Gemengde Berichten Laatste Berichten Witter dan wit DOOR EEN TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. DOOR EEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. DOOR HET PLAFOND GEZAKT. WEERBERICHT. INGEZONDEN STUKKEN. O.m. kwamen die volgemde onderwerpem in be- spr eking: Compensatie-transacties. Een dear zusteropganisaties heeft de vnaag onder oogen geziien, of wel steeds alle mogelijkheden uit- gebuit wordem om door middel van z.g.n. goederen- ruiltnainsacties dem export van onze landbouwpro- ducten en wel speciaal naar Duitschland te ver- ruimen. Bedoelde organisatie heeft bet Landbouw- ComiiJte verzocht zich met de andere landbouw- onganisaties in verbinding te stellen, teneinde deze aangelegenheid zelf permanent in studie te nemen. Het Dagedijksoh Bestuur besloot dit verzoek te steunen. Ondernemersovereenkomst vleeschwarenbedrijf. In de vergadering van de Dag. Besturen der 3 C. L. O., is aan de onde geweest het paint, dat door de vieeschwarenfabrikanten bij de regeering een aanvrage tot verbimdendverklaring van een onder nemersovereenkomst is aanhamgig gemaakt. Een der organisaties heeft de wenschelijkheid naar voren gebracht, dat de 3 C.L.O. in deze haar stan'dpunt bepalen en magaam wat er gedaan kan worden om te voor'komen, dat de belangen dier producenten (veehoudlers) in het gedrang komen. Steun aan de schapenhouderij. Teneinde zoo spoedig mogelijik een optrekken van de prijzen voor de sahapen in 'geheel Nederland te verkrijgen, acht het Dagelijkseh Bestuur het ge- wenscht, dat de Regeering op een nadter vast te stel len tijdistip een aantal schapan tegen redelijke prij zen uit de mairkt zal nemen. Voarts is er bij het Landbouw-Camdite op aange- d'rongen de Regeering te verzoeken een toeslag per ooi te verleenen aan alle houders van kuddeschapen, onverschillig in welke deelen van het land deze hun bedrijf -uitoefenen. Kinderb ijslagverzekering. Nu bij de Staten-Generaal het wetsontwerp voor een kinderbijislagvarzekering is ingediend, geeft het Dagelijkseh Bestuur van de Groninger Mij van Lamd- bouw in overweging het oordeel van den Landbouw aan de Kamarleden bekend te maken, opdiat dit bij bet Afdeelingsonderzoek zoo goed mogelijik naar voren komit. In tegensteliing met verschillende andere sociale wetten kent het ontwerp geen premie-verhaal op de arbeiders. Voor den landbouw is deze regeling van groot belang, daar het lamdbouwbedrijf als onbe- schut bedrijf in tegensteliing met vele andere be- drijven, de hieruit voortvloeiende lasten niet kan afwentelem. Het Dagelijkseh Bestuur is dan ook van meening, dat de richtprijzen der landbouwprodlicten zoodanog dienen te worden vastgesteld, dat de hedrijven de grootere lasten, welke uit genoemde sociale maat- regel voortvloeien, kunnen betalen. Landbouwonderwijs. Een der zusterorganisaties heeft bij het Land- bouw-Comite de wenschelijkheid bepleit, dat iedere toekomstige landbouwer verplicht wordt landbouw onderwijs te voigen, zoodat auteindelijk iedere boer in het bezit zou moetieo zijn van een .diploma land- bouwwintersohool, lagere landbouwschool of land- bouwciuirsuis. Alboewel het Dagelijkseh Bestuur van oordeel is, dat een veirplicbting tot het voigen van landbouw- onderwijs wat te ver gaat, werd bet zeer wenscbe- lijk geacbt, dat een eommissie in het leven zou worden geroepen, welke tot taak beeft na te -gaan op welke wijze bet voigen van landbouwonderwijs kan worden bevordard. Fonds Landbouwexportbureau. Besloten werd hiet Beistiunr van bet Fonds Lan.d- bouw-Exportbureau te verzoeken, uitsluiitend gelden beschikbaar te stellen voor omdlerzoekingen, welke van beteekenis zijn voor -de tegenwoordige omstan- dighedien. O.a. zou bet van groot nut zijn indien deze imstelling een overzicht zou doen samenstellen van 'de maaitregelen, welke in de verschillende lan- dten worden gienomen op landbouwcrisisgebied. Aardappelregeling 1939. 'Het Dagelijkseh Bestuur sprak als zijn meening uit, dat de aardappelregeling allereerst, zoo niet uitsiuitend, een prijsregelende werking behoort te hebben. Dit geldt zoowel voor de klei- als voor de zandaardappelen, onafhankelijk of deze voor bin- nenlandsche consu.mptie, dan wel voor export wor den verbouwd. Bij de bestaande aardappelregeling is men hier- van ecbter in hooge mate afgeiweken door aard- appelen, die ook vroeger noch voor consumptie in het binnenland, noch voor export als consumptie- aardappel of pootgoed in aanmerking kwamen, een denaturatietoeslag toe te kennen. Indien men voor denaturatie slechts aardappelen in aanmerking liet komen, die aan redelijke con sumptie- en exporteisehen voldoen, ook wat de minimum- en maximummaat betreft, zou bij dezelf- de hoeveelheid aardappelen en teeltheffing de dena turatietoeslag op de aardappelen, die wel aan deze eischen voldeden, hooger kunnen zijn, waardoor de prijsregelende werking van de denaturatietoeslag meer effect zou sorteeren dan thans het geval is. Voorts acht het Dagelijkseh Bestuur een beper- king over het met aardappelen beteelde areaal nood- zakelijk, wanneer de Regeering niet bereid zou blijken te zijn, alsnog prijsverhoogende maatregelen voor de aardappelen te nemen. Arbitrage in loongeschillen. De 3 centrale landbouworganisaties hebben den Minister van Economische Zaken een schrijven geizonden, waarin wordt medegedeeld, dat omtrent de .praktijk der verplichte arbitrage in loongeschil len bij den boerenstand in verschillende deelen des lands groote ontevredenheid bestaat. Aan de hand van voorbeelden van uitspraken van arbiters kan gemakkelijk worden aangetoond, dat deze bij het bepalen der arbeidsvoorwaarden te weinig rekening houden met de uitkomsten der bedrijven. Meer dan eens is het voorgekomen, dat een loonsverhooging werd vastgesteld, terwijl de hedrijfsresultaten een daiende tendenz vertoonden. Daar de bedrijfsuitkomsten in belangrijke mate afhankelijk zijn van de richtprijzen, welke van over- heidswege voor de verschillende land- of tuinhouw- producten zijn vastgesteld, volgt daaruit, dat loons verhooging behoort te worden gecompenseerd door rich'tiprijsverhooiging. Voorts hebben de 3 C.L.O. den Minister verzocht de arbiters op te dragen de uitspraken uitvoerig te motiveeren. Uitvoer land- en tuinbouwproducten. Besloten werd de Directie van den Landbouw, afdeeling Buitenlandsche Landbouwvoorlichting, te verzoeken pogingen in het werk te stellen, opdat de Belgische regeering toestemming zal verleenen tot den invoer van land- en tuinbouwproducten via het douanekantoor te Zelzate. Voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen kan de invoer van deze producten per vrachtauto in Belgie thans uitsiuitend via Kapelle- brug plaats vinden, wat groote kosten en ongerief medebrengt. Thoolsche brag. Medegedeeld werd, dat een eommissie uit het Bestuur van den Kring Tholen en St. Philipsland der Z. L. M. een onderhoud met het College van Gedeputeerde Staten van Zealand heeft gehad betreffende afschaffing der heffing van bruggelden voor de Thoolsche brug. Gedeputeerde Staten heb ben met veel belangstelling de uiteenzetting van de eommissie aangehoord. Voorts is besloten te dezer zake tevens een audientie bij den Minister van Waterstaat aa.i te vragen. NOG MEEK GAATJES IN DE RUITEN TE 's-GKAVENHAGE. Naar aanlei'di'ng- van de kogelgaatjes in rui ten in Amsterdam em Rotterdam bleek bij informatiie bij de Haagsche politic, dat dit euvel ook daar reeds langem tijd bekend1 is. Op een dag, n.l. Zaterdag j.l. is aangifte ge- daan van niet minder dan vier gevallen. In de Van der Aastraat is een gaatje in de ruit van een woning omtdtekt, de ruit van een pubileke telefooncel aan de Slachthuis- kiade 'is dOorboord, vermoedelij.k door een kogeltje uit een winidbuks, terwijl aan den Schimmelweg twee ruiten op de eersite etage en in' de Zwolschestraat een ruit aan de ach- terzijde een gaatje vertoonen, veroorzaakt door een wihdbuks of catapult. worden Uw tanden wanneer U poetst met wat goeds, namelijk met |\/ni90i Tube 60 en 40 ct. Doost20 ct. (Ingez. Med.) ZIJN ZUSTER GESTOKEN. De 23-jarige bakkersgezel S. de B. te Spij- kenisse is Zaterdagavomd' na en verhoor cjbor den officier vian justitie mr. Hoeffelman naar het huis van bewaring te Rotterdam overge- bracht. Hij wordt ervan verdacht zijtai zuster Lena met een beschuitmes' ermstig in den rug te hebben verwond. De toestand van het slachtsoffer was Zaterdagmiddag viam diien aard, dat zij onmiddellijk in een ziekenhuis te Rotterdam moest wordem opgenomen. Het mes is in heslag genomen, ZEEMAN TE WATER. In gevecht met zijn redder. Een Zweedsch zeeman, die te Amsterdam aan het passagieren was geweest, keerde Woensdagnacht in beschonken toestand naar zijn schip terug. De weg terug leverde nog al moeilijkheden op en tenslotte kwam de man in het water van het Loozingskanaai terecht. Tot zijn geluk bevond zieh daar een vis- scher in zijn bootje, die den drenkeling aan boord heesch. Deze was hier blijkhaar op tegen, want hij ging zijn redder te lijf. De veohtersbaas kon natuurlijik zijn even- wicht in "fiet schommelend bootje heelemaai niet vinden en geraakte weer te water. Nu klemde hij zich echter aan de boot vast en den visscher ibleef niet anders over dan den man weer binnen boord te trekken. Toen hij veilig aan wal was gebracht, heeft de G.G. en G.D. den redeloozen izeeman, een 28-jarigen stoker, naar de Valeriuskliniek gebracht. GEVAARLIJKE WAS VAN DEN RIJN. Het smelten van de sneeuiw en de aanhou- dende regenval in het geheele Rijngebied zijn oorzaak van den steeds verderen was van den Rijn en zijn zijrivieren. De opper-Rijn is 6070 centimeter gestagen en bij Breiasch zeifs 96 c.M., zoodat de hoogwaterdienst is in- gesteld. De Mqezeloevers zijn hier en daar reeds in gevaar; deze rivier is bij Trier 84 c.M. gestegen, zoodat de peilschaal 3 meter 90 aan- wijst, men constateerde Donderdagmorgen uurlijks een was van 11 c.M. op de Moezel. In de Saar worden de waarschuwingstele- grammen gereedgejhouden, daar alle beeken en kleine rivieren toomeloos worden. Bij Alfbaoh heeft men reeds groote schade geno- teerd. Ook de Main stijgt en vertoont aan den bovenloop een was van 80100 c.M., ter wijl de benedenloop 60 c.M. was te consta- teeren geeft. De Lahn stijgt ook onrust- barend. AANSLAG OP GEWEZEN VERLOOFDE. Woensd'agavond ongeveeir 8 uur heeft in Den Haag op een portiektrap in de Lemteren- straat een 23-jarige monteur uit de Heelsum- straat ziijn gewezen verloofde met een padvirn- d'ersmes hedreigd en naar haar gestoken, on der het uitoroepen van: je gaat er aan". Het 18-jarige meisje, womende in de Es- camplaan. kon nog opzij springen en zoo werd alleen haiar hamdlsehoen gemaakt. De idlader werd aangehouden en overge- bracht naar het hoofdbureau van poliitiiie. Proces-verbaal ter zake van bedireiging met poging tot zware mishandeling zal worden op- g'emaakt. In den loop van den dag is de man op vrije voetem gesteld. Woensdagavond omstreeks zes uur is de veertigjarig'e landbouwer J. de Jong, toen hij nabij de Papelaan te Muid;en achiter^een auto vandaan kwam en den weg wilide ovensteken, door die Gooiische tnaim gegrepen. Het islachtoffer was op slag dood. Het stoffe'lijk overschot is naar het lijkenhuisje te Muiden gebracht. Op den ombewiaiakiten overweg tusschen Roermond en Weert, onder de gemeente Baexen, is Woensdag de 70-jarige vrouw L., die kort bij den spoorwegovergang woonach- tig was, door een passeerendlen goederentrein gegrepen en terzijde geduwd, waardoor zij met zware inwendige1 kneuzingen langs de spoor- lijn bleief liggen. Eenige oogenblikken later pasiseerde hiaar kieinzoontje den spoorweg- overgamg en zag zijn grootmoeder liggen. Hij snelde huiswaarts om bulp te halen. Nadat het slachtoffer voorloopig verbonden was, is zij naar haiar woning vervoerd, alwaar zij eenige uren later is overleden. MILITAIR VUEGER VERONGELUKT. Dinsdagmi'didag is de luitenant-vlieger Eric de Speelberg itijidlens een proefvluchit met een nieuw type vliegtuig boven Nyvel omlaaig ge- stont. Het toestel kwam in een sitraat terecht en beschadigde drie huizen. De bestuurder is. om het leven gekomem. SCHILDERSLEERLING DOODGEVALLEN. Bij het verrichten vajn ischidemswerk aan de overkapping van het station te Haarlem is Woensidtug een ernstig ongeluk gebeurd, dat d'en 16-jarigen schildersleerlinig S. uit Haar lem het leven heeft gekost. De jongen stond met twee werkliaden op een steunbalk, onder de overkapping. P'lotse- ling venloor hij het evenwicht. Hij viel van een hoogte vaaa zeven meter, na eerst nog met de electrische bovenleiding in aanrakiing te zijn geweest, met het hoofd op de rails. Hij was op stag dood-. Het stoffelij'k overschot is naar het zieken huis St. Johannis de Deo gebracht. SMOKKELAR1.J VAN MARGARINE. Men meidt uit Breda aan idle N. R. Crt.: De Nederliandsche grensikommiezen houden zich momenteiel bezig met een 'smokkelpro- bleem, dat zij to^t dusverre niet konden op- lossen. Geconstateerd1 is n.l., dlat in den laatsten tij.d de vrijwel lamgelegde smokkelhandea in Bel gische margarine weer in betangriijke mate aan het opbloeien is, zonder dat men weet hoe de vrachten, wedike zeer omvangrijk moe- ten zijn, de grens over kunnen komen. Blijk- baar hebben de vindingrijke smokkelaars nieuwe imethodes uitgevonden om bun clan- destieinen handel te kunnen uitvoeren. Het was dein Nederlandsichen margarine- reizigers reedls geruimen tijd opgevallen, dat hun orders te Breda en omistreken een sterke daling vertoonid'en en uit vroeger opgedane ervaiingien blijkt een dergalijik verschijnsel een zeer betrouwbiaire aanwijzinig, dat groote hoe- vaelheden gesmokke'lde margarine in omloop zjjm. Weild|swaar hebben .die komaniezen in het gremsgebied een grootere activiteit geconsta teerd onider de margarinesmokkelaars en ge- luikte het ook venschilHende partijen smokkel- waar te laichterhalen, maar deze j/afgeslagen" hoeveelheden waren niet grooter dan 30 tot 60 Kg. en van demgeiijke kleine vrachten kan het miargarineverbruik te Breda en omsitreken niet zoo stenk dalen als de margiairinereizigers hebben waange-nomen. Veel grootere partijen smokkelwaar moeten dus aan het wakend' oog der gremskommiezen ontsnappen en een sterke aanwijzinig voor den bemieuwden opbloei van den sluikhiamdei in margarine is ook, dat .die verkoop van dit artikel in de Belgische winkel's bij de grens, welke grootendeels van de smokkelaars leven, meer dan verdubbeld is. De grenskommiezen en ambtenaren van den cgisisopsporiingsdienst hebben thian® al bun aandackt geooncentreerd1 op bet vraagstuk: hoe en waar komen' deze groote partijen mar garine over de grens? Tot dusver heeft een nauwkeurig ondarzoek nog niet tot noemenswaardige resultaten ge- ieid. EEN ONGELUKKIGE LANDING. Tengevolge van een verkeerde landings- manoeuvre is Donderdagmorgen omstreeks half twaalf een mdiMtladr vliegtuig, een D 17, op Schiphol op den neus komen te sitaan en wel met zulk een kracht, dat het toestel ern stig werd beschadligd. De inzdttende militaire vlieger werd .gewond. Nader wordt gemeld: De gewondte militaire vlieger is res. eerste- luitenant van dte cavalerie O. Thate-, vlieger van 'het zign. Javacorps; een a.s. schoonzoon van den commandant van de Java, kapitein Van Weerden Poelmian. De vlieger werd onmiddellijk, nadiat die sirene op Schiphol geloeid had, per zieken- wagen naar Dr. Slotboom vervoerd. Dr. Slot- boom constateerde 'kneuzingen 'in den rug- streek; hovendien had de vlieger zich bij, den val arnstig op zijn tong gebeten en verder had hij nog enkele kleine verwonidingen opge- loopen,. Hij is ter observatie naar het Wilhel- mmagasthuis gezonden, w:aar bij nader onder- zoek bleek, dat de verwond'ingen niet van ernstdgien aandl waren.. Het toestel was toen het na een vlucht mid den op het veld wilde ianden afgegleden en op den neus tereoht gekomen, waarna het ge heel over den kop sloeg. De twee linkervleu- gels werd'en lafgebroken en de twee reehter- vleugelis werdlen zwaar verzet; hiet geheele toestel wend volgenis die militaire uitdrukkinig ,,gekiraakt". BEJAARDE DAME ONDER DE TRAM. Woensdagavond omstreeks kwart voor elf is op het Stationsplein te Amsterdam een 65- jarige dlamie die niet voldoende op het ver- keer lette, ondier een motorwagen van lijn 1 geraakt. Zij, krieeg een sichedeibasiisfractuiur en een groote wonde aan het. achtarhoofd. In zongwekikenden toestand is zij naar het Bin- nemgasthuiis overgebracht. INBREKERS EATEN HUN BUIT IN DEN STEEK. Inbrekers hebben Woensdagnacht een be- zoek aan een manufacturenzaak in de Kinker- stnaat te Amsterdam gebracht. 2e waren bininenigekomien via een leegstaand huis en over schuttinigen van tuintjeis achter deze hui zen. Ze voniden in den manufacturenwinkel vele mooie en dure kleeden en tapijten, maar aangezien. het nu eenmaal niet mogelijk is een aanzienlijke hoeveelheid van ideze goederen in een koffer te stoppen of over den arm mede te dnagen, zouden ze aan den rij.ken hu'it al heel weinig hebben gehad, indien zij in eien loodBje een eindje vender geen handkar hadden ge- zien. Kleeden en tapijten warden op deze kar gedeponeend en de inbrekers verlieten, ver- heugd over bet resuitaat van den nachtelijken strooptocht, den winkel. Maar ze hadden bui- ten den waard gerekenid. Deze diende zich aan in den vorm van een oplettenden voorbijigan- ger, die 'den inbrekers met belangstelling' vroeg, waar de rei®. in het nachtelijk donker naa,r toe ging. En toen werden de inbrekers zenuwachitig en giingen er vandbor zoo hard, zij konden. De handkar met zijn lading bleef onder de vei-lige hoede van den voorbijganger in dte Kinkerstraat staan. Kar, kleeden en tapijten bevinden aich ruu weer op de plaats vanwaar zij werden geroofd en de politie van het bureau Overtoom speurt naar d'e twee in- brekers, van wie alleen het signalement be- kenid is. Aan nog een tweede 'tajhjithandel in 'dezelfde straat heeft men dien nacht een bezoek ge- bnaicht. In het kantoor werd1 een onderzoek ingeistel'd. De brandkast bleek te zwaar werk en daarom beeft men zich er toe bepaald, een paar siigairen mee te nemen. ZES VREEMDELINGEN OVER DE GRENS GEZET. De Hiaagsche politie heeft dezer dagen in toaal zes vreemdeliingen over de grens gezet. Het eene gieval betreft een vrouw, meit dhie k'inderen^ van Belgische inationaliiteit, die zich dezer diagen bij de Haagsehe politie had ge meld. Hiaar man was reeds 18 jaar zoek, na zijn verd'wiijninig is zij gaan samenleven met een Nederlander. Na in verschei'dtene p-laatsen in het buiten- land te hebben gewoond, waren zij thans eenige maanden in Den Hang woonaebtig. Den laatsten tijd: konden zij, echiter isamen niiet goed meer overweg; er kwam ernstig ver- schil wain meening, zoodat zij niet bij> dlen man wilde blijven women. De jpolitie heeft hen daarop over de Belgische grens gezet. Het andere gevai betrof een vrouw van 35 jaar en 'een man van 50 jaar, beid'en van Duitsche nationaliteit, die reied® igeruimen, tajtd in venschillenidte plaatsen van ons land hadden geieefd ten koste van hotel en pensiionhouders. Zij tmiaakten igroote verteringen, waarbij z'j ore,diet fcregen dioor te vertellen, dat zij' he- langrijke bedlragen uit het buiitenlan'd te goed hadden, welke zij bimnenkort konden ver- wiaichiten. Toen de vreemdelingenidienist, die zulk® ver- nomen had1, een onderzoek insteide, bleek de man f 1,24 en de vrouw 1,50 bij zich te heb ben. Het tweetal is over de Duitsche grens gezet. NOGMAALS ORPHEUS' TERUGKEER UIT DE ONDERWERELD.. Men sch'rijft uit Doom aan de N. R. Crt.: Het zal wal tot die zeldzaamheden behooren, dat men de geiegenbeid krijgt in dte krant te lezen hoe mien1 na zijn dood wordt beoordeeid. Hier in Doom heeft zich zoo'n geval voorge- daan. Een straatmuzikant, hijigeniaiamd Lange Jan, was, zoo meldde een paar weken geledten een plaatselijik blad,, overlteden tengevolge van be- wroren ledema'ten. Lange Jan is hier een be- kende striaiatfiguur, die al jaren ilang elfcen Woensdag zijn muzikale talenten voor enkele centem ten toon spreidt. In het overlajdensberichlt in, het plaatsellijke blad werd, gezegd1, dat hij ons elken Woensdag kwam vergasten op een paar stukjes muziek, welke hij met horten en stooten, uit zijn ge- deuktem althoom wist te halen, terwijl' hij bij bijzondteire gelegenheden vian zijn repertoire afweek, door het Wilhelmus of Stiile Nacht te laten hooren. De verdere oritiek was ook niet gunatiig; he't werd niet betreurd, dlat deze stnaatfiiguuir uit Doom was verdwenan en die hoop weird uifcgesproken,, dat men gespaard zou blijven voor een opvolger. Lange Jan was ecbter niet dood. Wet wiais hiij ziek geweest, miaiar hersteid na een goed'e verpleginig in 'een ziekenhuis, was hij weeir vol moed am. zijn beroep weer op te va.tten. En met zijn wedler verschijnen hier im Doom verweikte hij een ongekende sensatie. Het began op het gemieemtehuis waar Lange Jan op dte lijet vian 'de vaste aanvnageris van teen muziekvergumning was geschrapt. Men was er stom verbaasd toen hiij,, als van cuidte, om de vergu'nning kwam. Een, grappenmaker wist te bewerken, dat Lange Jian zijn leerste nummer na zijn terugkeer voor het bureau van het plaatselijike blad dat zijn dood had gemeld, ten beste zou geven. En Jan, die het geval nogal vroolijk opniam, biies daar onder groote belangs!telling uit voile borst: Lang zal hij leven in .dte gloria. Als een loopend vuurtje ging het nieuws dat Lange Jan er weer was door 'het dorp. Overal stonden groepjes menschen die deze gebeurtenis druk besipraken. Men was hiij hem weer te ziem, onidanks de minder gums'tige critiek over zijn muzi'kiaile prestatiee. Dat de menschen bij wie Jan gewoon was aan te bellen hem zijn terugkeer gundten zal hem wel bij zijn ontvanigsten zijn gebl-eken. Men wil Lange Jan nog niet missen. AFGEKEURD VLEESCH. In ©en sllageiriji te Epe waren Zaterdag- ochtend iregeerinigsikoeien gieslacht. De afge- keurd'e deelen werden tails gewoonlijk in afzon- dierlijke imanden weggezet. Zij zouden Maan- dag door het dleistructiebed:rijf worden weg- geihaald. 's Nachts om twaalf uur heeft de sliager J., die een sileuteil van het gebouw onder zijn heruisting had, voor 2,50 30 kilo afge- keuirdie lever enz. vterkocht aan den slager K. Deze wist voligen,s zijn taewering niet, dat het afgekeurd vleeisch was. 's Maandags veirzon.d K. idle lever naar een slager ite Apeldoorn. Deze zag onmiddellijk, dlat de lever niet voor dte con sumptie gesichikt was en weigerde de zending. Een rijksveidw,achter hield den vervoerder tijdenis hiet vervoar niaar Epe aan en consta teerde, dat de lever niet van, het abattoir af- komstig was. Uit het onderzoek van den keu- rimgsdiemst bleek, dlat het afgekeunde rommeil was. Voor de politie was het niet moeilijk d'e schuldigen te aehitenhailem, die hun sohuld heb ben bekend. Proces-verbaal is opgemaakt. KINDERLI.JKJE GEVONDEN. Woensdagochtend heeft de politie te IJssel- monde in het z.g. Zuiddiepje het lijkje van een kind van ongeveer zeven maanden van het vrouwelijke geslacht gevonden. DOOR EEN WAGEN OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag is te Asten het zesjarig zoontje van den cafehouder Van den Broek, dat met een autoped op den rijweg stond, door een wagen overreden. Het kind kreeg de wielen over het lichaam en was op slag dood. Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor negen is 33-jarige timmerman D. Raveisiteyn uit de Taborstraat, bij het afbreken van een oud schoolgebouw aan den Dordtschelaan te Rotterdam door het plafond gezakt en een verdieping lager op den grond terecht- gekomen. Met gekneusde enkels is de man per auto van den geneeskundigen dienst over gebracht naar de hulppost Maashaven, waar hij is behandeld.^ Daarna kon hij weer naar hu.is terugkeeren. STORINGSVRIJE RADIO OP KOMST? Major E. Armstrong, hoogleeraar in de electrische mechanica aan 'n universieit te New-York 'n geleerde, die reeds eerder belangrijke uitvindingen op radiogebied heeft gedaan heeft thans een zend- en ontvang- systeem uitgevonden, dat een revolutie zal .beteekenen op het gehied der radiotechniek, en dat tevens een einde zal maken aan de hinderlijke storingen, welke vooral op het ge hied der korte golf, izich nog steeds voordoen. Major Armstrong's systeem maakt slechts gebruik van golven tusschen de tien en een meter, hetgeen beteekent, dat tusschen de duizend en vijftienhonderd nieuwe golflengten voor practisch gebruik vrij zullen komen! Het groote voordeel zal zijn, dat de ont- vangst geheel storingvrij is. Met de nieuwe toestellen, a.ldus de Tel., zal men echter ook de gewone uitzend'ingen kunnen beluisteren. Omgekeerd is dit echter niet het geval. 'Het eerste zendgebouw, aldus ingericht, is reeds geibouwd in.New Jersey, niet ver van New-York. Het zendt uit op een golflengte van slechts 7% meter. De ontvangst is tot dusverre van een ongekend goede kwaliteit. Ben proefstation, dat werkte op een golf lengte van slechts twee en een halven meter, met een, izendcapaciteit van 500 watt, werd uitstekend ontvangen op een afstand van ruim tachtig kilometer. VANDERBILT JR. OP DE TUGERJACHT IN NOORD-SUMATRA. Naar de Deli Crt. verneemt, is de heer Van- derbilt Jr., een zoon van den Amerikaanschen millionnair, van plan over eenige maanden op tijgerjacht te gaan in de bosschen van Noord-Sumatra. Hij zou omstreeks April komen, om geduren.de enkele weken in Atjeh en ter Oostkust te vertoeve'n. Deze heer Vanderbilt is ongeveer drie jaar geleden al ter Oostkust geweest op een huwe- lijksreis om de wereld. Hij heeft toen nog ge- durende eenige weken beproefd een tijger te schieten zonder resuitaat. De weerstoeistajid van hedenmorgen 7.20 uur was te Vliis'singen: weeir: liehte regen; wind: krachtig. Zuid; itemperatuuir 6, minimum hiedennacht 5, neerslag in het afgeloopen et- maal 4 m.M. Verwachting geldlig van hedienavond tot 21 dezer dies, avondls ongeveer 19 uur: voor de kustsitirookzacht weer, zwaar be- woikt tot betrokken, tij.deliijfce opkliatring', pilaatsel'ijk liohite regen, matiige, tijdelijk 'kirach- tiige Zuidten tot Zui'dlwesten wind; voor hieit binnenland: zacht weer, zwaar tae- wolkt tot betrokken, pl'aatseiijk liichte regen, mieest matige Zuiden tot Zuidwesten wind. VE RDU ISTEItl NGSPKOEF IN ZUID-HOLLAND. Gisteravondl werd in de provincie ZuW- Holland een verduiisteringsproef gehoudten in verb,and met 'luchtbesoherming. Voor wat de .confcrole miet vliegtuigen be treft mi'sliukte dit wegem® de weersgesiteldlhiedid evenzeeir als onlangs in onze provincie. Uit Rotterdam wordt melding gemaakt van het voorkomen van verschiliLendte ongelukken tijidens. de verdluistiering. Enkele personen kwamen in het water terecht. Een van hen, de 16-jariige Deensche zeeman Kositda Franaen, van het s.s. ,,Niancy", kwam om het leven. Hoewel 2 mannen htem terstond na het onge- vai in de Maashaven nasprongen en hem spoe dig op het droge brachten bleken de levems- geesiten reeds geweken. SIGARETTENASCH IN JENEVER GEDAAN. ASSEN. Door de rechltbank alhier werden heden 2 mannen uit Hijken "(gem. Beilen)- <iie terecht hebben geisitla'an, ter zake dat zij een 1'8-ja.rig meisije hebben gedwongen j©never, waarin zij sigiarettenasch hadden gemengd op te dirinken, en die na het dlrinken van 2 gla- zen dronken was, gewarden, veroordeeld itot 2 maanden gevangemiisetraf. De ei'Sch w)as 3 maandten. In deze zaak iis ook nog ©en ver- volging wegens meineedi tegen een der getui- gen inigeisteld. UNIFORME LEIDING DER ECONOMISOHE GELD- EN KAPITAALMARKT POLITIEK. BERLUN. De aan het bedrijfsileven voor den herbouw van Groat-Duitsohland te stellen extra takel, vteireisoht uniforme lei,ding der economische geld- en kapiitaalmiarkt poiiitiek. Om deze reden heeft die Fiihrer bepaald, dat dte lteiding van het Rijiks Minislterie van Eco nomische Zaken en ,der Rijikshank weer worden vereenigd. De Fiihirer heeft dientengevolge de President van het directorium der Rijikshank, Dr. Schacht, van zijn functie ontheven, en den Rijksminiister van Economische Zaiken voor den duur van 4 jaar benoemd tot Presi dent van het .directorium der Rijiksbank. Dr. Schacht zal in zijn hoedanigheid van Rtjks Minister ook verder lid blijven van de Rijiks regeering. Hij is bestemd voor dte vervulling va,n bijzondare taken. DE STRIJD IN SPANJE. SALAMANKA. In een officieel commu nique van het rechtsche ho of d- k wartier wordt met iname medegedeeld, dat de opmiarsch. der rechitsche troe.pen in de provincie Barcelona in zefeere sectoren over een .dliapte van meei' dan vijftiien K.M. 1® geschied. Ook in de andleire sectoren wordt voortgang gemaakt. De vdjand heeft honderden .dood'en op het slagveld acihter geliaiten. De rechtsche troepen hebben 1885 gevamgenen gemaakt. In Andhlusde werd dien vijand groote verliezen toegebrachit; 428 man werd diaar gevangen geinomen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) „MOOI TERNEUZEN". Mag ik, onder verwijzing naar' de in dit bia/d voorkomende advertenti© van onze vereeni- ging, eien bescheiden plaatsruimte ter toelich- ting? Bij voorbaat dank. Enkele heeren uit ons bestuur vormen een sub-commisisie, -die we ,naar d:en aard van haar opdracht ,,de vogelcommissie" noemen. Deze eommissie heeft tot taak: verfraaiing van de bu'itenvest, o.m. door bet zetten van mooie watervogelis op dlat water, de versehiaffing van huisveisiting aan die dieren en bij de verzorging en voortteling dlaarvan regelend op te tredetn. Naast financieelen steun ervaart het be- situur van onze vereeniging steeds weer de voldoenimg van belangelooze aanbiedingen, niet alleen van inwoners van onze stad maar ook van belangstellenden uit de oimgeving'. In dien het practisch mcgel'ij'k .is, maken. we dlaarvan een zieer d'ankbaar gebruik. Deze ervaring .geeft ons goedle hoop, dat de even genoemid© sub-commissiie bij dte uitvoering van haar taak zekdr zal islagen. Wiij zijin ervan overtuigd, dlat dit mooie werk door iedter wel gewaardieerd zal worden. Door het plaatsen der advertentle wordt aan belangstellenden thans officieel de geltegenheid geboden om tastbaiar van hun waardteering voor dit werk te dtoen blijken, om, als het kan, op de voor de vereeniging meest goedkoope wijze, aan onze sub-commissie houdbare winiterhard'e watervogels te' versttrekken. Wij hebben hder- bij speciaal op het oog eon-den e.d. van ver- schillendte soort en pluimage. Wij danken u bij voorbaat. De 'sub-commissie veirzekert u- eene goede bebandeling dter dieren. Namenis het Besituur van ,,Mooi Temeaxzen", J. OLIJSLAGER, Voorzitter. Temeuzen, 19 Januari 1939. Geachte redactie! Beleefd verzoek dk U een plaatsje in Uw blad voor onderstaande, waarvoor ibij voor baat dank. In Uw blad van 30 Dec. dient de heer Colsen van antwoord op mijn ingezonden stuk, opge- nomen in Uw blad van 31 October 1.1. ter zake van een uitlatdng zijinerzijds in de raadsverga- dering van 1 September met betrekking tot de ziekenhuiskiwestie te Goes. De heer Colsen beklaagt er zich over, dat ik mijn stuk niet met mijn naam heb onder- teekend, en dleelt mede zelf nooit ingezonden stukken te schrijven, waaronder hij- zijn naam niet zet. Ik neem dat graag van hem aan, doch hij moet bedenken, dat er ook menschen zijn, die hun naam minder graag in de krant zien staan dan hijzelf. Het doet hovendien niets terzake wie de opmerking maakt, dat de heer C. iets heeft gezegd, dat niet in- over- eenstemming is met de feiten: hoofdzaak is dat de opmerking juist is. Verder besebuldigt hij mij van gebrek aan moed omdat ik geweigerd heb deze kwestie op een open'bare vergadering met hem te be- spreken. Men zal het echter wel met miij eens zijn, dat het toch waarlijk al te onzinnig zou zijn om in Temeuzen een openbare verga dering te gaan beleggen teneinde de oorzaken te gaan bespreken van de financieele moei-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2