fien ■EK y Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenland Feuilleton-vertellingen 3 msmms ^EN, intoor- 3AAL, f. 268. a f 3,- lstraat AGE, ON. rs?. m- rT, rr- Maandag 16 Jan. 1939. No. 9863. TWEEDE BLAD BRABANTSCHE BRIEVEN. GEMEEN TER A AD VAN TERNEUZEN. i, een n, voor itenzaad. rs in aan- ir. Bureau I, binnen d. blad. vooruit- LO cent, leel ge lt voor- n niet it tegen of Zit- ension. Bureau 'erbaar i elke erende Hoek. hoopt lan de Axel, a van Hore- e), bij eststr.. il a.s., irdige, it, niet nende iMA, ieuwe nen 1 fcgen ibrjek van dakte uren i van dres rder arts van sch- OUW leu- A. A.L- UNT- 7RI r. 5E- s.s. LA- tl.S. s.s. s.s. iig 19, N- s.s. IE- id., 08. "E, 40. JV. D- A- O- m, )S- g; R, D, O- E- ig. v am BUMOER OM GAATJES IN RUITEN. De Regeeringspersdienst meldt: In verband met overdreven berichten over aanslagen, welke tegen Duitsche diplomatieke en consulaire gebouwen hier te lande zouden ■zijn gepleegd, wordt hier het voorloopig resul- taat medegedeeld van het onderzoek, idat door de j.ustitie naar de gemelde feiten wordt ingesteld. Er is niet geschoten door een ruit van het Duitsche gezantschapsgebouw, doch van een belendend perceel, gedeeltelijk bij het gezant schap in gebruik en van buiten als zoodanig niet herkenbaar. Er bevond zich tijdens het schieten, dat laat in den avond of des nachts moet zijn gebeurd, niemand in bedoeld gedeelte van het huis, waarin de kogel gevonden is en deze zou, ware er wel iemand in geweest, geen doel kunnen hebben getroffen, daar hij, een baan van onder naar boven volgende, door het allerbovenste gedeelte van het raam (3.65 m. boven den vloer) is gegaan en, na blijkbaar te zijn afgestuit tegen een houten beschot, hetwelk het bovenraam afdekt, omlaag is ge- vallen. Het projectiel had zoo weinig kraoht, dat het nauwelijks sporen op het beschot heeft achtergelaten. Ten aanzien van het te Amsterdam gebeurde kan worden medegedeeld, dat niet het Duitsche consulaatsgebouw, doch de elders gelegen particuliere woning van den kanselier getroffen is. Na deskundig onderzoek is ge- bleken, dat noch een kogel, noch eenig metaal- spoor op de ruit te ontdekken viel en dat, mede in verband met de richting van inslag die neerwaarts, niet opwaarts was naar met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk- heid moet worden aangenomen, het gat ver- oonzaakt is dootf een met kracht tegen de ruit geslingerd kiezelsteentje, afgeschoten uit een jongens-katapult. In dit verband kan nog worden medegedeeld dat de politie den laasten tijd klachten ont- vmg over baldadigheid van jongens, die in dat stadsgedeelte met katapulten ruiten ver- nielden. De kogelgaatjes te Rotterdam. Den aangifte van de vernieling van een ruit in de achterzijde van het gebouw van het Duitsche consulaat is geschied op 15 Novem ber. Bij het onderzoek, door de politie inge steld, is gebleken dat de ramen van Neder landsche omwonenden beschadigingen van denzelfden aard vertoonen. Daar de gaten, die moeten gemaakt zijn door kogels uit een windbuks, overal voonkwa- men in ramen aan de achterzijde, moet uit de zich daar bevindende tuinen gemikt zijn De politie, die een onderzoek heeft inge steld, heeft niemand kunnen ontdekken en denkt aan kwajongens. Jongens opereeren heel veel met windbuksen en zonder dat er opzet in het spel is, raken zij gemakkelijk een anders eigendom. De kcgelgaatjes in woningen van Duitsche ambtenaren. In de Duitsche pers wordt helaas niet op de gewenschte wijze over de ikogelgaatjes in de ruiten van de woningen van Duitsche diplo- matieke en consulaire ambtenaren hier te lande geschreven. Het kleine kaldber van het schdetgerei, dat gebruikt is bij het schieten in het boyengedeelte van ruiten, geven den daden hoe verwerpelijk ook meer het voor- komen van een kwajongens-demonstratie dan van een aansiag, en onverantwoordelijke ele- menten telt ieder volk, ook het Duitsche. De reactie in de Nederlandsche pers op deze voor- vallen toont trouwens aan, hoe eenstemmig deze worden veroordeeld en betreurd. Inplaats, dat nu, ook de Duitsche pers een houddng in acht neemt, welke met de betee kenis van en de verantwoordelijkheid' voor dergelijke vergrijpen in overeenstemming is, terwijl men verder kan verwachten, dat van Nederlandsche zijde de noodige repressieve en prevtentieve maatregelen worden genomen, stelt men het voor, alsof het gebeurde het gevolg is van het feit, dat invloedrijke Neder landsche instanties aldus bjv. de Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz niet kraclhtig genoeg zijn opgetreden tegen sitoren- de Joodsche machinaties. Dit kan zoo over- geschreven zijn uit de organen der N.S.B. maar daarom zijn die machinaties hier te lande niet minder onbekend en is de beschul- diging reeds hierom onrwaar. Als men van Duitsche zijde zegt prijs te stellen op een goede versitandhouding, dan be- grijipen wij niet, sclhriift de N. R. Crt, dat b.v. een blad als de B. Z. am Mittag minister Colijn verwijt, dat hij ten be ho eve van de nationale collecte gebruik heeft gemaakt van de ,,of£icieele" radio en zelfs een ,,hoogge- plaatste persoonlijkheid aan het Hof" waar- mede niemand anders dan 'H. M. de Kondngin kan zijn bedoeld voor die collecte voor de vervolgden om ras en geloof een bijdrage heeft gegerven. Men heeft daar in een ander land niets mee te maken; dat zijn onze zaken. En men had zeker in Duitschland den goeden smaak moeten hebben om geen aanmerking te maken op geldelijke bulp aan vluchtelingen uit dat land, die ook financieel in hulphehoe- venden staat verkeeren ten gevoige van wat hun in Duitschland wedervaart en die men dan nota bene n6g in Duitschland kwijt wil zijn! In stede van nu dankhaar te zijn, dat wij de zorg voor die uitgedrevenen op ons nemen, worden onze Koningin en onze minis ter-president gelaakt voor het aandeel, dat zij in die zorg hebben gehad! Die zorg hoezeer overigens in heperkte mate geboden heeft den steun en de sympathie gehad van vrijwel ons geheele volk, ondanks de 'leugen- achtige beweringen der Nederlandsche nat.- soc.-organen, van iwelke in deze dagen het Nat. Dagblad weer de partij van de Duitsche pers kiest, volk en overheid tegenover elkaar stelt en opnieuw de Joden als zondentook met de schuld van het schieten belaadt. Wij hopen, dat de Duitsche pers in het ver- volg een scherp onderscheid zal maken tus- schen het Nederlandsche volk en de pers der N.S.B. en dat zij geluikkiger middelen zal kie- zen om een kalme houding te bewaren tegen over betreurensiwaardige incidenten. Ook in het Duitsche consulaatgebouw te Rotterdam is een kogelgaatje aangetroffen. Naar gemeld wordt, is ook in het Duitsche consulaatsgebouw aan het Westplein te Rot terdam, eenigen tijd geleden ongeveer half November een kogelgaatje in een der Het gat is op een morgen gevonden in de bovenruit van een der vertrekken op de eer- ste verdieiping, aan de achterzijde. Vermoe- delijk is het veroorzaakt door een schot uit een flobert-geweer. Verklaring van het Comite voor Joodsche belangen. Inzake de uitingen van de Duitsche pers, in verband met het vinden van kogelgaatjes in j woningen van Duitsche diplomatieke en con sulaire amibtenaren, ontvangen we de volgende verklaring ter publicatie: Het comite voor Joodsche belangen, inge steld door de beide Joodsche kerkgenoot- schappen, kennis genomen hefbbend van de berichten over aanslagen op woningen van diplomatieke en consulaire Duitsche ambte naren, protesteert ertegen, dat de Duitsche pers, tegen den geest van elken rechtsstaat in, reeds bij voorbaat Joden als daders aaniwijst, voordat het officieele onderzoek zelfs is aan- gevangen rwijst met verontwaardiging de beschuldi- ging af, als zou het ,,Wereldjoden6om" schul- dig zijn aan dergelijke laffe daden; verklaart nogmaals uitdrukkelijik, dat zoo- danige handelingen, die in strijd zijn met elke Joodsche traditie, door iedere Joodsche instel- ling ten zeerste worden afgekeurd. Deze verklaring is onderteekend door de heeren A. Asscher, voorzitter, en Prof. Ir. D. Cohen, secretaris van het Comite voor bijzon- dere Joodsche belangen. Een artikel in de „News Chronicle". „Neiws Chronicle" maaikt op in het oog springiende wijze melding van de berichten over te Amsterdam en 's-Gravenhage gecon- stateerde kogeigaatjes en schrijft in een hoofdartikel over deze aangelegenheid, onder het opschrift ,,bevooroordeeld": ,;Er is een gat gevonden in een ruit van het Duitsche consu laat te Amsterdam, bij de Duitsche legatie in Den Haag is een kogel ontdekt en direct schroeft de niationaal-socialiBtische pers zich op in een crescendo van verontwaardiging. De incidenten, ibezien aoor de verdraaide lenzen van Berlijn, zijn „een Internationale campagne van Joodschen haat en agitatie" geiworden en de ver.drukte Joden in Duitschland zien zich bedreigd met verdere pogroms. De afloap is door de nazd's hopeloos be- vooroordeeld. Laat het geval met alle mid delen volkomen onderzoeken en wanneer er aanslagen zijn geweest op het leven van Duitsche diplomaten, laat de sohuldigen dan streng worden gesfcraft. Doch voor het oogenblik schijnt er geen reden in het incident lets meer sinisters te zien dan kleine jongens, die met windbuksen spelen. De uitbarsting toont hoe gemakkelijk het vereischte incident kan worden gevonden, wanneer de nationaal-socialdsten besluiten, dat de tijd voor verdere gebiedsvergrooting is gekomen. Ondanks ontkenningen, aldus het artikel, blijven vele Nederlanders er van overtuigd, dat hun land er toe bestemd is het voigend slachtoffer te worden. Misschien is deze vrees slechts een weer- spiegeling van den slechten toestand, waarin de zenuwen van menigeen in Europa thans verkeeren. Gelijke vrees wordt uitgesproken in vier of vijf andere landien. In het geval van Nederland is de tegenwoorddge uitbars ting der nationaal-socialisten er niet op bere- kend de vrees te verminderen". Vernon Bartlett schrijft in het zelfde blad: ,,De hevige Duitsche campagne tegen Neder land over het beweerde schot op de Duitsche legatie in Den Haag verstrekt onvermijdelijk de vrees, dat de volgende aanval van Hitler zou kunnen zijn in de richting van Nederland". ,,Van buitemgewoon goed ingelichte Neder landsche bron", beweert Bartlett te hebben vernomen, dat „de Duitsche activitedt met groote bezorgdheid wordt gadegeslagen". Men meldt uit Rome aan de N. R. Crt.: Aan de Italiaansche bladen is uit Berlijn zeer uitvoerig bericht over revolverkogels (lees: flobertkogeltjes, Red.), die door de ven- sters van de Duitsche legatie en het Duitsche consulaat (lees: de woningen van daaraan verbonden ambtenaren, Red.) te Amsterdam en in Den Haag zijn geschoten. Gelukkig wordt na de daarop betrekking hebbende uit- voerige en tendientieuse berichten, ook in een klein berichtje uit Amsterdam de zaak tot haar ware proporties teruggebracht. IHET VOLKSGASMASKER WORDT ALOM GEKOCHT. Men zal zich herinneren, dat het syndicaat „Gasmaskers" kortelings met medeweriking van een aanlal groote financieele instellingen te Amsterdam iwerd opgericht met het uit- sluitend doei zoo snel mogelijke distributie op groote schaal van volksgasmaskers te bevor- deren. Het syndicaat, dat de door het rijk goedgekeurde maskers van de typen 007 en Oil verkrijgbaar stelt tegen den uniformen prijs van vijf gulden per stuk, beoogt geen winst te maken. Het zeer geringe percentage dat gereserveerd wordt zal t.z.t. worden ter be- schikking van de overheid gested met het ver- zoek daarvoor volksgasmaskers voor onver- mogenden gratis ter beschikkdng te stellen. Het syndicaat ontvangt iederen dag bestel- lingen van particuilieren en van directies van zakelijke instellingen en bedrijven, tenwijl ook van tal van zijden, zooals van burgemeester, hoofden van luchtbeschermingsdiensten en af- deelingen der Ned. Ver. voor Luohitbescher- ming, alsook van burgerwachten aanbiedin- gen tot sameniwerking om de distributie te helpen bevorderen, regelmatig inkomen. Ziji, die daartoe financieel in staat zijn, be- hoorden thans niet langer te aarzelen met de bestelling van volksgasmaskers. Laat men inzien dat men er niet slechts zijin eigen vei- ligheid door helpt bevorderen, maar ook die van het land in het algemeen er door doet toe- nemen. Als namelijik in de ure des gevaars een eventueele vijand er rekening mede te houden heeft, dat de bevoilking goed be- schermd is tegen de gevaren waarmede hij haar ibedreigen en overweldigen wil, wordt hij door dat besef behaltve feitelijk ook in ernstige mate moreel ontwapend. ramen a ijze te VANDERV-ELDES WEDUWE BESCIII'LDIGT SPAAK. Naar de Belgische bladen melden, heeft mevrouiw Vandervelde, de weduiwe van den kort geleden overleden leider van de Belgi sche werikliedenpartij, een brief gezonden aan de leden van den sooialistisehen partijraad, waarin zij betoogt, dat de heer Spaak tegen over wijlen Etnile Vandervelde de stellige ver- bintenis had aangegaan om ontslag te nemen als minister-president, liever dan de overeen- komst met Burgos te onderteekenen. De weduiwe van den overleden partijvoor- zitter schrijft verder, dat de heer Spaak na- drukkelijk en persoonlijk in een particulier gesprek met den heer Vandervelde had toege- zeigd, op 3 Januari te zullen aftreden. De heer Vandervelde heeft van dit onderhoud een ge schreven verslag nagelaten en mevrouw Van dervelde zegt in haar brief: ,,Men weet dat de patron" ndmmer loog. De tekst is for med en van zijn hand." 'Mevrouw Vandervelde meent, dat de plech- tigheden en huldebewijzen bij de begrafenis van den heer Vandervelde geen beteekenis meer zouden hebben, indien men 19 dagen na zijn dood de zaak van het republikeinsche Spanje, waaraan hij zoozeer was gehecht, moest verraden. !Het lijdt geen twijfel, dat deze brief op de besprekingen op het sociaiistische congres, grooten invloed zal oefenen. EEN OPZIENBARENDE ARRESTATIE TE BRUSSEL. Zaterdagoohtend heeft het parket te Brus- sel de arrestiatie bevolen van dr. Imanitow, attache aan het Ikabinet van den minister van arbedd en sociale zaken. Imanitow had onlangs een proces aan- hangig gemaakt tegen de Rexistische courant Le Pays Rdel, die hem ervan beschuldigd had geen artsdiploma te bezitten, dat geWig is in Belgie. Voorts zou het juist zijn dat Imanitoiw, oor- spronkelijk van Russische nationaliteit, tijdens den oorlog kapitein was bij het Engelsche leger. In eerste instantie werd Le Pays Reel veroordeeld. iHet blad ging eohter in appel en uit een mieuw onderzoek zou, thans ge bleken zijn, dat de door Imanitow voorgelegde certifieaten ge'heel of gedeeltelijk valsch waren. Deze arrestatde heeft in de Belgische hoofd- stad, wiaar Imanitoiw een zeer bekend persoon was, heel wat opschudding verwekt. HET ENGELSCHE BEZOEK TE ROME. Het bezoek op het Vatikaan. Vrijdagochtend, even voor twaalf, kwamen Chamberlain en Lord Halifax, met den En- gelschen gezant bij het Vatikaan en een paar leden van hun gevolg, op het Vatikaan voor een audientie bij den Paus. Zij waren van het gezantschap in de Vatikaansche Stad afge- haald door twee kamerheeren van kap en degen en reden in drie Pauselijke auto's naar den ingang van het Vatikaan op den hof van St. Damascus, waar zij door twee andere kamerheeren van kap en degen werden ont vangen. Vier palfreniers gingen het gezel- schap voor naar de eeretrap en vervolgens naar de Clementijnsche zaal, waar de Zwit- sersche garde hun de eerbewijzen hracht. Hier bevonden zich bijna 300 leerlingen van het Engelsche en het Schotsche college van de Propaganda Fide, die den premier met een driewerf hoera verwelkomden. Chamberlain werd ten slotte alleen ontvan gen in de geheime anti-chambre door den opper-kamerheer des Pausen, die hem in de particuliere bibliotheek leidde, waar de Paus audientie verleende. Nadat de Paus zich met Chamberlain on- derhouden had, werd het gevolg binnengeleid, dat Chamberlain aan den Paus voorstelde. Na deze audientie bracht Chamberlain een bezoek aan mgr. Pacelli, den kardinaal-staats- secretaris. Daarna brachten de beide kamerheeren van kap en degen de gasten weer per auto terug naar het Engelsche gezantschap, waar zij aan- zaten aan een unch, waarop ook mgr. Pacelli en andere prelaten en Pauselijke hoogwaar- digheidsbekleeders genood waren. De Engelsche ministers waren in z.g. wan- delcostuum, daar de Paus hen had ontslagen van de gebruikelijke verplichting in rok te verschijnen met het oog op den weinigen tijd, waarover zij beschikteri. De kamerheer van kap en degen, die aan Chamberlain was toege- voegd, was zijn vriend Sir Martin Melving, die naar Rome was overgekomen om dienst te doen bij deze gelegenheid. Op de trappen van den St. Pieter stonden ongeveer duizend Britsche bewoners van Rome om de ministers toe te juichen. Naar Reuter verneemt, had de Paus Cham berlain's bezoek met veel genoegen tegemoet gezien. De audientie heeft een half uur geduurd. Bij het verlaten van het Vatikaan zei Cham berlain, dat naar zijn meening de Paus tame- lijk gezond scheen. Chamberlain zeide zeer ingenomen te zijn met de hartelijke en vriend- delijke ontvangst, hem door den Paus bereid. Opera en banket. In de koninklijke opera te Rome is Donder- dagavond een galavoorstelling gegeven ter eere van de Britsche ministers. Tot de aan- wezigen behoorden Chamberlain, Mussolini, Halifax, Ciano, verscheidene leden van het diplomatieke corps en van de Italiaansche re- geering, alsmede tal van andere bekende Ita liaansche en Britsche figuren. In de opera badden de Britsche gasten een hartelijke ova- tie in ontvangst te nemen. De vertooiling was een speciale coupe, waar- bij gegeven werden de derde acte van Verdi's Falstaff en Rossini's balleet La Boutique Fan- tasque in een arrangement van Respighi. Na afloop van de vertooning heeft minister Ciano nog een groot banket in het hotel Excelsior ter eere van de Britsche ministers aangeboden. Chamberlain is verkouden. Naar de Britsche officieele draadlooze dienst meldt, is Chamberlain verkouden, doch dat heeft hem niet belet al zijn verplichtingien na te komen. Vrijdagochtend zeide men op de villa Madama, dat de premier een goeden nacht had gehad en dat zijn werklust geen schade had geleden. Italiaansche persstemmen. Het onderhoud van Donderdag tusschen Mussolini en Chamberlain wordt, naar Stefa- ni meldt, door de Italiaansche bladen ver- meld onder groote titels, evenals de commien- taren over de besprekingen in de buitenland- sche bladen. De commentaren van de Italiaansche bladen gewagen weer van de noodzakelijikheid van consolidate van den vrede in Europa in den zelfden geest van concrete rechtvaardigheid, welke te Munchen is gewijd, en welke voldoe- ning schenkt aan de vitale behoeften der volken. In hun hoofdartikelen, zoowel als in uit- voerige berichten uit Berlijn laten de bladen de groote beteekenis uitkomen van de wen- schen, welke Hitler Donderdag heeft ^efor- muleerd op de receptie van het corps diplo matique, waarin hij zich voorstander verklaar- de van een vrede in Europa, gegrond op de natuurlijke en gerechtvaardigde belangen der volken. Men brengt ook de klinkende bevestigingen naar voren van de volledige Duitsch-Italiaan- sche gezindheid. Voorts wijzen de hoofdartikelen en de be richten van de Londensche correspondenten op de levendige- voldoening en het optimisme in de Britsche hoofdstad nopens den loop der besprekingen. Ten slotte merken de bladen op, dat Parijs daarentegen eer teleurgesteld zal zijn in zijn verwachtingen over het resultaat der bespre- kingen. Ulvenhout, 12 Januari 1939. Amico, Lesten Zondag was ik 'n bietje aan den laten kant, als ik binnen gong in de ,,Gouwen Koei". Trui d'r schuld! Die had nen pot snert gekookt om er oew eigen aan te begaaien. Ze had de beste stnkken uit de kuip genomen, (nou mee Dre III en den Eeker was 't weer weerd om in November 'n verken te kuipen!) en van Zaterdagmiddag .af had dieen ijzeren pot op de plattebuis staan sud- deren en klukken, dat 't water uit m"n wan- gen liep. Den Dre en den Eeker stonden er sjuust eender mee en wanneer wij malkaar 'ns aankeken, dan wierd mee de tong 'nen grimas gemaakt en den trek in Trui's brouw- sel nog steuviger. En als 't dan eindelijk Zondagmiddag, twee uren was ge ver- staat! Snejen boerenmik, nog grooter dan m'n handen, beleed mee vette kluif, worst en malsche stukken, dunndkes gepeperd en be- mosterd, wierden opgeschranst d'een na d'ander en ,,deurgespoeld" mee 'nen schep geurigen papdikken snert, tot d'oogen klein van 't eten wierden! 'Nen heelen boerenmik, klein gesnejen tot bottrammen van hoogstens 'nen centimeter dik, verdween lijk sneeuw veur de zon. Na zoo'n wintermaal allee, dan valt ge, na n' stuk of vijf voile trekken aan oew pijp, in 'nen snurkenden dut. Vest los, pet acb- terover, oew makkelijkste huisklompen aan, verzadigd lijk 'nen vorst dan is 't goed zitten in oewen zurg, die langzamerhand z'n eigen vormde naar den baas zijnen rug enne... de rest. Dan vallen, daar onder den duister van de schouwkap d'oogen vaneigens toe, dan bakt 't werme plattebuiske 'n kleur op oew hoofd tot ie blimkt, dan wel, dan zoude wel vierkant teugen oew eigen zijn, ge zou wel stapelzot zijn, als ge zoo'nen brok zuuten Zondagsrust nie tot 't leste opzabbelde en smelten liet in oew ziel. En zoo kwam ik minstens 'n half uur te laat bij de kameraads, die daar in 't eigen hoeksike bij de raam van ,,de Gouwen", in den vroegen schemer van deus tij, te ,,bakken" zaten in den wermen gloei van de rood-staande kolomkachel. Alleen in de toog brandde de lamp. Daar stonden 'n stuk of vijf jongere Ulvenhout- sche gasten mee Kee te gekken en te gibbe- ren, den Zondagmiddag kapot te slaan in overmoedig niksdoen. Want 't boerenvolk, daarmee is nie teveul gezeed, werkt hard. En 'nen gosganschelijken Zondag van niks doen maakt den jongen boer daar aan den toog mee 'nen halven pint bier in den wer men, knoestigen knuist, tot 'nen millioennair, die z'n weelde nie op kan! Daar stond 'nen bollen, 'nen malschen Zuid-Wester over den weg. 'k Voelde de wermte van de plattebuis, die gekropen zat in m'n kleeren, ja in m'n vel, van me af- waaien. Pittig weerke, dat kroelde om m'nen nek, veegde langs m'n slapen. Dat plekte aan m'n lijf. 'n Dikike locht hong laag bver de velden, die na den dooinacht 'n bietje vrimd-zwart zich strekten naar den donke- ren, heimelijken boschkant, daar wijerop. Van den Advent af, weken aan een stuk, lag den buiten daar onder den witten Win ter. Dieper, wijer kost ge zien naar den kim, deur de bosschen henen dikkels. Na den nachtelijken dooi dee dus 't donkere landschap wat onwennig aan d'oogen, die niet zoo wijd en zoo vrij staren kosten over deus donkere velden, waarin den witten winter verzonken was. En waarover 'nen natten wind weer tierde in smeuige vlagen tot deugd van't gras- groene winterkoren, dat fel kleurde tusschen de zwarte, geploegde akkers. Den lesten sneeuw, die wekenlang en zwart van overgestoven zand op 't lest aan de sloot- kanten had gekoekt, was weggedooid. Vol stonden de sloojen mee zwartblinkend water, rimpelend onder den Westersturm. 'Nen Zondagmiddag, amico, om bij mal kaar te kruipen en mee den rossen gloei van 't vuur over oewen kop 'ns te ruuren in oew glaaske, naar buiten te zien over den verlaten, verwaaiden weg en 'n steuvig propke te doen! ,,Middag samen", groette-n-ik, hong m'nen bonkert aan den haak naast 't keuenrek en vreef m'n hande werm bij 't vuur, dat ros teugen den witten muur gloorde. ,,Hekselensie", groette den Fielp. Dar zat in, da'k'm te lang had laten wochten! ,,Den Dre!"" zee den Blauwe mee 'n knipoog. jDre'hromde den Jaan lijk 'nen goeien luien hond. ,,Veul heil en zegen," zee den Joost, die weer 'ns was overgekomen uit Oosterhout. Ge wit den ongeslagen kampioen opdat hou 'k altij veur m'n eigen, hoewel ze 'm elk jaar opnuuw in de krant zetten mee 'nen bulk vol medailles. Joost gin horke minder, al 't goeie en wat maar wenschelijk is; ge wit er alles van!" En ik schudde steuvig z'nen eiikenhouten knuist, die vastzit aan 'nen pols zoo soepel en zoo struiseh lijken 'nen peerdenenkel. ,,Ik mis den Joep?" vroeg ik den Fielp. „Die zit z'n vijftiende kind 'nen properen luur haan te spelden,'1' zee den Fielp ernstig. „Da's toch nie waar?"' vroeg ik ongeloovig. Triestig, mee 'nen vooruitgestoken gezicht, knikte den Fielp langzaam mee zijnen groot wit hoofd, zeggende: „Vrijdag eb 'k de muisjes geleverd, dus!"' Wij waren er even stil van. Toen zee den Joost, ge wit hij is weduwman, staat 'gaar alleen, de kindersverspreid, hij wit amper waar ze zitten; den Joost zee: ,,hoe meer ziel, hoe meer vreugd!" Den Jaan beweerde: ,,as ik m'n Kee verom kost krijgen, dan nam ik geren den Joep z'n portie over". Den Blaauwen, die er drie van Aantjes eersten man en zes van z'n eigen heeft, vond ,,dat er teugen dieen weergaaischen Joep nie op te werken was en den Filep zweeg. Haalde 't bekende schrift uit z'nen binnenzak, de boekhouding van de propclub. Keek ons toen allemaal 'ns ,,bedroefd" aan als ie seerjeus is kekt ie altij veul triestig en dan heeft ie meestal 'n voorstel uitgebroeid, dat 't aan- nemen weerd is...! Toen lag ie z'nen kolos- salen vuist op 't schrift en beweerde: ,,de kwestie is deus!" 't Zou zonde gewist zijn, om 'm in de rede te vallen. De feestdagen waren glansrijk om, nuuwe stonden zoo rap nie te wachten... we zwegen plazierig. ,,De kwestie is deus", herhaalde den bakker weer en toen stak ie z'nen wijsvinger in den mond en blaarde den boek open. ,.We hebben veel geld", zee-t-ie ,,bedroefd". We ziwegen. 't Lawijt aan den toog maakte ons plazierige stilte stuk. ,,Kalmkesaan, daar aan 't voeten-end!'! riep den Blaauwe: ,,wij verstaan ons eigen nie. kwiebussen". Daar kwam er eenen verhaal op halen! 'n Stadsch menirke, dat hier verzeild was. Hij kwam vr.agen ,,of hij een kwiebus was?" Over den bakker z'nen ,,droef" hoofd brak 'n zon deur van leut. En den Baauwe zee: „ventje gade gij bij vrouwke Oomen op mijn kosten maar 'nen lolly halen en komt dan over 'n uurke hier terug voor 't pak op oew Zon- dagsche pofbroak". Heer Kwiebus gong weg, kwam verom mee 'nen lolly! Hij bleek van beter soort, dan we gedocht hadden. Hij had alleen z'n mooie broek en k'n wijvengezichtje teugen. „We hebben zooveel centen", zee den Fielp weer: ,,Kee! Licht!" Kee draaide aan 'n knobbeke, daar ieverans in den toog en onder 't lampelicht lee den bakker onzen balans bloot. „Kek 'ns jongens! Wij hebben verlejen zomer halles laten passeeren, guilie wit Daar eeft 'r heenen bonzen nest bebe- flodderd!" We zwegen, keken malkaar 'ns aan, gibber- den. ,,Zoodoende," gong toen den Fielp wijer: ,,honzen kaartpot loopt hover! Twin tig maan- den, mee vandaag meegeteld zesentachtig we ken, ebben we hin de kast. Dat is 86 X 6 kiwartjes conterbutie, mokt 516 kwartjes, mokt 129 guldens. De koppen gongen omlaag, dicht op den Fielp z'n handen, die de cijfers aanwezen. Gin woord wierd gesproken. Den storm stommel- de mee de raam, dooi hout smakte over den weg. ,,iGemiddeld is 'r verspuld haan den pot... 'ns kijkenhij likte weer aan z'nen wijs vinger, blaaide om: ,,gemiddeld is 'r ver spuld drie en dertig centen haan den pot, da mokt 85 X 33 centen ,,Zes en tachtig zeede daarsjuust", merkte den Jaan op. ,,Jawel, hezelsteen", zee den Fielp ,,neer- slachtig": ,,maar vandaag is er nog g'n kaart aangerokt, da mokt 8'5 X 33 is 27,05. Wij ebben dus te potverteren: 156.05, da zijn twee-en-'n-alf-duuzend-frangeskes!" ,,En dat kunde gij zeggen zonder te lachen!" verweet den Blaauwe aan den bakker. ,,Ik stel veur", gong den bakker deur: „hom f 31,05 haf te dragen aan den Joep veur den kindskurf". Ieder sloeg mee de hand op den rand van de tafel. Aangenomen! ,,'En nou gaan we stemmen," zee veurzitter Fielp: „iwaar we dieen pot gaan verterem Dre ,,Antiwerpen, Fielp!" ,,Blaauiwe?" ,,Anfwerpen, Fielp.' Janus?" ,,Ant.werpen, Fielp." ,,Joost?'" ,,Amtwerpen, Fielp." „Fielp?" vroeg ie aan z'n eigen. Antwerpen, Fielp," zee-t-ie toen. ,,Den Joep oerven we niks te vragen, die mot bake- ren. En di mag toch nie weg van iz'n wijf." ,,Den vorigen keer is ie toch meegewist?" zee ik. ,,Jawel," gaf den Fielp ten antwoord: ,,maar toen is ie 's avonds alleen verom ge gaan en z'n wijf had 'm van den heelen dag nie gemist tusschen al die jong! Maar teu- gesiwoordig helpt 't oudste meske in 't huis- houiwen. 'n Sekuur kadeeke! En die telt de borden, veur't eten. Blijft er een ibord ,,open", dan is er dus eenen aan den haal en dan is gaauw uitgezocht wie den deserteur is! Veul leut, amico; ge verstaat! Alleen den Jaan kost er nie mee lachen...! Die zee alleen: ,,die sjeloersche wijven! Die gunnen d'ren mensch niks!' ,,iGe gaat toch mee, Janus?" vroeg ik. ,,M&ak ik wel in orde," zee den Blaauwe. ,,Jaja," zuchtte den Jaan ongeloovig: „as ge me maar 'ns zegt, hoe?" Luster! Oew Mieneke, die mee onzen Gra- dus is getrouwd, staat toch aan jouwen kant?" ,,En of!" ,,Goed! Dan komt de zaak in orde!" stelde den Blaauwe 'im gerust. ,,Laat 't aan mij maar over. Ik gaai straks nog naar Notsel, de zaak mee ons kinders beklasjeneeren! Vinde 't erg om uit Antwerpen thuis te komen mee 'n groot verband om oewen kop, ge- drenkt in 'n half f.leschke rooien wijn?" ,,Kan ie nie in z'nen vinger pieken?" vroeg den Fielp .treurig: ,,mot er zdd mee dieen kostelijken wijn rondgesprongen worren, Blaauwe?" ,,Kan me nie verrammenatsen," zee den Jaan dapper. ,,Als gij denkt, da ge daarmee m'nen huwelijksvrede redt, dan ben 'k in staat om me op 'n draagbaar thuis te laten brengen, in 'n verband van m'n teenen tot m'nen nek, druipend van druivensap." ,,Jawel, zee den Fielp: ,,wij hebben twintig maanden gepropt horn veur jou 'n kapitaal invoerrechten te Ibetalen aan d'Ollandsche douanen, invoerrechten op alcohol. 't# Zijn daar lekikere jongens!" ,,Man, 't komt binnen als bloed, mijn dure bloed!" kwekte den Jaan, overmoedig nou! Bloed in verband is bruin!" zee den Fielp. ,,Wit 't zekers, Fielp?" vroeg den Blaauwe. ,,Wie wit da nou nie...?" ,,Oan smeer ik 'm wel mee iets anders in," beloofde den Blaauwe. ,,En nou,, amico, stop! We gaan Zaterdag middag naar den Bels! De bus is besteld. Ge hoort van 't schandaal! Veul groeten van Tr.ui, de kleine mannen en gin horke minder vian oewen t.a.v. DRE. Correspondence. De Nuuwjaarscorrespondentie heb ik mee Dre III zoo sjecuur meugelijk afgedaan. Mocht iemand zijn vergeten, dan 't nie onze schuld. Veul dank veur alle hartelijkheid! DRE. Vergadering van Donderdag 22 December 1938 des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Tellegen, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, P. van Cadsand, C. A. Verlinde, N. J. C. Lam- brechtsen van Ritthem, J. Riemens, D. E. de Kraker, E. L. van Hecke, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Glide, M. de Vos, J. den Hamer, G. Dees en A. de Bruijn. (2. Slot.) 7. Bouwen van eenige kantoorlokalen voor den dienst van gemeentewerken. Waar in de vorige raadsvergadering schrijven Burgemeester en Wethouders aan den raad geen meerderheid er voor te vinden was de dienst van openbare werken onder te brengen in de woning bewoond door den heer Kohler, hebben wij uitgezien naar een andere oplossing. Wij hebben gemeentewerken een begrootirg van kosten laten maken voor het bouwen van eenige kantoorlokalen bij de remise. De kos ten hiervan worden geraamd, met inbegrip van meubilair op f 2500 bij aanbesteding van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5