ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN GOUD WINTERvdeten KLOOSTERBALSEM LORRIE No 9871. VRIJDAG 3 FEBRUARI 1939 79e Jaargang Binnenland Feuilleton AKKER'S TWEEDE BLAD TER NEUZENSCHE COURANT BOODSCHAP AAN PRINSES BEATRIX VAN BE NEDERLANDSCHE JEUGDORGANISATIES. De Nederiandlsche jeugdorganisaties boden aan Prinses Beatrix op haar eersten verjaar- dag die volgende boodschap aan.; •Op dozen dag, waarop bet geheele Neder landsche vo-lk vol vreugde dien eersten ver- jaardag van Bruises Beatrix mag- vieren, wiHen die on-dterstaande jeugdorganisaties ge- zamenlijk op deze wijze hun gevoelens tot udtdrukkang bremgen. 'In de eerste plaats bieden wij onze Prinses, de hoop van ons vaderland, hare Koninklijke ouders en hare Koninklijke grootmoeder, onze eerbieddge gelukwens-chen aan bij het ingaan van haar tweede levensjaar. Mogen ook in komende joren, evenals tot dusver, voorspoe4 en gesondihsid haar deel zijn, zoodat wij haar in ongestcord geluk mogen zien opgroeien, als draagster van de groote tradities van haar huds. Op dezen vreugdedag, willen wij bovendien, als zor.en en dochteren van een klein volk, onze stemmen verheffen en in donkere tijden getuigen van onze mstberadeniheid om de tradities van wrjheid en verdraagzaamheid, waardoor ons volk de eeuwen door geeerd werd, naar ons beste venmoigen mee te helpen hooghouden. iDiep ander den indruk van de drelgende vemdetiging van eeuwenouide waarden willen wij ons aangordtem, oim ter wil'le van gerech- tigheid1 en trouw moedig te blijven streven naar broederschap en naastenliefde. H.M. de Koningin, de grootmoeder van onze jarige Prinses, sprak op 31 Augustus j.l. in het bijzonder tot de jongeren, dat zij vertrou- wen had in de bereidwilligheddden emst en geestdlrift die het jongere geslacht bezieien voor de groote taak, die het wacht. Deze woorden willen wij in ons hart sohrijven. Ge- trouiw aan deze oproep die opnieuw tot ons alien kwam in de woorden door Hare Majesteit op 27 Januari j.l. gesproken wil len1 wij vastihouiden aan de hoogste en heilig- site goederen, die door de eeuwen heen het oiwcrvreemdibaar eiigendom van ons volk zijn geweest en een heehten bodem vormen, waar op een. betere toeko-mst kan verrijzen. Wij willen, met onze jarige Prinses, deze goederen ais ons erf deel bewaren! wg1.Amsterdamsohe Maatschhppij voor Jooigemannen; Arbeiders Jeugdcentrale; Bond voor Geref-ormeerde JeugdorganisatieCen- traal Instituut voor ohristelijk socialen Ar- beid; Federatie van ahristeirjke Jeugdoentra- les; Federatie van chnistelijke vereenlgingen van en voor vrouwen en meisjes; Federatie van christelijk-historisohe jongerengroepen Jeugdluichtvaartorganisiatie van de K.N.V.V.L.; Jongeldeden christen Geheel-onthoudersbond Lieger des Hells, j'eugddeparbementNationaal Jongeren Verbond; N.C.J.G.O.V. De Schakei; Ned. Christenstudenten Vereemiiging; Ned. Kinderbond; Ned. Luthiersoh-e Jongelingsbond, Ned. Luthersche Meisjesbon-dHet Neder- tandsche Padvindistersgilide, afd. Amsterdam; Nederlandsche Unie van speeltuinorganisa- ties; Ons Hu-isRelnilda-stichtimg; School voor maatschaippelijik Werk; Vereeniging Beis Jisroeil; Vereeniging Ernst, Nut, Ontspan- ning; VrijzinniLg Christelijke Jeugdcentrale. Gelukwenseh van lt.K. jeugd aan Prinselijk Paar. Ter gelegenheid van den eersten verjaardlg van Prinses Beatrix heeft ook de Interdioce- siane Jeugdcommissie nam-ems de r.k. jeugd organisaties een adues gezonden aan het pirdnselijke paar, waarin de r.k. jeugd haar gelukwens-chen aanbiedt. H. M. BE KONINGIN BANKT DE JEUGDVEREENEGIN1GEN. De gezamenlijke jeugdvereenigingen, die de bocdschap ter gelegenheid van den verjaar- daig van H. K. H. Prinses Beatrix ondertee- 16) Door CHARLES GAR VICE. (Nadruk verboden.) Vervolg. HOOFDSTUK VI. ledereen ging naar den paardenrennen in Garshal. Het was het eenige vacantiepretje, dte eenige dag, dien iedereen zich tot een eer reker.de mee te vieren. Het stadje Canshal vertoonidd dan ook op dien dag een feestelijke tool. Alle winkels war en gesloten, behalve die, waar drinkbare waar te koop was, die waren langer geopend dan anders. De arbeiders dro-egem hun Zondlagsche kleeren, de winkielibedllenden spreddiden hun mooiste Weeding ten toon en zelfs de oude vrouwen uit het armenhiuis droegen nieuiwe meepjes- muftsen en stelden belang in het gebeuren. Uit de groote stad, die vijf mijlen verdler lag kwam een stroom van kij-kspellen, draai- mo-lens, cocosnoot-t-entjes, eniz. Zelfs het nobele igilde van edn- twee -drie-klaveren-aas- speiers en andere bediriegers zond1 een afdee- ling naar Garshal. Om acbt uur 's morgens begon die driukte op straat al en om negen uur waren de wegen die naar de renbaan leidden, reeds vol voer- builgen van allerl'ei aard, vanaf die groente- bar waarop een paar sboelen en een bankje als zetels stonden tot aan de Buick van Mr. Trevanion, den hear van' de manor. In de barakken beersch.be op-winding en werd ernstige gewiehbigheid ten toongespreid de officieren holden he-en en weer tusschen dte renbaan en het groote grasveldi, waar eenige soldaben een groote tent op zetten, waarin de lunch zou worden geserveerd voor hen, die de zeer begeerdie inwitaifaiekaarten hadden kunnien maohtig worden. Lunchen met de officieren van het 999ste op dien dag van de rennen te Carshal be- teekiende een carte blanche in de beste plaat- selrjike kring-en. iDe bookmakers' waren cr al en in Het Wapen van Trevanion, klonken hun schre-euw- 1 steimnen, terwijl ze zoo-of zooveel boden tegen dwn favoiiet Gypsy. Intusschcn onderwierp de eigenaar van het kenden, mochten (het vo-lgende telegram namens H. M. de Koningin ontvangen: De Koningin draagt mij cp, a.axi alle onder- teekenaars van het aan Hare Majesteit ge- richte telegram haar oprechten dank te be- tuiigen voor de toezending van de boodschap van de jeugdvereenigingen en voor de haar aangeihoden gelukwenschen. Hare Majesteit iwaardeert bijizonder deze uiting van eensge- zindheid en vaderland sliefde. Particuller secretaris, (w.g.) Van Heemstra. HET VOLKSGASMASKER. Vanwege het syndicaat „Gaismaskers", ver- zoeikt men mede te deelen, dat, dank zij een desbetreffend besluit van de directie van die Bijehkorf N.V. heden 1 Februari af, volksgasmas'kers van het z.g, type Oil viia het syndioaat voomoemd ook verkrijigbaar zullen zijn in de winkels van de Bijenkorf te Amster dam, Den Haag en Rotterdam. De med-ewerkinig bij de distributie is ge- heel belamgeloos en de verkoop zal geschieden door gesdhoolde gasspecialisten, behoorende tot het personeel van het warenhuis. De ge- noemde gasspecialisten zullen t.z.t. ook voor de ikoopers van volksigasmaskers dnstructde- avonden geven in den geest, zooals dat te Amsterdiam reeds sedert een paar maanden op gezette tijden in de bungerwacht geschiedt. MINISTER GOSELING HEEFT HET WAPEN DER MAREOHAUSSfiE NIET WILI.EN TREFFEN. Verschenen is de nota van den Minister van Justitie aan de Tweede Kamer betreffende de feiten en omstanddighedten, op grond waar- van op 1 Aprii 1938 aan die brigade der Koninklijke Marechaussee te Oss is gel as t zich tijdelijk van opsporingsdiensten te onthouden. In het zeer lijvige stuk geeft Minister Gose- ling een uitvoerig overzicht van hetgeen i3 gebeurd. Het Handelsblad onitieent daaraan het volgende: Den genomen maatregel in het licht der feiten, omstandigheden en gedragir.gen dan overziende, merkt de Minister op, een bestraf- fing ider brigade of een schorsing niet te heb- ben geiwild en geen oogenblik te hebben gedacht aan ontslag wegens ongeschiktheid. Wei achtte hij het noodzakelijik, dat de leden der brigade uit de sfeer, waarin zij verstrikt waren geraakt, werden weggenom-sn. Hij achtte het bovendien noodzakelijk, dat de te verplaatsen ambtenaren hun op-sporingsonder- zoekingen te Oss zouden staken, omdat hij ni-et mocht rdskeeren, d'at nog anderen het silaehtoffer werden van hun onevenwichtige ambtsuitoefening. Meer heefit de Minister niet beoogd en het is geen oogenblk zijn wensch geweest, wien dan ook persoonlijik of het wapen der Koninklijike Marechaussee als zoo- danig te treffen. De maatregel is tegen de geheele brigade genomen, omdat de onjuiste gedragingen moesten worden gezien al-s isymptomen van een bij die brigade heersehendien geest. Ten slotte neemt de Minister steliing -tegen de meening, dat het aan hem te wijten zou zijn geweest, dat de genomen maatregel noodeloos ruiohtbaarheid zou hebben verkre-gen. Aan het slot van de nota wordt de vraag gesteld, of er ma 1 April 1938 nieuwe feiten zijn igebleken, welke hebben uitgewezen dat de maatregel door den Minister ten onrechte zou zijn genomen. De Minister zegt daarvan het volgende: ,,Het komt mij voor, dat, afgezien van de omstandigheid1, dat bij onderzoek geen bewijs is verkregen van de mish-andeling van een arbeider welke mishandeling ik echter ook nimmer als vaststaand heb voorges-teid en inkoop en ruiling in vertrouwen aan den hoogsten prijs bij HEURSEL, 2 LANGE MUNT, GENT Ingez. Med. paard zich aan de pogimgen van Rawlings om hem behoorlijk voor den dag te doen komen en lulst-er-de hij naar hetgeen zijn op- passer te vert-ellen had over hetgeen buiten voorviel. Gypsy is nog altijd favoriet, mylord1, ver boven all-e anderen, z-ei hij. Ik hen hlij dat ik heh kunnen wedden, toen de inzet nog de moeite waard was; het zal niet lang duren of hij sitaat pari." ,,Je ziul't je geld waarschijnlijk verliezen, Rawings", zei lord Kendale. ,,Dus hij loopt naar pari toe", maar hij sprak op afwezd'gen toon en er was -h-eel wat meer leven in zijn stem toen hij vroeg: „Is de auto al klaar? Denk er om, dat je dte plaids er in le-gt." ,,Ja, mylord." „En, Rawlings, zorg ervoor, -dat er gemak- k-elijke stoelen in de tent zijn voor dte dames; ik wil niet dat ze doodgedrukt worden, be- grepen „J-a, mylord", ilk zal de auto dicht bij de tribune zetten, zorg, dat de plaats wordt opengehouden. We zullen wat champagne nood'ig hebben, zorg ervoor, dat d.e op ijs staat en niet iauiw is, zooals v-erleden jaar." ,„Ja mylc-rd". Rawlings deed een paar pas- sen achteruit, om te zien of zijn chef er goed uitza-g en om het werk van zijn handen nog eens goed te besch-o-uwen, daama ging hij. naar beneden om vo-or de w-agen te zorgen. De opgewondenihei'd1 die in' de barakken be gon brei-dde zioh uit, als de kring in het water, waarin een steen is geworpen en be- reikte zelfs de pasto-ri-e. Wonder bo-van wonder had Lor-rie er in toe- gestemd' de uitnoodiging van Lord Kendale te aanvaarden. Ze stond nu bo-ven aan dte trap en knoopte haar handschoenen dicht, terwijl ize ,,Limcrik Races" zong met zoo'n bui-ten- gew-oon geslaagd'en Ierschen -tongval, dat de domine in zijn studeerkamer bijna kermde. Lorrle had een Kcht hlauwe japon aan. Een strooien hoed met een zwart fluiweelen lint tro-onidte op haar praohitigeni haardos; er was kleur o-p haar wangen en in haar oogen hlonk het lich-t van de jeugd en het komende ge- noegen. Zij was de stre-ek met het po-rtret, die zij Lord Kendale gespeeld had, vergeten, of, indien zij ziich het gev-al nog hennn'erde, maakt-e het to ch in het geheel geen indruk op haar. Als hij er boos over was, was het van eenige punten van zeer onderges-chikt belang, hier alleen in aanmerking kan komen het feit, dat de arrestatie van den makelaar- han-kier e-n de inbe-sla.gneming in zijn won-inig en kantoor w e 1 met machtiging van den substituut-officier van justitie heb-ben plaats gehad. Ik besprak -dit punt reeds hierboven, waarbij ik memoreerde, dat ik deze verande- rinig in des offi-ciers verklaringen uiteraard niet heb kunnen voorzien, dat de nadere ver- klaring den wachtmeester ten aanzien van dit onderdeel van deze edn-e zaak well tot op zekere hoogte kan dis-cu-lpeeren en dat de wachtmeester verantwoordelijk blijft voor zijn voorlichting te dezen. In dit verband maakte ik melding van de ter zake betrekkelijke be- schouwing van het ambtenaremgerecht te 's-Gravenhage, welke mij zeer juist voor- komt. Men kan in het algemeen de vraag etelien, of de substituut-officier van justitie, die ten slotte de brigade heeft laten begaan haar optreden niet op verschillende punten heeft gedekt. Ik heb op 7 April reeds te kennen gegeven niet alleen verwacht en gewenschit te heb ben, maar ook daarvan reeds aanstonds te hebben doen blijken, dat deze function-aris minder sterk ondei; den invloed ware geweest van het kordate optreden van sommige leden der brigade. ,,Dit oordeel -is sindsdien niet gewijzigd. Intusischen moge billijkheidsbalve niet worden uit het oog verloren, dat deze substi tuut-officier van justitie zijn ambt aanvaar- dend na de groote zuivering van Oss, niet onontvankelijk -kan zijn gebleken voor de in de pers bij voortduring tot uiting gekomen ver- heerlijiking der Ossche brigade, gepaard met scherpe crditiek op de gemeente-politie en haar hoofd". De titel van het tweede deel der nota luidt: ,,Het oordeel der regeering over het beiei-d van de gemeentelijke politic te Oss". Hierin wordt gezegd, dat ernstige tekort- komingen bij, -de politic der -gemeenite Oss niet zijn gebleken. Uiteraard moesten met den groei der gemeente ook in dit corps gelei- delijk verbeteringen worden aangebracht. Zulks is geenszins nagelaten en daarmede wordt geregeld gelijk ook elders, voortgegaan. Het hoofd der plaatselijke politic, de hurge- meester van Oss is te dezen ten zeerste ddltgent. Verklaard wordt, dat de beer Ploegmakers zoowel bij de leden van het kabinet, -die met zijm ambtsverrichtingen bemoeienis hebben, als ook bij het provm-oiaail gouvernement be- kend staat als een bekwaam, volijverig en on- kireukbaar magistraat en bij- de justitie als een tactvol en bekwaam hulpofficier. De procu- reur-generaal, fungeerend direct eur van politie, te 's-Hertogenbosch beoordeelt hem al-s een -goed hoofd van de plaatselijke politie. Op verzoek van den Minister van Binnen- landsche Zaken en van den Minister van Justi tie heeft de Commissari-s der Koningin in Augustus 1938 een rapport ingediend, waarin zrjn inlichti-ng-en over het gemeentebestuu-r van Oss zijn neergelegd. De aanhalingen uit dit rapport zijn wederom uitvoerig. De Commissaris der Koninigin blijkt lof te hebben voor het optreden van den bur- gem eester en politioneel gebied. Ook voor den tegenwoordegen inspecteur van politie heeft de Commissaris lof. Als bijvoegsel is aan de nota nog toe- gevoegd1 een bijlage van -het rapport van den Commissaris van de Koningin, waarin hij over een aantal geruehten, welke over Oss de ronde hebben ged-aan, yan commentaar voorziet en de ongegrondheid constateert. In het derde deel van de nota wijdt de Minister om. bes-chouwingen aan zijn verhou- dirg tot zijn ambtgenoot van Defenisde, waar- omtrent hij betreffende het geval Oss tal van fciijzonde.rheden mediedeelt. De Minister meent, dat hij terecht heeft verklaard, dat reeds op 1 April de in-stemming van dsn Minister van gsed. Waarom had hij- het voor emst opge- vat? Intusscih-en was ze niet van plan door i die geschiedienis haar plezi-er te laten beder- j ven. Ze was van plan gelukkig te zijn, abso- luut omvoorwaardelijk gelukkig en zij had haast om mist de pret te begimnen. ,,To-e Greta, sichi'et eens op! Ik ben al een kwartier aangekleed en nu ben jij nog niet klaar!" ,,Hier ben ik al", zei Greta, die uit haar kamer kwam. ,,Je \ergeet", vervolgde zij lac-hend, „dat ik geh-olp'en heh je te kleeden. Ik heb maar een kwartier no-odig gehad." ,,Ik ook', stemdle L-o-rrie toe. ,,Maar waar -is Jack DCte heeft toch niet geholpen mij aan te kleedte-n? i ,,Waar heb je zoo'n drukte over?" infor- meerdte dit jongmemsch vanuit zijn kamer. ,,Hte, Greta, er is een kno-op van de bo-o-r-d- van mijn overhemd; kom eens even kijken?' Greta deed haar handschioenen weer uit, die ze juist had aangetrokken en ging hem bel- pem. Jack riep nog: ,,Waaircm heb je zoo'n haast, Borrie? De auto is er nog niet eens. Guy zal wel eerst bij De Dennen aangaan, denk ik." „Denk je? antw-oordde ze. Als hij dat maar niet probeert! Je weet op welke voor- waaxde ik meega, ik zou een plaats voorin krijgen. Als Diana er zi-t, dan blijf ik thuis." „Maar Lorrle", protesteerde Greta kalmee- rend. ,,Het komt wel in o-rde. Lord Kendale zal hier wel het eerste komen. Jack zei het alleen maar om je te plagen"'. ,,Het kan me niet schelen. Ik wil -bes-list voorin zitten. Ik heh er een hekel aan om als een zak meel achterin gepakt te worden. Als het niet -zeker is, dat ik voorin zit, dan kan ik me beter weer uitkleecten. Ik geef er niet® om, om mee te gaan." ,,Zoo! Vertel dat maar aan wien het ge- looven wil! zed Jack onged'oovig. ,,Je hebt er de heele week zeker nog niet over gesproken; ne.en, natuurlijk niet! Luister eens jonge- dame ik geef je den raad om je trots maar in je zak te steken en een® te probeeren van- ciaag om je latsoenlijk te gedragen... als je dat tenminste kunt. Guy zal van je ko-uwe drukte wel genoeg hebben, denk ik." Juist kwam de auto voor rijde-n. Lord Ken dale mam zijm hoed af voor alien en richtte het woord tot Greta. ,,Goeden morgen, juffro-uw Latimer. Ik hoop, dat dk niet laait ben. Defensie inzake de verplaatsingen voor zoover deze instemming -noodig was was verzeikerd. De Minister betoogt, dat de rijkspolitie, ook de marechaussee voor wat de uitoef-ening van haar taak betreft zonder voorbehoud staat onder de bevelen van den Minister van Justi tie. Voor zoover de Minister van Justitie de door het rijkspolitiebesluit op hem ge-legde taak niet persoomlljk uitoefent, geschiedt zulks namens hem en onder zijn bevelen door de procu reu rs-ge-neraalHet rijkspoliti'ebesluit wordt dan uitvoerig geciteerd, evenals de dn- structie voor de procureurs-generaail. Wat tensl.ot^e de -rechtszekerheid en de rechtsgelijkheid betreft, erkent de Minister, dat imgrijpen van den hoogsten chef uitzomde- rimg moet - blijven, omadt op dit gebied een maatregel tot bescherming van de rechts- zekerheid, den schijn zou kunnen wekken van eenige verstoring der reohtsgelij'kheid. De Minister eimdigt zijn nota dan als volgt: ,,Men kon <uit mijn eigen ambtsvervulling weten, wat mijn gedragslijn is, wannieer zich betreuremswaardige strafbare feiten, als waar op hier gedoeld wordt, voordo'en. „Uit het feitencomplex in deze zaken, zoo als dit in deze nota is samengevat, kan men zeker nu ook weten, welke mijn bonding in deze zaken is geweest. Niets anders heh ik beoogd (en ik durf te zeggen ook bereikt) dan de richtige op-sporing van strafbare feiten te bevorderen. De Kamer zal waarde heehten niet aan con- structies achteraf, maar aan hetgeen ik zon der terughoudang aanstonds in het openhaar heb gezegd. Natuurlijk zal ik in de verdere gedaebtenwisseling gaame voile medewerking verleenen tot opheldering van hetgeen de Kamer nog van belang mocht achten". VOORRAADVORMING. De Vereeniging Groenten- en Vruchtenvei- linig Utrecht en Omstreken overweegt plan- nen tot den bouw van een zeer groote en vol- gens de eischen der moderne koel- en conser- veeringstechniek ingerichte groenten- en vruchtenopslagplaats met steun van het werk- fonds. De bedoeling daarvan is aan den eenen kant de schommelingen in den aanvoer op te vangen, die samenhangen met de weersom- standigheden, aan den anderen kant voor- raden te vormen voor tijden van oorlog. Utrecht is daarbdj als centraal punt gekozen van een geheel voorzieningsigebied. NED. FABRIKAAT EN NATIONALE SAAMHOORIGHEID. De Vereeniging Nederiandseh Fabrikaat schrijft, dat in het Februari-nummer van haar maandhlad het volgende artikel van de hand van haar voorzitter dr. ir. M. H. Damme zal worden opgemonsen: De woorden, uitgesproken door H. M. de Koningin in Haar rede tot het Nederlandsche volk, deden ons des te meer bewust worden welk een gewelddge taak een Vereeniging als de onze heeft. Is -niet het doel, dat wij' onus gesteld hebben: bevordering van het saam- hoorigheidsgevoel in het Nederlanc'isohe vo'k? Er is voor ons een beper-king. Wij streven naar bevordering van het saamhoorighe'ds- gevoel in het bijzomder op het gebied van het oeconomisch leven. Maar dit is, naar het voorkomt, een aspect, dat niet -het minst be- langrijik-e is. De Vereeniging Nederiandseh Fabrikaat" ontstond in 1915, in een tijd toen de nood, evenals thans, hooig gestegen was. Zij stelde zich tot taak, e-n -het is gebleken, dat deze omtzaglijk moeilijk da, om bet Neder landsche volk op te voeden in -de richting van groote-r vertrouwen in zioh zelf en in de rich- ting van grooter gemeenschapsgevoel. Zij streeft naar een toestand, waarin de Neder landsche burger uit on-ze Nederlandisohe volks- ge-meenschap alles betrekt, wat deze gecneen- schap hem tegen in oecer.omi-sch opzicht ver- antwoorden prijs kan bied-en. Zij wil bestrij-den alles wat het vertrouwen in de prestaties en Hij sprak met geen woord tegen Lorrie, keek tem-auwemood n-aar het sierjijke fi- guurtje in het alleraardigste kostuumpje. Den heelen weg naar de pastorie had hij zich voorgenomen cm juffrouw Dolores Latimer met stem en gebaar d'urldelijk te miaken, dat hij diep gegriefd was en zich buitengewoon bel-eedigd gevcelde door de hartelooze streek, d'e ze hem gesipeeld had. Hij was van- plan niet met haar te sprek-en als het mogelij-k was en in diien hij het woord t-ot haar moest ricbten, uiterst formeel en op een afstand te zijn. Daar-om begroette hij' Greta en Jack en nam hij geen notitie van Lorrie, die naar hem op'zag met een lichten bios op haar ge- zichtje en met oogen stralend van jeugd en gemoegemi. ,,Gocden morgen, lord Kendale", zei Greta vriendtelijk. ,,0 neen, u bent niet laat. Wat een heerlijke morgenWat aardig van u om eerst hier te komen." ,,Het lag in mijn weg", zei hij. -Greta maakte aanstalten om in te stappen en keek toen naar Lorrie. ,,Mag mijn zusje misscbien voorin, lord Kendale; ze heeft er een hekel aan om ach terin te -zitten." Zeker", zei hiji koel en hij sitak zijn hand uit om haar te h-elpen. Maar Lorrie stapte in, zonder dte aange- bod-en hulp. Lord Kendale s-tantte. Lorrie keek om vanaf haar plaatsje en gaf een zucht van. verlichtinig en voldoening; ze had1 haar zin ig-ekregen en was dus in een uitstekend humieur. Maar toen ze opkeek ■niaar zijn knap gelaat, deed hij alsof ze lucht was; lord1 Kendale scheen zo-oveel aamdlacht aan den weg te moet-en besteden, dat hij zich van haar tegenwoo-rdigh-eid niet beiwust was. Zij wachtte even, maar hiji maakte geen en- kele opmerking; toen ze-i ze: ,,Wiat een heerlijke morgen. Precies een dag om races te ho-udten!" ,,Ja," zei hij k-ortaf, terwijl hij vermeed haar aan te zien. ,,Ik h-ou-d niet van regen bij zoo'n gelegen heid," ging ze v-oor, niet afgesehrikt door zijn stugheid; ..iedtere-en wiordt dan nat en brom- rusrig en je he-derft je kleor-en maar." ,,Ja," zei hjj weer. ■Ze keek vragend maar hem op en haar Hoe spoediger U er Kloosterbalsem op doet, hoe beter! winterteenen, winterhielen, winterhanden ontstaan, doordat er vergiften zich hebben vastgezet in Uw weefsels. Deze schadelijke stoffen prikkelen van binnenuit Uw huid. Deze wordt rood, jeukt, zwelt en gaat open. Neem 's-avonds een heet voetbad en doe dan een verband met Kloosterbalsem erop. Dadelijk verdwijnt de jeuk. Doe er ook 's-morgens Kloosterbalsem op en verras- send snel zult Ge er vanaf zijn, zelfs als Uw winterteenen al zijn open gegaan. i Onovertroffen als huidgenezend middel bij gesprongen handen, kloven, schrale huid. Per pot van 25 Gram f 0.621/2, pot van 50 Gram f 1.04 Ingez. Med. de voortbrengselen van onze medeburgers on- dermijnt. Typeerenid hiervoor is de slagzin ,,Koopt toch uit den vreemde niet, wat het eigen land U biedt". Deze taak is zoo moeilijk om verschillende redenen. Een van die redenen ligt in het feit, dat wij Nederlanders nu eenmaal van nature geneogd zijn groote, ja overgroote, waardee- ring te hebben voor allies, wat uit den vreem de komt. Als onvermijdelijke keerzijde hiervan openbaart zich een teikort aan vertrouwen in het eigene. Een tweede moeilijkheid is, dat onize bood schap zich tot vele groepen dient te rich- ten, groepen, die alle op haar eigen wiijze toe- gesproken dienen te worden. Het zijn niet alleen de uiteindelijke verbruikers in al hun schakeenimgen, die wij willen bereiken. Oak de uiterst belangrijke distribuanten, in het bijzomder het winkelbedrijf met zijn gewel- digen invloed op den verbruik-er, dient zrjn onontbeeriijke m-edew-erkinig te -gev-en. Ook de Industrie en de overhead. Al deze groepen roepen wij toe: Voorziet in Uw behoeften toch zooveel als maar eenigszims mogelijk en oeconomisch ver- antwoord is, met producten van Ned-erland- schen arbeid. Toont daardoor U-w nationalon zin; toont daardoor, dat Gij U den voelt met Uw Nederlamdische medeburgers, met den Ne-deriandschen arbeider, den Nederlandschen industrieel, -den Nederlamdsohen iandbouwer. Het zal trouwens ten slotte ook U zelf weer ten igoede komen". De Vereeniging Nederiandseh Fabrikaat" wil naar haar vermogen medewerken om de handen itussohen de verschillende groepen onz-e-r bevolking te v-ersteriken. De handen tusschen den Nederlandschen consument en het 'bedrijfsleven, de ba-n-den tus-schcn di-stri- bua.nt -en producent. Op- die wij-ze werkt zij mede aan de bevordering van de eemheid van ons volk, een eemheid, die in deze tijden, ge zien wat er ook op oeconomisch gebied om ons heen geschiedt, meer dan ooit nood zakelijk is. De oproep van H. M. dte Kondnigin zal dan ook zeker niet te vergeefs tot one zrjn ge- oogen zwierven van hem weg: ze tuiurde naar den -grond. Hij was d-us boos en van plan om aldoor ko-ppig te blijven! Zou ze vrede met hem sduiten, haar excuses aanibieden en de zaak uit de wer-eld h-elpen Dat zou zeker het beste zijn, maar Lorrie's trots kon er niet toe komen, nog niet. Ze dteed nog een poging. ,,'Uw paard wint zeker, hte?" vroeg ze vrien- delijk. ,,Ik weet het niet." Zijn hart verzachtte; hij zou het liefst zich met een glimlach tot haar wenden, haar ver- geven teneimde zic-h te verlustigen in den zonneschijn van haar tegenwoordllghei-d en van zijn dag genieten, maar hij was ook tro-tsch en hij besloo-t nog niet toe te geven. „,Ik belo-ofde pap® dat ik niet zou wedden; maar wed'den om han-dsch-oenen is niet echt wedden, wel?" ,,Ik weet het niet." Het bloed vloog haar naar de warngen. ,,U schijnt vamnorgen buitengewiO'On onwetend'te zijn," zei ze eenigsizin® gebelgd.. „Niet meer dan an'ders, juffrouw Latimer. Ik ben maar een eenvoudige jongen en ge- makkelijk vo-or -dten gek te h-o-udlen, vindt u niet ,,Ik weet het niet," antwo-ordde ze op pre cies denzel-fd'en toon als hij had gesproken. „0, ik meende, dat u hot wel wist. Maar het hindert niet." „iZe-ker niet," stemdte zij agressief toe. ,,Mjj kan het tenminste niets schelen." „JuSt.'" Ee-n oogenblik zwegen ze. Zij keek ko-ppig vo-c-r zich- uit. Dan werd het verlangen om te praten haar te machtig. ,,Ik wees, dat we u veel last veroanzaken, lord1 Kendiale. U zult het vandaa-g wel druk hebben en meer dan geno-eg te doen hebben om nog een wagenvracht menschen rond te rijden ook." ,Dank u, het is gsen moeite," zei hij, ter wijl hij nog steeds vermeed naar het gezichtje te kijken, d!at hij zoo zeer verlangde aan te ziten. ,,Het is he-el beleefd van u dat te zeggen. Nu ik er over nadte-nk, vdnid' ik, diat wij eugen- lijk niet zoo'n misbruik van uw goediheid had- d;n mo-gen maken." Geen antwoord. (Wo-rdit vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5