Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten Burgerlijke Stand Marktberichten Loop der bevolking over 1938. VOETBAL EEN NEDERLANDSCHE VEROORDEELD. WEERBERICHT. BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS. INGEZONDEN STUKKEN. LOOP DER BEVOLKING. VERKOOPINGEN, UITVOERINGEft, AANBESTEDINGEN ENZ. 8CHEEPV AARTBE WEG1NG. hi; het mooi vindt, de ander omdat het paard meer handelswaarde zou krijgen. Anderen deden het weer niet omdat gecoupeerde paar den rustiger zijn. Volgens dezen getuige is het coupeeren sleur en mode geworden. President: Hoe komt het dat de actie tegen het coupeeren nu zoo plotseling is ontstaan? Getuige heeft daaromtrent een vermoeden en wel omdat men het afknippen van stukjes van hondenooren wel als dierenmishandeling beschouwde. en men is nu ook van meening, dat - waar er bij het coupeeren van een paard er een groot stuk afgaat zulks toch zeker als dierenmishandeling moet worden beschouwd. Ook deze getuige is bij een ingesteld onder zoek gebleken, dat paarden met lange staar- ten veel rustiger zijn bij hun werk en in den stal, dan paarden met korte staarten. K. Visser, controleur bij de Ned. Vereeni- ging tot bescherming van dieren te Den Haag, stelde ook een onderzoek in bij verschillende boeren. Gebleken is hem daarbij, dat het coupeeren een soort mode is geworden, waar- aaji men hoe langer hoe minder wenscht te blijven meedoen. Tot dezen behooren degenen die geen lid zijn van het stamboek. Op een vraag van den Officier van Justitie, zegt getuige alleen personen bezocht te heb- ben die voorstanders van paarden met lange staarten zijn. !De actie is voor een groot deel uitgegaan van de werking der vereeniging waarvan ge tuige controleur is. De getuige Ft. A. Maassing, voorzitter van den warmbloedbond in Nederland, acht het coupeeren van commercieel belang. Get. heeft wel boeren gesproken, die lieten coupeeren met het oog op de veiligheid van personen, en hij vermoedt dat het coupeerverbod dat met ingang van 1 Januari 1940 in Duitschland is uitgevaardigd, aldaar, door meerderen wordt betreurd. De getuige P. Dekker, commissionair te Axel, is van meening, dat wanneer er in Nederland een coupeerverbod zou komen, de export van paarden voor ons land naar andere landen voor 100 verloren zou zijn. In andere landen o.a. Frankrijk, Zweden en Denemarken wordt ook gecoupeerd. Get. heeft een hengst geexporteerd, die een waarde vertegenwoordigde van 10.000, en die, wan neer het paard een lange staart zou hebben gehad, f 500 minder zijn waard geweest. Volgens getuige imponeert een hengst met een lange staart niet zoo als met een korte. Getuige is dan ook van oordeel, dat het met het oog op den export van koudbloedpaarden naar het buitenland het coupeeren blijft ge- handhaafd. L. S. Bom, secretaris van de Vereeniging „Het Stamboek van het Nederlandsche Trek- paard" te 's-Gravenhage, acht het wensche- lijk voor den handel, dat het coupeeren blijft bestaan. Engeland coupeert niet, doch daar is de invoer gecoupeerd. Het vorige jaar is de geheele export naar het buitenland tot onge- veer 3000 paarden beperkt. Vroeger beliep dit tot in de 10.000. Men eischt over het al- gemeen gecoupeerde paarden. Get. die ook dierenarts is, acht de vliegenplaag van gecou peerde dieren van geen beteekenis. Als ver eeniging bevorderen wij op krachtige wijze het blijven bestaan van den gecoupeerden staart. In Schotland coupeert men niet, doch plukt men de dieren de haren uit den staart. De Officier van Justitie aan het woord komende, acht deze zaak van een ongewoon aspect, de partij van de dierenbeschermers staat bier tegenover een andere. Hoofdzaak is. dat deze zaak nuchter wordt bekeken om zekerheid te krijgen waaromtrent in de reohtspraak nog niet veel bestaat. De kwes- tie van pijn die hier wel belangrijk is komt niet aan de orde, wel het letsel. De wijze waarop het coupeeren geschiedt kan ook die renmishandeling zijn, en ook in het onder- havige geval speelt dit geen onbelangrijke rol. Men moet niet vergeten dat het dder er voor den mensch is. Waar het om gaat is, of het letsel dat wordt toegebracht, geschiedt met een redelijk doel of met overschrijding daar- van. Kan men nu zeggen, dat letsel toebren- gen, is, het wegnemen van een lichaamsdeel. Het uittrekken van een tand is al letsel. De taak van de Rechtbank is tot een definitieve uitspraak te komen. De vraag is hier, is het coupeeren een redelijk doel om de natuur te hulp te komen of speelt de handelswaarde de hoofdrol. De Officier acht dit laatste hier meer de factor van belang. Wanneer het coupeeren verboden zou worden, zou de paar- denhandel tegen den grond liggen, anderen hebben weer een andere meening. De han delswaarde op zich zelf kan als redelijk doel worden beschouwd, doch de vraag is dan weer, wordt niet oversehreden wat toelaatbaar is, Er wordt bij het dier toch een deel weggeno- men waardoor het voor het leven verminkt is, doch ook hieromtrent bestaan verschillende meeningen. Waar het hier een principieele kwestie geldt, eischt het Openbaar Ministerie een geldboete van 1 of 1 dag hechtenis. De verdediger van verdachte Mr. J. Coert, advocaat te Rotterdam, vangt zijn pleidooi aan met te zeggen, dat verdachte een dieren- vriend is en als zoodanig als ieder redelijk dlenkend mensch, tegen dierenmishandeling is. Men behoede zich echter voor overdrijving. Naast de bescherming van het dier, is er ook nog noodig een bescherming van den mensch. Verdachte ontkent zich aan het telastegelegde te hebben schuldig gemaakt. Volgens de dagvaarding zou hij zich zonder redelijk doel pijn en letsel aan het dier hebben veroor- zaakt, althans de gezondheid daarvan hebben benadeeld. Doch inderdaad heeft hij opzet- telijk en op deskundige wijze gecoupeerd en het dier geen pijn veroorzaakt. Het beest is nog ongedeerd en gezond en die gezondheid zal ook in de toekomst van de korte staart niet lijden. Wel zijn over deze vragen de des- kundigen verdeeld (vliegenplaag-evenwicht) maar de Rechtbank zal bij de beoordeeling toch rekening moeten houden met het feit, dat de handelswaarde van een gecoupeerd paard in het algemeen hooger is, dan van een niet- gecoupeerd dito. Men spreekt ook van ,,mode- gril", maar men bedenke daarbij dat het cou peeren al sedert onheugelijke tijden geschiedt. Doch eens aangenomen, dat werkelijk aan het paard letsel en nadeel in de gezondheid zou zijn toegebracht, dan beweert verdachte toch met een redelijk doel te hebben gehan- deld, en dat hij daarbij niet heeft overschre den wat tot bereiking van zoodanig doel toe laatbaar is. Het redelijk doel is geweest, het bruikbaarder maken van het paard, in elk geval de verhooging van de handelswaarde. Een economisch doel als men wil een ego'istisch doel maar dat zeker als zoodanig in aanmerking komt, zeker bij een dier als het paard, dat als regel gehouden wordt om de economische voordeelen die het biedt. In dit verband, wijst pleiter op het castree- ren van een kater, dat zelfs door de dieren- bescherming a outrance niet veroordeeld wordt, en die toch zeker niet minder ingrij- pend is. De verhoogde handelswaarde vindt zijn grond hierin dat de handel in het bijzon- der, in het gecoupeerde trekpaard (koudbloe- dige paard) grootere gebruikswaarde ziet, al wordt die dan ook door somnuge deskundigen anders beoordeeld. Het coupeeren van paarden speelt reeds in onze rechtspraak sedert 1919. Vroeger rech- terlijke uitspraken achtten het coupeeren van paarden zelf door niet-veeartsen geoorloofd. De Rechtbank te Rotterdam overweegt in haar vonms van October 1938, dat zij ook de eco nomische belangen niet voorbijziet die door het coupeeren worden gediend, doch zij oor- deelt, dat deze niet opwegen tegen de nadee- len die daartegenover staan. De Rechtbank te Maastricht overweegt dat handeisbelang en winstbejag wellicht een ge- ringe en slechts lichtelijke pijnlijke bewerking kunnen rechtvaardigen, doch zeker niet het afzichtelijke beulswerk dat hier heeft plaats gehad. Het Hof in Den Bosch heeft het vonnis vernietigd en verdachte wederom veroordeeld. Het overwoog daarbij dat wat hier is ge- schied, geen coupeeren is, en veroordeelde daarom zonder verder te onderzoeken of hier met een redelijk doel was gehandeld. De Hooge Raad heeft het arrest van het Hof vernietigd en overwogen, dat het feit, dat het afsnijden van den staart niet deskundig was geschied, niet belette, dat die operatie toch kon geschied zijn met een redelijk doel, als hoedanig verdachte had aangevoerd, ,,het verhoogen van handelswaarde" en verwees daarop de zaak naar het Hof in Arnhem om deze verder af te doen, Volgens pleiter mogen wij dus aannemen, dat het verhoogen van de handelswaarde, rede lijk is, zoodat alleen nog de vraag over blijft of in casu „overschreden" is, wat ,,ter berei king" van zooaanig doel toelaatbaar is en hierbij is rekening te houden met het feit, dat de operatie in casu is geschied „deskundig" en „pijnloos", wat noch in de Rotterdamsche noch in de Maastrichtsche zaak het geval was, terwijl volgens pleiter stellig ook beide recht- banken zich een te overdreven voorstelling van de latere gevolgen van het coupeeren voor het paard hebben gemaakt. Pleiter meende daarom met vrijmoedig- heid bij de Rechtbank te mogen aandringen verdachte vrij te spreken. Uitspraak 20 Januari a.s. HOOGER REROEP. Door D. C. H., oud 70 jaar, zonder beroep te Terneuzen, is hooiger beroep aangeteekend tegen een vonnis van de Arrondissements- Rechtbank van 30 Dec. j.l., waarbij hij wegens overtreding der bouwrverordening te Terneu- zen werd veroordeeld tot 6 boete of 6 dagen hechtenis. O' EISCH T.OT SCHADEVERGOEDING. Voor de Rotterdamsche rechtbank is ge- pleit in de zaken van de weduwe Kok, die van de gemeente Rotterdam een schadevergoeding eischt omdat haar man, een bakkerspatroon, omkwam bij het omvallen van een aan de ge meente toebehoorenden lossen muur in de Valkensteeg. Ter vergoeding van het verlies van het bakkersbedrijf eischt zij f 51.000 als gekapitaliseerd bedrag van uitkeeringen van 40 per week voor haar zelf en f 20 per week voor haar dochtertje gedurende 17 jaren. Onderhandelingen met de gemeente hebben niet tot overeenstemming geleid omdat deze een veel lager bedrag bood en daar de voor- waarde aan verbond dat de uitkeering zou eindigen als de vrouw op andere wijze in haar onderhoud zou kunnen voorzien. De verdere behandeling uitgesteld tot 20 Januari. PHILIPPINE. Geboren 13 m., 14 vr. totaal 27. Gevestigd 30 m., 37 vr., totaal 67. Overleden 6 m., 4 vr., totaal 10. Vertrokken 24 m., 35 vr., totaal 59. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1937 587 598 1185 Bevolking op 31 Dec. 1938 603 612 1215 alzoo vermeerderd met 30 personen. Voltrokken huwelijken 5. Levenloos aangegeven 1. Zeeuwsche Voetbalbond. Ofschoon alle wedstrijden door den K.N.V.B. waren afgelast, hadden toch nog enkele wed strijden voor de le Masse van den Z.V.B. door- gang. Het reserve-elftal van §>luiskil bond op eigen terrein den strijd aan tegen Philippine. Het bezoekende elftal moest met een 4—d-.jieder- laag huistoe keeren. Te Axel had een ontmoeting plaats tusschen de plaatselijke reserves en Ria van Westdorpe. Deze wedstrijd eindigde met een 75 over- winning voor de thuisclub. De doelpunten waren hier blijkbaar zeer goedikoop. BIOSCOOPBRAND. Tijdens een kindervoorstelling vatte Zon- dagnamiddag een film vlam in de bioscoop te Musselkanaal. Het vuur greep zoo snel om zic'h heen, dat aan blusschen niet te denken viel en het duurde niet lang of de vlammen bereiktien de zaal, waarin ongeveer 150 kinde- ren waren. Gelukkig konden deze, evenals het personeel, de zaal ongedeerd verlaten. Daar deze bioscoop aan een hotel was vast- gebouwd ging ook dit in de vlammen op, even als een aangrenzend pand. IN HET IJS BEKNELD. Zondagmorgen vertrokken van Stavoren met bestemming Komwerderzand drie tank- schepen, die gesleept werden door de sleep- boot ,,Tina". Niet lang was de sleep op weg of het kruiend ijs kwam zoodanig de schepen bedrei- gen, dat er geen doorkomen meer aan was en de toestand voor de opvarenden zelfs kritiek kon genoemd worden. De bemanning van de tanikschepen heeft de schepen verlaten en is te voet over het ijs naar Hindeloopen terug gekeerd. De bemanning van de sleepboot is aan boord gebleven en zal trachten de ,,Tina" de haven van 'Hindeloopen binnen te krijgen. SKI-ON GELUK .me In de Fransche Alpen ging een gezelschap touristen onder leading van een gids op weg om een Alpentop te bereiken. Toen men op een hoogte van pl.m. 3060 M. was gekomen ,kwam een lawine met donde- rend geweld naar bened'en en ihet geheele ge zelschap, bestaande uit 8 personen, werd on der de sneeuwmassa bedolven. Slechts een gelukte het zich te bevrijden, doch de overigen, waaronder een Nederlarrdsch student te Parijs, zijn omgekomen. FAMILIEDRAMA. Blijkens een bericht in het ,,Volk" heeft de Nederlander Van B. te Brussel zijn 21-jarige schoondochter doodgeschoten, omdat deze met medeweten van haar man een slecht leven leidde. JUFFROUW REDT TWEE BROERTJES UIT DEN IJSEL. Zaterdagochtend om kwart voor elf is nabij de ,,Bult" te Zutfen, een 12-jarig jongetje in den IJsel geraakt. Zijn oudere broetje pro- beerde hem te redden, maar geraakte even- eens te water. Op hun gegil kwam mej. J. Holleman aangeloopen, sprong pardoes te water en slaagde er in de beide kinderen te redden. VROUW VERMOORD TE UTRECHT. In het benedenhuis aan de Johannes Camp- huisstraat no. 61 te Utrecht, trof Vrijdag- middag een beambte van het gemeentelijk gas- en electriciteitsbedrijf, die naar gewoonte de maandelijksche gasrekening kwam innen, de alleenwonende weduwe mej. E. Sibbing dood te bed. De man gaf de politie hiervan onmiddellijk kennis, waarop een - onderzoek volgde. De vrouw bleek in den nacht van Donder- dag op Vrijdag te zijn vermoord. Zij lag aan handen en voeten gebonden onder de dekens. In de buurt stond zij bekend als iemand, die nogal over eenig geld beschikte. Donderdagavond heeft zij nog een avond- kerkdienst bijgewoond in de nabij de Camp- huysstraat gelegen kerk. Zij heeft zich daar- na naar bed begeven. Wat er verder gebeurd is, is een groot raadsel. Een feit is echter, dat de beambte van het gasbedrijf de voor- deur Vrijdagmiddag op een kier vond en dat het slot met geweld verbroken was. Onlangs is te Kopenhagen een Nederland sche dame aangehouden, die op verzoek van haar te Amsterdam Wonenden broer een Deensche bank opdracht had gegeven voor een bedrag van 4500 Deensche kronen aan goudgerande staatsobligaties te koopen. Deze obligaties luiden behalve in Deensche kronen ook in guldens en er is al geruimen tijd ge- leden een uitvoerverbod voor uitgevaardigd in verband met de daling van de Deensche kroon tegenover den gulden. De dame gaf toe, dat het de bedoeling was geweest de obli gaties naar Nederland te sturen, met andere woorden, het uitvoerverbod te overtreden en zij is daarom in voorloopige hechtenis gesteld. Een poging van haar advocaat om haar tegen een cautie van 10.000 kronen op vrije voeten gesteld te krijgen is niet geslaagd, maar de rechtbank heeft de zaak met den meesten spoad behandeld, de Nederlandsche veroor deeld tot een boete van 1000 kronen en tege- lijk 3000 kronen, die reeds aan de bank be- taald waren, evenals 2200 kronen, die in het bezit van de dame waren gevonden, verbeurd verklaard en haar daarna haar vrijheid her- geven. De weerstoestand van hedenmorgen 7 uur 20 was te Vlissingen: weer: betrokken; wind: krachtig, Zuid tot Zuid-West; temperatuur: 7; minimum hedennacht 6; neerslag afgeloopen etmaal: geen. Verwachting geldig tot den avond van 10 Januari: Voor het geheele land aanvankelijk krachtige, later tot matig afnemende Zuide- lijke tot Zuid-Westelijke wind, aanvankelijk toenemende bewolking met kans op regen, later weer gedeeltelijk bewolkt met wellicht enkele lichte regenbuitjes, iets minder zacht. 125-JARIG BESTAAN VAN VERSCHILLENDE AFDEELINGEN. Heden is in ons land het 125-jarig bestaan van verschillende regimenten in een ware feeststemming door militairen en bungerij her- dacht. TE N1JMEGEN waren het het lie en 15e regiment infanterie. Des morgens had zich een groote menigte opgesteld. Namens de burgerij werd aan de commandanten van het lie en 15e regiment een feestgeschenk aan- geboden, waaronder een groot aantal trom mels. Hierbij werd het woord gevoerd door den burgemeester, den heer Steinweg, die namens de burgerij de gelukwenschen aan- bood. Met deze nieuwe trommels maakten de manschappen een feestmarsch door de stad. Te HARDERWIJK hielden de beide regi ments-commandanten van het 7e en 20e regi ment infanterie een feestrede en wezen daar bij op hetgeen de regimenten met htm onder- deelen hadden gepresteerd. Op het markt- plein werden beide jubileerende regimenten door den burgemeester toegesproken. Hij feliciteerde hen en bood prachtige bloemen aan. Ook de waamemend burgemeester van Amsterdam, wethouder Kropman voerde het woord namens Amsterdam, waar vroeger het 7e regiment gelegen had. Den gamizoenscom- mandant werden instrumenten aangeboden, bestemd voor beide infanterie regimenten van zijn brigade, die te Harderwijk liggen. Te DEN HELDER was het de kustartillerie die hier door den garnizoenscommandant den heer Doorman, werd toegesproken. Des na- middags hielden verschilende commandanten en officieren recepties, terwijl voor de onder- officieren en manschappen feestelijkheden plaats vonden. Ook te GRONENGEN werden de feestelijk heden van het 12e regiment infanterie in op- gewekte stemming gevierd. Ook van de zijde van de burgerij bestond groote belangstelling. De feestelijkheden werden ingezet door een muzikale reveille. Des middags werd het hul- deblijk van de burgerij in ontvangst genomen, bestaande uit 4 groote trommen. De burge meester voerde het woord en sprak den wensch uit, dat het 12e regiment nog langen tijd aan de stad Groningen zal verbonden zijn. De regiments-commandant Sturm dankte voor de huldeblijken. Onmiddellijk daarop hield men een feestmarsch door de stad. SLACHTOFFER VAN ONBEWAAKTEN OVERWEG. LANDiSMEER. Op den onbewaakten over- weg bij Purmerland is vannacht de 21-jarige J. Schaap uit Den lip, die per fiets uit de richting iPurmerend kwam en huiswaarts keerde, door den laatsten trein gegrepen en gedood. S. was van den oorlog uit Spanje teruggekeerd. Hij had geruimen tijd met de Regeeringstroepen meegestreden. FRANKRIJK KOOPT KOOLHOVENJAGERS PARIJS. Naar wij vernemen heeft het Fransche luchtvaartministerie besloten tot aankoop van een serie van 20 Nederlandsche vliegtuigen, en wel van de nieuwste Kool- hovenjagers, type F.K. 58. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de Fransche regeering, na bevredigend resultaat, later nog een groo tere serie zal aankoopen. HET GRENS-INCIDENT. BOEDAPEST. Na het laatste incident aan de Tsjecho-SlovaakschHongaarsche grens neemt Hongarije verdere defensieve maat- regelen langs de Noord-grens. BOEDAPEST. Uit Munkacs wordt gemeld, dat op voorstel der Hongaarsche regeering de Tsjechische militairen de naaste omgeving van deze stad ontruimen. De gevangenen worden wederzijds uitgewisseld. Het onder zoek van de gemengde commissie duurt voort. Gisteren heeft te Munkacs de teraardebe- stelling plaats gehad van de slachtoffers van het grensincident van 6 Jan. 1.1. Het Hon gaarsche telegraaf-agentschap meldt, dat de afgevaardigde van Munkacs, Vozary, in zijn grafrede heeft gezegd, dat de aanslag werd uitgevoerd door Tjechische geregelde troe- pen, die deze stelselmatig hadden voorbereid. De afgevaardigde betoogde dat een onom- stootelijk bewijs werd geleverd door documen- ten welke waren bevonden op Tsjecho-Slo- waaksche soldaten, die op Hongaarsch gebied waren gevangen genomen. De Hongaarsche regeering werd bij de teraardebestelling ver- tegenwoordigd door minister Jaross. PROTEST VAN DE HONGAARSCHE REGEERING TE PRAAG. De Hongaarsche regeering heeft haar ver- tegenwoordiging te Praag opdracht gegeven volledige schadevergoeding te eischen voor al het door de Hongaren bij de jongste gevech- ten geleden verlies. In politieke kringen hoopt men, dat de regeering te Praag zal begrijpen, dat ,,uitlokking van verdere incidenten on- voorziene gevolgen kan hebben". DE STRIJD IN SPANJE. BARCELONA. Havas meldt, dat 5 vlieg tuigen der opstandelingen de groote haven- wijken hebben gebombardeerd. Een persoon werd gedood en zeven werden gewond. Ge durende het bombardement bevonden zich ver- scheidene leden der delegatie van Fransche parlementsleden in het gebied van de haven. VALENTIA GEBOMBARDEERD. VALENTIA. Vijf Savoja-vliegtuigen heb ben vandaag Valentia gebombardeerd. Er zijn 34 dooden en 48 gewonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hoek, 6 Januari 1939. Mijnheer de Redacteur, Mag ik s. v. p. een plaatsje in uw veel ge- lezen blad? Hiervoor bij voorbaat mijn dank. Mijn bedoeling is, om de belastingbetalers van onze gemeente eens aan te toonen, hoe er door Burgemeester en Wethouders alhier gehandeld wordt. Toen voor 1937-'38 de betrekking vacant kwam van het onderhouden en schoonmaken van de openbare lagere school, had het hoofd dier school de heer Ocke, een werkvrouw in dienst, die gaarne in aanmerking wenschte te komen voor die betrekking. De heer Ocke ging daarom voor die vrouw naar Burge meester en Wethouders, die hij zoo wist te bepraten, dat deze betrekking aan voren- bedoelde werkvrouw werd gegeven. Terwijl de vorige werkvrouw het jarenlang voor f 240 had moeten doen, kreeg deze er dadelijk 300 voor, terwijl ze het ook graag voor minder zou hebben gedaan. Hier werd dus ,f 60 weg- gegooid. Er is evenwel op Hoek een raadsbesluit, dat al wat boven de f 50 wordt aanbesteed, de goedkeuring van den raad noodig heeft, daar de raad in dergelijke zaken ook iets te zeggen wil hebben. Toen deze zaak dan ook in de raadsvergadering kwam, werd het voor stel van Burgemeester en Wethouders niet goedgekeurd en werd besloten, dat het onder houden en schoonmaken van de openbare lagere school opnieuw moest worden aanbe steed. Aangezien hierdoor de beslissing van Burgemeester en Wethouders in gevaar kwam, diende een raadslid een amendement in, waar in werd voorgesteld, dat bedoelde werkvrouw het werk aan die school voor 1938 zou mogen behouden, onder voorwaarde, dat het voor het jaar 1939 opnieuw zou worden aanbesteed. Dit voorstel werd aangenomen, zoodat Bur gemeester en Wethouders zich hieraan hadden te houden. Nu 1938 ten einde was, gingen Burgemeester en Wethouders al eens bij enkele raadsleden op onderzoek uit, doch deze wisten ook niet wat hier mee aan te vangen. En daar zit anders toch nog al kwieke lui bij! Eindelijk werd een oproep gedaan voor sol- licitanten, en werd het dus aanbesteed. Toen ondergeteekende dit zag, overlegde ik zoo met mijn vrouw, dat zij daar ook best voor kon inschrijven. Ik kon dit nl. zeer goed gebrui- ken, daar ik reeds tot 3 maal toe uit de steun was gedaan. Twee keer lukte dit niet, doch de derde keer moest het. Ik schr&fei: dus in, en wel voor een bedrag van /224; mijn opvolger had ingeschreven voor f 255, terwijl de werkvrouw van den heer Ocke had ingeschreven voor f 297. Dit is dus een verschil van /73, met hetgeen ze daar- door meer krijgen van de bijzondere school wordt d'it totaal ongeveer 125 tot 130. Belastingbetalers van Hoek: zoo wordt er hier met de belastingcenten omgesprongen. De werkvrouw van den heer Ocke die f 73 hooger had ingeschreven kreeg de school, en voor mij zat er niets anders op dan naar Wethouder Haak te gaan om dit gevalletje te bespreken. Ik vroeg hem waarom het noo dig was, om onzen goeden naam zoo door het slijk te sleuren, alsof mijn vrouw en dochter dit werk niet zouden kunnen. Toen ik hem vroeg waarom er zoo gehandeld werd, door den eenen burger vdor den anderen te laten gaan door den laatste financieel te benadee- len, wist hij niets anders te antwoorden, dan dat hij ook wel geloofde, dat mijn vrouw en dochter hiervoor evengoed geschikt waren doch dat het was toegezegd aan een vrouw die het werk al gedaan had. Toen ik hem vroeg, of hij dit verantwoorden kon tegenover het genomen raadsbesluit en ook tegenover de belastingbetalers, door zoo maar een 125 tot f 130 weg te gooien, en dan toch maar altijd te zeggen: er zijn geen centen, lachte hij mij uit. Belastingbetalers en kiezers van Hoek, u zult thans wel weten wat u in 1939 te doen staat. U zult een einde moeten maken aan dergelijke handelingen. U, mijnheer de Redacteur, nogmaals dan- kend voor de verleende plaatsruimte, tee- ken ik. F. DEN HAMER, Tramstraat 11, Hoek. TERNEUZEN. (Nadruk verboden.) Huwelijks-voltrekkingen. 5 Jan. Jan Diele- man, oud 32 j., jm. en Pieternella Suzanna van Driel, oud 27 j., jd. Geboorten. 5. Jan. Joanna Elisabeth, d. van Pieter Jan Griep en van Antonia Paulina Verduin. Overlijdem. 30 Dec. Sara Dees, oud 73 j., wed. van Jan de Feijter. 2 Jan. Willem Fran- gois Dieleman, oud 77 j., wedn. van Neeltje Dees. 5 Jan. Oornelis van der Have, oud 48 j., echtg. van Jacomina Verschelling. TERNEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gervestiigd: M. J. Hooreman, zander, Beatrixstraat 26, van Heemstede. A. C. Erregeerts, dienstbode, le de Feijter- straat 25, van Amsterdam. H. G. van Beusekom, hulppredikant, Noord- straat 75, van Alphen a/d Rijn. J. J. Bogte, dienstbode, Grenulaan 48, van Biervliet. G. J. Smelt, arts, Nieuwstraat 22, van Roo- sendaal c.a. P. van Kampen, assistent accountant, Burg- Geillstraat 9, van 's Gravenhage. R. J. Pieters, dienstbode, Scheldekade 26, van Vogelwaarde. A. Strookiman,,.. zonder, Nieuwstraat 25, van Soest. A. L. Perdaan, stuurman, Beatrixstraat 28, van Vogelwaarde. G. J. Laanbroek, teekenaar, Vlooswijkstraat 36, van Alblasserdam. Vertrokken J. W. M. Flesler, verpleegster, Axelschestraat 58, naar Rotterdam. J. G. de Leeuw, zonder, Nieuwstraat 43, naar Amstelveen. Ghr. Sentse, chauffeur, Tuinstraat 19, naar Amsterdam. J. Bondewel, zonder, Tholensstraat 85, naar Vreeswijk. Rotterdam, 9 Januari 1939, VEEMARKT. Aangevoerd 2579 dieren; 612 vette runderen, 178 vette kalveren, 10 nuchtere kalveren, 1113 schapen en lammeren, 666 varkens. De noteering was als volgt: Vette koeien le kw. f 0,70, 2e kw. /0,60, 3e kw. f 0,40f 0,50; vette ossen le kw. /0,66, 2e kw. f 0,58, 3e kw. 0,400,50; vette kal veren le kw. 1,20, 2e kw. 1,10, 3e kw. /0,700,80; varkens (levend gewicht) le kw. /0,49, 2e kw. 0,48, 3e kw. 0,46; scha pen le kw. 0,45, 2e kw. 0,39, 3e kw. 0,30; per stuk f 21, 18, /16; lammeren le kw. /0,49, 2e kw. 0,44, 3e kw. /0,40; per stuk 16, 14, /ll. De aanvoer van vette koeien en ossen was iets kleiner, de handel lui en de prijzen als vorige week; vette kalveren waren korter aangevoerd, met stuggen handel, terwijl de prijzen met moeite te handhaven waren; groo- ter was de aanvoer van schapen en lammeren, de handel traag en de prijzen met moeite te handhaven. De aanvoer van varkens was als vorige week, de handel lui en de prijzen lager. Enkele partijen schapen werden voor export verkocht. AARDAPPELEN. Brielsche ELgenheimers 2,10/2,40; Z. Eigenheimers 1,902,20; Blauwe Eigen- heimers f 1,90f 2,20; idem kleine 1,40 1,60; Zeeuwsche Bonte en Blauwe /2,70 3; idem kleine 1,70/1,90; Bevelanders 22,25; Bintjes /1,701,90, alles per H.L.; Westlandsehe ronde (zand) 4 ct.; idem kleine 3 ct. per Kg. Met redelijken aanvoer en kalmen handel. VLAS. Aangevoerd 7500 Kg. Blauw, schoon, 0,70 f 0,80; 2500 Kg. Groningsch /0,650,75; 8650 Kg. Hollandsch Geel 0,70—0,80; 2100 Kg. Dauwroot 0,600,65. Er was verleden week op het land een zeer vlugge handel, zoodat de aanvoer niet groot was, en er een goede kooplust bestond. Alles werd tegen bestemde prijzen verkocht. ROERMONDSCHE EIERVEILING. Aanvoer 4.215.000 stuks. Kipeieren 4,40 5,10; kleine dito 3,80f 4,10; eendeieren 2,80f 3,30 per 100 stuks. 10 Januari. TERiNBUlZEIN. Veiling meuibilaire goede- ren, 2 woonhuizen en bouwterrein. Notaris Hoving. 12 Januari. HOEK. Veiling huishoudelijke goederen en een woonhuis met erf. Notaris Van Vollen- hoven. 13 Januari AXEL. Gemeenschappelijke Propaganda- vergadering van de Chr. J. Boeren en Tuinders en Qhr. Plattel. Vrouwen en Meisjes in de Chr. lagere landbouwschool. OQSTRURG. Openbare vergadering bij den heer Ph. de Vuijst. Bestuur Landbouw en Maatsc'happij W. Zeeuwsoh-Vlaanderen. Van Terneuzen: 7 Jan. Nederl. m.s. GEJO, 234, slakken, Londen. Voor Sluiskil: 7 Jan. Zweedsch s.s. OS- SIAN, 1796, ledig, Zaandam. 8 Jan. Finsch s.s. MARIEBORG, 1737, led., R'dam. Voor Zelzate: 9 Jan. Duitsch s.s. NORD- SEE, 654, koolteer, Londen. Van Zelzate: 6 Jan. Duitsch s.s. NORD- &EE, 654, ledig, Londen. Voor Riemen: 8 Jan. Duitsch m.s. GUS- TAV SCHINDLER, 1553, ledig, R'dam. Van Riemen: 7 Jan. Noorsch m.s. BAR- BRO, 6325, gasolie, Rouaan. Van GentTerneuzen8 Jan. Eng. m.s. ALOUETTE, 276, stukg., Londen. Voor Gent: 6 Jan. Noorsch s.s. AVANCE I, 1300, ledig, Londen; Nederl. m.s. CRESCEN DO, 348, pek, Eling; Eng. s.s. WHITETOFT, 883, pekkolen, Goole; Noorsch s.s. VIGSNES, 1599, gebr. pyriet, Rouaan. 7 Jan. Belg. s.s. CHARLES, 516, ledig, Brugge; Eng. s.s. ESTON, 1487, kolen, Bos ton; Nederl. zeel. THAMES VI, 1501, ledig, Boom. 8 Jan. Estl. s.s. KODUMAA, 1187, stukg., R'dam; Eng. s.s. DRYBURGH, 1289, kolen, Boston; Eng. s.s. ORTOLAN, 489, ledig, Londen; Eng. s.s. FAXFLEET, 843, kolen, Goole; Eng. s.s. RYE, 1048, stukg., Goole. 9 Jan. Zweedsch s.s. FREDBORG, 904, hout, Gefle; Nederl. m.s. TUGER, 199, hout, Danzig. Van Gent: 6 Jan. Nederl. m.s. ZEELAND, 421, ledig, Wis beck; Eng. s.s. DAFILA, 1940, stukg., Manchester; Zweedsch s.s. VTSTEN, 993, cokes, Helsingborg; Eng. s.s. RALLUS, 1871, stukg., Belfast. 7 Jan. Eng. s.s. ORICHTOUN, 1125, stukg., Leith; Deensch s.s. ESTER, 1125, fosfaat, Vlaardingen; Nederl. m.s. ATT S., 466, pyriet, Hamburg; Eng. s.s. DONA ISABEL, 784, ledig, Sunderland; Fransch s.s. S.N.A. 9, 2689, kolen, Rouaan; Belg. s.s. CHARLES, 516, stukg., Goole; Eng. s.s. BLACKOFT, 1109, ijzer, Londen; Letl. s.s. EVERITA, 3215, led., Vlissingen. 8 Jan. Noorsch s.s. SIAK, 1009, oud ijzer, Hamburg; Noorsch s.s. CRESCO, 1270, erts, Stettin; Noorsch s.s. AVANCE I, 1300, maca dam, Souda; Noorsch s.s. GRADO, 3082, led., Antwerpen. O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3