ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN "AKKERTJES" LORRIE Feuilleton 0p <zudk& da$£4t No. 9862 VRIJDAG 13 JANUARI 1939 79® Jaargang Binnenland HEURSEL EERSTE BLAD Jaarlijksche Opruiming na In vent ar is 2 LANGE MUNT 2 - GENT neemt een verstandige vrouw 'n paar maal daags een "AKKERTJE". Dan kent zij geen nare dagen. NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. UitgeefsterFirma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. -- Inzending van advertentien liefst een dag voor de intgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAAN DAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. m laaawoaaaai'iiBi irr RUIM ANDERHALF MILLIOEN BLIKKEN TOMATENSOEP VERKOCHT IN TWEE MAANDEN. Het Centraal Bureau voor de Veilingen b.ijkt met bet in den bande' brengen van tomatensoep in blik een goeden greep te nebben gedaan. In nog geeu twee maanden tijd zijn niet minder dan 1.600.000 blikken omgezet. De gebeele verkoop loopt via den handel, waarbij ook fabrikanten zijn inge- scbakeld met bun verkoopapparaat. Deze gemeten daarvoor een speciale korting. In weinige weken ttjds heeft de regeerings- tomatensoep zich op deze wijze ontwikkeld tot een gewild massa-artikel, dat reeds tbans een groote mate van populariteit geniet, schrijft het Vad. In totaal heeft men de beschikking over 4% millioen blikken, en het laat zich aanzien, dat die er door zullen zijn, nog voordat het nieuwe tomatenseizoen is aangebroken. Het is echter op dit oogenblik nog niet bekend, wat er in de toekomst zal gebeuren. Men koestert de hoop, dat de verschillende fabri kanten door het succes van dit artikel zullen gaan inzien, dat ze voordeelig Nederlandsche tomaten kunnen verwerken. In dat geval is de hulp van Regeeringswege niet meer noodig, en vinden de tomaten hun weg wel naar de markt. De bedoeling is uitsluitend geweest het overschot van tomaten, dat andere jaren vemietigd moest worden, een nuttiger be- 3temmtog te geven, en daarin is men tot nu toe volkomen geslaagd. De verwerking geschiedt in drie fabrieken, waar eerst puree van de tomaten wordt ge- maakt, en vervolgens soep. DE HELPSTERS VAN HET ROODE KRUIS. lets over de opleiding en de voor- zieningen in oorlogstijd. Men schrijft: In de Augustus-dagen van 1938 is door het Roode Kruis een beroep gedaan op de Neder landsche vrouwen, om zich beschikbaar be stellen om opgeleid te worden tot helpster. Duizenden vrouwen en meisjes hebben zich toen aangemeld. Intusschen zijn weer eenige maanden ver- streken. En de vraag rijst: hoe staat het er nu mee? Dr. H. K. Offerhaus, hoofd van het Zieken- huiswezen van het Nederlandsche Roode Kruis, heeft verklaard, dat het aantal help- sters thans wel gesteld mag worden op 5000. Boverdien komen daar nog de helpsters bij van h t Wit-Gele Kruis. Met betrekking tot de opleiding merkt Dr. Offerhaus op, dat de helpsters in de eerste plaats opgeleid moeten worden in elementaire verpleegkunst. Het is de uitsluitende bedoelijig van het Nederl. Roode Kruis om de helpsters be ge- bruiken in de ziekenhuizen en hulpziekenhui- zen, en hoogstens in een enkelen hulppost van den Luchtbeschermingsdienst. De meisjes zul len zich echber nooib op straab mogen be- geven om daar bulp te verleenen, aangezien het voor jonge vrouwen een onmogelijkheid is, zich eenigen tijd met gasmaskers voor en van gasmaskers voorzien op straat te bewegen, laat staan hulp te verleenen. De voorziening in voldoende geneeskundig personeel is een punt, dat de voortdurende aandacht beeft. Men heeft rekening te hou- den met de mogelijkheid van verzorging in oorlogstijd van tdenduizendenziakenengewon- den en men heeft daartoe groote aantallen artsen en gediplomeerde verpleegsters noodig. Ook voor de hulpposten der iuchtbescher- mingsdiensten voor de burgerij zijn doktoren noodig. Men is bezig dit alles te coordineeren. Er zal nu a an bet Roode Kruis opgegeven Door CHARLES GAR VICE. (Nadruk verboden.) 6) (Vervolg.) ,^la, lieve blauiwe oogen en goudgekleurd baar en een lief Mein mondje en lieve kieine handen." „Je sclhijnt een ergen hekel aan hem te hebben Lorrie", merkte Greta op. Lorrie draaide op haar stoeltje om en keek naar het bedaarde gezichtje, dat over den jas gebogen was, toen draaide ze zicfb weer om, terwijl ze plotseling een kleur kreeg en begon een marsch van Chopin te spelen. „Ik heb een hekel aan hem, ik haat hem! Wlaaram weet ik niet; rnaar ik weet zeker, dat hij slecht is en het is heel fatsoen- lijk om silechte menschen te haten. Wat jou betreft, Greta, je bent zoo'n verloren schep- sel, dat ik geloof, dat je al half en half ver- liefd op hem bent." ,,Nog niet heelemaal half, liefje", zei Greta doodbedaard. ,,Ik geloof, dat de Melford's erg rijk zijn, hd Greta? Ik meen afschuwelyk rijkver- volgde Lorrie na een pauze. .Mynheer Melford is iemand van geld, ja", antwoordde Greta. ,,Hd", met een zucht, ,,wat heb ik een hekel aan rijke menschen. Waarom moeten sommi- ge menschen al het geld hebben en anderen niets? Waarom kan paps nou niet even rijk zijn als mijnheer Melford of inplaats van hem Kijk nu eens naar paps met zijn f jjn gezicht, zijn witte haar en zijn smalle mooie handen; hij ziet eruit, alsof het de bedoeling van den hetmel was, dat hij rijk zou zijn. En kijk dan eens naar Mijnheer Melford met zijn wipneus en zijn rooden snor en z'n groote, roode worden, welke aantallen men als minimum denkt noodig te hebben, waama door een cen traal lichaam als de Maatschappij ter bevor- dering der Geneeskunde zal worden nagegaan, hoe de verdeeling der beschikbare artsen moet geschieden, om de verschillende diensten te verzekeren. Wat de gediplomeerde verpleegsters aan- gaat, heeft men berekend, dat men in oor logstijd 1100 van deze geroutineerde verpleeg- krachten te kort komt. Men is er van over- tuigd, dat men in tijd van nood de ontbreken- de 1100 gediplomeerde verpleegsters gemak- kelijk uit het particuliere ileven zal kunnen aanwerven. De helpster is, of ze nu le, 2e of 3e klasse is het meerendeel is 3e klasse niets anders dan het woord aanduidt: .helpster", en absoluut geen verpleegster. Het zijn hulp- krachten en in tijd van oorlog worden ze op arbeidscontract te werk gesteld en gesala- rieerd als 1 e e r 1 i n g-verpleegster. In verband met de aanzienlijke kosten, welke de uniformeering van al deze helpsters met zich brengt, is besloten tot een vereen- voudiging van het helpster-costuum. Zij krij- gen nu een wit mouwschort en bijbehoorend wit mutsje, beide uitgemonsterd met rood kruis. Dit is voortaan het officieele helpsters- costuum, het dienstuniform van de helpsters, ook voor de hoogere rangen. Onder het ,,tien milde-gevers-plan" is on- langs 11.000 aan giften binnengekomen. Een deel van dit bedrag zal worden aangewend om in 1939 aan de gediplomeerde helpsters 3e klasse het nieuwe helpsters-uniformschort kosteloos te verstrekken. FAILLISSEMENTSSTATISTIEK. Het overzicht van het aantal uitgesproken faillissementen, waarmede de zoo juist ver- schenen faillissementsstatistiek over 1937 (be- werkt door het centraal bureau voor de sta- tistiek) aanvangt, leert, dat over een reeks van jaren, gezien perioden van sterke stijging van het aantal uitgesproken faillissementen, afwisselden met die van belangrijke daling. Zeer groot was het aantal faillissementen in de jaren 1924 (55.6 per 100.000 der gemiddel- de bevolking) en 1932 tot en met 1935 (gem. 52,4). In 1937 is het aantal faillissementen bijzon- der sterk gedaald, n.l. van 4.118 tot 2.888. Per 100.000 inwoners bedroeg het aantal 33,6 tegen 48,4 in het voorafgegane jaar. Uit de specificatie naar economisch-geogra- fische gebieden blijkt, dat voor 38 van de 42 groepen het cijfer van 1937 gunstiger was dan dat van 1936. Belangrijke daling wordt opge- merkt o.a. voor Amsterdam (1936: 609, 1937: 387). Het Gooi en Oostelijk Utrecht (resp. 231 en 163), stad Utrecht en omstreken (124 en 71), 's-Gravenhage en omstreken (402 en 274), Rotterdam (289 en 163). Het aantal gefailleerde bedrijven bedroeg in de jaren 1935 t/m 1937 resp. 3.125, 3.148 en 2.092. Het aantal gefailleerde handelsbedrij- ven is de laatste jaren bijzonder sterk gedaald: in 1934 bedroeg het aantal nog 1512 en in 1937 was het aantal 861, d.i. 651, of 43 pet. ontelbare werkelijke Okkasies in: JUWEELEN, UURWERKEN, WEKKERS, GOUD- EN ZILVERWERK, TAFELGERIEF. Kwalitedtsartikels, einde reeks of ontpaard, aan belang dnboezemende prrjzen! Ingez. Med. handen; die ziet er nu precies uit of het de bedoeling was, dat hij altijd arm zou blijven, dat hij den heelen dag in zijn hemdsmouwen zou loopen en een ordinaire pet dragen net als Blobbs, de timimermam in het dorp. Greta, het spijt me, dat ik het zeggen moet, maar ik geloof, dat ik het meest wereldsche schep- sel ben in het geheele koninkrijk. Ik geloof," laohte zij, ,,dat ik cum rijk te zijn werkelijk rijk iedere misdaad zou begaian, behalve stelen. En dat is juist het lamme! Menschen zooals wij kunrien niet alles doen wat we wii- len om geld te krijgen. We kunnen niet gaan bedelen en we zijn veel te netjes om te stelen. Er is maar den ding, dat we kunnen doen", voagde zij erbij, terwijl zij het knappe kopje schuin hield. ,,Wat is dat dan?" vroeg Greta, die maar half had geluisterd. „Je kunt geld trouwen, weet je. Tot die ontdekking ben ik zoo juist gekomen. Wat heb ik een ideeen hd! Zoo origineel, vind je ook niet. Han, ja! Greta, bereid je erop voor om een plechtlge verklaring te vernemem." Greta zag op en glionlachte toegevend om haar dwaasheden. „Wel liefje?" ,,Ik ben van plan, om voor geld te trouwen! Wordt gevraagd: een schatrijke echtgenoot; op voorkomen en leeftijd zal niet worden gelet. De stelster van de advertentie is jong, beminnelijk en hulselijk van aard; zij ziet niet scheel. Wie minder dan een half millioen bezit, behoeft niet te reflecteeren." Wat zegt je daarrvan, wijze zuster?" ,,De koffie juffrouw"', zei de dierustbode, die het blad binnenbracht. „Ik heb ze eerst in de eetkamer gebracht, maar daar was meneer alleen en die sliep. „Ze zijn buiiten op het grasveld", zei Greta. Roep Jack even, Lorrie." Jack en lord Kendale kwamen nu binnen en na nog wat praten, waarbij Lorrie de ge- voelens van zijn lordschap hevig in de war bracht, stand Guy op om heen te gaan. „Wij zullen u te alien tijde gaarne ont- lager. Een aanzienlijke vermindering was er o.a. ten aanzien van Amsterdam (1936: 191, 1937: 103), 's-Gravenhage en omstreken (resp. 133 en 83) en Rotterdam (resp. 99 en 50). Ofschoon het aantal door insolventie beein- digde faillissementen betrekkelijk weinig ver- minderde (van 2.191 tot 2.074), waren de be- dragen der baten en ?.;hulden in 1937 belang- rijk lager. Het totaal bedrag der activa be droeg 5.057.722 of f 18.209.965 minder dan in 1936; de passiva waren f 40.177.610, d.i. 38.356.043 lager. Aan de preferente crediteuren in de door insolventie geeindigde faillissementen werd uitgekeerd een bedrag van 2.111.228 of 49.6 pet. van het totaal hunner vorderingen. Voor de concurrente schuldeischers kwam in totaal 2.417.585 of 6,7 pet. van hun vorderingen terecht. In de statistiek over 1937 zijn voorloopige cijfers van de maand Januari tot en met November 1938 opgenomen. Samengesteld was 't aantal faillissementen in deze maan den 2.341 tegen 2.897 in dezelfde maanden van 1937. BEDRIJFSTELLING 1940. Tevens landbouwtehing. De Minister van Economische Zaken heeft bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet ingediend, bevattende regelen betreffende een algemeene tienjaarlijksche bedrijfstelling. In de Memorie van Toelichting lezen wij Bij de wet van 31 Juii 1930, houdende maat- regelen tot het verkrijgen van een juiste be- drijfsstatistiek, werden regelen gegeven over de eerste hier te lande te houden bedrijfstel ling. Nu deze telling als geslaagd kan wor den beschouwd, bestaat er aanleiding haar met regelmatige tusschenpoozen te herhalen. Een periode van tien jaar komt den Minis ter wenschelijk voor, mede daar alsdan gelijk ook bij de in 1930 gehouden bedrijfstelling is geschied, aansluitdng kan worden gezocht bij de tienjaarlijksche volkstellingen. De eerst- volgende bedrijfstelling zal derhalve in 1940 worden gehouden. Het ontwerp bepaalt zich er toe voor te schrijven, dat in genoeimd jaar en vervolgens om de tien jaren een bedrijfstelling zal wor den gehouden. Naar de Minister zich voor- stelt za!, wat ook bij de vorige bedrijfstelling getelde bedrijfstakken betreft, de telling zoo mogelijik wederom op dezelfde wijze dienen te worden gehouden, dus met gebruikmaking van de loonlijsten der ongevallenverzekering en met medewerking van de Raden van Arbeid. Daarentegen zullen de agrarische bedrijven Oip andere wijze geteld moeten worden, omdat bij deze bedrijven, waaromtrent mede door de crisisbemoeiingen thans reeds veel bekend is, geizichtspunten in acht zullen moeten worden genomcm, die eenigszins anders zijn dan bij de niet-agrarische bedrijven. Het ligt boven- dien in de bedoeling, in 1940 de normale tien jaarlijksche landbouiwtelling te houden, waar bij dan tevens aansluiting zal worden gezocht bij hetgeen in andere landen op dit terrein ge schiedt. .Zooveel mogelijk zal daanbij coordi- natie van deze landbouwtelling met de op grond van deze wet te houden telling bevor- derd worden. ORDENING IN DE CHEMISCHE INDUSTRIE. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat bjj hem zijn ingediend verzoeken tot toepassing van de Bedrijfsvergunningen- wet op bedrjjven, waarin natriumhypochlo- riet (natroncbloorbleekloog), kaliloog en bij- tende of caustische potasch, en chloorgas, al dan niet gecomprimeerd of in vloeibaren vorm, worden vervaardigd. Nu deze verzoeken zijn ingediend beeft de Minister de bevoegdheid voor de betrokken bedrijfstakken een voorloopige vestigings- en vangen, lord Kendale. We behoeven u, hoop ik, niet eerst plechtig uit te noodigen", zei de domine, terwijl hij beleefd boog en glim- lachte. Even later reed Guy naar de Carshal Barakken. Hij was in zulk een staat van geestelijke verwarring, dat al zijn bewegingeri volkomen mechanisch waren. Terwjjl hij langzaam verder reed, nam hij zijn hoed af. Hij gedroeg zich als iemand, die zeer goed gedineerd heeft, maar niet op een verstandige manier. Wat was er met hem ge- beurt? Twee uur geleden was hij zoo onbe- zorgd en vroolijk geweest als een man, die gezegend is met een uitstekende gezondheid en een buitengewoon goed humeur slechts kan zijn. En nu bonsde zijn hart op een zonder- linge, elgenaardige manier; heftig stroomde het bloed door zijn aderen. Voor den kop van zijn paard danste een meisjesgezichtje en in zijn ooren zong, helder en zacht van toon, een medsjesstem. Sinds hij van Eton was gekomen, kon hij zich herinneren veel mooie, ontiwikkelde vrou/wen gezien te hebben, meisjes, schoon en lieftallig genoeg om gravin te zijn, maar niet 66n van haar bad hij langer in z(jn ge- dachten gehouden dan een paar uur. En nu bleef dit meisje hem vervolgen, een eenivoudig sc-hoolkind met een paar donkere oogen. E3en jong ding met donker haar en lange wimpens en met manieren, die zijn keurige familie-met-een-titel een doodschrik op het l(jf zouden hebben gejaagd. En toch kon hij haar niet uit het hoofd zetten. Haar naam zelfs klonk hem voortdurend in de ooren .Dolores, Lorrie." Wat was er met hem gebeurd? Was hij betooverd Was de vonk overgesprongen, omdat zijn lippen haar gelaat hadden aange- raakt? Hij was zoo in gedachten verdiept, dat hij plotseling opschrok, omdat zijn paard stilstond en doodbedaard aan den kant van den weg wat gras stond te verorberen. Kcm vooruiit", zei hij hahdop. ,,Guy, mijn jongen, er is een steekje bij je los. Vooruit, J houd je hers ens bij elkaar." uitbreidingsverbod uit te vaardigen. Van deze bevoegdheid is, blijkens drie in de Staats- courant van Woensdag (no. 8) gepubliceerde beschikkingen gebruik gemaakt; zonder ver- gunning van den Minister zullen voorloopig dus geen nieuwe bedrijven gevestigd mogen worden en zullen bestaande bedrijven geen uitbreiding mcgen ondergaan. Een norm voor het uitbreidingsverbod zal worden verkregen door vergelijking van de hoeveelheid, door het betrokken bedrijf afgeleverd in ieder opvol- gend tijdvak van drie maanden, gerekend van het tijdstip van inwerkingtreding van het ver- bod, met de hoeveelheid, door dat bedrijf in 1938 gemiddeld per drie maanden afgeleverd gedurende den tijd, dat het bedrijf in dat jaar in werking is geweest. De betrokken ondememers moeten binnen een maand aangifte doen van het door hen in 1938 afgeleverde en van den tijd gedurende welken hun bedrijf in dat jaar heeft gewerkt. Belanghebbenden kunnen v66r 31 Januari den Minister hun bezwaren tegen rnwilliging van de ingediende verzoeken kenbaar maken. EEN KOGEL IN DE DUITSOHE LEGATIE TE 's-GRAVENHAGE. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Woensdagavond: Naar aanleiding van berichten volgens welke Vrijdag te Amsterdam een kogel door de ruiten van de werkkamer van den Duit- schen kanselier van het consulaat-generaal aldaar zou zijn gedrongen en Dinsdagavond een ambtenaar van bet Duitsehe gezantschap in Den Haag eveneens een kogel door zijn ruiten zou bebben gekregen, naar aanleiding waarvan de Nederlandsche politie een onder- zoek zou hebben ingesteld, meldt de rijks- uitgave van den Lokal Anzeiger, dat in het algemeen de Duitsehe vertegenwoordigers in het buitenland werden overstelpt met ano- nieme brieven, waarin wordt gedreigd, met brandstichting, moord e. d. Deze brieven zou den van Joden afkomstig zijn en de Lokal Anzeiger waarschuwt naar aanleiding daar- van, dat Duitschland niet van zins is in ge val zich inderdaad in het buitenland een aan- slag op een Duitse'hen vertegenwoordiger mocht voltrekken, geen vergelding op de Joden te oefenen. Het Duitsehe nieuwsbureau verspreidde Woensdagavond een bericht van den volgen- den inhoud: De vorige week Vrijdagavond is, klaarblij- kelijk van vrij grooten afstand, een schot ge- lost op het woonvertrek van de particuliere woning van den kanselier van het Duitsehe. consulaat-generaal in Amsterdam. Terwijl de Nederlandsche justitie bezig was met het op- sporen van den onbekenden dader, werd in den nacht van Maandag op Dinsdag een ge- lijke aanslag gepleegd op het werkvertrek van den secretaris in het Duitsehe gezant schap in Den Haag. Het Algemeen Nederlandsche persbureau verneemt naar aanleiding hiervan: In beide in het bericht van het D. N. B. ge- noemde gevallen is de ontdekking gedaan, tijdens afwezigheid van de bewoners, dat een venster doorboord was, vermoedelijk door een kogeltje uit een zeer klein kaliber schiet- werktuig. In het Haagische geval is in een der kamers een kogeltje gevonden. De vergrijpen tegen Duitsehe ambtenaren. De N. R. Crt. schrijft: Daden, als gepleegd zijn tegenover Duitsehe ddplomatieke en consulaire ambtenaren hier te lande, die kogels door hun ruiten hebben gekregen, zijn ten ernstigste af te keuren en ook laf, zooals mede het schrijven van ano- nieme brieven, waarin wordt gedreigd met brandstichting en moord, een laffe daad is. Al mag het gevonden kogeltje van het Haag- En terwijl hij aan de teugels rukte, zette hij zijn paard tot een galop aan. Maar hoe snel hij ook reed, steeds zag hij het gezichtje voor zich, klonk haar stem in zijn ooren en een meisjesnaam in zijn hart. Vuurrood en opgewonden reed hij het barak- kenkamp binnen. Zijn oppasser, die in diepen slaap op een cmgekeerde kruiwagen zat, werd wakker; hij stond op en wreef zijn oogen uit en toen hij eindelijk weer wat bij zijn ver- stand was, nam hij de teugels in de hand en gaf zijn meester een kaartje, dat hij in de andere hand had. ,,Wat is er, Wawlings ,,'Er is een meneer geiweest, hij heeft een kaartje achtergelaten, luitenant." Lord Kendale ging naar zijn kamer en he- keek het kaartje bij het licbt. De naam was: Seymour Melford." Met een schok liet hij het kaartje op tafel vallen en bleef er op staren. Onwillekeurig greep hij in zijn borstzak en hij nam er den brief van zijn vader uit. ,,Genade", monpelde hij. „Dat had ik ver- geten bijna vergeten. Ik weet vanarvond heelemaal niet meer wat ik doe!' Met gefronste wenkbrauwen en met een uitroep, die niet voor herhaling vatbaar is, gooide bij het kaartje op de kaartenschaal. Hij viel in een luien stoel neer en stak zijn pijp op. ,,Dolores!" Al was zij tiweemaal zoo lief, tweemaal zoo betooverend, wat kon de straat- arme dochter van een berooiden predikant ooit voor hem beteekenen? ,,Ik reken op jou, beste Guy, om den familie- naam uit het moeras te trekken en uit de modder Van armoede te halen, waarin deze verzonken is en ik ben ervan overtuigd, dat je me niet teleur zult stellen. Het is je plicht, beste Guy en ik stel mijn vertouwen in jou." Dat bad zijn vader geschreven, en het was waar. Het was waar. Ieder mensch heeft zijn plicht te doen en de zijne was om geld te trouwen. .Dolores! Dolores!" 13 stuks 12 stuivers - 2 stuks 2 stuivers Let op het AKKER-merk sche geval van nog kleiner formaat zijn be- vonden dan het kogeltje van een ftabert- geweer, het is een symptoom van een ont- wrichte mentaliteit, indien men zich aan de veiligheid en de eigendommen vergrijpt van ambtenaren, die hier te lande niet anders doen dan hun plicht en die steeds volgens de vol- kenrechtelijke regelen op een bijzondere gast- vrijheid en onschendbaarheid aanspraak heb ben kunnen maken. Wij mogen geen twrjfel laten, dat het Nederlandsche volk bandelingen, welke daarap inbreuk maken, zoo krachtig mogelijk venwerpt. Van een ontwrichte mentaliteit geven der- gelijike handelingen ook hierom blijk, omdat de daders zich blijkbaar geen rekenschap heb ben gegeven van de gevolgen, welke zij voor de Nederlandsche belangen en naar ana- logie van den aanslag te Parijs voor on- schuldigen in Duitschland zelf kunnen hebben. Waar de Berliner Boersenztg. nu schrijft, dat er geen twijfel aan is, of „het wereldjodendom heeft nu o.a. Nederland uitgeizocht als opera- tietoasis voor zijn stook- en moordplannen" andere Duitsehe bladen laten zich in over- eenkomstigen zin uit moeten wij consta- teeren, dat geen verstandige Joodsche Neder- lander over het verwerpelijke van dergelijk geschiet anders zal denken dan andere ver standige Nederlanders, ja, dat wij veronder- stelien, dat aan een Jood nog meer dan aan een niet-Jood de mogelijke gevolgen voor oogen zullen staan. Dit is niet alleen natuur- lijk, maar het is ons meer dan eens gebleken. Onverantwoordelijke personen, die aan den dwang van blinde gevoelsreacties toegeven, telt echter elk volk. Men kan daar het volk niet verantwoordelijk voor stellen, evenmin als voor andere individueele vergrijpen tegen de wet of de zeden. Men kan alleen verwach- ten, dat de schuldigen, indien zij bij het justi- tieele onderzoek dat ook thans dadelijk aan- gevat is, worden opgespoord, hun gerechte straf niet zullen ontloopen. Wat de feiten zelf betreft, is Dinsdag in Den Haag het gaatje geconstateerd in het raam van de wenkkamer van een Duitschen ■HOOPDSTUK III. Te zelf der tijd dat Lorrie Jack een schrob- beering gaf op het kerkihof, lag Diana Mel ford lui op een divan in den salon van het huis van haar vader. De Dennen geheeten. Whnncer men verwachtte, dat de salon straalde van goud en slecht by elkaar pas- sende kleuren, was dat een vergissing. Het was een groote kamer, die buitenge woon kostbaar gemeubileerd en aangekleed was. De gordijnen waren van een gedekte tint, het meubilair van buitengewoon goeden smaak; de weinig schilderijen, die er hingen. waren zeker een tientje per vierkanten centi meter waard kortom er was geen enkel verschil in stijl tusschen den salon van De Dennen en die van gravin zus of zoo, behalve dan misschien, dat het meubilair 'hier nieuwer en frisscher was. Als Melford zijn eigen zin had gedaan. zou er ongetwijfeld een overvloed van ver- guldsel en kleuren zijn geweest, omdat men schen, die van niets zijn opgeklommen, ge- woonlijk dol zijn op geschitter en klatergoud. De heer Melford was ihet leven als sjouwer begonnen. Hij werd ploegbaas en toen hij dat eenmaal was, wist hij zich door stu-die, door onverdroten ijver en spaarzaamheid te ontwikkelen en omhoog te werken. Door een gelukje kwam hy op het kantcor van den aannemer. Deze had een dochter. Melford was tamelijk knap, energiek, en „vry van sterken drank". Het meisje werd aangetrokken door een z66 zeldzame eigenschap, want haar vader en de menschen om hem heen dronken als vis- sohen. Ze werden een paartje, zeer tegen den zin van haar vader. Toen deze kort daama overleed, leende Melford wat geld en nam zijn plaats in. (Wordt vervolgd. V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1