GEMEENTERAAD VAN AXEL. De heer FANOY stelt voor, aan het slot van art. 10 de eerste alinea te lezen in plaats van „een aanvullingskohier'", „een of meer aanvul- lingskohieren'". Anders zou het net zijn, of er maar een aanvullingskohier gemaakt kan worden. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. De heer FANOY vervolgt, dat bij hem ook de vraag is opgekomen, of ook het suppletoir kohier in vier termijnen invorderbaar is. De heer OGGEL meent, dat daar geen be- ziwaar tegen is. De heer FANOY merkt op, dat dan voor 1 Mei een suppletoir kohier, dat in September d'aaraan voorafgaande is opgemaakt, niet ge- incasseerd kan worden. Dit komt dan niet meer in het loopemde dienstjaar binnen. De heer OGGEL meent, dat hiervoor de zelfde termijnen kunnen gelden. De heer FANOY stemt toe, dat dit prac- tisch geen bezwaar is. De heer FANOY vraagt of het juist is, te bepalen dat art. 15 der verordening in wer- king treedt op 1 Januari 1939. De VOORZITTER acht dit geen bezwaar. Met algemeene stemmen wordt tot vaststel- ling der verordening, behoudens de wijzigingen waartoe reeds besloten was, besloten. De VOORZITTER geeft te kennen, dat er thans nog een punt te behandelen staat, n.l. de kwestie der gasfabriek. De heer VAN 't HOFF meent, dat dit tot de volgende vergadering kan wachten. De VOORZITTER geeft er de voorkeur aan, dit thans af te handelen. Hij schorst de vergadering, welke overgaat in een zitting met gesloten deuren. Na heropening stelt de VOORZITTER aan de orde: post 95 der begrooting. De heer FANOY stelt voor, dezen post te verlagen met 450. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders, dezen post uit te trekken op 4025, wordt aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Hamelink, De Jonge, Oggel, Seghers, C. van Bendegem, P. J. van Bendegem, Dieleman, Esselbrugge en 'tGilde; tegen stemmen de heeren Van 'tHoff, De Ruijter, Van de Bilt en Fanoy. De VOORZITTER vraagt of de begrooting voor den dienst 1939 door den raad wordt aanvaard, dan wel of de leden daaromtrent hoofdelijke stemming verlangen. De begrooting voor den dienst 1939 wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld op een totaal bedrag van 227.710,60, met een raming voor onvoorziene uitgaven van 3816,47. De heer P. J. VAN BENDEGEM verklaart geacht te willen worden, tegen de begrooting te hebben gestemd, in verband met de inge- voerde straatbelasting. De heer 't GIDDE verklaart insgelijk's ge acht te willen worden, tegen gestemd te heb ben. De VOORZITTER deelt mede, dat nog te behandelen blijven de begrootingen voor het Gasbedrijf, Vleeschkeuringsbedrijf en Burger lijk Armbestuur. In verband met het late uur stelt hij voor, de behandeling hiervan aan te houden tot de volgende vergadering, welke zeer binnenkort gehouden zal worden. iHij sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed. Vergadering van Dinsdag 13 December 1938, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, A. Th. 't Gilde, C. Th. van de Bilt, B. Seghers, A. van 't Hoff, A. P. Essel brugge, P. de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, J. Fanoy, A. P. de Ruijter, F. Die leman en de Secretaris J. L. J. Maris. wordt besproken, en voor daaromtrent beslo ten wordt, dit verzoek te stellen ip. handen van de commissie die ingesteld is voor het bestudeeren van het verkeersvraagstuk in de gemeente. De heer ESSELBRUGGE wil daarvan toch De heer DE RUIJTER wil inlichtingen om- trent een enkelen post vragen. Spreker heeft in de stukken gezien, dat op de wijziging der begrooting een post voorkomt wegerts verze kering tegen ziekte van ambtenaren, terwijl verder op de wijziging voorkomt een post van een kleinigheid zeggen, voordat deze kwestie 200 voor vervanging van den eersten amb- besproken en daaromtrent besloten wordt. De VOORZITTER antwoordt, dat dit ver zoek is ingekomen en Burgemeester en Wet- houders het wenschelijk achten, dit eerst te onderwerpen aan het oordeel van de commis sie die in de vorige vergadering is ingesteld, om het verkeersvraagstuk te bestudeeren en daaromtrent advies uit te brengen. Deze commissie is ingesteld en door spreker ge- installeerd1, en zoodra daaromtrent verslag zal zijn uitgebracht, kan de heele materie worden behandeld en besproken. De heer ESSELBRUGGE kan zich daarmede vereenigen, mits er zoo vlug mogelijk werk van gemaakt wordt. Het is thans een onhoud- bare toestand, en indien dit nog geruimen tijd duren mocht, zullen er slachtoffers gemaakt worden. Spreker zou over deze kwestie ook liever in openbare vergadering niets zeggen. Hij dringt er pyenwel op aan, dat de commis sie spoed zal betrachten. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aanvaard. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. JNotulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de vaststelling der notulen van de vergade ring van 29 November 1938 aan te houden. daar deze r.og niet in druk zijn verschenen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 3. Benoemen concierge voor het Raadhuis. Burgemeester en Wethouders schrijven den raad: Aan de hand van het in de vorige vergade ring genomen besluit tot vaststelling van het salaris, aan de betrekking van concierge van het raadhuis verbonden, en aan dat van het Ambtenarenreglement ,is door ons een oproe- ping voor die functie gedaan. Hiervoor hebben zich een 30-tal sollicitan- ten aangemeld. Voor deze betrekking hebben wij een aan- beveling samengesteld van 3 personen, lui- dende: J. WolfertLensen, Nieuwendijk 8; I. C. Provoost, Weststraat 66; A. C. van Taten- hove, Singelweg 17. Wij stellen voor over te gaan tot benoemjjjg van dien functionaris, op een jaarwedd^B»-: 500 met vrij wonen en verwarming, deze^H noeming voor een jaar te doen plaats hebflw en te doen ingaan met ingang van 1 Januari 1939. De VOORZITTER verzoekt de heeren Ha melink en Fanoy met hem het stembureau te vormen. Hij vestigt er de aandacht op, dat waar zich op de lijst van sollicitanten enkele namen bevinden die gedeeltelijk gelijkluidend zijn, of overeenkomst hebben, de namen der candidaten duidelijk vermeld moeten worden. Uitgebracht worden 13 stemmen. Hiervan verkrijgen: J. Wolfert—-Lensen 3 stemmen, A. O. van Tatenhove 3 stemmen, J. v. d. BergeMaas 5 stemmen en Hillaert 2 stemmen. Waar geen der candidaten de volstrekte meerderheid heeft behaald, moet een tweede vrije stemming plaats vinden. Uitgebracht worden 13 stemmen, waarvan op J. Wolfert—Lensen 6, J. v .d. Berge—Maas 5 en Hillaert 2 stemmen Waar thans nog geen volstrekte meerder heid is verkregen, moet herstemming plaats vinden tus'schen de candidaten, die de meeste stemmen op zich hebben vereenigd, zijnde J. WolfertLensen en J. v. d. Berge—Maas. Uitgebracht worden 13 stemmen, waarvan op J. Wolefrt—Lensen 5, J. v. d. BergeMaas 6 stemmen. 2 briefjes zijn bianco. Is alzoo benoemd J. v. d. BergeMaas. De VOORZITTER zegt toe, dat Burgemees ter en Wethouders den gelukkige met zijn benoeming in kennis zullen stellen. tenaar ter secretarie, den heer Oggel, wegens ziekte. Spreker vraagt of de gemeente voor de vaste ambtenaren niet voor ziekte ver- zekerd is. Gesteld dat een ambtenaar in vasten dienst geruimen tijd ziek is, dan kost dat de gemeente geld. De VOORZITTER antwoordt, dat de ge meente voor ziekte van de vaste ambtenaren niet verzekeerd is. De vervanging in dit ge- val is noodzakelijk, en dat kan inderdaad de gemeente op kosten brengen. Spreker zegt toe, de kwestie van verzekering van het vaste personeel tegen ziekte in de eerstvolgende vergadering van Burgemeester en Wethou ders ter sprake te zullen brengen. Met algemeene stemmen wordt overeenkom- stig het voorstel van Burgemeester 'en Wet houders besloten. 5. Ontheffing- schoolgeld dienst 1939. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek om ontheffing van den aanslag school geld dienst 1938/39, stellen Burgemeester en Wethouders voor, te handhaven den aanslae' van L. de Feijter. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 6. Vaststellen diverse begrootingen dienst 1939. Burgemeester en Wethouders stellen voor vast te stellen: -moo de be§'rootirlg v00r bet gasbedrijf dienst 1939. 1. 2. 3. 4. 5. f 400. en verzeke- 4. 2. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van de op 7 December 1938 gehouden opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat het batig slot van het dienstjaar 1937, blijkens voorloopig vastgestelde rekening be- draagt 1625,48, dat de inkomsten over den dienst 1938 tot op datum beliepen: voor den gewonen dienst 166.034,99, voor den kapi- taaldienst 63.546,27, bijjournalen beerrui- mir.g f 2, hondenbelasting 4. schoolgeld 29,60, totaal f 231.242,34; dat het nadeelig slot van den dienst 1937 blijkens voorloopig vastgestelde rekening bedraagt f 182,58, dat de uitgaven over den dienst 1938 tot op datum beliepen, voor den gewonen dienst 155.099,62, voor den kapitaaldienst 57.713,41, totaal 212.995,61, zoodat in kas moest zijn 18.246,73, hetgeen overeenstemt met de in de kas bevonden en in het proces-verbaal om- schreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van J. K. en P. Essel brugge, luidende: Ondergeteekende, Gebr. Esselbrugge ver- zoeken bij dezen beleefd, ontheffing te willen verleenen van het parkeerverbod in de Prins Hendrikstraat van b.v. 3 wagens, daar het telkens in en uit rijden in de garage voor hen een onoverkomelijk bezwaar is, en hierdoor een veel erger verkeersbelemmering zal ont- staan in de toekomst dan voorheen. Aangezien destijds door de gemeente-auto- riteiten vergunning werd verleend voor de uitoefening van ons garagebedrijf, spreken wij de hoop uit, dat die zelfde autoriteiten ons thans niet in de uitoefening van ons be- drijf door het parkeerverbod zullen belem- meren.- Bovendien werd vergunning verleend voor het wasschen en schoonmaken van auto's tot 11 uur v.m., wat door dit parkeerverbod nu ook niet meer mogelijk is, zoodat wij niet meer in de gelegenheid tzijn onze wagens behoor- lijk te onderhouden. Waar dit verzoek niet zal worden toege- staan, is ons bedrijf door dit parkeerverbod dan ook ten doode opgeschreven. Het is voor den middenstand toch al een zware dobber om het hoofd boven water te houden, gezien de steeds hoogere belastingen (enz.) welke zwaar op ons drukken. Wij hopen dan ook stellig, dat u alien ons beleefd verzoek alsnog zullen toestaan. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit verzoek in handen te stellen van de com missie, tot welker instelling in de vorige ver gadering is besloten, ter bestudeering van het verkeersvraagstuk in de gemeente. De VOORZITTER acht het wenschelijk, voor deze aangelegenheid in openbare vergadering Wijziging begrooting dienst 1938. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting voor den dienst 1938 te wijzi- gen als volgt: Onder de inkomsten te verhoogen de posten: achterstallige inkomsten van vorige dienst- jaren 700, verrekening uitkeering uit het gemeentefonds 1885,86, secretarie-leges en rechten van den burgej^flken stand 300, ver- haal van premien ingevolge de ziektewet 5. uitkeering door ,,Centraal Beheer" van een schadegeval 80,88, bijdragen van pairticu- lieren in de kosten van verpleging van arme krakzinnigen /400, invaliditeitsrente van voor rekening der gemeente verpleegde krankzin- nigen 100, 200 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting 150, 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting 1800, teruggave van het rijk wegens voor- schot gedane uitbetalingen 400, overboe- king van den vorigen dienst voor den bouw van een raadhuis 1675, bijdrage van hoofd- stuk VI van den kapitaaldienst f 600, buiten- gewone aflossing van door het bedrijf aan de gemeente verschuldigd kapitaal 5050, en te verlagen den post verhaal van pensioenbijdra- gen 2,15; onder de uitgaven te verhoogen de posten jaarwedden van de ambtenaren en bedienden ter gemeentesecretarie 200, renten van geld- leeningen f 270, aflossing van geldleeningen f 975, aanschaffing van brandbluschmiddelen ,f 200, kosten van plaatsingen en onderhoud van waarschuwingsborden en wegwijzers f 150, kosten van de schietbaan f 25, rente van geld leeningen 75, vergoeding van de kosten van instandhouding van bijz. scholen, bedoeld in art. 205 der L. O. wet 1920 2200, uitgaven voor volksfeesten 300, overige kosten van werkloozenzorg 800, kosten terzake van verzekering enz. van ambtenaren en beamb- ten f 50, voorschotten ten behoeve van 't rijk f 400, onvoorziene uitgaven 601,90, bouw van een raadhuis 1675, bijdrage aan hoofdstuk IV van den kapitaaldienst f 600, buitengewone aflossing van geldleeningen f 5000, overboeking naar den volgenden dienst van de algemeene reserve 2500, kosten van het sluiten, ver- vroegde aflossing en conversie van geldlee ningen f 50, en te verlagen de postenaan- deel in de kosten van onderhoud van provin- ciale en andere wegen /1000, onderhoud van pompen en riolen 200, kosten van instand houding van schoolgebouwen f 100, kosten van schoolfeesten en -reisjes 350, kosten van overbrenging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen /400, kosten van werk- verschaffing aan werkloozen, door of van- wege de gemeente ondernomen f 800, pre mien en andere kosten van markten f 55, kos ten terzake van verzekering enz. van ambte naren 21,50, buitengewone afjossing van geldleeningen 600, bijdrage aan hoofdstuk XV van den gewonen dienst wegens beschikking over een deel der algemeene reserve 2500. De heer VAN 't HOFF wil hier iets van zeggen, en wel wat de voordeelen, die in de ontvangsten over 1938 schuilen, weggewerkt worden door de meerdere uitgaven, hetgeen tot gevolg zal moeten hebben, dat de dienst van 1938 bijna zeker zal moeten sluiten met een zeer klein batig saldo, wellicht zelfs dat het saldo nihil zal zijn. Spreker meent hierop te moeten wijzen. Hij vindt het jammer, dat het steeds dienzelfden weg uit moet. Men is hier op zeer gevaarlijk terrein. Hij meent, dat het moeilijk zal zijn om den financieelen toestand in evenwicht te houden. 26. ring. 27. 28. Opbrengst uit gaslevering. 56.315. Opbrengst straatverlichting. f 3600. Opbrengst van cokes, f 11.541. Opbrengst van teer. 2268,48. Opbrengst van andere bij- en afvalnro- ^hfiten. /100. 6. Meterhuur. 6694. ^^Twinst op magazijngoederen. 200. 8. Diverse baten. 511. 9. Bijdragen voor eigen- en weduwen- en weezenpensioen ingevolge art. 36 der Pen- sioenwet. 1571,16. 10. Rente van in rekening-courant bij den gemeente-ontvanger belegde gelden. 100. U. Rente van het garantiefonds bij de gemeente Terneuzen, ingevolge art. 17 der concessie-a'kte inzake gaslevering in die ee- meente. 120. „i2;ooGrondstoffen voor de gasfabricage. 25.638,55. 13. Gaszuivering. Memorie. 14. Salarissen. 5689,35. 15. Arbeidsloonen, niet vallende onder andere posten. 12.500. 16. Onderhoud. f 3000. 17. Machinekamerbehoeften. 18. Belastingen, recognities ringen. 570. 19. Kantoorbehoeften. 100. 20. Drukwerk. 150. 21. Onkosten. 1000. 22. Kosten van controle op de administra te. 350. 23. Uitkeering aan de gemeente wegens bijdragen voor eigen- en weduwen- en wee zenpensioen, ingevolge art. 36 der Pensioen- wet 1922. 2322,28. 24. Uitkeering aan de gemeente wegens bijdragen voor inkoop van pensioen, ingevolge artt. 40 en 135 der Pensioenwet 1922. 12,46. 25. Uitkeering aan de gemeente wegens rente van kapitaalschuld. 9755,93. Afschrijving wegens waardeverminde- 19.229,99. Omzetbelasting. 1400. Onvoorziene lasten. 902,08. Kapitaaldienst. 29. Batig saldo, overgebracht van vorig dienstjaar. f 8511,97. 30. Reserve per Januari 1939. 20.150,69. 31. Afschrijving wegens waardevermin'de- ring der bezittingen. 19,229,99. 32. Uitkeering aan de gemeente wegens gewone aflossing. 10.125. 33. Uitkeering aan de gemeente wegens buitengewone aflossing. 5000. 34. Kosten wegens uitbreidingen en ver- nieuwingen. 6237,50. 35. Reserve op 31 December 1939, over te brengen naar den volgenden dienst. 20.150,69. 36. Batig saldo, over te brengen naar den volgenden dienst. 6379,46. De heer FANOY herinnert, dat hij vorig jaar eenige opmerkingen heeft gemaakt om- trent de afschrijvingspercentages van het gasbedrijf, en deze heeft aangevallen. Hierop is hem van de zijde van Burgemeester en Wet houders toegezegd, dat deze dit eens zouden bckijken en daaromtrent advies uitbrengen. Dit is nu een jaar geleden en spreker heeft nociit een advies van Burgemeester en Wet- tiers hieromtrent mogen hooren, nog ont- gen. De VOORZITTER deelt mede, dat deze op merkingen ter sprake zijn gebracht in Bur gemeester en Wethouders en de gascommissie. Hij meent, hieromtrent wethouder Van Ben degem het woord te mogen verleenen, die deze kwestie ook in de gascommissie heeft be sproken, welke de richting waarin Burge meester en Wethouders willen, en het ant- woord, dat zij kunnen geven, nader uiteen zal zetten. De heer P. J. VAN BENDEGEM meent toch, dat door de gascommissie een rapport is uitgebracht, dat ook in den raad is be sproken. De meening in de gascommissie was, dat het niet mogelijk, noch wenschelijk was, een anderen weg in te slaan, en dat de commissie van oordeel was, dat zij den weg die tot hiertoe gevolgd was, moest blijven volgen. Deze meening vloeit voort uit ver- schillende redenen, in de eerste plaats is het bekend, dat indien de begrooting te Middel- burg komt, waarbij een afsohrijvingspolitiek is gevoerd, zooals de heer Fanoy die zou wil len, die niet goedgekeurd zal worden. De commissie is van oordeel, dat men nog even- tjes op dezelfde wijze moet doorgaan, dan is men van verschillende afschrijvingen af. Om- trent de financieele politiek die gevoerd wordt wijst spreker er op, dat er toch een antwoord of rapport is uitgebracht, zoodat de leden weten, hoe er in de gascommissie over ge- daoht wordt. De meerderheid der commissie vond het beter op dezelfde wijze nog even voort te gaan. Op de vergadering der commissie is ook de heer Fanoy uitgenoodigd, terwijl op die ver gadering ook de accountant van het gasbedrijf aanwezig was. De heer Fanoy kon evenwel niet aanwezig zijn. Spreker neemt het nie- mand kwa.lijk, indien hij wegens zijn bezig- heden een bepaalde vergadering niet kan bij- wonen, doch indien de heer Fanoy op de ver gadering had kunnen komen, zou hij vernomen hebben, hoe er algemeen in de gascommissie over geoordeeld wordt. De heer FANOY is met dit antwoord niet tevreden. Burgemeester en Wethouders heb ben destijds deze zaak tot zidh genomen, en spreker moet dan ook een antwoord van Bur gemeester en Wethouders hebben. Spreker heeft dit destijds ook gezegd. Waar Burge meester en Wethouders deze zaak tot zich genomen hebben, verlangt hij, een antwoord van Burgemeester en Wethouders te ontvan- gen. De heer VAN DE BILT wijst er op, dat er een batig saldo is van ruim 6000. Kan er dan niet een beetje van den prijs af, kan het gas niet wat goedkooper geleverd worden. De VOORZITTER antwoordt, dat dit een punt van overweging heeft uitgemaakt bij Burgemeester en Wethouders en de gascom missie, Men is er echter nog niet zoover mee gevorderd, dat de prijs van het gas verlaagd kan worden en het .college, zoowel als die gascommissie meent, dat men dit nog even moet afzien. De heer VAN DE BILT merkt op, dat dat bedrag toch over is. De VOORZITTER wijst er op, da.t dit van verschillende dienstjaren is. De heer VAN DE BILT is van meening, dat, indien de gasprijs kan worden verlaagd, er nog meer over kan blijven. De VOORZITTER herhaalt, dat dit batig saldo niet in een jaar bij elkaar gekregen is. Ook Burgemeester en Wethouders zouden er gaarne toe over gaan, den gasprijs met 1 ct. per Ms. te verlagen, doch dit is nog niet het geval, die mogelijkheid is nog niet aanwezig. De heer VAN DE BILT wijst erop, dat bij hem op den voongrond staat, dat als iets goed- koop is, er meer gebruik van gemaakt zal worden dan wanneer het duur is. Hij is dan ook van oordeel, dat het geen schade voor de gasfabriek zou zijn, doch nog voordeel zou kunnen opleveren, indien de gasprijs verlaagd werd. Spreker vindt beslist, dat de gasprijs tegenwoordig hoog is. De heer P. J. VAN BENDEGEM merkt op, dat de heer Van de Bilt zegt, dat er een batig saldo van het gasbedrijf is van 6000, doch dit is niet zoo. Er moet afgeschreven worden 19.000, terwijl er moet worden afgelost 10.000. Er blijft dus een verschil van 9000. Wat gebeurt er nu? Als men de begrooting verder beziet, zal men zien, dat er extra moet worden afgelost /5000, zoodat er overblijft 4000, terwijl voor uitbreiding is geraamd een bedrag van 6000, waarvoor dus 2000 geno men moeten worden van het batig saldo, zoo dat dit blijft 4000. Indien de gasprijs met 1 ct. verlaagd zou moeten worden, kost dit 5000, aan mindere ontvangsten. Laat men nu nog een paar jaar zoo voortgaan, dan kan men zien, den prijs van het gas te verminderen. Indien er verminderd wordt spreker heeft dit aan- getoond is er geen batig saldo, doch een tekort. De heer VAN DE BILT merkt op, dat er staat dat er een batig saldo is van 6000, en thans gaat wethouder Van Bendegem rede- neeren, dat dit niet zoo is. Het staat er toch in elk geval op. Het is regel dat het gebruik bij een goedkooper prijs stijgen zal, vooral nu in den tegenwoordigen tijd, riu men voor de vraag gesteld wordt, een kachel te stoken of gas. Spreker is van oordeel, dat er grooter vraag naar gas zou komen indien de prijzen verlaagd werden, en nu zou het zoo kunnen zijn, dat er gezegd zou worden, dat men geen kachel kan stoken voor den prijs waarvoor men het gas krijgt. Spreker heeft steeds hooren beweren, dat, hoe meer gebruik er van het gas gemaakt wordt, hoe minder het kost. Spreker staat op het standpunt, dat men het publiek steeds zoo goedkoop mogelijk moet bedienen. De VOORZITTER deelt mede, dat ook Bur gemeester en Wethouders op het standpunt staan, dat het gas zoo goedkoop mogelijk geleverd moet worden. Spreker vraagt, de opmerking van den heer Van de Bilt te ren- voyeeren naar Burgemeester en Wethouders, en de gascommissie. Spreker acht het niet gewenscht, thans een besissing uit te lokken De heer VAN DE BILT heeft er niets op tegen, dat Burgemeester en Wethouders dit nog eens bekijken. Het is voomamelijk voor de burgerij, en wel voor de kleine burgerij en den kleinen middenstand van groote be- teekenis, dat de gasprijs lager wordt. Het is ook niet zijn bedoeling thans reeds een beslis- sing uit te lokken. De VOORZITTER is het daarmede eens. De heer VAN DE BILT hoopt, dat het overleg hieromtrent succes zal hebben. b. de begrooting voor het Vleeschkeurings bedrijf dienst 1939, op een eindcijfer van f 4510, voor afd. I; op een eindcijfer van 1102,26 voor Afd. II. De heer HAMELINK moet vragen, en nog- maals aandringen op een vroeger gemaakte opmerking om niet alleen van dezen dienst doch van alle diensten een inventarisatie te maken, van alle daar voorkomende dingen van waarde. De VOORZITTER vermoedt, dat de heer Hamelink bedoelt een inventarisstaat, die bij de begrooting wordt overgelegd. De heer HAMELINK geeft te kennen, dat men eerst dan kan zien, wat er is. »De VOORZITTER zegt toe, dat dit opge- dragen zal worden. De heer FANOY vraagt of de kwestie van de afscheiding van de voormalige gemeente Boschkapelle nu in het reine is. In een der vorige vergaderingen hebben Burgemeester en Wethouders gezegd, dat deze zaak nog niet uitgewerkt was, doch dat zij voornemens wa- ren, den raad daaromtrent uitvoerige inlich tingen te verstrekken. De VOORZITTER antwoordt, dat Burge meester en Wethouders voornemens waren, hierover den raad uitvoerig in te lichten, en dit in den raad ter sprake te brengen, doch dit bleek niet mogelijk. Eenigen tijd geleden werd van Gedeputeerde Staten van Zeeland een schrijven ontva.ngen, waarin werd mede- gedeeld, dat de voormalige gemeente Bosch kapelle van Axel was afgescheiden. In ver band hiermede hebben Burgemeester en Wet houders een brief aan Gedeputeerde Staten geschreven, met verzoek geen besluit te nemen, voordat advies van den raad van Axel zou zijn ingekomen. Hierop is geen bericht meer ontvangen. De heer FANOYDus we zijn veroordeeld zonder gehoord te worden! De VOORZITTER herhaalt, dat hij zwart op wit heeft, dat de afscheiding van Bosch kapelle een feit geworden is, en dat een defi- nitieve regeling is getroffen. In de betref- fende vergadering, waarin enkele mededee- lingen zijn gedaan, heeft spreker betrekkelijk uitvoerig gezegd, dat een conferentie heeft plaats gehad tusschen den Veterinair Inspec- teur en Burgemeester en Wethouders van Axel en Vogelwaarde. Van de veeartsen heeft spreker gehoord, dat zij met de nieuwe rege ling genoegen hebben genomen. Naast den brief van Gedeputeerde Staten is een schrij ven ontvangen van den Venterinair Inspec- teur, waarbij medegedeeld is, dat deze aan gelegenheid met ingang van 1 Januari 1939 definitief geregeld is. Met algemeene stemmen wordt besloten de begrooting van het Vleeschkeuringsbedrijf vast te stellen overeenkomstig het door Bur gemeester en Wethouders ingediende ontwerp. c. Begrooting Burgerlijk Armbestuur, dienst 1939, op een eindcijfer van 14.000, met een geraamde subsidie van de gemeenta van 13.975. De heer VAN DE BILT merkt op, dat h:i meent, dat in de vorige vergadering besloten was, de jaarwedde van den penningmeester te wijzigen. Spreker meende, dat dit al gs- beurd zou zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat dit in de cijfers dezer begrooting niet veranderd is. Bij de behandeling der begrooting heeft de raad besloten, de jaarwedde van den penning meester te brengen van f 150 op 200. Spre ker stemt toe, dat dit uit deze begrooting nog niet te zien is, doch Burgemeester en Wet houders die belast zijn met de uitvoering der raadsbesluiten zullen zeker ook dit besluit uitvoeren. Het is alleen, dat in deze begroo ting die cijfers niet veranderd zijn kunnen worden. De heer VAN DE BILT heeft verder niets meer te zeggen. Met algemeene stemmen wordt besloten, de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur vast te stellen, zooals door Burgemeester en Wethouders voorgesteld. 7. Omvraag. a. De heer VAN DE BILT heeft een kleine vraag te stellen. Wordt de nieuwbenoemde functionaris gekeurd. De VOORZITTER: Zeer zeker. b. De heer SEGHERS vraagt of het 't col lege bekend is, dat er naast de stortplaats voor vuilnis in het Nieuwediep nog een tweede bestaat, n.l. aan den Armendijk, en dat de vuilnis die daar wordt neergegooid, later op kosten der gemeente naar het Nieuwedieo vervoerd wordt. De VOORZITTER moet werkelijk zeggen, dat er daar inderdaad nogal wat vuil neerge gooid wordt. Indien spreker dan ziet, dat er weer wat ligt, geeft hij den bouwmeester op- dracht, het weg te laten halen. Het is o zoo moeilijk om de daders daarvan te betrappen. Er heeft wel eens een bordje gestaan, en dat durfde wel eens helpen, spreker vermoedt, dat dit thans op de een of andere manier wegge- raakt zal zijn. De heer SEGHERS geeft te kennen, dat het zich niet alleen beperkt tot oud ijzer en andere metaien, doch onlangs zag spreker er afval van visch en dergelijke liggen. De VOORZITTER herhaalt, dat het moeilijk te constateeren is, wie dergelijke dingen doet. De heer SEGHERS verzoekt, er eens op te laten letten. c. De heer DE JONGE vraagt of het 't college bekend is, dat er in een naburige ge meente gepraat wordt, dat het zoo lang duren zou, voor in deze gemeente gestorven dieren door het destructiebedrijf van de Gekro wor den weggehaald. De VOORZITTER antwoordt, dat hij daar omtrent geen klachten heeft. De heer DE JONGE wijst er op, dat in den raad van Terneuzen gezegd is dat het in deze gemeente voorgevallen zou zijn, dat het 4 -dagen duurde, voor een cadaver was afge- haald. Een van de twee, of de zaak wordt hiermede in een verkeerd daglicht gesteld, of, indien het waar is, dienen Burgemeester en Wethouders het betreffende bedrijf op de teenen te trappen. De VOORZITTER zegt toe, dat, indien er een wantoestand geconstateerd zou worden, Burgemeester en Wethouders dit zeer zeker zullen tegengaan. Natuurlijk hebben Burge meester en Wethouders geen verantwoorde- lijkheid voor wat een raadslid in een naburige gemeente zegt, hoewel spreker hoopt, dat bedoeld raadslid altijd de waarheid zal spreken. De heer DE JONGE bedoelde alleen te vra gen, of het gesignaleerde feit werkelijk ge- beurd was. De VOORZITTER antwoordt, dat tot nu toe geen klachten zijn ontvangen. De heer OGGEL zegt, dat Burgemeester an Wethouders er zijn voor de betrokkenen die zich te beklagen hebben. Hij veronderstelt, dat indien zich dergelijke dingen hadden voor- gedaan, er wel een klacht zou zijn ontvangen van dengene wien dit getroffen heeft. d. De heer DE JONGE wijst er op, dat de waterplaats bij de openbare school in een zoo- danigen toestand verkeert, dat men wel wa.ter- laarzen noodig zou hebben om er in te gaan. Het was op het oogenblik dat spreker daar geweest is, misschien wel hoog water, want het regende dat het goot. De VOORZITTER zegt toe, daarnaar te zullen laten kijken. De heer DIELEMAN geeft te kennen, dat dit geen wonder was, want op den dag, waarop de heer De Jonge spreekt dat was Zaterdag moest de man, die daarmede belast is, naar buiten gaan werken, en zoodoende heeft hij er zijn werkzaamheden niet aan kunnen doen. De heer DE JONGE antwoordt, dat hij er niet Zaterdag, doch Donderdag tijdens de vergadering der steuncommissie, geweest is. De heer SEGHERS zegt, dat het er Zondag- avond zelfs zeer hoog water was. De VOORZITTER zegt toe, dat na te zullen laten kijken. e. De heer DIELEMAN merkt op, dat men thans bijna zoover gevorderd is, dat het raad huis straks klaar zal zijn. Er zijn vele bur gers, die dit graag eens zullen zien, waarom hij vraagt, het nieuwe raadhuis een of twee dagen voor het publiek ter bezichtiging t5 stellen. De VOORZITTER antwoordt, dat deze zaak uitvoerig in Burgemeester en Wethouders besproken is, en ook de wijze van opening van het raadhuis. Besloten is, dat zoodra het geopend is, er ruimschoots gelegenheid zal worden geboden aan de burgerij om het te bekijken. Burgemeester en Wethouders stel len het zeer op prijs, dat de bevolking in dezen zoo meeleeft. f. De heer 't GILDE had dezelfde klacht als de heer De Jonge, zoodat dfeze hem het gras voor de voeten heeft weggemaaid. Spre ker veronderstelt, dat Burgemeester en Wet houders last van het water zouden* krijgen, indien op deze kwestie heel diep ingegaan werd. Spreker moet echter opmerken, dat deze gelegenheid1 behalve onhygienisch, ook onpractisch is. Iemand, die een beetje cor pulent is, moet er zich als het ware in wrin- gen. Kunnen nu van die 2 akelige dingen die er thans zijn, niet eens een flink ding ge maakt worden Er zijn toch in de gemeente werklooze •bouwvakarbeiders genoeg, die daar eens een flink ding kunnen neerzetten. Er wordt ook veel gebruik van gemaakt door de menschen die ter kerk gaan. Spreker zou het ten zeer- ste op prijs stellen, indien daar nu eens een flink ding neergezet werd. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het gemakkelijk gezegd is, laat daar nu eens een flink ding neerzetten, doch het is een puzzle, hoe dit gedaan moet worden. De bestaande inrichting is al 2 of 3 keer veranderd. Bur gemeester en Wethouders zullen deze aan gelegenheid verder bekijken, en trachten tot een goede oplossing te komen. De heer DE RUIJTER ziet van het S- woord af, daar beide vragen, die spreker had willen stellen, reeds gedaan zijn. De VOORZITTER sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 8