ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGN-VLAANDEREN LORRIE No. 9860 MAANDAG 9 JANUARI 1939 79® Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland #1 EERSTE BLAD DE EERSTE KAMER OVER DE JOODSCHE VLUOHTELIN GEN. awsaKawzsaras NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen J-'1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Fimia P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminiderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. WIJZIGING DER TARIEFMACHTIGINGSWET Zaterdag is afgekondigd de Wet tot wijzi- ging van de Tariefmachtigingswet 1934. Deze wet is 7 Janu'ari in werking getreden. EERSTE KAMER. In het voorloopig verslag van de Eerste Ka,mer omtrent de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting voor 1939, spraken verscheidene leden bun voldoening uit over het bezoek dat de koning der Belgen onlangs aan Nederland heeft gebracht. Uit de harte- lijke ontvangst, zijner majesteit te beurt ge- vallen, is, zoo betoogden zij, ten duidelijkste gebleken, hoezeer men hier te lande op goede betrekkingen met den zuidelijken nabuur prijs stelt. De leden, hier aan het woord, spraken de hoop uit, dat dit bezoek een gunstigen in- vloed zou hebben, zoowel op de economische als op de politieke betrekkingen tusschen de beide mogendheden. Enkele leden stelden de vraag, of aan de komst van den koning der Belgen hier te lande meer beteekenis moet worden gehecht dan aan het gebruikelijke bezoek van staatshoofden van naburige landen. Zij drongen er op aan, diat de regeering ook in haar betrekkingen met Belgie de noodzakelijkheid van een poli- tiek van zelfstandige neutraliteit niet uit het oog zou verliezen. Naar aanleiding van deze laatste opmer- king werd van andere zijde de nadruk gelegd op de moeilijke omstandigheden, waarin de beide landen zrjn komen te verkeeren ten ge- volge van de zoo sterk gewijzigde betrekkin gen tusschen de volkeren onderling. Enkele leden verklaarden het toe te juichen, dat beide mogendheden, elk met volledig be- houd van haar onafhankelijkheid, goede buren wenschen te zijn en daarvan getuigen. Zij zagen daarin veeleer een versterking dan een verzwakking van onze positie, vooral nu Bel gie zich tegenover Frankrijk meer zelfstan- digheid heeft verzekerd dan men in het ver- leden mogelijk mocht achten. Niet de betrekkingen met Belgie baarden den hier aan het woord zijnden leden zorg, doch wel die met Japan, alwaar thans een geestesgesteldheid in aanhang wint, die een gevaar voor Nederlands positie in Neder- landsch-Indie dreigt te worden, inzonderheid nu er in Europa staten zijn, die zich nauw met Japan hebben verbonden. Verscheiden Eerste Kamerleden verklaarden in het voorloopig Verslag over de algemeene beschouwingen op de rijksbegrooting voor 1939, dat zij ten zeerste zijn getroffen door het schrijnende leed, dat aan een bepajalde volksgroep in een naburig land wordt aange- daan. Toelating op iets ruimere schaal van personen, die bij hun terugkeer in Duitsch- land moeilijkheden zouden ondervinden, zou volgens hen niet misplaatst zijn. Deze leden hadden den indruk, dat de traditie, waarop Nederland boogt wat betreft het asylrecht, thans niet in alle opzichten wordt gevolgd. Ook andere leden drongen er met klem op aan, dat de regeering aan de getroffenen hulp zou verleenen. Vele leden echter betoogden, dat het hier een uiterst netelig vraagstuk betreft en dat de Christelijke politiek in geenen deele on- beperkte toelating eischt. Zij wezen op de rechtmatige belangen van ons volk, die niet in het gedrang mogen komen. Volgens deze leden ontbreekt het de regeering niet aan activiteit. Door CHARLES GAR.VICE. (Nadruk verboden.) 4) Vervolg. Zij lag onbewegelijk, met gesloten oogen en met een zucht van verlidhting en voldoening stond hij naar haar te kijken. Zijn leven lang had hij geen mooter schilderij gezien en het sprekende gelaat met den geestigen mond en lange wimpers, die de frissche, olijfkleurige wangen beschaduwden, werd voorgoed gegrift in zijn hersenen en zijn hart. Hoe zij wist, dat hij naar haar stond te kijken, zou moeilijk te zeggen zijn, want haar oogen waren gesloten. Het zou ook heel moei lijk zijn, haar gevoelens te beschrijven. De ellendigste zenuwtrekkingen overvielen haar; ze had neiging om zich te bewegen, te niezen en een gevoel of ze dood zou gaan als ze het niet deed. En dan de dwaasheid, het malle om een dergelijke comedie op touiw te zetten! Ze had op haar tien vingers kunnen natellen, dat hij haar zou blijven aanstaren! De seconden verliepen! Het mooie, bewe- ginglooze gelaat had op het hart of was het op de verbeelding van den jongenman een gevaarlijk en schriklbarend effect, maar dat wist Lorrie niet. 'Hij wist niet, wie ze was. Te oordeelen naar haar versleten jurk met de zoo duidelijk ter verlenging aange- zette strook en naar de.n gedeukten hoed, kon zij best een dochter van den koster zijn. Het is een feit, dat een dame veel minder op een dame lijfet, wanneer haar oogen gesloten zijn en ze versleten kleeren aan heeft. Een wensch een niet te verklaren wensch kwam bij haar op. Zooals hij zei, was hij nog nooit van zijn leven" verliefd geweest en hij lachte spottend verliefde kameraden uit HET PALEIS SOESTDIJK GERESTAUREERD. Aanbieding van het nationale huldeblijk. Als nationaal huldeblijk bij het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bemhard is aangeboden, naar men weet, het motorjacht ,,Piet Hein" en de vernieuwing van het Paleis Soestdijk, waar het Prinselijk paar zijn in trek •genomen heeft. Deze vemieuwing is thans gereed gekomen. Zaterdag heeft de officieele overdracht plaats gehad. Terwijl de voorgevel van het paleis onver- anderd is gebleven, heeft in het inwendige een ware ,,paleis-revolutie" plaats gehad. De nieuwe ingang van de Prinselijke woning is niet in het midden van het hoofdgebouw gelegen. Op de stoep van de zij-ingang ter rechterzijde bemerkt de binnentredende een nieurw licht bronzen ingangsportaal, dat als tochtafsluiting voor den nieuwen hoofdingang dient. Door dit portaal komt men in een in de lengterichtin-g van het gebouw loopende gang. Rechts wordt deze gang afgesloten door een nieuw aangebouwd trappenhuis, waarin een personenlift uitkomt, »welke sou- terain, hoofdverdieping en eerste verdieping van het paleis verbindt. De kamer van Prins Bernhard heeft een zoodanige ligging, dat een prachtig uitzicht over den grooten vijver in het park kan wor den genoten. Men heeft dit uitzicht door een zeer groot raam met een onverdeelde spiegel- ruit, welk raam door electrische beweeg- kracht in den vloer kan wegzakken, zoodat men dan door een wijde opening een terras kan betreden, dat voor deze kamer en die van Prinses Juliana is gebouwd. De kamer is ingericht met gebruikmaking van verschillende meubelstukken, die Z. K. H. als persoonlijk gewaardeerde eigendommen meebracht. De betimmering van de kamer, in zebranohout, is een geschenk van de ge- zamenlijke burgemeesters der Nederlandsche gemeenten. Lederen clubfauteuils werden aangeboden door de Nederlandsche Maat- schappij voor Nijverheid en Handel. De kamer van Prinses Juliana, naast die van Prins Bernhard gelegen, heeft nagenoeg hetzelfde uitzicht; ook hier is een groot elec- trisch beweegbaar raam, dat toegang geeft op het terras. Ook deze kamer is ingericht met gebruikmaking van verschillende objec- ten, die H. K. H. heeft meegebracht; de ver- dere meubileering, hoofdzakelijk bestaande uit metalen meubelen, is een geschenk van de Leidsche vrouwelijke studenten. De inrichting van de eetzaal, die in de rij volgt, is een geschenk van de bewoners van Curasao en de overige Nederlandsche Antil- len. Deze zaal is in lichtkleurig Berkenhout getimmerd en voorzien van een wandbespan- ning van champagnekleurige moire-zijde. Het plafond is flauw gewelfd en kan worden be- schenen door indirecte verlichting. Op den langen wand tegenover de drie op den tuin uitziend'e ramen wordt de aandacht getrok- ken door een groot geborduurd wandkleed, ontworpen en uitgevoerd door mevrouw Hilde- gard Brom-Fischer, die dit kleed op geestige wijze versierde met voorstellingen van de flora en fauna der West-Indische eilanden, gegroepeerd om een 17e eeuwschen West- Indie-vaarder. In aansluiting op dit wandkleed ontwierp mevrouw Brom-Fischer ook het handgeknoop- te vloerkleed, en gaf zij aanwijzingen bij het weven van de gordijnen, welke werden uitge voerd door mej. K. van der My 11 Dekker. De meubelen zijn uitgevoerd in notenhout met stoelbekleeding van zwijnsleer. Het volgende vertrek is de ontvangkamer, tevens bibliotheek. De betimmering van deze bibliotheek, in den vorm van groote, in den wand ingebouwde boekenkasten met schuiven- de spiegelruiten, uitgevoerd in Amerikaansch notenhout, is een deel van het geschenk van de Nederlandsche schooljeugd, die ook helC sportpaviljoen met tennisbanen in het park aanbood. De groote zandsteenen schouw met open vuur, die versierl is met een schildering van Charles Eyck, is een geschenk van de in- woners van Suriname. Het vloerkleed is een effen groen, hand- geknoopt Smyrna tapijt; de meubels, even- als de betimmering in Amerikaansch noten hout met handgeweven bekleeding van de handweverij ,,'t -Paapje", zijn een geschenk van de Amsterdamsche vrouwen. Wanneer men langs deze hoofdtrap of met de lift naar boven gaat, komt men in de prive slaapvertrekken van het Prinselijk paar, die aan de tuinzijde zijn gelegen boven eetkamer en ontvangk'amer. De kinderslaapkarner met bijbehoorende badkamer en kamer van de verpleegster lig- gen boven de kinderspeelkamer aan de voor- zijde. In de nabijhejd vinden wij nog de huis- apotheek, volgens de meest deskundige voor- schrifben ingerichtc een geschenk van het Nederlandsche Roode Kruis. Het souterrain is geheel door dienstruimten in beslag genomen. Ten slotte moge nog vermeld worden een afzonderlijke nieuwe aanbouw aan het sou- terrain, n.l. de filmzaal. Ten einde te ver- mijden, dat een aanbouw van betrekkelijk groote afmetingen, die de installatie vroeg, het bestaande gebouw zou ontsieren, werd de filmzaal op het niveau van het souterrain ge- plaatst en gedeeltelijk ondergronds aangelegd. Het tapijt dat ter gelegenheid van het huwe lijk van het Prinselijk paar door de Rotter- damsche vrouwen werd vervaardigd, heeft in de filmzaal zijn bestemming gevonden. De overige geschenken zijn over de ver schillende vertrekken verdeeld. Zaterdag, den tweeden verjaardag van het Prinselijke huwelijk, hebben Hunne Koninklijke Hoogheden, Prinses Juliana en Prins Bern- hard, het uitvoerend comite en het werk- comite voor het nationaal huwelijksgeschenk ontvangen in den Baarnschen, door Hunne Koninklijke Hoogheden bewoonden, vleugel van het paleis Soestdijk. Zooals bekend, vortnden de moderniseering en de inrichting van dien vleugel het voor- naamste deel van het nationaal huwelijks geschenk naast het Prinselijke jacht, de ,,Piet Hein". Voorts waren tot die ontvangst uit- genoodigd vertegenwoordigers van Suriname en Curasao en van het comite uit de Neder landsche schooljeugd, terwijl mede aanwezig waren de architecten Ir. J. de Bie Deuveling Tjeenk, Ir. A. J. van der Steur en G H. Klein- hout met den adviseur J. de Bruyn en den opzichter C. Dijk, die door het uitvoerend comite met de leiding en uitvoering van het omvangrijke werk belast werden. De betee kenis en de omvang der werkzaamheden zijn beknopt omschreven in het overzicht, dat, met eenige photografische opnamen, in de pers werd gepubliceerd. Een 22-tal heeren verzamelde zich Zaterdag- middag om 4 uur ten paleize, waar zij door Hunne Koninklijke Hoogheden werden ont vangen, die verklaarden er prijs op te stellen langs dezen weg uiting te geven aan Hunne waardeering voor en ingenomenheid met dit belangrijk deel van het nationaal huwelijks geschenk en bij herhaling verzochten Hun dank te willen overbrengen aan alien, die door hunne bijdragen en hun werk het bereiken van het verkregen resultaat, dat aan alle ver- wlachtingen van Prinses en Prins voldoet, heb ben mogelijk gemaakt. Zich gaame van deze opdracht kwijtend, richt zich het uitvoerend comite voor het nationaal huwelijksgeschenk bij dezen tot alle Vrouwen waren om mee te dansen, te ten- nissen maar liefde! En toch fluisterde de een of andere ondeu- gende geest hem in: ,,Buk je en geef haar een kus!" Hij verzocht den ondeugd om heen te gaan, om naar den schuilplaats waar hij hoorde, te vertrekken; hij vertelde zich zelf, dat het niet mooi zou zijn om voordeel te trekken uit het feit, dat het meisje sliep. ,,Maar zij zal er niets van weten", fluis terde de geest. ,,Geef haar voorzichtig een kus, dan zal ze niet wakker worden! Wat voor kwaad steeikt daarin? Het is het liefste ge- zicht, dat je ooit gezien hebt of zal zien. Vooruit, anders ben je te laat!" Hij was werkelijk bijna te laat, want Lorrie had juist besloten haar oogen te openen, om- dat ze toch onmogelijk zoo kon blijven liggen. Voor ze echter haar besluit ten uitvoer kon brengen, was hij zaoht op haar toegeslopen. Hij knielde neer, op een knie en... Juist toen hij zich voorover boog en zijn lippen haar oogleden Ibijna raakten, kwam een paarde- vlieg hem storen. Hij sloeg de vlieg weg met verontwaardig- de gefronste wenkbrauwen, toen raakte hij, licht blozend, een van haar oogleden met z.ijn lippen aan. Juist op hetzelfde oogenblik hoorde hij Jack roepen. Met een gevoel van was het schaamte? sprong hij op en zonder nog naar het meisje om te szien, sprong hij over het gras- veldje op zijn paard toe. „0, ben je hier!"' zei Jack. „Mijn zuster vraagt of je komt mee-eten, Guy?" Lord Kendale was bezig met zijn toom en keek niet om. Als hij dat wel had gedaan, zou hij gezien hebben, dat een slank meisjes- figuurtje in de richting van het huis vluchtte. Hij keek naar zijn kleeren. „En dit pak, Jack?"' twijfelde hij. Dat is onmogelijk, vind je niet? ,,Welneen", verklaarde Jack. „Wij verklee- den ons ook niet. Je moet ons maar nemen, zooals we zijn, weet je." ,,Enfin, als je zuster er niet op tegen heeft, dat ik er als een rijknecht uitzie..." Nederlandsche mannen, vrouwen en kinderen, die aan de vervulling van den in 'alle lagen der bevolking gerezen wensch om een natio naal huwelijksgeschenk van blijvende waarde en beteekenis aan te bieden, hebben bijgedra- gen en medegewerkt. Den dank van het Prin selijk paar overbrengend, voegt het comitd daiaraan toe de betuiging van zijne groote waardeering voor den steun, dien het van alle gevers en van tal van zijden heeft mogen ont vangen en die het in staat gesteld heeft, zijne taak tot een goed einde te brengen. In het bijzonder wenscht het comite die waardeering te betuigen jegens de hierboven genoemde heeren technici, die, onder de energieke en bekwame leiding van den heer de Bie Leuve- ling Tjeenk onvermoeid hebben gearbeid en voor inspanning noch bezwaren zijn terug- gedeinsd. Het comite is overtuigd het gevoelen van alien tot uitdrukking te brengen wanneer het den innigen wensch kenbaar maakt, dat ons Prinselijk gezin in het paleis Soestdijk, waar Prinses Beatrix het levenslicht mocht aan- schouwen, bij voortduring en in hooge mate moge vinden: gezondheid, geluk en voorspoed. MINISTER DE WILDE 60 JAAR. Mr. J. A. de Wilde, Minister van Financien, vierde Zaterdag zijn 60sten verjaardag. Mr. Jacob Adriaan de Wilde werd 7 Jan. 1879 te Goes als zoon van den lateren Gede- puteerde van Zuid-Holliand,. wijlen den heer H. de Wilde, geboren. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit in de klassieke letteren maar wijdde zich, na het candidaatsexamen te hebben afgelegd, aande juridische studie. In 1905 promoveerde hij aan de Gem. Univer siteit te Amsterdam. Van 19051908 was hij advocaat en procureur te Goes. In laatstge- noemd jaar vestigde hij zich als advocaat te Den Haag. Bij de verkiezingen van 1918 bracht de A. R. party hem in de Tweede Kamer waarvan hij deel heeft uitgemaakt tot aan zijn optre- den als ministef van Binnenlandsche Zaken in het vorige kabinet-Colijn. Meermalen heeft hij en met name in financieele debatten in de Kamer een belangrijke rol gespeeld. In 1916 tot lid van den Haagschen Gemeen- teraad gekozen verwierf hij zich spoedig op het gebied van het gemeentebestuur groot gezag. In Sept. 1919 koos de Raad hem tot wethouder, aanvankelijk werd hem in het bij zonder de behartiging van de financieele aan- gelegenheden toevertrouwd, later, in Oct. 1923, trad hij ook op als wethouder van de bedrij- ven. In 1931 trad hij af als wethouder. Mr. De Wilde was o.m. secretaris van de door Minister Kuyper ingestelde staatscom- missie voor de schrijfwijze van de Ned. taal en diende het centraal comite der A. R. party ook als vice-voorzitter. Van de oprichting af was mr. De Wilde voorzitter van de Haag- sche Mij voor gasdistributie terwijl hij ook voorzitter is geweest van de Bouwgrond- maatsch'appijen. Meer en Bosch en Ocken- burg. Van het gemengd bedrijf der H.T.M. was hij eveneens voorzitter van den Raad van Beheer. Het A. R. dagblad de Nieuwe Haag- sche Ct. werd mede door hem opgericht. Hij diende het eenige jaren als hoofdredacteur. Mr. De Wilde was ook voorzitter van de rijks- commissie van advies voor werkverruiming en president-directeur van de Haagsche Coop. Spaar- en Voorschotbank Boaz. Van de hand van Mr. De Wilde, die een van de beste sprekers is van ons parlement, zagen verschillende brochures en bijdragen in perio- dieken het licht. Mr. De Wilde, die een warm vriend is van den Geref. Jongelingsbond, dien hij ook als raadsman dient, werd in 1925 be- noemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Vooruit, ga mee", was het antwoord kort en bondig en de twee jongelui begaven zich van het kerkhof naar de pastorie. De oude man, die de baantjes van huis- knecht, tuinman en algemeen factotum in zich vereenigde, nam het paard en Jack loodste zijn vriend in huis. De pastorie was klein en oud; de vierkante hal was even eenvoudig als die van een ibuiten- huisje, maar niettemin merikte lord Kendale op, dat er een groote beschaving in die een- voud lag. Een familieiwapen, een raaf, een wilgentak en drie dwarse roode streepen, was boven de oude eiken trap vastgemaakt. „Ga mee naar mijn kamer om je handen te wasschen'1', zei Jack. iHij had een klein kamertje vlak onder het dak en hoewel het eenvoudig gemeubeld was, viel ook hier weer diezelfde beschaving op. Toen zij naar beneden gingen zag lord Ken dale juist een glimp van een damesrok ver- dwijnen achter een deur van een van de uiterste kamers op de boivenverdieping en hij hoorde een deur hard toeslaan. Jack lachte, maar voor Guy tijd had hem te vragen waarom, kwam de doming de kamer binnen om den gast op goede, ouderwetsche wij'ze welkom te heeten. Hij was een zeer lange magere oude man met spaarzaam wit haar, dat achterover ge- borsteld was en zijn blank voorhoofd vrij liet Op en top een aristocraat was hij en de glim lacto, waarmee hij zijn smalle welverzorgde hand uitstak, getuigde van een beleefdheid tegenover den gast, zooals men die heden ten dage slechts zelden ontmoet. ,,Mijn zoon heeft u overgehaald om te blijven, lord Kendale; dat is heel vriendelijk van ui". Guy keek naar zijn kleeren en mompelde eenige woorden ter verontschuldiging, maar de blanke hand legde hem met een beweging het zwijgen op. ,,Wij zijn eenvoudige menschen", zei de domine, ,,echte huismusschen zonder eenige conventioneele pretentie, Greta, kindlief, lord Kendale". Ben keurig meisje met zacht, blond haar LAMSVLEESCH IN BLIK? Het departement van Economische Zaken heeft volgens het Handelsblad belangstelling voor de mogelijkheid, om van eventueel uit de markt te nemen schapen een bruikbaar blikvleesch-product te maken, geschikt voor distributie aan werkloozen en behoeftigen. Proeven genomen op verzoek van het Texelsch Schapenstamboek hebben bereids aangetoond, dat mits niet te vet een uitstekend pro duct kan worden verkregen. Voor het uit de markt nemen en verwerken van 10 pet. van het aantial daarvoor in aan- merking komende dieren zou, na aftrek der opbrengst van het blikvleesch, een bedrag noodig zijn van ongeveer f 90.000. TOERISTENTARIEVEN IN BELGIE. De Belgische minister van vervoer heeft besloten reisboekjes beschik'baar te stellen voor buitenlanders, waarvan de prijs 35 francs zal bedragen. Voor den houder van zoo'n boekje zullen de kosten van het visum op het paspoort met 45 worden verminderd en de identiteitspapieren zullen door de Belgische consulaire agenten gratis worden uitgereikt. 'Op de Belgische spoorwegen izal een prys- vermindering worden verleend van 35 en op de toeristenbooten 20 De toegangs- prijzen tot musea zullen met 50 worden gereduceerd en voorts zullen de toegangsprij- zen van grotten en casino's alsmede de prijs van benzine worden verlaagd. t HET VLAAMSCHE ELEMENT VERDRINGT IN BELGIE HET WAALSCHE. In het 'boek Nieuwe Richtlijnen" geeft ir. T. Herbert een overzicht van de ontwikkeling van de bewolkingsstructuur van Belgie. In 1930 was de verhouding der Waalsche bevolking tot het Vlaamsche van 3 tot 4. Op dit oogenblik is zij reeds 3 tot 4,5 geworden. In 1936 zijn er in Wailonie nog slechts on geveer 260.000 kinderen beneden de 7 jaar, in Vlaanderen jiog 550.000, dus in verhouding van 3 tot ongeveer 6,5. Bij de normale ontwikkeling der beide volks- groepen in Belgie zal de Wiaalsche bevolking eer er vijf en twintig jaar verloopen zijn, nog amper de helft der Vlaamsche bevolking be dragen. ROETHEENSCHE AANSLAG OP MUNKACS. Het iHongaarsche teleigraaf-agentschap meldt, dat Vrijdagnacht om 3 uur 40 min. van Tsjecho-Slowaaksohe zijde een aanval is ge daan op de Hongaarsche grensstad Munkacs. De aanval ziou zijn geopend door een pant- serwagen, welke evenwel buiten gevecht zou zijn igesteld en waarvan de bemanning ge- vangen zou zijn genomen. Hierop zou de Tsjecho-Slowaakscihe artillerie van de heuvels in den omtrek Munkacs onder* vuur hebben genomen. Van Hongaarsche zijde zijn versterkingen naar de stad gezonden; de aanval is ten koste van zware offers afgeslagen. De 'Hongaarsche regeering heeft onmiddelijk geprotesteerd bij de gezanten van Duitschland en Italie te Boedapest tegen dezen aanval van Tsjecho-Slowaaksche troepen en Oekrainsche vrijscharen op Munkacs. Ook te Praag is een ernstdg protest ingediend, waarin de Hon gaarsche regeering iedere verantwoordeiyk- heid voor mogelijke gevolgen van de hand wijst. Volgens Havas zijn er ac'ht granaten op Munkacs neengekomen. De Hongaarsche ar tillerie zou het vuur niet beantwoord hebben. Bij de. gevechten zouden vier Hongaarsche officieren en vijf soldaten, benevens vijf Tsjechen gesneuveld zijn. en vriendelijke, grijze oogen gaf hem een hand en sprak met een stem, die volkomen harmonieerde met haar kalme, bedaarde, vriendelijke verschijning eenige woorden van welkom. Toen klonk de bel en gingen ze naar binnen om te dineeren. De eetkamer was oud en de wanden waren donkergekleurd van ouder- dom, maar het was de eetkamer van een heer. De domine ging zitten, keek naar den leegen stoel en toen naar Greta. Voor hij echter iets kon zeggen, kwam het nette, bedaarde dienst- meisje binnen en fluisterde iets in juffrouw Latimer's oor. Guy ving op juffrouw zus of zoo komt niet beneden" en het diner begon met een leege stoel. Guy was niet verlegen en voordat de res- ten van ide snoek, die Jack 's morgens had gevangen, van tafel waren genomen, praatte hij met juffrouw Latimer, alsof hij haar min- stens al een paar jaar kende. Niet de droge, onnoozele opmerkingen van den vreemdeling, die juist kennis gemaaikt heeft, maar het losse, gema'kkelijke praten van een jongen man, die geen zorgen kent en die weet, dat een aardig meisje met een vriendelijk, zacht- moedig gezichtje naar hem luistert. Voor de lamscoteletten verorlbera waren, klonk zijn vroolijke lach door de kamer. Greta ant- woordde met een glimlach en zelfs de domine werd uiit zijn stille droomen opgeschrikt, waaruit hij anders alleen ontwaakte, om uit beleefdheid antwoord te geven. En nu o wonder der wonderen praatte de domine zelfs mee. Guy vertelde een verhaal van de manoeu vres, toen zijn gelaat plotseling pioenrood werd. W/ant de deur was opengegaan en een slank meisjesfiguurtje was binnengeko- men. Het was geen geest; het was alleen maar een meisje met een gebruind ivoren ge laat, met zacht, donker haar en lange wim pers, die op haar wangen lagen. Het was maar een meisje! Ja, maar het was het meisje, dat lord Kendale nog geen half uur geleden gekust had! - De versleten jurk was verdiwenen en in- plaats daarvan droeg zij een zachte, room- kleurige stof, doodeenvoudig, maar als gego- ten aan haar sierlijk, buigzaam figuurtje, zoodat Guy beefde werkelijk beefde van op- winding. Want nu zag hij, dat ze niet de dochter was van den koster, niet ,,het een of ander dorpskmd", maar een dame. Langzaam liep ze op de tafel toe en ging zonder iets te zeggen, zitten, terwyi haar prachtige wimpers nog steeds de oogen be- dekten, die hij nog niet had gezien. ,,'Zoo Lorrie", zei de domine met zijn diepe, gecultiveerde stem, ,.,is je hoofdpijn beter, kindje? Lord Kendale, mijn dochter Dolores." Guy boog het hoofd. Nog steeds bleven de oogen tegenover hem verborgen. „Ik ik wist niet dat je twee zusters had", zei hij awakjes tegen Jack. „0 ja", antwoordde Jack, die vol verlbazing Lorrie aansta-arde en zich afvroeg, wat haar in vredesnaam mankeerde. Lorrie, wier zelf- vertrouwen en zelfverzekerdheid spreekwoor- delijk waren in de familie, zat daar zwpgend als een marmeren standbeeld, Hoofdpijn!" zei hij met de onhandige op- rechtheid van een broer, die nog in zijn vlegeljaren is. ,,Heb jij hoofdpijn, Lorrie? Een half uur geleden op het kerkhof had je dat toch nog niet." „Neen, dat heb ik ook daar gekregen; ik heb in de open lucht geslapen", antwoordde ze, terwijl ze lord Kendale aankeek, die naar zijn glas greep en een fermen sick wijn nam, met een gezicht nog rooder dan een kers. „Goeie genade!" dacht hij. ,,Zou ze het weten?" en na een paar seconden waagde hij het haar aan te zien. Maar uit het mooie gezichtje keken de donkere oogen hem stra'k aan zoo onschuldig en onnaspeurlijk als die van een kind. Zelfs geen trillen van haar oogleden bewees, dat zij er -zich van bewust was, dat zijn lippen die hadden beroerd. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1