ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No 9858. tweede blad WOENSDAG 4 JANUARI 1939 79e Jaargang Binnenland Gemeenteraad van Axel. TER NEUZENSCHE COURANT MINISTER COLIJN MET VAOANTIE. Be Minister-president en mevr. Colijn zijn Mjaandagmid'dag om 3.15 uur van het staats- spoorstation te iDen Haag voor 14 dagen naar Zwitserland vertrokken. i DE „REIGER" BEHOUDEN UIT ZUID-AFRIKA TERUGGEKEERD Het is reeds meermalen gezegd, doch het mjag nog wel eens worden herhaald, dat de j steeds vervolmaakte vliegtuigtechniek heel j brjzondere mogelijkheden heeft geschapen. Op 6 December 1.1. startte de ,,Reiger" om Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland gelegenheid te geven het nationaal herdenkingsfeest der Zuid-Afrikaners, onder de belofte dat hij daar een aantal dagen zou kimnen vertoeven en ten slotte thuds met Oudejaarsavond zou kunnen vieren, zij het dan met enkele uren vertra- ging wegen-s tegenwind, de belofte is vervuld, jl. Zaterdagavond is het vliegtuig met zijn passagiers, bemanning en een groot aantal brieven onder zeer groote belangstelling weer op Schiphol gearriveerd. Het stationsgebouw was met Nederlandsche, Zuid-Afrikaansche en Engelsche vlaggen ver- siierd en het publiek verdrong er zich. Zij die niet zoo gelukkig w,aren geweest een plaatsje binnen te bemachtigen getroostten zich een geruimen tijd wachten in den regen. Onder de hooge autoriteiten kunnen wor den igenoemd Minister Colijn, Dr. Jr. Damme, Directeur-Generaal der P.T.T., generaal Snij- ders, burgemeester De Vlugt, Minister Slote- maker de Brume. Toen de komst van het vliegtuig werd ge- signaleerd stroomden de afgezette terreinen vol en het da;alde onder luide toejuichingen. Omstuwd door velen begaven passagiers en bemanning zich naar de wachtkamer, waar Dr. H. Colijn in de eerste plaats den vice- president van den Raad van State, Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland begroette, die namens de Nederlandsche regeering een .message of goodwill" aan het stamverwante volk van Zuid-Afrika heeft gefbracht. Steeds bestaat er in Nederland, aldus Minister Colijn, een diepe belangstelling voor dit volk, dat in Neder land zijn stamland heeft. De wijze. waarop Jhr. Beelaerts van Blokland zijn opdracht vervuld heeft, is boven alle lof verheven. Dr. Colijn sprak ook woorden van waardeering voor mevr. Beelaerts van Blokland, die wel is waar de reis niet heeft meegemaakt, maar haar in spanning heeft gevolgd. Wanneer in ons land van vlagvertoon wordt gesproken, denk't men allereerst aan de marine. Ook de K. L. M. eehter zorgt voor vlagvertoon door de lucht, dank zij het prach- tige werk der piloten en der overige leden van de bemanning. iSpr. dankte hiervoor de i K. L. M. en de geheele bemanning, alsmede j de familieleden van de laatsten. ;Spr. wilde ook een woord van dank richten tot de passagiers die ,,en ik ga nu iets zeggen, dat typisch Hollandsch is, maar ik ben een echte Hollander'1', voegde de Minister- president hier onder applaus aan toe het mogelijk hebben gemaakt, dat deze reis niets gekost heeft. (Vroolijkheid.) Dr. Colijn eindigde met de beste wenschen voor de K. L. M. -Na Minister Colijn trad Jhr. Mr. F. Bee laerts van Blokland voor de microfoon. Hij hield de volgende redevoering: ,,Ik kan niet anders zeggen, dan dat ik wer- kelijk zeer diep ben getroffen door de harte- lijke ontvangst, die ik hier van zoo velen heb mogen genieten en in de eerste plaats richt ik een woor'd van dank daarvoor tot onzen Minister-president, die zich de moeite heeft gegeven, om vandaag herwaarts te komen, om mij hier bij mijn aankomst de hand te drukken. Ik ben hem daarvoor bijtzonder er- kentelijk. Die erkentelijkheid gaat ook uit tot zooveel anderen, die ik hier al, aankomende, zoo-even de hand hab mogen drukken, zonder diat ik daarvoor de gelegenheid heb gehad alien, die ik op dat oogenblik zag, te danken voor hun komst. Wij hebben een zeer bijzondere reis gehad en wij kunnen niet anders dan dankbaar zijn j voor alies, wat ons op die reis is wedervaren. Ik zou U in enkele woorden eenige indruk- j ken willen mededeelen, die mijn bezOek aan j Zuid-Afrika bij mij hebben achtergelaten. In de eerste plaats natuurlijk een woord over het eeuwfeest van den Grooten Trek. De groote gebeurtenis van den trek is in alle j deelen van Zuid-Afrika met geestdrift her- dacht, zoowel in het Kaapland, als in Oranje Vrijstaat, als in Natal, als in de Transvaal. - Het hoogtepunt van de herdenking is wel ge weest de hoeksteenlegging van het te Preto ria verrijizende nationale gedenkteeken op Bingaansdag, 16 December. Ruim honderd- duizend mannen en vrouwen uit alle deelen der Unie hebben daaraan deelgenomen. Wat mij vooral heeft getroffen, is de ernstige, waarlijk nationale geest,. welke daarhij tot lilting is gekomen. Een volk, dat zoo de natio nale feestdaigen viert, zonder dat het draai- molens e.d. daarhij noodig heeft, is een volk, dat met alle vertrouwen de toekomst tege- moet mag gaan. Aan d*e toekomst van Zuid- Afrika kan na deze viering niet getwijfeld worden. Van de warme ontvangst en guile gastvrijheid, die ons in Zuid-Afrika te beurt vielen, kan ik niet dan met groote erkente lijkheid gewagen. Allerwegen kwam men ons met hartelijkheid tegemoet, allerwegen ook ontvingen wij bewijzen van waardeering voor de Nederlandsche belangstelling, bewijzen tevens, dat die belangstelling in Zuid-Afrika vollen weerklank vindt en gepaard gaat met vereering voor ons Huis van Oranje. Een woord tenslotte nog over onze reis. Die reis is in alle opzicbten voorspoedig geweest. De voorberedding daarvan is geweest, zooals wij dat van onze K.L.M. mogen verwachten. De bemanning van de ,,Reiger" heeft door haar groote voorkomendhei'd en uitstekende zorgen° de reis uit toeristisch oogpunt tot een waar succes gemaakt. Dank daarvoor in de eerste plaats aan gezagvoerder Scholte, maar niet minder aan alle andere leden van de be manning, zonder onderscheid. Wanneer wij op dezen Oudejaarsavond in danklbaarheid het goede gedenken, dat ons in dit jaar we'der te beurt is gevallen, dan zal de vlucht van de „Reiger" daarhij zeker een voor- name plaats vinden. Ik wensch U alien een gezegenden Oudejaarsavond." Tenslotte kreeg gezagvoerder Scholte nog het woord, die o.m. zeide: Ik wil U alien heel hartelijk danken voor de ontvangst, die wij hier hebben ondervonden, welke wij zeker niet hadden verwacht. Ik heb gehoord, dat hier ook aanwezig is een gezelschap Zuid-Afrikaansche studenten. Ik wil hun gaarne verzekeren, dat wij heel veel prettige herinneringen zullen behouden aan hun vaderland, dat wij zes dagen ge- leden verlaten hebben bij prachtigen zonne- schijn. Ik hoop, dat zij hun verblijf hier net zoo prettig gevonden hebben als wij in hun land. Wij hebben een zeer v-oorspoedige reis en geen pech gehad; alles is naar wensch ver- loopen, alleen hebben wij nu op den terugtocht met tegenwinden in Europa te kampen gehad. Op een vraag van den omroeper, wanneer Scholte dacht, dat de geregelde verbinding op Zuid-Afrika zal worden geopend, antwoord- de hij, dat hij dat maar aan den heer Plesman moest vragen, Hij aeht zulk een verbinding echter heel goed mogelijk, waarmede de K.L.M.naar zijn meening, elken dag zou kun nen beginnen. DE INVOER VAN KAAS IN BELGlE. Aan de Dagelijksche mededeelingen van den Economischen voorlichtingsdienst ontleenen wij: Ingevolge een Koninklijk besluit van 26 December, afgekondigd in de Moniteur Beige van 31 December, is de bij Koninklijk besluit van 29 September j.l. inges-telde schorsing van de contingenteering van kaas weder op- geheven; voor den invoer van kaas is dus weder met ingang van Maandag een invoer- vergunning vereischt. ZAL DR. DE VLUGT BLIJVEN Naar de Telegr. vernam, wordt in regee- ringskringen overwogen of burgemeester De Vlugt na afloop van zijn derde ambtsperiode niet voor Amsterdam bebouden zou kunnen worden. Het blad meent te wieten, dat hierbij niet zoo zeer gedacht wordt aan een derde herbenoeming voor zes jaar alswel onder de oogen gezien wordt de mogelijkheid van een beroep op Dr. De Vlugt om zijn ontslagaan- vrage te 1 herroepen en zich althans nog voor eenige jaren bes-chikbaar te stellen. In verband met de groote moeilijkheden welke er nog bestaan ten aanzien van de ge- meentelijke financien, alsmede met het oog op de verdere voorbereiding en uitvoering van groote werken als den houw van het nieuwe raadhuis en den aanleg van de IJtunnels, zou het van groot belang worden geacht hierbij te kunnen blijv-en beschikken -over werkkracht en ervaring van den huidiigen burgemeester. KERSTGAVEN. Op vragen van den heer De Visser betreffen- de verhooging van de Kerstgave aan werk- loozen en toekenning van een Kerstgave aan de werkloozen, die in werkverschaffing werk- zaam waren en aan kleine boeren en tuinders, die aanvullenden steun ontvangen, hebben de Ministers van Sociale Zaken en van Oecono- mische Zaken gean-twoord: De regeering is er zicb uiteraard van be- wust, dat de omstandigheden, waarin de werkloozen en hun gezinnen verkeeren, moei- lijker worden, naarmate de werkeloosheid langer voortduurt. Zij is zich intusschen even- zeer er van ibewust, dat door het Nederland sche volk al het mogelijke wordt gedaan, om „groote ellende"', als -waarvan in vraag 1 wordt gesproken, te voorkomen. De regeering acht geen termen aanwezig de Kerstgave te verhoogen. Vergadering van Dinsdag 29 November 1938, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, C. Hamelink, A. van 't Hoff, P. de Jonge, A. P. de Ruijter, B. Seghers, C. van Bendegem, C. Th. van de Bilt, F. Diele- man, A. P. Esselbrugge, J. Fanoy, A. Th. 't Gilde, en de Secretaris J. L. J. Maris. (4. Vervolg.) 95. Onderhou'd lantaarns "en verdere kosten verlichting. 4025. De heer FANOY geeft in overweging de straatverlichting en het onderhoud hieraan te versoberen. Hij stelt voor, den post voor de kom- terug te brengen op /3000. De VOORZITTER vraagt, wat de bedoeling van den heer Fanoy is. Er zijn in de gemeente 120 lantaarns, wil bij er 10 van wegnemen? De heer FANOY antwoordt, dat men het- zelfde kan verkrijgen door minder branduren, mdndere kaarssterkte en zoo meer. Hij herhaalt voor te stellen, dezen post van f 3450 terug te ibrengen op f 3000. De heer VAN 't HOFF zou het voorstel van den heer Fanoy kunnen steunen. Als minderheid in de gascommissie heeft spreker voorgesteld de verlichting zoo goedkoop mo gelijk te maken. Als men ziet, dat men het gas heeft teigen 4 cent per M3. en de prijs van het verwarmingsgas ook 4 cent is, en er dan nog iets op verdiend wordt, dan kan er werkelijk van den prijs die de gemeente be- taalt, nog iets af, daar heeft de gemeente Axel recht op, gezien het feit, dat het een gasfabriek van de gemeente zelf is, die aansprakelijk is voor een zoo groot bedrag als de schuld der gasf-albriek nog bedraagt. Naar zijn gedacht heeft de gemeente er het volste recht op, het gas ongeveer tegen kost- prijs te krijgen. Daarom kan hij ook het voorstel van den heer Fanoy steunen en den post voor de kom verminderen, de gasfabriek zal hierdoor wer kelijk niet geschaad worden, -als men ziet dat deze rondkomt, en goed rondkomt; en zelfs nog extra aflost. Spreker is er voor, dat de gemeente zoo goedkoop mogelijk bediend wordt. Hij heeft er destijds aan medege- werkt, dat de prijs van het gas voor Terneu- zen met een cent verlaagd werd, er is er voor, dat dit aan de gemeente zoo goedkoop moge lijk geleverd wordt. De heer DE RUIJTER stemt geheel in met de minderheid in de gascommissie en heeft daar ook wel ooren naar. Spfeker zegt niet, dat hij een voorstel in die richting per se zal steunen, doch wellicht kan de voorzitter der gascommissie den raad nader inlichten, wat wellicht tot verne derin'g in dit opzicht strek- ken kan. Ook de minderheid in de gascom missie zit hierin als vertegenwoordiger van den raad. Indien deze meent, dat op de gas- levering voor de straatverlichting f 450 bezui- ni'gd kan worden, heeft spreker daar wel ooren naar. De VOORZITTER meent, dat het beter is, dezezaak in besloten vergadering te behan- delen, dan kunnen jiieromtrent nog enkele mededeelingen worden gedaan. Spreker zal aan het eind dezer vergadering een besloten vergadering beleggen." De heer DIELHMAN wil zijn meeriing hier- omtrent zeggen. De VOORZITTER deelt mede, dat hij zijn meening over ddt onderwerp in de besloten vergadering zeggen kan. De heer 't GILDE k-omt terug op post 97. Hij moet zijn voorstel handhaven, om deze met f 50 te verminderen, en zich tot het plaatsen van de hocgst noodige borden te (beperken. :De VOORZITTER antwoordt, dat er van dezen post geen geld af kan. Deze is samen- gesteld uit een post van 50 voor onderhoud en f 50 voor bijplaatsen van nieuwe borden. Hij vraagt den heer 't Gilde, wat een bord kost, een bord met paal kost f 25. De heer 't GILDE wijst er op, dat er in 1937 f 52 op dezen post is uitgegeven. De heer OGGEL wijst er op, dat het nu verkeerd zou zijn, dezen post te verminderen, nu de commis-sie tot onderzoek van het ver- keersvraagstuk benoemd zal worden. Dan behoefde die commissie ook geen advies uit te brengen. Indien men nu dezen post gaat verlagen tot 50, dan belemmert men het onderhoud. Er moet. toch eenige ruimte zijn, indien men handelt op de wijze als de heer 't Gilde slaat men Burgemeester en Wethou- ders met lamheid. De heer 't GILDE meent, dat indien het noodig blijkt, men toch 12 of 20 borden gelijk aan kan schaffen, daii verkrijgt men er mis- schien reductie op. De heer OGGEL: Dat kost dan wat meer dan f 50. De heer DE RUIJTER wijst er op, dat er nu wel tegen het plaatsen van borden ge- ageerd wordt, doch als er na deze raadsver- gjadering eens een doodelijk ongeluk zou ge- beuren, dan zou men er missctiden wel 30 wil len plaatsen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat deze post niet anders -geraamd kan worden. Hij meent, dat het 't beste is, van dit onder werp af te stappen. 98. Kosten verzekering, pensionneering enz. ambtenaren en beambten. f 757. 99. Kosten verzekering tegen brand- en stormschade. f 10,83. 100. Kosten verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid der gemeente. f 130. 101. Rente van geldleeningen. 508. 102. Aflossing van geldleeningen. /500. 103. Kosten burgerwacht en bijz. vrijwilli- gen landstorm. f 150. De heer C. VAN BENDEGEM vraagt hier- ower stemming. Het voorstel van Burgemeester en Wethou- ders wordt aangenomen met 7 tegen 6 stem- men. Voor stemmen de heeren Van 't Hoff, De Jonge, Oggel, De Ruijter, Van de Bilt, Diele- man en Fanoy; tegen stemmen de heeren Hamelink, Seghers, C. van Bendegem, P. J. van Bendegem, Esselbrugge en 't Gilde. 104. Aandeel aan het Rijk in de ontvangen rechten als bedoeld bij art. 8 der bi-oscoop- we-t. 8,33. 105. Kosten bescherming bevolking tegen luchtaanvallen. f 150. De heer C. VAN BENDEGEM vraagt hoe het nu staat met de 1250 die de raad heeft gevoteerd voor de luchtbescherming en boe het wordt met de 150 die hiervoor op de be- grooting zijn geplaatst. De heer FANOY wijst er dp, dat er 175 op de begrooting komt. De VOOiRZITTER antwoordt, dat het ge- raaimde bedrag moet dienen voor rente en af lossing. Deze zal ten voile noodig zijn, zoo- dat het zou kunnen voorkomen, indien die niet iets verhoogd werd, dat men niets meer zou kunnen aankoopen. De heer FANOY merkt op, dat men daar voor toch de gevoteerde f 1250 heeft. De VOORZITTER geeft te kennen, dat die j voor eerste inrichting dienden. Spreker meent, dat deze post best op 200 geraamd mag worden. i Be heer FANOY is van meening, dat men 't volgend jaar toch ook de materialen van die 1250 nog heeft. .n« De VOORZITTER antwoordt, dat men die 1 f 1250 toch het volgend jaar niet meer heeft. j De heer FANOY meent, dat men die dan ook niet meer noodig heeft, want dan heeft men toch reeds de noodige materialen. De heer OiGGEL is van oordeel, dat er toch een postje moet zijn voor oefeningen enz. De heer DE RUIJTER heeft deze gedachte, dat er voor aflos en rente ongeveer f 175 noo dig zal zijn. Laat men dezen post met f 25 verhoogen, dan kan er altijd nog iets gedaan worden. Is het niet noodig, dan wordt het geld niet uitgegeven. De VOOIRZITTER vraagt of men er mee accoord gaat, dezen post op 200 te zetten. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 106. Kosten van de schietbaan. 100. De heer 't GILDE is hier ook tegen. De VOORZITTER wijst er op, dat de ge meente een contract voor de pacht van de schietbaan heeft loopen, dat kan men direct niet loslaten, en het onderhoud hiervan is ook een vaste post, waar niets af kan. De heer 't GILDE wil deze dan halveeren en op f 50 brengen. De VOORZITTER merkt op, dat dit een slag in de lucht is, daar de heer 't Gilde niet weet in welken staat de schietbaan verkeert, en wat er aan gebeuren moet. De heer 't Gilde heeft zelf gezegd, dat er aan het onderhoud niet getorhd moet worden. De pacht bedraagt f 45, zoodat er dan voor onderhoud ma(ar f 5 zou oveitolijven. De heer 't GILDE geeft te kennen, dat hij vorige week de schietbaan nog bekeken heeft, deze ziet er goed uit. De heer OGGEL antwoordt, dat dit niet waar is. De kudl is verschrikkelijk slecht. De heer 't GILDE wil dan hetzelfde bedrag uittrekken afs in 1937 is uitgegeven, n.l. 60. De heer OGGEL meent, dat hij dan ook voor f 100 kan stemmen. Als het niet noodig is, wordt er niets uitgegeven. Er wordt geen cent meer voor uitgegeven dan noodig is. De VOORZITTER vraagt of de heer't Gilde stemming verlangt. De heer 't GILDE antwoordt, dat hij geen stemming kan vragen, als hij' geen steun krijgt. De heer P. J. VAN BENDEGEM onder- steunt het voorstel van den heer 't Gilde. Ddt wordt niet voldoende ondersteund en kan dus geen onderwerp van beraadslaging uitmaken. 107. Toeslag op pensioenen. f 3. 108. Onderhoud marechausseekazerne. f 150 De heer 't GILDE is van meening, dat deze post met f 50 verminderd kan worden.' De VOORZITTER verwijst naar het prae- advies. De bedoeling is, een kamertje voor den wachtmeester te timmeren. En dan is dit he- drag zeer zeker niet aan den boo,gen kant. Hij schorst hierop de vergadering gedurende een half uur. Na heropening wordt de behandeling der gemeentebegrooting voortgezet. Hoofdstuk IV. Volksgezon-dheid 115. Kosten besmettelijke ziektewet. f 105. De VOORZITTER deelt mede, dat een adres is ingekomen van het ziekenhuis te Sluiskil om een subsidie van de gemeente. Burge meester en Wethouders hebben dit verzoek ernstig bekeken en overwogen en meenen, in verband met den toestand der financien geen voorstel te mogen doen om een subsidie te verleenen. Dit zegt niet, dat Burgemeester en Wethouders er geen prijs op stellen, dat er beschikt kan worden over een goed geoutil- leerd ziekenhuis, doch zij meenen, niet zoover te mogen gaan om tot het verleenen van een subsidie voorstellen te doen. De heer DE RUIJTER deelt mede, dat in dit voorjaar met de administratie dezer instel- ling een regeling is getroffen, waarbij f 2,25 per dag wordt berekend voor de patienten van het burgerlijk armbestuur, die te Sluiskil verpleegd worden. Dit verzoek om subsidie heeft 'Spreker ook onderzocht en bekeken, en hieromtrent een onderhoud gehad met de moeder-overste, die hem mededieelde, dat het bestuur van het ziekenhuis bereid is, de ver- pSeegdagen voor de patienten van het burger lijk airmbestuur te berekenen tegen f 2 per dag, indien het ziekenhuis van of vanwege de gemeente Axel een kleine subsidie krijgt. Daarom zou spreker, waar het ziekenhuis te Sluiskil nog al eens patienten krijgt van het burgerlijk armibestuur, en van oordteel, dat dan per patient en per ligdag weinig betaald moet worden, willen voorstellen, een subsidie te verleenen van f 100. Be heer VAN 't HOFF merkt op, dat de heer Be RUIJTER gezegd heeft, dat, indien de gemeente een subsidie zou verleenen, de kos ten per patient per ligdag met 0,25 vermin derd izouden worden. Be heer BE RUIJTER: Bat is zoo. Be heer VAN 't HOFF vervolgt, aan te neanen, dat dit zoo is. Indien de heer Be Ruijter de overtuiging toegedaan is, dat door de subsidie aan het ziekenhuis te Sluiskil de subsidie aan het burgerlijk armibestuur zal kunnen verminderen en de gemeente er dus geen schade door lijdt, kan spreker meegaan met het voorstel van den heer Be Ruijter om f 100 subsidie te verleenen. Indien het dan terugkwam van het Burgerlijk Armbestuur, zou spreker er vrede mee kunnen heltaben. Anders zou hij er verder niet op doorgaan. De heer DE RUIJTER meent, dit te moe- ten overlaten aan den raad. Als voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur kan spreker niet zeggen, dat op een begrooting van 14.000 van het Burgerlijk Ambestuur dit bedrag van ,f 100 niet van zoo overwegenden invloed is. Toch zal men hem moeten toe- geven, dat een subsidie van f 100 voor zoo'n ziekenhuis ook geen groot bedrag is. Spreker wijst er op, dat er dikwijls patienten van het Burgerlijk Armibestuur te Sluiskil worden verpleegd. Vorig jaa'r is het gebeurd, dat er 5, ook wel, dat er 3 lagen, het het is ook wel eens voorgekomen, dat er 8 waren. De men- schen zijn vrij in welk ziekenhuis zij willen gaan. Het Burgerlijk Armbestuur is van oordeel dat zij naar een ziekenhuis moeten gaan, waar zij' geholpen kunnen worden. Indien zij in een andere inrichting meer of beter geholpen kunnen worden, staat hun vrij er heen te gaan. Spreker herhaalt, den raad in overweging te geven, een subsidie van 100 te verleenen. De heer VAN 't HOFF wil iets vragen. De heer De Ruijter geeft te kennen, d-ait de men- schen vrij zijn, te gaan waarheen zij willen. Indien het Burgerlijk Armbestuur elders goed- kooper tereeht zou kunnen, zou het dan zoo bezwarend zijn voor de menschen om er heen te gaan, als het er goed is. Spreker is van meening, dat de menschen goed geholpen moeten worden, en dat het dan wel daarheen geleid kan worden, hoewel er niet teveel pres- sie op hen uit'geoefend moet worden. Er zijn 2 ziekenhuizen hier, n.l. te Terneuzen en te Sluiskil, en nasir sprekers meening is het niet te veel geeischt, dat er op aangedrongen wordt, dat de menschen gaan waar het 't goedkoopst is. De heer DE RUIJTESR wijst er op, dat hij heelemaal niet op dat standpunt staat. Als Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur staat hij op het standpunt, dat den menschen zooveel mogelijk vrijheid gelaten moet worden. Ze hebben vrijheid wat betreft de keuze van dokter, en ook wait betreft de keuze van zie- j kenhuis. De practijk heeft evenwel uitgewe- zen, dat de betrokkenen gaan waar ze 't best behandeld worden en bijna 100 der ver- pleegden ligt dan ook te Sluiskil. Dat iigt aan verschillende dingen, de doiktoren b.v. geven de voorkeur aan Sluiskil, omdat het ziekenhuis daar beter geoutilleerd is. De heer VAN 't HOFF merkt op, dat daar- I over ook niet veel te zeggen valt. De heer OGGEL wijst er op, dat deze kwes- j tie ook is besproken in Burgemeester en Wet houders, en deze meenden, geen voorstel te moeten doen om een subsidie te verleenen. De Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur heeft thans evenwel medegedeeld, dat bij ver- leening van een subsidie, de verpleeggelden een vermindering zullen ondergaan. Hierop steunt spreker het voorstel van den heer De Ruijter. De heer VAN DE BILT kan niet meagaan met de meening van den heer Van 't Hoff. Hij is van oordeel, dat de armen vrij moeten zijn, waarheen zij gaan willen. Spreker heeft in zijn tijd ondervonden, dat het bezwareo heeft om de menschen voor te schrijven, waar heen ze moeten gaan om verpleegd te worden. Zooals de heer De Ruijter zegt. komt het bijna niet voor, dat ze ergens anders heen gaan, hoewel ze de keuze heibben waarheen ze gaan willen. Spreker zou veel liever zien, dat de menschen vrij bleven, niettegenstaande dat vocrdeel van een kwartje per verpleegdag. Waar het aantal dagen dat er patienten in de verpleging zijn, nogal oploopt, zou het z.i. goed zijn dat deze subsidie verleend werd. Dit kan dan wellicht door het Burgerlijk Armbestuur gebeuren, dat er dan ook de voordeelen van plukt. Spreker heeft het idee, dat het zoo is, dat de subsidie gerust een beetje hooger zou kunnen zijn, daar het over- groote deel der bevolking naar Sluiskil gaat. Hij zou het zeer toejuichen, indien de subsidie nog iets hooger gesteld werd. De heer't GILDE heeft daar geen bezwaar tegen, indien de begrooting van het Burgerlijk Armibestuur met een dienovereenkomstig bedrag werd verminderd. Spreker is er voor deze subsidie te verstrekken en deelt net standpunt van den heer Van de Bilt, dat deze subsidie feitelijk miniem is in verband met het belang dat hierbij betrokken is. Er staan wel dingen in de begrooting, die minder zwaar wegen dan dit. Indien de Voorzitter van het Burgerlijk Armibestuur over gegevens beschikt betreffende hetgeen het minder zou zijn, zou spreiker er wel voor te vinden zijn, een subsidie van f 200 te geven. Het komt er dan natuurlijk op neer, dat de subsidie aan het Burgerlijk Armibestuur even zooveel ver- mmdert. De heer OGGEL merkt op tegen de rede- neering van den heer 't Gilde om de begroo ting van het Burgerlijk Armbestuur zooveel te verminderen als de subsidie bedraagt, dat dit struisvogelpolitiek is. Indien men de begroo ting van het Burgerlijk Armbestuur nu zoo veel zou verminderen als de subsidie bedraagt, zou de gemeente wel duiizend gulden kunnen geven en men verlaagt de begrooting van het Burgerlijk Armibestuur ook met f 1000, dan blijft het toch nog het zelfde. Spreker is van oordeel, dat men dit miniem bedrag dat de heer De Ruijter voorstelt te geven, meer dien te beschouiwen als een blijk van medelev^n en waardeering voor het werk dat verricht wordt. Hij is er voor, f 100 subsidie te ver leenen aan het ziekenhuis te Sluiskil en de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur hierbij buiten beschouwing te laten. Het Bur gerlijk Armbestuur gebruikt ook niet meer dan het noodig heeft. De heer DIELEMAN .gelooft ook, dat dat het zuiverste standpunt is. Het ziekenhuis te Sluiskil is van veel belang voor het Burgerlijk Armibestuur en voor de heele gemeente. Het is het kortst hij gelegen en de beste gelegen heid tot nu toe. Wat betreft de meening die de heer 't Gilde geopperd heeft, het is hier- mede zooals de heer Oggel zegt, het wordt geld van de eene zak in den anderen zak stoppen. Voor de gemeente als zoodanig blijft het dan gelijk. De heer DE JONGE gelooft, dat men hier bezig is, een nieuwe subsidie binnen te lood- sen langs een achterdeurtje en dat er hier een precedent geschapen wordt. Indien er hier in de omgeving een nieuw ziekenhuis bij zou komen, zou men dan kunnen zeggen: wij geven geen subsidie, want er worden geen nieuwe subsidies verstrekt. De heer VAN 't HOFF geeft te kennen, dat de heer Dieleman de uitdrukking dat men te iSluiskil 't ibeste behandeld wordt, moet terugnemen. Hij stemt toe dat men er goed behandeld wordt, doch dat men er ,,'t best" behandeld wordt, maakt een verkeerden in druk. De heer DIELEMAN zal het dan zoo zeg gen: de zieken worden in beide ziekenhuizen goed behandeld, doch in 't eene beter dan in 't andere. De heer FANOYOmdat de outillage er beter is. De heer DE RUIJTER geeft te kennen, dat er patienten te Sluiskil verpleegd worden om dat het ziekenhuis te Terneuzen vol is. Zij zijn over het ziekenhuis te Sluiskil vol lof, doch ook vol lof, over een ander ziekenhuis. Het komt voor, dat er patienten te Vlissingen, Goes en zelfs te Amsterdam verpleegd moeten iworden, omdat men in die plaatsen weer over instrumenten beschikt, die er te Sluiskil niet zijn. En als het dam moet, dan moet het, hoe duur het ook is. Thans is er weer een patient te Goes. Spreker ziet de zaak zoo, dat het ziekenhuis te Sluiskil van zoo'n belang is dat die subsidie van 100 ten voile gerechtvaar- digd is. Er wordt nu wel door den heer *t Gilde gezegd, dat hij er aan wil medewer- ken, mits de subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur met een overeenkomstig bedrag wordt verlaagd, doch spreker meent, dat men deze zaak op een loyale wijze moet behande- len, en daarom raadt hij: doe dat niet. Als het Burgerlijk Armbestuur inplaats van met 14000 met f 13000 rond kan komen, dan ge bruikt dit ook niet meer. Er komen thans evenwel grensgevallen voor, van middenstan- ders, die op die wijize geholpen zijn, ingevolge den uitspraak van den raad, dat de betrok kenen op die wijze geholpen mcgen worden. Spreker staat op het standpunt, dat het een groote zegen is, dat men hier behandeld kan worden, en een reden tot blijdschap dat dit daar gebeuren kan. Spreker beschouwt dat als een zegen voor de heele maatschappij. en meent, dat de gemeente iets moet doen om hiermede haar sympathie te toonen. Vanmorgen heeft spreker de moeder-overste gesproken, en deze wees er nog op, dat het niet te doen is om het bedrag op zichzelf. doch zeker even zeer om de sympathie die hieruit spreekt. De heer SEGHERS kan zich vereenigen met de meening van den heer De Ruijter om d'e subsidie te verleenen, met vrijlating van de menschen, waar zij verpleegd willen worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5