ovef an rt t ro V ae«» toeS^ -i ft c - Sport Gemengde Berichten I \e Ci\e v 1 TERNEUZEN, 11 JANUARi 1939. HOEK. GROENENDIJK. KLOOSTERZANDE. Loop der^bevolkinglover 1938. RECHTSZAKEN. VOETBAL. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. meerdere en men heeft het gevoel dat Duitsch- land, hoewel dat uit de Duitsche perscommen- taren van de laatstedagen niet overduidelijk bleek, met de Tsjechen en Slowaken syrn- pathiseert. Wanneer het de bedoeling van Hongarije is de incidenten in dit gebied als argument te gebruiken, voor de gemeenschappelijke grens met Polen, is men te Praag nog steeds overtuigd, dat Duitscjhland zich krachtig tegen het Hongaarsche streven zal verzetten. EEN OPVOLIGER VOOR ROOSEVELT GEZOCHT. Bij het diner op Jacksondag zat de Presi dent tussehen Farley, den minister van poste- rijen en tevens voorzitter van het Democra- tische Nationale Comite en vice-president Garner. Er woirdt nog steeds gepraat over de mogelijkheid, dat Roosevelt tenslotte toch nog als Democratische candidaat zal worden naar voren geschoven. Immers, Farley, die in de partij zeer maehtig is, en vice-president Gar ner, die een grooten aanhang heeft in het Conigres, zijn geen van beiden voorstanders van Harry Hopkins, den nieuwen minister van koophandel, die door sommigen beschouwd wordt als waanschijnlijke candidaat van Roo sevelt zelf. PLANM'N VOOR TWEE GROOTE EN SNELLE SLAGSCHEPEN GEREED. Volgens de Times te New York, is het departement van marine thans gereed ge- komen met de plannen voor twee slagschepen, welke de grootste en snelste zullen zijn, die ooit gebouwd zijn. I>eze plannen moeten na- tuurlijk aan ihet Congres worden voorgelegd. Op het defensieprogram voor 1940 komen posten voor voor twee schepen van 45.000 ton, bewapend met 9 kanonnen van 16 duim en een snelheid van 30 tot 33 knoopen. iDeze schepen zullen de overwinning be- teekenen van degenen, die behooren tot de aanhangens der groote snelheden; de schepen zullen nl. sneller loopen dan ooit tevoren voor linieschepen was bereikt. ,Volgens niet offieieele ramingen zullen de linieschepen van 90 tot 110 millioen dollar het stuk kosten. Het blad verklaart evenwel, dat schepen van deze tonnage niet kunnen worden ge- bouwd op grond van de door hot laatste con gres aangenomen bepalingen, tenzij de presi dent bepaalt, dat de bouw van dergelijke schepen in het buitenland zulk een bouw voor de Vereenigde Staten rechtvaardigt. Men ge- looft, dat de President dat zal doen. DE STRIJD IN CATALONIE EN ESTREMADTRA. Van de zijde van Franco is om half een gisterennacht een officieel communique uit- gegeven, waarin wordt gezegd: In den sector van Monterrubio, d.w.z. in Estramadura, hebben de rechtsche troepen acht Russische tanks buitgemaaJkt. De vijand heeft meer dan 3000 dooden op het slagveld achtergelaten. In Catalonie hebben wij La Guardia, Tar- ros, Barbens, Fontaralla, Milberusa, Miral- camp en Ardeea bezet en 1427 krijgsgevange- nen gemaakt. Er izijn stellig vijf vliegtuigen omlaag ge- schoten en waarschijnlijk nog drie. Alle berichten uit Republikeinsche bron over de aanwezigbeid van budtenlandsche troepen in het rechtsche leger en met name de 02ste divisie worden tegengesproken. In de rijen van het rechtsche leger bevinden zich geen andere vrijwilligers dan die open- lijk bekend zijn, vferminderd. met de 10.000, die gerepatrieerd zijn. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de regee- ringstroepen aan het front van Estremadura, na het verzet van den vijand te hebben ge- broken, verder oprukken in de richting van Monterrrubio de La Serena en A'zagua en de Rio del Loro reeds gepasseerd zijn. Zij hebben zich measter gemaakt van belangrijke stel- lingen o.a. van den heuvel Picuda, waar zij talrijke krijgsgevangenen maakten. Aan het Oostelijke front werden in den sector van Artesa de Segre alle aanvalien der opstandelingen op de heuvels 433 en 429 af- geslagen. De aanvalien van den vijand in het Zuidelijk deel van dit front werden eveneens verijdeld. Het bombardement van Tarragona. Bij het bombardement van Tarragona zijn Maandagmiddag drie personen gedood en vijf gewond. DE RE IS VAN CHAMBERLAIN NAAR MUSSOLINI. Volgens een bericht in de Sunday Dis patch" zou Chamberlain bereid zijn Musso lini een„prijs" aan te bieden voor- het terug- trekken van de vrijwilligers uit Spanje. Wordt deze prijs door Mussolini aanvaard, dan zou Engeland bereid zijn Italie financieel en eco- nomisch te steunen. Voorts scnrijft het blad aan Chamberlain de bedoeling toe een wapenstilstand in Spanje voor te stelien, gevolgd door een bemiddeling tussehen de twee partijen. In geen geval zou Chamberlain er in willen toestemmen Franco oorlogsrechten te verleenen. Intusschen verwacht de Italiaansche pers wel degelijk van Chamberlain, dat hij tussehen Rome en Parijs zal bemiddelen. Wat Spanje betreft nemen de Italiaansche bladen het standpunt in, dat Italie het uiter- ste heeft gedaan met het terugtrekken van de 10.000 Italianen en dat het thans hoog tijd is Franco oorlogsrechten te geven. Frankrijk schrijft de ,,Relazioni Inter- nazionali" is de vijand van' het Italiaan sche volk. Het is van Franrijk een gevaar- lijke speculatie de macht en het militaire ap- paraat van Italie te minachten. Italie is niet bang voor Frankrijk, want het Italiaansche volk is niet alleen militair tot den oorlog uit- gerust, maar ook geestelijk. Aan den Franschen gezant te Londen is inmiddels namens Chamberlain de verzekering gegeven, dat de eerste-minister in Rome zal weigeren te spreken ever afstand van Fransch gebied aan Italie. DE MILITAIRE TOESTAND IN CHINA. In een interview met een vertegenwoordiger van Reuter heeft de Amerikaansche ambas- sadeur in China, Nelson Johnson, die op weg naar Amerika te Londen is aangekomen, hij is door Roosevelt ontboden om rapport uit le brengen over den toestand in China verklaard, dat hij geen teekenen gezien heeft van verdeeldheid in Tsjoengking of van eenige geneigdheid om Japan toe te geven. Johnson zeide, dat hij niet deskundig was om over den militairen toestand te oordeelen, maar dat hij den indruk heeft, dat het op- treaen der Chineesche guerilla ongetwijfeld over geheel China verspreid raakt. Het schijnt alsof de Japanners in deze of gene richting een grooten opmarsch kunnen uitvoeren, maar er komt een onvermijdelijke grens aan hun krachtsinspanning. WILHELM NIEMOLLER PREEKT TE DAHLEM. Ds. Wilhelm Niemoller, de broeder van ds. Martin Niemoller, die sinds Juli 1937 gevan- gen gehouden wordt, heeft Zondagmorgen den dienst in de belijdeniskerk te Dahlem geleid. Hij las een boodschap voor van den kort ge leden gehouden ,,Duitschen dag" van de belij- vf 1 :>Nv? v »e^e 80 Ingez. Med. deniskerk waarin erop gewezen wordt, dat de leiders der Kerk van verraad beschuldigd wor den, omdat zij wegens het dreigende oorlogs- gevaar een boetedienst wilden houden. Het volk moet te gronde gaan, zoo heet het daarin, indien de brengers van Gods Woord de waarheid niet mogen spreken. Voonts merkte de predikant op, dat de Kerk, in weerwil van den ernst van den toe stand, nog steeds geen eenheid vormt, reden waarom de staat haar een ,,schijnsynode" op- gedrongen heeft, die tot dusver geen acht heeft geslagen op alle voorstellen van de Kerk. Ds. Niemoller sprak over 2 Corinthen 6 14 en 7 1. In dezen tekst wordt alle ge- meenschap met ongeloof en ongerechtigheid afgewezen. Op het oogenblik zijn 130 predikanten uit hun bediening verwijderd, 40 mogen niet pre- diken, 11 genieten geen vrijheid van beweging, 4 bevinden zich in ,,Schutzhaft" en 8 in voor- arrest. KOFFIESCHAARSOHTE. Er wordt nu te Berlijn een verklaring van de koffieschaarschte gegeven. Deze is, zoo heet het in deze verklaring, de schuld van Brazilie. Dit land heeft, gelijk bekend, over- vloed aan koffie en Duitschland wll van die koffie ook gaarne koopen, doch dit is alleen mogelijk als Brazilie meer Duitsche goederen koopt en daaraan hapert het tot dusver. De beperking van het koffieverbruik, zoo wordt verzekerd, is een voorzorgsmaatregel en naar men hoopt van tijdelijken aard. DE OPVATTING TE BERLIJN. De correspondent van de N. R. Crt. te Ber lijn telefoneerde Maandagavond IHier is men vol belangstelling voor het aanstaande bezoek van Chamberlain en Hali fax aan Mussolini. Men hecht er in Duitsch land groote beteekenis aan en de verzekering, dat er te Rome niet tussehen Frankrijk en Italie zal worden bemiddeld doet volgens de meening hier aan deze beteekenis geen af- breuk. Het is immers Mussolini die de heeren heeft uitgenoodigd. Aan hem is het dus om het initdatief te nemen. Van hem hangt het voor een goed deel af wat er wordt behan- deld. Laat Ghamberlain zoo angstvallig als hij will eliken schijn vermijden als bemidde- laar tussehen Frankrijk en Italie op te treden, hij kan in geen geval vermijden de verbete- ring van de verstandhoudinig tussehen Enge land en Italie in het oog te vatten, want dat is het doel van zijn bezoek. Dit doende kan de kwestie van de Middellandsche zee en de betrekkingen tussehen de beheerschers van de Noordkust van Afrika niet buiten beschou- wing worden gelaten. Bij de rust en den vrede in de Middellandsche zee is het eigenbelang van Engeland gemoeid. Aan deze verzekering, dat er niet zal wor den bemiddeld zal men dus volgens de op- vattingen, welke men hier in politieke milieux verneemt, niet veel meer dan formeele betee kenis moeten hechten. Mocht het uitblijven van bemiddeling echter beteekenen dat een bepaald complex van vraagstukken van de overige wordt afgescheiden, omdat Frankrijk en Italie deze later onder elkander behande- len dan kan Italie dat verwelkomen. Frank rijk zal dan toch reeds naar alle waarschijn- lijkheid door hetgeen hoe algemeen ook tussehen Mussolini en de Engelschen is be- sproken, min of meer zijn belast. Voor het overige is men het hier eens met de Italiaansche opvatting, dat de rekening 'van het verdrag van 1935 nog niet is veref- fend en dat Rome, al heeft het zelf het initia- tief genomen om het verdrag ongeldig te ver- klaren, het recht heeft Frankrijk nog een rekening te presenteeren. Hoe die er uit zal zien, zal binnenkort door de Duce openbaar worden gemaakt en op zijn verklaring wil men hier niet vooruitloopen. Alleen geeft men van te voren toe, dat een tegenwerking in het Spaansche vraagstuk of een weigering der principieele erkenning van de gelijkheid der vloten ondermeer tot de noodige voorwaarden van oivereenstemming zullen behooren. In verband met dit een en ander hebben de woorden van den minister van economische zaken, Funk, over de oude rijke mogendheden die arm zouden worden en de nieuwe arme mogendheden die rijk zouden worden, de aan- dacht getrokken. EEN GOUDEN JUBILEUM. J.l. Maandag wis het 50 jaar geleden, dat de heer Joh. Scheele alhier gedurende 50 achtereenvolgende jaren het ambt van ont- vanger-griffier vah den Bontepolder vervulde, We heiirmeren ons nog, hoe het de aandacht trok, dat in die functie, welke tot dien tijd vrijwel werden vervuld door invloedrijke per sonen, no een notarisklerk werd benoemd. We ieven nu een halve eeuw verder, en met die periode van vroeger is voor deze functionaris- sen over het algemeen wel gebroken. Door den Dijkgraaf van den Bontepolder was tegen j.l. Maandag een buitengewone vergadering van ingelanden belegd. De dijk graaf, de heer P. van Cadsand, sprak vleiende woorden van hulde en dank voor de trouwe zorgen waarmede de heer Scheele zijn krach- ten aan den polder heeft gewijid, terwijl de heer Verhelst hem de versierselen van ridder der Oranje-Nassauorde, waarmede de heer Scheele zooals wij hebben gemeld dezer dagen door H. M. de Koningin werd begiftigd, op de borst hechtte. Door den jubilaris werd een woord van dank gesproken voor de hem gebrachte hulde, ter wijl hij voorts een en ainder uit het verloopen 50-jarig tijdperk in de herinnering terugriep. Des avonds bracht het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden" den jubilaris, omringd van zijn familie, ten zijnen huize een serenade. Hij werd daarbij namens het gezel- schap gecomplimenteerd door den heer J. van der Peijl, die hem met de verkregen konink- lijke onderscheiding gelukwenschte en er aan herinnerde, dat de 83-jarige ambtenaar van den Bontepolder behoort tot een.oude Ter- i neuzensche familie, blrjkens de leeftijden die vele harer leden bereikt hebben, van een sterk geslacht, zoodat het wel op zijn plaats is hem toe te wenschen, dat het ridderkruis nog ge- ruimen tijd zijn borst zal mogen sieren. Bij de muzikale huldiging werd ook van de zijde van het publiek groote belangstelling betoond en toen het gezelschap nog een korte wandeling door enkele straten maakte, ver- schafte dit weer eens een gewenschte afwis- seling. VARKENSVERZEKERING „EIGEN HULP". Bij de j.l. Zaterdag in het Cafe *,'s Lands Welvaren", alhier gehouden vergadering van ,,Eigen Hulp" vereeniging tot verzekering van verlies wegens sterfte van varkens, bleek uit de rekening van den penningmeester, dat ge durende het afgeloopen jaar was ontvangen een bedrag van f 63,01, en was uitgegeven 20, zoodat er een batig slot was van f 43,01. Het slot der vorige jaarrekening bedroeg 468,07, zoodat de vereeniging thans een be drag van f 511,08 bezit. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat in het afgeloopen jaar geen enkele uitkeering heeft moeten plaats vinden. Besloten werd met de bestaande contribu- tie van f 0,35 per maand en per varken, be- nevens met de uitkeering van 0,40 per Kg. ook dit jaar weder voort te gaan. Aan de beurt van afreden waren de heeren J. Willemsen en F. v. d. Bulck, respectieve- lij,k voorzitter en commissaris, die bij accla- matie in hun oude functie werden herkozen. s.s. „AVRA". Bij het binnenvaren van de Westsluis is de schroef van het Grieksche s.s, ,,Avra" in aan- raking gekomen met een tweetal vullings- stukken van de sluis. Deze werden bescha- digd evenals een tweetal bladen van de schroef. De ,,Avra" die op weg was van Gent naar Antwerpen werd op het kanaal vast- gemeerd. Nadat door den Rijkswaterstaat een onder- zoek was ingesteld, werd de schade op f 150 geraamd. Na een cautiestelling is het schip gisteren naar Antwerpen vertrokken. DE HULP AAN KLEINE GRONDGEBRUIKERS. De hulpverleening aan kleine grondgebrui- kers wint ook in onze provincie veld. Waren er in het vorig jaar 45 gemeenten die zich er bij aangesloten hadden: voor het nieuwe jaar werd dit 51, terwijil Kloetinge geheel zelfstandig de hulp verstrekt. Slechts een paar gemeentebesturen toonen zich onwillig. Mien hoort iwel eens beweren, dat de hulp verleening prastisch niet veel ibeteekent, toch zijn het vorig jaar in onze provincie nog toijna 700 van deze menschen kunnen worden geholpen met steun in geld of in natura. De voilgende gemeenten in Zeeland zijn nu aangesloten: Schouwen. Zierikzee, Ooster- land en Bruinisse. Tholen en St. Philipsland: Tholen, Oud-Vos- semeer, Sint-Annaland, Stavenisse, Sint- Maartensdijk, Sdherpenisse en Poortvliet. Walcheren: Domburg, Westkapelle, Zoute- land, Biggekerke (nieuw), Koudekerke, Sou- burg, Serooskerke, Oostkapelle, Grijpiskerke (nieuw) en Arnemuiden. Zuid-Beveland: Baarland, Driewegen, 's-Gravenpolder (nieuw), 's-Heer-Arendskerke (nieuw), 's-Heerenhoek, Heinkenszand, 'Hoe- dekenskerke, Kloetinge (zelfstandig), Krui- ningen, Nisse, Ovezande, Wolfaartsdijk en Ierseke. Zeeuwsch-VlaanderenOostburg, Biervliet, Sluis, Retranchement, Groede (nieuw), IJzen- dijke, Hontenisse, Vcigelwaairde, Klinge, Graauw, Sint-Jansteen, Koewacht, Overslag, Zuiddorpe, Axel, Zaamslaig, Hoek en Philip pine, (Ue Z.) HET BEVOLKINGSCIJFER VAN MIDDELBURG BLIJFT DALEN. In de laatste kwart eeuw is het aantal in- woners van Zeeland's hoofdstad nog nooit zoo laa,g geweest als op 1 Januari van dit jaar. Op 1 Januari 1914 was het 18.784, het steeg tot 19.420 op 1 Januari 1924, doch toen was het ,,up" afgeloopen en volgde het ,,down" en werd het 19.268 in 1925, 19.168 in 1926, 19.020 in 1927, 18.776 in 1928, 18.663 in 1929, 18.611 in 1930, 18.395 in 1931, 18.425 in 1932, 18.488 in 1933, 18.485 in 1934, 18.363 in 1935, 18.378 in 1936, 18.346 in 1937, 18.377 in 1938 en 18.305 in 1939. BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN MIDDELBURG. Het ligt in het voornemen van de Koningin, om Zaterdag, na de te waterlating van het motormailschip Koningin Emma te Vlissingen, zich per auto naar Middelburg te begeven teneinde in de ambtswoning van den Commis saris der Koningin met dezen besprekingen te voeren over verschillende provinciale aan- gelegenheden. CENTRAAL VERKOOPKANTOOR VAN MOSSELEN. In het bestuur van de stichting Centraal Verkoopkantoor van Mosselen, gevestigd te Bergen op Zoom, zijn door den Minister van Economische Zaken voor twee jaren benoemd de navolgende heeren uit Zeeland: F. J. L. Dhooge te Philippine; Jacob Schot Bzn. te Zierikzee; C. Sinke te Ierseke, J. W. Vie- nings te Clinge. DE AUTOBUS GOESWOLFAARTSDIJKSCHE VEER. Dinsdag was het 25 jaar geleden dat de heer J. C. Krijger, te Goes, met subsidie van pro vincie en gemeente, een autobusdienst opende tussehen Goes en Wolfaatsdijkscheveer, waar- door tevens een einde kwam aan den paarden- bus, die tot 8 Jan. 1914 voor de verbinding tussehen die twee plaatsen had gezorgd. Deze autobusdienst is de oudste in Zeeland en een van de oudste van het geheele land. Eerst werd gereden met een wagentje, plaats biedende aan zes passagiers. In dat- zelfde jaar brak echter de oorlog uit, waar- door het moeilijk was aan benzine te komen. Enkele maanden hebben zelfs nog paard en rijtuig dienst moeten doen. Na den oorlog werden meer moderne bus- sen aangekocht en ging de heer Krijger ook diensten exploiteeren van Goes op Katsche veer (ook hier verdween toen de paardenbus), op het eiland Tholen, enz. OEVERVAL OP NOORD-BEVELAND. Dinsdagochtend om een uur of tien is, meldt de Midd. Crt., op Noord-Beveland een oever- val begonnen, en wel langs den polder „A1 te Klein", eigenaar P. de Regt te Kats. Dinsdag- middag om half drie duurde de val nog voort, de steenglooiing van den dijk begon toen af te brokkelen. Bij informatie te bevoegder plaatse verna- men wij evenwel, dat deze oeVerval, die slechts tot de teen van den dijk reikt, vooralsnog van weinig beteekenis is. Gecompliceerd ongeval. Gistermorgen reed de vischventer C. uit Philippine met zijn ledige bakfiets, waamaast een trekhond was gekoppeld door de kom toen eensklaps een andere hond kwam aan- loopen waarvan de trekhond zo6 bang was, dat hij zich tegen het achterwiel drukte. Tengevolge hiervan draaide zijn staart zoo- danig rond de spaken, ketting en tandwiel, dat de hond niet op gewone wijze was los te krijgen. Pas na ongeveer een half uur en nadat men eerst nagenoeg alle spaken en de -ketting had doorgeknipt, wist men het dier dat zeer veel pijn ieed, te bevrijden. Naar de Missie. Zondag 1.1. had in het St. Catharinage- stioht te Bergen op Zoom een treffende plech- tigheid plaats, n.l. het afscheidsfeest voor 4 Missiezusters. Deze vertrekken 12 Januari a.s. en gaan 13 Januari te Marseille aan boord van de.,,Dempo" met Java tot bestemming, waar zij haar mede-Zusters te Soekalboemi gaan helpen in liefdevolle en opofferende ziekenverpJeging. Toen vijf jaar geleden de Zusters van Bergen op Zoom haar eerste ziekenhuis in de Missie kregen, n.l. het St. Liduina Zieken huis te Soekaboemi op Java, was Zr. Ma. Assisia van het St. Antondusgesticht te Groe- niendijk, de aan velen bekende wijkverpleeg- ster, onder de eerste Zusters die naar de Missie vertrokken. Nu heibben de Zusters een tweede ziekenhuis gekregen, n.l. te Soe- kanagara. Terwijl de Qverste van Soekaboemi Overste wordt te Soekanagara, vertrekken nog van Soekaboemi naar Soekanagara Z. Ma. Gemma (A. Hertogh van Stoppel- dijk) en Zr. Ma. Luciana (Lucia de Waal van Lamswaarde). De vier vertrekkende Zusters zijn: Zr. Ma. Frumencia, die nog eenigen tijd, tot eind December 1938, werk- zaam was in het St. Antoniusgesticht al hier; Zr. Ma. Wenceslaus (Francisca Mun- sters van Bergen op Zoom)Zr. Ma. Gerulpha ('Eliza van Goethem van Stoppeldijk)en Zr. Ma. Virgilia (Agnes Gelderland van Bosch- kapelle De onderwijizeires, mej. M. de Rijk alhier, sedert 1921 verbonden aan de R.K. Bijzondere Jongenschool te Groenendij'k, sedert 1 Januari j.l. wachtgeldster, is benoemd aan de R.K. Bijzondere Jongensschool te IJzendijke. HONTENISSE. Geboren 51 m., 48 vr., totaal 99. Gevestigd 85 m., 133 vr., totaal 218. Overladen 31 m., 27 vr., totaal 58. Vertrokken 113 m., 170 vr., totaal 283. m. vr. tot. Bevo,Iking op 31 Dec. 1937 2763 2723 5486 Bevolking op 31 Dec. 1938 2755 2707 5462 alzoo verminderd met 24 personen. PHILIPPINE. Geboren 13 m., 14 vr. totaal 27. Geboren buiten de gemeente 3 m., 2 vr., totaal 5. Gevestigd 30 in., 37 vr., totaal 67. Overleden 6 m., 4 vr., totaal 10. Vertrokken 24 m., 35 vr., totaal 59. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1937 587 598 1185 Bevolking op 31 Dec. 1938 603 612 1215 alzoo vermeerderd met 30 personen. Voltrokken huwelijken 5. Levenloos aangegeven 1. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 10 Januari 1939. Bescherming tegen luchtaanvallen. A. C. d. P., oud 25 j., chauffeur te Zaam- slag, had op 27 October 1.1..onder de gemeen te Zaamslag, des avonds omstreeks 9 uur ge reden met een auto, terwijl dit voertuig van een lichtgevende l.antaarn, die over een lengte van minstens 200 meter een helder licht uit- straalde. Eisch en uitspraak f 10 boete of 5 dagen hechtenis. WETHOUDER VOOR DE REOHTBANit. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft de 70-jarige gewezen wethouder van Hellevoet- sluis terechtgestaan, die er van wordt ver- dacht in December 1937 corruptie te hebben gepleegd. Verdachte was destijds wethouder en verkeerde in financieele moeilijkheden. Ten einde deze te boven te komen, had hij den heer Blokzijl, die te Den Briel woonde, de belofte gedaan op hem zijn stem uit te bren gen bij de benoeming van een directeur van de drinkwaterleiding, tevens gemeente-archi- tect, wanneer deze hem f 50 voor de moeite zou geven. Later is dit bedrag tot f 100 ver- hoogd. Inderdaad werd de heer Blokzijl be noemd; later is de corruptie aan het licht ge komen. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Hij bekende ook de raadsleden te hebben aan- gespoord op den heer Blokzijl te stemmen en de 100 te hebben geaccepteerd. Het O.M. eischte, nadat twee getuigen wa ren gehoord, een gevangenisstraf van twee maanden, waarbij rekening is gehouden met den hoogen leeftijd van verdachte. Verdachte's raadsman drong aan op een voorwaardelijke veroordeeling. De uitspraak is bepaald op 24 Januari. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. le klasse afd. I. KPCXerxes SpartaHE'S ADOHD VS StormvogelsCVV. le klasse afd. IL VUC—VS'V. DOS—RFC. DHCHaarlem Feijenoord't Gooi. AjaxDFC. le klasse afd. HI. Quick—AGOW. EnschedeNEC. HengeloWageningen. HeraclesTubantia. Go AheadZ.A.C. Afdeeling IV. le klasse. EindhovenN O AD MJWPSV. RoermondBlleijerheide. JulianaNAC. LGNGAWillem II. 2e klasse A. BredaTSC. MiddelburgZeelandia. RQSDe Zeeuwen. 3e klasse A TerneuzenHoofdplaat. S luiskilHuls t BreskensBiervliet. IJzendijkeAxel. Corn BoysTemeuzensehe Boys. 3e klasse B. Vlissingen 2Middelburg 2. Goes 2De Zeeuwen 2. Goesche BoysZeelandia 2. le klasse afd. V. FVCHeereiween. LeeuwardenAchilles GVAVrVeendam. VelocitasSneek. HSCBe Quick. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C, Ria'Hontenisse. SVOBKVV. Terneuizen 3-Axel 2. PhilippineTerneuzensche Boys 2. le klasse D. Schoondijke 2Aardenburg. Oostburg 2Breskens 2. le klasse E. IJzendijke 2Breskens 3. Aardenburg 2Bienvliet 2. 2e klasse B Ria 2Hontenisse 3. SVO 2—BKW 2. Sluiskil 3Hoek. Corn Boys 2Terneuzen 4. Maandagavond is de ongeveer 16-jarige Duhen uit Bergambacht op de Fransche kade te Schoonhoven gegrepen door een hem ach- teroprijdenden auto, bestuurd door den heer H. S. uit Schoonhoven. De jongen werd op den motorkap geslingerd en kwam vervol- gens op den weg terecht. Hij had een bloe- dende hoofdwonde en was onmiddellijk dood. Venmoedelijk was zijn fiets niet voorzien van een torandend achterlicht, zoodat de auto- mobilist hem niet opgemerkt heeft. De heer S. waarschuwde politie en dokter. Het stoffelijk overschot in naar het lijken- huisje te Bergambacht overgebracht. EEN GEVAARLIJK GESOHENK. Ben vat boter was een geschenk van een Nederlandsche familie, een zeer bekend' Am- sterdamsch arts, die tijdens de laatste zoaner- vacantie, een paar weken met zijn echtgenoote naar Duitschland is geweest en daar gast- vrijheid heeft genoten van een familie, Bij thuiskomst in Amsterdam besloot de dokter als bewijs van erkentelijkheid een ge schenk naar zijn vriendelijke gastvnouiwe te zenden. EJen vat Nederlandsche roomboter! Het vat werd verzonden. Het werd ook in orde en, zeer waarschijnlijk, ook met groote vreugde ontvangen. Maar... zeer kort na de ontvangst vervoeg- den zich ten huize van de gastvrije familie eenige ambtenaren, die met de papieren in de hand, bewezen, dat er een vat boter uit Neder- land bezorgd was. Dit feit werd „ten laste" gelegd. Wie boter ontvangt, en nog wel in zulk een hoeveelheid, moet geklaagd hebben over te kort aan boter. Zoo iets wordt een- voudig niet geduld. De geadresseerde pro- teisteerde: „Ik kan toch niet helipen, dat ze me iets ten geschenke geven, iets, waar ik allerminst om gevraagd heb en waar ik ook nooit om zou vragen." ,,Best mogelijk, maar dan had U den schijn moeten vermijden." ,,Ik had er niet het geringste vermoeden van toen ik de zending aanvaardde, dat het een vat boter was." „Ook mogelijk, maar dan had u het moeten terugzenden."" ■Het geschenk is betaald geworden met veer- tien dagen concentratiekamp en we hebben zoo'n flauw vermoeden, dat daar geen Nederlandsche heerlijkheid gegeten wordt. (D. v. Z.) I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2