Uw Zenuwen Administratiebureau I. G, EGKHAROT Mypollicls Buitenland Mijnhardt's Zenuwtabletten TECHNISCHE VETTEN EN ORDENING. DE EXPORT VAN NEDERLANDSCHE BOTER NAAR ENGELAND. beschikbaar op landerijen en huizen Rente vanaf 3ll2 °/0 Axelschestraat 38a - TERNEUZEN - Telef. 172 TERNEUZEN, 10 FEBRUAR1 1939. Mijnhardtjes bij Griep. is gebracht, ziet de minister zich genoodzaakt tot zijn leedwezen, doch op grond van zijn dagelijksche ervaring' in voile overtuiging te verklaren, dat onder de tegenwoordige, zeer uitzonderlijke toestanden, het verstrekken van nader gedetailleerde inlichtingen ter zake slechts de positie der vluchtelingen, de ge- organiseerde toutpverleeninig en ten slotte ook de veiligheid des lands ernstig kan schaden. Met het oog op zijn zware verantwoorde- lijikheid ten deze moet hij volstaan met nog- maals te hevestigen, dat hij hij de maat- regelen, welke hij op dit gebied neemt, zooveel als imaar eenigszins mogelijk is rekening houdt met de belangen der vluchtelingen, doch dat hij gelijk in niet mindere mate zijn plicht is waakt voor de belangen van het Neder- landsche volk en van de open-bare orde hier te lande. worden gekalmeerd en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij1 Apoth. en Drogisten. Ingez. Med. ARREIDSDIENST OOK IN NEDERLAND? Toepassing in de eerste plaats op werkloozen. Aan een lunoh van het Departement Breda van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel heeft, volgens den correspondent van het Han- delsblad te Breda, Prof. J. de Quay, hoog- leeraar aan de Rk. Hoogere Handelsschool te Tilburg, tevens voorzitter van de Vereeni- ging voor Nationale Veiligheid, Woensdag- middag een lezing gehouden over het onder- werp: ,,Arbeidsdienst ook in Nederland?" Spreker wilde het vraagstuk niet propagan- distiseh, maar academisch behandelen. Van het tot stand komen van den arbeidsdienst in het buitenland gaf hij eerst een uitvoerig overzicht, waarbij hij vooral wees op de sociaal-paedagogische zijde van deze instel- ling. Eerst met de crisis is de arbeidsdienst in ruimeren zin ontstaan als gevolg van de werkloosheid. Spreker vestigde er vervolgens de aandacht op, dat bij een -eenige jarem geleden in Duitschland gehouden c-onferentie de alge- meene conclusie was, dat arbeidsdienst ook als sociaal-paedagogisch instituut van waarde was bij niet-aanwezigheid van werkloosheid. In Nederland zag spreker een vorm van vrijwilligen arbeidsdienst in de werkkampen, waarvan sommige confessioneel georganiseerd zijn. Volgens spreker blijkt, dat van die 30 werkkampen de katholieke goed, de christe- lijke behoorlijk, maar de liberate en sociaal- democratische slecht functioneeren, zulks met betrekking tot het aantal aanmeldingen. Met nadruk wees spreker erop, dat hij de arbeidsdienst wilde zien als een onderdeel van werikloosheidsbestrijding. Ook spreker meent, dat het veel lofwaardiger is de werkloozen langs normalen weg in het bedrijfsleven in te schakelen, maar op het oogenblik is dat niet mogelijk en er blijft dus een overschot aan arbeidskrachten weg te werken. tSpr. is van oordeel, dat de arbeidsdienst moet vallen in den leeftijd van 18 tot 24 jaar en dat vo6r het 18e levensjaar de vakscholing moet hebben plaats gehad. Naar sprekers meening moet de volksge- meenschap er voor izorgen, dat de jonge men- schen aan het werk worden gezet. Zoo niet, dan is er kans, dat er in hen iets voor goed gebroken wordt. Na de puberteit en adoles- centie is immers in hen de drang naar werken karakteristiek. Wordt hier niet aan voldaan, dan ontstaan conflict-en, worden levens ge broken, komen deldcten voor op moreel gebied en wel in die mate, dat ook de toekomstige volkskracht wordt gebroken. Is men principieel overtuigd van de waarde van den arbeidsdienst, dan rijst de vraag: Moet het een vrijwillige of verplichte arbeids dienst worden? Het eerste achtte spreker de schoonste oplossing, omdat het Nederlandsche volk er prat op gaat een vrijheidslievend volk te zijn. De ervaring met de werkkampen heeft echter geleerd, dat weinig menschen voor die vrijheid geschikt zijn. Het is sprekers persoonlijke meening, dat ook, wanneer er meer reclame voor de werkkampen zou wor den gemaakt en wanneer de overheid meer aandrang op deelneming zou oefenen, een ver- meerdering van .vrijwillige aanmeldingen niet te verwachten is. Daarom verklaarde spreker een voorstander te zijn van een verplichte arbeidsdienst voor de jeugdige werkloozen, in hum eigen belang. De vraag is nu of de staat het rec-ht heeft om deze dwang aan particulieren op te leggen. Velen wij'zen zulk een ingrijpen van de over heid op principieele gronden van de hand en Dr. Oolijn verklaarde reeds, dat van deze regeering geen staatsopvoeding zou zijn te verwachten. Spreker meent echter, dat de staat het individu wel mag dwingen, wanneer dat individu niet in staat is om eigen en alge- meen belang te verzorgen. Een tweede probleem: Moet de arbeids dienst worden ingevoerd voor iedereen of al- leen voor werkloozen. Heeft men het principe van den arbeidsdienst eenmaal aanvaard, dan is een algemeene arbeidsdienst zeer aantrek- kelijk. Neemt men de cijfers voor den per- soonlijken dienstplicht, dan wordt een contin gent van 3i2.000 man bij het leger ingelijfd, terwijl er dan een overschot van 45.000 man blijft, die in den arbeidsdienst kunnen worden geplaatst. Ben bezwaar is echter, dat bij zulk een algemeene arbeidsdienst de men schen voor een gedeelte uit bun werk zullen worden gehaald en dat hierdoor de lasten voor de bedrijven zullen worden verzwaard. Het is daarom sprekers oordeel, dat men de opvoedkunde van den arbeidsdienst in de eer ste plaats moet toepassen op de werkloozen. iSpreker verklaart zich voor een arbeids- kamp op confessioneelen grondslag. ;Het ibeste werkobject achtte spreker de landsverdediging. Heeft dit niet evenveel waarde als het plan-iWesthoff. Spreker had hier niet een Siegfried of Maginotlinie op het oog, maar de deskundigen zouden wel weten, wat te dien aanizien zou moeten geschieden. Verdedigingswerken vindt spreker het meest karakteristiek als dienst aan de gemeensohap, zooals de arbeidsdienst moet zijn. Op deze wijze kuinmen twee nooden: de werkloosheid en de landsverdediging elkaar -opvangen in den arbeidsdienst, aldus was sprekers conclusie. Een uitvoerige gedachtenwisseling volgde nog. 'Het iHandelsblad verneemt, dat de produ- oenten van technische vetten bezig zijn zich te organiseeren, teneinde te komen tot betere bedrijfsresultaten dan in de laatste jaren het geval was. Men zal zich in verbinding stel- len met de verwerkende industrieen en zoo noodig met de regeering; in elk geval zal men allereerst trachten te bereiken, dat door de Zu-iveloentrale niet meer erkenningen zullen worden uitgegeven dan thans reeds vrijwel zonder beperking zijn uitgereikt. De technische vetten worden, Ibehalve door de destructoren, geproduceerd door smelte- rijen, die hun grondstof koopen van abattoirs, slagerijen, darmstijmerijen, vleeschwarenfabrie- ken en raffinaderijen (afvalden). De technische vetten, o.a. talk, worden ver- werkt door de zeep- en kaarsenindustrie, ter wijl een klein deel wordt afgenomen door tex- tielfabrieken, scheepshellingen e.a. Het bedrijf van technisch-vetsmelter mag allden worden uitgeoefend, wanneer men in het be'zit is van een door een Zuivelcentrale erkenning, doch de praktijk is, dat deze er kenningen op zeer ruime schaal worden ver- strekt, zoodat er geen beperkende of ordenen- de werking van uitgaat. De jaarlijksche productie in Nederland wordt geschat op ongeveer zes millioen kilo. De prijzen izijn echter als gevolg van buiten- landsche concurnentie zeer laag, zoodat men nu wil trachten, hetzij in samenwerking met de verwerkende industrieen, hetzij met de regeering (een ,,oonventie", zooals reeds voor de spijsvetten bestaat) tot een soort ordening te geraken. Vrijdag j.l. is bereids een vereeni- ging ppgericht, waarvan het bestuiur bestaat uit de heeren J. A. van Wialsum, R. H. Weyers, Ch. Nijveen en S. Gazan. Het doel is ,,het scheppen van betere verhoudingen in het tech- nisch-vetsmeltersbedrijf, waardoor afzet tot loonenden prijs mogelijk worde." Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van der Sluis in verband met het verschil tusschen de Nederlandsche en de Deensche botemoteering bij de export naar Ehgeland, heeft de Minister van Economdsche Zaken o.a. geantwoord, dat ten aanzien van dit vraagstuk de volgende punten van beteekenis zijn; -a. De Deensche boterproduotie is meer ge- lijkmatig over het jaar verdeeld dan de Neder landsche productie (verschil in zomer- en winterproductiej, waardoor Denemarken in staat is de Enigelsche markt regelmatiger van boter te voorzien. b. De afzet van Denemarken is reeds vele jaren lang ingesteld op de Engelsche markt, waardoor dit land zich een eigen positie op deze markt heeft weten te veroveren. Neder land daarentegen, welks afzetgebied voorheen meer op Duitschland was gericht, is eerst de laatste jaren bagonnen belangrijke hoeveel- heden iboter naar Engeland uit te voeren. Nederland bezit dan ook op de Engelsche markt niet een eigen positie in den zin, zooals de Deensche boter deze heeft. Het vordert, zooals vanzelf spreekt, eenigen tijd om ook de in hun soort goede hoedanigheden van het Nederlandsch product door den consument te doen waardeeren. Onder deze hoedanigheden treden de voortreffelijke eigenschappen van reuik en smaak op den voorgrond. c. De wijze, waarop onze boter wordt af- gezet, vertoont zekere gebreken, welke zoowel de aandacht van belanghebbenden als van den Minister hebben. GRAMMENSCHE RELLETJES TE ANTWERPEN. Na een druk bezochte meeting, in de ruime Rubenszaal om te protesteeren tegen de arres- tatie van den taalstrijder Grammens en waar de leuze, verkondigd werd, dat als het moe-st hard tegeh hard zou gaan, hebben zich in het centrum van Antwerpen ernstige relletjes voorgedaan. Eenige jonge mannen versperden op de De Keyserlei de tramsporen en hielden een tram- wagen aan. Zij sloegen alle bordjes die een tweetalig opschrift droegen met een hamer kort en klein. Dit ispelletje werd een paar maal op andere wagens herhaald, tot de politie verscheen en er een einde aan maakte. Zes personen werden opgebraeht. Onder hen bevonden zich volksvertegenwoordiger Leuri- dan, die een der meest rumoerige leden der Vlaamsch-nationalistische kamer-fractie is, en dr. August Borms, de gewezen voorzitter van den Raad van Vlaanderen. Deze laatste ver klaarde geen enkel bordje aangeraakt te heb ben, maar dat hij- volkomen met de onder- nomen actie sympathiseerde. De anderen gaven volmondig toe de bordjes te hebben stukgeslagen, en dat zij zouden voortgaan alle tweetalige opschriften van den openbaren weg te verwijderen tot de taalwet integraal in Vlaanderen zou worden toegepast. De aange- houdenen werden een paar uur later in voor- loopige vrijheid igesteld. Op andere .punten der stad moesten de Fran- sche opschriften in een paar trams het ont- gelden. Agenten hielden later twee jongelieden aan, die ibezig waren tweetalige naambordjes te be- schilderen. Men was er verwonderd' over bij de ondervraging op het politiebureau te moe ten constateeren, dat deze ,,Vlamingen-van-de- daad"Hollanders waren. Een van beiden is afkomstig uit Vlissingen, terwijl de andere te Valkenburg is geboren. Zij werden niet in vrijheid gesteld, doch opgesloten ter beschik- king van den Procureur des konings. BELGIE KRIJGT IN NEGEN PLAATSEN OFFICIEEL ERKENDE CASINO'S. De Belgische minister van justitie is ge- machtigd een wetsontwerp in te dienen tot het verleenen van een vergunning voor kans- spel in negen populaire toeristenplaatsen. Brussel komt hiervoor niet in aanmerking. De plaatsen zijn Chaudfontaine, Namen, Di- nant, Spa, Montzen, alien in de Ardennen, Knocke, Blankenberghe, Middelkerke en Oos- tende aan de Noordzeekust. Op deze casino's zal streng toezicht worden uitgeoefend door de belasting-ambtenaren, en niet erkende speelhuizen zullen met kracht worden be- streden. DUITSCHE CRITIEK OP ENGELSCHE RADIO-UITZENDIN GEN. Het D. N. B. meldt: De Berlijnsche correspondent van het Ham burger Fremdenblatt trekt een vergelijking tusschen de Duitsche en de Engelsche radio- politiek. Hij stelt vast, dat de werkzaamheid van de Duitsche kortegolfzenders uitsluitend ten doel heeft menschen van Duitsch bloed en van Duitsche afstamming in de overzeesche gebieden op de hoogte stellen van de gebeurte- nissen binnen het rijk. Eenige inmenging in de binnenlandsche toestanden van andere staten, in het bijzonder van Engeland en zijn overzeesche bezittingen wordt niet beoogd. Indien deze uitzendingen niet zouden geschieden, dan zouden de Duit- schers overzee zelfs bloobgesteld staan aan het voortdurende niet volkomen onpartijdige tram- melvuur der Britsche uitzendingen op de korte golf. De uitzendingen op lange golf echter, welke Engeland thans iederen avond in de Duitsche taal laat verzorgen, hebben iets anders ten doel: iZiji wijken af van de tot nu toe in de gebruiken der internationale radiouitzendingen gevolgde practij.k. Slechts de Moskousche zen- der kon tot nu toe worden beticht van een pro paganda welke een doelbewuste inmenging in andere staten in hun taal beoogde. Het Engelsche optreden, aldus de corres pondent, kan op grond van de tot nu toe ge volgde internationale gebruiken onwettig wor den genoemd. Bij de Engelsche uitzendingen gaat het geenszins om objectieve en onschul- ZOO'N GLOEIENDE KACHEL IS BEST BIJ RHEUMATISCHE PIJNEN. Maar U kunt haar niet meenemen! Dus die warmte helpt slechts tijdelijk. En dit te meer, omdat de rheumatieklijder, door de bij rheu- matische aandoeningen optred'ende storing in de huidfunctie, buitengewoon gevoelig is voor vocht, tocht en fcou. Vandaar, dat de .pijnen buiten de deur overal en altijd op U staan te wachten. Ge moet de oorzaak van Uw pijnen dan ook onverwijild aanpakken en die is ge- legen .in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Wat ge noodig hebt is een bloed- zuiverende kuur met het wereldvermaarde middel Kruschen Salts, -dat lever, nieren en ingewanden aanspoort tot regelmatige, krach- tige werking, waardoor afvalstoffen radicaal worden verwij.derd. Verwacht niet, dat Kru schen Uw pijnen op slag wegtoovert. Maar geleidelijk verminderen zij., tot zij geheel verdreven zijn. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar ibiji alle apothekers en drogisten a f 0,40, 0,75 en /1,60 (extra groot pak). Adv. dige overzichten van de soort welke in Enge land zelf gebruikelijk is. Bewuste inmenging moet en kan slechts het doel zijn dezer uitzendingen. De bloote poging' van dezen aard echter zal op den duur niet zonder reactie kunnen blijven. DE POSITIE VAN SCHACHT. De Daily Telegraph" meldt uit Berlijn, dat dr. Schacht, oud-president van de Rijksbank, de functie van specialen commissaris voor den uitvoer, die hem door Hitler is aangeboden, heeft geweigerd te aanvaarden, hoewel van verschillende kanten d'rulf op hem was uitge oefend. Schacht zou volgens het blad niet langer ge- identificeerd wenschen te worden met het fi- nancieele en economische regime van het nationaal-socialisme. Hiji hoopt weldra een groote reis te onder- nemen, waardoor hij ongeveer een jaar in het buitenland zou blijven. Intusschen blijft hij minister zonder portefeuille. Het is overigen-s met het oog op de om- standiglheden in Duitschland niet onmogelijk, dat Schacht van zijn reisplannen zal moeten afzien. GEEN WIJZIGING IN ENGELANDS MONET AIRE POLITIEK. De Engelsche minister van financien heeft bij de indiening in tweede lezing van de Cur rency Banknotes Bill 1939 (het ontwerp inzake de herwaardeering van den goud- voorraad) in het Lagerhuis verklaard, dat er geen sprake is van eenige wijziging in de monetaire politiek als gevolg van deze wet. IDe wet betreft zekere bij'zonderbeden van het monetaire mechanisme. Hij bracht voorts in herinnering hoe het egalisatiefonds is ver- groot van 150 millioen tot 550 millioen p. st., teneinde ongelegen fluctuaties van de wisse'l- koersen tegen te gaan. Recente gebeurtenis- sen hebben het wenschelij'k gemaakt het wetsontwerp in te dienen. Over een lange periode, welke-in het laatste voorjaar eindigde, zijn de goudvoorraden voortdurend toegeno- men. Zij bedrocgen op 31 Januari 835 millioen p. st., berekend naar den laatsten marktprijs. In de daarop volgende periode van zes maan- den was er een aanzienlijke goudvlucht ten- gevolge van vluohtende kapitalen. De goud voorraden liepen terug tot een waarde van 689 millioen p. st., waarvan 151 millioen p. st. op rekening van het egalisatiefonds. De rest was ter beschikking van het Issue Department van de Bank of England. Deze tendentie bleef de rest van het jaar bestaan. Tengevolge van de repatrieering van Fransche fondsen werd eenig goud ver- loren, evenals tengevolge van een onge- wenschte speculatie tegen het pond. Het wetsontwerp was volgens den minister volkomen gerechtvaardigd. In de voorstellen schuilt geen enkel spoor van inflaitie of detfla- tde. Het is eigenlijk een bevestiging van een feitelijk bestaanden toestand. Een van de gevolgen van dezen maatregel zal zijn het vrijkomen van ongeveer 95 mil lioen p. st., welke, naar de minister verklaar de, niet als inkomsten zullen worden be- schouwdi, doch als een ongerealiseerde verhoo- ging van kapitaal, welke aan het egalisatie fonds wordt overgemaakt, waar zij een kapi- taalreserve zal vormen. Het Huis 'heeft het ontwerp in tweede lezing zonder stemming aangenomen. Voorts werd het ontwerp inzake de export- garanties in derde lezing aanvaard en naar het Hoogerhuis gezonden. DE TIMES OVER DE VERKLARING VAN CHAMBERLAIN. Naar aanleiding van Chamberlain's ver- klaring van solidariteit met Frankrijk wijdt de Times anderhalven kolom aan de beteeke nis van dit vraagstuk. Het blad zegt o.a.: ,,De ontvangst, welke de Britsche pers aan de ver- klaring gegeven heeft, kan geen buitenland- sc'hen waarnemer in twijfel laten, dat het antwoord van Engeland op eenige aggressieve uitdaging aan de vitale' belangen van Frank rijk onmiddellijk, oprecht en volkomen zal zijn. De medewerking zal zoo ruim zijn en zoo lang duren als de omstandigheden het zouden vereischen." [Een aanval, zoo vervolgt de Times, indien ooit tegen Frankrijk of Groot-Britannie, van welken kant ook overwogen, zou, zonder voorwendsel of vergoelijking, als een aanval worden beschouwd. De Fransch-Brit; ehe be- trekkingen blijven daarom gebaseerd op de verzekering der Britsche staatslieden jegens Frankrijk. Dit is een verzekering, welke iedere bewoner van het koninkrijk geeft. Betreffende de middelen, welke bij een dergelij.ke verzekering behooren. zegt het blad: ,,Natuurlijk zou hulp ter zee en in de lucht worden gegeven. Dit zou noodig kunnen zijn om een mogelijken inval in Frankrijk te keer'en. Doch het voornaamste is, dat het ge- heele raderwerk gereed is voor een snelle en ordelijke ontwikkeling der nationale hulp- bronnen teneinde terstond gereed te zijn." DE GERUCHTEN OVER EEN ZWARTE ZEE-PACT. Reu.ter meldt uit Boekarest: Van doorgaans betrouwbare zijde wordt hier bevestigd, dat de laatste dagen in ver- scheidene Zuid-Oost Europeesche hoofdsteden stappen zijn ondernomen om te komen tot vorming van een veiligheidspact tusschen de Zwarte Zee-mogendheden. Naar men gelooft, is van de Sowjetunie het denkbeeld hiertoe uitgegaan. Het pact zou de Sowjetunie, Roe- menie, Turkije, Bulgarije en Griekenland om- vatten en het doel ervan zou zijn, iedere wij ziging in den tegenwoordigen status in het gebied der Zwarte Zee te verhinderen. De partijen zouden ook de middelen tot weder- zijdschen bijstand met het oog op het bevor- deren en handhaven van den vrede bestu- deeren. -Eten hooge Roemeensche autoriteit heeft toegegeven, dat hij van het denkbeeld wist, doch hij ontkende, dat concrete voorstellen werden bestudeerd. HET TEKORT AAN LEVENSMIDDELEN. Het A.N.iP. meldt uit Berlijn: De Deutsche Volkswirt" bevat een aanwijzing dat de tegen woordige schaarschte aan boter, vet, eieren, vleesch en koffie in Duitschland zich binnen- kort wedlicht ook zal doen .geld'en voor andere artikelen. Het blad verwijst naar het feit dat Berlijnsche huisvrouwen, onlamgs des morgens en des middags in rijen voor de kruideniers- winkels gestaan hebben in de hoop een beetje koffie te kunnen bemachtigen. In een rij staan, aldus de ..Deutsche Volks wirt", doet onnoodig pijnlijke herinneringen herleven en is niet alleen de meest onjuiste doch ook de meest economische vorm van goe- derenverdeeling. De voorzichtige verbruiker is gedwongen:, op de ongunstige uren van den dag, energie en tijd te verspillen om een min of meer willekeurige portie te verkrijgen. In dien hij niet bereid is dit offer te brengen, of anderen daarvoor te betalen, zal hij honiger moeten lijden. Wat gebeurt met de koffie, kan evengoed met andere artikelen gebeuren. Als gevolg van invoervaranderingen zou het kunnen ge beuren, dat de voorraden niet op het peil van 1938 kunnen worden gehouden. In dit geval zou de beste methode zijn het thans voor boter geldende systeem uit te foreiden, waarbij iedere verbruiker een boterkaart heeft en iedere week zijn portie bij denzelfden winke- lier kan afhalen, die aanteekening houdt van de verstrekte hoeveelheid. Dit systeem, aldus de Deutsche Volkswirt" zou voorkomen dat hamsteraars van den eenen winkel naar den anderen gaan en de voorraden opkoopen. On der de goederen welke het blad noemt, komen voor cigaretten en suiker. DE LINKSCHE REGEERING ZAL ZICH IN CENTRALE ZONE VESTIGEN. Volgens mededeelingen, welke dogf de Spaansche ambassade t"e Londen verstrekt zijn, zal de linksche regeering zich zoo spoe- dig mogelijk te Valencia of in een andere stad in de centraJe zone vestigen, am1 het verzet tot het uiterste te organiseeren. Negrin en de overige ministers zullen zich, zoodra het vraagstuk der vluchtelingen met de Fransche autoriteiten is geregeld, naar het centrale ge bied begeven. De minister van buitenlandsche zaken, del Vayo, die Woensdag naar Spanje terugkeerde, verklaarde, dat de regeering vast besloten is den strijd tot het einde toe voort te zetten. ,,De middelen, waarover wij in de centrale zone beschikken, stellen ons in staat den strijd nog maanden lang voort te zetten", aldus de minister. SPAANSCHE KINDEREN WILLEN GEEN MACARONI. De uitgeweken Spaansche kinderen, die verzorgd worden op het eiland Oleron bij La Rochelle, hebben geweigerd macaroni of ander ,,fascistenvoedsel" te eten. De koks hadden speciaal macaroni klaar gemaakt, meenende den kinderen een welkome verandering op het aardappelen-menu te geven. Doch zoodra de macaroni op tafel ikwam, riepen de kinderen ,,no na, fascista, fascisita". Toen kregen ze toch aardappelen. RIJKS H. B. S. Bij Kon. besluit van 8 Febr., is benoemd tot tijdelijk leerares aan de Rijks H. B. S. alhier, mej. A. E. van Genderen, wonende te Arkel. WIJZIGING STATUTEN. Met no. 27 van de Staatscourant zijn ver- zonden de afdrukken van de statuten van de Landbouwvereeniging ,,Landbouwbelang", ge- vestigd te Hoek (wijziging statuten). COMMISSIE VOOR DE MOSSEL- VISSC1HERIJ. De minister van Economische Zaken heeft P. de Waal Kzn. te Bruiinisse en Ph. M. Wijne te Philippine, benoemd tot lid van de com- missie voor, de mosselvisscherij en den mos- selhandel van de stichting Nederlandsche visscherijcentrale. VRIJWILLIGE V OLDOENING VAN BEL ASTIN G. De minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ont- vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) hij den ontvanger der directe belastingen te Goes f 10.000, onder de letters N. N.; te Hulst 17,46. GE VON DEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier niaakt be kend, dat omtrent onderstaande ge von den voorwerpen, mlichtinigen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Heeren handschoen, Bareman, Nieuwstr. 16. Paar zwarte beenpijpen, A. Dieleman, Hoek A 19. Een oorbel, Nellie van Dam, Hondiusstr. 2i. Glace dameshandschoen, P. Oppeneer, Dek- kerstraat 31. Portemonnaie met inhoud, F. Visser, Axel schestraat 133. Paar wollen kinderhandschoenen, Stout- hamer .Axelschestraat 5. Ratine kinderhandsohoen, A. Dees, Van Steenbergenlaan 45. Vulpen, Verbrugge, Westsluis P 2. Veger, C. Michielsen, Nieuwediepstr. 20. Reserve autoband, J. Scheele, O 22. Kniebeschermer, C. de Fouw, Steenkamp- laan 66. Handschoen, J. Meertens, Nieuwediepstr. 57. Een paar kousen, Bureau van Politie. Een sleutel en sokophouder, Ch. de Schep- per, Axelschestraat 48. Een regenjas (blauw), Polderman, Dokw. 8. Een damesbandschoen, Bureau van Politie. Gebreide dameshandschoen, L. A. Smits, Leliestraat 18. Een alpinomuts, L. de Blaeij, Axelsche straat 181. Een wollen muts, J. Wieles, Zandstraat 7. Een Pinset splintertrekker, J. Servaas, Tho- lensstraat 61. Kindertaschje met inhoud, C. Geelhoedt, Van Steenbergenlaan 48. Kinderhandsohoen, Th. van Kouteren, Dek- kerstraat 20. Reserve autoband, J. de Putter, Goesche- polder E 15. Een belastingmerk, M. Meeuse, Baandijk 27. Bruin luideren actetasch, Verschelling Bur- gemeester Geillstraat 25. Bruine handschoen, M. de Graaf, Tholens- straat 17. Bruine handschoen, J. Hamelink, Hoeksche- brug. Blauwe muts, Z. C. Eckhart, Axelschestr. 38. Engelsche sleutel, Bureau van Politie. Voetbalpenning, A. Dieleman, Martinus Eijkestraat 21. Heerenrijwiel, Wed. O. iHamerlinck, Schut- tershofweg 11. Hui'ssleutel, Bureau van Politie. Rozenikrans, A. Harpe, Noordstaat 28. Dameshandschoen, C. Meeuwsen, Klaassen- straat 17. Hangertje, Wed. ten Hoeve, Kazernest. 7. Wollen kinderschoenen, J. Regellng, Dr. Buzestraat 5. Wollen kinderhandschoenen, J. Regeling, Dr. Buijzestraat 5. Bruine mantelband, Bureau van Politie. Huissleutel, Postkantoor. Bruine wollen handschoen, A. A. Dees, Axel schestraat 3. 3 paar kousenbanden, P. Meeusen, Zan- straat 8. Zwarte handschoen, Bureau van Politie. Wollen das en een handschoen, G. Schrier, Van [Steenbergenlaan 34. Armband, Wed. A. Bootsgezel N. J. Harte- straat 10. Mantelband, Bureau van Politic. Belastingmerk, A. M. Verpoorte, Veldstraat 5, Sluiskil. Wollen das, W. van Cleeren, Bemhardstr. 6. Portemonnaie met inhoud, Tholensstraat 85. Sipoedig weer koortsvrij en opgeknapt. Doos 30 en 50 ct. (Ingez. Med.) GEESTELIJKE OONFERENTIE. Men schrijft ons: Velen zullen zich afgevraagd hebben of het in dezen modernen jachtenden tijd moge lijk zou, zijn om eenige belangstelling te wek- ken voor geestelijke zaken en dat nog wel drie achtereenvolgende dagen met niet minder dlan 6 Evangelisatie-samenkomsten en 5 bidston- den. God heeft dezulken heerlijik beschaaand, want telkens mochten deze samenkomsten zich in een groote belangstelling verheugen, zoo zelfs, dat eenige malen in het ruime Evan- gelisatiegebouw Emmanuel" geen zitplaatsje meer te bemachtigen was voor de opgekome- nen, die met voile aandacht de sprekers heb ben gevolgd. Ook de kindersamenkomst op Dinsdagnamiddag mocht zich in een druk be- zoek verheugen. Als sprekers voor deze eerste geesteljjike conferentie traden op de weleerw. heeren Ds. P. J. Mietes, Ds. J. van der Werfhorst en de evangelist J. Servaas. Op de vraag: „Is het eene volk beter dan het andere?" iiet de eer ste inleider uitikomen, dat Gods antwoord luidde: ,,Er is geen ondersc'heid, zij hebben alien gezondigd..." Maar er is ook daarin geen onderscheid, dat Gods Rijk is over alien, die Hem aanroepen. De sprekers voor de volgen de avonden hadden tot onderwerp gekoizen: ,,Voor welke menschen is het eeuwige leven?" en ,,'Hoe kan ik een gedukkig mensch wor den?" Hierbij werd gewezen op de wonder- hare genade van Jezus Christus, maar tevens op de conditie: ,,een iegelijk, Te gelooft". In de laatste middagsamenkomst werd gewezen op den Goeden Herder, terwijl in de slotbijeen- komst gesproken werd over het discipelen- schap de aanneming van Christus. Machtig iklonken de liederen, gezengen door de overtalrijke aanwezigen, in elke samen- komst. Ds. Van der Werfhorst uit Cadzand en evangelist Servaas uit Kortrijlt brachten tref- fende getuigenissen, die een beeld gaven uit hun arbeid. Er hebben zich dan ook heerlijke gebeurtenissen voorgedaan, die niet in dit ver- slag kunnen worden weergegeven. Het zijn zeer geslaagde dagen van geeste lijke herbewapening geworden. God zegene de Evangelisatie in Terneuzen en in Zeeuwsch- Vlaanderen." LUXOR-THEATE1R. Charlie Chan in Monte Carlo. Er zijn altijd menschen, die, wanneer zij met vacantie gaan, steeds met hun neus in de boter, oftewel midden in de een of andere emotioneele gebeurtenis vallen. Vooral ibe- roemde detectives uit rotnans of films hebben daar nogal eens last van en zoo ook de be- faamde Chineesch-Amerikaansche speurder Charlie Ohan. Niet zoodra heeft de groote detective in ge- zelschap van zijn zoon Lee en den politie- commissaris het Casino in Monte Carlo ver- laten, of hij komt op weg naar Nice een lijk tegen, dat wil zeggen, hij vindt een vermoor- den man in een auto. Chan vindt een ring en voetsporen. Chan trekt conclusies, enfin, hij is geen vacantieganger meer, doch speurder, zij het dan een uitermate rustig speurder. Bovendien ds hij: ook nog verdachte, want twee gendarmes vin'den de aanwezigheid van Chan senior en junior bij dat lijk geenszins in den haa'k en dus sluiten zij hem op. Het spreekt vanzelf dat commissaris Joubert het misverstand spoedig opheldert en dan het- zelfde probeert te doen met den bewusten moord. Hetgeen hem niet erg goed lukt, want hij vat zijn taak wel zeer eenivoudig op en zijn optreden tgenover de gansche verzame- iing verdachten, die wij zoo in den loop van de geschiedenis in het geval zien betrokken worden, is nu ook niet bepaald zooals men dat van een kunddg politieman zou verwach ten. En het is voor Joubert maar gelukikig, dat Charlie Ohan hem voor een serie dave- rende blunders weet te beihoeden, door hem beleefd en via een collectie van zijn beroemde wijze Chineesche spreuken op allerlei -belang rijke aanwijizingen attent te maken en ten slotte den dader van de moorden er zijn namelijk nog twee slachtoffers bijgekomen te ontmaskeren. Vier mannen en een gekrfte. Het begint met een krijgsraad in En- gelsch-Indie en de beschuldigde is ikolonel Loring Leigh. Hij is het slachtoffer geworden van een vervalschte order en een hevige krijg is uitgebroken tusschen Engelsche troepen en Indische stammen. Op den achtergrond van dit al'les staat een gewetenlooze wapenindus- trie, die wapens levert aan alle partijen en niet terugdeinst voor de verschrikkelijikste middelen omkooping en moord om het doel te bereiken: winst. Aubrey Smith is de oude kolonel, die naar Engeland terugkeert met het vaste voor- nemen zijn eer te herstellen en de daders te vinden. Vier zoons worden geroepen naar het oude familiegoed een zoon uit de Royal Air Force, een zoon uit de diplomatic, een zoon van de umiversiteit, een zoon, die al een praktijk heeft als advocaat. En terwijl de vader in de bibliotheek zijn bewijzen ordent, klinkt een schotde vader ligt ontzield ter aarde en de bewijzen zijn verdwenen. Vier mannen leggen een gelofte af niet te rusten voor zij de schurken ontmaskerd en hun vader in eere hersteld hebben. Vier man-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2