Een lief Koningskind werd geboren BEATRIX de gelukbrengende M illllilllllfiii ilSflll i 31 Januari, een hoogtijdag voor de Koninklijke Familie en voor het Nederlandsche Volk. Prinses Beatrix, de jonge loot aan den ouden Oranjestam, viert Haar eersten ver- jaardag. En dat feest vieren wij in gedachten met het Prinselijk Paar en de beide Grootmoeders. Het gejubel in de harten der Nederlanders begeleidt de feestvreugde in het witte sprookjes- paleis te Soestdijk, waar het jonge leven onbezorgd speelt in zijn box. Moge Haar pad door de zon beschenen worden en het leed des levens zoo veel mogelijk voorbijgaan aan deze ge- liefde Oranjetelg - dat is de innigste wensch van iederen Nederlander, onverschillig van welken rang, stand of overtuiging. DE SYMBOLIEK VAN EEN DATUM. illftiplfi i 1 tilm lii!||l Iteerland's populairsie hahy m jaar oud De wieg, waarin ons Prinsesje, het grootste gedeelte van haar onyingd door liefderijke zorgen en toewijding, eerste levensjaar heeft mogen doorbrengen. Klokken beieren over Nederland, Sen en vjjftig maal heeft het kanon gedreund er is een koningskind geboren. Prinses Juliana heeft het leven geschonken aan een welvarende dochter. De spanning, die alom heerschte, was plotseling verbroken en in enkele oogenblikken bruiste de feest- vreugde op. De blijde verwachting, maanden lang gekoesterd, is vervuld. De vlaggen, die men zoolang gereed heeft gehou- den, kunnen worden uitgestoken. Het Baarnsche Badhotel, waar de joumalisten uit binnen- en buitenland hun intrek heb- ben genomen, is in rep en roer. De telex heeft het eerste bericht gegeven, de tele- foontoestellen rinkelen aan een stuk door, er worden meer telegrammen aangeboden dan men in staat is te verwerken. De trans- pceanische telegraafkabels staan onder hoogspanning. Een bonte feestsluier van oranje, rood, wit en blauw waait over de lage landen. Niet alleen in Nederland, maar ook in de Overzeesche gewesten, in Insulinde, in $uriname en Curasao. Het wonder der radiotelegrafie heeft binnen enkele minu- ten het heugelijke nieuws over de geheele wereld verspreid. Alom weerklinkt feest- rumoer, men zingt en danst op straathet is een nationale feestdag. Heel Nederland voelt zich verbonden, gelijk de leden van een groot gezin en is gelukkig. De gedach- ten van alien richten zich op het witte paleis in Soestdijk, waar het jonge leven sluimert in de onmiddellijke nabijheid van de gelukkige Moeder. Herauten in historische kleedij gaan recht Neerland's „popu- lairste baby" mag noe- men, veroverde stormen- derhand het hart der Nederlanders. Een ieder bedacht een naam in die eerste dagen. Zou het genoemd worden naar de Grootmoeder: Wilhel- mina? Of naar de Over- grootmoeder: Emma? Vele gissingen, evenzoovele ver- gissingen. Tot het oogen- blik, dat Prins Bernhard zich naar het Baarnsche stadhuis begaf om Zijn Dochter aan te geven bij den Burgerlijken Stand. Toen bleek, dat zij Bea trix genoemd was, of vol- uit Beatrix Wilhelmina Armgard, met dien ver- stande dat zij bij een eventueele troonsopvol- ging het recht zai hebben Het paleis, waarop aller oogen gericht warqp gedurende de maand Januari van het jaar 1938. Hier werd Prinses Beatrix geboren. LinksPrins Bernhard met Ztfn eersteling op de armen. rond om het blijde nieuws op de traditioneele wijze met trompetgeschal den volke kond te doen. Een nieuwe loot is ontsproten aan den alouden Oranje- boom. En daarover uiten de Nederlanders op spon- tane wijze him vreugde. Een jaar is verstreken sinds dien heugelijken dag waarop het Nederland sche volk zoo hartelijk, zoo ongekend spontaan, het prinsesje welkom heette het eerste levensjaar van de jonge Oranjetelg. Er gebeurde veel in dat jaar. Stormen gingen over Nederland, maar wij voelden ons ge lukkig, want wij werden ons weer bewust van het onschatbare bezit, dat wij in de Koninklijke Familie hebben. Beatrix, die men met den naam Wilhelmina te voeren. Op 31 Januari, na weken van spanning, werd zij geboren. Is het niet merkwaardig, dat juist de laatste dag van de maand haar eerste levensdag moest zyn Zoo is het ook vroeger gegaan. Koningin Wilhel mina werd geboren in het laatst van Augustus, Prinses Juliana op den laatsten dag van April. En zoo ook Beatrix. Er ligt in deze geboortedata een ongewilde sym- boliek verscholen. Het bewind van Konin- j gin Wilhelmina is nu reeds sedert veertig jaren zegenrijk geweest voor ons volk, Prinses Juliana heeft zich bemind weten te maken, hoe zal het Beatrix gaan In zooverre is toen met de traditie ge- broken, dat de Ouders Hun kind een naam gaven met een schoone beteekenis en wel- luidend van klank. Eenig verband tusschen een oudere Oranjetelg, die namelijk ge- leefd heeft in de twaalfde eeuw, en door genealogen terstond naar voren werd ge- bracht en de benaming van onze kleine prinses, bestaat niet in het minst. Het geschiedt zoo zelden, dat een Koningskind den naam krijgt, die men hem graag had toegedacht. De traditie speelt hier een De gelukkige Moeder met Haar kind. werd met een oude gewoonte, juichte het Nederlandsche volk van harte deze zinrijke naamgeving toe. Onwillekeurig zijn wij geneigd te hechten aan deze dubbele sym- boliek een datum en een naam. Men wreef zich de oogen uitstond het er werkelijk Beatrix, de gelukbren gende. En hoe is reeds nu, na het eerste levensjaar, de wensch bij het geven van dezen symbolischen naam in vervulling gegaan! In dien zin heeft Beatrix, zoo klein als zij nog is, veel bijgedragen tot het bewuster worden van het nationale gevoel. De band tusschen het Huis van Oranje en het volk van Nederland werd hechter en hechter. Hoe hebben wij uitgezien naar de eerste foto'sl Prins Bernhard maakte ze zelf en zij prijkten in alle bladen, van groot tot klein. Zoo zyn regelmatig foto's van de jonge Ouanjetelg verschenen en op die wijze zijn wij er getuige van hoe voor- spoedig ons koningskind opgroeit. DE DOOP IN DE GROOTE KERK. H6t evenement in dit jonge leven, de groote gebeurtenis, was wel de doop, die den twaalfden Mei in de St. Jacobskerk te 's-Gravenhage verricht werd. Duizenden menschen waren naar de Residentie ge- stroomd om getuige te zijn van den stoet, die zich naar de plechtigheid begaf. Immers het was de eerste maal dat men de kleine Prinses in werkelijkheid te zien kreeg en velen hebben die gelegenheid niet onbenut laten voorbijgaan. In de Gouden Koets hebben zij Haar gezien, op de armen van een stralende Moeder. Slechts betrekkelijk weinigen was het gegeven in de kerk te mogen vertoeven en den dienst bij te wonen. Maar door het wonder van de radio hebben de duizenden luisteraars den dienst, geleid door Ds. Welter en Ds. Blauwendraad, kunnen vol- gen. Voor de zooveelste maal in den loop van vier eeuwen waren de grauwe muren en de massieve pilaren van dit trotsche kerkgebouw getuige van een vorstelijke dooppechtigheid. Ruim een jaar nadat op dezelfde plaats met grooten luister het kerkelijk huwelijk tusschen Prinses Juliana en Prins Bernhard was voltrokken, werd hier Hun eersteling ten doop gehouden. Toen hebben wij voor het eerst de kraai- geluidjes van de kleine Beatrix gehoord. Vooral de moeders onder de honderd- duizenden luisteraars zullen geroerd zijn door dit argelooze kindergeluid, dat weer- klonk tusschen de aangrijpende woorden der predikanten en de indrukwekkende tonen van het orgel. Bij die gelegenheid hebben wij Beatrix voor het eerst kunnen zien en hooren. Nadien zijn wij regelmatig op de hoogte gehouden door de persfoto's. Beatrix, een baby als duizend anderen, werd de „baby der babies". Wij kunnen ons het Prinselijk gezin moeilijk meer denken zonder dit zonnekind, dat zooveel vreugde en blijheid in de Koninklijke Familie heeft gebracht. Wij hopen van harte, dat Zij ook in de volgende jaren van haar leven even voorspoedig moge opgroeien als dit eerste jaar. groote rol en te meer daar hier gebroken In het paleis te Soestdijk speelt onbezorgd de kleine Beatrix in Haar box.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 4