Kuidonzuiverheden, vetwormpjes, pukkels en uitslaa Gemengde Berichten Landbowberichten HET VERLOOP DER WEDSTRIJDEN. Eerste Klasse. RECHTSZAKEN. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. WEERBERICHT. 3e klasse B. Goes 2Zeelandia 2 Middelburg 2Burgh EMMDe Zeeuwen 2 Eiland BoysVlissingen 2 Temeuzen 2tG-oesche Boys Vlissingen 2 Burgh Eiland Boys Middelburg 2 Temeuzen 2 De Zeeuwen 2 EMM Goes 2 Goesche Boys Zeelandia 2 2> 2—2 1- afg 7- gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. 12 11 1 23 4610 14 8 3 3 19 34—22 11 7 2 2 16 31—13 14 6 4 4 16 33—26 1-1 6 2 3 14 37—17 14 <5 -2 7 12 32—39 14 4 2 8 10 2-245 12 2 3 7 7 16—30 11 1 2 8 4 15—40 12 1 1 10 3 1741 le klasse afd V. Leeuwarden H-eerenveen HSCEVC Be Quick—GVAV AchillesVelocitas VeendiamSne-ek Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C. BKVVRia PhilippineS V O Honteniss'eTemeuzen 3 Tern. Boys 2—Sluiskil 2 2e klasse B BKVV 2—Ria 2 iHontenisse 3Temeuzen 4 SVO 2Sluiskil 3 Axel 3Hontenisse 2 Corn Boys 2Hoek 2—1 6—1 3—2 5—1 1—2 5—3 0—0 1—1 3—4 41 1—3 3—2 3—1 34 verdiwijnen door de huidzuiverende, huid-voedende en huidverfraaiende Purol. Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogfaten. Ingez. Med. De dag van gisteren bracht voor NOAD wederom een ned'erlaag. Dit is nu reeds de derde achtere-envolgende maal, dat deze club zich met een dlergelijk resultaat tevreden moest stellen, waardoor zij m-omenteel tot de zevendle plaats in de ranglijs-t is afgezakt en zich nu gevoegelijk wel elke illusie k-an ont- zeggen. De club, die haar thans de punten weer ontfutselde, was LO-NGA, dat met 1—2 de oveniwinndng behaalde. Zooals verwacht, behaalde in den strijd MjVVBleijerheide die thuisclub de overwin ding, maar toch was deze ni-et zoo overtuigend, want het heeft er gespannien en bij het einde was het aan MVTV gelukt, juist een doelpunt meer te fabriceeren dan haar tegenpartij 3 2)De punten waren echter binnen en dit is het voomaamcte, te meer, als men nog een kansje heeft op den titel. Juliana en BSV zijn twee pioegen, die .niets te winnen en ook niets te verliezen hebben en zoo gaat het bij dergelijke wed-strijden in hoofdzaak slechts orn het spel. Dit is ten- slotte in dten uitslag ook tot uiting gekomen want met 33 deelde men de punten. Wi-lLem II, dat vorige week met een zeer verjongd elftal een groote overwinning be haalde, ging thans op denizelfden weg voort en het gelukte haar om BVV in eigen huiis te doen sneuvelen. De score was nu niet zoo daverend. maar 02 mag tegen bet gerou- tineerd'e BW toch ook een mooi resultaat worden genoemd. 'De vijfd'e wedstrijd in die le klasse was wel de belangrijkste, n.l. EindhovenMAC. Be haalde Eindhoven de overwinning, dten was deze ploeg zoo goed als zeker kampioen; ver- ov-erde daartegenover NAC de p-unten, dan stonden deze pioegen gelijik aan d;e leiding. Begrijpelij.k was er voor deze ontmoetihg, ook van NAC-izij-de, zeer groote belangstelling. Het is een spannende, en ook, ondanks de zenuwen, bo-eiende partij geweest, waarbij de verdedigingen vrijwel gedu-rende dten geheelen strijd1 de zaak beheerschten. Ondanks alle aanmoedigingenj en pogingen gelukte het aan geen van beidte partijen een d-oeipunt te mak-an, wat ook d:e verhouding volkomen weergaf. Door dezen uitslag heeft Eind hoven haar 2 punten voorsprong behoudlen, maar blijft NAC natuurlijk nog volkomen in de running. Tweede Klasse. De plaatselijke ontmoetihg BredaDe Ba- ronde ednddgde in een groote overwinning (37) voor de laatste club. O.d. is het lot van Breda volkomen bezegeld1, want het wil er bij ons niet in, dat deze ploeg, met nog slechts dirie te spelen wedstrijiden voor den boeg, den dans nog zal on-ts-pringen. Schreven wij vorige week dat de ontmoe- tingen tusschen de Vlissingsche en Mid-del- burgsche clubs steed's spannend 'zijh, het groenwitte Middelburg heeft dit in haar strijd tegen De Zeeuwen ook ondtervonden, want zij moest zich tenslotte met een gelijk spel te vreden stellen (22), waardoor zij een kost- baar punitje verspeeld'e. Gelukkig voor haar gelukte het ook aan RBC niet om de overwinning te behalen en hier was het de overgelukkdge Goesche ploeg, die een gelijk spel uit het vuur sleepte (11). Goes heeft thans vier punten meer dan Bred'a, maar heeft vender ook nog twee wed- strijden minder gespeeld, zo-od'at het zoo goed als vaststaand is, d'at Goes1 wederom den dans zal on-tspringen en dat de gasten na zwaren strijd toch nog met de eer der overwinning zijn gaan strijken, is ho-ofdzakelijk te wijten aan het falen van dte voorhoede der Boys in dte eerste helft, toen zij met een stormwind in den rug speelden. Had de thuisclub in deze peniode de gebo-den kansen beter weten te benutten, het had1 er voor Breskens nog bedenkelijk uit kunnen zien. IWanmeer de scheidlsrechter laat tossen is de aanvoerder dter thuisclub de gelukkigste en verkiest den stevigen wind in den rug. Met dezen als bondgenoot weten die Boys al sposdig het spel naar de Breskens-helft te verplaatsen en geruimen tijdi moet die ver- dsdiging d'er gasten zich geduciht inspannen om de aanvallen der Boys te keeren. Eenige corners op het Breskens-doel leveren niets op. Wanneer de gasten zich dan eenigszins weten las te werken, k-o-mt hun voorhoede gevaarlijk opzetten en na 15 minuten hun eerste comer af te dwingen, welke evenwel ook geen resul taat oplevert. Als de Boys wederom in goede slagord'e op het Breskenis-doel afsttevenien, as het een dter achterspelers, die juist buiten de beruchte zone hands maakt. De vrije schop wordt door Leunis over het doel gekoigeid. Nadat dan nog eenige coirners op het doeil dler gasten zijn genomen weet de Vries uit een scrimmage den bal te bemachtigen en na zich vrijgespeeld' te hebben. eeni goed geiicht schot .in te zenden, waarmede hij de Boys de lei-ding bezorgt, 10. De vreugde over dit succes is echter van korten duur, want reed's na enkele minuten weten -die gasten een corner te forc-eeren. Als d'eze goed voor doel wordt geplaatst, is het d-e midhalf die op fraaie wdjize dten gelijkmaker in het doe! kopt, 11. (Hierdoor worden de gasten blijkbaar ge- inspire-erd'. Hun aanvallen volgen elkaar sneller op en de verdediging dter thuisclub heeft nu menigen ilastigen aanval af te slaam. Als bij een dezer aanvallen de geheele ver- dlediging der thuisclub den bal mist, weet de midvoior van Breskens d-aa-r een dankbaar ge- bruik van te maken en voor de -tweedie maal de Terneuzensche dioelman het nakijken te geven, 12. iWlarmieer de Boys het spel dan weer weten te verplaatsen, ontkomt het Breskens-doel eenige malen op gelukkiige wijze aan door- boring. Eenmaal zelfs, als de bal reeds den d'oelman is gepasseerd, weet de linksback deze op het juiste moment nog van de dtoeliijn te trappen. Elen dioor dte Jonge goed genomen vrij.en trap wordt door den Breskens-doelman op fraaie wijze gestopt. Ko-rt hierop is het rust. Na de hervatting zijn de eerste aanvallen v-oor de gasten, do-ch erg gevaarlijk zijn deze niet, waardoor d'e verdediging dter Boys zich weet te handlhaven. Langzamerhand weet de thuisclub zich aan den druk te ontworstelen en het is nu vooral him voorhoede, die veel beter speelt dan in- de eerste helft. Eenige malen achtereen krijgt de Breskens-doelman lastige schoten te stoppen, wat be-m echter goed afgaat. Ate dan de igas-ten het de v-erdediging' der Boys even lastig hebben ge- miaakt, k-omt de thuisclub andermaal opzet ten. Leunis omspeelt han-dig den rechtsback van Breskens en besluit met een hard schot in den hoek, waamaar de keeper slechts het nakijken heeft, 22. Dit wordt dten gasten blijkbaar te bar. Vol vuur go-oiem zij, zich thans in den strijd en door dit enthousiasme gesteund, weten zij op- nieuw het spel naar de helft der thuisclub te diirigeeren. Een vliegend- schot van den Bres- kens-rechtshalf -had beter -lot verdi-ent, doch ke-tste van de lat het veld weer in, Dit is evenwel maar u-it-stel van execu-tie, want even later is het de imidlhiaif, die van verren af- stand een formidabel schot inzendt, hetwelk over de vuisten van den d'oelman der Boys -in het net belandt, 23. (Nog eenigen tijd weten de gasten het doel der Boys te belagen. Bij een algemeen op- dirinig-en van Breskens is het haar linksbinnen die de score vergro-o-t, 24. De Boys geven zich evenwel nog niet ge wonnen, ofschoon eenige spelers duidelij-k teek-enen nan verm-o-eidheid geven. Na eenige vergeefsche pogingen gelukt het hen no-g den achterstand- te verkleinen. Als Leunis een go-edis pass van zijn rechitsbuiten krijgt, om speelt hij de verdediging en weet den dioel man te v-erschalke-n, 43. Vermeld dient nog te worden, dat Breskens k-ort voor het einidie nog een strafsc-hop te ne-rnen krijgt, wegens duwen in den rug, welke door haar miidfv-odr -op een der palen wordt gescboten. Als d'an na eenigen tijd' de scheids- reoht-er voor de laatste maal fluit in dezen wedstrijid1, hebben -de B-oys een ze-er eerv-olle nederlaag geleden. steeds meer enthousiasme gaat spelen, een paar hoekischoppen te forceeren en opnieuw hadd-en zij bij.na succes. Overigens was en bl-eef Axel voor de pauze sterk in de meer- d-erheid. Rust 00. Waar de Axelaars den roep hebben veel beter tegen, dan met den wind te kunnen spelen verwachtten wij in de tweede speel- helft die voorspeldte serie doelpunten. Do-ch al dadelijk bleken d'e gasth-eeren daar anders over te denke-n. Dank zij het harde en stugge werken der Hulstenaars wo-rd-en nu talrijk-e bezoeken aan Diel-eman gebracht, doch de thuisclgb heeft een aanvalslinie, die zoo mo- gelijk nog improduotiever is d'an de Oranje- aan-val. Reeds is een half uur van de tweede helft verstreken, als -een Axelsche aanval d'e blauw-g-ele verdediging overrompelt; de bal springt echter van de bovenlat te-rug in't veld en nu isi het Bd-egel, welke fraai doelpunt m-aar Koster had een overtredling -ontdekt doord'at deze spelter niet aan het spel deel- nemend, naar zijn opvatting, nu wel terdege in overt reding kwam vanwege het zich in buiit-enspelp'Ositii-e bevinden, vdbr het eerst tegen de palen gek-ogeld-e schot. Ook dit doelpunt wo-rdt, even-als een vijf minuten later door iKoekkcek opnieuw ge-maakte fraaie goal, ongeldig verkiaard. .Dit blij-kt te Ax-elaars dani-g te deprimeeren en de thuis club ontwikkeld e-en steeds grooter elan en energie. Onder deze spanning en em-otie's nadert het ednde. ..Axel" heeft blijkbaar tot dtevies ,,nu of no-oit" en ,,Hulst" is blijkbaar het ,,Polen is- nog -niet verloren" met 'n variant op zichzelf aan het in toiepassing brengen. Ond'er deze spanning verstrijikt de tijd en ter elfder ure, een 3-tai minuten v-oor het einde, gelukt bet den spil D-en Doelder, met een wel- geri-chten schuiver het winnenden -doelpunt te scoren 01. Kort daama klinkt het eind- signaal. -Zoo was deze zwaarbevochten zege, een der lastigste wedstrijden die onze stadgeno-o- te-n in deze competitie tot dusvar speeld-e-n. De kan-ton-rechter te Middelburg heeft ver- oor-deeld wegens verkeersoverttreding p. -a., v. -d. B„ te Vogelwaarde, tot 3 boete subs' 3 dagen hechtends. Nog wend- veroordeeld wegens het met een vaiartuig zoo in een Rijiksklanaal gaan liggen, dat -de in- en doorvaart wordt belemmerd' E. M. de B., te Hontenisse tot f 5 boete of 5 dagen hetehtenis. Zaterdteigmorgen was op het Feijenoord- e-tiablissem-ent aan die Piekstraat te Rotter dam d'e 29-jarige kolenhandelaar 'H. Roelofs bezig met het overladen van- kolen, De man geraakte plotselin-g te water en verdween in de d-iepte. De rivierpolitde he-eft terstomd een be-gm gemaakt met d-reggen, doch het Ink is nog niet opgtehaald. DROEVIG OIN)GELUK MET EEN GEWEER. Uit Den Helder wo-rdt gemeld Toen Zaterdagmidld-ag de on-geveer 45- jari-ge R. No-ot, veeh-ouder, wonend-e aan den Rij-ksweg in de Koegras, in, gezelschap van zijn 7-jarig zoon-tje op zijn -erf op jacht was naar een bunzing, -ging op eens het geladen geweer af. De lading hagel kwam in het hchaam van het kind terecht. In hoogst ernstigen toestand werd de j-ongen m-et een brancard van het vUegkamp D-e Kooy naar het St. Liduina ziek-enhuis in Den Helder overgebracht, Wiaar t-erst-ond een operatie werd verricht. Dit mocht echter met meer bat-en. Korten tijd later is de j-ongen over- led'en. IJzendijkeOostburg. 12. Deze uitslag is ons waarldjk tegeingevall-en, want wij hadden van IJzenidijike beslist meer verwacht, daar deze ploeg op -eigen terrein- toch moeilijik te overwiinnen is. Het is dus voor Oostburg een mooi resultaat en hoewe-1 ZeelandiaROS heeft ge-en uitslag gekr-e- de overwi-nning zoo klein mogelijk mag wor d-en genoemd -de punten zijn binnen, waardoor zij e-en plaats in de namglijst stijgt. gen aoo-als verwacht. Algemeen gaf men Zeelandia de beste kansen, maar het Hep anders, -want de overwinning kwam aan de Souburgers, die met 23 wonnen. Derde Klasse In deze klasse vo-nd de wedstrijd Sluiskil Temeuzen, wegens terreinafkeuring, geen d'oo-rgang. HooldplaatBieri.iet. 41. Het schijnt d-at Ho-ofdplaat t-egen Temeu zen -toch wel e-en bijizo-ndere sl-echte -d'ag heeft gehad, want na haar groote overwinning, vorige week behaald o-p Hulst hiield zij gister het toch niet slecht spelende Ri-srvllet met mooie cijfers er. onder. Met 41 behaalden de Hoofdplatenaars de 'overwinning. Zij be- kleeden nog wel dezelf-de plaats in de rang lijst, maar men begin-t zich toch m-eer van de ondterste groep af t-e scheiden. Terneuzensche BoysBreskens 34. Breskens, een der kampi-oenscandid'aten, was gister op bezoek aan dte M-offenschans, om den strijd aan te binden tegen den Ben jamin in deze klasse. Heel wat vo-etballief- hebbers hebben den snerpenden wind ge-trot- seerd om van dezen wedstrijd getuige te zijn en waar er d'en laatsten tijd heel wat te doen is geweest over Breskens, ging uiteraard1 de meeste belangstelling naar haar uit. Opge- merkt dient echter te worden, dat er van on- behoorlijik spel geen sprake was, waarto-e tro-uwens scheidsrecht-er Boogaart, uit Vlis singen, ook niet veal gelegenheid gaf, daar hij de teugels strak in handen hield en dezen wetJstrijd op verdienstelijike wijze 1-eidde. Was algemeen de verwachtnn'g, dat Bres kens niet vee-1 moeite zo-u hebben met de Boys, het is evenwel geheel anders uitgeloo- HulstAxel 01. De scih-oen zat gisteren niet aan het Axel sche been en het feit dat -onze stadgeno-oten d-e wetens-chap bezaten een elftal voor zich te krijgen, dat slechts een schad'uw m-eer was van de oud'e „groot-e Hulsters-che", zoo-dlat d-e'ze uitwedstrijd als een „zacht eitje" be- schouwd werd, hie-ef-t daar wel toe bij.gedragen. De gasten miisten Gans, t-erwijl de ontvangen- de club a.-h.w. ge-d-.ecimee.rd is, wegens het ge- mis van d-e meeste harer bes-te vroeg-e-re spe lers, dlie dezen middlag w-ederom in d-e nabije Vlaamsch-e fceem-den, in een belangrijk treffen ,,geroepen" waren uit te komem De le-iding berust in d-e beproefde handen van d-en heer P. Kost-er uit Go-es, die te 2 ure liet tossen. ,,Axel" heeft v-oor de pauze het p-rofijt van den we-inig hetrouwbaren schuindwars over het veld staandten wind. Direct wordt -hot spel naar dte Hulster- helft gebracht en er ontstaat een ware b-e- legering van de veste der blau-w-g-elen, waar- uit een g-root veldteverwicht d-er gasten blijkt. Al spoedd-g forceert ,,Axel" een comer, die ni-ets oplevert. Koster plaatst (te.n de bal fraai voor en Verhels-t sco-ort on-houdbaar den bal in-eens k-eurig inschietend, maar Koster heeft it-erecht een buitens-pelover-treding ge- oonstate-erd. M-eerdere comers op het Hul- ster doel volgen, even-wel zonder succes. Bij Axel ram-melt het geduch-t in h-aar voor hoede, terwiji d-e Hulstenaren met een onge- kend-e geestdrift iede-re st-ro-ok grorad's sc-hij- n-en te verded-igen. Etenmaal had een Hulster- sche aanval bijna succes, doch Dieleman werp zich als een tijger op zij-n pro-oi en letourneert het ledfer naar de a.ndere zijd-e. Sl-echt gerichte schoten en degelijk werk van d'e blauwgele verdedaging, waarin Kramers onder de lat wel d-e grootste uit'blinker was, verijdelen i-edere Axelsche po-ging tot s-coren. pen. Het was een strijd m-et gelijk-e kansen Nogmaals gelukt h-e-t de thuisclub, die met Temeuzen 2Goesche Boys. 73. Het tweede elftal v-an Temeuzen had een rustperio-d-e van 7 weken ac-ht-er dten rug zoo- dat het wel trof, dat zij tegen- een d-er zwakke zusjes m-oest uitkomen, te-meer waar zij moest versc-hijnen m-et 2 invall-e-rs. De wedstrijd stond onder leiding van den heer Van Heese uit Bergen op Zoom. Hoe- we de toss door T-ern-euzen geraden werd, had dit geen betee-kenis in ver-band met de wi'nd- ri-chting, -die d-wars over het veld was. De eerste uitva-1 -komt van de zij-d'e der gasten doch Dooms weet zijn ge-bied te zuiveren en bet is Terneuzen, dat een bezoek aan het d-oel der tegenstanders brengt, waarbij de links- half Kiel onh-o-udbaar we-et te doelpunten. Als het spel ongeveer 20 min-uit-en aan den- gang- is verlaat de linksbuiten Verhage het veld en wordt vervamgen door De Me-ester. Bij een opbrengen van den bal sn-elt Ringei- berg er me d'e n-aar vo ren, plaatst zeer goed voor het doel, doch P. Verhage schiet over het doel been. Hoewed Temeuzen- sterker is, weet de aohterhoede der gasten door snel in- grijpen de aanvallen af te slaan. Ook bij Temeuzen is- de achterh-oede de meerdere van d-e aanvalslinie dter Goesche Boys, ofscho-on Dooms daarb-ij noig al eens te pas moet komen. Nadat aan Temeuzen een h-oekschop is toegekend, komt de mst zonder dat er verd-er is gedoelp-un-t. t Nauwelijks is het spel h-ervat of Terneu-zen krijgt wederom e-en h-oeksehop te nemen, het welk doo-r de midden half van Temeuzen in ee-n doelpunt wordt ■omgazet 20. Temeu zen word-t zienderoogen sterker en eenige blijven zonder resultaat. Als de verdediging der gasten '-n alge-meenen aanval heeft te ver- werken, weet -die linik-saohterspeler van Temeu zen nummer 3 te plaafcsen, -kort daarop-ligt naunmer 4 in t net. Dam hebben de Boys-suc- ces -ate hun rechit-sbinnen het eerste tegen- punt scoort 41. Nauwelijks van -den schrik bekom-en weet de mid-denvoor der gasten vian een fout der verdediging te profiteeren en de stand is 42. D-e -doelpunten -blijken goedkoop te zij-n wan-t er is nog geen mimuiut vers-treken of Temeuzen vergroot -den voorsprong tot 52, waarop Kouwijzer er voor alle ze-kerheid maar 62 van maakt. Dan moet Dooms tot tweemaal -toe reddend optreden. Ate Temeu zen wederom een hoekschop krijgt toege-wezen, slaat de linksaohterspeler der Boys den goed geplaats-tein bal met de han-d weg, waarop de boete volgt met -een strafs-chop, die wordt benut, zood-at de -stand 72 is- gewonden. No-g- m-aials komt er een wij-ziging in den stand1 ate de verdediging van Terneuzen het wat te kaim cpva-t -en -de reteh-tsbinnem der gas-ten hiervan -profiteert zoodat -de stan-4 73 wordt. Dan is ih-et af-geloop-en en kondigt vrij spoe- di-g daarop de soheidsre-chter het ein-de aan. Zeeuwsche Voetbalbond. Eerste kl-a-sse C. BKVV is er in geslaag-d een lastigen tegen- stander van zich af te hou-den door m-et 53 van Ria te winnen, wel-ke punten d-ubbel wei- kom zul-len zijn, nu het -aan het derde elftal van Terneuzen gelukt is om aan Hontenisse h-et- eerste puntj-e in dez-e competitie te ont- futse-len1, want -deze strijd -eindigde met e-en gelijk spel 11. Hierdoor te d-e achters-tan-d van BKW op Honrteni-sse tot 1 vermin-derd en belooft het dus extra- te iga-an spannen tu-s- 'sohen dez-e twee kampioe-nscan-d-idiaten. Philip pine slaagd-e er niet in om SVO er onder te hon-den, -hoewei -de gasten ni-et volledig de strij-d m-oes-ten aanbindten. Hi-eru-it volgt dat SVO met een verdeeling -dler punten extra tevre-dien mogen zijn, nu van beid'e zijd-en geen enikel doelpunt werd gemaakt. Het tweede elftal van de Terneuzensche Boys moest op het kantje af de v-lag -strijken voor het reserve- elftal van Sluiskil, diat met 34 wi-s-t te win nen. Bij de rusit was de stand 20 in het voor-d-eel der Boys, idooh dm -de tweede helft toon-de Sluisfci-l 2 zich die meerdere, ofschodh zij s-lechts met 9 spel-ers de kamp moest aan- vaarden. 2e klasse B. iZooals verwacht kon word-en he-eft het reserve elftal van. BKVV niet veel moeite gehad m-e-t hiun collega's van Ria, -die met 41 werden geklopt. D-e overwinning van Temeuzen 4 op Honteniss-e 3 lag ook voor de hand, docih w-ij had-den een grooter vers-chil verwacht d-an de 13 overwinning. S-VO 2 zorgde v-oor een kl'eine ove-rwinning op het dierd-e elftal van Sluiskil -d-at met 3- -2 werd geklopt, ten-gevolge waarvan Sluisikl 3 een plaats naar onder moet opschuiven. Axel 3 verraste met een vrij behoorliijke 31 over- winning op Hontenisse 2, -dla-t nu wel spoed-i-g afs-ta-nid zal moeten -doen van -haar tweede plaats -in -de r-angl-ijist. De reserves van d-e Com Boys kond-en -h-et ni-et -bol'werken tegen Hoek, -alhoewel de 34 n-ederlaag eervol mag genoe-m-d worden. DIRECTEUR VAN MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON VRIJ ERNSTIG GEWOND. Vrij dagmi ddag om half zes is de direct-eur van maatschappelijk hulpbetoon te W-ormer- veer, de heer N. C. Zeul-evoet, toen -hij zich op de fi-e-ts v-an zijn kantoo-r naar huis- begaf, op dien wand-elweg door d'en 33-j-arige we-rk- boze, K. uit Wiormerve-er, die hem achterop fi-etste, met een zwiaar ijizeren voorwerp neer- geslagen. De h-eer Zeul-evoet kreeg eenige vrij emstige wonden aan het ho-ofd en ble-ef bewu-steloos op straat liggen. Op den d-mk-ken verkeersweg kw-amen van alle kanten voorbijgang-ers toelo-open. Een ■genee-sh-eer, die spo-edig aanwez-ig was, bracht den heer Zeul-evoet, nadat d'eze bij kennis was gekomen, met zijn auto naar het gemeente- ziekenhuis, van-waar hij naar zij-n woning kon worden yervoerd'. K., die er van door ging in die richting van het pol-i ti-e-bureauwerd kort na het gebeurdie gegrepen en in arrest ge- steld. Het vo-o-rwerp waarmede de aanslag -is ge- pl'eegd, een groot bre-ekijzer, is in een voor- tuin-tje van een d'er woninge-n in de buurt ge- vonden. K., d'ie sed-ert veertien dagen werk- lo-os was, had een geschil met -het bestuur van de inst-elling voor rnaatsahappelijk hulp betoon over het v-erstrekken van verst-erkende m-iddelen vo-or zijn vrouw, waartoe het be stuur, gezien den korten tijd van w-erkloos- h-ei-d van dien bet-rokkene, nog ni-et meendte te moeten overgaan. U-i-t wraak over d'eze wei- -gering, schijnt -K. zijn -daad te hebben begaan. REVOLVER ONDER DEN NEUS GEHOUDEN. -Een 29-jarige bewoner van de Wilhelmina van Pruisenstraat t-e 's-Gravenhage, die met een luidspreker onder den arm over straat wandelde, zag tot zijn schrik zich plotseling met een revolver bed-reigd. Een 14-jarige jongen uit de Rijklof van -Goensstraat, in ge- zelschap van een paar komuiten, bleek in het bezit van een groot model legenre-vol-ver, waar- med'e hij voorbijgangers trachtte schrik aan te jagen. De man greep d'en jongen -beet en wil-de hem naar h-e-t poUtitebureau over brengen. De jongen wist zich los te rukken, waarop d'e man hem achtema ging. 'Hij slaag- de er ten slott-e in d-en -revolverheld' weer te pakke-n, doch was o-nderweg zijn luid-spr-eker kwij-tgeraakt. Aan 't politiebureau Louise Hennettestr. werd die jongen in verho-or ge nomen en de revolver in beslag gehomen. De j-ongen deelde mede, dat hij de 1-egerrevolver van zij-n vader had gestolen. Aang-ezien de vader geen vergunning tot h-et in het bezit hebben van een vuuirw-ap-en bleek t-e hebben, werd d-oor de politic tegen dten vader pro-ces- v-erbaal opgemaakt, weigens ovar-treding van de Vuurwap-enwetD-e j-ongen is later h-e-en- gezon-den. VIJFTIG DEELGENOOTEN IN DE 100.000 De winnaar van den hoofd-prij-s van onze nationale loterij, heeft niet veel -gelegenheid gehad, van( -zijn goed ge-lu-k te gend-eten. De waars-c-huwin-gen van die politic te Soest, Baarn en Apeldoorn eenige maandien ge-led-en tegen den direoteu-r van het ..Administ-ratie- k-an-toor voor aflosbare waardien-", ook wel ge noemd ,,Nationaal kantoor van staat-spremie- aandeelen-", P. iStehram, thianis wonenidle te Soe-st, den winnaar van de 100.000, hebben te veel fd-e aandacht op zijn persoon gevesti-gd. Geen wonder, d-at h-iji allies -heeft gedlaan om te vermij-den, -dat zij-n naam w-erd genoemd, do-ch de Soe-s-ter politie kw-am er acihter -en- heeft daama -de Am-sterdiaimisoh-e poM'ti-e direct in kennis gesteld! met alls -gevolg e-en bezoek van twee rechercheurs aan het kantoor, dat h-e-t Itet verkocht had, ma-ar dat juist vijf min-uten daarvoor die 85.000 had uitbetaiald. D-e h-oofdprijis is n-u gevallen in een groep van vijftig. Dat wil ni-et ze-gigen-, -d'at er vijftig pensonen zijn. W-an-t men kon -door meer te betalen meer -d-an een aandeel krijgen. Het ,,syndicaiajt" wenk-te o.-a. door het vonmen van groepen van twintig of vijfti-g personen, -die door het beital-en van een vast maandeiij-ks-ch bed-rag -een ja-ar 1-ang b.v. met 'n -be-paalid num mer meespeelde-ni, in de st-aats-loterij, in de Franische loterij en in de iQte-rij viain den B-el- igl-schen Congo. Het kantongerech-t te Apeldoorn heeft den heer S. Vrijidag tot 600 gulden boete veroor deeld of drie maan-den h-echtenis wegens ove-r- treding van -de Loterij-wet. Er -schiijn-en nog heel wat personen te zijn. die meenen op den heer S. voor diverse zaken vord-eringen te hebben. H-e-t ligt voor de hand, id-at zij t-han-s moeite zull-en -doen hu-n gel-d binin-en te krijgen. Het winnen van de hon-derdduizend -i-s ni-et altij-d louter plezi-er. komsten met de staatsdoem-einen een prin,- cipieele -besfesiiing genomen, Drie weken- ge leden maakte id-e Kamer er bezw-aar tegen, dat lolgens de contracten d-e rentmeester dier domeinen de -hoeveelheid en d-e soort van de door -die pac-hters aangewemde bemesting kan voorsch-rijvenvoorts werd bez-wia-ar gemaakt tegen het artikel, -dat de rentmeester be- voegd is aan de pachters, die die voorwaarden overtreden, een -boete van ten hoogsite 500 gul den op te 1-eggen voor elke overtred-ing of na- latigheid. Het eerste bezw-aar los-te zi-oh van- zelf op in het tweede. De Pachtkamer bleef bij -monde van Mr. Ruijgrok echter vol-houdten aan haar eerste bezwaar. Er is, -aMu-s Mr. Ruijgrok, bij d-e contracten, zooals die zijn opges-teld, g-een beroep m-ogel-ij-k en- die mogelijkheid moet er zijn. Besloten werd- daarom, dat de rentmeester aan den Minister zou voorst ellen beroep mogelijk te m-aken en wel bij- de Pachtkamer zelf. De Minisiter heeft hieri-n niet toegestemd. De Pachtkamer heeft dientengevol-ge, overeenkoiAstig -de wet., hedien twee van de contracted nie-tig verkiaard en haar besltesing ten aan-zien van -de andiere contracten aangehou-den tot het Hof te Arnh-em In hooger beroep over d-eze ni-etigver- kl-aring zal hebben besl'ist. Een verdier hooger beroep is niet mogelijk. De Pachtkamer heeft thans- weer 80 pach ters op-geroepen over dezelfde kwestie. De vorige maal, du-s drie weken geleden, waren -het er 170. HET UITWINTEREN DER TARWE. De heer E. Diekhuds te Ol-dehove (Gr.) wijidt in het Grondngsoh Landbouwhlad een artikel aan het -bo vengenoemde ondler werp, waa-riaan het volgen- d-e is ontleen-d'. Na e-r op gewezen te hebben,, -dat vers-chillemide f-aictoren van invloed zijn- op -het uitwinteren, wijat schrijvei' er op, d'at hem ©endigszims -gevaarlijk lijkit aan een- factor, nil. d'e liaagste temperatuuir ee-n -allies oveirheersehenidlen invloed toe te kennen. Seh-rdjvers erva,riingen zijn, dlat j-uiist aan anjdtere f-a-ctorem een mdiss-chien even befliain-girtjke rbl moet word-en toegekend ate aan enkele graden vorst mee-r of -min-dter. Vo'Heidiig-heMstoial've -zullen we een oogenM-ik stil m-oaten staain bij veirschi-lltende theorieen, die omt,rent het -doodv-riiezen zijn- gelan-ceerd. Aan de ouidls-te theorde van het z.-g. opvriezen waarbij door het uitzettem van den grond een me-cha- ni-sch-e beB-chadoging van het worteisteiteel zou plaats he-bben, kan i-k ni-et -dan e-en geringe wiaardte toe- kenmien. In -den strengen winter van 1908/09 toch fa mij -gebl-eken, dlat van een zeer wdmtervaisit ras, als iinidter-tijd idle Mamsholt's wiiitte idikkop n was, som- mige planten totaal wajren opgevronen en toteh goed gezo-n-d -door den winter -kwamen, terwiji van een op hetzelfdte perceel gezaaide Wilh-teimiinafcarwe, bij vei- scheidene planten van een opvriezen niets vied te bes-peiuren en ze toch volkomen dood bleken te zjrjn. Van meer gewicht dan -het opvriezen voor het afste-rv-en -der plianten moet dan ook beschouwd wordten de t'heorie, w-aarbij dte planten ten gronde gaan, -doondiat bij vorst -ijbvormiing buiten om de oellen pliaats heeft en hierdteor water a-an. die cefen wordt on-ttrokken, waardtoor tenslotte een te sterke oancentratie van het celvooht tot sitiand' komt, welke rterke con-cent-ratie -doodleliijk voor dte pliant wordt. Naar ifc mieen, zdj-n ook de labora-toriiumproeven op deze thleorie -gebaseerd. Zomdte-r ook miaar iet-s te wi-llien af-dingen op de belangrdjkhelid van bovengenoemde theorie, -meen ik toch, dlat men er hierm-ee affiLeen niet -komt. D-an- toch bflfijft onverklaarba-ar het feit, dlat een en hetzelfde rais om d'enzeiKdien -tij-d gezaaiid, op som- mige -gronidten totaal doodva-iest, terwiji het op andere gronden goed door dten winter komt. Zoo heb ik in dien -loop der jaren meermialen kunnen conistateeren, dat Wilhelminatarwe op de Reitdiepsiudterwiaairdten f-ihaal weg was-, terwij-1 ze dian op slemperige gron den (waar in den regel nog minder bestehuibtamg door kiuiten pOJaats heeft) op een kwartier af stand ge- legen, -goed! bleef. Ook zou men mogen verwachten, -diat onidiep ge- zaaidie tarw-e, waarbij krachtige plliamten worden ver- kr-egen, b-eter door den winter moss-ten -komen dan di-ep gezaaide. En -de -ziaak i-s in die pnakitijk juiisit andersom. Ze-er in'teresslant is in dit opzicht het versllag van het onderzoek, diat n-a 1908/09 in Fries- land' i-n d.e- groote p-raktijlk is ingasttelid. Bet bleek toen, diat de met -de machine gezaiaidle perceelen bete-r dten winter -hiadd'en doors-taan dlan de breed- werpig gezaaide en wel die dleps-t gezaaide het beiste. Van b-eiang lijkt mij -diaarom nog een® dte aandlacbt te vestigen op de opvattingen, dlie door Von Pistohl- kor-s naar voren zijn gebracht. Deze kom-t -tot die conclusde i)., dlat hiet vensichil tusischian wdmtervaiste en niet wimtervaiste rassen daairim beisit-aat, dat dte wontieis dler eenste nog bij lagen -temperatuur water kiunnten opnemen, terwiji de niet winte-rvaste pUian-ten: -dlat venmogen- mi'ssen. De dood -dler planten zou dan -door uiitdroging ver- oorzaakt wordlem. En hiet is opm-erlkieOlijk, dlat reedls ©e-ixter eeni bekend kweeker alls- Rimipau door jaren-lange praktijikwaar- nemingen ook als zijni me-eninig te kennen gaf, dlat de pl'aruten hoofidzakeiSjlk -dOor uitd'rognnig ten grondte gdlnigen. In -dit licht be-zien, wordt het m.i. ook goed ver- kliaarbaar, waairom tellkenis iweer in it hairtj-e van- dten Wilnter, wanneer de vorst het strengst fa, die schiadie eerst meevaSt. Eenige -graden: -vorsit meer of nainder schijinen w-eindg afbreuk -te dk>en. Dan itoch verkeeren de plianten in teen -ztekeren rus-ttoe'sitand1 en is die ver- dlamping van- niaitiure needs gerilng. D-aorbij komt nog, -d-at bij- beginnende vorst -de Madeiren dter granen zich sterk isamen'rolien-, waardoor het verdlampend oppervlak tot een minimum wordlt verkjteind en de plant dus ook met een minimum wiateropmame kan volstaan, Anders wordlt dte zaak in den nawinter of ini het vroege vocwj-aar, wanneer de groei begdnt en ook de verdiampdnig grooter wordlt. Wanneer de planten dan hiet ongeilluk hebben in een kouden grondi te moeten sltaian, zulilien de plianten, -die in den winter reeds flinik verzwalkit zijn, niet in stia-at bllijlken-, hun water- b-e-hoeite te dtekken. De wintervaste-, -diie het ver- mogen hebben on-dler deze omstandlighieden nog water bp te nemen, -znllen deze gevaarl'ijk-e periodte beter dOorstaian din de n-i-et wihlte-rvaste, die idlat ver- mogen missen. Eh zoo valt meermaien wiaar te nemen, dat aan- vankelljk oogenisichijnldjk nog goed lijtoendie perceelen, n-a een week of 14 dagen tijidls aen tegenovergestteLd beeld geven. Voor zoover mijn ervarimg reikt, isl het dan ook steeds in dien naiwinter of het vroege voorjiaar, dat over het lot dler tarwe wordt beslist en fa het zeer riakianit, -zich th-anis reedis aan voorspellingen te wagen. Ten-zdj men met alle factoren rekening kan hauden, maar dat is- te -eienenini(ale onmogtelijk. l) Dr. H. von PistoWkorsWurzelkenntnis und Pflanzenproduction PRINCIPIEELE BESLISSING VAN PACHTKAMER. De Piaichtkamer te Zevenbergen heeft Vrij- dag d-e kwestie betreffen-de d-e pachtovereen- De weers-toestanid was hedienmorgen 7,20 te Vlissingen: weer: li-cht bewol-kt; wind: Oost- Noordoost, matig; temperatuur 0, minimum hedennacht 0; neerslag afgeloopen etmaal geen. Veirwaciht-ing geldig van hedtenavondi tot morgenavond: on-geveer 19 uur: Voor Fries-Hand, Gronin-gen, Drenthe en -Overijisel -lic-h-te vorst 's- niachts, temperatuur om het vnie-spiumt over dtag, gedieeltelijk be- wolkt, -droog weer, zwakke veranderlijke wind. Voor de ove-rige provinci-eslichte vorst 's nachts, om het vritespun-t over dag, gedeteL- teliijk bewol-ktdroog weer, matige tot zwakke Oostenwiin-d.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2