ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN SCHHALE HU1D KmOSTERBALSEM LORRIE No 9865. TWEEDE BLAD VRIJDAG 201JANUAR! 1939 79e Jaargang Binnenland AKKER'B Feuilleton Buitenland DE GEREF. KEBKEN VRAGEN OOK ZENDTIJD. I TER NEUZENSCHE COURANT TEGEN VREEMDE SPXONNAGE. Woemsdag hield, me'Mt de Midid1. Out., de „Nationale Volksbeweging tegen vreemde spfommage" in de Prims van Omnje to Goes, ean openbare vergaderi'ng, waarin die spreker, W. dien Enigelsman uit MidcMburg, eem over- zieht gaf van,1 de redenen van oprdchting en tret idloel der beweging. Deze is niat een poli- tiekie pantij, dk>ch bedoelt to zijn eein eenheicf tegen hat fascism®. Een vereeniging van aliie flemocnatjsche kradbten tegen dictatiuuir en spkxnnage en strfijid tegen bet fascisme. Een dtempcratisohe welvaartspolitiek dient tie war den gevaerd en diaarvoor zal deze nieuwe be- wegiinlg sitrijdlen. In een1 ikarte, felle rede >gaf hij voorts een overzidht van die bandielingen dleir N.S.B. en die dladlan van den leidar Mussert dien bij een gevatar achtte voor de vrijiheid1 in Nedeniand. Hij sprak de boop uit, dat zijn rede velar oogen zou openen. Namens de Gereformeerde kerken in Neder- land heefit bet 'door de synodte benoemde col lege van ideptutate® voor radb-nitzendingen flier Gereformeerde karken, bij den Minister van Bdnnenlanidsche Zaken een aanvrage in- gediend ami zemdtijd, voar bat verzorgen van fjpeciaal gereformeerde uitzendimgen, op dten- zeMdem voet als aan die vereeniging „De Nederlandsch Hervormde Radio-omroep" mocht worden itoegestaon. Adressanten betoogen, dat zij) zich, teneinde Wet groote dWiistelrjik belong te dienen en de ©enbeid der orthodox-protesrtamten niet in ge- vaar te tarengen, bij de samenwerking met dte Nederlandsch Christelijike Radio Vereeniging tot mu toe verschillende beparkingen hebben getroost, doeh dat ziji, nai de Nederlandsch Hervormde Raidio-omroep zenditijid vraagt, bet zicb tot ean pdiebt irekemeni, te zorgen, dat de Gereformeerde kerken miet bij de Hervormde worden achtergastald. Dit kltemt aldus bet adres te starker, omdat ons sitaatsirecbt bet begrip „staatskerk" niet kent en verzoekers de Gereformeerde karlken op de meesit offi- oieeie wijize vertegenwoonddgen, terwijl idle Nedterlandlsche Hervormde Omroep sltechts een particiuliare var eeniging is, idle, hoewel Neder- Landsch Hervormda laden tellemde, tocb giee- wetrlei mandaat van die Nederlandsch Hervorm- dle kenk zelf ontving. j IR A MUSSERT DIENT AANKLACHT IN TEGEN MR. T. J. VERSOHUUR. De nationaa.1 soeialistische beweging in Nederland bield Dinsdagavond in het Goncert- gebouiw te Amsterdam een openbare verga- dcring. In deze bijeenkomst, die bedoeld was atjs protest tegen de inbeslagneming van de pars en van bet Nationale Dagblad, spraken de leider dazer beweging, ir. A. A. Mussert, over „vrijheid en recbt" en de plaatsver- vangend leider, de beer C. Geelkerken, over „rumoer rondom de pars". Ir. Mussert heeft in zijn rede, o.m. mede gedeeld, dat hij gisteren zijn juridischen ad- viseur opdracht heeft gegeven een aanklaoht in te dienen tegen den voorzitter der R. K. Staatspartij, mr. T. J. Verschuur, die zoo zei dr. Mussert op kosten der regeering een reis maakt naar Ned.-Indie en daar onlangs in een rede heeft beweerd, dat de financien der N.S.B. uit het buitenland komen. DE REGEERINGSTOMATENSOEP. Zooals wij schr. de N. R. Crt. kortgeleden al eens bebiben vermald, gaat de regeerings- tomatensoep er goed in. Het Centraal Bureau van de Veilingen, dat each met den verkoop heeft belast, be- schouwt de actio als volkomen geslaagd. Woensdag waren er 1.814.746 bussen afgele- verd. De heele voorraad is 44% millioen bussen. Men is thans sinds 19 Novamlber aan den gang, waartoij rekening mag worden ge- houden met de feestdagen, wanneer, naar de ondervinding leert, het geld, dat men besohik- baar heeft, voor andere doeleinden wordt ge- bazigd. Nog in het vooruitzicht zijn ean stuk of vier vijf maanden gedurende welke de versche groenten tamelijk prijzig izullen zijn. De tot dusver verkochte blikken zijn in het gebeele land geplaatst, voor 97 pet., of nog meer, door bemiddeling vein de verkoopsorga- nisaties der oonservenfabrieken. In sommige gevallen heeft het Centraal Bureau tot 10, 12 maB.l nabestelling gekregen. Er zijn enkele gevallen geconstateerd, in welke de soep onder den vastgestelden detailprijs van 18 ct. verkocht werd (wordt). Nabij het Centraal Bureau is een adres, waar 10 blikken voor f 1,50 worden aangeboden. Dit is tegen de afspraak. Aan zulke adres- sen wordt geen nalevering gedaan, tenzij zij zich, op straflfe van een boete, verpbehten voortaan den vastgestelden prijs te hand- haven. Over 't gebeei heeft de detailhandel zich aan den vastgestelden prijs gehouden. Hoewel er vele aanvragen voor export zijn binnengekomen is er tot nu toe van de soep niet uitgevoerd, daar dit niet overeemkomstig de ibedoeling het populariseeren van toma- tensoep in ons eigen land zou zijn. Wei zijn er een paar proefzendingen naar Indie verscheept. De soep wordt over 't algemeen g^mstig beoordeeld. Evemwel wordt het geval ver- meld van een dame, die haar niet naar haar smaak vond en deswege voor... de Raddobode en de Avro bedankt heeft. HULDIGING EiVHEL HELLEBROECK. Onder groote belangsttelling hebben het Aig. Ned. Veribond, Oefening Kweekt Kennis en de cultureele Vereeniging NederlandViaan- deren Dinsdagavond in Pulchri Studio te Den Haag den ook alhier bekenden zanger Emiel Hullebroeck gehuldigd. Onder de aamwezigen werden opgeimerkt de leden van de Zuid-Ajfrifcaansche legatie, de vertegemwoordiger van den Belgiscben gezant, luit.-koil. Diepenrijkx en de attache's Baert en Cauvreur. De heer Brijs (NederlandVlaanderen) leidde den avond en begon met een schets van 'Hullebroeck's beteekenis voor den Dietschen stam. Emiel Hullebroeck begon, na een hartelijke begroeting, te zeggen dat hij zich in dezen kring zeer .goed thuisvoelde. Na nog van zijn boven alles geliefd Vlaanderen gewaagd te hebben, heeft hij ons weer op zijn oude, mee- sieepende, geheel aparte, alles vervoverende manieir de igeschiedenis van zijn volk voor gezongen. Zoo Moederke alileen en Hemel- huis en verder Het Kantkussen, Brief uit Frankrijk, Klompenldedeke, De gilde viert, om slechts enkele te noemen uit de lange reeks, die na de pauze werd voortgezet met o.a. De Noordzee, Hij, die geen Uedje zingen kan, het onsterfelijke Tineke van Heule en tot slot de Vlaamsche Leeuiw. Nadat Hullebroek in de bloemen gezet was sprak de heer Brijs namens Oefening kweekt kennis" woorden van dank voor dezen mooien avond. De heer 'Hoytema sprak namens het Aig. Ned. Verlbomd zijn bewondering uit voor het mooie Dietsche werk door Hullebroek gedaan in Vlaanderen, hier, in Indie en in Zuid-Afrika. Mej. V. R. Stapel bood voorts namens de drie vereenigingen een zilveren vouwbeen met inscriptie aan. VRIJLATING VAN VERDIENSTEN VAN STEiUNVEREEENING. Eenige beperkende bepalingen. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen ten gevolge op zijn circu late van 31 December jl. betreffende de vrij- lating van verdiensten door dienstboden het vo-lgende medegedeeld 1. Onder gezinsleden mag niet worden ge- rekend de vrouw van den ondersteunde of tewerkgestelde. 2. De vrijlating van verdiensten geldt zoo- wel voor uitwonende als voor inwonende meisjes. 3. De gezinsledenbijslag mag worden door- ibetaald. Artikel 10 sub a der steunregeling, vermel- dende dat de steun plus de gezinsinkomsten niet hooger kan zijn dan anderhalf maal het steunbedrag van den ondersteunde, mag ten aanzien van de verdiensten, welke mogen vrijblijven, buiten working worden gesteld. 5. De vrijlating geldt ook voor de verdien sten van zoogenaamde werksters, uiteraard twijfel de eerste manifestaties waren van de tegenwoord.ige oampagne en dht zij, een on- derdeel vormen van een weloverwogen plan om de iregeierihig met geweld1 omver te wer- pen". SPIONNEN TEREOHTGESTE1D. Dinsdagocbteaid zijn twee spiorunem, Heinz Koschan en Gerhard Kersandt, die door den krijigsnaad ter dood veiroordleeld waren, te Berlijn terecbtgesteld. Koschan, aldius het D.N.B., was een deser- teur, die in het buitenland in contact was ge- tredieni met een inlichtingeindienist; Kersandt was door een toeval in aanirakimg gekomen met een buiitenlanidschen inlichtingendienst en had longer dan een jaar, alleen gedreven door den zucht inaair geldelijik voordeeli, inlichtingen versbrekt. DE BOSOHBRANDEN IN AUSTRALIe. De regen als helper in den nood. De Times meldt uit Melbourne d.d. 15 Jan.: (Het geiwest Victoria heeft 67 dooden en veel mooi landschap verloren door de bosch- branden. Er worden nog altijd vele personen vermist, die omgekomen kunnen zijn, maar aan den anderen kant hoort men ook ver- halen van wondei'baarlijke redddngen. Er zijn menschen geweest, die uren lang in een rivier gelegen helbben of in spoorwegtunnels ge- vlucht en zoodoende aan den dood zijn ont- snapt. De totale schade wordt geraamd op 5 millioen pond. De regen heeft thans vele branden gebluscht, maar hier en daar woedt het vuur nog. 50.000 acres grasland zijn zwartgeiblakerd en 25000 acres bosch vernieid. Er zijn duizenden schapen ottngekomen en ook veel ander vee. In Sydney hangt een dicbte walm en de temperatuur is er 113% graad, een record. Renter meldt nog, dat er 1000 huizen en 40 boutzagerijen afgebrand of altbans ernstig beschadigd zijn en dat er 1500 menschen dak- ioos zijn. RUIM 2 '/2 MILLIOEN WERKLOOZEN MEER IN AMERIKA. 'Het aantal werkloozen was, volgens de drie- maandelijiksche statistiek van het Internatto- naal Arbeidsbureau, einde 1938 in dertien lan- den hooger dan een jaar te voren. De Ver- eenigde Staten staan aan de spits met ruim 2.600.000 werkloozen meer. Daama voilgen Groot-Britannie met een vermeerdering van bijna 400.000, Eranrijk met 38.400 en Chili met 2400 werkloozen meer. Elf landen meldden een verlaging van het aantal werkloozen, o.a. Japan met 70.000 en Polen met 30.500. In vergelijiking met het eerste ikiwartaajl van 1938 is de werkloosheid gestagen in veertien landen met aan de spits Groot-Brittannie met bijna 59.000. Daama volgen Frankrijk met 34.600 en Chili met 882. Onder de zes landen, die in deze periode een afineming boekten, bevonden zich de Ver- eenigde Staten met een verlagihg van bijna 970.000. In dte statistiek wordt gezegd, dat in veertien landen thans meer menschen werk hebben gevonden dan in 1929. Dit is o.a. het geval in Groot-Brittannie, Duitschland, Italie en Japan. In vergelijking met het derde kiwar- taal van 1938 hadden echter negen landen minder menschen te werk gesteld aan het einde van het jaar. De Vereenigde Staten vertoonden in deze periode een afneming van 16.7 en Groot-Brittannie met 2.4 Officieel werd te Berlijn medegedeeld, aldus ..United Press", dat de werkloosheid in Groot- Duitschland op 1 Januari 824.000 werkloozen toedroeg. Het aantal werkloozen in het oude rijksgebied is van 303.000 gestegen tot 456.000, in Costenrijk van 137.000 tot 150.000, in Sudeteniand van 196.000 tot 218.000. De toe- neming wordt een gevolg genoemd van de koudegolf. GRAMMENS WEDEROM IGEARRE STEERD Nadat Grammens door zijn optreden te Oudenaarde en te Leuven het sein had ge geven tot hervaitting van zijn actie tegen de tweetaligheid in Vlaanderen, hebben er, schrijft de correspondent van het Handels- blad te Brussel, in verschillende steden van het Vlaamsche land studenten-expedities Als Ge geplaagd wordt door schrale huid, kloven, gesprongen handen, dan komt dat doordien Uw huid door de schrale wind te veel is uitgedroogd, te weinig vet bevat en niet voldoende functionneert. Verzorg Uw huid dan dadelijk met Kloosterbalsem. Wrijf 's avonds wat Kloosterbalsem op Uw huid, wrijf goed in. Na een kwartier is de Kloosterbalsem door Uw huid opgezogen. Gedurende denachi doetdeKloos erbalsem zijn huidgenezende en huidversterkende werking, Kloo terbalsem cringt diep in de weelsels en maakt Uw huid gezond. glad en gahf, bestand tegen t ruwe klimaat. Akker's Kloos: erbalsem bijt niet, zooals andere middelen en Is ook niet te verge- lijken met geparfumeerde cremes, die wel aangenaam ruiken, maar niet genezen Per pot van 25 Gram f 0.621/2, pot van 50 Gram f 1.04 (Ingez. Med.) plaats geihad ten deele onder leiding van Grammens zelf. Dit was o.a. het geval te Tienen, waar een aanital studenten werd aanigehouden en op- gesloten. Grammens zelf begaf zich Vrijdagmiddag weer naar het gerechtshof te Leuven, waar men hem echter ditmaal niet te lang aan het werk liet. Nauwelijks had hp enkele twee- talige borden stukgeslagen of hij werd ge- arresteerd en ter beschikking van den offi- cier van justitie gesteld, die hem na een kort verhoor in de gevangenis liet opsluiten. Men schijnt niet voornemens te zijn hem j thans zonder meer in vrijheid te stellen. Voor- j loopig houdt men hem in hechtends en van- daag zou hij voor de raadskamer moetan ver- j schijnen. Bevesbigt deze kamer het bevel tot aanihouding, dan beteekent dit dat Grammens een maand in de gevangenis blijft. Bovendien heeft men hem Zaterdagmiddag medegedeeld, dat twee arresten van het gerechtshof te Gent, beide dateerend van Mei 1938, alsnog zullen worden uitgevoerd. Bij deze arresten werd Grammens veroordeteld tot twee maal acht dagen gevangenisstraf, plus twee geid- boeten 'van tezamen fr. 3200 subs vier maan- den hedhtenis. Op de vraag of hij bereid was de boete te voidoen, antwoordde Grammens dat hij er niet aan denkt een cent te betalen aan een regee ring, die belooft de Belgische wetten toe te passen, maar dit klaarlblijkelijik niet durft te doen. In diit verband spreekt een perscommu- nique van de ,,Raad der Daad'van de „woord- breuk der regeering", daar de heer Spaak zes maanden geleden had toegezegd dat Gram mens en zijn medewerkers amnestie zouden verkrijgen en dat de reeds gevelde vonnissen niet zouden warden uitgevoerd. OM HOTKLKOSTEN TE SPAREN. Het Deensche parlement zctelt te Kopen- hagen in het prachtige kasteel Chriisitjans- borg. Dit kasteel is zoo groot, dat die meest. vooraanstaande leden er hun eigen kamer hebben. Nu hadden sommige van hen dteze kameirs door een gordijin in tweeen gedeeld. Het eene gedeelte diemde alsi werkkamer, het andiere als slaapkamer. Deze afgevaardigden, die unit de pTovincie kwamen, overnachten niet meer in een hotel, maar in het kasteel Ohris>- tianisborg,. Op een vraaig of dit nu wel geoor- loof-d was, antwoordde dte voorzitter van den landhouwershond, Hauich, die ook op deze Door CHARLES GAR VICE. (Nadruk verboden.) 9) Vervolg. Omdat jij het vrouiwelijk deel van de fami- iie zult vertegenwoordigen, Greta, wil ik, dat je er aardig uitziet," zei ze beschermend. ,,Ik denk, dat Diana een costuum van Worth zal dragen en al haar diamanten. Denk er om, dat je me precies vertelt, hoe ze er uit ziet! Ik verwacht een volledig, getrouiw en nauw- keurig verslag en ik zal wakker blijven om er alles over te hooren. Je mag ook het menu meebrengen. Ik zou je wel vragen om iets erg lekikers voor me in je zak te stoppen, maar ik weet zeker, dat je gaat blozen en er schuldig zult uitzien wanneer je dat pro- beert, dus dat zal ik maar niet doen." Zij hielp niet alleen Greta bij haar toilet, maar verwaardigde zich zelfs naar dat van Jack om te zien, door voor hem te gaan staan met haar hoofd schuin en een strenge, criti- sche uitdrukking op haar gedaat. „Is het noodig ik vraag het alleen uit beiangstelling is het absoluut noodig, beste Jack, om de sierlrjke iboog van je das onder je linkeroor te dragen? Eh zou het niet beter zijn als je twee handsohoenen aantrok, in plaats van 6en kreeft-roode hand onihedelkt te laten?" „Och schei uit! Wees niet zoo vervedend," zei Jack, maar toch bleef hij geduldig stil- staan, toen zij de weerbarstige das tot rede braeht. ,,Amuseeren jullie je", wenschte ze, toen Goodall kwam aanhinken om de auto aan te kondigen, ,,en eet niet te veel." ,,Je helbt me nog niet verteld wat ik zeg gen moet als ze me vragen, waarom je niet gekomen bent," zei Greta. „Dat zullen ze niet vragen, ze zullen het te druk hebben met het denken over hetgeen ze op tafel brengen." „En als lord Kendale soms er naar vraagt?" hield Greta aan, met een glimlaoh. ,,Daar zal hij geen oogenhlik aan denken" wias haar wederwoord. ,,Daarvoor ziet hij er veel te schrokkig uit. Maar als hij het soms mocht vragen, dan kan je hem zeggen, dat de hoofd- pijn nog steeds niet over is, die ik heb opge- daan, toen ik op het kerkhiof lag te silapen." En met die woorden holde ze naar binnen. Het was een zeer kont ritje; de auto diende dan ook alleen maar vioor mogelijke regen en het duurde niet lang of zij traden de verlichte hal van De Dennen binnen, waar een paar knechts in een zee van licht stooden om hen te verwelkomen. Zij liepen ddor de groote hal, versierd met schilderijen en beeldhouwwerk. Jack vorrnde de achterhoede met een uitdrukking van martelaarschap en verveling op zijn gezicht, zooals bij dergelijlke gelegenheden gebruikelijk is bij heeren van zijn leeftijd. De knecht maakte de deur van zijn salon open en kon- digde hen aan. Er waren drie personen in de kamer de heer Melford, die een uur geleden was thuis- gekomen, Seymour en Diana. Toen deze laatste hen tegemoet trad met haar zacht en indolent glimlachje, dacht Greta dat het wei nig moeite zou kosten om haar toilet voor Lorrie te beschrijven. Het had een costuum van Worth kunnen zijn, maar 't was zoo eenvoudig als een creatie van dat modehuis slechts bij mogelijikheid kon zijn. Het was een izwarte japon van een zachte stof, waartegen haar blanke witte armen scherp en stralend uitkwamen. Zij droeg geen enkele diamant ze droeg zelfs geen enkel sieraad een enkele witte orchi- dee rustte op haar iboezem als een plekje sneeuw tegen het zrwart. Toen zij voor een half uur in de salon was gekomen, had haar met inachtneming van hetgeen onder sub 6 is opgemerkt. 6. De te verrichten bezigheden moeten uit- siuitend betreffen gezinsarbeid van huishou- delijiken ajard. Voor werkziaamheden verricht in een gezin, doch niet van huishoudelijken aard, b.v. verpleging, of voor werkzaamheden als sohoonhouden van ziekenjiudizen, scholen enz. geldt de vrijlating van verdiensten niet. 7. Evenals aide inkomsten moeten ook de onderhavige op de gezinsinkomstenbriefjes worden vermeid. Tevens heeft de minister nam-ens zijn amibtgenoot van economische zaken medege deeld, dat bij de berekening van de vergoe- ding, welke aan z.g. B- en C-boeren en tuin- bouwers mag worden tc>gekend, de inkomsten als bovenbedoeld, ev jeenis buiten beschou- wing mogen worden gelaten. BEDRIJFSRAAD VOOR HET LOODGIETERS- EN FITTERSBEDRIJF. Dezer dagen kwam de bij Kon. besluit van 5 December 1938 ingestelde bedrijfsraad voor het loodgieters- en fittersbedirijf voor het eerst bijeen. Hij koos zich de heeren H. Harmeyer en G. v. d. Houven tot voorzitters en de heeren A. J. Oostveen en J. G. van den Brink tot secretarissen. Het secretariaat van den raad werd geves- tigd te Utrecht aan de Kondngslaan 9. HOE VKILIG MEN PER TREIN REIST. Naar wordit vernomen zijn de Ned. Spoor- wegen in 1938 wederom gelukkig geweest, wat betreft de voorgekomen ongevallen. Even als in 1937, kwam in 1938 geen enkele reiziger door en spoorwegongeval om het leven, het geen zeggen wil, dat op een totaal van twee- maal 90 millioen of 180 millioen reizigers en een afgelegd aantal van ongeveer 90 millioen reizigers-kiiometers, in de beide laatste jaren geen enkele reiziger, door een spoorwegonge val het leven diet. lets wat in dezen tijd, met zijn enorm aantal verkeersongehikken niet zonder waardeering kan blijven. HET DOODEN VAN VISCHOTTERS. Naar aanleiding van de in den laatsten tijd in de bladen verschenen herichten betref fende het dooden van vischotters heeft de commissaris der Koningin in Friesland de aandacht van de hoofden van plaatselijke po- litie er op gevestigd, dat otters, dassen en marters volgens het Kon. besluit van 14 Fe bruary 1924, Staatsibdad 45, ter uitvoering van ant. 57 der Jachtwet 1923, behoorend tot het schadelijk gedierte, zioodat te dien aanzien de artt. 54 e. v. der genoemde wet van toapas- sing zijn. Het opsporen, bemachtigen of dooden van deze dienen is daarom bij uit- sluitjng toegestaan aan den gebruiker der gronden en wateren, waarop en waarin zij voorkomen. Andere personen mogen deze handelingen slechts verriohten met schriftelijk bewijs van bedoelden gebruiker, tenzij deze personen zich in diens gezelschap bevinden. De commissaris noodigt genoemde hoofden uit, in dezen een streng toezicht uit te oefenen en in voorkomende gevallen proces-verbaal te doen opmaken. Voorts heeft de commissaris zich tot den minister van oeconomische zaken gewend met het verzoek afdoende maatregeien te treffen om uitsterven van genoemde dier- soorten te voorkomen. BEPIJBLIKEINSCHE AGITATIE IN NOORD-IERLAND. Naar Havas 'uit Londen meldt, heeft de politie Maandag ini verschilleinde plaatsen in Noordi-Ierland aanplakbiljeitten met die woor den ,,afkondigiiing van de Republiek Ietrland" in besiaig igenomein, welke dlaiar door het Ier- sche republikeimsche leger waren aangeplakt, evenals te Dublin en in de voomaamste stedien van Ieriand. Sir Dawson Bates, die minister van binmen- laudsche zaken van Noord-Ierland, heeft Maandag voor dte pens verklaard, dat de jongste aanslagen, die onlangs aan de grens van zes graafschappem zijn gepleeg4, zander vader haar nieuwsgierig aangezien: ,,Je ziet er erg gewoontjes uit Di, vind je niet?" En zij had geglimlacht en naar Seymour Melford gekeken, die haar goedkeurend en volkomen begrijpend had opgenomen. „Ja papa; maar ik wil niet, dat Lord Ken- daile later bij anderen spot over het tentoon- stellen van alles, wat die pas rijkgewo-rden menschen bezaten." De heer Melford knikte een paar maal en stak zijn groote mode handen in zijn zakken. ,,Juist. Ik geloof dat je gelijk hebt. Ja Diana, jij weet het, geloof ik, het beste." En Seymour -had haar met gilinsterende oogen aangekeken en gefluisterd: „Je hebt volkomen gelijk volkomen.' „Wat aardig, dat u gekomen bent", wendde zij zich tot Greta. ,,Wat jammer, dat uw zuster niet meegekomen is." „(Hoe gaat het met u domine, zei Melford terwijl hij'zijn rechterhand greep. ,,Ik ben blij u te zien. Ik hoop, dat het u ook goed gaat, mijnheer John." ■Als er iets was, waaraan Jack boven alles een geweldigen hekeil had, dan was het om mijnheer John gepoemd te warden; maar hij grijnsde, zooals van hem werd verwacht en wendde zich tot Seymour. Langzaam kropen de minuten voorbij, maar Lord Kendale kwam niet opdagen. Mel ford haalde zijn reusachtig horloge uit den zak en keek met gefronste wenkbrauwen op. ,,Ik begrijp niet, waar lord Kendale zit", zei hij met zijn aware en zwaarwichtige stem. ,,Hrj is twintig minuten te laat." ,,Niet punctueel zijn is gewoonlijk te laken", ghmlachte de domine, ,,-maar wanneer het etenstijd is, dan wordt het waarlijk een mis- daad." ,,Guy, is nooit op tijd", coinstateerde Jack. ,,Liord Kendale is een dikike vriend van je, nietwaar?" vroeg Seymour. „Ja, zei Jack, ,,we zijn goede vrienden. Ik spreek hem vaak. Ik ga in het leger als ik er in kan komen en ik ben dikwijls in de barakken." ,,-Ah juist, natuurlijk. Een prettig mensch, nietwaar?" ,,De ibeste kerel van de wereld", antwoordde Jack. ,,Dat heb ik gehoord. Ik heh hem Maandag een bezoek gebracht, maar hij was niet thuis. Mijn vader kent zijn vader, den graaf van Latcham." Op dat oogenhlik verscheen juist ,,de beste kerel van de wereld", niet zenuwachtig of verlegen of met een schuldig gezicht, zooals de meeste menschen, die te laat komen, maar bedaard, rustig en vol zelfvertrouwen. ,,Ik vrees, dat ik erg laat ben", zei hij tegen Melford, die juist het dichtst bij de deur was. Het spijt me, ik werd opgehouden in de ba rakken." Toen Diana voorwaarts gleed o,p haar gewone sluipemde manier, liet hij plotse- ling papa Melford's hand los en zag verbaasd op. Hij had verwacht een jongedame te zien in vuurrood fluweel op zijn minst en toehangen met een groote lading juweelen een jonge diagne, burgerl'ijk en dom liaehend in haar op treden en de echte Diana scheurde het schil- derij, dat hij zich in gedachten van haar ge- maakt had, in flarden. Hij was zoo verbaasd, dat hij haar ziwijgend een hand gaf; toen wendde hij zich tot Greta, maar zijn oogen zochten door het vertrek. ,,Hoe gaat het met u, juffrouw Latimer? Een mooie a'v'ond, nietwaar. Is is uw zuster niet hier? Ik zie haar niet." ,,Neen, mijn zuster is er niet", zei Greta, die het niet over zich kon verkrijgen om de leugen te uiten, die Lorrie haar in den mond had gegeven. Hij keek ernstig en tamelijk teleurgesteld. Van iemand, die niet zoo'n knap gezicht had als hij, zou men zeker hebben beweerd, dat hij er humeurig uitzag. /Hallo, Jack", zei hij. ,,Ik hoop, dat ik je diner niet vergald heb." ,,Mijn broer, lord Kendale", stelde Diana voor en de twee mannen, die gedoemd waren in de toekomst zooveel invloed ten goede of ten kwade in elkaars leven uit te oefenen, stonden tegenover elkaar. Een flauw glim lachje speelde Seymour Melford om de lippen en in zijn donkere oogen en lord Kendale nam hem op met een kalmen blik en de gemakke- lijke rustige manier van een geboren patricier. Een echte heer kende hij op het eerste gezicht en hij voelde onmiddellijk dat deze zorgvuldig gekleede persoon met het gelaat en den glim- lach van- een mode men griek, geen heer was, ondanks alle uiteilijk vernis. Daar hij geen gedachtenlezer was en even- min knap in het ontrafelen van karakters. zag hij niet beneden de oppenvlakte. Als hij dat had gedaan dan had hij hat gliim- iachende gelaat waarschijndijk den rug toege- draaid en den eigenaar er van geschuwd. ,,'Het speet me, dat ik niet thuis was, toen u mij een bazoek bracht. Ik hoop, dat u nog eens zult komen. De barakken van Carshall zijn nu wel niet de meest amusante plaats, maar ik denk, dat wij er toch wel een paar vroolijke uren kunnen doorbrengen." iSeymour Melford boog en verklaarde, dat hij heel graag zou komen en toen kondigde de buiier op plechtigen toon aan, dat het diner gereed was. De keukenmeid van de Melford's was uit- stekend en het door Diana uitgekozen menu schitterend, zoodat het diner, als maaitijd ge- nomen, goed geslaagd mochit heeten. Maar lord Kendale keek niettemin om de een of andere reden niet vroolijk, hoewel hij naast de mooie Diana zat. Misschien woog de gedachte hem zwaar, dat hij als een gehoorzame zoon den plicht had om Diana Melford het hof te maken; misschien drukte hem het idee, dat Melford de man zou zijn, die zijn toekomstige schoon- vader moest worden. Hij keek een paar maal de kamer ron.d en de aankileeding van het vertrek verbaasde hem evenzeer als Diana's japon het had gedaan. Waar haalden die menschen, die om zoo te zeggen pas vijf minuten rijik waren, hun goeden smaak van- daan? Wordt vervolgd.) O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5