Op e/ke wond PUROL Predikbeurien Sport Gemengde Berichten MIDDELBURG. WACHTEBEKE. ZELZATE. RECHTSZAKEN. MET HAAR KIND VAN DE TRAP GEV ALLEN. Met 8 V O H O L poetsen v andere be.plantingen aangebracht. Door de leerlingen van de Openbare Lagere en de R.K. Lagere school werd het hen toegewezen ge- deelte gistervoormiddag be.plant, tenwijl in den namiddag die van de Bijzondere School deze taak hebben verricht. Een en ander g'e- schiedt met een paedagogisch inzicht. De er- varing elders n.l. bienmede opgedaan leert, dat het opkomende gesdacht, veel meer eer- bied heeft voor het -gewas als dit door hen- zelf geplant is en het slechts sporadiseh voor- komt, dat de vemielzueht der jeugd er nog op wordt botgevierd. Bovendien is het een soort van aanschouwe- lijk onderwijs van de beste soort. Zooals begrijpelijk is, bestond er onder de leerlingen van de diverse scholen een ware geestdrift voor deze ongewone taak en wij hopen dat de verwachte resultaten niet zullen uitlblijven en de Kinderdijk, die in de laatste jaren er niet op verfraaid is, bij de modeme verkeersverbetering eerlang zijn oude aanziien zal herkrijgen door herwonnen natuurschoon aan de bijde zijden van den weg. Hervormde Zondagsehool te Kijkuit. Onder leiding van den heer P. J. van Bende- gem had te Kijkuit de jaarvergadering plaats van bovengenoemde vereeniging. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek het aan- tal leden thans 64 te bedragen, terwijl er 39 schoolgaande kinderen zijn. Blijkens het jaar verslag van den penningmeester was er een tekort van f 40. In het bestuur werden her- kozen de heeren A. Dielemen Az. te Kijkuit, H. Smies en J. Meesen te Axel. In de controle-comimissie werden benoemd, de heeren A. Koekkoek Giz. en J. Wolfert Jz. Vervolgens gaf het hoofd van het onderwij- zend pensoneel mej. Soheele, een duidelijk overzicht van het gegeven onderwijs. De ver gadering die matig bezocht was verliep van- wege de in een gezellige sfeer gevoerde be- sprekingen in een vlot tempo. HET CENTRUM. Zaterdag en Woensdag ,,gaat" in ,,Het Cen trum" weer een vlot en spannend programma, dat rijk aan variatie is en daarom wel met voldoening zal worden gevolgd. Als eerste rolprent wordt voor de pauze vertoond de komische en boeiende film ,,De bierbaron". Remy Marco, een clandestien bier-brouwer deelt zijn medeplichtigen mede, dat hij wet- tig" brouwer wil worden. Van nu af aan moet alles puik in orde zijn. Hij waarschuwt zijn handlangers, dat zij alien reizi-gers moeten worden. Zij dienen zich elken dag te scheren, schoone overhemden aan te trekken en geen revolvers meer bij zich te dragen! Ongelukkigerwijze drinkt Marco nooit zijn eigen bier. Niemand heeft den moed hem te zeggen hod slecht dat bier eigenlijk wel is. Daardoor vermindert zijn door dranksmok- kelarij verkregen kapitaal snel en maakt hij schulden. Ondertusschen wordt Marco's dochter Mary verliefd op den zoon van een rijk man. Zij weigert met hem te trouwen zoolang hij geen baan heeft. Hij wordt agent van de motor- brigade, wat hem steeds in conflict brengt met Marco, doch hij accepteert eindelijk den toe- komstigen schoonzoon. Een bende, die gezworen heeft Marco te ..krijgen", organiseert een schietpartij. De eenige overlevende probeert te ontsnappen met de kas van een renbaan-gokfonds. Marco vindt de vermoorde gangsters en ook het geld. Hij telt 't geld voor de bankiers, die zijn cre- diet hebben opgezegd; zij staan er dan op hem de behulpzame hand te bieden! Dan drinkt hij zijn eigengemaakt bier en merkt waarom hij geen sucoes gehad heeft. Mary's politieagent, denkend, dat de ver moorde gangsters zich levend in een kast bevinden, schiet wederom op hen en op den eenigen overlevende, die hij toevallig doodt, waarvoor hem lof wordt toegezwaaid. Marco's zaken zijn gered, zijn vijanden verwijderd en Mary krijgt haar geliefde. Na de pauze komt het spannende en roman- tische filmwerk „De Jungle-Prinses". Als we deze nieuwe wildernisfilm eens even analyseeren, zien we allereerst, dat het ge geven buitengewoon romantisch is: een blanke man, lid van een expeditie, vindt in het diepst van het oerwoud een vrouw, schuchter en ,,ongetemd". De vrouw verzorgt den man, die zijn voet in een gevecht met een tijger gewond heeft, en er groeit een romance tus- schen deze beide menschen. Aanvankelijk staat de verloofde van den man ncg tusschen hen in, maar zij begrijpt tenslotte, dat deze liefde iets onvermijdelijks is. Dan is de film opgenomen in een grootsche natuur; er zijn prachtige opnamen van de machtige jungle en van een romantisch oer- woud-meertje. Magneet nummer drie: de groote rol, die de wilde dieren in de film spelen. Een enorme tijger, een chimpansee, groote kudden olifan- ten en een troep van honderden apen! De unieke opnamen van deze dieren-in-natuur- staat zijn niet alleen buitengewoon interes- sant, maar zij dragen in niet geringe mate tot de spanning bij. Olifanten en apen, die in toomlooze vaart door een Maleisch dorp jagen en het met den grond gelijk maken, adem- benemende gevechten van mensch en tijger. ,,De Jungle Prinses" biedt nog meer. Het tooneel, als Ulah door de wilden gevangen ge- nomen is en levend begraven zal worden, ter wijl de inlanders, door hun medicijnman tot een razend fanatisme opgezweept, om haar heen dansen en het doffe dreigende geluid van de tomtoms de lucht vervulthet is van een intense spanning! Wij gelooven niet te overdrijven, wanneer wij zeggen dat ,,De Jungle Prinses" alle eigen- schappen, die een film tot een succes kunnen maken, in zich vereenigt. Komt er een abattoir? In 1926 besloten de gemeenteraden van Mid'delburg en Vlissingen aan een neutrale commissie van deskundigen op te dragen een onderzoek in te stellen naar de meest ge- wenschte oplossing om te geraken tot een ge- meenschappelijik abattoir voor geheel Walohe- ren en beide gemeenten zegden toe zich neer te zullen leggen bij het rapport dier commis sie, inzonderheid wat betreft de plaats, waar zulk een instelling zou worden gebouwd. In den zomer van 1927 vereenigden beide gemeenteraden zich met de plannen der Com missie, volgens welke het abattoir zou worden gesticht vlak bij Middelburg aan den Nieuwen Vlissingschen weg, op het terrein waar nu nog steeds volkstuinen zijn. Van deze plannen is niets gekomen, toen in Vlissingen de slagers besloten tot de oprich- ting van het Codperatieve slachthuis, dat nog in de behoefte van Vlissingen voorziet. Het gemeentebestuur meende toen niet langer aan de toezegging inzake den abattoir voor Waicheren gebonden te zijn en verleende stun aan de plaatselijke slagers bij hun pogingen. Intusschen bleef Middelburg zonder een mo dern slachthuis en moest men zich daar sinds dien tevreden stellen met een ,,slaehtplaats in de gebouwen van de opgeheven stalhouderij de Vijf Ringen. Aan deizen ongewenschten toestand zal, als wij goed hebben beluisterd binnenkort een einde komen als een te verwaohten voorstel om thans aan den Seisweg een gemeentelijik abattoir te stichten, zulks met hulp van het werkfonds, wordt ingediend en aangenomen. Algemeen ziet men verlangend naar de plan nen en de besluiten ter zake uit, waardoor de Zeeuwsche hoofdstad een achterstand bij an dere gemeenten zal hebben ingahaald. Slachtoffer van den arbeid. Een geweldige ontploffing heeft plaats gehad in de' fabriek der Socidte Beige electro- chemie ,,Langerbrugge"-kaai, te Gent. Drie arbeiders waren nog aanwezig, tot het con- troleeren van toestellen op een hoogte van 40 M. Deze werden alle 3 op slag gedood. De brandweer slaagde er met gebruik van lange ladders in het lijk van een der slachtoffers te bereiken en te bergen. Het is dat van A. van Kerkhove, 30 jaar oud, wonende alhier. Het slachtoffer was afzichtelijk verbrand. De 2 andere slachtoffers liggen bedolven onder een aanzienlijke laag beton en konden nog niet worden bereikt. Het is vermoedelijk de 39- jarige Raymond Haemes uit Watervliet en de 41jarige Gustaaf de Mey te St. Amandsberg wonende. De ontploffing was zoo hevig, dat op een grooten afstand al de muren scheurden en beton en ijzer overal verspreid ligt. De oor- zaak van de ramp is nog niet bekend, bij het ontbreken van getuigen, terwijl de op het noodlottig oogenblik aanwezigen het leven hebben verloren. Gestraft voor smokkelen. De rechtbank te Gent heeft Florimond Gyse- linck van Zelzate veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en fr. 167.000 boete. Hij was en blijft aangehouden wegens het smokkelen met een medeplichtige van 25 biggen. Tus schen Eecloo en Maldeghem werd de auto waarmede dit geschiedde door de douane- beambten tot staan gebracht. De medeplich tige van G. ontsnapte. Verplaatsing kantoor Rijksbelastingen. Dit kantoor, dat eerst was gevestigd in de Kerkstraat, werd verplaatst naar de Groen- straat, doch is thans overgebracht naar de Franz Wittoucklaan, in het huis laatst ver- laten door deurwaarder De Fremery. Er zijn hier nog vele adresveranderingen aanstaande, daar thans reeds 42 aanvragen zijn inge- komen om te bouwen aan de Nieuwe straat, die thans een machtig terrein is. De nieuwe gemeen tera ad Onder overgroote belangstelling van de zijde van het publiek had de eerste vergadering van den nieuwen gemeenteraad plaats. Alle gekozen 11 leden (5 Katholieken, 4 socialisten en 2 llberalen) waren tegenwoordig. Na de eedsaflegging liet de burgemeester, de heer Chalmet (soc.) overgaan tot stemmen voor het schepen-college. Als eerste schepene (openbare werken en financien) werd herko- zen de heer Nap. de Meijer (lib.) met 6 stem- men, tegenover 5 op den heer Van der Linden (Kath.). Als schepene voor onderwijs en burgerlijke zakgn werd herkozen de heer R. de Decker (soc.) eveneens met 6 stemmen tegen 5 op den heer Van der Linden voor- noemd. Het schepen-college blijft dus ongewijzigd en de Katholieke partij blijft dus in de oppo- sitie. ZONDAG 15 JANUARI 1939. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN, 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. A.; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier, dankz. H. A.; 6.30 u., de heer H. G. van Beusekom, jeugddienst. SLUISKIL. 9.30 u. en 2 ui., de heer J. H. Renting. AXEL. 9.30 u., Ds. Van Oeveren; 2 u., de heer Hirsch Blum, voor de zending onder de Joden. HOEK. 9.30 u., Ds. E. Raams, bed. H.A.; 2 u., Ds. E. Raams, dankzegging. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u,., Ds. Korevaar. KLOOSTERZANDE 9.30 u., Ds. A, Dronkers. SAS VA NGENT. 9.30 u., Ds. W. Hermanides, van Hulst. PHILIPPINE. 2 U., Ds. P. D. L. J. v. Oeveren, van Axel. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 en 2.30 u. Ds. G. W. van Houte. AXEL. 9.30 u„ Ds. Post; 2.30 u., cand. De Ruijter. HOEK. 9.30 u.sen 2 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. J. Tolsma. Gereformeerde Gemeen te. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeen te. TERNEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 U., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. MAANDAG 16 JANUARI 1939. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 6 u., Ds. Laman van Middel- harnis. DINSDAG 17 JANUARI 1939. Gebouw Emmanuel". TERNEUEN. 7 u., Ds. Laman van Middel- harnis. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zittinig van 13 Januari 1939. Diefstal. J. P. E. R., oud 27 j., aiitogeenlasscher, eerder wonende te Ossenisse, thans te Vlis singen, had zich te verantwoorden wegens diefstal van een jachtgeweer ten nadeele van P. F. Kint te Vogelwaarde in Januari 1938. Eisch 2 maanden gevangenisstraf met af- trek van het voorarrest. Heling. J. P. S., oud 29 j., werkiman te Ossenisse, gemeente Vogelwaarde, had zich te verant woorden wegens heling van een tweeloops- jachtgeweer, dat van diefstal afkomstig was, welk feit gepleegd is in den loop van 1938. Eisch 1 maand gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Overtr. Motor en Rijwielwet. A. C. IJ., oud 42 j., meubelhandelaar, wo nende te Terneuzen, was in hooger beroep ge komen tegen het vonnis van den Kanton- rechter te Terneuzen, waarbij hij wegens, het als bestuurder van een motorrijtuig daarmede voertuigen voonbij gaan, zonder dat daarvoor voldoende gelegeruheid bestaat, werd veroor deeld tot een geldboete van 15 of 10 dagen hechtenis en betaling van schadevergoeding tot een bedrag van f 37. Eisch bevestiging vonnis van den Kanton- rechter. Verdediger eischte vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging. Diefstal met braak. C. L. v. D., oud 18 j., fabrieksarbeider te 'Hulst, was verdacht van diefstal met braak, n.l. had hij op versohillende tijdstippen in het jaar 1938 te Kapellebrug, gemeente St. Jan- steen uit een fabriekskantoor van H. Eerden- burgh, diverse geldsbedragen weggenomen en zich toegeigend. Ten einde die geldsbedragen te kunnen bemachtigen verschafte hij zich de toegang tot dat kantoor door middel van inklimming. Eisch 2 maanden voorwaardelijke gevange nisstraf. Water bij de melk. Oh. L. d'lH., oud 59 j., melkverkooper te Westdorpe, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Terneuzen, waarbij hij wegens overtrading van de Keuringsverordening van Westdorpe, af- leveren van melk met 10 water, werd ver oordeeld tot f 75 boete of 15 dagen hechtenis. Eisch bevestiging vonnis van den Kanton rechter. DE KOMENDE WEDSTRIJDEN. Vorige week werden de op het programma van den K.N.V.B. staande wedstrijden uitge- steld en van het programma van den Z.V.B. hadden slechts twee wedstrijden doorgang. De wedstrijdleiding heeft voor deze week het programma der uitgesteKe wedstrijden uitgeschrerven, zoodat wij kunnen verwijzen naar onze voorbeschouwing in ons vorig Vrijdagnummer. Het heeft geen zin dit nog eens te herhalen. Wij vestigen er de aandacht op, dat de wedstrijden vanaf Zondag a.s., aanvangen om half drie. DOOR TREIN GEGREPEN. Dinsdagavond, na het vertrek van den trein van 20.12 uur naar Arnhem, vond men op de rails op ongeveer 50 meter afstand van den overweg bij het station te Aalten het ver- minkte lijk van een man. Bij onderzoek bleek, dat de gepensionneerde luit.-kol. A. Captijn te Zeist, de bekende oud-commandant van h«t fort Honswij'k, die hier bij familie was gelo- geerd, door den trein was overreden. Hij had zijn vrouw naar het station gebracht, die met den trein naar huiis terug zou keeren. Daar de trein nog niet binnen was, was de heer Captijn nog een eindje gaan wandelen. Luit.-kol. Captijn was commandant van het fort Honswijk tijdens de mobilisatie. Hij stelde er prijs op het contatct met de mannen, die toen onder hem gediend hadden, te be- waren en heeft hen daarom twintiig jaar later uitgenoodigd op het fort te zamen te komen. Velen ojw. een groot aantal Amsterdammers, gaven aan deize uitnoodiging gehoor. Ook na- dien bleef de band tusschen overste Captijn en zijn mannen bewaard. VERGIFTIGDE COCOSNOOT. In een gezin aan de Wolphaertsbocht te Rotterdam heeft zich een igeval van vergif- tiging door het gebruik van ondeugdelijke etenswaar voorgedaan, dat gelukkig nog goed is afgeloopen en geen ernstige nadeelige gevolgen heeft gehad, meldt de „Msb.". Een geheel gezin, bestaande uit man, vrouiw en een kind, voelde zich des avonds onwel. De ontboden geneesheer constateerde voedsel- vergiftiging en liet de in huis aanrwezige etensresten in beslag nemen. Daarin werd echter niets verdachts be- speurd. Den volgenden dag deed hetzelfde ziekteverschijnsel zich weer voior en toen her- innerde de man zich opeens de cocosnoot, welke hij den vorigen dag gekociht had. Zelf had hij de melk gedronken .terwijl moeder en kind van de noot aten. Ook den tweeden dag at men weer van het vruchtvleesch. De resten van de cocosnoot werden nu onderzocht en uit het onderzoek bleek, dat zich zwammen aan het vruchtvleesch hadden vastgezet. De toestand van de patienten was evenwe! van dien aard, dat zij thuis konden worden verpleegd. WR.AAK VAN EEN CONCURRENT. Wij lezen in De Telegraaf: Een niet alledaagsch drama in de hoender- wereld heeft zich in de Residentie afgespeeld. Aan den Scheveningscheweg is namelijk in- gebroken in een... kippenhok, waartoe de in- breker of waren het er meer? heel wat hindernissen had te overwinnen voor hij tot het nachthok kon doordringen. Het moest een hooge afrastering overklimmen, gaas van een kippenren doorsnijden en vier planken uit een nachthok iverwijderen en dat alles om zich in bezit van een... haan te stellen. Maar deze haan was dan ook niet de eerste de beste. Het was een reeds driemaal op intemationale wedstrijden bekroonde Welsumerhaan, eigen- dom van den heer Hazeloop, die natuurlijk zeer veel prijs stelde op dit ,,haantje de voorste". Wanneer de inbreker er nu nog met den bekroonden haan er was voor door- gegaan, had er wellicht geen haan naar ge- kraaid, maar de dader heeft zich niet ontzien door moord zijn bedoelingen te verraden. Gp nog geen dertig meter van het nachthok werd namelijk de Welsumerkampioen op den grond gevonden met afgesneden hals. Natu.urlijk heeft de verontwaardigde eigenaar de politie van het drama in kennis gesteld, die naar detze hanentragedie een omstandig onderzoek instelt. iHoewel eerst gedacht is aan concurrentie- nijd van een kippenfokker, die jaloersch is op 't succes van den heer Hazeloop, heeft het eerste onderzoek de mogelijkheid van een wraakneming uit andere motieven niet uitge- schakeld. De heer Hazeloop deelde ons nog mede, dat vooral de wijize waarop zijn kam- pioenshaan is om hals gebracht, hem zeer heeft geschokt en hem aan een wraakneming heeft doen denken. De haan had namelijk verschillende ernstige verwondingen. Op de laatste tentoonstelling van Avicorni is dit door den heer Hazeloop geteelde ras met ver schillende eerste prijzen bekroond. Het is den heer Hazeloop, die hoofdambtenaar bij de gemeenteplantsoenen is, gelukt het Welsumer- ras, dat bekend staat om de mooie groote bruine eieren welke het legt, na een tien- jarig geexperimenteer zoodanig te verbeteren, dat bekroningen niet zijn uitgebleven. De vermoorde haan was van een bijzondere kwa- liteit en met de grootste zorg opgekweekt. De heer Hazeloop bezat nog een tweeden kam- pioen van dezelfde soort, welke hij juist on- langs heeft verkocht. Het is niet de eerste maal, dat men zich op zijn pluimvee heeft gewroken. Eenigen tijd geleden zijn des nachts een haan en een hen, eveneens van een zeer zeldzame soort, z.g. Seebrighters, ge- stolen. Deze soort vindt men in Den Haag al leen bij hem en in Nederland is dit ras even eens nog zeldzaam. Later heeft men zich des nachts in de fazantenafdeeling van zijn pluim- veebedrijf begeven en daar braaf huisgehou- den. Een fazant, waarmede de heer Hazeloop aan bet experimenteeren was, verdween bij die gelegenheid. Later is het dier op onver- klaarbare wijze teruggekomen. Naar al deze geheimzinnige voorvallen stelt de politie thans een onderzoek in. RUMOERIG VERLOOP EENER VERGADERING VAN DE N.S.B. Men meldt aan de N. R. Crt. In een Dinsdagavond in hotel Wissemann gehouden vergadering van de NjS.B., waar de leider dezer beweging, ir. Mussert, als spreker optrad, is het rumoerig toegegaan, toen deze de onderscheidene uit de vergadering te berde gebrachte vragen beantwoordde. De zaal was voor een groot deel gevuld met werkloo- zen, die vrij toegang hadden. De toeloop was zelfs zoo groot, dat de zaal, die ongeveer dui- zend personen kan bevatten, reeds een kwar- tier vodr het begin geheel gevuld was. Tij dens het eerste deel van de rede ontstond er een klein incident, toen een der Joodsche toe- hoorders zich verhief en uitriep, dat Nederland gelukkig nog geen concentratiekampen bezit. Ir. Mussert voegde den zich verwijderenden bezoeker toe, dat hij vermoedelijk uit het con- centratiekamp uit 'Hoek van Holland was ont- vlucht. Tijdens de pauze werden er vele vragen in- geleverd. Bij de beantwoording hiervan, spe- ciaal van eenige vragen over de Joden-kwes- tie, gaf een deel van het publiek duidelijk zijn misnoegen te kennen, over het standpunt van de NjS.B. tegenover de Joden. De heer Mus sert verklaarde het een schande te vinden, dat pl.m. 10.00CT Joden ons land binnen komen, terwijl er 30.090 Ned. arbeiders over de grens moeten, omdat ze hier geen werk kunnen krij gen. Spr. was van opinie, dat men bdter alle Duitsche Joden ons land kan binnen laten, want in dat geval had spr. de overtuiging, dat ze er dan allemaal spoedig weer uit zouden liggen. Het publiek begon zich echter pas goed te roeren toen ir. Mussert de vraag beantwoordde of Duitschland onder het nieuwe regiem voor- uit is gegaan. Spr. merkte daarbij o.m. op, dat tijdens het bestuur van de sociaal-demo- craten in Duitschland de meisjes gedwongen waren geweest om in Nederland de kost te gaan verdienen en dat ze thans bij duizenden uit zichzelf naar haar land teruggaan. Deze uitlating ontketende een luid gejoel in de zaal, waarop ir. Mussert het gratis-publiek verzocht zich rustiger te houden. Een groote groep, welke een der balcon- Vleugels geheel bezette, bleef echter kabaal maken, waama ir. Mussert uitriep: „Als iemand wat te zeggen heeft, 1-aat hij dan het lef hebben op het podium te komen". Een eenvoudige arbeidersjongen van Joodsche af- komst gaf hieraan gevolg. De heer Mussert begroette hem als een ,,zoon van het oude •volk", waarop verschillende aanwezigen rie- pen: ,,Niet sehimpen". ,,Stilte, ik heb genoeg van het geschreeuw", riep ir. Mussert uit. De debattant wilde mee- helpen bet publiek te sussen, maar ir. Mussert verklaarde het alleen wel te kunnen. De ,,niet-volksgenoot", zooals de leider het uit- drukte, kreeg daarop het woord en hoewel zijn oratorisch talent veel te wenschen liet, oogstte hij stormachtigen bijval, toen hij ir. Mussert toevoegde, dat de Joden wel gaarne Duitschland zouden willen verlaten, als ze hun geld mee mochten nemen. Er ontstond een leven als een oordeel en door de bijvalsbetui- gingen klonken ook kreten: ,,Weg met de Joden!" Tijdens de repliek van ir. Mussert, waarin deze o.a. verklaarde, dat Nederland door de Joden eens in oorlog zou worden betrokken, vertiet een groot aantal aanwezigen de zaal. Dit geschiedde met zooveel lawaai, dat ir. Mussert maar een eind aan de vergadering maakte door de aanwezigen te verzoeken het Wilhelmus te zingen. De zaal was toen reeds voor meer dan de helft verlaten. Velen ble- ven evenwel voor het hotel wachten, waar zij door de politie op een afstand werden gehou den, en deden ir. Mussert bij zijn vertrek met gejoel uitgeleide. EEN 118-JARIGE ZIGEUNERIN OVERLEDEN. Een zigeunerin, Bogoemila Kozer geheeten, is te Gdynia overleden in den leeftijd van 118 jaar. Zij is vijfmaai getrouwd geweest en had 5 zoons en acht dochters, 52 kleinkin- deren, 240 achter-kleinkinderen en meer dan 400 bet-achterkleinkinderen. De echtgenoote van den heer J. M. uit Mils- beek braoht haar zes weken oude zoontje, Fransje, naar bed. Bijna op de bovenste trede van de trap gekomen, gleed de moeder uit en viel met het kind naar beneden. De moeder brak hierbij de duim van haar rechterhand, terwijl het kind, dat begrij.pelijkerwijze hevig huilde volgens medisch oordeel inwendige kneuzingen had. De verwondingen zijn van dien aard gebleken, dat de kleine hieraan is overleden. DE IN BRAAK IN DE AMMAN STRAAT. TE ROTTERDAM. Even. vo6r Kerstmis 1938 is ingebroken in den winkel van de weduwe W. aan de Amman- straat te Rotterdam. De inbrekers hadden weinig moeite om de deur naar het bovenhuis met een valsch stel sleutels te openen en toen zij eenmaal in het portaal stonden leverde een tusschendeur naar den winkel weinig belem- mering op. In den winkel hebben de inbre kers een geldkistje opengebroken en daaruit is een bedrag tusschen de 700 en f 800 ge- stolen. Aanvankelijk had de politie geen enkele aanwijzing, maar even na Kerstmis kwam haar ter oore, dat twee recidivisten, de 25- jarige losse werkmam T. H. en de 37-jarige losse werkman B. J., plotseling over veel geld bleken te besohikken. Zij waren per auto ver schillende cafe's gaan bezoeken, waar zij aan zienlijke verteringen hadden gemaakt. Dit wekte argwaan, daar beide mannen steun- trekkers waren. Bovendien kwam vast te staan, dat het tweetal zich van top tot teen in nieuwe kieeren had gestoken, dat H. zijn woning geheel nieuw gemeubileerd en o.m. een radiotoestel van f 135 had gekocht. Al deize aankoopen waren contant betaald. De twee mannen zijn daarop aangehouden en opgeslo- ten. Zij blijven ontkennen iets met de inbraak uitstaande te hebben gehad, maar er zijn een aantal aanwijzingen, die voldoende aanleidiag hebben gegeven om het tweetal naar het Huis van Bewaring over te brengen. O.m. is H. verschillende malen in den winkel geweeat v6or de inbraak plaats had, vermoedelijk ten- einde de situatie op te nemen. DE WALVISOHVAART GAAT AOHTERU W Dq Scandinavdsohe correspondent der N. R. Crt meldt: De korte mededeeling, dat de walviscto- vaart in de Zuidelijke IJszeeen dit seizoen „vrij onbevredigend begonnen" was, wordt bevestigd door de rapporten over de traan- productie, die nu door verschillende ondeme- mingen zijn gepubliceerd. In de eerste vier weken van het seizoen hebben de Kosmos, de Kosmos II en de Ulys ses tezamen 73.000 vaten traan geproduceerd, nadat de Kosmos n er verleden jaar op het zelfde tijdstip alleen 60.000 had. Pelagoe heeft ongeveer even veel geproduceerd als hot vorige seizoen en de beide kokerijen van de groep Bugge, de Terje Viken en de Hektoria, rapporteerden per 2 Januari 58.000 vaten tegen 57.000 op 3 Januari van het vorige jaar, wat op een stijging van de productie per vangstboot en per dag van goed tien procent neerkomt. Daar staat echter weer tegenover dat de drie kokerijen van de groep Dahd 72,900 vaten produceerden tegen 112.000 in het vorige seizoen, de Vestfold 16.500 vaten tegen 35.000 en de Sir James Clark Ross 18.700 vaten tegen circa 40.000. Over het ge heel genomen berekent men den achteruit- gang van de traanproductie in vergelijking met het vorige seizoen op ongeveer dertig procent en schat men, dat er tenminste 200.000 vaten minder zijn geproduceerd dan verleden jaar, wat meer is dan het onverkochte kwan- tum van de vorige productie. Doorgaans neemt de productie naar het einde van het seizoen af en dat zal vermoe delijk ook ditmaal het geval zijn, omdat de ongunstige resultaten slechts ten deele ver- band schijnen te houden met de weersomstan- digheden. Verschillende kokerijen, die betrek- kelijk goed weer konden melden, rapporteer den tooh achteruitgang van de vangst. DE BOSOHBRANDEN IN AUSTRALIA. De boschbranden in Victoria en Nieuw Zuid-Wales zijn Woensdag niet alleen tot staan gekomen maar van verschillende zijden werd sterke vermindering van het vuur en den rook gemeld, zoodat het ergste gevaar tn elk geval voorbij is. Er zijn 40 menschen verbrand en 8 worden nog vermist, die waarschijnlijk ook omge- komen zullen zijn. Te Canberra is Woensdag het jublleum- congres ter gelegenheid van de 100 jaar Tie ring geopend bij een temperatuur van 108 graden in de schaduw en H. G. Wells, die een der 800 eeregasten is, heeft in zpn rede ver- klaard, dat hij den laatsten tijd in Europa aan heel wat heete vuren had bloot gestaan maar als hij geweten had dat Australie zoo warm was, was hij toch liever thuis gebleven. geeft een frissche mond met witte tan den. Ivorol (Nieuiw recept). Tube 6040 en 25 ct. ONGELUK OP DE „AQUITANIA". Aan boord van de nieuwe ,,Aquitania", die dezer dagen haar eerste reis zal maken, is Woensdag in de haven van Southampton een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het beproeven van een reddingboot schoot een der katrollen los en de boot met vijf inzittenden kwam met de kiel naar boven in het water terecht. Ge lukkig was dadelijk voldoende hulp aan wezig en alle vijf zijn gered, maar twee, die onder de boot hadden gezeten en bijna ver- dronken waren, zijn er ernstig aan toe. De drie anderen hebben zware maar niet levens- gevaarlijke kwetsuren opgeloopen. AL OAPONE NAAR ZIJN NIEUW VERBLIJF. Zwaar aan de polsen geboeid, zes gewichten aan de beenen gebonden en omgeven door een legertje politiebeambten zoo is Al Oapone, de beruchte gangster, van de gevangenis te El Catraz naar zijn nieuw verblijf te San Pedro overgebracht. Het had er echter alien schijn van, dat al die voorzorgsmaatregelen overbodig waren. Al Capone maakte den in- druk, niet in het voile bezit zijner geestver- mcgens te zijn; tijdens het transport staarde hij met glazige oogen voor zich uit en sprak wartaal. Dit was althans het oordeel van een van zijn taewakers en de gevangenisdokter bleek dit eenigermate te bevestigen. „A1 Capone lijdt aan gedeeltelijke spierverlamming", zoo verklaarde deze, ,,en angstgevoelens hebben het geval nog gecompliceerder gemaakt." De correctioneele gevangenis te San Pedro is overigens een ware vesting. Zij wordt ge heel omringd door een diepe gracht en heeft een ophaalbrug als eenigen toegang. Naar verluidt beschikt men er over een aantal waakhonden, die er speciaal op getraind zijn ontvluchte gevangenen op te sporen. Al Capone's vrouw, die haar man in de ge vangenis te El Catraz eenmaal per maand mocht bezoeken, zal hiertoe thans waarschijn lijk geen toestemming meer krijgen. Zij zal moeten wachten tot hij vrij komt, hetgeen, zooals gemeld, in November van dit jaar het geval zal zijn. PHOENIX WACHT DE ASCSH NIET AF. Te London is Dinsdagmiddag een onbeteeke- nend brandje in een winkel uitgebroken. Op de tweede etage van hetizelfde pand was een school gevestigd voor kapsters en a.s. schoon- heidsspecialisten en niet minder dan 65 meis jes waren toen de brand uitbrak met de een of andere bewerking bezig. De brandweer gelastte onmiddellijke ontruiming van het ge bouw en op dat bevel stoven alle 65 leerlingen zooals zij waren vele met permanent wave- pennen, anderen met shampoo-lokken en de meesten in kapmantels de straat op, waar hun verschijning heel wat vroolijklheid teweeg heeft gebracht. MOND- EN KLAUWZEER IN DEN DIERENTUIN. De Scandinavisehe correspondent der N. R. Crt. schrrjft: Zoologisk Have, de Kopenhaagsche dieren- tuin, is gesloten en op de hekken zitten papie- ren, zooals die bij duizenden Deensche boer- derijen aangespijkerd zijn en die ieder den toe gang verbieden in verband met mond- en klauwzeer. Vorige week hebben een Ameri- kaansche bison-stier en een Schotsche koe de ziekte opgeloopen en hoewel er allerlei voorzorgsmaatregelen genomen zijn om be- smetting van andere dieren tegen te gaan, is nu ook bij een der wisenten mond- en klauw zeer geconstateerd. De voorzorgsmaatrege len zijn nu nog verscherpt en in verband daar- mee kan geen publiek toegelaten worden. Serum-behandeling is slechts op enkele dieren toegepast, bij de herten bijvoorbeeld durft men het niet aan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 6