Dam- en Schaakrubriek Gemengde Serichten PSuimvee-Rubriek DAMMEN. AXEL DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. VAN DERTIG METER HOOGTE GEVALLEN. SCHAKEN. LOOP DER BEVOLKING. U EN UW RHEUMATIEK LIGGEN SAMEN ONDER eeN DEKEN. Wanneer U onder de dekens kruipt, blijft Pw rheumatiek niet aan Uw bed staan, al hebt U er 4, 5 of 6. Dacht U nu werkelijk alleen met een groot aantal dekens Uw rheu- matische pijnen te kunnen verdrijven? U als leek weet niet beter. U denkt: ,,Warmte zal mrj goed doen". Maar bij de minste afkoeling is de pijn er weer met verdubbelde hevigheid en te meer, omdat rheumatieklijders door de bp rheumatische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie, extra gevoelig zijn voor koude, tocht en vocht. Pak de koe bij de horens en gebruik niet langer lapmiddelen! Ge moet de oorzaak bestrijden en die ligt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat het urinezuur radicaal doet verdwijnen door aansporende werking op lever, nieren en ingewanden, Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar »bij alle apothekers en drogisten a 0,40, f 0,75 en fl 60 (extra groot pak). (Adv.) te dragen de vraag onder het oog te zien of de onderhavige vereeniging van polders ge- wenscht is, en zoo ja, of die vereeniging be- hoort te geschieden op de wijze als door Ged. Staten werd voorgestaan. Nadat het lid van Ged. Staten Mr. Diele- raan de nadrukkelijke verzekering had ge geven, dat de commissie de kwestie der samen- voeging uiterlijk tot de najaarszitting zou op- houden, vereenigden Provinciale Staten zich met het nieuwe onderzoek. Zooals wtj destijds hebben gemeld, is die commissie toen samengesteld als volgt: Mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten, tevens voor- zitter; Mr. P. J. van Bortel, raadsheer in het gerechtshof 's-HertogenboschJhr. Ir. J. L. Boreel, ingenieur van den Polder Walcheren te Middelburg; Ir. A. G. Verhoeven, directeur van het technisch bureau der domeinen aan het departement van financien te 's-Graven- hage; H. van Mazijn, lid van Prov. Staten te ShiisA. H. de Milliano, lid der Staten te Waterlandkerkje; P. A. G. van Dijk, ontvan- ger-griffier van het waterschap Schouwen te Zierikzee, tevens secretaris. Mede door de langdurige ziekte van het lid van Ged. Staten Mr. P. Dieleman is het voor- stel tot samenvoeging der polders niet op de agenda der najaarszitting kunnen worden ge- plaatst. De voorzitter zegde toen evenwel toe, dat het voorstel in het voorjaar, in een bijzondere zitting aan de orde zou worden gesteld. Thans vernemen wij, dat ook dit niet het geval zal zijn. De bijzondere zitting zal niet worden gehouden. Want de bovenvermelde commissie, die de kwestie der samenvoeging onderzoekt, is tot de conclusie gekomen, dat de aanvankelrjke finantieele opzet, die een be- langrijk hoofddeel der materie vormde, aan- zienlijke wrjziging behoeft, zoo, dat de polders die goed voor hunne zaken gezorgd hebben, niet onbillijk op hoogere lasten gejaagd zul- len worden ten behoeve van andere polders, die hun wegen en watergangen en wat dies meer zij, verwaarloosden of althans niet zoo goed onderhielden De commissie zoekt nu naar een bemidde- lingsvoorstel, waardoor de belangen van alle betrokken polders beter gediend zuflen wor den dan door het aanvankelijke financierings- plan, vervat in het oorspronkelijke voorstel van Ged. Staten. De uitwerking van het nieuwe finantieele schema zal te veel tijd vergen om het aan Provinciale Staten in hun tegenwoordige samenstelling voor te kunnen leggen; daar- over zullen dan t.z.t. de nieuw te verkiezen Staten moeten oordeelen. BELGISCH VISSCHERSVAARTUIG NABIJ HAAMSTEDE OMHOOG GEVAREN. Nabij Haamstede is, volgens de Vliss. Crt., een visschersvaartuig uit Heyst vastgeloopen en later door twee motorbooten vlot gesleept en te Zierikzee binnengebracht. Het blijkt, dat de opvarenden een angstige nacht hebben doorgemaakt. Wat brandbaar was, hebben ze verbrand, om de aandacht te trekken. De bemanning van de reddingboot te Burghsluis heeft zich des nachts gereed gehouden om zee te kiezen, omdat ze van meening was, dat het uit de Noordzee komende schip wel eens moeilijkheden kon krijgen. Het bevel tot uit- varen bleef echter achterwege. 555. Coup de la Bombe. De diagram-tand, waarmee we onze vorige rubriek besloten, luidt in cijfers: Zwart: 3, 6, 9, 10, 12, 13, 14, 16, 18, 19, 23, 2s4, 26. Wit: 25, 27, 28, 32, 33, 35, 37, 38, 39, 43, 47, 50. IftUIl In deze partijstand speelde zwart 1217, waarna wit op verschillende manieren win- nend voordeel kon verkrijgen. Kenmerkend voor het in de partij steeds terugkeremd systeem van de Kikke-zet" is vooral de eerste wdnstgang. 1. 12—17 a. 3530 24 X 35 3. 2520 14 X25 4. 2721! Dit is de eigenlijke Kikke-zet. 4. 16X27 5- 32X12 23 X 41 meersl. ■6. 12 X5 dam 4146 gedw. 7. 3328 en wint. Een tweede rake winst is na 1217 moge- hjk door 35—30; 2520; 33—29 39X30; 7721 en 32X5. Men plaatse in de oorspronkelijke stand sehjjf 10 nu eens op 4 of op 8. De damzet is dan verdwenen, maar de stelling bevat nu na swart 1217 een meer dan verraderlijke Kikke-wending, waarin dit type-zetje in zijn gaafste en verrassendste vorm de aandacht der dammers vraagt. 1- 12—17 2. 27121! 16X27 3. 32X12 23X41 meersl. 4. 12X23! 19X28 5. 47X36 en wit wint schijf 28. Vaak heeft men reeds in de partijopening met dit slagtype rekening te houden. Men bestudere de volgende openingsvarianten met a»org. DE OEVERVAL. Men meldt aan de Midd. Crt. nader uit Kats Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur werd door de kantonniers van den Leendert Abraham- polder, opgemerikt dat langs den oever van het „A1 te Klein" bij stal weer het water zeer rumoerig was en wat ze dachten, werd be- waarheid: er voltrok zich een oeverval. De opzichter, die dicht in de buurt aan het peilen was, werd er opmerkzaam op gemaakt. Direct werd een onderzoek ingesteld en nu bleek dat het hier een vrij grooten oeverval beteekende. De lengte bedraagt 300 meter en de breedte 100 meter. Er zijn enkele brokken uit de steenglooiing van den dr'k gevallen. In 1937 is in den Leendert Abrahampolder, die grenst aan ,,A1 te Klein", zinkwerk aan- gebracht. Er werden 2 groote stukken naar toeneden gelaten op een plaats, waar de diepte 45 meter was. InizaJke de diepte van den huidigen oeverval was nog niets te zeggen; in den loop van Woensdag izou gepeild worden. LUXOR THEATER. Alexander's Ragtime Band. Zooals er een tijd komt, waarin de ver- spreide werken van een schrijver gebundeld worden, zoo werd klaarblijkelijk ook de tijd rUP geacht voor een verzameling van de vele songs", die jaar op jaar den roem en popu- lariteit van Irving Berlin vermeerderd heb ben en waarbij er zijn, die in lengte van jaren niet meer uit het geheugen zijn vergaan. Men heeft een aardig scenario gevonden om deze lange reeks moderne volksliederen onder te brengen, een scenario, waarin dit lied zelf zijn maatschappelijke erkenning bereikt, van de volkskroeg tot in Carnegie Hall. Het is de ontmoeting tusschen Roger Grant, den aristo- cratischen vialist, die tot de ontzetting van zijn familie en zijn muziekleeraar bandleider wordt, met Stella Kirby, het volkskind, met stem en voordracht en verder niets, green be gin van beschaving of ontwikkeling. Het is het gebruikelijke recept van de film, dat zij elkander krijgen en ze krijgen elkander, maar het is een lange weg, welken zij moeten gaan, met langdurigen strijd en verwijdering, een geschiedenis, die bovendien nog door den oor- log wordt doorkruist (toen Alexander's Rag time Band" goede diensten voor de werving van soldaten deed), die over hoogtepunten van succes en door dalen van menschelijke vertwijfeling loopt, een geschiedenis, die erop berekend is, om aller harten mee te laten trillen, sentimenteel en dw.aas als wij in den snik in onze keel en de vochtigheid onzer oogen nu eenmaal allemaal (een beetje) zijn. King is erin geslaagd, ondanks de herhaal- de haltes bij de liederen van Berlin, een film met vaa.rt te maken, terwijl hij toch ruim anderhalf uur den tijd heeft om den schijnbaar korten weg af te leggen tusschen twee harten, die elkander al direct gevonden hebben. „Paniek op Broadway". Charlie Chan of Warner Oland? Zoo lang- zamerhand is de filmacteur voor ons begrip van beroep veranderd. Hij is detective. Char lie Chan is geen rol meer, Charlie Chan is een detective, die bij de uitoefening van zijn be roep op de hielen gevolgd wordt door de film- oamera. Een nieuw avontuur van den altijd kalmen, nooit uit het lood geslagen, scherpzinnigen, sluwen en wijsgeerigen Chineeschen detective belooft altijd spanning, raffinement en een sensationeele ontknooping. Dat alles is in ,,Paniek of Broadway" ruimschoots vertegen- woordigd. De inhoud is erg ingewikkeld, zoo als trouwens de inhoud van een goede detec tive-film behoort te zijn. Wij zullen het ver- haal voor ons houden, want men moet zich een film als deze niet laten vertellen, men moet haar gaan zien. Een enkelen blik willen wij u gunnen: de spil waar alles om draait 66k Charlie Chan dus is een dagboek van een meisje. Geen gewoon dagboek en geen gewoon meisje, doch een nauwkeurig dagtee- kening van feiten,^iie erg compromitteerend zijn voorja eigenlijk voor de heele upper ten van New York. En al dat schoons is ge- •schreven door een beruchte schoonheid uit de onderwereld. Talloozen zouden dat boekje erg graag in handen willen hebben, hetzij om schandaal te voorkomen, hetzij om schandaal te makenin de krant. Gangsters, bar keepers, detectives, journalisten, fotografen, twee moorden, van alles komt er bij te pas, voor en aleer Charlie Chan er in geslaagd is den waren Jacob te doen arresteeren. En het spreekt vanzelf, dat u en wij en iedereen op het verkeerde paard bleken te hebben gewed. Boekhoud-examen Donderdag slaagde, voor het in December j.l. te Rotterdam door de Vereeniging van De „coup de la ibombe" zal dan ook in andere spelgamgen geen moeilijkheden meer opleveren. En de theoriekenner zal in voor- komende gevallen in staat zijn onmiddellijk toe te slaan. WitZwart 1. 3228 20—24 2. 34—30 1420 3. 3025 1014 4. 87—32 1823! Als wit nu 3934 laat volgen, wint zwart door de kikke-zet 2430! errz. 5. 41—37 17—21 6. 3127 1218 7. 3934 Dit kost wit een schijf. 7. 24—30! 8. 35X 24 19 X 39 9. 28X10 39X28! 10. 32X12 21X41 enz. met schijfwdnst voor zwart. De theorie be- wijst hier dus haar onmisbaarheid. Het zal wel overbodig zijn er op te wijzen, dat soms voetangels en klemmen aanwezig zijn, die onaangename verrassingen kunnen bereiden. ZWART 1 2 3 4 b 16 26 36 46 Leeraren in de Handelswetenschappen gehou den examen voor Boekhouden, Mej. T. A. Dekker Cd., alhier. De Zonen Stendahl. De in dit blad per advertentie aangekon- digde tooneelopvoering, uitgaande van de R.K. Gezellenclub, had Woensdagavond in „Het Centrum" plaats, voor een ruim half bezette zaal Evenals een vorige opvoering is deze, meer voor het Axelsche publiek gegeven vertooning, een waar succes geweest. Meesterlijk dilettantenspel werd vooral ge- demonstreerd door den oudsten zoon en den ouden bankier Stendahl, (resp. de heeren A. van der Linden en A. Gammers), wier beide fel contrasteerende levensopvattingen, nog nader onderstreept en aangevuld door de bei de jongere zonen, tot een reeks van spannende en ontroerende momenten leidden. De trage- die der Stendahl-familie, een erfelijke blind- heid op latere leeftijd, was tenslotte het mid- del om de scherpe verhoudingen, die huize Stendahl ten verderve dreigden te voeren, om te zetten in een geest van verzoening, tus schen vader en zonen. De inkeer tot God en het triomfeeren van de Christelijke moraal over die van geldzucht en mammondienst, vormden het pakkende slot van het met zeer veel gevoel opgevoerde tooneelspel. De regie was buitengewoon knap verzorgd door den heer Hendriks van Zuiddorpe. Een gezellig samenzijn, onder de attractie- volle leiding van een uit ,,eigen kring" ge- vormde ,,band", was het slot van deze zeer mooie avond. Officieele ingebruikneming van het nieuwe Raadhuis. In overleg met de Raadhuiscommissie, is thans de officieele openingsplechtigheid te verrichten door Zijne Excellentie den heer Commissaris der Koningin in onze provincie, bepaald op Maandag 23 dezer, des namiddags te 2 ure. Een 150-tal genoodigden, waaronder burge- meesters van aangrenzende gemeenten, de aannemers, schenkers van gedenkramen en andere waardevolle cadeaux voor het inte- rieur van het gebouw, de pers, enz. zullen aan deze officieele plechtigheid, die onder lei ding van Gemeentebestuur en Raadhuis commissie wordt voorbereid, luister bij zetten. Te dezer gelegenheid zullen wij op het in- terieur van het voltooide gebouw, aan welks inrichting thans de laatste hand wordt ge- legd, nader terug komen. BOTSING TUSSCHEN VRACHTAUTO'S. Maandagavond is op den nieuwe Rijksweg Oude RijnVianen in de gemeente Jutphaas een auto-ongeluk gebeurd doordat een chauf feur van een trailer zijn auto midden op den weg, in plaats van aan den kant had stil- gezet. De trailer, welke uit Oud-Vossemeer kwam, reed in de richting Oudenrijn. De chauffeur bemerkte op een gegeven oogenblik, dat het water van de radiator kookte. Ten einde het bij te vullen, hield hij stil, midden op den weg. Een vrachtauto, bestuurd door den heer S. uit Veenendaal, die den stilstaanden trailer niet opmerkte, vermoedelijk doordat het achterlicht niet brandde, reed met een hevigen slag tegen den trailer, waardoor de vrachtauto geheel werd vernield. De cabine werd volkomen in elkaar gedrukt. De bestuurder kwam er goed af, maar zijn zoon die naast hem zat was zoodanig bekneld geraakt, dat zeven man noodig waren om hem uit zijn benarde positie te verlossen. Vermoedelijk heeft de jongeman het rechterbeen gebroken en inwendige kneu- zingen gekregen. Met een juist uit Schoon- hoven komenden ziekenauto is hij naar het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht gebracht. De trailer heeft zijn weg kunnen vervol- gen. VERGIFTIGD BROOD GEGETEN. De 16-jarige arbeider v. L. heeft zich in de fabriek van de N.V. Handelsraad te Alphen aan den Rijn tegoed gedaan aan rattenbrood. Hij zag in de perskamer een bord met brood staan en at daarvan, zonder te weten, dat het muizen- en rattenvergif was. De jongen werd onwel en in ernstigen toestand werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Zijn toestand is niet onbevredigend. VERDRONKEN. Maandagavond omstreeks half negen is een 54-jarige arbeider uit Werkendam, van een te Kampen liggenden baggermolen van de Zuiderzeewerken in de IJsel gevallen. Men had hem na ongeveer twee minuten op het 1. 27—2)1 16X27 2. 32X12 23X41 3. 12X23! 26X37 4. 36X47 19X28 5. 42X31 7—12 6. 33X22 De bekende gang van zaken alzo! We brengen nu in de diagramstand een schijnbaar geringe verandering aan door de witte sohijf 42 op 47 te plaatsen en spelen dan het 'Kdkke-zetje opnieuw. 1. 27—21 16X27 2. 32X12 23X41 3. 12X23 26X37 4. 4742 19X28 5. 36X47 7—12! 6. 42X31 12—18! 7. 33X22 18X36 en zwart heeft nu een schijf gewonnen. Probleem. Ter oplossing een probleem, waarvan de juiste bewerking tot dusver eisen stelde, welke de problematieke mogelijkheden te boven gin- gen. Wie onzer iezers ziet kans de stand aan- nemelijk te verbeteren? ZWART 1 2 3 4 5 WIT 47 48 49 Wit wint een schijf. 50 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. droge. Ofschoon gedurende twee en een half uur kunstmatige ademhaling is toegepast, is men er niet in geslaagd de levensgeesten weer op te wekken. GEVAARLIJKE TOCHT OVER HET IJS NAAR URK. Dinsdagmiddag om vijf u.ur zijn de zeven familieleden van een bejaarde inwoonster van Urk, die ernstig ziek is, met een ijsvlet op Urk aangekomen, na een zeer gevaarl'ijken en vermoeienden tocht over het ijs. Onder hen bewond zich een vrouw, die tijdens den tocht door het ijs was gezakt. Men had haar echter tijdig weten te vatten. Zij moest op het ijs van droge kleeren worden voorzien. Wioensdagmiddag bij het uitgaan van- de soholen heeft aan den Vlietweg te Leidschen- dam een auto-ongeluk plaats gehad met doodelijken afloop. De 11-jarige Bommerla, van den Broekweg, liep achter een auto van den melkhandel van Grieken uit Den Haag. Plotseling stak de jongen den weg over en werd gegrepen door een van de tegenover- gestelde richting komenden vrachtauto van de Vereenigde Touwfalbrieken uit Vlaardingen. De jongen kreeg den auto over het lichaam en was terstond dood. Het lijk is naar de ouderlijke woning vervoerd. Te Bergstoep bij Ammerstol waren Maan- dagmiddag werklieden bezig met het afbreken van den schoorsteen der Codperatieve Aan- koopvereeniging. Tijdens dit werk liet een stuk steen los en de 28-jarige Krijmberg uit Rotterdam^stortte van een hoogte van 30 M, neer. Met aware inwendige kneuzingen is de man naar het Van Itersion-ziiekenhuis te Gouda overgebracht. Zijn toestand is ernstig, doch niet direct levensgevaarlijk. GESTOLEN AUTO'S OVER DE GRENS GEBRACHT. De politie van het bureau Overtoom te Am sterdam heeft twee mannen, een 25-jarigen chauffeur en een 33-jarigen koopman, die worden verdacht van autodiefstal, aangehou- den. De beide maryven zouden te Brussel een auto hebben gestolen en ermede over de grens zijn gereden, om den auto hier te lande te verkocpen. Vermoedelijk maakt dit tweetal deel uit van een combinatie van personen, die er hun ibedrijf van maken op deze wijze auto's over de grens te brengen en van de hand te doen. De politie stelt een onderzoek in naar de andere leden van deze bende om aldus meer licht in dezen ,,autohandel" te brengen. Vragen, deze rubriek betreffen.de, kunnen door onze abounds worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluit.en en blad verraelden. REGEERINGSRAPPORT OMTRENT DE PLUIMVEEHOUDERIJ IN 1937. Omtrent de broederij en de fokkerij ver- meldt het regeeringsverslag over 1937 'het volgende De gemiddelde broeduitkomst van de ge durende het toroedseizoen in de broedmachines ingelegde eieren bedroeg voigens opgave van de Nederlandscbe centrale voor Eieren en Pluimvee 64.2 (vorig jaar 62.3 Het gebruik van betere systemen van broedmachi nes alsmede grootere zorgvuldigheid ten op- zichte van het broeden en de in te leggen eieren kwamen opnieuw aan de uitkomsten ten goede. Het broedseizoen werd met ingang van 9 Mei gesloten, waardoor evenals in het voorafgaande jaar de vertoreiding van laat- broedkuikens werd tegengegaan. De kuikens, die beschikbaar kwamen, von- den gretig aftrek. De prijzen, waarbij het broeden dooreengenomen toch zeer goed uit kon, bedroegen vanaf de boerderij voor kip- penkuikens 16 cent per stuk en voor vrouwe- lijke eendienkuikens 30 tot 60 cent, naar ge- lang van den datum van levering. Verdere bepalingen van de teeltregeling waren er op gericht speculatieve handelingen bij de kuiken- voorziening ten koste van de pluimveehouders tegen te gaan. De opfok der jonge dieren is in het algemeen zeer gunstig verloopen. In het verslagjaar waren 21 van de ge durende het broedseizoen ingelegde broed- eieren afkomstig van door de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee erkende fokbedrijven en 65 van de door haar erken de vermeerderingsbedrijven. In totaal werden dus 86 betrokken van foedrijven waar door genoemde Centrale een voortdurend toezicht Fronu's Gambiet. Wit: Bird. ZwartSteinitz. Londen 1866. e7e5 1. f2-f4 2. f4X65 Wit kan in plaats van bet gambiet aan te nemen zelf Koningsgambiet spelen met 2. e2e4. 3d7d6 4. e5 X d6 Ook hier kan Wit nog met 4. Pf3 de5:, 5. e4 Rc5 in een variant van het geweigerd Koningsgambiet kamen; of dit echter beter is dan de tekstvoorzetting lijkt ons twijfel- achtig. 4Rf8Xd6 Dit is de normale positie van het From- gambiet. Er dreigt nu mat in drie zetten door Dh4| g3 Rg3:t hg3: Dg3: mat. 4. Pglf3 Pb8c6 Een minder sterke voortzetting. Het beste schijnt te zijn 4.... g7g5, 5. d'2d4, g5g4, 6. Pe5. Tartakower is onlangs met de finesse 6. Pg5 f5 voor den dag gekomen; bet paard gaat door h7h6 verloren, maar Wit verkreeg aanval en won de partij, echter niet op over- tuigende wijze. Een merkwaardig verloop bad de consultatiepartij Bird en Dobell tegen Gunsberg en Locock (Hastings 1896), waarin gebeurde 4g5, 5. c3 g4, 6. Da4f Pc6, 7. Pd4 Dh4t, 8. Kdl g3, 9. b3? Dh2:! 10. Th2: gh2:, 11. Pc6: hi D en Wit gaf op, daar het aftrekschaak met Pc6 ongevaarlijk is wegens j de dreiging Dfl:f. Zoowel na 12. Pd4f Rd7 als na Pe5f Kf8 verliest Wit een stuk. 5. d2—d4 Pg8f6 6. Rcl—g5 Re 8g4 Nu had Wit met 7. e2^e4 de risico's van een open stelling maar moeten aanvaarden. 7. e2—e3 Dd8—d7 8. Rflb5 0—0—0 Dit verleidt den tegenstander er toe om op gehouden wordt om het verkrijgen en in stand houden van gezonde, productieve fokstammen, alsmede die voortbrenging van goede broed- eieren te bevorderen. Het systeem, dat bij de teeltregeling wordt gevolgd, heeft in de hand gerwerkt, dat de erkende vermeerderingsbedrij- ven in de laatste jaren hoe langer hoe meer de leveranoiers werden van de voor de ver- jonging vfcrr den Nederlandschen pluiimvee- stapel benoodigde broedeieren. In het ver slagjaar kwam duidelijk tot uiting, dat dit een gunstige invloed heeft op de gemiddelde kwaliteit van het pluimvee. Het aantal erkende fokbedrijven liep in 1937 nog wat verder terug en bedroeg uiteindelijk 284 stuks. Bij de vermeerderingsbedrijven vond in het najaar opnieuw een belangrijke toename plaats, bet aantal steeg tot ca. 2200. :Het aantal eieren, dat van de verschillende bedrijfsrassen gedurende het broedseizoen in de broedmachines werd ingelegd geeft eenig inzicht in de verhouding tusschen de aantal- len kippen en eenden van elk ras, die in on® land voorkomen. In het navolgende staatje zijn de cijfers van 1936 en 1937 vermeld, uit- gedrukt in de procenten van den totalen inleg. 1936 1937 Wit Leghorns 80.12 82.80 Rhode Island Reds 12.10 11.80 Bamevelders 2.36 1.59 N.-H. Blauwen 2.24 1.60 Patrijs Leghorns 1.13 0.80 Andere rassen 2.05 1.50 Khaki Campbell eenden 97.67 99.70 Andere rassen 2.33 0.30 Uit deze cijfers komt tot uiting, dat het voornaamste bedrijfsras, de Wit Leghorn, relatief nog in beteekenis is toegenomen en dat het aantal Rhode Islands Reds ongeveer gelijk gebleven zal zijn. Het aantal Bamevelders is over het geheel genomen verder teruggeioopen. In de om- geving van Bameveld viel echter voor het ■eerst weer eenige uitibreiding van dit ras waar te nemen. Deze uithreiding werd in de hand gewerkt doordat het prijsverschil tusschen witte en bruine eieren in de voorjaarsmaanden van 1937 grooter was dan in de voorafgaande jaren. Van de andere rassen begint de Exchhpner- Leghorn hier en daar iets meer naar voren te komen. De eendenstapel bestaat nu vrijwel geheel uit -Khaki Campbells. De gezondheidstoestand van het pluimvee liet zich over het geheel gunstig aanzien. Het in den laatsten tijd meer algemeen ingang vinden van doelmatige bedrijfsmethoden, wat bebreft huisvesting, voeding en verzorging der dieren, alsmede verbetering van de gemid delde kwaliteit der kuikens hadden daarop invtloed ten goede. In enkele streken, waar nog te weinig zorg aan de pluimveehouderij wordt besteed, kwamen de gevolgen van slechte huisvestdng en verpleging tot uiting, o.a. in een veelvuildig optreden van lichte snot en soms diphtherie en pokken. De laatste ziekte als enting van de jonge dieren achter wege was gebleven. De verlammingsziekte werd iets minder waargenomen dan in de voorafgaande jaren. Hier en daar deden zich bij koppels kippen gevallen voor van beftige diarrhe zonder direct aanwijsbare oorzaak. Het aantal klahhten over groote sterfte onder de kuikens was betrekkelijk gering. In de meeste gevallen, waarop zij betrekking hadden, werd puilorum of coccidiosis gecon- stateerd. De inkrimping van het aantal eenden, die sedert jaren in Noord-fHolland meer spe- ciaal Waterland plaats vond kwam in het verslaigjaar tot staan. Nadruk verboden. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. SAS VAN GENT. In de week van 1 tot en) met 7 Januari hebben zich in deze gemeente gevestigd: E. Durinck en gezin, rijksveldwachter-bri- gadier, van Olinge. C. Zwartele en gezin, kommies dir. bel., van St. Jansteen. Louisa van den Branden, dienstbode, van St. Jansteen. A. de Wilde en gezin, timmerman, vaff Hulst. Vertrokken: B. Kousemaker en gezin, ellectricien, naar Middelburg. J. Polderman en gezin, brugknecht, naar Veere. A. den Dekker, zonder beroep, naar Veere. Chr. M. Kousemaker, dienstbode, naar Amsterdam. M. Kousemaker, dienstbode, naar Amster dam. A. Carmassi, zonder beroep, naar Rotter dam. stukwinst te spelen. Veiliger was 9. 00, hoewel Zwart groote aanvalskansen beeft. 9. Rg5Xf6 g7Xf6 10. d4—d5? Dd7e7 Nu blijkt, dat het paard in het geheel niet instaat, daar 11. dc6: met Rg3f beantwoord wordt. 11. Rb5Xc6 De7Xe3t 12. Ddle2 De3—elf 13. De2—dl Hoe nu verder? Zwart is (tijdelijk) een stuk achter en de dame schijnt geruild te moeten worden. 13Td8e8f 14. Rc6Xe8 Th8X«8t 15. Kel—f2 Dele3f 16. Kf2—fl Rg4Xf3 17. g2Xf3 Gedwongen, want op Df3: vogt mat door Del. 17. Rd6c5! Een stille zet, maar een zeer sterke. Er dreigt mat op f2. Indien Dd2, dan Df3: en mat volgt. Wit moet dus f3 gedekt houden. 18. Kflg2 Gespeeld in de overtuiging, dat Wit een heelen toren voor is. Dat is wel zoo, maar Zwart heetf drie stukken in het spel en Wit geen enkel; of liever, slechts de witte Koning is in het spel. 18. Te8g8t Wit geeft op, want hij heeft slechts de keuze tusschen mat op f2 en mat op h6. Nog moeten wij vermelden het Zwitsersch gambiet 1. f2—f4, f7—(f5, 2. e2—e4. Dit gambiet mist alle praetische waarde, haar Zwart veel beter 1.... d5 of 1e5 spelen kan. Aloys Wagner heeft in een aantal analyses en correspondentiepartrjen de opening gepro- beerd. Wij vermelden het begin van een par tij WagnerLeuz (correspondentie-toumooi 1912): 1. f4 f5, 2. e4 fe4: 3. Pc3 Pf6, 4. g4 (dat is de bedoeling: het paard verdrijven en den pion terugwinnen) h6, 5. g5 hg5:, 6. fg5: Ph5, 7. Pe4: d5, 8. Pf2 Rf5 en Zwart is beter ontwikkeld. O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3