PHILIPS Voorkomt verkoudheid en keelpijn. Administratiebureau Z. C. EGKHARDT Type 470A Prijs: f 89.- Buitenland Hypolkck Lypcthckcn Tegen zeerbe- scheiden prijs geeft de Philips 470A U volop te genieten.Een groot aantal zen- ders komf krach- tig, zuiver en rustig door. Oe royale zon- neschaal vergemakke- lijkt de stationskeuze. Ook op de kortegolf ont- vangt U een reeks zenders schitterend. Alleen de groot- ste radio-industrie ter wereld beschikte over de middelen,om een matigen aankoopprijs met zooveel overwaarde te beloonen! NIEUWE SERIE 1938-1939 In prijzen vanaf f 89.- VOOR DE SPAANSCHE VLUCHTELINGEN. DE NED. HERV. RADLO-OMROEP EN DE NED. HERV. KERK. beschikbaar op landerijen en huizen Rente vanaf 3'/2 °/o Axelschestraat 38a - TERNEUZEN - Telef. 172 TERNEUZEN, 3 FEBRUARI 1939, "H'WHIIIIliHmn.n, 66 Ingez. Med. lieht. Hij zal ons een krachtige prikkel zijn,, am met alle nergie, die in ons is, voort te werken aan het ons gestelde doel. Op deze -wijze hopen wiji met de middelen, die ons ten dienste staan, op ons terrein een bij-drage te kunnen leveren tot den geestelij-ken en Btoffelijken opbouw van ons volk, welke op- bou/w Hare Majestei-t zoo zeer ter iiarte gaat. Een telegram aan Minister Colijn. Een aantal inwoners van Laren en Biaricum hebben een telegrtm aan Minister Colijn ge- zonden, waarin wordt verzocht, dat vanwege Nederland de helpende hand worde geboden aan de Spaansche vluchtelingen, die thans ten getale van duizenden aan de Spaansch-Fran- edhe grens komen en voor wie Frankrij-k alleen niet zorgen kan. ,,Toen een toevloed van Joodsche vluchte lingen onze grenzen belegerde, ald-us het tele gram, heeft het Nederlandsche volk on-dub- belzimnig doen bl-ijken van zijn samaritaansche gezindheid, Overal, ook te Laren-Blarieum, stonden niet alleen de harten maar ook de hudzen voor hen open. Wij hebben er geen mogen ontvamgen. ,,Er zijn in deze twee gemeenten hoofdzake- lijk r.k. tgezinnen. Zij zullen zonder fcwijfel r.k. Spaansche vluchtelingen opnemen. Er zijn hfer Protesitanten en verder menschen van alle dehkriehtdnigen, die bereid zijn vluchtelingen op te nemen. Met aandrang wordt de regeering gevraagd: „Steekt uit naam van Nederland de hel- pende hand <uit. De aartsdeken van West minster vroeg, door talrijke mannen van naam ondersteund, 50.000 Vluchtelingen in Enge- land te herbergen. Reeds hebben de Zweed- sche en Zwi-tsersche bondsregeering een som gelds gevoteerd tot steun aj.n vluchtelingen uit Spanje. De Zweed-s-che heeft bovendien levens- en geneesmiddelen ter -beschik-king ge- stel'd. Kan de Nederlandsche regeering niet met eenzelfde gebaar beginnen? Om daama tevens onze grenzen open te z-etten voor een niet gering aantal vluchtelingen". Het c.-h. Tweede Kamerlid Krijger heeft den Minister van Birmenlan-d-sche Zaken de vol- gende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat door den zich noemen- den Nederlandsch-Hervormde Radio-omroep" zendltrjd is gevraagd met de bedoeling dien uitsluitend te gebr-ui-ken voor uitzending van hervormde kerkdiensten, het houden van iezdngen over onderwerpen, die van belang zijn voor de Nederlandsch-Hervormde kerk, besprejking van hetgeen vootvalt op ker,kel-ijk terrein, het -geven van voorlichting in al die dingen, die het leven -der kerk raken, van hervormde zijde de vraagstukken omtrent kerk, staat en maatsohappij te belichten en voorfcs aan alle takken van arbe-i-d binnen de Nederlandsch-Hervormde kerk de gelegenheid te bieden zich meerderen ingang bij en steun van ons volk te verzekeren 2. Indien het antwoord bevestigend luidt, is de Minister dan bereid mede te deelen of en in hoeverre hern bekend is, op grond waarvan bedoelde organisatie zich gerechtigd acht zich te noemen naar de Nederlandsch-Hervormde kerk en zich te beschouwen zoo niet als orgaan diier kerk dan toch als bevoagd om haar in- zicht, d.i. dat van de personen, die namens haar voor den omroep zullen optreden, aan te dienen als het inzicht, dat de Nedertands-ch- Hervormide kerk heeft of uiteraard in over- eenstemminig met haar belijdenis behoort te hebben, in vraagstukken, met name van kerk, staat en maatschappij 3. Is de Minister bekend1, dat zeer vele leden van de Nederlandsch-Hervormde kerk ambtsdragers en niet-ambtsdragers, hoewel zij instemmen met de goede toedoelingen van de oprichters den door -de in vraag 1 bedoelde organisatie gekozen weg separatisch en mede daarom strijdig achten met het karakter en niet bevorderlijtk voor den bloei van de Neder landsch-Hervormde kerk? 4. Indien uit het antwoord op vraag 2 zou blijken, dat de daarin bedoelde bevoegdheid niet bestaat, althans den Minister niet bekend is en dat de Nede rl andsch-H e rvo rmde kerk zelf zich niet -heeft uitgesp-roken betreffende hetgeen waarover onder haar leden geen over- eenstemmdng bestaat, is de Minister dan be reid mede te deelen dat, indien een of meer andere organisatie® van leden van de Neder landsch-Hervormde kerk eveneen-s am zend- tijd zouden verzoeken, deze zullen worden behandeld op vo-et van -gelijkheid met de in vraag 1 bedoelde organisatie 5. Is -de Minister bereid anderen kerken, indien zij den wensoh daartoe te kennen geven, voor de uitzending van kerkdiensten, onder de noodige waarborgen, dezelfde rechten te ver- leenen als zijn toegekend aan de tot -het ver- band der „Gereformeerde kerken" -behoorende plaatselijike kerk van Bloem-endaal? OECON. TOENADERING TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIE. Een rede van den heer Ph. van Isacker. Aan den maaltijd ter gelegenheid van het vierde lustrum van de R.K. werkgeversver- eeni-ging in het diocees 's-Hertogenbosch, heeft de Belgische oud-minister van handel en nij.verheidi Ph. van Isacker een rede uitge- sproken. -De heer Van Isiac-ker begon, blijkens de N. R. Crt. met te verklaren, dat de hartelijke -geestdrift, waarmede het Nederlandsche volk Roiling Leopold b-ij zijn bezoek heeft b-egroet, -in Belgie diep-en indruk heeft ge-maakt, en hij verklaarde er zich van o-vertuigd, dat het bezoek van K-oningin Wilhelmina in al de lagen der Belgische hevo-lking een warme geestdrift zal opw-ekken. Nooit wellicht, in -het verleden, is zoo sterk tot uiting gekome-n dat het Nederlandsche en Belgische volk n-aar t'oenadering zceken. De genegenheid van onze twee vo-rstelijke huizen vo-or elkander is overgegaan tot de heel-e bevolking van d-e beide landen. Voor hen, die in officieele oom- missies en andere bevoegde organismen naar de practisohe middelen zoeken om, op gelijk we-lk gebied, de toen-adering te bewerkstelh- gen, is deze gunstige atmosfeer een reden om met geestdrift te arbeicienze geeft de zeker- heid, dat onze pogingen niet vruchteloos zul len zijn. En zoo vaak is de taak van de Per- man-ente Economische Nederlan-ds-c-h-Belgisch- Lux-emburgsche Commissie, die sedert April 1.-1. het vraagstuk van onze oeconomische toe- nadering in studie heeft genomen, werkelijk een aangename taak. Spr. wees ero-p, dat niet pas- sedert enkele m-aanden het probleem van de oeconomische toenaderin-g tusschen Nederland en Bel-gie is gesteld. Re-eds korte jaren na de gebeurte- nissen van 1830 verklaarde een man van hooge beteekenis, minister Lebeau, in 1839 in de Belgische Kamer van Volksvertegenwo-or- digers, dat de ware zending van Belgie en het wel-begrepen eigenbelang van dit land dient gezocht in een steeds inni-ger samen-werking met Nederland, vooral op het oeconomisch terrein. Sedert Lebeau is het in Belgie als een traditie gew-orden, dat de meest klaar- ziende staatslieden, iedermiaal zich een gele genheid voordeed om deze toenadeiing te be- werkstelligen, deze n-ooit lieten voorbijgaan en zelfs met de meeste verreikende resuita- ten hebben nagestreefd. Ik heb me wel eens de vraag gesteld, zeide spr., waarom voor den wereldoorlog pogingen, op -gezaghehbend mitiatief ondernom-en en geleid door perso-nalit-eiten van hooge betee kenis, prac-tisch zonder tastbare resultaten gebleven. IndPrdaad, tot op den voor- avond van den oorlog, waren de oeconomi sche banden tusschen Nederland en Belgie met nauwer aamgesloten dan tusschen een van onze beide landen en -gelijk weik ander land van Europa. Misschien is dat wel, om- dat naast de innxge begeerte die wij badden om toenaderinig te zoeken, de volstrekte noo'd!zakehjikheid om deze toenadering tot stand te hrengen onvoldo-ende werd gevoeld. De evolutie van den wereldlhandel, in de laat- ste decennia van de 19e eeuw en meer nog in de voor-oo r logs che jaren van de huidige eeuw, gi-ng snel en onafgebroken naar steeds bree der verruiming. Wij, Nederlanders en Belgen, die van- ruime hand-elsbetrekkingen met het buitenland mo-eten leven, omdat onze eenige sup-erioriteit de-ze is van een gunstige, ligging, hebben in deze j-aren van steeds meer toene- m-enden vrijhande-1 een oeconomischen- bloei gevond-en, die op treffemde wijze dioor de handelsstatistieiken wordt bewezen. Het was ge-en noodzakelijkheid, dat we on- derling n-aar n-auwere toenadering zochten, verm-i-ts we de toenadering hadd-en met haast alle handeidrijVende naties van de wereld. Daarin, zoo wil het spr. voorkomen, is de ver- klaring te zoeken van dit bij een oppervlak- kige besoh-ou-wing onverklaarb-are varschijn- sel, dat we niet hebben tot stand gebracht wat we beiden zeer -siterk begeerden en waamaar de beste onder onze staatsheden hebben gestreefd. Sedert den oorlog en vooral s-e-dert den aan- vang van de o-aconomisoh-e crisis zijn de toe- standen veranderd. De weelde, die we ons vo-or den oorlog mochten gunnen om het vraagstuk van de toenadering tusschen Ne derland en Belgie te houden op heit terrein van een zuiver acad-emisohe discus-sie, is thans niet meer t-oegelaten. We zijn verplicht naar relaties te zoeken. Wat sedert lang door onze beide landen werd hegeerd, is thans een noodzakelijkheid geworden. Na den oorlog hebben Nederland en Belgie, gedu- remde de jaren die de oeconomische crisis zijn voorafgegaan-, de traditie van vroeger hemo- men. Waar intemationale oeconomische be- sprekingen plaats grepen, traden steeds een- drac-htig de vertegenwoordigers van onze beide landen op, om het vrijhandeisideaal te -verdedigen. In dit verband herannerde spr. aan de pogingen om dit ideaal te doen zege- vieren op de besprekinigen van Geneve in 1927. Het was een Belg, staa tsministe r Theunis, die de conferentie van 1927 voorzat en minister-ipresiderut Colijn had het voo-rzdt- terschap van de vo-omaamste afdeeling aan- vaard. Na de conferentie van 19-27 en de nieuwe handelsbesprekingen, die te Geneve in 1930 plaats grepen, was het wel duidelijk gewor den, dat de meest-e naties, en vooral de groote mogendiheden naar an-dere formules zochten, dan die vo-or 1914 den welstand aan de wereld hadden verzekerd. De oeconomische crisis was cndertusschen vo-or alle landen voel-baar gew-o-rden en de eerste scherper afgehjnde protectionistische m-aatregelen werden getrof- fen in een reeik-s van landen, die op de wereld- oeconomi-e een overwegenden invloed hadden. In korte jaren was haast over de heele we reld het systeem van vrij-handel vervangen door bescherming en autarkie. De intematio nale handelsrelaties waren door deze maat- regelen in den tijid van slecihts een paar jaren onder een geheel n-ieuw regiem gesteld. Zoo- wel in Nederland als in Belgie werd de meest- begunstigingsclausule, die de bron was ge- weest van den vroegeren welstand, als een af te schaffen b-edin-g veroordeeld. Deze ingrijpende wijzigingen konden niet anders dan de opvattingen en de houding van de Nederlanders en de Belgen grondig influenceer-en. Zij- zijn naar het spr. voo-r- komt, de aanledding geweest tot een eerste meer concrete poging tot oeconomische toe nadering tusschen onze beide landen. Zij hebben namelij-k -Oslo en Ouohy doen ont- staaon. Het lijkt wel inderdaad, dat Oslo en Ouohy h-un verklaring vinden in het verdwij- nen, zoow-el in Nederland als in Belgie, van- het geloof aan een toekom-st, die nog zou steunen op het ste-lsel der bilaterale handels- aecoorden en de clausule der meestbegunsti- ging. Wij hebben getracht op een meer he- perkt terrein ruimere han-delsbetrekkingen te be-houden nadat deze onmo-gelijk waren gehleken op het breeder algemeen intema- tionaal gebie-d. Het stelsel van de multilaterale verdragen heeft hij d-e kl-eine landen op al de punten van d-e kaart van Europa geduren-de enkele jaren d-e voorkeur gekregen boven de vooro-orl-o-g- sche fo-rmule van het bilateraal verdrag, zeker niet omdat men prinoipieel dit stelsel verkoos, maar alleen omdat het, bij geb-rek aan veralgemoende handelsvrijheid, dan t-och nog vrijheid overhet op een beperkt gebied. Vervo-lgens releveerde spr. waaro-m Ouchy is gebleven bij een zuiver theoretische poging. Toen in de lente van 1937 d-e Nederlandsche m-inister-president Colijn de stat-en van Oslo heeft uitgenoodigd om de vro-egere onderhan- delingen te hervatten, hebben we er zorg v-oor gedragen dat d-e besprekingen bl-ev-en o-p een terrein, d-at met de objectie van de meestbe- gunstiging niet kon worden aangevailen. De „regehng voor de uitbreidinig van de handels- betrekkingen", getr-o-ffen d-oor de Os-lo-staten in 1937 was het venh-eugend resultaat van een paging tot toenadering, waar aan in de eerste plaats Ned-erland en Belgie bun beste krach- ten hadden be-steed. Jammer werd de reg-e- hng afgesl-oten- toen reeds duidelijk de v-oor- teekenen van de oeconomische depressi-e, die we thans doormaken, zichthaar waren. En het pleit voor den realiteitsz-in van onze n-oo-r- delijke lianden, dat we tegenover dezen nieu- wen to-estand liever de uitvoering van de regeling hebben -g-esch-orst dan het gevaar te loop-en d-e Osl-o-gedaohte d-oor een nieuwe mislukking bepaald vo-or d-e toeko-ms-t weg te wisschen. De-ze gebeurt-enis heeft evenwel den dran-g naar toenadering speoiaal in Nederland en in Belgie niet verlamd. Pas was de regeling van 1937 gesohorst of reeds ging men in betide landen n-aar een nieuwe gelegenheid zoeken van oeconomische samenwerking. In de lente van 1938, tijidens de viering van het 7e lustrum van de Nederlandsche Handels- kamer van Brussel, werd de Permanente Econ-omiscthe Nederlandsch-Belgisch-Luxem- burgsohe Comimissde gesticht. Haar d-o-el is, buiten een officieele inmenging der regeerin- gen om, d-e vertegenwoordigers van de groote oeconomische beiang-en van de drie landen bij-een te brengen om het terrein van vruoht- bare onderhandelingen vanwege gouverne- menteele vertegenwoordigers voor te b-erei- den. Wij staan aldus vo-or een nieuwe poging en dit wel in zeer gunstige omstandigheden. Er is op het gebied van de intemationale handelsbetrekkingen wel iets gebeurd sedert de Oslo-staten voor het eerst zijn bijeenge- komen en het aocoord van Ouchy werd af-ge- sloten. De voornaamste gebeurtenis is net afsluiten van de acooorden van Washington. Deze verdragen doen ons terugdenken aan de handelsmethoden uit de jaren van vo-or den oorlog. Alle hebben ze de tolmuren gevoelig afgebouwd en de clausule van de meestbegun- stiging heeft de talrijke tarievenverminde- rin-gen d-oor al de landen toegestaan op heel het complex van de achttien staten toegepast. Het komt me voor aldus spr. dat de oritiek, die we na 1932 tegen de meestbsgun- stiging hebben uitgeb-raoht, nu wel in zaohter bewoordingen dient te word-en uitgedmkt. Zeker is in de wereld de neiging naar autar kie en overdreven bescherming nog vrij sterk. Maar zijn de autarkielanden niet reeds aan het voelen, dat hun stelsel de standing van de bevolking zeer verlaagt, dat het voor eigen volk een oorzaak is van stoffelij-k lijden en het heelemaal nog niet is uitgemaakt, dat het eindresultaat niet de oeconomische ineen- storting der autarkielanden zelf zal mee brengen Daarente-gen zijn to-ch reeds veel landen in Europa en in de andere werelddee- ien de nieuwe richting van de Vere-enigde S-taten bijgetreden. Ik geef toe, dat hun han- delen ,ndet in alles overeenstemt met de grondbeginselen, die ze hebben aangenomen. Er is evenwel in de intemationale han-dels betrekkingen sedert 1935 een nieuwe geest gekomen of tenmins-te een nieuwe theoreti sche positie. Het stelsel1 van de bilaterale aoc-oorden met de meestbegunstigimgsclausule is w-edero-m voor de toekmst een moge-Ujk regiem geworden, dat de ruiiibetrekkingen onder d-e landen kan beheerschen. Met dit f-eit hebben wij, Nederlanders en Belgen, re- kening te ho-uden, nu we, l-an-gs den weg van de Premanente Economische Commissie, op- nieuw naar practls-che formules van toenade ring aan bet zoeken zijn. De formul-e van Ouchy kunnen we nog wel als een tweede verdediginigstelling vo-oirtoehouden, voor het gerval onze hoop in d-e- richting, d-o-or de Ver- eenigde Staten aangewez-en, opnieu-w een te- leurstel-ling mo-cht worden. Maar het wil me voorkomen, dat in de gegeven omstandig heden niets in onze toenadering van dien aard mag zijn, d-at het in strijd zou komen m-et het -grondbeginsel van'd-e meesthegunsti- ging. Wlellicht stel-t ge de vraag: is dan nog een nauwere en speciale same nwerki n g tusschen Nederland en Belgie mo-gelijik en moet onze actie zich niet wederom gaan beperken tot een eenvoudig optreden voor meer vrijheid over het algemeen, zooals we het hebben ge- daan voor 1930? Er is natuurlijik een uiter- ste formule mogelijk, die geenszdns in strijd is met de meestbegunstigin'g. H-et is deze, die Belgie en Luxemburg onderiing na den oorioig hebben aangenomen: de tolunie. Een tolunie tusschen Nederland en Belgie zult ge wellicht in Nederland evenzeer als wrj in Bel gie in de huidige omstandigheden, onmoge- lijk achten. Het is voldoende de oeconomi sche intrusting van dp beide landen na te gaan, den k-ostprijs van de productie, de stan ding van de bevolking, om onmdddellijk in te zien, dat wij thans niet aangewezen zrjn op een zoo innige oeconomische samenwerking. Bij deze hypothese wensch-te spr. dan ook niet verder stil t-e blij-ven staan, maar hij b-iijft er- van overtu-igd, dat buiten de t-o-lunie en buiten een systeem van preferent-tarieven nog een ruim veld li-gt van p-ractische middelen om nader samen te werken. !Hier evenwel past het over te gaan tot ee-n zeer concreet en ge- detailleeu'd onderzoek van de ruilmogelijk- heden tusschen onze beide landen. IZoowel in Nederland alls in B-elgie hebben meent spr. menige do-uanemaatregel en contingenteering in de eerste plaats nade-el berokkend aan de wederzijdsche handeisbe- trekkingen. Deze maatregelen vinden weinig of geen rechtvaardigin-g in de noodzakelijk heid, die ons geboden was o-m onze markten te beschermen tegen het protectionisme of de dumpiingsmethoden van andeire landen. Zij zijn alleen noodzakelij-k gewees-t omdat in de beide lanid-e-n de nationale pro-duetie verplicht was mesr afzet op de binnemmarkt te zoeken. Het gevol-g ervan was ook een inkrimping van de hand-elsbetrekkingen tusschen onze beide landen, wat over het algemeen in het -nade-e-l zoows-1 van de Nederlandsche als van de Belgische oeconomie is uitgevallen. Ik stelde me de vraag zoo zeide- de heer Van Isacker of een systematdsche herzie- ning van deze heschermingsmaatregelen, die in hoofdzaa-k onze wederzijdsche han-delsbe- trekkmgen hebben ges-chaad, met het prac-ti- sche program van toenadering is, dat we in de eerste j-aren moeten ui-tvoer-en. Het zou van nu af moeten vaststaan, dat in geen ge- val in de beide landen nog nieuiwe beperkings- maatregeien worden getro-ffe-n, die meer speciaal de handeisfoetrekkingen tusschen Nederland en Belgie schaden. Hierna kan, met omzichtiigheid en met geleid-elijkheid, in wederzijdsche toegevingen, naar verruiming word-en- gestr-eefd. De uitvoering van een dergelijk program- ma is een arbeid van langen d-uur, die gron- dige voorstu-die vraagt. Het is een taak, waarmede geautoriseerd'e vertegenwoordigers van de groote oeconomische belangen uit de beide landen zich moeten belasten; de perma nente oeconomische commissie kan z.i. de toenadering ve-rwezenlijken. SLLNKEND REGEERINGSGEBIED IN CATALONIE. De orde aan de grens keert terug. Uit de beriohten, di-e d-e laaste dagen zijn bmneng-ekomen b-lijkt, dat Franco's tr-oep-en dagelij-ks nieuwe stukken van Catalonie in be-zlt nemen. De bezs-tting van de k-ust- pl-aatsen Oalella, Pineda en Malgrat nabij de bo-cht waar de weg van Barcelona naar het Noorden buigt, -wijst erop, dat de nationa- listen de grens van de provincie Gferona zijn gen-a-derd, welker hoofdplaats een der zetels van de repu-blik-ednsche regeering vomit. Langs d-en weg, die van Barcelona recht naar het Noorden over Vich leidt, is de recht- sche ^'oorh-oede, zooals ge-meld, deze laaste plaats zoover genaderd, dat zij onder het be- reik van de artilierie ligt. Nog verder naar het Westen staan de oprukkende tro-epen op eenige kilo-meters van Berga, t-erwijl zij aan den voet van de Pyreneeen Se-o de Urgell naderen. De burgerbevolking h-ee-ft de stad verdaten in de richting van Puigcerda, waar de vrouwen en kiuderen wel over de Fransche grens zullen gaan. Er zijn ook beriohten, volgens welke Seo de Urgell reeds omsingeld zou zijn. Valt deze plaats, dan verhinde-rd niets meer dten natio- nalisten snel op te rufcken langs den grooten weg naar Puigcerda. De stroom van vluchtelingen over de Fran sche grens is overigens eenigszins vermin- derd. De weg van Fi-gueras naar Le Perthus is nu weer v-riji, afgeizien van incidenteel-e op- stoppingen. In h-et communique van het ministerie van landsverdediging te Gerona wordt medege- deeld, dat de republikeins-che troepen aan het front in Catalonie in eenige s-ectoren tegen- stand bieden. De rechts-che troepen hebben er hun stellingen iets verheterd. Overigens wordt opnieuw tegengesproken, dat zich in de gelederen der regeeringstroe- pen manschap-pen zo-uden bevinden van de lie, 13-e en 15de brigade. De intemationale commissie kan zich van de onjuistheid dezer beweiringen van d-en vijand vergewissen. Gisteren is de Cortes bijeen gekomen, op een plaats, die tot op het laatste oogenblik geheim is gehouden. Verder blij-kt, dat door d-e bezet-ting van Barcelona twee duikibooten in Franco's han d-en zijn gevallen. Krachtige taal van Miaja. De republikeinsc-he opperbeivelhebber aan het front van Estrama-dura, gene-raal Miaja, heeft in een onderhoud met de Londensehe Evening Standard verklaard, dat hij van een bezoek aan de vijf le-gers in Centraal Sp-anje den indruk h-eeft gekregen, dat zijn mannen tot den laatsten druppel -b-loed zullen stand- houden. Laat niemand de iilusde hebben, al dus Miaja, dat de oorlog sp-oedig voorbij zal zijn, omdat Barcelona is gevallen. Er is geen kwestie van overgave en wij hopen slechts, dat zij, die nu aan het h-oofd der democrati- sche -staten staan, sp-oedig hun- vergissing zullen inzien. Wij, bezltten nog steeds ge heel Centraal Sfranje en de hoofdstad Madrid. Wij hebben in 1937 de Italianen in den Gua dalajara op de vlucht gedreven, wij bekom- mer-en cms er niet om, hoe sterk thans de aan- vallers zijn. U kunt het Britsche publiek ■vert-ellen, dat wij verder veohten, besloo-t Miaja. De autoriteiten te Burgos achten de rnoge- iijkh-eid niet uitgesloten dat de repiuiblikein- sch-e regeering aan Engeland en Frankrijik een le-ening zal vragen, z-ooals ook aan Tsje- oho-Sl-oiwakije verstrekt werd. De burgemee-ster van Algiers heeft in een telegram aan Daladier en Bonnet medege- deel-d, dat Algiers geen Spaansche vluchte lingen kan opnemen weg-ens de onder de in landers heerschende werklo-osheid en hot ge vaar voor het verspreiden van extremisti-sche leerstellin-gen. BUITENLANDSCHE SCHEPEN DOOR JAPANNERS AANGEiHOUDEN. De Britsche marineautori-te-iten hebben den Japanners -verzocht, onmiddeDijk uitleg te geven van de re-denen, waarom het E-ngelsche schip ,,S-t. Vincent de Paul", dat thans te Sjanghai is aangekomen, aangehouden was. De Japanners hebben beloofd, heden uitleg- ging te zullen geven. -Het Britsche schip is met twee Noorsche booten bij Haitsjo-u aangehouden, toen men be-zig was met de lossing. Een douane-vaar- tui-g en twee torpedobootjagers brachten de schepen naar Tsingtao op. De Noorsche schepen stel-den zi-ch in verbinding met Sjang hai, waama de Britsche marine-autoriteiten, gewaarschu-wd door de reeders van de ,,St. Vincent", den kruiser Birmingham" naar Tsingtao zonden. Deze kruiser heeft het Britsche schip van. Tsingtao af begeleid. zon der dat de Japanners optraden. DE B.B.C. BLLJFT IN HET DUITSCH ZENDEN. In gezaghe-bbende k-ringen te Londen ver- klaart men, dat de British Broadcasting Cor poration in het geheel niet voomemens is haar uitzendingen van- nieuiwsberichten in de Duitsohe taal, waarmede zij in September van het vorige jaar begon-nen is, te staken. De rede van Chamberlain is in samenvatting in h-et Duitsch uitgezonden. Mien herinnert in dit verband aan de passage in de rede van Hitler in den Rijksdag, waarin hij zeide dat DuitsichiTand op radio-uitzend-ingen in zeke-re landen, -bestemd voor Duitschland een pas- send antwoord zou we-ten te vinden. OP SEN DAG 12.000 VLUCHTELINGEN. 'Het totale aantal Spaansohe vluchtelingen, dat het station Bordeaux-Saint Jean is ge- passeerd, heeft op 6<5n dag Woensdag 12.000 personen bedragen. Al deze ongeluk-kigen zijn door de prefecto- rale en gemeentelijke autoriteiten gevoed al- vorens naar de versohillende centra te wor den gediriceerd, waar zij onderdak zullen vinden. KUNSTSCHATTEN ZOUDEN NAAR FRANKRIJK WORDEN VERVOERD. United Press mel-dt uit Parijs: Het is zee-r g-oed mogelijik, dat die Spaan sche kiunstwerken voor de dterde maal sedert de 2 jaar, dat de tourgeroorl-og duurt, zullen verhuizen. M-en veronderstel't, dat zij van hun huidige schuilplaats in het kasteel Pere- lades, in d-e nabijhe-id van Figu-eras, de vol- gende -weeik naar het Louvre zullen worden overge-bracht. OOe kunststukken, welke in het kasteel ziJn opgeborgen, zouden een waarde van- meer dan 4 billioen goudpesetas (van voor den oorlog) vertegenwoordigen. De Spaansche ambassa- d-eur h-seft Bonnet ge-durende het weekelnde tweemaal bezocht teneinde van de zijd-e -van Frankrij-k garanties te verkrijigen, -voordat toestemming tot het verzenden van de kunst- werken gegeven zal worden. Onder deze ga ranties izouden worden -verstaan, de verzeke- ringen van de zdjde van Frankrijik, dat doze kun-stschatten aan de Spaansche regeeripg zullen worden teruggegeven wanneer de oor log eenmaal beeindigd zal zjjn, onverschillig wie deizen zal' win-nen. Mochten ech-ter de huidige fronten gesta- biliseerd worden, dan besehouwt de Spaan sche regeering het Pareladeskasteel als vol doende veilig en zouden de kostbaarheden dus m Catalonie blijven. In het tegenover- geste-lde geval zal a.s. week met het vervoer van de kunsts-chatten worden hegonnen. Ivorol-gebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. FRANSCHE SOLDATEN SNELLEN INGE- SNEEUWDE VLUCHTELINGEN TE HULP. H-onderdvijftig vrouwen en 400 kinderen zijn geduire-nde 2 dagen door de sneeuw inge- sloten geweest in een bouwvalUge kapel in de Pyreneeen, toen zij op weg waren naar Frankrijk. -Een afdeeling Fransche bergtroepen van 60 man, geassisteerd door vrijtwilligers, trok, van voedsel en sleden vo-orzien, de grena over cm d-e yl-uchbelimgen uit hun benarde positie te bevrijden. Na een toch-t van 8 -uur, langs smalle, besneeuwde -bergp-aadjes, bereikten de kapel. In geen tiwee dagen hadden de vrouwen en kinderen eenig voedsel gehad. Vier -kinderen waren reeds doodgevroren, slechts enkelen van de vrouwen en kinderen konden nog loopen. Aangezien spoedig hulp geboden moest worden, ondemam men direct, hoewel het nacht was, den terugtocht. Aan de grens werden de vluchtelingen opgewacht door vraohtauto's, waarmee ze naar veildger plaat- sen werden vervoe-rd. WALVISCHTRAAN VERKOCHT. Een gedeelte van de in het vorige jaar door de Engelsche regeering gekoohte 100.000 ton walvis-chtraanals reserve in -gevallen van 1 evensmiddelenschaarschte is verkocht. Men is echter niet van plan het houden van een perm-anenten voorraad op te geven. De traanverbruikers zouden de verplichting op zic-h hebben geno-men, eenzelfde hoeveelheid te-ru-g te leveren onafhankelijk van prijs- schomm e-lingen Hoewel walvischtr-aan ongeveer drie jaar zonder schadel'ijke gevolgen kan worden be- waard, acht men het better, de voorradwi walvischtraan van tijd tot tijd door versche te vervangen. UK CURSUSSEN LUCHTBESCHERMING. -Wij vestigen nogm-aals dringend- de aan- da-cht op het groote belang van het volgen van opgemelde cursussen. Notg veel te we-indg wordt de noodzaak ge voeld, dat minstens ccn persoon in een ge- zin, de gedragslijnen weett, waaraan hi} zich te houden heeft, om 1 ij:f en goed zooveel mogelij-k te beschermen in tijden van oorlog en luchtgevaar. Nog talloozen blijken onver- schi-llig te zjjn en traag en willen alles uit ge- makzucht maar aan de Overhead overllaten. De Overhead- echter kan, niets bereiken zon der de medewerktog der burgers. Als er vij-andelijike vliegtuigen naderen, -kan zrj waarlijk niet meer de burgers Ieeren zich zelf te beschermen; zij heeft dan de handen vol met de verdediging van algemeene belangen. H-et zwaartepunt ligt ibij de -houding der bu-rgerij-; die althans d-e eerste, eenvoudige beginsele-n van zelfbes-cherming dient te we-ten. H-ier I-igt ook een gewichtige taak voor de vrouwen, op -wie niet zelden juist in tijden van oorlog een groote verantwoordedijkheid rust, wanneer de mannen in actieven mili- tairen ddenst zijn. Het s-temt tot groote blijdsc-h-ap, dat vele vrouwen van Temeuzem blijk hebben gegeven hun roepdng te ver staan. Men -late zich toch vooral niet bepraten door saboteurs, wiier eenig streven is om af te breken en het goede in hun medeburgers te dooden. De cursussen voor de tweede groep ziutllen worden gehouden op de Woensdagen 8, 15 en 22 Februari en 1 Maart a.s., des avonds van 7y29y2 uur in de boveoizaal van hotel De Vrieze aan de M-arkt. Gelijk bekend, worden ze geleid door den heer Dr. C. Campagne, 1 leeraar aan de R.H.B.S. a-lhier, en H. Bier- man, 1-uit. k-ol. b.d., te Middel-burg. Nog een vijftig a zestigtal personen kunnen in de tweede groep deelnemen. Men kan ztcb opgeven bij dien secretar-is der afdeeling Ned Vereeniging tot Lucht-bescherming, Mr. G Ti-chelman, Scheld-ekade 30, tel. 189. LUXOR-THEATER. Marie Walewska- Marie Walews-ka is een film, die vraagt om tw6e sterke persoonlijikheden, en op d-en voor- grond staat niet de vrouw maar de man, en deze man is Napoleon. Men h-eeft den Fran- schen acteu-r Charles Boyer verweten, dat zjjn Napoleon niet precies zoo was als Bonaparte uit de geschiedenis-boeken. Maar zijn Napo leon leeft. Hij weet een uitbeelding te geven van een d-omineerend karakter. En d!us staat -hij op het eerste plan. Wronski was die man, die door Anna Karenina werd- beonind, en Armand de man, dien Marguerite Gauthier lief -had, maar Marie Walewska is de vrouw wie Napoleon's onstuimig veriangen en later zijin domineerende liefde gol<l Greta Garbo's persoon, haar perso-onlijkheid is er niet naar om op het tweede plan gedrongen te worden. Wat h-aar optreden heeft verloren aan myste- rie, heeft het aan diepte gewonnen. Zij, is in d-eze film niet La Garbo, zjj werd Marie Walewska. Aldus overdenkt een taelangstellende, aan wier beschouwing wij hi-er -gaarne plaats in- ruimen. Zij concentreert en het is begrjj- pelijk haar aandacht op de persoon van Greta Garbo, maar -het is een feit, dat men haar ook rammer zo-o goed zag spelen als than®, tegenover de zeer merkwaardige, boeiende, we zouden, haast s-chrijven sensa- tioneele prestatie van Charles Boyer. Men heeft Napoleon herhaaldeljjk uitge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 6