ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN P| Brandwonden No. 9868 VRIJDAG 27 JANUARI 1939 79® Jaargang Binnenland Buitenland EERSTE BLAD het bouwen van een 0. L. SCHOOL te Sluiskil aan de Spoor- straat, bevattende 4 lokalen en een gymnastieklokaal. DELFT GAAT ZELF VOOR ACTIEVE LUCHTVERDEDIGING ZORGEN. GROOTE VOLDOENING TE ROME. TERNEUZEN, 27 JANUAR11939. BIJ HET VERTREK VAN DR. VAN BOCKSTAELE. NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 oent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliehe's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. -Inzendlng van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Burgemeester en Wethouders van TERNEUZEN, zullen op Donderdag 16 Februari a.s., des namiddags 3 uur, in het Gemeentehuis aanbesteden Het bestek met teekeningen is tegen betaling van 7,50 verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie. Restitutie op den dag van aanbesteding 5, Toezending geschiedt franco na storting van 7,50, op postrekening 54312 t. n. v. Gemeente- Secretarie Terneuzen. Aanwijzing zal geschieden op 6 Febr. 1939. De nota van inlichtingen ligt vanaf 7 Febr. 1939 ter inzage in de bodekamer in het gemeen tehuis. Inschrijvers moeten bestekhoudeis zijn. Terneuzen, 25 Januari 1939. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN bremgien ter algemeane keniniis, dat tor gemeante-isecretarle vamaif hedie-n tot en met 9 Februari 1939, ingievodge artikel 26 der Htoiderwet tea- inzage zijn nedergelegd stuk- kem bet reffen-de de. door bet Depanteiment van Bimnemlandsche Zaken voongenoman opstel- lihnig- van ©eniige eleotrische aggregaten in de nieuw gebouwde telefooncentrale aan die van Steembergexi'laiam', kadaistraal bekend, gemeemite Terneuzen, See tie C. no. 5202. Op Maandaig 13 Februari a.s., ides voormid- dags 11,30 uur, zal in het igemeentebuiis ge- legenbeid bestuam cm ten overstaan van een commissie uit Geidetputeerde Staten dezer pro- vtocie tegen de voorgenomen opisitelling van dlezie tostallaties bezwairem in te brengen. De aamdacht van belamghebbemden wordt er op geveistigidi, dat bezwarem mondeling ten ovenstaain van die Commisisie kunnen worden toegeliicbt, indlien deze schriftelijk zijn toge- diend. Terneuzen), 27 Januari 1939. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGENVoorzitter. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. DE NIEUWE REG ELI NG VAN DE PAARDENFOKKERIJ. In de memorie van antwoord betreffende het wetsontwerp, houdende nieuiwe bepalingen tot regeling van de paardenfokkerij stelt de Minister van 'Economisohe Zaken met genoe- gen vast, dat de hoofdbeginselen, welke in dat wetsontwerp zijn neergelegd, in zoo ruime mate instemming hebben gevonden en dat in bet bijzonder de voorgestelde inperktog van dat deel van de rijksbemoeiingen met de paar denfokkerij, dat bet verrichten der hengsten- keurtogen betreft, is toegejuicht. Een van de meest aanlokkelijke gevolgen van de voorgestelde algemeene gelding der goedkeurtingen is hierin gelegen, dat de be- hoefte tot samenwerking tusschen de ver schillende groepeer-togen er door wordt ver- groot. Redenen om bij de verdeeling van het sub- sidie, waarmede toch de bevordering van de paardenfokkerij, als zijnde in eerste instantie een iandbouwbelang, wordt beoogd, rekening te houden met het bedrag, dat door het Depart em ent van defensie beschikhaar wordt gesteld voor het doel, dat bijzonderlijk door dat departement wordt nagestreefd, acht de minister niet aaniwezig. Bevordering van dat bijzondere doel zal niet beter dan door het betrokken departement zelf kunnen geschie den. Hfj onderschrijft overigens ten voile den wensch, dat de .subsidie zal worden ver- hoogd, zelfs afgezien van de belangen der defensie, en zal niet nalaten dienaangaande voorstellen te doen, zoodra 's lands financien dat gedoogen. Besehouw-ingen over de toekomstige betee- kenis van het paard in de menschelijke samenleving acht de minister onvruchtbaar. Hier zullen thans nog zoozeer onzekere fac- toren een rol spelen, dat eenig richting gevend oordeel op dit punt tot de onmogelijkheden beihoort. Inderdaad kan zich bij de voorgestelde redactie der artikelen 7, 14 en 17 van dit ontwerp het geval voordcen, dat een hengst van meer dan 2 y2 jaar niet mag worden ge houden tezamen op hetzelfde erf met een goedgekeurden hengst, omdat de ©erstbedoel- de nog niet kon worden goedgekeurd. Hoe- wel de minister van meening is, dat in de practijk deze situatie slechts zelden aanwezig zal zijn, daar verschillende stamboekvereeni- gingen tiweemaal per jaar keuringen houden, heeft hij toch gezocht naar een middel om aan dat bezwaar tegemoet te komen. Hij ziet hier de oplosstog gelegen door in de artikelen 14 en 17 in .plaats van „hengsten van 2V2 jaar of ouder" te lezen: „hengsten". Ten gevolge hiervan zal dus de bepaling van den jongsten leeftijd aan de stamboekver- eenigingen zelf zijn overgelaten. Het iigt in de bedceltog van den minister de commis.sien van beroep te doen versobillen voor de verschillende richtingen, welke bij de fokkerij van paanden worden gevolgd. Com- milssien, waarvan het werkgebied tot bepaal- de landsdeelen beperkt is, zullen niet in het leven worden geroepen. In verband met de gemaakte opmerking is de redactie van arti- kei 22 aangevuid. RIJTIJDENBESLUIT ZAL IN FEBRUARI VERSCHIJNEN. Datum van inwerkingtreding wordt definitief vastgesteid. De uitvoering van de Rijtijdenwet 1936, be- oogende het tegengaan van oververmoeidheid van fcestuurders van motorrijtuigen zal, zoo- als bekend, geschieden door middel van een rijtijdembesluit. E'en ontwerp hiervan is reeds in Juli 1936 aan de betrokken organisaties ge- zonden, met verzoek om adviezen. Thans wordt gemeld, dat het besluit ver- moedelijk in de eerste helft van Februari zal worden afgekondigd. Het zal dan echter niet direct in werking treden, maar wel een datum bevatten, wanneer dit het geval zal zijn. De betrokken ondememingen en anderen, die on- der dit besluit zullen komen te vallen, zullen daardoor in de gelegenheid zijn maatregelen ie treffen, om tijdig aan de bepalingen van het rijtijdenbesluit te kunnen voldoen. iDe aikondiging van het besluit heeft in- tusschen wel lang op zich laten wachten. Op desbetreffende vragen van het sociaal-demo- cratisch Tweede Kamerlid 'H. J. van Braam- beek, o,p 15 Augustus 1938, antwoordde de Minister van Sociale Zaken, dat het vermoe- delijk met ingang van 1 Januari 1939 in wer king zou treden. Later heeft Minister Romme in de Kamer medegedeeld, dat dit tijdstip wel wat zou worden verlegd. Oprichting Vrijwillig Landstormkorps Luchtafweer. Ged. Staten van Friesland hebhen in het begin van deze maand een voorstel ingediend tot het plaatsen van luchtafweergeschut bij de centrale van het Prov. Electriciteitsbedrijf. Er worden thans over het geheele land pogin- gen ondernomen om een steisel van lucht- bev&iliging te krijgen, dat niet op passieve bescherming, maar op actieve verdediging is gebaseerd. Van militaire zijde is medegedeeld, dat door het groote aantal te verdedigen objecten geen zekerheid kan worden gegeven, dat daarvoor luchtweergeschut van het leger beschikbaar kan worden gesteld. Men heeft het daarom in een andere richting gezocht en voorzoover de zaken zich laten aanzien, is er een zeer groote kans van slagen. Delft is de eerste gemeente waar de desbetreffende plannen concreten vorm hebben aangenomen. De hoofden van de industriee-le ondernemingen hebben een tweetal besprekingen gehouden met den staf van den luohtverdedigingsdienst te 's-iGravenhage en men is daaibij tot over- eenstemming gekomen inzake de oprichting van een Vrijwillig Landstormkorps Lucht- afweer-afdeeing Delft". Dank zij bepaalde omstandigheden ten deele voortspruiitend uit particulier initiatief, zal men daar binnenkort 21 kleine kanonnen krij gen van 2 cm kaliber, later te vervangen door geschut van 4 c,M. Dit materiaal zal in bat- terijien van drie stuks rondiom. de stad worden opgesteld, in een straal van 22% K.M., waardoor een vuurkring boven Delft gelegd kan worden, die een alleszins doeltreffende bescherming van stad, bedrijven en bevol- king zal beteekenen. Het personele dat dit geschut moet bedienen, zal uit de industrieen moeten worden gerecruteerd. Men heeft minimaal 300 personen noodig en bij Kon. besluit is bepaald, dat het aantal oefenings- uren voor het eerste jaar maximaal 300 zal bedragen. BELGISOHE SPEELZALEN SLUITEN. De corresipond'ent van het Vad. te Brussel telefanieerde: In verbiaimd met het geval van omkooperij te VisC, biji de oprichting van een Casino ge- pliaegd, hebben de parketten-generaail te Brus- sel, Gent en Luik aan sdle belanghebbenden hertnnerd, dat met ingang van 24 Januari de wet vain 1902 betreffende de speelzalen streng zal worden toegepast. Volgens deze wet is alie exploitatie van hazardspel en van speelzalen in het aligemeen ten siterksite verboiden. Op ovortredunjg staat gevamigemisstraf van 8 'dagen tot 6 maanden en geidboeten van fr. 100 tot fr. 1000. Herhaaldelijik was ten voor- deele van de badpla3itsen op wiij'ziging van deze wet aangedrongen, zelfs wend1 door de jusititie oogJuiikend het sipelen te Oostende, Knocke, Blankenbeighe, Spa, Namen en Ohauidfomtaine toegelaben. De fiscus vond er baat bij en inde alidaar jiaiar in jaar uit een bedrag van ongeveer 50 miillioen francs. Aan dezen onzudveren' toestand1 wi^len de procu- reurs-generaal thans een einide maken. Zoo- wel te Oostende als te Biankenberghe en el ders hebben de direoties van. die verschillende casino's onmiddellijk aan het sluitdingsbevel ge- volg gegeven. Men verwacht echter, dat de stadsbestuurderen van de betrokken badplaat- sen, die van vreemdelinganverkeer moeten leven, staippen zullen doen bij de regeering, om ten sipoedigste de wet van 1902 te laten wijzl- gen. DE BEZETTING VAN BARCELONA VOLTOOID. De sipeciiaile correspondent van Reuter bij' de troeipen van Franco bericM, volgens <fe N. R. Cut., uit Barcelona, dat gedurend'e dten nacht van Woensdag op Donderdag de .stad geheel werd omisiingeld door de rechtsche troepen. Vroeg in den ocihtend bestormden de Marok- kanen omder commando van generaall Yague, het fort Montjuich, tegelijikertijd namien de dlivisies uit Navarra, tezamen met de gemeng- de ItailiaanBch-Spaanscihe Pijien-dividies en het vreeMdtelingemllegioen den Tibidabo, ten Noord- westen vi-n de stad. Hierdoor werd de weg naar het Noorden aifgesnedenr, de troepen van Franco beheerschtem hiermede alle wegen naar de stad. Tegensitiand was blijkhaar niet voor- bereid en tegen iden middag begonnen de troe pen de stad binnen te rukken. Twee uur later maroheerden de troepen nog door de straten, waarin een enthousiast j.uichende men'igte was samengepakt. Al® bij too vers lag yerschenen .uit alle vens- ters en van al-Ie balk'ms de rood-goiuden vlag van de rechtschen, lied'eren van de Phalanx werden gezongen en reohtsche leuzen uib^e- roeipen. Langzaam kwamen de troepen samen op het groote Plaza de Oataluna. Terwijl zij zin- gend, langs de met boomen beplante boulevards trokken, werden telkens weer de rijen door de burgers van Barcelona doorbroken, die de sol- daten omhelsden. Toen de oavalerie versoheen, kuste m i die paanden, omdat men de ruiters niet kon be^iken. Groot was ook het enthou- siasme toen. de troepen onider de eerepoort doortrokken, welke is gebouwd voor de inter- natiomale tentoonsteiling van 1888. Achter de troepen kwam een igroot aantal vracihtauto's met levemsimiddelen. Op de auto's waren in 'groote letters opschriften aange- bracht, waarin werd gezegd, dat 'de reeht- vaiardigheiid van Franco brood voor alien brengt. Op de auto's zaten de senorita's van de ..vrouwelijke stoottroepen" van Franco,, ge- kleed in hun hlauwe uniformen met witte schorten. Zoodra de auto's op de van tevoren bepaalde standpliaiaitsen waren aangekomen, begonnen de vrouwen onmiddellijik met het uitdeelen aan idte vrouwen1 en kinideren van brood, meel, rij.st, gecondenseerde melk, cho- colade en suiker. De eenheden van de vloot van- Franco stoo- men thans, aidus een correspondent van Reu ter Donderdaignamiddag, geheel gepavoiseerd met de rood-gouden ikleuren van de vlag van het rechtsche Spanje, de haven van Barcelona binnen. De vliegtudgen van de Ouchtvloot van Franco voeren acrobatisclhe toeren uit boven de stia/d. De rechtschen hebben alle mogelij'ke voor- zorgsmaatregelen genomen om wanordielijk- heden te voorkomen. De ni'suwhenoemde bur gemeester heeft overal in de stad Guardia civil en speciale politic geplaatst om te zor- gen, dat niet wordt geplumdend vooral bij de plaiatscn:, waar voedsel wordt uitgereikt is politic gestatdoneerd, aanigezien de udtgehon- gerde bevolkimg hier haast niet te houden is. Het ndeuws van den val van Barcelona wend in het rechtsche Spanje even na twaalf uur bekend. Onmiddellijik werd overal het werk geshapikt, overal werden de klokken ge- lui'd1 en ie©n zingende memigte bewoog zi-ch dbor de sitraten. Vrouwen weenden van vreug- de en de mannen spraken opgewond'en met elkaar, in het bijzonder omdat iedereen dacht, dat Barcelona niet voor twee of drie dagen zou vallen. Negrin en del Vayo te Perpignan. Naar Havas uit le Penthus meldt, had men daar uit die venhalen van uit Barcelona komen- de reizigers, die in den nacht van Woensdag op Dcnderdiag die igrens oversohreden, iail den indlruk gekreigen, dat Barcelona niet verdediigd zou worden. WoenBdagmongen, aldus vertelde men., hoor- de men een hevig kanonvuur van het republi- keinisiohe leger ten Noord-Oosten van Barce lona. Het schijnt, dat deze actie slechts de d'ekking vain, dien terugtocht der iregeerings- troepen ten doel hadi. Naar scha^ting hebben ongeveer 109.000 in- woners Barcelona verlaten. Hun vertrek werd uitermate vertraagd door het bombardement op de wegen. De reizijgers hebben beiang- nijikie republikeinsche troepenbewegiragen waair- genomen. Het 'intact gebleven leger zal naar bun meendnig steffing kiezen ten Noorden van Bar celona. De regeering-Negrin heeft zich te Figueras -gevestigd. Nog voortdurend1 komen daar de vlu'chtelingen in stiroomen aan. De bengtoippen aian de Framsch-Spaamsche grens waren Dondermorgen to dichten nevel gehuld. Het was een voortdurend komen en gaan tusschen' Berpcgnan en Figueras. Minis- ter-ipresident Negrin, en Del Vayo, de minister van1 buitenlandsche zaken hegaven zich in den loop van den ochtend naar Perpignan, terwijl de Fnamsche ambassaideur te Barcelona, Jules Henry, die van Port Vendres kwam, te half twaalf die grens passeende. Aan de andere zijde van de bergiketen heeft men geen groepen vlmchteldmgien waa'rgeno.men._ Volgens mede- deelingen van uit Spanje komsnde reizigers worden aan idle grens .die vluclhtelingen, in kam- pen opgenomen. Het hetireft hier vooriail vrou wen, kinderen en menschen op leeftijd'. Te Rome heerseht, volgens de N. R. Crt., groote voldoening over den val van Barcelona. Overal werden, zoodra het bericbt bekend was, de vlag,gen uitgastoken en weldra vorimden zich groote optochten door de straten met vlaggen en vaamdels, naiar idle btonenistad en die zich tegen zeven uur verzamelden voor het Paleis Venezia. De Duce kwam na eenigen tijd op het fcalcon. Hij zag er buitengewoon voldtaan en vergenoegd uit. Na de menigte eemi'gen tijd te hebben gadsgeslagen, heeft hij enkele woorden gesproken. De kreet van uw trotscih gereclhtvaardigde vreuigde, aldlus Mussolini, vermergt zich met den kreet, idle opstiijgt uit alle steden, in Spanje, >die thans bevrijd zijn van de schande der rood-en en met den kreet der anti-bolsje- wisten van de geheele wereld. De schitteren- de overwinning van Barcelona vormt een nieuw hoof-dstuk in de geschiedenis van het Nieuwe Europa, dat wij bezcg zijn in het leven te roepcn. Door de prrcht'ge troepen van Franco en onzie Btoutmoedcge legionarissen is niet alleen de regeering van Negrin verslagen, maar hijten nog veel anderen onzer vijianden in het zand. *De leuze dCir rooden was No passaran zij komen er niet door Wij zijn er door been gekomen en iik zag u: wij zullen er door been komen. De korte rede werd met buitengewoon en- thousiaisme toegejuicht. Er vormden zich ook spreekkoren, die langen tijid doorgingen met het roepen van Tunis, Corsica, Dzjiboeti, enz. Daama verspreidden zich de menigten maar niettegeustaanide de plasregenis, vormden zach opniieuw tad van optochten', die met vlaggen en opschriften door de straiten trokken. Voor het paleis van de Framsche amibassade is op nieuw de wacht versterkt. De kreten, Weg met Frankrij'k, Wij willen Corsica, wisselen af met uditroepen als Leve de Duca, Leve Franco en Leve Sipanje. Reuter meldt omtirent d'e demonstratie voor het Veneziiapaleis, dat toen Mussolini op het balcon verscheen, hiji door de, omstreeks 50.000 piersou'en omvattende menigte begroet werd met lu'ide kreten: ,„Naar Parijis, naar Parij.s". Groepen Itahaansche officieren S'chreeuwden, terwijl zij. op het verschijuen van Mussolini wachtten: „Piacrijis", ..Tunis", TEN OORLOG VOORBEREID. Snijwonden, Ontvellingen I UHvL geneest zonder litteekena Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Chamberlain over nationalen vrijwilligen dienst. Minister-president Chamberlain heeft Maan dagavonid een radiorede over den vrijwilligen nationalen 'dienst gehouden.. Hij zeide o.m.: ,,Ik spreek hier over een plan, -dait ons voor den oorlog voorbereid moet maken. Dat wil niet zeggen, dat ik oorlog verwacht. Ge weet, dat i'k alles gedaan heb en a lies' zal blijven doen om den vrede voor ons en voor anderen te behouden. Wiji ziullen nooit een oorlog be- gunmen. Maar we zouden ikunnen word'en betrokken in een oorlog, die door anideren oegonnen is, of we zouden zelf kunnen wor den aangevallen, als de regeering van een ander land zou den-ken, dat we ons niet met succes kunnen verdedigen. Hoe beter wij zijn voorbereid op verdedi- gimg, des te onwaarschijnlijker wordt het, dat een aanvaller zich waa-gt aan een avontuur, dat zoo weinig belooft. In de tweede plaats wil ik zeggen, dat de mod-erne oorlog niet igelijk is- aan vroegere ooiicgen. De ontwikkie-ling de;r luchtvioten heeft ons beroofd vain de veiligbeid, die wij als eiilandbewoners b-ezaten en even-als in de landen van het continent zullen burgers- even-zeer slachtoffers van aanvallen zijn als soldaten, m-atrozen en vliegeris. Zij zullen Vvaarscbijnlijk de eerste slaichtoffers' zijini Daarom moeten wij, als wij de burger- bevolkdmg in oorlogstijd wensch-en te bescher- rnen, de n-oodige organisati-e in vredlestijd voor- bereiden. Sterker nog: wij moeten in vredes- tijd oefenen, want daarvoor zail geen tijid meer zijn, als de oorlog beigonmen- is, Ge zult dan ook ziien, dat ons plan1 voor die veiligbeid even noodzakelijik is ail-s slags-che- pen of kanonnen of vliegtuigen. „Wat wij van u, die reed-s vrijiwilliger zijt, maar nog nde-t actief deelneemt, vragen", aldus vervolgde Chamberlain, „is, dat gij een der vormen van dienst kiest en zonder verwijl met de oefeningen begint". D'e minister zeide er -den nadruk op te willen ieggeni, dat d-e regeering oproept tot vrijwilli gen dienst. „Er zijn er" aldus zeide hij „die van meeninig zijn, dat igedworgen dienst veel doeimatige-r zo-u zijh. Maar dwang is niet in overeenstemmiimg met het democratische steisel, waar omder wij, leven, of met de vrij- hcid, n-aar welker hehoud wij altijd gest.reefd hebben, Wij vertrouwen, dat wij alle vrijwil- ligeis, die wij wenschen, zullen krijgen zonder dat wij onize toevlucht tot dwang nemen. De campagne voor 'Vrijwilligen nationalen dienst, meer in net bijzonder voor de z.g. pas- sieve burgeri'ijke verdediginig tegen luehtaan- va'len in tijd van oorlog, die Maandagavond is iiigezet met een radiorede van den premier, zal 2 maanden duren. Het resultaat van deze campagne, zal o.a. oinvatten de verstrekking van een brochure over nation-alen dienst, welke d'e eerstvolgende dagen per post aan alle gezmnien van- het land zal worden toagezonden en die een antwoord gceft op de strijdVraag of het vrijwilligers- systeem :ail of niet voldoende zal zijin om de beschikking te krijgen over mannen en vrou wen om de bu'rgerverd&dliging dioeltreffend te maken. In mussa-vergaderiingen zal verder d-e aandacbt van het puhliek op de bswe-ging' worden gevestigd1. De eerste vergaidering van dezen aard is Ma an dag gehouden in de Albert Hall, waarin o.a. de minister voor de burger- verd'ediging, sir John Anderson, en de gouver- neur vaii het Labourbestuur van Louden Herbert Morrison het woord voerden. Het Britsche iminis'teiie van luchtvaart heeft mededeei'iiig gedaan van een onimdidldellijke uit- breiding van de vrijwiliigersireserve der Royal Air Force door d'e vorming van een afdeeling bemanning, waarvoor men zooveel mogelijk leden wil aanwerven, alsm-ede van een afdee- iing grondpersoneel, waarvoor men 7000 man bij-een werracht te brengen. Het plan w-ijikt in zooverre van die cjvdieUe luchtmacht af, -d'at het in de bedoeling ligt majast de Royal Ai-r Force een ,,schaduw-R.A F." te scheppen, ter wijl de burgerlijke luchtm-acht to d'e eerste plaats bestemd is om de Engelschen ,,lucht- vaartgeziind" te maken. De training van die vrijwilligersreserve zail1 geschi-edeni op de R.A,F.- stations of op s-cholen voor die burger lijke luchtvaart. D-e -candiidaten voor de ba rn anning-reserve van de Royal Air Force waarnemers, marconisteni, enz. moeten- tus schen 18 en 32 jaar oud zijn, -die voor de reser ve aan gromdipersoneel tu-ssohen -de 18 en 50. Alle leden knrgen vergoedtog voor de oefen- uren en uiteraard dnidien zij to geval van r.cod op-geroepen zo-uiden moeten worden-. In zijn rede to de Abert Hall heeft de Lord- groottz,egelbewaard'er, Anderson, uiteer.gezet, hoe n-oodzakelij'k het is om ge-reed te zijn voor het geval een nieuwe oorlog uit'breekt. Wij vcrwachten niet, zoo zeide hij, dat een oorlog nu of to de na.aste toekomst zal uit- breken. Wij. hopen, dat hij nooit moge komen. i Ln^e^., Mr i Wij erkemnen echter, dat de veiligste methode orn den oorlog af ite wen,den is, voorbereid te zijn. In de geschiedenis zijn wij slechts be- gunners, rciaa.r g"oede voUiouders g;6wcest. Onze methode is geweest onze kracht lang zaam samen te ballen en onze hulpbronnen gestadig en ten slotte onverbdddelijk te ordenen. Anderson waarschuwdte zijn toehoonders dat van hen, die de vrijwiliigersdiensten vormden, naets minder gevraagd zou worden, dan at zij, niet minder dan de zeelieden, de soldaten en de vliegers, bereid zouden zijn om hun leven te igeven. Wann-eer er een nieuwe oorlog zou komen, zou het een aamval door de lucht zijn plotseiinig, sme-1, misschien bijna ononderbroken. Dergelijike liuchtaanvallen zullen ongetwij- feld militaire 'doelen op het oog hebben, doch zij zullen ook ean beproevinig vormen van den moed en de s-tandvastigheid van het gewone volk, aldus spreker. Maohtoerieen hebben nog nooit de beslisstog gegeven to een oorlog en het is itwijfelachtig of zij dat ooit zullen doen. Ten slotte is het -de moed -der m,ann-en en der vrouwen en hun vastberadenhei'd, die de be- slissenidie factoren zijn. GESLAAGD. Voor het Mercuriusdiploma Fransche Han- delscorrespondentie slaagde een dezer dagen de heer G. Provoost, alhier. DE EERSTE J.AARDAG VAN PRINSES BEATRIX. Zooals alle jaardagen to ons Koninklijk Huis, zal ook deze jaardag in onze gemeente niet OBop-gemerkt vcorbij gaan. A.s. Maandag zal het muziekgezelschap ,>De vereenigde werklieden" een muzikale omwandeling door de stad houden. Omdat dit jaargetijde zich-niet zoo leend voor feesten buiten shuts, kwam het Jubileum- comite 1938 dat de feesten verzorgde in September 1938 op de gedaehte, het sym- phonieorkest ,,Onder Ons", leader den heer M. P. Harte, uit te noodi'gen tot het geven van een uitvoering op dezen dag. Gehoor gevende aan deze uitnoodiging zal genoemd orke-st op Dtoisdagavond 31 Januari a.s., des avonds 8 uur, een uitvoering geven in het Luxor-Theater. Gedachtig aan het groote succes dat deze vereeniging mocht boeken bij het geboortefeest, ho.pen wij dat velen deze uitvoering zullen bijwonen. Voor verdere bijzonderheden zij verwezen naar de annonce in dit blad. BLOEMPJESDAG. Wij vestigen de aandacht op de ad-verte-ntie in dit numim-er, betreffende den op morgen Zaterdag te houden bloempjesdag ten bate van het T.B.C.-fonds ,,Draagt elkanders las- ten", onderafdeeling van het C.N.V. Wij. -be- velen deze bloempjesverkoop gaarne bij' ee-n ie-der aan. Het 'Stonid er zoo simpel, to een onzier laatste mumimers dm dem loop der bevoiiktog: Vertrdk- ken maa-r -Gent Dr. E. G. M. G. van Bockstaele. Wij- vermeenen evenwel het niet bij ds vermel- dinig van dit feit alleen te kunnen latem, nu de heer Dr. Vain Bockstaele zijn practijk heeft neergelegd, vain Temeuzem en Zeeuwsch- Vlaanderen afscheid neemt em. met zijm famdlie te Gent is gaan women. Met hem toch is een ingezetene uit onize stad vertrokkem, wiems towomem miet alieem voor Temeuzen zelf, maar ook voor d'e c-mgeving van groote beteekenis is geweest. Dat zeer velen het met dit laatste eems zijn, is ruims'choots geblekem uit die vele em hiairte- lijlke blijikemi van1 beliamgisteMltoig, die hem 17 October van het jaar 1935 tern deel vie!en, toen hij zijn 40-jarig amhtsjubileum herdacht. Dr. Van Bockstaele promoveerde in het jaar 1895 aan de Universiteit te Leuven tot doctor in d'e gemee-s- en- beelkiunde. Hij bezocht daarop, voor verdere specialiseering, Rijssei. Parijis en Berlijm, om zi-ch daama te Geeraards- bergen te vestiigemi. Hij; mocht zich daar spoe- dlig als chiirurg een grooten- naam verwerven, terwijl hiji, door zijn deelmemen aan het actieve 1 even-, ook op cuitureel igebiedl tot d-e voorann- staamden dm zijh woomplaats em de omgeving kon worden gerekemd'. To-e-n to 1916, tdjdens de bezetting door de Duitschers, de Viaamscbe HocgeBchool te Gent werd geopend, werd hij aangezocht het professoraat in d-e chirungie te vervullen, Hij bleef aan de Universiteit werkzaam tot de wapenstiilstand' een eiirid! aan den wereldoorlcg maakte. Wegens den toen to Belgie ingetre- den poli'tiek-en toestand wer-d de Viaams-che Hoogeschool te Gent gesloten en was Dr. Van Bockstaele, evenals de and'ere aan die Univer siteit verbou-den hoogleeraren, gehood'zaakt uit te wfkein naar Nedarland. Da a r h'j zich in ons lantd wemschte te vestigen, hervatte hij zijin studies, promoveerde to 1920 aan de Universiteit te Utrecht, en vestigd-e zich ate chining te Terme-vren. Dit schiep voor onze stad em omgeving een gehee'l iniauwe toestand, waardoor eein lang gekoesterde wensch in vervulltog kwam. Tot aan dit tijdstip was- men voor het ver'krijgen van ahtouirgische hulp in Zeeuwsch-Vlaan 'eren steeds aangewezen op een cbirurg van over de O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1