Buiienland Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwsfillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. TERNEUZEN, 16 JANUARI 1939. BOEKHOUDEN. SLUISKIL. HOEK. ZAAMSLAG. AXEL De ,,'l'romp" zou Woensdag a.s. weer ver- trekken naar Ponta Deigada ter voortzetting van de voorjaarsreis, uaarnij o.a. Gibraltar, Tunis en Bodeaux zouden worden aange- daan, Ter gelegenheid van bet tezoek van onzen fiotLeije-leider had de Poitugeesche hoofd- stad officieren en bemanning talrijke feeste- lijkbede bereid. Het Maimeblad van Portu gal, de Revista de Mar n.na was geheel gewijd aan de Nederlanascbe Mar me. De comman dant van de ,,Tromp", kap.-ter-zee L. A. C. M. Drcrman, had bij het gedenkteeken van de dooden nit den vvereldooiog een plaque met inscript.e neergtlegd. Hr. Us. ,,Tromp" is de jongste aanwinst van onze marine Het is een flottielje-leider maar men zou het schip ook een kleinen krui- ser kutrnen noenien. De wacerverplaating be- draagt vol uitgerust 4200 ton en de bewape- ning bestaat uit zes kanonnen van 15 cm., uit acht mitrailleurs en r.es torpedobooten. De snelheid is 32 V2 n.rjl; bij een proefvaart over- schreed de: ,,Tromp" die snelheid echter reeds. De bemanning telt 285 koppen. De kosten van aanbouvv hebben ongeveer 7 y2 millioen gulden bedragen. Het schip is bestemd voor den. dienst in Indie. Met ,,De Ruyter" zorg- de de „Tromp" voor verjonging van onze ma rine, wat het roaterieel betreft. Op 21 Januari 1936 werd op een der hellin- gen van de Ned. Scheepsbouw Maatschappij de kiel gelegdl. Op 24 Mei 1937 werd het schip te water gelaten waarbij H. M. de Koningin de doopplechtigheid verrichte. Op 18 Augustus 1938 geschiedde de indienststelling. ACCOORD MET BURGOS TOT STAND GEKOMEN. Officieel wordt uit Brussel gemeldt, dat bij de onderhandelingen met de Spaansche regee- ring te Burgos overeenstemming is bereikt. Genenaal Franco heeft zioh bereid verklaard de Belgische formule ten deze te aanvaarden. Ei- zal derhalve een Belgische vertegenwoordi- ger naar Bungos worden gestuurd ,,voorname- lijk belast met de economische kwesties", ter- wij] een Spaansch vertegenwoordiger in de- zelfde hoedanigheid naar Brussel zou komen. De gekozen formule legt naar men bemerkt den nadruk op de economische kwesties, maar sluit geenszins diplomatieke betrekkingen uit. Zaterdag heeft Spaak het accoord aan den kabineteraad ter ratificatie voorgelegd. De heer Spaak heeft zijn (besprekingen over de reorganisatie van zijn kabinet voortgezet maar schijnt daarbij nogal op moeilijkheden te studten, die voomamelijk voortvloeien uit het feat, dat de drig regeeringspartijen het onderling nog niet eens zijn geworden over de verdeeling der portefeuilles. TARRAGONA EN REUS GEVALLEN. In een overrompelend snel tempo hebben de nationalistische strijdkrachten Zondagmiddag de iSteden Reus en Tarragona bezet. De republikeinsche verdedigingslinie halverwege Tortosa en Barcelona is daarbroken, met het gevolg, dat de troepen van Franco bij Tamarit op 10 K.M. ten Noordwesten van Tarragona de zee bereikten. In het Noorden van Catalonie hebben de rechtsche troepen, die langs den straatweg van Lerida naar Barcelona oprukken., Tar- rega bezet, een belangrijk spoorwegkruispunt, dat slechts 12 K.M. van de stad Cervera ver- wijderd ligt. In den tijd van een dag, zoo verneemt United Press, is het Catalaansche front 125 KM. korter geworden. Barcelona wordt thans van drie zijden door de nationalisten bedreigd: langs de kust van- uit Tarragona, voorts vanuit het Zuid-Westen door de troepen, die uit Montblanch oprukken en van uit het Westen door de troepen, die uit Lerida langs den straatweg Cervera naderen. GE V AN GENISDIRECTEU R VEROORDEELD. Frank Craven, waarnemend directeur van de gevangenis te Philadelphia, is na een pro- ees van een week schuldig bevonden aan dood door schuld in verband met het overlijden van 14 veroordeelden, die na Augustus 1938 tijdens Craven directeurschap als Strafmaat- regel in met stoom overhitte cellen waren op- gesloten. De- straf, die op dood door schuld staat, varieert tusschen 1% en 3 jaar gevangenis- straf. Negen andere gevangenisemploye's zijn ge- schorst in afwachting van hun verschijnen voor den rechter. DE ITAEIAANSCHE PERS MAAKT DE RALANS OP. De Giomale d'ltalia toevat een redactioneel artiikel over de besprekingen tusschen Cham berlain en Mussolini en zegt, dat het onder- houd verloopen is in het kader der normale betrekkingen tusschen beide landen en geluk- kig zijn doel bereikt heeft, t.w. opheldering te vers-chaffen. Tijdens de besprekingen zoo ver- izekerd het blad, hebben beide staatslieden besloten het sluiten van de bijizondere overeen- komsten te bespoedigen, welke voorzien zijn in het pact van 16 April, betreffende alle kwesties inzake Egypte en den Soedan, met name betreffende de grensafbakening tus schen den Soedan, Kenya en Bri tsch-Somali- land eenerzijds, en Cost-Afrika anderzijds, als- mede betreffende de vastlegging der weder- zijdsche Italiaansche, Britsche, Egyptische en Soedaneesche belangen in deze gebieden. Voorts liepen de onderhandelingen over de handelsbetrekkingen tusschen Italiaansch Oost-Afrika en Groot-Brittannie, met zijn overzeesche gewesten. De besprekingen werden gekenmerkt door een wederzij'dschen oprechten wensch naar samenwerking. De onderhandelingen liepen echter ook over Buropeesche aangelegen- heden. Mussolini heeft openhartig gespro- ken, bereid om Chamberlain de denkbeelden en bedoelingen van Italie, alsmede zijn zin voor verantiwoordelijkheid en zijn vredesgeest, welke de Italiaansche buitenlandsche politiek beheerscht, helder te ontvouwen. Wat de Spaansche kwestie betreft, is Italie van meening, dat de Spaansche politiek moet worden overgelaten aan den vrijen wil van het nationale Spanje, zooals deze in de bewe- ging van generaal Franco zijn uitdruklking viindt. Italie is bereid zijn nog op Spaansch grondgebied vertoevenae legionnaires terug te trekken, wanneer de buitenlandsche milicicns uit het „roode leger" zijn verwijderd. De non- intenventiecommissie moet dit vraagstuk be- handelen. Doch Italie moet opmerken, dat Franikrijk en Sowjet-Rusland voortgaan met zich te mengen in de nationale vrijheden en het politieke reoht van Spanje en voortgaan de politieke onschendibaarheid en den mili- tairen status quo in de Middellandsche Zee te kiwetsen waarhij Italie evenzeer betrokken is als Groot-BrittannieOok in de Spaansche kwestie heeft Franikrijk zdc-h in dienst gesteld van Moskou, en dat is een gevaarlijke politiek, welke „ihet Italie van de Middellandsche Zee" met aandacht volgt. iGvergaande op de Fransch-Italiaansche betrekkingen zegt het blad, dat de houding van Italie gedefinieerd is door de nota van Ciano aan de Fransche regeering. In deze betrekkingen moet alles herzien worden. Frankrijk doet tegen over Italie vervalschingen van feiten, agressieve bedreigingen, enz. af- wisselen, en tracht Groot-Brittanie hierbij te betrekken. Men moet wel weten, dat zulk een houding de open kwestie niet wegneemt, doch ze slechts verscherpt, waarbij Frankrijk groot risico loopt. Het blad zinspeelt voorts op den toestand in het Donaubekken en op den Balkan en merkt op, dat de Italiaansche politiek aldaar nauwkeurig is vastgelegd, in overleg met de betrokken staten en met Duitschland en dat het betrokken gebied thans een beeld geeft van duidelijkheid en samenwerking rondom het stelsel van vrede en samenwerking, t.w. de as Rome-Berlijn. Tenslotte zet het blad de juistheid der Itali aansche politiek uiteen ten opzichte van de vraagstukken in het Verre Oosten. „Verdere herzieningen." ,,De beide mogendheden hebben op over- duidelijke wijze hun wederzijdsche stand- punten uiteengezet", zoo schrijft de dipoma- tieke redacteu.r van het Italiaansche agent- schap Stefani ,,en hun licht doen schijnen op de belangrijkste kwesties van den dag. Andere kwesties op het internationale terrein zijn opengableven en het is duidelijk, dat zij aan de orde zullen blijven, zoolang geen volledige oplossing is tot stand gekomen. De burger- oorlog in Spanje bevindt zich in een voor de nationalisten zeer gunstig stadium en men weet, dat Italie de overwinning wenscht van Franco, rondom wien zich driekwart van de Spaansche natie heeft verzameld. In de kolo- niale kwestie heeft Italie, voorzoover deze hem direct aangaat, niet anders officieel geuit, dan dat het de accoorden van 1935 met Frankrijk voor ongeldig heeft verklaard. Men kan zeg- gen, dat men ten aanzien van deze aarrge- legenheden, zich nog in een voonbereidend stadium bevindt. Nog steeds is Europa in twee groote fomaties verdeeld, maar de er- kenning van het Italiaansche Rijk en van het nieuiwe Groot-Duitschland wijst reeds op sub- stantieeie herzieningen van het oude systeem van Versailles. Deze methode van herziening beschouwt de schrijver als den grondslag van een vrede berustend op rechtvaardigheid. Ook de Relazioni Internazionali spreekt over herzieningen. ,,A1 heeft het Britsch- Italiaansche accoord, zoo schrijft het orgaan, ,,tot een stevig evenwicht geleid, spreekt het toch venizelf, dat -het, met erkemning van de speciale functde van Italie een vreedzame uit- breiding van het Italiaansche volk in het Middellandsche Zee-bekken toestaat. M.a.w. hoewel het accoord in de oogen van Italie een verwezenlijking beteetkent van het beginsel der herzieining, dit toch nog slechts het voor- spel kan zijn van een verdere reivisie. Het orgaan wil voorts Engeland opwekken om samen te werken met de as Rome-Berlijn". ,,Het Engeland van Chamberlain", zoo schrijft het, heeft officieel duidelijke sympathie en begrip getoond voor den geest van de as door deze op de juiste waarde te schatten. Met een accoord van drip, zou Europa met vol- doende rust kunnen voortgaan." iDe Telegrafo, het blad van Ciano, schrijft: ,,De ongeldig verklaring van de accoorden van 1935 beteekent niet, dat Italie oorlog wenscht, maar dat het naar andere accoorden streeft. De fascistische regeering zou er niets op tegen hebben nieuwe onderhandelingen te beginnen, maar zulks. is volgens het blad on- mogelijk onder het huidige klimaat. Geslaagd voor 't praktijk diploma Boek- houden der Vereeniging van Leeraren, mejuf- frouw J. de Kramer, alhier. VERANDERING IN DEN CURSUS VOOR LUOHTBESCHERMING. Verwijzende naar de advertentie in dit num- mer maken wij belanghebbenden opmerkzaam dat de cursus voor luchtbescherming deze week niet in ,,Ons Huis" doch in de boven- zaal van het Hotel du Commerce" zal plaats hebben. VLOTGETROKKEN. Het reeds gemelde Belgische motorschip ,;Cpmus" is bij opkomend water door de sleep- boot Holland" vlotgetrokken. De ,,Comus" heeft de reis naar Qstende inmiddels voort gezet. Het schip heeft eenige schade opge- loopen. SLUIS AANGEVAREN. Bij het binnenvaren van de middensluis te Terneuzen is het Fransche Rijnschip „Bel- lone" dat getrokken werd door de Belgische sleepboot „Jette" in botsing gekomen met de gording van de sluis, welke hierdoor bescha- digd werd. Vanwege den Rijkswaterstaat werd een onderzoek naar de averij ingesteld. De „Bellone" heeft na cau ties telling de reis kunnen voortzetten. De .Bellone" is ledig en op weg van Gent naar Antwerpen. A AN V ARING OP DE NOORDZEE. Zondagmorgen ongeveer 4 uur heeft op de Noordzee, ter hoogte van het vuurschip ,,Sandetti" een botsing plaats gehad tusschen het Engelsche stoomschip „Conifer" en het Italiaansche stoomschip Monte Santo" groot 5800 ton, op weg van Rotterdam naar Savona. De 500 ton metende „Conifer" werd bij slecht zicht midscheeps getroffen en verdween spoe- dig in de diepte. De 9 opvarenden hebben al hun hebben en houden in den steek moeten laten, doch konden aan boord van het Ita liaansche schip worden gered. De „Monta Santo" heeft een versplinterden boeg en ook schade onder de waterlijn. De kapitein heeft na de aanvaring koers gezet naar de reede van Vlissingen. Daar zijn de schipbreukelingen met een sleepboot van boord gehaald en on- dergebracht in bet Hotel Goes, die dankbaar dat het zoo goed voor hen was afgeloopen en voor de aan boord genoten goede behan- deling, gisteravond in de beste stemming waren. NOODLOTTIGE VAL. Vrijdagavond omstreeks half acht is op den ouden rijksweg nabij Lewedorp het lijk gevon- den van een man. Deze was vermoedelijk, komende uit de richting 's HeerenhoeK met zijn rijwiel geslipt, daarbij met het hoofd tegen een ijzeren paal gevallen en zoo onge- lukkig terecht gekomen, dat bij na enkele minuten is overleden. Bij onderzoek bleek, dat de man de 38- jarige gehuwde commissionnair in aardappe- len, M. van Hekke uit 's Heer Arendskerae v/as. Hij laat een vrouw mec vier kmderen achter. Het lijk is ter schouwing naar net lijkenhuisje te 's Heer Arendskerke gebracht. INBRAKEN TE OOST- EN WEST-iSOUBURG. Zaterdagnacht is in het gemeentehuis van Oost- en West-Souburg ingebroken. De in- brekers hebben zich toegang weten te ver- schaffen door een raam aan de voorzijde. Een bloempot, die daarbij in den weg stond, werd op de brievenbus, die tegen het gemeentehuis is geplaatst, teruggevonden. De deur, die toe- gang geeft tot de secretariskamer en de kamer van den gemeente-ontvanger, werd openge- broken, evenals eenige kasten. Getracht is de kluisdeur te forceeren, hetgeen evenwel niet is gelukt. Er wordt niets vermist; in de kas ten werd ook niets overhoop gehaald. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Voorts hebben vermoedelijk dezelfde inbre- kers een bezoek gebracht aan de Ned. Herv. kerk, waar zes offerbussen werden openge- broken en geledigd. Ook hier zijn de inbrekers door een raam binnengedrongen. NIEUWE WEGVAKKEN IN GEBRUIK OP ZITID-BE VELA ND. Zondag werd van den nieuwen rijksweg het deel tusschen het Kanaal door Zuid-Beveland en den Eversdijkschen Grintweg, bij Bieze- linge, voor het verkeer opengesteld. Hierdoor zal tevens de nieuwe hooge brug over ge- noemd kanaal bij Vlake volledig in gebruik worden genomen. Door de openstelling van dit wegvak wordt de weg GoesBergen op Zoom belangrijk ver- kort. De oude route over de Postbrug en langs het kanaal was bovendien vrij gevaarlijk door de geringe breedte van het wegdek en zij kostte veel tijd, omdat deze brug herhaaldelijk moest worden opengedraaid voor het scheep- vaartverkeer. Ook het wegvak tusschen Schorebrug en de nieuwe Kanaalbrug is gisteren door het ver keer in gebruik genomen. De Schorebrug en de oude spoorbrug bij Vlake, die thans over- bodig zijn geworden, zullen binnenkort wor den opgeruimd. Er zal tevens een begin wor- der. gemaakt met de verbreeding van het kanaal op de plaats, waar thans de Schore- biug ligt. N.V. „P.Z.E.M." Vrijdag hield de N.V. ,,P.Z.E.M." een bui- tengewone algemeene vergadering van aan- dt'elhouders in het kantoorgebouw te Middel- burg. De vergadering vereenigde zich met bet voorstel tot overneming van het laagspan- nirigsnet te Hontenisse, waardoor de P.ZE.M. nu in geheel de Zuid-groep, omvattende Zeeuwsch-Vlaanderen, direct stroom zal leveren. In de middengroep, omvattende Walcheren en de beide Bevelanden is dit ook bet geval behalve in de gemeente Middelburg, die wel den stroom in het groot koopt, doch dezen zelf distribueert. In de noordgroep levert de Maatschappij ook overai direct, doch op Tholen heeft St. Maar- tensdijk nog een eigen centrale. Tholen verder en ook Schouwen-Duiveland en St. Philipsland zijn in hun geheel direct P.Z.E.M.-terrein. OPBRENGST KERSTCOLLECTE „BIO-VACANTIEOORD". Het Bestuur van de Stichting ,,Bio-Vacantie- oord" deelt ons mede dat de Kerstcollecte voor het Bio-Vacantieoord „Russenduin" te Bergen aan Zee dezen keer meer nog dan anders een buitengewoon succes is geworden. In totaal bracht de Kerstcollecte op f 42.525,80; dit is ca. 5000 meer dan de Kerstcollecte van het jaar daarvoor. De op- brengst bedroeg toen 37.568,69. Dit resultaat is te meer merkwaardig, om dat de feestdagen samenvielen met de Zon- dagen, terwijl bovendien zooals bekend een felle koude heerschte. Het Bestuur heeft er daarom behoefte aan zijn oprechte waardeeryig uit te spreken jegens alien, die dit prachtige resultaat, dat voor honderd procent ten goede komt aan het arme kind, mogelijk hebben gemaakt. Het betulgt zijn warmen dank aan de tieij- duizenden milde gevers, die door hun verhoog- de bijdrage de ongunstigen omstandigheden, waaronder de collecte gehouden werd, als het ware hebben willen compenseeren, en in het bijzonder dankt het ook de redactie van dit blad, de exploitanten der bioscopen en de vele collectanten, die zoo onbaatzuchtig hun mede- werking hebben verleen4. AARDENBURG EN DE WATERLEIDING. Onder de gemeenten in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen die in het jaar 1930 toetraden tot de nieuwe waterleidingmaatschappij in Z.- Vlaanderen behoorde ook Aardenburg. Die ge meente heeft sinds de oprichting door haar vertegenwoordiging in de aandeelhouders ver gadering, terwijl bovendien de burgemeester dier gemeente ook lid is van het college van commissarissen invloed uitgeoefend op den gang van zaken bij deze maatschappij. Het is bekend, dat de gemeenten in het Westen niet terstond konden worden aangesloten in ver band met de geringe deelname tegenover de aanzienlijke kosten die doortrekking van het buizennet daarheen vorderen. Zooals onlangs door ons is gemeld, is daartoe thans de kans geopend, door het verleenen eener bijdrage in de kosten van wege het Werkfonds. Nu het eenmaal zoover is, dat dus Breskens, Oostburg en Aardenburg aan de waterleiding zullen kunnen worden aangesloten, blijkt thans in den raad dier gemeente een meerderheid aan- wezig die er niet van gediend is en de destijds genomen besluiten ongedaan zou willen maken. In verband met het besluit tot toetreding zijn indertijd verschillende raadsbeslu.ten ge nomen en ter goedkeuring van het Gedepu- teerd college ingezonden. Die besluiten heb ben echter blijkbaar sindsdien in de Abdij- gebouwen te Middelburg liggen sluimeren, omdat ze toch nog geen effect zouden kunnen ressorteeren, maar bij den veranderden stand van zaken waarvan Ged. Staten begrijpe- lijk ook op de hoogte zijn zijn ze dezer dagen goedgekeurd aan het gemeentebestuur van Aardenburg teruggezonden. Blijkens de laatste raadszitting was dit voor de meerder heid de Katholieke leden geen aange- name verrassing. Zij wenschen, in verband met de verplichte aansluiting en de daaruit voor de ingezetenen voortvloeiende kosten, het cadeau van het Werkfonds liever niet te aan vaarden en onder hun invloed is besloten juri- disch advies in te winnen omtrent de mogelijk- heid tot vernietiging der genomen raadsbe- sluiten te geraken. Verplaatst. Van de brigade te Groenendijk werd ver plaatst naar de brigade alhier de marechaus- see P. C. Havermans. Gemeenteraad. In de op Dinsdag a.s. te houden vergade ring van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burg, en Weth. tot aan sluiting bij het destructiebedrijf ,,Gekro" te Overschie. 4. Verzoek van de vereeniging voor Chris- telijk Onderwijs te Hoak (Knol) om, ingevolge artikel 72 der Lager Onder- wijswet 1920, gelden beschikbaar te stel- len voor de aanschaffing van 39 school- banken. 5. Schrijven van F. den Hamer inzake schoonhouden openbare lagere school. 6. Voorstel van Burg, en Weth. om het plein voor de openbare lagere school te betegelen. 7. Benoemen leden en plaatsvervangende leden stembureaux. 8. Onderzoek geloofsbrieven nieuw be- noemd lid van den gemeenteraad J. de Putter Sz. 9. Reclame hondenbelasting en schoolgeld. Konijnententoonstelling. Op de gehouden konijnententoonstelling te Elst (Glid.) op 13 en 14 Januari werd door drie inzenders van Hoek van de vereeniging ,/Buiten Venwachiting", met hun dierfen prij- zen behaald. De heer P. de Jonge een len prijs met een ,,Witte Weener", J. de Graaf een 2en prijs met een ,,Pappelon" en D. Deij een 3en prijs met een ,,Blac an Tann". Op deze tentoonstelling waren 1139 dieren ingezonden. Jaarvergadering „Steunt Elkander". De vereeniging „Steunt Elkander" hield haar jaarvergadering op 14 Januari, op de bovenzaal bij de wed. Nieuwelink. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat over 1938 22 nieuwe leden waren toegetreden en dat de vereeniging thans 228 leden telde. Aan 11 personen was oitkeering verstrekt. De inkorr^iben bedroegen 909,67de uit- gaveh 826,60, zoodat er een batig saldo is van 83,07. De aftredende wegers de heeren P. C. Diele- man en M. v. Stralen werden met bijna alge meene stemmen herkozen. De heer P. C. Dieleman vervult deze functie thans 20 jaar en werd op hartelijke wijze door den secretaris toegesproken. Besloten werd de contributie te houden zoo als die thans geind wordt en de uitkeering op 90 van de hoogste marktprijs. De vergadering die een zeer vlot verloop had, stond onder leiding van den heer Jac. Meertens Mz. Eiimavond van d,en Hoekschen Besturenbond. Zaterdag jl. hield de Hoeksche Besturen bond zijn jaarlijkischen filmavond. Dank zij het flink werken van de propagandaploeg waren alle toiegangsbawijzen van de hand ge zet en de zaal stampvol. Men verdrong zich reeds lang voor de zaal openging, om een goede plaats te verkrijgen. Te 7 uur opende de Voorzitter de verga dering met een woord van welkom en sprak de hoop uit dat het een mooie avond zou worden die ook nut zou afwerpen voor den Bond. Hij spoorde de vrouwen aan hun man- nen niet van de vergaderingen terug te hou den, doch integendeel de lakschen aan te moe- digen er heen te gaan. Hierop ving de fdjmvertooning aan, in de eerste plaats een amusante teekenfilm, daarna een dramatische, n.l. een Spaansche kinder- kolonie, iwaaribij ontroerend is het afscheid der kinderen van him ouders, terwijl zij zich moeten afvragen of zij elkaar wederkeerig nog ooit zullen weerzien. De beelden omtrent de verpleging en het verblijf in het kamp zijn een voldoening voor hen, die door hun gave het inrichten der kampen hebben mogelijk ge maakt. Vervolgens werd door den propagandaleider den heer Oris de Vries in een boeiende rede den ernst van het werk van het N.V.V. uit eengezet. Toen het fascisme het hoofd over de grenzen opstak, heeft het N.V.V. het eerst van zich af geblazen. Daarom raadde hij ieder der aanwezigen aan, er eens goed over na te denken, wat hen te doen staat voor onze arbeiderslbeweging in het nog altijd vrije Nederland, gezien de terreur in Duitschland en in Italie. In de pauze werd een taart verloot, voor- stellende de brug naar lotsverbetering. iDaarna kwam de hoofdfilm, de verfilming van het bekende verhaal van A. M. de Jong, ,,Merijntje Gijizens Jeugd". Van de vertoo- ning van dit boeiende vehhaal werd ten voile genoten. De Hoeksche Besturenbond mag terugzien op een goed geslaagden propaganda-avond en dankte zoowiel de belangstellenden als den spreker, den heer De Vries, voor de verleende medewerking, alien een tot weerziens toe- rdepende. Jaarvergadering. Op Vrijdag 13 Januari hield de Ned. Ghr. Landarbeidersbond haar 8ste jaarvergadering in de Chr. Bewaarschool, alhier. De vergadering stond onder leiding van den 2en voorzitter, den heer P. de Blaaij. Een korte toespraak werd gehouden door Ds. Kok. Het heel mooie jaarverslag van den secretaris liet ons zien, dat de afdeeling thans 207 leden telde waarvan 201 zijn aangesloten bij het T.B.C.-fonds. Uit dat van den penningmeester bleek dat December een recordmaand was geweest wat betreft de uitkeeringsbedragen en dat er een batig saldo is en de afdeeling dus financieel geZ'Ond is. Een prachtige, op keurige wijze voorge- dragen inleiding over ,,Zonder en met organi- satie" werd gele.verd door D. Bareman Dz. De vergadering werd afgewisseld met samenspraken en voordrachten benevens een filmvertooning door den heer But uit Ter neuzen. Door Ds. Korevaar werd een slotwoord ge- sproken, waarna de talrijke opgekomenen zich huiswaarts begaven. De zaal was tot de laatste plaats bezet, terwijl de Burgemeester door zijn aanwezigheid blijk gaf van zfln be- langstelling. Een mooie avond voor den N. C. L. B. Gemeenteraad. In de op Dinsdag 17 Januari 1939, des na- middags 2 ure. te houden openbare vergade ring van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en Mededeelingen. 3. Voorstel tot benoeming van twee leden der Commissie van Toezichit op het Lager Onderwijs. 4. Voorstel op het verzoek van M. de BruijneDeij om een strook grond te koopen aan de Byiocquestraat. 5. Voorstel om het nieuwe raadhuis met ingang van 24 Januari 1939 te bestem- men als „huis der Gemeente". 6. Voorstel tot het verleenen van maehti- ging aan Burgemeester en Wethouders: a. tot verkoop van materialen en goede- ren, welke vrij komen van het tijdelijk gemeentehuis en van het vroegere ge meentehuis; b. om in het openbaar te verhuren de tuin van de voormalige pastorie achter het raadhuis voor een jaar. 7a. Voorstel om div. verordeningen .be treffende den Vleeschkeuringsdienst te wijzigen, tengevolge van de afscheiding van de vooormalige gemeente Bosch- kapelle van den Kring Axel met ingang van 1 Jan. 1939; b. voorstel om de jaarwedde van 2de keuringsveearts te herzien .tengevolge van de afscheiding van de voormalige gemeente Bosch- kapelle van den Kring Axel, zulks met terugwerkende kracht vamaf 1 Januari 1939. 8. Voorstel tot wijziging van de verorde- ning op de keuring van waren in de gemeente Axel. 9. Voorstel tot wijziging van de verorde- ning op de heffing van begraaf- en andere rechten in de gemeente Axel, ingevolge de Wet op het begraven van lijken etc. 10. Voorstel tot aanvulling van de verorde- ning op de heffing van precario-rechten, wegens het spannen en hebben van draden boven voor den openbaren dienst ibestemdien gemeentegrond en voor den openbaren dienst bestemd gemeente- water in deze gemeente. 11. Voorstel tot vaststelling van het sup- pletoir kohier hondenbelasting, dienst 1938. Tragische ontdekking. Zondagmorgem kwam de familie A., wo- nende in de Oude Wijk, tot de tragische ont dekking dat de 20-jarige dochter, die aan een hartkwaal leed, dood op haar legerstede lag. „Onderlinge Samenwerking." Deze vereeniging tot uitkeering bij sterfte van varkens te Axel-Sassing, hield haar ge- brudikelijke jaarvergadering ten huize van dfen heer C. van Doeselaar, onder leiding van den heer P. C. Mangold. Het aantal leden was blijkens het jaarver slag van den secretaris in 1938 stabiel ge- bleven en telt deze daarnaast ook nog een 10-,tal donateurs. De ontvangsten bedroegen volgens het ver sing van den penningmeester f 97,47 en de uitgaven f 27,66, zoodat er een batiig saldo van f 69,81 was. Met dit gunstige saldo gevoegd bij de van vroeger bestaande baten zijn de kasmiddelen thans gestegen tot een bedrag van 782,74. Gekozen werden de aftredende bestuursleden de heeren J. Pijpelink als se cretaris, A. Jansen als keurmeester en F. de Footer als algem. adjunct. 'Evenals voorgaande jaren werd de contri butie bepaald op 2,50 per jaar (10 maanden a 0,25Staande de vergadering traden nog enkele nieuwe leden toe. De vergadering die zeer goed bezocht was verliep in prettige en vlotte sfeer. Propagandavergadering Chr. Piattelands- vrouwen en Meisjes en Chr. Jonge Boeren en Tuinders. Bovengenoemde organisatie's hielden al- Mer j.l. Vrijdagavond in de Chr. Lagere school onder presidium van den heer W. de Feijter Cz., van Vogelwaarde, een feestelij.ke bijeen- komst, die geopend werd met het gemeen- schappelijk zingen van psalm 118 7. Na iezing van een schriftgedeelte uit Mattheus 7 sprak de voorzitter een uitvoerige openings- rede uit waarin hij allereerst verschillende af- gevaardiigden van zuster- en geestverwante organisatie's venwelkomde, om daarna den roep van dezen tijd om organisatie op alle maatschappelijik en levensterrein van uit het oogpunt der Chr. visie te beschouwen. Niet, dat dit iets nieuws is; want ook den toren- bouw van Babel reeds bewees in de grij'ze oud- heid den drang hiernaar en de macht van het Gildewezen in de Mlddeleeuwen spreekt even- eens van het diep doorgedrongen besef, dat de eenling niets venmag, maar organisatie en samenwerking zeer veel. Nu heeft volgens spr. het organiseeren zijn goede, maar ook kwade zijde. Getuiige de fatale machtsvor- ming ten huidige dage onder fascisme of natioinaal soeialistische en bolsjewistische of communistische dictatuur. Daartegen moet het Ghristelijk denkende deel des volks zich teiweerstellen. Spreker wijst op de conservatieve geest (in den goeden zin des woords) heerschende onder de platte- landsibevolking, nl. het diepe besef van'de af- hainkelijkheid van God. 'Het behoud daarvan als een der hoogste levenswaarden is ver- eischte voor de handhaving onzer beginselen en voor den boerenstand. Hierna werden een paar coupletten van het Bondslied gezongen en was het woord aan den heer P. de Kam uit Middelburg die de feest- rede, onder het motto: Waarom? uitsprak. Deze veelomvattende vraag die niet enkel geldt de vraag waarom de bananen krom zijn, stelt spreker in de eerste plaats ten aanzien ■van de feestvierende organisaties hier ver- tegemwoordigt en wordt opgelost door het principieele anitiwoord v£Ln de erkennmg dat in Hem, uit Hem en door den Sohepper alle dingen zijn. Men smale daarom vanuit de z.g. neutrale zone niet op het bespottelijke van een ,,Ghristelijke bemestinggleer", etc. Wel degelijk als gerechtvaardigd, acht en schat hij den eisch van Ohr. Landibouwonder- wijs en ook om cultuur-technische, zoowel als om sociaal-economische redene,n is dit nood- zakelijk. Spreker deelt niet in bewondering van de verschillende systemen die de nood ons oplegt, de Boeren willen en moeten geen ,,staats"boeren worden. Tegenover de veler- lei gevaren die uit ,,La.ndbouw en Maatschap pijin den vorm van een Duitsehen geest, als eenheidsstre^en spreekt, dienen wij ons te stellen en uit de jongeren-organisaties kloeke leiders te vormen. Als een zoutend zout en liehtend licht behoorde in Nederland alles op Christelijken grondslag te rustenPi-otestant- scihe Christenen, van allerlei scha'keering, be- hooren, ook om cultuur-technische radenen en om het goede te doen voor het land onzer ge- boorte zich te scharen onder de vanen van den C.B.T.B. en hare jongeren-organisatie's niet uit liefhebtoerij, maar uit noodzaak. Door de heeren D. Dees Diz. en J,an Diele man Jz. werden, naar aanleiding van dit wei- doorwrocht betoog, dat tevens van groote welsprekendheid en kennis getuigde vragen gesteld en tot .hunne bevrediging beant- woord. Daaruit bleek dat het de bedoeling niet is en zijn kan, aan de jongelings- en jongedochtersvereenigingen de daarin bijige- brachte algemeene principieele levensverhou- dingen te gaan onttrekken terwijl de samen werking op velerlei terrein, zooals t.o.v. de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2