TERNEUZEN, 13 JANUARI 1939. GEMEENTERAAD VAN HOEK. ANKiER MET KETTING VERLOREN. Tijdens de vaart op de Westersahelde heeft het Italiaansche stoomsciiip ,,Poscolo" ter hioogte van de gaslboei van Saaftinge een anker met ketting verloren. ■Met behulp van een sleepboot wordt ge- tracbt tiet anker te bergen. SOHADEVARINGEN. Bij het invar-en van de Westsluis is het Nederlandsche sleepschip ,,Margus" in aan- raktog gekomen met een der sluisdeuren, welke hierdoor li-cht besehadigd wend. Het schip, dat zelf geen averij bekwam, heeft de reis van Gent naar Weert voortgezet. Tijdens het schutten aan de Westsiluis is het Letlandsche stoom schip ,,Andrejs Kalnins" in aanvaring gekomen met een remstoel en daarna met een der sluisdeuren, welke beide lioht besehadigd werden. Het schip, dat zelf geen schade bekwam, heeft de reis van Im- mingiham naar Sluiskil voortgezet. OMHOOGGE VAKEN Het Nederlandsche motortankschip ,,Belgia" is tijdens de vaart op het kanaal van Terneu- zen, ter hoogte van Sluiskiil, aan den grond gevaren en blijven zitten. Een later bericht meldt, dat het schip met belhulp van de sleepboot ,,Willem" vlotge- komen is, waarna het de reis zonder schade bekomen te hebben heeft voortgezet. De ,,Belgia" was op weg van Rotterdam naar Brugge met een lading benzine. AAN DEN GBOND GEVAREN. Tijdens de vaart op de Westerscheide is het Nederlandsche motorschip ,,Wilco" iboven Walsoorden aan den grond gevaren en blijven zitten. De te Terneuzen gestationneerd lig- gende sleepboot Holland" is uitgevaren voor het verleenen van aissistentie. Een nader ibericht meldt, dat de Holland" er in geslaagd is het schip vlot te trekken. Het bleeik toen dat de ,,Wilco" lekkage be komen had, waama het te Wjalsoorden is bin- nengesleept. De sleepboot Holland" ligt langsizij voor het wegpompen van het binnen- gedrongen water. Met het voorloopig dichten van het gat is dnmiddels een aanvang gemaakt. GEVONDEN VOOBWERPEN. De Inspeoteur van politie alhier maakt be- kenjd, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn aan de daaraohter vermelde adressen. Rijwielhandbeschertmer, J. Beeldens, School- weg 4. Huissleutel, J. Wiiillemsen, Dijkstraat 75. Rijwielhandbeschermer, J. Rottier, Donze- Visserstraat 115. Pakje met inhoud, Bareman, Koedijk 4. Wollen das, N. A. Faas, Steenkamplaan 56. Dameshandschoen, P. Nagtegaal, Steen kamplaan 72. Heerenhandschoen, Diixhoorn, Nieuwstr. 26. Heerenhandschoen, A. de Waele, Tholens- straat 32. Heerenhandschoen, A. Dieleman, Walraven- straat 6. Dameshandschoen, K. Romijn, Vlooswijk- straat 65. Paar Kinderwantjes, Jansen, Dokweg 14. Melkbussleutel, .zakspiegeltje met kam, koperen gewicht en dameshandschoen, Bureau van politie. Lederen riem, Van Doorn, Ohrysanten- straat 11. Wfollen handschoen, R. 'Harms, Dekker- straat 51. Geldstuk, A. M. Verpoorte, Veldstraat 5. Fortemonnaie met inhoud, C. Hangoor, Axelschestraat 103. Portemonnaie met inhoud, J. A. Servaas, Tholensstraat 60. iPortemonnaie met inhoud, Lappens, Dekker- straat 22. Konijn, G. P. van Galen, De Jongestraat 13. Dameshandschoen, G. Jonkman, Klaassen- straat 23. Paar handschoenen, J. de Blaeij, Vloosrwijk- straat 29. Manchesterbroek, J. Dooms, Kazernestr. 10. Brock met vest, M. Hamelink, P 51. Heerenhoed, Cafe WijneGoethals, Drie- wegen. J ARVERGADERING WIT-GEEE KRUIS. Zondagavond werd in het R. K. Vereeni- gingsgebouw de jaarvergadering gehouden van de afdeeling Terneuzen van het Wit-Gele Kruis. Als attriactie werd. na de vergadtering de film van de Nationale Wit-Gele Kruis- federatie ,,Zonnelied" vertoond. De presidente, mevr. Van Rompu, open.de de vergadering met de Christelijke groet en jieette de aanwezigen hartelijk welkom, hen dankend voor de flinke opkomst. Ze gaf dan 't woord aan de secretaresse, mej. Verbeke, die de notulen voorlas en daarnia, 't jaarver slag. Hieraan onitleenen we het volgande: er is in 1938 geen wijziging in 't bestuur geko men, alleen is er 'n nieuwe geestelijke advi- seur n.l. de Zeereerw. heer Pastoor de Meule- meester toplaats van de vertrokken Pastoor Schets. Het aantal ledien steag van 304 tot 319; er is in den loop van 't jiaar nog enkele malen om hulp gevraagd door niet-leden, wat natuurlijk moest worden geweigerd. Gehouden werden 1 algemeene en 3 bestuursvergaderin- grn. Door de Eeirw. Zuster-Wijkverpleegster wer den 2912 huisbezooken afgelegd; het aantal verpleegden bedlroeg 2942; ui't 't magazijn werden uitgeleend 204 lartikelem, waarvan er sommige vuil worden teriuggebracht, wat toch eigenlijik niet moest voorkomen. Van de hoogtezon is 'n goed gebruik gemaakt. Wat 't consultatiebureau voor zuigelingen bet,reft, hiervan wordt een druk gebruik ge maakt: er werden 45 zittingen gehouden,, 105 nieuwe kindteren werden ingeschreven en 1294 conisulten werden gegeven. Hier past wel een bizonder woord van dank voor Dr. Stevens, de Eerw. Zusiter Othildia. en Zuster De Jong van 't Groeme Kruis. Door de Eerw. Zuster werden 139 zuigelingen bezocht en 206 hui-s- bezoeken bij zuigelingen gedaan. De katholdeke baker heeft door omstandig- hedan 't bijltje er bij neergelegd, er heeft zich echter een jonge kracht aangemeld, die de bakdrcuirisius zal volgen, zoodat we toch weer ■n giediplomeerde katholieke baker zullen krijgen. Er werd een Paaschei-ia;ctie georganiseerd; dte opbrengst was zoo groot, dat een kind ge- durende 6 waken kon worden weggezonden naar Eersel. De moedercursus werd doc- 10 cursiisten gevolgd. Voor de T. B. C.-be.strijding werd ook heel wat gedaan: door de Eerw. Zuster werden 55 huisbezoeken gedaan; aan enkele patienten konden versterkem.de middtelen worden ver- schaft en 1 patient werd niaar ',t sanatorium Dekkerswald gezondem. Het keurige en uitge- breiide jaarverslag werd goedgekeurd en na eem bedankje door de presidente kon d'ezelfde begiinmen met haar financieel jaarverslag. Ze houdlt de .dtuitem goed bijeen, w:ant zoowel wat 't Wit Gele Kruis, als wat de T.B.C.-bestrij- ding betreft, slotem beide met een voordeelig, hoewel klein batig saldo. Na een enkele op- merking ook goedgekeurd. De controle-com- missie, 2 be,stu,ursleden, bad alle bescheiden nagezien en iin orde bevonden. De heer de Bmijin vond 't beter, dat in de contr61e-com- missiie ook 'n gewoon lid zat; er zal aandacht aan wordem besteed. De verkiezing van 3 bestuursledlen, wegens periodieke aftredftag van de presidente mevr. Vian RompuVan der Straaten en de heeren P. van Bouchaute en L. F. du Bois liep al zeer vlot van .stapel, daar er geen tegencandidatem waren. Bij de ,rondvraag werd gevraagd om niet op Zondiag te vergaderen, wat anderen weer een gemakkelijke dag vonden; ook werd nog gevraagd of niet een cursus voor E.H.B.O. kon worden opgericht. Gevraagd' of er lief- hebberij voor was, gaven zich reeds 31 der aanwezigen op. Het eerste gedeelte der ver gadering was hiermee klaar en nu kwam de film „Zonnelied". Het scenario en ,de regie is van Willem Vorscher, de productieleiding berustte bij R. ter Veen e.a., 't camerawerk van H. Cox, de mjuziek van Marius .Mommikendam. In 't dorp Overa heeft 'n dbkterswisselimg plaats. De oude dokter legde reeds de eerste grondslagen voor betere verzorging van de volksgazomdiheid. De jonge dokter is vol ijver om dat werk met liefde voort te zetten. Er is echter veel tegenstand van conservatieve elementen, ,die verpersoonlijkt warden door een auderwetsche baker en een molenaar, wiens vrouw aan t.b.c. is gestorven, wiat de mole naar aan de modleme duivelsche opvattingen van den dokter wijt. Br wordt een afdeeling van het Wit Gele Kruis opgericht en een wijkverpleegster wordt aangesteld'. De jonge dokter en de wijkver pleegster vordleren slechts langzaam. De tegenstelliingen worden, nog scherper als1 de molenaarsdochter ziek wordt. De dokter mag niet binnenkomen. Hij scbrijft zijn recept met krijt op de blinden. n.l. lucht en zon. De zieke ligt in de bedlstede en wordt verpleegd door de baker, haar tante en den mulder. De knecht, die meer dlan gewone sympathie voor 't meisje heeft, weet te bewerken dat zij naar een betere gelegenheid tot verpleging wordt overgebracht, waar 't herstel optreedt. De molenaar wil ongemerkt zijn dochter zien in ha,ar ligbent. Hij merkt d'at zijn knecht er een welkome gast lis, waama er thuis een heftige scene volgt. De pastoor komt echter tuisschen- beide. De molenaar gaat naar buiten en wil de wieken' losgooien. De knecht, die juist 't zeil aan 't spannen was, yalt. De mulder is wanhopig. Na weken van herstel komt de dochter ge- zomd terug en in die wachtkamer van den dokter wacht ze met haar brief van. 't con sultatiebureau. Daar komt ook de knecht met zijn arm in eem draagverband. Beiden moeten tegelijik hiinnenkomen, waar ook baker, zuster en mulder zich bij hen voegen. De volledige verzdening volgt. Een mooie film, die't werk van't Wit Gele Kruis op niet onaardige wijze laat zien. H. M. DE KONINGIN PASSEEBT GOES. Zaterdagmiddag zijn ook te Goes honder- den stadgenooten gedupeerd, die van drie uur tot bij vijven in kou en motregen hebben moe ten wachten op het passieeren van H. M. de Koningin. Toen de auto eindelijk in 't zicht kwam, bleek ze een flinke gang te hebben. Het was inmiddels domker geworden en, waar de auito gesloten was, viel er niet veel te zien. Een groote teteurstelldng voor oud en jong. PRO VIN CI ALE GBIFFIE. Ged. Staten van Zeeland hebben benoemd tot klerk ter Provinciale Griffie, A. Risseeuw, te Midddlburg, thans typist. MOTOBSOHIP TIJDENS STOBMWEER GEDEELTELIJK EOSGESLAGEN. Maandagavond omstreeks tiemi urnir heeft, meldt de Vliss. Ort., in de Westhaven -te Bras- ken® een dlraevig angeval plaats gehad, dat aan een 54-jarigan ischipper ui't Giessendam het levem heeft gekost. Op geno,eimd uur brak door het stormweer de draad waarmee het 89 ton groote motor schip Aiaint Willem,ilna" nit Pemis van schip- per van Wdjngaarden uit Giessendam, aan de achterzijde was gemeerd1. De1 boot was geladen meit stroo dat hier gelost moest worden. De schiipper hegaf zich onmiddeilijik naar het voorschip om een draad bij| te zetten teneimde te voorkomen, dat het schip geheel los zon slaan en op drift zon igaan. De zoon haastte zich intuisschen naar de machinekamer om den motor op gang te brengen. Toen de 21-jiarige zoon, die alleen met zijn vader aan boord was,, weer boven kwam en zijn vader toeriep dat hij klaar was, kreeg hij, geen ,antwoord. Hij ging naar het voorschip en zag zijn vader in het water ldg- gen. De mtan was tusschen dte dradlen ver- ward geraak't en overboord1 gestagen. Hij gaf reeds getemi teekenen van leven meer. Op het hulpgeroep van den jongen kwam een schip- per en zijn zoon per roeiboot madeirbij. Toen zij zagen wat er gebeurd was, hebben zij on- miiddellijk hulp gehaald. Dokter Broodtmam was spoeid'dg ter plaabse dloch kon slechts den dbod constateeren. Het sllachtoffer had beidle polisen gebroken. De wiaarnemende burgemeasiter, wethoudter A. J. Cambder en de tweede havenmeester, de heer I. Forttrie, waren eveneens' aanwezig. Bij, het losislaan als ook de lading gaan wer- ken, waardoor het schip s.lagzij maakte en de helft van de lading overboord is geschoven. Met de hulp van enkelen te hulp gekomen per- sonem is dte „Aiartje Willeminiai" weer ge meerd. Dinsdagochtend is men taegonnen met het loissien van, het schip. Het sitoffelijik overschot van den 54-jarigen schipper is voorloopig in het lijkemhuisje op- gebaard en zal1 vermoedelijk naar Giessendam worden overgebracht. Van andlere zijde meldt men omtrent dit omgeluik o.m. nog het volgendte: Maandagavond 9 u. 30 is van het motor schip „Aant Willemiena" van Van, dte-r Pols en Zonen udt Pernis, schipper Van Wijngaarden uit Giessendam, een staaldraad gebroken, waarmee het schip gemeerd lag. Het schip ging op drift en liep omhoog op het bermpje tusschien Oude en Nieuwe Haven,. Huerbij scbijnt dte last stroo gedeeltelijk overboord ge stagen, te zijn en is de schipper overboord ge- v,allen en verdronken. van Zudddorpe en Sas van Gent, waar hij zich bezig hi aid me t smokkelhandtel. Later werd in Zeeuwsch-Vlaainideren beikend, dat hij ge- poogdl hiad gestolen auto's op te koopen, waar na op hem de verdenking viel, dat hij in con tact stond met den autodief, die in Breskems en Axel zijn slag gestagen had. Toen hij wegens een anderen dliefstal een tiiental dagen geleden aangehouden werd, bleek al spoedig dat hij,zelf dte beide auto's geStolem bad'. De auto van ,den heer W. du Bois had hij te Gent verkocht en dieze wagen kon reeds opgespoord en aan den eigenaar te Bresikens terug ge geven worden. De auto van den heer Kerck- haert verkocht v. id. M. te Brussel. De Bel- gische politie stielt pogingen in het werk om ook deze auto terug te vinden. Lid van 'n auto-dievenbende Van der Moeren werd gearresteerd onge- veer tegeldjikeritijd met een bende autodieven te Brussel en 'n paar BeLgisiahe autodieven te Amsterdam. Deze laatsten poogden een in Brussel gestolen wagen te Amsterdam te ver- koopen en maakt en deel uit van de Brussiel- sche bende, wiaiarvan ook reedls vijf leden wer den aangehouden in Belgie. De rechterlijke politie te Brusisei heeft reeds 15 auito's terug gevonden, die beschildend en veranderd waren. De meeste wagenis, waren verkocht aan een zakeren Lokest, een garagehoudter uit St. ChdsiLain, mabij; Bergen (B.)., 'die eveneens ach- ter slot en grendel zit. VERGADEBING VAN LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ. TE BRESKENS EN AXEL GESTOLEN ALTO'S. Het Dagbl. van N.-B. en Z. herinnert aan die een paar maandlen geleden gepleegde dief- stallen van auto's en vermeldt de arrestatle van dlen diader. Een paar maandten geleden werd te Bres- kens een auto gestolen, van dien heer W. du Bois aldlaar. Kort daarop vond een auto-dief- stal plaats op de markt be Axel, alwaar een dief de auto van idten heer Kertekhaert te Hullst meeniam. Thans heeft men den dief kunnen arrestee- ren te Waereghem (B.), zekeren Maurice van der Moeren uit Gent. Enkele jaren geleden, vertoefde v. d. M. nogal eens in de omgeving Men schrijift ons daarombrent uit Hoek: Vrijldag vertrokken talrijke belangstellende leden van lanidboiuworganisaties uit omliggen- de gemeeuteni per autobus naar Oostburg, waar de afdeeling van' den Bond van Land- bouw en Maatschappij, een vergadering hield. De voorzittar dezer vergadering, den heer Risseeuw, heette alle aanwezigen hartelijk welkom in het bij zonder ,die heeren die de moeite hadden genomen om uit het Oostelijk deel 'die reis te aanvaarden. Hierop opende die voorzitter de vergadterilng en zegt hij, dat de Westelijke aifdleelinig in Zeeuwsch-Vlaan- deren een groot verlies heeft geleden, door het ongeluk het lid Verstrate overkomen, en dat alien met ontroering vervulde. Verder decide hij mede, -dat Ds. Eggink, dte spreker die hier vandaag zou komen, verhin- derd is wegens ongesteldheid, doch dat den heer Breure uit Noord-Holland, lid1 van, het hoofdbastuur van Nationalen Bond van Land- houw en Maatschappij deze verre reis heeft ondamomen om dienis plaats te vervullen. Ook is aanwezig die propagandist van den Bond, den hear Evers, die ook zal spreken. De heer Breure hield zijn rede over „W,aiar- om lid van Dandbouw en Maatschappij" en op welke wijze leden van1 Dandbouw en Maat schappij strijben. Spreker wees op dte onbil- lijike en lage belooning van de landbouwende bevolkingsgroep in Nederland, dat onlze arbei- dlers 2 uur moeten warken tege-n een zelfde- belooning welke anidere groepen in 1 uur krij'gieni, ,dait onze mooie boerderijien puin- ho,open worden en de taoeren plus het platte- land en dte middenstamd verarmt. Dat onis op sociiaal, rechtvaardigheiid en economisch ter- rein te kort gedaan wordt, buiten lamdiere groe pen in Nederland en dat alle® k-an verandteren als wij een sterk bewust platteland achter ons hebben. Dan kan hulp van dte Regeering niet uitblijven. Vele toestiamdlen, b.v. hoogere graanrechten aan die grens, een invoerve-rbod van olien1 en vet'ten, walvlschtraan, vleesch enz., zouden landbouwtoestaniden ten goede komen en betere verhoudingen tot andere groepen scheppen, doch andere machtetn zijn bezig dat te verijdlelen, mam-elijk industrie en partijpolitiek, wiaiarvan spreker een duidtelijke uiteemzetting gaf b.v. over de Phi-lips, U-ni- lever-concems en hun macht. Dandbouw en Maatschappij komt op tegen al die scheeve of politieke toestanden. Landbouiw en Maat schappij wdi, zegt spreker, het goede inzioht brengen in laile politieke partije-n. Komt op voor die verdlrukking van het platteland, wil wiaardig, wel overdacht en correct handlelen, roept ook de jeugd op voor haar -zware taak den bodem te bewerken en doorgeiven van al die goede dingen aan heel het Nedierlanidsche vol'k. De heer Breure eindligide zijn rede, waar-- nia gelegenheid voor gediachtenwisselin-g werd gegeven, waarvan echt-er niemand gebruik maakte De voorzitter feliciteerde den spreker, daar de aanwezigen het alien roerend met hem eens waren. Daarna verkreeg het woord die heer Evers, propagandist dler vereeniging Liandbouw en Maatschappij. Deze betreurdte het, dat zijn tijd zoo beperkt was. Hij li'chtte de gebruike- lijike nieuwjaarswenschen toe, niet voor den vorm, om veirvolgens te komen tot de land bouwtoestaniden van vodr -den oorlog, toen het ieder goed ging, stond dan stil bij de groote warklo-osheid en gaf vervolgens een overzicht van het plan-Westhoff. dat, als het werd uit- gevoerd, volgenis hem aan duizenden menschen work zou geven, zoodiat de werkloosheid' weg zou zijn. Hij wenscht ook boer, arbeider en midldensitanders in de samenleving ve-reenigd. want alien warken volgens sprek-er voor el- kan-dler. Het platteliand moet zijn kracht be- houden. Er mogen geen groepsbelangen zijn en er diient een betere belooning te komen in den landbouw voor het bewerken van den bodem. Voor dlen oorlog kon ieder zich staan- de houden, terwijil we nu een toestand hebben vol ellendie. Br moet geen- strijd zijln van dte boeiren tegen ell'kander, doch tegen de andere groepen die hen benadeelen. De boeren moeten vechten voor hun eig-en- bestaan- en diat van hun nageslacht. Ze behoor'en te worden goede laden van Dandbouw en Maatschappij, ze moe ten dlezen bond siterk m-aken, dbor ier ook hun vrieuden en kennissen heen te brengen, opdat ze een zagen worden voor volk en maat schappij. Op een viraaig" van dien voorzitter of iemand gebruik wenscht fce maken van de gelegen heid tot gedachtenwissieliing, meldt niemand zich iaan. De heer Dieleman. v,an Hoek vraagt echter, of hij het officieele rapport van dite kleine Drentsche boeren al gelez,en heeft, waarop de heer Evers nog een korte toelichting van dat rapport geieft. De in dat rapport omschreven toestanidte-n brengen nog geen actie bij die re geering te weeg. de menschen die zoo moeten ploeteren krijgen1 geen betere belooning dan een fooi. Hij gaf een overzicht van den toe- stand der kleine boeren in Drente en hun armoede, waartegenover hij, de millioenen- wimste-n van de iindustrietele ondtememilnigten nog eenis dte revue Wet passeeren, o.m. van Philips en dte m-argariine concerns, en hun macht. Tegen de scheeve toestanden daardoor in het leven geroepen strij.d Dandbouw en Maatschappij De voorzitter sloot hierna de vergadering, w-aarna de vrienden uit het Oosten met vol- doening de terugreis aanvaardden. WAARBORGSOM VAN 180.000 GEeISCHT. De aanvaring welke Zondagmcrgen op de Noordzee heeft plaats gehad tusschen het En-gelsche st-oomschop ,,Contifer" en het Italiaansche stoomschip ,,Monte Santo", waar- bij eerstgenoemd schip is gezonken,, doch waarbij de 9 opvarendein zijn gered en Zon dagavond door ,die Monte :Santo" te Vlissini- gen aan land1 zijn gezet, blijkt, sch-rijft de Midd. Ort. voor het Italiaanische schip nog onaanigeniame gevolgen te hebben. Zooals bekend, heeft ddt schip schiade be komen onder de waterlijp, welke schade eerst moest ond-erzocht worden, alvorems heit schip de reis naar ItaLie kon vervolgen, waarom het schip op de ree.de van Vlissingen ten anker ging. Van dit oponthoud heeft de reedterij van de ..Contifer" gebruik gemaakt om beslag op de Monte Santo" te laten leggen. De reederij eiischt eein cautiestelling van 180.000 guldten. Maanidagmiddag zijn wij in dte gelegenheid geweest om bij deze beslaglegging tegenwoor- dig te zijn. Mr. Dieleman uit Middelburg, twee deurwaard'ers., een ambtenaar van het gerechtshof te Middelburg en twee manischap- pein van de Kon. marechaiussee, sch-eep-ten zich in op de Beilgische sleepboot Goliath". Tevo- ren waren twee sleepbooten uit Te,mieuzen vertrokken om de Monte Sianto" naar die bin- nenhaven te sleepen. Nauwelijks was de Goliath" de haven uit, of de sleepboot danste op de hooge golven, waardoor al spoedig eenige landrotten het te kwaad kregen. Toen wij in ,de nabijheiid van hie-t schip kwamen, bleek ,de zee zoo ruw te zijn, -dat de kapitein van de Goliath" zijn schip nSiet langs-zij dlurfde te brengen, uit vrees brokken te maken,. Daarom werd' er gewacht op -die sleepbooten uit Terneuzen, die na eeni- gen 'tijid ter ptaatsie verschenen. Wij gin,gen toen over op de Belg. sleepb. ,,John P. Best", welke boot kleiner is dain de „Goliath". Het gelukte om met deze sleepboot aan de leizijide van dte Monte Santo" te komen, waarop de gerechtsidienaren aan boord klommen, om be slag 'te leggen. De kapi'teim van het Italiaan sche schip weigerdie zijn schip naar hinnen te laten gaan. Na veel ondarhandtelen zou hij telefomAsch aan zijn reedterij te Genua verzoe- ken de verlang-de cautie te storten, waarop de advocaat zich naar den wal heeft begeven. De beide ,dteuirwaardlers met de politiemannen blijven echter aan boord. In dien tiusischen- tijd was ook een scheepsexpert aan boord ge komen, om de schiade van het schip op te n-emen. Hoewel de „Monte Santo", uiterlijk geen sporen van bescbadigimg vertoont, bleek de boeg onder de waterlijn over een lengte van ,ruim 2 meter gascheurdi te zijn, zoodat het water dte voorpitek binnenstiroomde. Vol gens dtezen expert zal het schip geen certifi- caait van zeewaardighieid verkrdjgen, alvorens dit lek is gedicht, met welke voorloopdge reparatie minstens1 twee dagen gemoeid zijn. Wordt de verlangde waarborgsom van f 180.000 door de reederij van, het schip niet gestort, dlan zal een grootere politiemacht naar het schip vertirekken, om den kapitein te dwingen zijn schip op de haven te brengen. Naair wij, echter Maandagavond laat nog vemiamen,, zijn d'e twee sleepbooten naar Terneuzen teruggekeeird. Twee deurwaar- ders en twee marechaussees zijn aan boord gebleven. De onderhandelingen duren nog voort, idoch daar het schip geen certificaat van zeewaardigheid bezit, bestaat er weinig kans voor ontsnapping. Nadte,r wordt gemeld: De kapitein heeft geweigerd de cautie te stellen en het schip is daarop door twee sleep booten in de haven te Vlissingen binnenge- brachit. De bekomen -aveirij zial d'oor de maatschappij ,,De Schelde" worden hersteld. INLICHTINGEN VERZOCHT. Op last ,dter justitiie heeft Dr. Hulsit uit Dei- den Maandag sectie verricht op het lijk van den 38-jarigen commissionnair M. van H. uit 's-Heer Atrendskenke, ,dlie Vrijdag j.l. dood naast zijn fiet-s, werd aangetroffen. Aanvankelijk dacht men aan ee-n ongeluk. Dokter Hulst is echter tot die comclusie geko men, dat hier geen sprake is vain eem nood- lot'tigen val, doch dat Van- H. waarschijnlij'k met een auto in botsiing is gekomen, waarhij de bestuuirder zou zijln doorgeredten. Met het oog hierop heeft dte justitie een beroep ge daan op de medeiwerking van een ieder, die inlichtingen kan geven over auto's, dlie op dien bewusten avond tusschen zes uur en kwart. over zeveni gereden hebben op den weg tus schen Nieuwdorp en Lewadarp en hiervan medtedeeling te ,dben aan de politie te Nieuw dorp of 's-Heer Arendskerke. In de gisteren gehouden vergadtering waren afwezig de leden J. de Kraker en P. Scheele. Na vaststelling dte,r notulen maakte de heer J. A. Meertens er bezwaar tegen, dat het on- dlerzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde raad'slid J. de Putter als no. 8 op dte agenda was geplaatst, en steldle voor, na- dat de geloofsbrief was onderzocht, den heer De Putter als lid' te beeedigen en toe te laten. Niadiat eenige formeele bezwaren van de zijde van Burgemeester en Wethoudters waren over- wonnen, werd hiertoe besloten, en nadat de commissie tot onderzoek dte-r geloofsbrieven tot toelating had geadviseerd, werd de heer J. de Putter beeedigd1 als raadslid. Van de ingekomen stukken st-ippen wij aan een Konin'klijk besl., waarbij werd bevolen ver- nletiging van het raadlsbesluit, waarbij aan de Ohristelijike school aan dten Molenidijk mede- werking op grand vain art. 72 der L.O.-wet voor het betegelen dier school werd gewei gerd. Ook waren ingekomen besehikkimgen van Ge-dep. iSt-aten van Zeeland, waarbij het raadls besluit, waarbij medewerking werd geweige-rd voor het aanschiaffen van schoolbanken voor de Chr. school te De Knol gegrond werd ver- klaard, en verbouwing van de Chiristelijke school aan den> Molenddjk geweigerd werd, on- gegrond verklaard werd. Op voorstel van Burg, en Weth. besloot de raad van -dteze beschkkingen niet in beroep te gaan,. Na eenige diseussie werd besloten tot het aangaan van een overeenkomst met de N.V. „Gekro", dtestructdebedirijf te Overschie. Hoe wel tegen deze overeenkomst veel bezwaren bestondeu, en dit voorstel dan ook thans voor de dierdte maal in den raad gebracht is, is de raad ten slot-te voor den drang van hooger- hand gezwicht. Op een verzoek van. het bestuur der Chr. school te De Knol om medtewerking te ver leenen voor het aanischaffen van 39 school banken, weird gunstig beschikt. De hoofdlschotel voor dezem disch werd ge- vormd dbor het ingekomen bezwaarschrift van F. den Hamer tegen de wijze van aan- besteden van het onderhoud dter openbare school. Adressamt had hierin t-e kennen ge geven, de laiagste in-schrijver te zijn, doch niiettemin was1 hem het onde-rhoud niet ge- gumd. Burg, en Weth. deelden medte, als motief bij deze miet-gunining aan den laagsten) in- schrijver te hebben aangenomen, dat voor dten prijs waarvoor betrokkene had ingeschreven het onderhoud niet behoorlijk kon ges-chieden De heer Den Hamer merkte op, dat ingevodge rja adsbesluit alle leveringen en werkzaamheden die een bedlrag van 50 te boven gaan, moe ten worden) aanbesteed1, en dat dan feitelij'k de laagste inschrijveir het werk of de werk zaamheden behooren te worden gegund. Hij gaf vardter een inzioht in de omstiandigheden van den betrokkene, die uit den- steun gezet is, en giaf in overweging, den strijd met be trokkene te staken en hem opnieuw in den steun op te nemen. Bij zijn verdtediging maakte wethouder M-eertens herhaaldtelijk zrfj- sp-rongen, waairvoor de voorzitter hem dan telkenmiale tot de orde riep, tot verontwaar- diging van diem betrokken wethoudter. De heer J. A. Meertens betoogde, dat bij elke aanhesteding het voorbehoud wordt ge maakt, -dat -dte besteders niet verplicht zijn, zich vast te leggen ten aanzien van den laag sten inschrijveir, doch dezen kunnen piasseeren indiem zij van oordleel zijn, dat er redtenen aan wezig zijn, die dilt passeeren wettiigien. De heter Jansen meende, dlat het aanheveling zou veindienien, deze zaken hij de begrootihg te be- handtelen, en in t vervolg maar geen aanhe steding te doen plaats viinden, daar dit tocb maar een wassen neus is. Wethouder Haak gaf te kennen, dat het onderhoud vain die groote school voor ee-n dier- gelijk laag bedrag als dloor Den Hamer was ingeschreven, niet wel mogelijk was, en dat daarom Burg, en Weth., mede gezien een, on derzoek niaar -de ikosten van onderhoud van an,dere scholen, gemeemd hadden, het onder houd va.nl de openbare school aan Vermeiulen te moeten opdlragen. Op voorstel van Burg, en Weth. werd! am eenige diseussie besloten tot het betegelen van het plein voor d-e openbare iagere school, voor de school aan den Molendijk en de school op de Knol. Benoemd werden leden en plaatsvervangen- dte ledien, der stembureaux in de geme-emte. Ten slotte werd beschikt op reclames school- geld en hondtenbelasting. Van idle gelegenheid tot het stellen van vra- gen in de omvraag werd geen gebruik ge maakt. GEMEENTERAAD VAN AXEL. In dte gisteren gehouden val'tiaihige vergade ring opende de voorzitter de vergadering door het uit,spreken van een redte, waarim hij een terugbliik wierp op het afgelbopen jaar, dat ni'et heeft beantwoorid aan dte verwachtingen die gekoestemd weridieni, en wenschte de leden geluk met de jajarwisseling, de beste wen- schen uitsprekende zoowel voor hen peraoon- lijik als hunne gezininen. Deze rede werd idoor den heer Van 't Hoff als oud'ste lid in jtaren beantwoord'. Aan1 de ordie kwam, na bericht en van goed- keuriing besiluiten, en van aanneming van benoemingen, een verzoek van de ledten Hame link, Van ',t Hoff en De Ruijter, om een depu- tatie uit den raad, met den Burgemeester aan het hoofd, somen te stellen, tenein-dte een onderhoud te verzoeken met het geheele college van Ged. Btaten van Zeeland, om te trachten, ,dlen looptijid der leeningen, die voor het nieuwe gemeentehuis gesloten zijn, in- plaats van op 40 jaar, te brengen op 70 jaar. Dit voorstel koni geen instemming verwerven van dte zijde van Burgemeester en Wethoudiers, die eir op wezen1, dat de raad to de voor-vorige vergadering aan het college een opdnacht van geldjke sitrekking had gegeven, en van mee- ntag waren, dlat hiermade vooruiitgeloopen werd op het resultaat van de onidterhandielin- gen, die Burg, en Weth. met Ged. Staten voomemens zijn te vaenen, over dit onderwerp. De hieer Hameltok verdediigde het voorstel van genoemde teden, en wees er op, dat er in dezen geen schijh of schaduw was1 van wan- trouwen jegetnis Burg, -en W-eth., doch wel, dat vastgesteld kan worden, dat Burg, en Weth. er tot hedeu niet in geslaagd zijn, een bepaald resultaat in deze kwe,stiie te bereiken. Hij wees er voorts op, dat, waiair geach't mag warden, dat het nieuwe raadlhuis een levems- dluur van ongeveer -250 jaren zal hebben, eiem aflosisinigistermijn van 70 jaar wel als ad rem beschouwd kan worden, zulks temeer waar de toes/band vooral tegenwoorddg allies behalve roosklteurig te noemen is. De heer Fanoy diendie een bemiddelings- voorsteil' to, wiaarto. hij, voorstdde dlat het geheele colltege van Burg, en Weth. met een deputatite van 2 raad'siledten een ondierhooid met Ged. Stateni zouden- aanvragen, om deze kwestie nader te bespneken. Ten Slotte kwamen -d'e besprekingeh to een istadi'um waarto heit niet mogelijk -bleek, in het openbaar zekere confiidenties te doen. waarom werd besloten, dleze aanigelegenihieid to besloten vergadieirtog verder te behamdleten. Tot leden der commissi© van toezichit op het L. O. werdlen benoemd C. van Bendlegiem en A. J. iHol. Besloten, werd, om een perceel bouwgrond ten zuidlen van die Wilhehninastraat, to de Bylocquestraat, te verkoopen. Met algemeene stemmen werd besloten om het nieuwe raadhuis met ingang van 24 Janu- ari 1939 te bestemmen als „HuiS der Gemeen- te". Op een voorstel van Burg, en Weth. om hen machtigtog te -verleenen tot verkoop van oude. materialen, en tot verhurtog van den tuingrond achter het nieuwe raadhuis werd gunstig beschikt. Diverse verordleniingen ten aanzien van den Vleeschkeuriingiadienst, in verband met de afscheidtog van de voonmnldge gemeente Boschkax>elle en tot herziantog van, de jaar- weddie van dlen tweadten keurinlgsveeairts wer den vastgesteld. Eveneens werd besloten tot een tech- nische herziantog van die verordentog op de keuring van1 waren, begraf-eniisreehtein en precariorechiten. Het suppletoir kohier hondenbe,lasting ddenst 1938 werd met algemeene stemmen vastge steld op een bedlrag van f 14. Bij dte, omvraag verzocht d'e heer't Glide, een onderzoek in te -stellen naar een herzientog van ide jaarwedde van den keurtngsveearts, hoofd van dienst hetgeen werd toegezegdi. De heer Fanoy verzocht, een herzientog van dte politieverordtentog tot stand te brengen. en daartoe zoo noodig een studiecommissie te benoemen, en nial te gaan, of de mogelijkheid bestaat over te gaan tot het to werkverschaf- ftog doen venrd'chten van arbed'd to het land- bouwbeidrtjf. Op de eierste vraag deeldle die VoorzSitter mede, dat dit een heed moeilijk en tijdiroovend werk is, doch dat Burg, en Weth. reeds had den overwogen, de commissie die is ingesteld voor dte herzientog van het verkeersvraagistuk permanent te miaiken1, en om te vormen- tot een commissie voor de strafverordenmgenmet adviseereinidte bevoegdhedd. Op -die tweedte vraag deelde hij medte, hetgeen ten aanzien van deze kwestie door Burg, en W-eth. was verricht, en zegde toe, dat hier- omtrent to de n-aaste toekomst mteer zou wor den vernom-en. Hij sichorste hierop de vergadtering, die avenging in e-ein zitting met gesloten deuren. Na heropeniing kwam aan de ordte het voor stel van den heer Fanoy om een deputatie. bestaamde uit het volledige coliliege van Burg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2