ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No 9861. WOENSDAG 11 JANUARI 1939 79e Jaargang Binnenland Buitenland TWEEDE BLAD GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. e TER NEUZENSCHE COURANT DE ZEVENTIGSTE VEBJAARDAG VAN Dr. COLIJN. De anti-revolutionaire bladen maiden, dat in verband met het feit, dat dr. H. Colijn over eeniige maanden den zeventigiste leeftijd zal bereiiken, het voornemen bestond een comdte te vormjen, ter voorbereiding van zijn huldi- g'ing bij die gelegenheid. Voordat aan dit voornemen uitvoering werd gegeven, is aan dr. CJolijn de vraag gesteld, of hij de voor die huldiging onmisbare medewerking in uitzicht wilde stelilen. Dr. Colijn heeft geanbwoord, dat hij gaarne elke openbare huldiging achter- wege zou zien gelaten. Aangezien men aan den wenseh van den a.s. jutbilaris meende te moeten voldoen, is van de vonming van een comite afgezien. DE ZESTIG-STE VERJAARDAG VAN Mr. J. A. DE WILDE. iHpewel de bewindsman te kennen heeft ge- geven dat hij zijn 60sten verjaardag zonder veel uiterlijk vertoon wensohte te vieren heb- ben velen toch de gelegenheid aangegrepen om Mr. J. A. de Wilde j.l. Zaterdag van hun belangstellinig blijk te geven. Op het departement, waar de minister Zaterdagmoirgen gewoon zijn arbeid heeft verricht hebben de hoofden van dienst den Minister hurr geiukwenschen aangeboden. Aan de woning van Mr. de Wilde werden meer dan 20 bloemstukken bezorgd. Daar- onder was een bloemenhulde van het staats- bedrijf van de P.T.T. Vrienden van allerlei politieke gezindheid hebben Mr. de Wilde bloemen doen toekomen. Ook kwamer tele- grafische en schriftelijke geiukwenschen uit alle deelen van het land. Onder de telegram- men waren er van den minister-president Dr. H. Colijn, die met vacantia in Zwitserland vertoeft; van Baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste en Mr. van Sohaick, idem van de Tweede Kamer, van oud-minister Mr. van Lith de Jeude, van tal van Anti-Rev kiesvereenigingen in dien lande, o.a. die te Goes, van de A.-R. Kiesikringcentrale in de Residentie, van den senaat van het studenten- oorps van de Vrije Universiteit enz. Een intiem familie-diner besloot den dag. Dinsdagmongen vertrok Mr. de Wilde even- eens met 10 dagen verlof naar Klosters. VERLICHTING VAN MOTORRIJTUIGEN. Welke eischen gelden voor koplampen? Op het getoied van de wettelijke voorschrif- ten, welke voor kopilampen van automdbielen en motorrijwielen gelden, heerscht zoowel bij de eigenaars als bij den handel verwarring. De A.N.W.iB., B.B.N., K.N.A.C. en K.N.M.V. vestigen daarom de aandac'ht op het vollgende: 'Volgenis de thans reeds van kracht zijnde motor- en rijwieibeschikking moeten de licht- bundels van de koplampen bij zoogenaamde dimverilichting (niet-verblindende verlichting) voldoen aan twee eischen: a. de bundel moet aan den bovenkant af- gevlakt zijn, zoodat op een op 10 m afstand voor het motorrijtuig geplaatste verticale schijf een duidelijke grenslijn tusschen licht en doniker te zien is; b. de richting van den bundel moet zoo zijn, dat deze grenslijn minstiens 10 cm lager valt dan 'het midden van de koplamp zelf. Dit is dus eenvoudig een kiwestie van afstelling van de lamp. Tal van lampen, vooral op motoirrijtuigen van Franschen en Duitschen oorsprong, vol doen reeds aan den onder A genoamden eisch. Daarnaast eveniwel zijn vooral op Ameri- kaansche autoimolbielen veel kopilampen in ge- bruik, war bij van een duidelijke afscheidinig tusschen licht en donker geen sprake is. De wel verkondigde meening, dat eigenaars van deze auto's zonder meer genoodzaakt zijn, hetzij geheel nieuwe, zoogenaamde in- bouwreflectoren, hetzij zelfs complete nieuwe lampen aan te schaffen, is in haar algemeen- heid niet juist. Naar het den vier verkeers- bonden uit proeven gebleken is, kunnen nJl. tal van de bedoelde lampen aanmerkelijik ver- beterd worden, eenvoudig door de er oor- spronkelijk in aanwezige gloeilampen van het type met twee gloeidraden, te vervangen door zoogenaamde duplolampen, waarbij onder den voor het dimlicht bestemden gloeidraad een metalen napje aanwezig is, hetwelk de afivlakking van den bundel bewerkstelligt. Gaat men over tot aanschaf van nieuwe duplolampen, inbouwreflectoren of complete koplampen, dan doet men goed exemplaren aan te schaffen, welke voorzien zijn van het merk ,,rijkskeuir", teneinde ook in de toekomst voor moeilijikheden gevrijiwaard be blijven. IDe aandacht wordt er nog op gevestigd, dat motorrij'tuigen, welke na 31 December 1938 hier te lande ingevoerd of gefabriceerd zijn, reeds direct van lampen met ,,rijkskeur" moeten zijn voorzien. ONZE IN- EN UITVOER IN 1938 GEDAALD. In 1938 is de Nederlandsche invoer blijkens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek gedaald tot 1415 milioen. In 1937 werd voor 1551 millioen geimporteerd. De uitivoer liep terug van 1148 millioen tot 1039 millioen. De invoer werd voor 73,4 door den uitvoer gedekt tegen vorig jaar voor 74,0 Het invoersaldo verminderde van 403 millioen tot /376 millioen. De intvoer is dus met f >27 millioen meer teruiggeloopen dan de uitvoer. Bij deze cijfers is geen rekening gehouden met den in- en uitvoer van goud en zilver. DE BEGROOTING VAN HET REDRIJF DER P.T.T. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het staatsbedrijf der poisterijen, telegrafie en telefonie voor het dienst jaar 1939 wordt aangedrongen op ver- laging van de telefoontarieven, in het hijzon- der van de intercommunale gesprekken en het grondtarief. Van andere zijde werd deze aandrang ondersteund, ook rvoor de locale tarieven. Verder werd van deizen kant nog de opmer- kdng gemaaM, dat in de buitenwijken van plattelandsgemeenten de bestelling van post- stukken, welke met den nachttrein zijn ver- voerd, vaak eerst laat in den namiddag plaats heeft. De wenseh werd igeuit, dat er spoedig fraaiere postzegels in omloop zu.llen worden gebracht. Onze postzegels zijn bekend als vrijwel de leelij'kste ter wereld. Zij vormen een permanente propaganda tegen'den smaak en de kunstnijverheid van Nederland. lEnkele leden laakten het, dat sommige van de in gebruik zijnde postzegels, naar zij zei- den, versierd zijn met Joodsche symbolen. Gevraagd werd, welke maatstaf wordt aan- gelegd bij het verleenen van vergunning tot het bekendmaken van dringende berichten door de radio. OM VOORTREKKERHOOGTE. 'Het bestuur der organisatie ,,Sons of Eng land" heeft, naar het A.N.P. aan ,,'Die Trans- valer" ontleent, een krachtig protest gericht tot het ministerie van Binnenlandsche Zaken, betreffende de verandering van Rohertshoogte in Voortrekkershoogte. Den minister wordt verzocht den naam Robertshoogte te hand- haven. iSedert generaal Kemp de naamsverande ring op 15 December bij de eeuwfeestviering heeft aangekondigd, zoo vervolgt ,,Die Trans- vailer", verschijnen d'agelijks berichten in de Engelsche pens met protesten van Engelsch sprekende Zuid-<Afrikanen. De nieuwe naam, aldus wordt gezegd, heeft hoegenaamd geen geschiedkundig verband met de plek, de ver andering zou een ongunstigen invloed hebben op den geest van verzoening en de goede ge zindheid tusschen de twee volksdeelen. Ro bertshoogte, zoo wordt betoogd, is genoemd naar een groot man, voor wien de Engelsche sprekenden in de Unie groote vereering koes- teren. De bewoners van Robertshoogte zijn over de naamsrverandering niet geraadpleegd en het kabinet heeft daarmede niet eenstem- mig zijn instemming betui.gd. Op grond hier van wordt betooigd, dat de oorspronkelijke naam gehandhaafd moet worden en, indien het de bed'oeling is de voortrekkers te eeren, dan de heuvals in de omgeving van het groote ge- denkteeken den naam Voortrekkerhoogte te geven. Het protest zal niet tot de dajgbladen beperkt blijven, doch ook een onderwerp van bespreking vormen in den Volksraad. Ook de kwestie van het volkslied, zoo ver volgt ,,Die Transvaler", wordt er in de Engel sche pers bijgehaald. In sommige berichten wordt betreurd, dat ,,Die Stem van Suid- Afrika" als het eenige volkslied wordt voor- gesteld. Als de Engelsch sprekenden den Afriikaanders te gemoet moeten komen door „Die Stem" te eerbiedigen, behoort het Afri- kaansch sprekende deel der bevolking ook het ,,God save the King" te eerbiedigen, zoo ver- klaart men. COMPEOT TEGEN KON'ING VAN ROEMENIe In officieel Roemeensohe kringen worden alle berichten over een voorbereidenden aan- slag op koning Carol ontkend. Men geeft echter wel toe, dat een groot aantal arres- taties is verricht en dat versehillende politie- maatregelen zijn genomen. Hardnekkig blijft het gerucht de ronde doen, dat voor Drie- koningen een aanslag was beraamd door en- kele jongelieden onder aanvoering van een officier, welke aanslag slechts enkele uren voor de plechtigheden een aanvang namen verijdeld ikon warden; de samenzweerders zou- den onmiddellij'k veroordeeld zijn. GEBREK AAN DRTNKWATER IN DE KEMPEN. Uit alle deelen van de Limburgsche Kempen komen, volgens de correspondent van het Handelsblad te Brussel klachten over het toe- nemend gebrek aan water, dat zich, als ge- volg van den aanleg van het A'llbertkanaal, in deze streken doet gelden. De diepe kanaal- bedding blijkt het grondiwater over een af stand van vele kilometers in het rond aan den zand'igen bodem te onttrekken, zoodat de waterputten op de boerenerven en in de dor- pen in een venren omtrek van het -kanaal zijn opgedroogd en de pompen geen water meer geven. De bewoners van de streek zijn tegen- woordig voor hum watervoorziening aangewe- zen op beeken en slooten, die in dit uitge- strekte heidegebied echter niet overal voor- handen zijn, zoodat men op vele plaatsen ge heel van water verstoken is. Tijdens de periode van strenge vorst, toen alle slooten en beken waren dichtgevroren, ontstond in het geheele Kempengebied, aan weers'zijden van het Albertkanaal, een ware noodtoestand. Een plaatselijik blad meldt, dat verscheidene gemeentebesturen ten behoeve van de dorpsbewoners diepe wellen hebben laten slaan, maar over het algemeen blijkt het water op groote diepte van slechte kwaliteit te zijn, zoodat mien met deze nieuwe putten slec'hts weinig gebaat is. Het ministerie van openbare werken wijst iedere verantwoord'e- lijikheid van dezen noodtoestand af en' ver- klaart dat het de taak der gemeentebesturen is om in de beihoeften aan drinkwater te voor zien. Overigens blijiken de technici van het ministerie van oordeel, dat de drinkwater- voorziening in de Kempen in den loop van het jaar, zoodra het Albertkanaal geheel op peil is gebracht, weer normaal zal worden. ENGELSCHE BRANDBOMMEN. Een nieuwe verschrikking uit de lucht. Zooals uit een lezing van den technischen adviseur van het Departement van Binnen- lanische Zaken voor de Londensche afdeeling der Chemische Vereeniging is gebleken, be- staan de nieuwe Engelsche brandbommen van 900 gram uit een omihulsel van magnesium, gevuld met een lading thermiet. De kop van de bom is sterk afgevlakt, terwijl een ong- 8 cim lange steel aan den bodem voor stabi- liseering der bom zorg draagt. De brandtijd der thermietladinig bedraagt 40 tot 50 sec. (temperatuur 2500° C.) In dien tijd smelt het magnesium en geraak't in brand. Hiervan Is de brandtijd 10 a 20 minuten (temperatuur 1300° C.) Zoolang de door het venbranden van het thermiet veroorzaakte druk door het smel- ten van het magnesium niet is opgeheven, kunnen deelen van het smeltende omhulsel tot 17 m ver worden weggeslingerd. Het bleek, dat die bom door een 6 mm dikke stalen plaat, een laag zandzakken of 10 cm gewa- pend beton been brandt. Een zwaar bombardementsvliegtuiig kan 2900 van zulke bcimmen meenemen. 10 tot 20 bommen kunnen tegelijkertijd worden afge- worpen. Tengovc'ge van den luchtweerstand is de groots'te valsnelheid der 'bommen ong. 80 per sec. Tijdens het vallen verdeelen de bommen zich. Als een zwaar bombardements- vlisigtuig rechtui't met een snelheid van 320 km per uur op een hoojgte van 1700 m of meer vliagt en elke seconde 20 bommen over een gebied uitwerpt, dat voor 15 pet. bebouwd is, zal daardoor telkens een vuurhaard van 20 tot 25 m2 ontstaan. \flliegen de bombarde- mentsvliegtuigen in verband, dan nemen de vuurhaarden evenredig toe. GEEN VERSPIIXING VAN HOUT. De vrouwelijke afdeeling van de nationaal- socialistische partij heeft er bij de Duitsche huisvrouwen op aangedrongen, zuinig te zijn met het gebruik van brandhout. ,,'Hout" zoo zegt de organisatie in een officieele mede- deeling aan de pers, „is niet alleen een be- langrijk materiaal, als brandstof, voor bouw- doeleinden en meubels, maar ook, dank zij de moderne wetenschappelijke ontwikkeling, als basis voor de vervaardigdng van synthetigche benzine, kunstzijde, papierpulp, kleej zelfs voor voedingswaren". Den Duitschen vrouwen wordt daarl zocht zuinig te zijn met brandhout bij hel maken van kachel's en hun wordt aangeradel gebruik te maken van vuuraanmakers, die uit" hars bestaan. Ook het ministerie van economische zaken heeft voorschriften gegeven aan de bouwers en meubelfabrikanten voor een zuinig ge bruik van hout. Vergadering van Donderdag 22 December 1938 des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Tellegen, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, P. van Cadsand, C. A. Verlinde, N. J. C. Lam- brechtsen van Ritthem, J. Riemens, D. E. de Kraker, E. L. van Hecke, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Glide, M. de Vos, J. den Hamer, G. Dees en A. de Bruijn. 1. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor de notulen der vergadering van 20 October 1938 vast te stellen, zooals deze in druk zijn verschenen. 2. Ingekomen stukken. a. Een missive van den Commissaris der Koningin in Zeeland, waarbij deze doet toe komen een exemplaar van de door den ge- meenteraad in zijn vergadering van 1 Sep tember 1938 vastgestelde verordening ge- meentepolitie goedgekeurd bij koninklijk be- sluit van 24 November 1938, no. 38. Aangenomen voor kennisgeving. b. Bericht van A. J. de Krijger, dat hij zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad niet aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een adres van de z.g. Contact-commis- sie betreffende de naleving van de Landelijke Collectieve Arbeidsovereenkomst voor de Bouwbedrijven, luidende als volgt: Geven met verschuld'igde eerbied te kennen: R. Verschelling en J. N. van Dixhoorn, respec- tievelijk voorzitter en secretaris van de com- missie voor de naleving van de Landelijke collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouw bedrijven, gevormd uit en door: de Neder landsche Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland; de Nederlandsche R.K. Bond van Bouwpatroons; de Patroonsvereeniging Bouwkring Terneu- zen; de Nederlandsche Christelijke Aannemers en Bouwvakpatroonsbond; de Algemeene Nederlandsche Bouwarbeidersbond; de R. K. Bouwarbeid'ersbond; de Nederlandsche Chris- teijke Bouwarbeidersbond; alle gevestigde af- deelingen dezer organisatie te Terneuzen; domicilie kiezende Hondiusstraat no. 17, Ter neuzen; dat van af 1 Juli 1938 de Landelijke collec tieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbe drijven, ook voor de gemeente Terneuzen geldt. Wij verzoeken de geachte raad der gemeen te Terneuzen, voor alle werken die onder ge noemd contract vallen, die door de gemeente Terneuzen aanbesteed worden, in de bestek- ken op te nemen, d'at de aannemer verplicht is de Landelijke collectieve arbeidsovereen komst voor de Bouwbedrijven na te leven. Hierbij ingesloten een Landelijke collectieve •■Arbeidsovereenkomst voor de Bouwbedrijven. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit adres in hunne handen te stellen om ad- vies. Zij merken daar'bij op, dat in het bestek van de nieuw te bouwen school de bepalingen omtrent arheidsvoorwaarden voorko.mende in de L.C.A.O. voor de bouwbedrijven zijn op- genomen. De heer DE V'OS kan er zich best mee ver- eenigen, dat dit adres om adivies verizonden wordt naar Burgemeester en Wethouders, aangezien deze te kennen geven, dat de bepa lingen worden opgenomen in bet bestetk voor de nieuwe school. Hij heeft echter vernomen, dat burgemeester en Wethouders besloten hebben voorloopig voor de losse werklieden de vacantiebons nog niet toe te passen. Wat is daarvan de reden De VO'ORiZiITTER antwoordt, dat hetgeen de heer De Vos 'vernomen heeft, juist is. De hoofdreden daarvan is, dat het een vrij inge- wikkelde geschiedenis is, die nader moet wor den bezien, terwijl we nog een heelen tijd van den vacantietijd af zijn. De heer DE VOS begrijpt het antwoord al dus, dat deze zaak nog eens in den raad terug- kemt. De VOORZITTER bevestigt dit. Burge meester en Wethouders wenschen het echter eerst eens behoorlijk te bekijken. De heer D'E VOS vertrouwt, dat ze zullen adviseeren de vacantiebons ook voor losse werklieden toe te passen. Da heer R'I'ElMiENS sluit zicih aan hij de woorden van den heer De Vos en verzoekt ook, de bonnen wel te willen geven. Met algemeene stemmen wordt overeen- komstig het voorstel besloten. d. De VOORZITTER deelt mede, dat heden nog is binnengekomen een telegrafisch ver- zoek van de afdeeling Terneuizen der commu- nistisohe partij, welke verzoekt om extra dek- king en kleeding en- om het kolengeld der werkloozen tot f 2,50 te verhoogen. Versehillende leden merken op, dat hen van het bestaan eener "zoodanige afdeeling en de namen der bestuursleden niets bekend is. De VOORZITTER stelt namens Burgemees ter en Wethouders voor, dit telegram aan te nemen voor kennisgeving. De heer DE VOS merkt op, dat de raad om trent hetgeen gevraagd wordt, zelfstandig geen beslissing kan nemen, doch dit alleen aan den Minister van Sociale Zaken zou kun nen verzoeken. De VOORZITTER meent, dat dit maar aan het college van Burgemeester en Wethouders moet worden ovengelaten. Met algemeene stemmen wordt overeen- komstig het voorstel besloten. 3. Benoeming onderwijzeres aan de open- bare u.l.o. school. Ter vervulling der vacature van onder- jwijzeres van bijstand aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs wordt door Burgemeester en Wethouders voorgedragen E. M. J. van Donkelaars, kweekelinge een dergelijke inrichting te Zeist. r 'e VOORZITTER deelt mede,dat op de voordracht slechts ebn naam voorko'mt, om- dat de andere sollicitanten niet voor een be noeming in aanmerking konden komen. Hij noodigt de heeren Verlinde en Lambrechtsen van Ritthem uit, met hem het stembureau te vormen. Met algemeene stemmen wordt mej. Van Donkelaar benoemd. De benoeming wordt ge- rekend in te gaan op 1 Februari 1939. 4. Oprichten van een Landbouwhuishoud- school van wege de Z. L. M. Ingekomen is een adres van het Dagelijksoh Bestuur der Zeeuiwsche Landbouw-Maat- schappij, luidende als volgt: De land'bouwhuishoudcursussen, die van- wege onze Maatschappij reeds gedurende een aantal jaren in Uwe gemeente worden ge geven, mogen zich in voortdurend stijgende belangstelling van het vrouwelijk deel der bevolking in Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen verheugen. In de jaren 1933—1938 werden in Uwe gemeente ednjarige cursussen georgani- seerd, voor welke cursussen een zoodanige belangstelling bestond, dat telkens twee klas- sen gevormd moesten worden. In Mei van dit jaar werd het landbouiwhuishoudonderwijs in Uwe gemeente uitgebreid, door naast de bestaande eenjarige, een tweejarige cursus voor meisjes in het leven tet roepen, aanslui- tende bij het onderwijs op de lagere school. Ook voor deze cursus was zeer veel andmo, de aangifte van nieuwe leerlimgen was zelfs zoo groot, dat het toelaatbare maximum van bwintig leerlingen werd overschreden. Het ligt in ons voornemen om in Mei 1939 weer met een nieuwe eerste klasse van den twee- jarigen cursus aan te vangen. Aannemende, dat de nieuwe eenjarige cursus dit jaar niet gesplitst wordt, wat in de vorige jaren wel het geval was, zullen in Mei 1939 dus de vol- gende landbouwhuishoudcursussen in Uwe gemeente worden gehouden: een eenjarige landbouwhuishoudcursus en een eerste en een tweede klasse van den twee- jarigen cursus. Aangezien aan de eenjarige landbouwhuishoudcursus gedurende 6% uur per week en aan elk van de klassen van de tweejarige cursus 15 uur per week onderwijs wordt gege-ven, volgt hieruit dat in de lokali- teit van school C de gelegenheid ontlbreekt om a] deze cursussen te geven, het aantal les- uren is daarvoor dan te groot. Wij zijn ten zeerste erkentelijk voor den grooten steun die, het landtoouwhuishoud- onderwijs van Uw gemeente'bestuur bij voort- during heeft mogen. ondervinden, doch de groote behoefte aan goed vakonderiwijs in Uw gemeente geeft ons de vrijheid om een beroep te doen op Uwen raad, om het vakonderwijs in Terneuzen bij zijn natuurlijken verderen groei te helpen. Er is o.i. slechts een oplos- sing om voor de toekoimst in de dringende behoefte aan ruiimte van het landbouwhuis- houdonderwijs te voorzien, n.l. het stichten van een nieuw schoolgebouw. Wij meenen dat aan een goed gefundeerde inrichting, waar de meisjes vakonderwijs kunnen volgen in Uw gemeente in de toekomst steeds grooter be hoefte zal ontstaan, zooals ons ook uit andere deelen van de provincie Zeeland uit envaring bekend is. Wij meenen in dit verband mede onder Uwe aandacht te moeten brengen, dat Middelburg een vak- en industrieschool voor meisjes bezit, Goes een vakschool, Zierikzee een landbouwihuishoudschool, te Kortgene zal binnenkort een nieuwe landbouwhuishoud- school worden gebouwd, te Tiholen is de ver- bouwing van een bestaande inrichting tot landbouwhuishoudschool binnenkort gereed, terwijl voor Oostburg, met instemming van de gemeente, een aanvraag tot het bouwen van een landbouiwhuishoudschool reeds geruimen tijd geleden door ons bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap'pen aan- hangig is gemaakt. Wij zouden het dan ooik ten zeerste waardeeren, indiien ook in de ge meente Terneuzen, als zijnde de grootste plaats, een landbouwhuishoudschool zou kun nen worden tot stand gebracht, daar dit o.i. een groot belang is voor het vrouwelijk deel van de 'bevolking in Midden Zeeuwsch- Vlaanderen. Op grond van onze ervaringen en gehoord de meening van de Inspectdice van bet Land- bouwhuishoud'onderwijs, meenen wij, dat de kosten van een nieuw gebouw met inbegrip van den grond ongeveer f 20.000 zullen be- dragen. Indien Uw gemeente van het belang" van de uitbreiding van het vakonderwijs voor meisjes overtuigd zou zijn, doch dezen bouw niet voor eigen rekening zou kunnen nemen, zoo verklaart onze Maatschappij zich gaarne bereid hiervoor te zorgen, waarbij rente en aflossing overeenkomstig de Wet op het Nijverheidsonderwijs en eventueel nader door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vast te stellen bepalingen zullen worden geregeld. Een begrooting voor kosten van een land bouwhuishoudschool voegen wij als bijlage bij dit adres. Ten overvloede meenen wij er de aandacht van Uwen Raad op te moeten vestigen, dat uit den naam landbouwhuishoudschool niet moet worden afgeleid, dat dit onderwijs uit- sluitend besternd zou zijn voor dochters van landbouwers. Het tegendeel is het geval, meisjes van alle groepen van onze samen- leving volgen het Iandbouwhuishoudonderwijs, dat in velerjei opzicht overeenstemming ver- toont met het gewone nijverheidsonderwijs voor meisjes, doch dat op grond van de plaatsen waar het gegeven- wordt, meer is aangepast aan de behoefte van de kleinere gemeenten en het platteland. Indien de door ons gevraagde school tot stand zou komen, zouden in dit gebouw ook de dienstbodencursussen en de cursussen voor arbeidsvrouwen tevens ondergebracht kunnen worden. Wij zouden het op zeer hoogen prijs stellen Uwe meening in dezen zoo mogelijk spoedig te vernemen, opdat met het Rijk de onderhandelingen kunnen worden begonnen, om in de dringende behoefte aan ruimte voor het Iandbouwhuishoudonderwijs in Uwe ge meente, kan het zijn op korten termijn, te voorzien. Ontwerp-begrooting. Stichtingskosten 20.000. I 2 klassen, ontvangsten, schoolgelden 40 leerlingen a 15 f 600; verkochte voorwer- pen en spijzen 70 van 500 /3'50; pen- sioenbijdragen 10 van 2150: 215 en 4% van 460: 20,70; totaal 1185,70; uitgavensalarissen 2679; schoonhouden 150; verzekering en belasting 25; onder- houd gebouw 100; onderhoud inventaris /50; uitbreiding inventaris 50; uitbreiding biblio- theek 5; tuin f 30; verlichting en verwar- ming f 160; materialen, voedingsmiddelen 500; gereedschappen en leermiddelen /15; d'ruk- en advertentiekosten 15; bureaukos- ten 200; vergader- en reiskosten bestuur 25; huishoudelijke uitgaven /15; reiskosten leeraressen f 300; kleine behoeften 25; annui- teit 3Yz 40 jaar 936,5'5; pensioenstortin- gen 378,45; sociale lasten f 15; totaal 5664. Dus netto kosten f 4478,30, waarvan voor het Rijk 3134,81 en voor de gemeente 30 is 1343,49; hiervan op andere gemeenten te verhalen 15 van 20 X 52 X 4478,30 40 X 52 is f 335,87blijft voor Terneuzen f 1007,62. Naar aanleiding hiervan schrijven Burge meester en Wethouders aan den gemeente raad: Het Dagelijksch Bestuur van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij heeft een adres tot U gericht, waarin de wenschelijkheid wordt uit- gesproken in deze gemeente een nieuw school gebouw te stichten voor het geven van Iand bouwhuishoudonderwijs. Tot nu toe worden de landbouwhuishoud cursussen vanwege de Z. L. M. sinds 1933 in deze gemeente gegeven in eenige lokalen van school C. Deze cursussen mogen zich in een voortdurend stijgende belangstelling verheu gen. In Mei van dit jaar werd het Iandbouw huishoudonderwijs in deze gemeente, blijkens het ingediende adres, uitgebreid, door naast de bestaande eenjarige, een tweejarige cursus voor meisjes in het leven te roepen, aanslui- tende bij het onderwijs op de lagere school. De animo voor deze cursus was zoo groot, dat het toelaatbare maximum van twintlg leerlingen werd overschreden. Het ligt thans in het voornemen van de Maatschappij om in 1939 weer met een nieuwe eerste klasse van den twee-jarigen cursus aan te vangen, zoo dat in Mei 1939 de volgende landbouwhuis houdcursussen hier worden gehouden: een eenjarige landbouwhuishoudcursus en een eerste en een tweede klasse van den twee- jarigen cursus. Aangezien aan de eenjarige cursus gedurende 6% uur en aan elk van de klassen van de tweejarige cursus 15 uur per week onderwijs wordt gegeven, volgt hieruit, dat in de lokaliteit van school C de gelegen heid ontbreekt om al deze cursussen te geven; het aantal lesuren is daarvoor dan te groot. Het bestuur doet daarom een beroep op den gemeenteraad om het vakonderwijs voor meis jes in Terneuzen bij zijn natuurlijken verderen groei te helpen. Volgens het bestuur is er slechts een oplossing om voor de toekomst in de dringende behoefte aan ruimte te voorzien n.l. het stichten van een nieuw schoolgebouw. In het adres wordt er verder op gewezen, dat het Iandbouwhuishoudonderwijs gevolgd wordt door meisjes van alle groepen van de bevolking. De kosten van stichtin.g van een nieuw ge bouw met inbegrip van den grond wordt door het bestuur geraamd op f 20.000 waarvoor een jaarlijksche annuiteit betaald zal moeten wor den van f 936,55. Blijkens een overgelegde ontwerp-begroo ting zullen de netto-kosten bedragen 4478,30, waarvan door het Rijk worden gedragen 70 terwijl ten laste van de gemeente blijft 30 of f 1343,49. Hiervan kan nog op de buiten- gemeenten verhaald worden f 335,87, zoodat voor de gemeente blijft f 1007,62. Ook ons college is overtuigd van het nut van vakonderwijs voor meisjes en gebleken is wel, dat de school in een behoefte voor deze streek voorziet. Wij stellen U dan ook voor het volgende besluit te nemen: De raad der gemeente Terneuzen; gezien het adres van het dagelijksch be stuur van de Zeeuwsche Landbouwmaatschap pij te Goes d.d. 28 November 1938, houdende verzoek ingevolge artikel 25, tweede lid der Nijverheidsonderwijswet te besluiten, dat op- richting van een landbouwhuishoudschool in deze gemeente noodig wordt geoordeeld; overwegende, dat het Iandbouwhuishoud onderwijs in deze gemeente, waartoe bij raads- besluit van 29 December 1932 medewerkir.g werd verleend en dat thans gegeven wordt in een lokaliteit van school C, in een behoefte voorziet; dat door de uitbreiding van dit vakonder wijs voor meisjes, de behoefte gevoeld wordt aan meerdere ruimte en de eenige oplossing hiervoor is, de stichting van een nieuw schoolgebouw; dat blijkens een overgelegde ontwero- begrooting de stichtingskosten van een nieuwe school met inbegrip van den grond zullen be- loopen f 20.000 en de netto-exploitatiekosten 4478,30, waarvan door het Rijk wordt ge dragen 70 en ten laste van de gemeente

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5