TERNEUZEN, S JANUARI 1939. GOED AFGELOOPEN. CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG. AXEL RECHTSZAKEN. De Tsjeoho-iSlowaken bovinden zicih nog op Hongaarsch gebied. Zij poogden de rivier Latorcza, over te steken, dock zij werden teruggeslagen. Hongaarsche officieren van de cdmmissie tot afbakening van de grens tiebben aan den strijd deelgenomen. Munkac (in het Tsjechiscb Mukacevo) is bij de arbitrale uitspraak van 2 November te Weenen aan Hongarije toegekend, evenals Uzhorod, dat aanvankelijk door de Roethenen als hoofdstad van hun land bestemd was. Chust dateerende uit de dagen van voor Weenen ook als door Hongarije opgeeischt gebied, dock dat, met nog een keele streek ten Westen ervan, Tsjecho-iSlowaaksch ge- bleven is, werd toen de hoofdstad. Van Roe- theenschen kant werd er toen reeds op ge- wezen, dat Uzkorod en Munkacs onmisken- baar Roetheensche steden waren. Het district Mukacevo telde onder zijn bevolking volgens de Tsjecko-Slowaakscke volkstelling van 1930 56 pet. Roetkenen en sleckts 18 pet. Hon- garen. Op 10 November werd de stad door de Hongaren bezet. De eisch van een gezamenlijke Poolsch Hongaarsche grens, waardoor Roethenie of geheel Hongaarsch zou zijn geworden of tus- scken Polen en Hongarije zou zijn verdeeld, had in dit land en de rest van den Tsjecho- Slowaakschen staat veel kwaad bloed gezet en heeft veel achterdocht achtergelaten. Nog op 20 December van het vorige jaar klaagden de Tsjechen over het optreden van Hongaar sche benden in Roethenie en over grensover- schrijdingen. Zij hadden al eerder verschei- dene Hongaren over de grens gezet, een maat- regel, welke van den anderen kant prompt beantwoord werd. Ditmaal sckijnt het offensief van Roetheen- schen kant te zijn uitgegaan, doch wij be- schikken nog niet over de lezing, welke van Tsjecho-iSlowaakschen kant van het incident wordt gegeven. DON KOZAKKEN-OONORES TE PRAAG. Vrijdag is te Praag een congres van Don Kozakken gehouden. Het heeft drie dagen geduurd. Tijdens dit congres heeft de Ata man"', generaal Popov, zijn toekomstige poli- tiek toegelidht. Generaal Popov heeft tegenover den ver- tegenjwoordiger van Havas te Praag ver- klaard Ik ben niet de leider van een politieke partij, doch van een geheele natie, een voik van meer dan 15 millioen zielen, wonende op een gebied van meer dan 500 vierk. kilometer tu&schen de Oekraine en den Kauikasus, tus- schen de Zwarte Zee en de Kaspische Zee. Mijn doel is, opnieuw den onafhankelijken staat der Kozakken in het leven te roepen en de grond- wet, welke de Kozakken in 1918 hebben aan- genomen, in te voeren. Het eerste artikel van deze grondwet bepaalt, dat het gebied, door de Kozakken bewoond, souverein en onafhan- kelijk is, geregeerd door een Ataman en een raad van Kozakken. Ons eerste doel is het gebied der Kozakken te bervrijden van de communistische heerschap- pij. In dezen strijd kunnen wij niet alleen staan en daarom willen wij goede betrekkin- gen onderhouden met al onze anti-communisti- sche buren, met name de Oekrainers, met wie wij in '18 een verdrag hebben gesloten. Ik weet dat de Oekrainers onze rijkste gebieden op- eischen, o.a. het Donbass-bekken. Ik geloof evenwel, dat wij inzake de grenzen met hen tot overeenstemming kunnen komen overeen- komstig het vendrag -van 1918, waarbij het Donbass-bekken aan den Kozakkenstaat werd afgestaan. Wat onze betrekkingen tot het buitenland betreft, weet ik, dat wij alleen ons vaderland zullen kunnen bevrijden, wij zullen op niemand kunnen rekenen. Wanneer wij evenwel sterk zijn, dan zuillen anderen ons bondgenootschap zoeken. ZEGETOCHT MET KRACHTIG SLOT. Tijdens een noenmaal, te zijner eere aange- boden te Algiers, heeft de Fransche minister- president Daladier een rede gehouden, waarin hij de bevolking van Algiers dankte voor de ontvangst uit naam van Frankrijk, dat soms wel verscheurd sohijnt door tweedracht, doch dat steeds vrede weet te brengen in deze twee dracht. Verder zeide hij, dat Frankrijk den vrede wil met alle.volken, het wil de groote vraag- stukken van dezen tijd niet oplossen door oor- log, doch door wederkeerig begrijpen. Indien men dit evenwel zou opvatten als een teeken van zwakte, dan moet er een halt aan worden toegeroepen. Daladier zelf dankt slechts aan Frankrijk, het politieke programma is slechts bijzaak. Het kan hem niet schelen, of hij minister-president is of niet; het eenige, wat van belanig is, is, dat hij Frankrijk waardig is. Alle Franschen zullen dit begrijpen. Op zijn reis door Noord-Afrika, welke te snel was, heeft de minister-president overal de eenheid met Frankrijk geconstateerd. Het meest heeft hem getroffen, dat overal, waar hij kwam, tot in de kleinste dorpen, de Mar seillaise werd gezongen. De eenheid van Frankrijk is voltooid. Ten slotte zeide de minister-president, dat de onaantastbaariheid van het Fransche rij'k zal worden gehandhaafd. Dit beteekent, niet alleen, dat geen duim breed van het Fransche gebied zal worden af gestaan, doch ook, dat Frankrijk zich niet zal laten meesleuren in zekere juridisohe proce dures, welke sommigen willen. Daladier achtte het niet noodig, hierover veel te zeg- gen. Voor het handhaven van den vrede zijn zware offers gebracht, doch tegen dergelijke nieuwe onrustpogingen zal Frankrijk zich met alle kracht verzetten. Na opnieuw een triumfalen toc'ht door de stad gemaakt te hebben en een campagnie zooaven te hebben geinspecteerd, heeft Dala dier zich aan boord. begeven van zijn kruiser De kruisers „Foch™ en .Colbert" staken in zee, terwijl een escadrille vliegtuigen boven de oorlogsscihepen vloog. In antwocrd op den wel'komstgroet van den burgemeester van Algiers had Daladier ge- zegd, dat hij overal in Noord-Afrika een groote liefde voor het moederland had gecon stateerd. In een commentaar op de boodschap van Roosevelt aan het Congres verklaarde Dala dier tegencver journalistenHet verheugt mij hoogelijk, dat Roosevelt zoo'n rede heeft uitgesproken, die zeer belangrijk is en die een grooten steun zal vormen voor ons, die strij- den voor vrijheid en democratic. De „Daily Telegraph" is van meening, dat de redevoeringen van Daladier een heilzame uitwenking hebben gehad op de Fransch-Ita- liaansche betrekkingen. Het blad acht het veelbeteekenend, dat de plannen van Chamberlain en Halifax thans zoodanig gewijzigd zijn, dat zij in staat zijn met Daladier van gedachten te wisselen voor zij naar Rome gaan. CON CENTRATIE VAN POOLSCHE TROEPEN IN TESCHEN? Volgens berichten in de bladen zou Polen in de buurt van Tesohen troepen concen- treeren. Op het oogenbli'k bevlnden zich aan de TsjechonSlowaaksche "-rens 6 regimenten in- fanterie en cavallerie en 10 detachementen mitrail listen. FRANCO'S PRESTIGE GESTEGEN. De correspondent van de Times te Hendaye meldt Het succes van zijn opmarsch in Catalonie, welke nu reeds twee weken aan den gang is, heeft het prestige van generaal Franco zeer versterkt en het zwijgen opgelegd aan het gemor van ontevredenheid, dat ontstond sinds het offensief tegen Valencia zes maanden geleden werd gestaakt door het begin van den moordenden strijd aan de Ebro. iBovendien is in de afgeloopen twee weken bewezen, dat de verlie'zen aan de Ebro de nationalistische legers niet zoo hebben ver- zwakt als werd vermoed. De verovering van Artesa en van Borjas Blancas is veel belangrijker, dan men zou vermoeden alleen als men de oppervlakte van het grondgebied rekent. Zij beteekent, dat de nationalisten op twee steunpunten zijn dooirgedrongen in de zorgvuldig gebouwde defensielijn waarop de staf van de republi- keinen vertrouwde De nationalisten zijn er in geslaagd over een front van 100 mijl breedte op te ruikken, 20.000 krijgsgevange- nen te maken en binnen dertig mijl afstand van de zee te komen en dat is voor veertien dagen tijds geen ikleinigheid. Rechtschen blijven in het Noorden opdringen. Het linksche ministerie van landsverdedi- ging deelt mede: In Estremadura hebben wij ettelijke stel- lingen bezet, o.m. de dorpen Valsequillo, Pe- nas Blancas, La Granjuela en Los Blasquez. 's Avonds werd de opmarsch voortgezet. Wij hebben tal van gevangenen gemaakt. In den sector van Toledo hebben wij Casa Cabalaza en Baria bezet. Aan het Oostelijk front hebben wij in den sector van Artesa de Segres kraohtig de vijan- delijke aanvallen afgeslagen. In de zone van Cenvia wordt een hardnakkig gevecht gele- vend. De linksche troepen hebben op held- haftige wijze de pogingen der overweldigers, door te dringen in de richting van Vinaixa en Vilosell weerstaan. Uit Burgos wordt gemeld dat de rechtsche troepen in het noorden Rocafort en Vilves hebben bezet. Het legercorps-Navarre is over de geheele frontbreedte van 8 km opgerukt en heeft zijn linies tusschen Vinaixa en Villa Clara herzien, de troepen zijn tihans voorbij het dorp Pobla de Viervoles. REPUBLIREINEN VEROVEREN POSITIES IN ESTREMADURA. De repuhlikeinsche troepen melden, dat zij een punt bereikt hebben op slechts ongeveer 145 km afstand van de Portugeesche grens. Zaterdag was de derde dag van hun offen sief in Estremadura. De republikeinen zijn de rivier de Zijar overgetrokken en de provincie Badajoz bin- nengerukt in de richting van het dorp Pera- leda de Zaucejo. Een tweede afdeeling is in zuidwestelijke richting van de hoofdmacht af- getakt en heeft belangrijke hoogten nabij Sierra Torozo genomen. De terrein-vorderingen van Zaterdagmor- gen bedragen 10 km. 'Het offensief is thans uitgebreid tot een front van omstreeksch 30 km breedte. Na de verovering van Los Blasquez hebben de troepen, in noordwestelijke richting operee- rend, de dorpen Los Prados, Casa de la Moril- lerai en Loma del Barrero. ingenomen. De troepen, die La Granjuela innamen naar het zuidwesten getrokken en hebben het massief Lagrana bezet, dat 800 meter hoog is en dat de spoorlijn alsmede het mijngebied van Fu- ente de Ovejuna beheerscht. ACHT MAN AAN DEN RETTING- De betoogers van den bond van werkloozen, die in Londen al weken lang met zonderlinge en opvallende middelen de aandacht van het putoliek en autoriteiten op zich vestigen, heb ben zich Vrijdag aan de ketting gelegd voor het hek van het huis van den minister van arbeid, Ernest Brown, in de Camden Road in Noord-Londen. Zij waren met hun achten en de ketting was om een spijl van het hek en hun halzen gesloten. Hun kameraden stroodden het nieuws rond met biljetten en binnen enkele minuten stond het awart van de menschen op het trottoir v66r de woning van den minister. De geketenden hadden zich voorgenomen een etmaal in hun vrijwillige boeien te blijven en helpers zouden hum geregeld warme soep brengen. Dat voornemen kwam echter niet tot uitvoering. Binnen een half uur was een inspecteur van politic met een zestal agenten ter plaatse. Zij waren gewapend met metalen zagen en verlosten de vastgeketende mannen. Een van hen wilde weerstand bieden aan de bevrijding en vier agenten moesten hem vastgehouden, voordat zijn ketting kon wor den doorgezaagd. Alle acht werden per ge sloten auto opgebracht. DE AGHTATIE IN PALESTIN A NEEMT WEER TOE. De agitatie wordt weer algemeen in Pales- tina. Gemeld wordt, dat de militairen ge- vechten geleverd hebben in de streek van Sefed bij de Libaneesche grens en in de streek van Nabloes. Aan de zijde der opstandelingen zouden dertig d'ooden en gewonden zijn geval- len. Een Britsch soldaat werd gedood en een luitenant gewond tijdens een aanval op een convooi. Ten slotte wordt gemeld, dat in de Joodsche wijk van Safed een aanval is onder- nomen, waarbij twee Joden werden gedood. De troepen hebben vijfhonderd arrestaties ver- richt. DE EMIGRATIE DER JODEN. De Italiaansc'he minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano, heeft den ambassadeur der Vereenigde Staten te Rome ontvangen en hem het Italiaansche standpunt medegedeeld ten aanzien van de voorstellen-, vervat de boodschap van Roosevelt betreffendet de mogelijkheden van emigratie voor Joden uit de landen die een rassenpolitiek voeren. Naar Reuter verneemt, heeft president Roosevelt Mussolini verzocht in de verschil- lende Europeesche landen te willen bemidde- len teneinde de Joodsche emigratie te verge- makkelijken. Dit verzoek is, naar men meent, vervat in het memorandum van den president over het vraagstuk der Joodsche vluchte- lingen, dat de Amerikaansche ambassadeur j.l. Donderdag aan den Duce heeft overhan- digd. Men gelooft, dat Mussolini te kennen heeft gegeven bereid te zijn om te bemiddeleri, en daarmede bij Hitler te beginnen. De Duce zou ermede hebben ingestemd om in het 'bijzon- der de kwestie van het financieren der emi gratie ter sprake te brengen. Hedenmorgen ging de koopman J. Pijpelink met paand en wagen zijn dagelijkschen arbeid verrichten. Dicht bij zijn woning nabij de jZeven Huisjes", is het paard blijkbaar ge- schrokken, waardoor paard en wagen in het diepe kanaal terecht kwamen. Door tijdig van zijn wagen te springen, wist P. op het droge te blijven. Met spoedig toegesnelde hulp kon het paard gered word'en en is later ook de wagen uit het water opgehaald. VARKEN SVEREENIGIN G „ONDERLING SAMENWE1RKEN". Donderdag j.l. hield de varkensvereeniging „Onderling Samenwerken" te Driewegen haar algemeene jaarvergadering bij den heer Th. Weijne. Aanwezig waren 25 leden. Na opening door den voorzitter wer.den de notulen der voorgaande vergadering goed- gakeurd. Het jaarverslag meldde, dat er ter keuring aangegeven waren 69 var.kens. Hier- van sUerven 5 stuks, terwijl er een werd ont- eigend. De vereeniging telde op 31 Dec. 1938 41 leden en 3 donateurs. Het was voor de ver eeniging geen gunstig jaar, want tegenover de inkomsten van f 197,87 werd uitgegeven f 416,66, zoodat er een tekort te boeken viel van f 218,79. De vereeniging bezit thans f 987,26, welke gelden geplaatst zijn op de Rijkspostspaarbank. Aan de beurt van aftreden waren de heeren Jac. de Feijter, M. Schoonakker en Jan Hame- link, die met bijna algemeene stemmen wer den herkozen. Tot lid van de financieele com- missie werd gekozen de heer M. Kaijser en tot bode werd benoemd de heer Joz. Romeijnsen. De prijzen voor uitkeeringen zijn voor het jaar 1939 vastgesteld op 60 cent per K.G. tot en met 25 K.G., daarboven 45 cent per K.G. Nadat er een gedachtenwisseling van huis- houdelijken aard had plaats gehad, sloot de voorzitter de jaarvergadering. Voor de Centrale voor Werkloozenzorg is door de plaatselijke comite's mgezameld f 71.927,56, terwijl aan particuliere giften is ontvangen 4175,36, totaal dus 76.102,92. Uit Zeeland kwamen de volgende collecten binnen: Aardenburg 19,65; Arnemuiden 62,95; Biggenkerke /3il,15; Colijnsplaat 100,95; Domburg 75; Gapinge 23,84; Goes en omgeiving 1013,50; "s-Gravenpolder 80,64 Groede 51,60; Hoofdplaat f 7,55Kamper- land 17,85; Kats /6,32; Kortgene /18; Koudekerke 138,44; Krabbendijke 145,45; Kruiningen 177,51; Middelburg 1254,24; Nieuwdorp 125,50; Nieuwerkerk 125,74; Nieuwvliet 134,75; Noordgouwe 177,65; Oost- burg 169,45; Oudelande 142,34; Rilland Bath 154; Schoondijke 1100,91; Serooskerke (W.) 181,35; Souburg 197,20; Terneuzen 1321,60; Tholen 153; Vlissingen 1375; Vrouwepolder 143,10; Wissenkerke 1 21,60 Zaamslag f 78,65; Zierikzee 198,16; Zonnemaire 176,55; Zuid- zande f 21,37. N.V. P. Z. E. M. De N.V. Prov. Zeeuwsche Electriciteits- maatschappij, die een centrale heeft te West- dorpe voor Zeeuwsch-Vlaanderen, een te Vlis singen voor Walcheren en Noord- en Zuid- Beveland, en die stroom voor Tholen en St. Fhilipsland en Schouwen- en Duiveland koopt van de Prov. Noord-Brabantsche Elec- triciteits-maatschappij heeft in 1938 opgewekt of ingekocht 25.764.451 K.W.U.-stroom tegen 23.720.593 in 1937, dus nu 2.043.858 K.W.U. meer of wel 8.6 In 1937 was er vergeleken bij 1936 11.1 toename. E. M. M. TE SPUI. J.l. Donderdag hield de vereeniging tot ver- zekering van varkens E. M ,M. te Spui in ,,Ons Huis" haar algemeene vergadering. Deze zaal biedt een mooie gelegenheid voor een gezellige vergadering. Tegenwoordig waren 67 leden. De voorzitter, de heer P. van Lan- gevelde opende de vergadering met een geluk- wensch en een woord van welkom in dit „Ons Huis". De notulen van den secretaris werden na voorlezing onder dankbetuiging voor de samenstelling goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek ,dat in het afgeloopen jaar 14,80 meer is ontvangen dan uitgegeven, en dat het be- drag der kas 12641,40 beliep. Ook den pen ningmeester werd voor zijn zuinig en accuraat beheer dank gebracht. Het aantal leden is gestegen tot 103. Bij de verkiezing van bestuursleden wegens periodieke aftreding werden met groote meer- derheid van stemmen herkozen de heeren J. Riemens, secretaris, P. Groothaert, en J. Braak, die onder dankzegging voor het ver- trouwen zich de herbenoeming lieten welge- vallen. Als leden der financieele commissie werden benoemd de heeren R. Boeije, De Jonge en P. Witte. Het voorstel van C. Witte, om den midden- Rotterdamschen marktprijs uit te betalen plus 1 werd met groote meerderheid van stem- men aangenomen. Het voorstel van den heer Witte om het in- spuiten af te schaffen werd echter met groote meerderheid verworpen. Dit gaat dus weer door. Na nog eenige aangename besprekingen werd deze zoo gezellige vergadering onder dankzegging aan het bestuur en de leden voor hunne belangstelling en medewerking, door den voorzitter gesloten. NED. CHR. LANDARBEIDERSBOND. Woensdagavond hield het district West- Zeeuwsch-Vlaanderen van den N.C.L.B. zijn groote propaganda-vergadering te Groede. Uit alle plaatsen, waar een afdeeling bestaat, waren de mannen en vrouwen gekomen per auto en autobus. De zaal was dan ook tot de laatste plaats bezet. Onder de leiding van den districtsvoorzitter, den heer C. de Kraker van Schoondijke, is dit een prachtvergadering geworden. Sprekers waren de heeren A. Vingerling uit Goes en H. de Groot uit Utrecht Eerstgenoemde sprak over het devies van het Zeeuwsche wapen: ,,Luctor et Emergo". Ook voor de vakbeweging geldt het worstelen en overwinnen. Mede aan de hand van cijfers toonde spr. aan wat bereikt is, maar ook wat nog bereikt kan worden. Hij wekte op tot trouw aan de organisatie, opdat het ledental stabiel blijve niet alleen, maar dat het nog toeneemt en er innerlijke kracht van uitgaat. De heer De Groot sprak over: „Wat ver- andert en wat blijft". Deze spreker sprak over de toestanden zooals die bestonden in de vorige en in 't begin van deze eeuw. Voor- namelijk wat betreft lange arbeidsdagen, kin- derarbeid enz. Dat wat blijft is het beginsel, dat leven aan ons werk moet geven. Het Christelijke Zangkoor van Groede ver- leende zijn medewerking. (De Z. PRO VINCI ALE STATEN. De heer C. Sonke te St. Maartensdijk heeft aan het bestuur van de Centrale A.R. kies- vereeniging Tholen doen weten, dat hij zich niet opnieuw voor een candidatuur beschik- baar stelt. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 25 tot en met 31 December kwamen in onze provincie twee gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. een geval van febris typhoidea te St. Maartensdijk en een geval van roodvonk te Souburg. EEN MAL GEVAL. EJen koe van den landbouwer M. V. te Waterlandkerkje was meldt de Vliss. Crt. niet erg fit, zoodat een veearts werd geroepen. Deze achtte het noodig dat de maag van het dier werd leeggepoimpt. Toen men hier echter mee bezig was en het instrument, waarmee dit geschiedde, even losliet, slikte het dier de stalen slang van „slechts" 1.30 meter in. Hoewel de slang wel wat zwaar op de maag zal liggen, schijnt het koebeest er geen hinder van te ondervinden, want het eet en ontlast nog goed. BEZOEK VAN PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD AAN VLISSINGEN. De Commissaris der Koningin in Zeeland deelt ons mede, dat er gegronde hoop bestaat, dat H.K.H. Prinses Juliana met Z.K.H. Prins Bernhard zich op Zaterdag 25 Maart naar Vlissingen zullen begeven in verband met de doopplechtigheid van het tweede der op werf der Kon. Mij ,,De Schelde" voor rekening van de Stoomvaartmaatschappij .Zeeland" in aan- bouw zijnde motormailschepen H.H. K.K. H.H. hebben goedgevonden, dat de naam van dit schip Beatrix" zal zijn. DE „KONINGIN EMMA" WORDT DEZE WEEK TE WATER GELATEN. Zooals bekend zijn bij de Koninklijke Maat- schappij ,,De Schelde" te Vlissingen twee mo- torzeeschepen voor rekening van de Stoom vaartmaatschappij „Zeeland" in aanbouw, Het eerste schip, dat „Koningin Emma" zal worden genoemd, wordt Zaterdag 14 Januari te water gelaten. De Koningin zal de doop plechtigheid verrichten. W1ELRMDER AANGEREDEN. Vrijdag werd, meldt de Vliss. Crt. op het kruispunt Oudestadstraat—Gentschestraat te Biervliet de wielrijder J. v. d. S. aangereden door een auto, bestuur door den heer Th. uit Biervliet. Waarschijnlijk nam v. d. S. de bochf; naar links te kort. Zijn fiets werd nogal ge- havend. Behoudens enkele pijnlijke plekken kwajji v. d. S. er nog tamelijk goed af. Jaarlijksche uitvoering „Volksonderwijs". De jaarlijksche kinderoperette-opvoering voor de leden met hunne huisgenooten van bovengenoemde vereeniging, die telkenjare in ,,het Centrum" plaats vindt, is ook ditmaal weer een succes geweest. Bijna geheel was de groote concertzaal bezet, toen de voorzitter, de aanwezigen, waaronder zelfs ditmaal een paar Belgische gasten uit Moerbeke waren, verwelkomde. De opvoering was ditmaal een bewerking naar de ,,Duizend-en-den Nacht" vertellingen onder den titel „De Prins van Sind". Het moet gezegd, dat aan de instudeering van dit bijna geheel gezongen kinderspel, buitengewoon veel zorg was besteed, maar dit was dan ook, gezien den hoogen toon die bijna in al de zangnummers bereikt moest worden, een eisch. De pianiste mej. Adr. E. Visscher heeft zich ten deze echter zoodanig van haar taak gekweten, dat onder de aanwezigen slechts lof gesproken werd over de emintente vertolking. Jammer dat een der jeugdige solisten veel hinder had van een zware verkoudheid. De prins van Sind en het „prinsesje" dat tenslotte zijn vrouw werd gaven meesterlijk spel; dit zijn een paar jonge kracliten met groote beloften voor de toekomst. Ben tombola tot dekking der kosten, ver- liep eveneens valkomen naar wensch, terwijl een gezellig bal het slot van de geslaagden avond vormde. Op 11 Februari e.k. zal deze'lfde operette te Moerbeke worden opgevoerd. (Alzoo een vereerende invitatie!) Kunstavond Moderne Fabrieksarbeiders- bond. Sedert jaren vormen de telkenmale in Louwmaand georganiseerde feestavonden van deze arbeiders-organisatie hoogtepunten van artistieke tooneel- of muzikale prestatie's en was ditmaal evenals het vorig jaar de keuze gevallen op de bekende tooneelgroep ,,De Jonge Spelers" uit Amsterdam, die zich onder de meer dan voortreffelijke regie van den heer Anton Burgdorffer t.o.v. de moderne arbei- dersbeweging verdienstelijk maakten. Het slot van deze eerste Nieuwjaarsweek vol attractie's op het gebied van operette en andere opvoeringen in ,,het Centrum", is waarlijk een kunstavond" van het hoogste gehalte gebleken. Voor het voetlicht werd gebracht het satyriek blijspel in drie bedrijven van den onsterflijken Nederlandschen auteur Herman Heijermans, getiteld Robert, Ber tram Co". Ofsehoon de pen van dezen grooten, mis- schien wel de grootste scheppenden kunste- naar op tooneelgebied die ons land heeft voortgebracht, zich hoofdzakelijk in dienst van de tijdens zijn levensjaren opkoimende socia- listische beweging heeft gesteld en hij op meesterlijke naar sommiger meening vaak wel al te realistiscihe wijze, versohillende maatschappelijke mis- of wantoestanden in zijn werken heeft weten uit te beelden en te hekelen, ging dit blijspel daarin zeker niet over de sehreef en was er, ook voor de tal van aanwezige andensdenkenden volop genieten van het meer dan superieure spel dat „De Jonge Spelers" ten aansc'houwe brachten. Vooral kwam in dit zeer leerzame en met zeld'zame menschenkermis geschreven werk tot uiting de soms tot verdwazing leidende opvattingen waarvan velen de levende voor- beelden en de dupe zijn, wanneer het geldt een hoogen naam, titel of positie in de maat- schappij, vooral wanneer deze zich niet paart aan een werkelijken geestesadeldom, maar deze misbruikt wordt. Waartoe dit leiden kan, werd door „De Jonge Spelers" aange- toond op een moeilijk navolgbare wijze en de aandachtige toesclhouwers, die „het Centrum" tot den laatsten stoel vulden, ondenstreepten door hum minutenlang applaus en de daarop volgende open doekjes dan ook hun mede- leven. Voor den aanvang van het tooneelspel trad de heer Rippen, bestuurder en propagandist van de Fabrieksarbeidersbond op met een geestdriftig woord van propaganda. Bij den uitgang werd gecollecteerd voor de Spaansche kinderen. 'osa: Tooneelavond. Onder verwijzinig naar de advertentie voor- komende in dit nummer, zal a.s. Woensdag door de R.K. Gezellenolub alhier in ,,Het Cen trum" een reprise worden gegeiven van het reeds met veel succes eenimaal vertoonde modern tooneelspel, getiteld ,,De Zonen Stendhal". Dit moraalvolle stuk, waarin verschillende ideahstische opvattingen van onzen tijd met elkaar in felle botsing komen, verdient aller belangstelling en is zeer zeker, ook met het ooig op de billijke toegangsprijs een gang naar ,,Het Centrum" aan de tooneelliefhebbers aanbevolen. Arrondissemnents-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 6 Januari 1939. Aan den veearts de G. wonende te Kruinin gen, was tenlastegelegd, dat hij op 26 Nov. 1.1. te Kruiningen, zonder redelijk doel althans met overschrijding van hetgeen ter bereiking van zoodanig doel toelaatbaar is, opzettelijk aan een paard, door het opzettelijk en op des- kundige wijze ,,coupeeren" van de staart, pijn en letsel heeft veroorzaakt, althans de ge- zondheid van dat diep heeft benadeeld. Teneinde in hoogste instantie een uitspraak te verkrijgen inzake ,,het coupeeren van paar- denstaarten" heeft de heer de. G. een „proef- proces' uitgelokt. In bijzijn van diverse auto riteiten had de coupeering van den staart op voormelden datum p'laats. Vo6rdat tot cou peeren werd overgegaan, werd het paard plaatselijk op deskundige wijze verdoofd. Ge- durende en na de behandeling, reageerde het paard op geen enkele wijze welke er op wees, dat het pijn leed. Destijds werd voor de rechtbank te Rotter dam een soortgelijk geval behandeld, en werd de verdachte wegens dierenmishandeling ver- oordeeld tot een geldboete van /5 of 2 dagen hechtenis, echter met dit verschil, dat het cou peeren van een tweetal paardenstaarten had plaats gevonden zonder verdooving, en hier het veroorzaken van pijn heeft plaats ge vonden. De desbetreffende verdachte voerde alstoen als verweer aan, dat het publiek nu eenmaal gecoupeerde koudbloedpaarden wenscht, be- nevens dat de handelswaarde der koudbloed paarden door het coupeeren wordt verhoogd en vervolgens dat het een belang is voor de export, dat de Nederlandsche markt over ge coupeerde koudbloedpaarden beschikt. Dat men er elders in het land er anders over dacht bleek wel uit een vonnis van den Politierechter te Groningen, waarin de ver dachte van het hem telastegelegde feit n.l. het coupeeren van staarten, werd ,,vrijgespro- ken." Een en ander geschiedde eveneens zon der voorafgaande verdooving. De politierech ter achtte de feiten niet bewezen, speciaal niet dat verdachte zonder redelijk doel althans met overschrijding van hetgeen ter bereiking van zoodanig doel toelaatbaar is, heeft gehandeld. De Politierechter te Roermond, sprak een verdachte eveneens vrij van de hem telaste gelegde dierenmishandeling. Thans werd voor de Rechtbank te Middel burg een soortgelijke zaak behandeld. Als verdediger van verdachte G. trad op Mr. J. Coert, advocaat te Rotterdam. Van de zijde van het O. M. waren een 3-tal getuigen, benevens 4 getuigen deskundigen gedagvaard, terwijl de verdediging als getui gen deskundigen had doen voorbrengen een 3-tal getuigen a decharge. Het coupeeren van paarden. Als eerste getuige werd gehoord de opper- wachtmeester der Kon. Marechaussee te Hansweert, die verklaarde er bij te zijn tegen woordig geweest, dat het desbetreffende paard op geheel deskundige wijze werd gecoupeerd. Hij heeft ook persoonlijk daarvan proces- verbaal opgemaakt. Het paard reageerde op deze operatie niet het minst. Hij heeft daar goed op gelet, doch niet de minste trilling was bij het dier waar te nemen. Het dier zag er gezond uit, doch was wel wat afgemat van de lange tocht die het achter den rug had. Getuige gaf verder een uiteenzetting van de instrumenten waar- mede de coupeerbehandeling had plaats gehad en welke voorwerpen ter zitting aanwezig waren. Verdiachte door den president ondervraagd geeft daarop mede aan de hand van de ter zitting aanwezige instrumenten een deskun dige uiteenzetting van het coupeeren van het dier. Op een vraag van den rechter Mr Muller zegt verdachte, dat bij het coupeeren een stuk van het dierenlichaam wordt afgesneden. Op een vraag van den President, zegt ver dachte, dat het behandelde veulen volkomen geschikt was om op pijn te reageeren. Officier van Justitie: Uw indruk is dus dat het dier absoluut geen pijn heeft onder- vonden. Verdachte: Neen. De getuige Kostense, landbouwer, heeft het paard na de behandeling gesteld en heeft na- dien niets aan het paard bespeurd. Het dier was behoudens eenige verkoudheid vol komen gezond. Getuige deskundige S. J. Hoogstra, veearts te Middelburg heeft het coupeeren geheel medegemaakt. Ook volgens dezen deskundige is het dier geen pijn toegebracht. Na een tweetal injec- ties is het coupeeren snel toegepast. President: Is er verschil tusschen, koud- en warmbloedpaarden bij een dergelijke be handeling. Deskundige: Ja. Een warmbloedpaard is heftiger. Het dier mist een verdedigings- middel tegen vliegen en andere insecten. President: Geeft het wel bezwaar, dat bij een paard met langen staart, de staart over de teugels kan komen? Deskundige: Ja, dat komt wel voor en dat zou voor mij een reden kunnen zijn om te coupeeren. Ook deze deskundige heeft het coupeeren meermalen toegepast en zegt dat de dderen dan ook geen pijn ondervonden. Officier van Justitie: Wat verstaat de deskundige onder letsel. Deskundige: Een lichaamsdeel wegnemen. Officier van Justitie. B.v. een tand weg nemen zou U ook letsel noemen. DeskundigeJa. Verdachte nader ondervraagd, zegt het nuttig effect van een gecoupeerd grooter te achten dan dat van een niet gecoupeerd dier. Verdachte heeft wel vemomen, dat aan het Hof paarden gecoupeerd worden die voor equipage loopen. Getuige deskundige P. D. Sigling, kapitein paardenarts te Ede, acht het coupeeren van paardenstaarten een noodzakelijk kwaad. Vol gens dezen deskundige hebben paarden met korten staart meer last bij het verdrijven van vliegen enz. Op een vraag van den President zegt des kundige, dat warmbloedpaarden wel veel ge- voeldger zijn dan koudbloedpaarden. In het algemeen zijn gecoupeerde paarden onrustiger in den stal. Het coupeeren is een oud: ge- bruik, doch er wordt daarvan een overbodig gebruik gemaakt. Verdachte zegt met deze laatste opmerking het niet eens te zijn. Verder merkt getuige op, dat de staarten vaak met de teugels verward geraken en geeft daarvan demonstratie. Op een vraag van den Officier, merkt getui ge nog op, dat het coupeeren een kwestie van smaak is. Mr. A. Slob, burgemeester van Haarlem- mermeer als deskundige gehoord, zegt een bezoek te hebben gebracht aan verschillende hoeven en daar gevraagd waarom men de paarden had gecoupeerd. De meeningen daar- omtrent liepen uiteen. De een doet het omdat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2