adela aan de Westkust van Minorca. Eenheden van het plaatselijke gamizoen, die tegen de republi keinsche autoriteiten in opstand zijn gekomen, sloten zich bij de rechtschen aan. De meeste republikeinsche leiders van Mi norca zijn gevlucht. Toen de troepen aan land gingen, was een groot deel van de plaatselijke troepen reeds in opstand. Zij hadden zich onder bevel van kolo nel Rodrigeuz, reeds meester gemaakt van het grootste deel van' het eiland. Woensdagavond is een rechtsche divisie on der bevel van kolonel Lopez Bravo uit Barce lona naar Minorca vertrokken ter versterking der troepen, die daar onder bevel van kolonel Rovira aan land zijn igegaan. De landingstroepen bestonden uit twee ba- taljons infanterie, twee batterijen artillerie. een afdeeling genieitroepen en hulpdiensten. In de omgeving van Mahon ontwikkelde zich een gevecht tusschen de landingstroepen en militietroepen, die de republiek trouw zijn ge- bleven. De rechtschen werden volgens bench- ten uit Burgos bij dezen sitrijd gesteiund door de bevolking. De Britsche kruiser Devonshire" werd met de vierhonderd vluchtelingen, die hij op Minoi- ca heeft opgehaald, Donderdagavond te Mar seille verwacht. Te Londen wordt er de aandacht op geves- tigd, dat de Devonshire" op verzoek van de rechtsche autoriiteiten naar Minorca is ge- varen, met geen ander doel dan om bloedver gieten zooveel mogelijk te vermijden. Havas meldt uit Rome, dat de Italiaansche bladen met verontwaardiging kermis hebben genomen van het feit, dat de regeering van Franco zich in het bezit zou stellen van het eiland1 Minorca, zonder de medewerking van de Italiaansche legionnairs en met beh/ulp van een Britsch oorlogsschip. Ze spreken van een Britsche manoeuvre om den legionnairs te beletten aan' de bezetting deel te nemen". Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Over het streven der Fransche en Engelsche diplomatic naar beeindiging van den burgeroorlog in Spanje schrijft de „Volkischer Beobachter": „Londen en Parijs handelen daarbij op grond van overwegingen van zuivere machtspolitiek. die beru'Sten op de beteekenis van Spanje voor him eigen positie in de Middtellandsche Zee. Nu de min of meer verhorgen inmenging ten gunste der linkschen geen resuitaat heeft ge- had, probeert men het thans met een onge- vraagde vredesbemiddieling, om de rooden in de toekomst te behouden als bondgenooten tegen 'n opnieuw machtig worden van Spanje. Ongetwijfeld stelt men zich in Frankrijk en Engeland aan groote teleurstellingen bloot, wanneer men denkt door eenige vriendelijke woorden aan het adres van Franco een oplos sing te bewerken, die niet de Spaansche, maar wel de Britsche en Fransche belangen waar- borgt. Men schijnt geneigt het politieke in- zicht, de diplomatieke capaciteiten en het ge- heugen -der nationale Spaansche leiding in zelfs beleedigende mate te onderschatten, De westelijke mogen'dheden zullen zichzelf een slechten dienst bewijzen, als zij na haar groote fouten thans nog zaken trachten te doen. daar waar door de tallooze offers van den bur- gerloorlog van historischen omvang ondubbel- zinniige feiten tot stand zijn „gekomen". De Berliner Boersenseitung" scbriift: ,,Met de liquideering van het roode Spanje komen minstens 40 tot 50.000 leden der z.g. intern, hrigades vrij voor een nieuwe ..bijzondere taak". Zij zullen in het vervolg den besten bolsjewistisohen zuurdesem vormen in alle lan den, waarheen zij zich zullen begeven. Miliitaii- en politiek geschoold zullen in de communisiti- sche, •marxistische en in de volksfrontien aan- eengeslotein partijen der democratieen tot stoottroepen van het bolsjewisme worden. O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5