SCHUDT UW LEVER WAKKER Pluimvee-Rubriek Burgerlijke Stand en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. INGEZONDEN STUKKEN. LOOP DER BEVOLKING. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN ENZ. ZONDEK SCHADEUJKE LAXEERMIDDELEN Iederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Vw ingeivanden doen stroomen. Wanneer deze st room (an gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het )federft. 'U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw ichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el- lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U Sioet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een ter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel t ijnOnschadelijk, plantaardlg, zacht, onovertrotfen Jm de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- pilletjes bij apothekers en drogisten. f. 0.75. Ingez. Med. DE „MOP" SLAAGDE. Op een van de beide Kerstdagen waren twee meisjes van 17 en 12 jaar te 's-Gravenhage alleen thuis. Zij verveelden zich bar en kwa- men daardoor op een ietwat zonderling plan. In huis ihaalden zij alles overhoop, zoodat het geleek, alsof er inbrekers geweest waren en daarop gingen zij naar hun grootnaoeder. Toen de moeder thuis kwam, dacht zij niet anders, of er was werkelijk ingebroken en onqaiddelljjk waarschuwde zij de politie. De recherche kon al spoedig vaststellen, dat er van inbraak geen sprake was, en terwijl de rechercheurs nog in huis waren, rinkelde de telefoon en vroeg de oudste dochter aan haar moeder: ,,Is de mop goed geslaa-gd?" Nu, dat was inderdaad het geval, maar moeder zal haar beide dochters wel niet zoo eng vriendelijk ontvangen hetaben. PERSONENAUTO DOOK TREIN GEGREPEN EN VERNIELD. Een personenauto uit Heerlen is Donderdag- oohtend door den afsluitboom aan den Nieuwe- weg te Valkenburg gereden, waarbij de auto door den trein van 9 u. 20, welke in de rich- ting Aken reed, werd gegrepen. De inzitten- den, een heer en twee dames, hadden het ge- vaar aan zien komen en konden zich tijdig in veiligheid stellen. De auto is geheel ver- nield. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan de gladheid van den weg, waardoor de be- stuurder niet tijdig kon stoppen en doorgleed. TRAMWAGEN IN BRAND GERAAKT. Op de tramlijn Oosterbeek-laag te Ooster- beek is Woensdagmiddag een tramwagen in brand geraakt. De bestuurder merkte dat de wagen stroomloos was. Hij bracht den wagen tot staan en zag toen, dat deze in brand stond. Met behulp van omwonenden heeft men de vlammen met emmers water en sneeuw gebluscht. Men kon niet verhinderen, dat de tramwagen voor het grootste deel uit- brandde. De wagen moest worden wegge- sleept, waardoor de lijn eenigen tijd werd versperd. Er hadden zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. BURGEME ESTER LIET VLUCHTEL.INGEN BINNEN. Het rustige Dinxperlo, dat geleund ligt tegen het Duitsche dorpje Sliderwick, is, meldt de Telegraaf, in opschudding. De burgemees- ter dier gemeente, Mr. H. J. V., heeft Vrijdag aan den vooravond van Kerstmis plotseling ziekteverlof gekregen van den Commissaris der Koningin en de dien dag gehouden raads- zitting werd dan ook, tegen de verwachting in, niet meer door den hurgemeester, maar door wethouder Prins geleid. Dit ziekteverlof werd Zaterdag gevolgd door eien scihriftelijke mededeeling van den hurge meester aan alle raadsleden, dat hij aan H.M. die Koningin eervol ontslag uit zijn ambt had gevraagd. Een ieder begreep, dat er iets bij- zonders aan de hand moest zijn en het besluit van den hurgemeester was het gesprek van de Kerstdagen. De politie te Dinxperlo weigert elke mede deeling omtrent hetgeen met het hoofd der geoneente moet zijn voorgevallen, doch dit neemt niet weg, dat tal van bijizonderheden bekend zijn geworden. Het was in Dinxperlo en omgeving een publiek geheim, dat daar veel Duitsche Joden binnenkwamen en verlof kregen zich daar blijvend op te houden. Het moet thans gebleken zijn, dat de hurgemees ter ziab voor deize diensten liet betalen. De hurgemeester heeft ongeveer vijftien jaar aan het hoofd der gemeente gestaan. Hij is de zoon van het hoofd der Christelijke school aldaar en vestigde zich na heeindiging zijner studien te Dinxperlo als advocaat. Hier werd hij weldra tot raadslid en wethouder gekozen en by het vertrek van Mr. Van Kluyver als hurgemeester, werd Mr. V. tot diens opvolger benoemd, echter onder beding, dat hij zijn advocatenpractijk zou neerleggen. De heer V. is verder president-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk, president-commissaris van het A. R. orgaan ,,De Graafsohapper", oprichter van de cooperatieve veilingsvereeniging aldaar etc. Mr. V. heeft veel voor zijn gemeente ge- daan en was zeer populair. De heer M. P Prins fungeert thans als loco-lburgemeester. AANHOUDING VAN EEN AANRANDER. Op verzoek van de Hilversumsche politie is te Amsterdam aangehouden en naar Hilver- sum overgebracht een 18-jarige bakkersknecht die zich verleden week heeft schuldig gemaakt aan de aanrandlng, op den Bussummergrind- weg aldaar, van een 14-jarig meisie. Na confrontatie met het kind heeft de jongen, die met een valsch gebleken alibi nog heeft getracht zich te redden, tenslotte bekend. Het slachtoffer herkende haar aanrander onmiddellijk. De aangehoudene is ter beschik- king van den Officier van Justitie gesteld. TWEE MENSCHEN AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Twee menschen, bewoners van een perceel aan de N. Z. Voorburgwal te Amsterdam zijn Woensdagnacht aan den dood door gas- vergiftiging ontsnapt. Zij bewonen een huis, Waarin op de lager gelegen Stages eenige zaken zijn gervestigd. De bewoners van het Huis, een man en een vrouw, hadden zich reeds ter ruste begeven, toen de eigenaar van eSn der zaken nog even op zijn kantoor kwam. Hij nam een hevige gaslucht waar, en be greep terstond, dat de bovenibewoners in groot gevaar verkeerden. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie, die een onderzoek in het buis instelde en de bewoners wekte. De menschen hadden nog geen nadeelige gevolgen van het gas ondervonden, doch hun poes ver- toonde braakverschijnselen. In het geheele huis hing een sterke gaslucht. Door de hoofdkraan van de gasleiding te sluiten, kon men verder onheil voorkomen. JONGEN BELEEFT EENIGE ANGSTIGE UREN. De 16-jarige P. van der Meijde, woonachtig in de Indische buurt te Gorcum, heeft Woens- dagochtend enkele angstige uren beleefd. In een haventje bij zijn woning was hij bezig met visschen. Als gevolg van het feit, dat ijsbrekers aan het werk waren en er dus veel ijs kwam afzetten, geraakte de schol los, waarop hij met een anderen hengelaar stond, waarn-a de ijsplaat stroomafwaarts de rivier begon af te drijven. De tweede hengelaar kon nog juist den wal bereiken, maar Van der Meijde dreef op het ijs mee, luid om hulp roeipend'. Er werd in allerijl hulp gevraagd, doch de veer'boot durfde vanwege het vele ijs in de riivier den jongen niet achterna. Van den wal af werd de jongen door nieuwsgierigen ge volgd. Eindelijk, ongeveer ter hoogte van Werkendam, slaagden Werkendamsche vis- schers er in, met een vlet door het ijs te komen en den jongen, .die totaal overstuur was, aan wal te zetten. De kranige redders konden tengevolge van het vele ijs zelf niet meer met de vlet naar Werkendam oversteken. MILLIOENEN -ZWENDELAAR GEZOCHT. Hij „zit" te Amsterdam. De geheele Londensche politie zoekt naar een oplichter, die zicih aan een valsch bankroet heeft schuldig gemaakt... De gezochte bevindt zich echter sinds enkele weken in het Amster- damsche Huis van Bewaring. Het gaat om een zekeren Siegfried Wres- zynski, een uit Dantzig geboortige, die gedu- rende enkele jaren Louden stom van verba- zing heeft doen staan door de ongehoorde weelde, die hij ten toon spreidde. Wreszynski verscheen ongeveer vier jaar geleden in Lon- den en bleek een expert te zyn in het ,,ont- dooien" van in Duitschland bevroren credie- ten. Kapitalen, die in Duitschlandop z.g. geblokkeerde rekeningen stonden, waarover dus door de rechtmatige bezitters in het bui- tenland niet kon worden beschikt, wist Wres- zinsky, dank zij zeer vemuftige combinaties en manoeuvres ,,-vrij" te maken. De Dantziger werd binnen betrekkelijk korten tijd schatrrjk. De eigenaars der bevroren kapitalen betaalden graag een hooge provisie, omdat zij anders het bevroren" geld heelemaal niet zouden helbben ontvangen. Wreszynski had echter nog meer pijlen op zijn boog. Hij ,,ontdekte" een ,,kunstje" om in granen te speculeeren, maar dan zonder het risico van verlies en met de absolute zekerheid van winst. Ook deze ,,ultvinding" bracht hem millioenen op. Bij deze affaires voegden zich nog tal van andere ,,handelszaken". Het wonderlijke bij dit alles, is dat de Dantziger als compagnon in een firma werkte, die te goeder naam en faam bekend stond en waarvan de tweede deelgenoot een Engelsche officier is. Deze Engelsche officier was getrouwd met een Zweedsche filmactrice, van wie hij zich echter scheiden liet. Wreszynski trouwde daarop met de echtgenoote van zijn compagnon, maar de vriendschap werd er niet te minder om. Toen Wreszynski en de vrouw van zijn vroegeren compagnon trouwden, was de pracht en praal bij dit huwelijk ten toon gespreid de grootste sensatie, die de Londensche wereld in jaren had meegemaakt. De bruid droeg voor meer dan een millioen gulden aan diamanten en alleen het bruids- bouquet kostte het lieve sommetje van 7000. Slechts 42 gasten mochten de bruidsfeesten brjwonen, maar het waren dan ook de meest vooraanstaande financiers uit d'e geheele wereld. Het echtpaar betrok een huis in Park Lane, dat vorstelijk werd ingericht. De eerste kun- stenaars werkten mede om dit huis te ver- sieren. Niemand vermoedde, dat hier een grootscheepsche oplichterij werd voorbereid. Th\ns is eenigen tijd geleden een faillisse- mentsaanvrage tegen de firma ingediend. De justitie moest zich met ingewikkelde trans- acties van de firma bezig houden en daarbij kwamen hoe langer hoe meer dingen aan het licht, die het vermoeden, dat hier gelden aan het bankroet waren onttrokken, tot zekerheid deden groeien. Toen het frauduleuse van het bankroet vaststond, heeft de politie Wreszynski gevan- gen willen nemen, maar... de vogel was ge- vlogen. Had de Londensche politie direct in Amster dam gezooht, dan zou ze hehben ervaren, dat in begin November van dit jaar de Amster- damsche politie in hotel Europa een vreem deling heeft gearresteerd, die zioh aan oplioh- ting had sahuldig gemaakt. Hij had n.l. iemand uit Goes met valsche voorspiegeling van te behalen winsten een groot bedrag afhandig weten te maken. Deze vreemdeling is: Siegfried Wreszynski. Hij is naar het Huis van Bewaring over- gebracht, waar hij thans nog verblijf houdt in afwaohting van de behandeling door den rechter. I KINDERMOORD OPGEHELDERD. Eind Augustus zagen vooTbijgangers in de Korne onder Buren een gonje zak drijven, waaru.it het arrrupje van een kind stak. Toen de zak door de onmiddellijk gewaarschuwde po litie geopend werd, kwam men tot de ontdek- king. dat er zich een pasgeboren tweeling in bevond, beiden meisjes. Ofschoon de politie natuurlijk direct een onderzoek naar de herkomst der beide lijkjes instelde, werd sindsdien nimmer iets over het geval vernomen. Daardoor ontstond bij het groote publiek de meeninig, dat de politie voor een onoplosbaar raadsel gesteld was. En dit zelfs ondanks het feit, dat men wist dat de brigadier-majoor Silk uit Tiel nog bijna voortdurend in de Betuwe en soms zelfs nog wel daarbuiten, rondsnuffelde en dus schijn- baar nog steeds een of ander aanknoopings- prmt hoopte te vinden. Dezer dagen is echter eensklaps gebleken dat de nasporingen wel uiterst moeilijk, maar todh niet geheel onmogelijk waren, want door de voortreffelijke samenwerking tusschen de burgemeesters en de politie van Maurik en Buren en de rijksveldwacht van de brigade Tiel is men over kunnen gaan tot de aanhou- dinig van de 23jarige mej. C. 'H„ geboren K. uit Rijswijk (gemeente Maurik), verdacht van het dooden der beide meisjes, waarvan zij de moeder zou zijn. Mej. H., wier ouders in Buren wonen en die omstreeks half Augustus getrouwd is met een steenfabriekarbeider uit Rijswijk, is naar Am- hem overgebracht en heeft inmiddels reeds bekend. Het onderzoek is echter nog niet gestaakt, omdat rekening gehouden wordt met even- tueele medeplichtigen. PANTER VALT TWEE MENSCHEN AAN. In de doekoeh Bandjlaran vam de dessa Magersari in het onderdistrict Ngaiblak (Ma- gelang), lezen wij in De Loc., ontmoette een zekere Sokerto, die dakpannen vervoerde op een dessaweg, tusschen twee tegalans, niet ver van de padoekoehan, 's ochtends om streeks tien uur een panter, die hem plotseling aanviel en hem aan borst en rechterarm ver- wondde. Op het hulpgeroep van Sokerto snelde Pa- nawi, die op de tegalan werkte, te hulp, ge- wapend met een arit. Panawi werd eveneens door den panter aangevallen. De laatste, die aan gelaat en rechterarm verwond was, was 1 er het ergst aan toe. Toen de desamenschen kwam toeloopen, liep het dier weg en hield zich onder pandan- struiken in een diepe geul schuil. Beide zwaargewonden werden geholpen en naar het hospitaal te Magelang getranspor- teerd. De assistent-wedono van Ngablak, gewa- pend met een 6,5 mm Mannlicher-geweer en vergezeld door een van zijn politie-agenten, vertrok er aanstonds heen. Nadat de desa- lieden den assistent-wedono de plaats, waar de panter zich schuil hield, haidden aangewezen, ging hij naar de kant van de geul. Bij zijn verschijning richtte de panter zich op an be gon te grommen. Voor het laatst. Met een welgemikt schot trof d'e assistent-wedono het linkeroog van het beest, dat morsdood neer- viel tot groote blijdschap en opluchting van de bevolking. Het was een mannetjes-toetoel, die van kop tot staart 1,68 meter mat, met een schoft- hoogte van 0,59 m. AMERIKA RILT. De strenigste koudegolf van dezen winter strijkt thans over de oostelijke kust der Ver. Staten tot diep naar het zuiden. Er zijn reeds 15 slachtoffers van de kou.de in het geheele land te betreuren. Een inbensieve koude heerscht in de vlakten van de Missouri-, Mis sissippi- en Ohiorivier-valleien, in het district van de groote meren en het noorden van de groote merep on feet noorden van New York. Te International. Palls (Minnesota) brak een brand uit, die de menschen met een koude van 20 gr. onder 0 de straat op dreef; de brand vernielde twee hotels. De materieele schade bedraagt ongeveer 100.000 dollars. JONG POOLONDERZOEKER OMGEKOMEN. Een Eskimo heeft te Chuchill (Hudsonbaai) het bericht gebracht, dat de jeugdige Brit- sche Poolreiziger Raynold Bray in September van dit jaar is verdronken op 200 mijl binnen den Poolcirkel. De metgezel van Bray, Patrick Baird, een neef van lord Stonehaven, is aan een igelijk lot ontsnapt toen de boot van beide Foolreizigers in het Fox-kanaal bij Igloolik, 800 mijl ten noorden van Churchill, door het ijs werd vernield. DE TEMPERATE UR IN HET NOORDPOOLGEBIED. Professor L. Berg uit Leningrad heeft in- teressante gegevens verzameld over de tem- peratuur in het Noordpoolgebied. Hij heeft kunnen vaststellen, dat de zuidelijke grens van het Poolijs de laatste twintig jaren be- langrijk noordwaarts is verplaatst, dat de luchttemperatuur gestagen is en dat in het hooige noorden warmwatervissdhen leven. Reeds in 1921 heeft Knipowitsj er op gewe- zen, dat de temperatuur van het water in de Barendszee sedert het begin van deze eeuw aanmerkelijk gestegen is. Sovjet-Russische ijs brekers volbrachten tochten in de Noordelijke IJazee, welke men voordie'n voor onuitvoerbaar had gehouden. Zoo voer de ,,Sadko" van de noordelijke punt van Nova Zembla door ijsvrij water tot de noordpunt van Nordland en van- daar, weer door ijsvrij water, tot 82.42 graden noorderbreedte. De rivieren in het noorden gaan thans vroeger open en vriezen later dicht dan twintig jaar geleden. Ook de vogels richten zich vroeger in en de bloeitijd der planten begint vroeiger dan ooit tevoren is waargenomen. Een honderd jaar geleden moest men hij de inrichtimg van bronnen in bet stadje Mesen de ijsiaag weghakken. In 1933 echter was in Mesen geen ijs meer te bekennen. De jjslaag eindiigde toen al 14 km ten noorden van het stadje. Langs de kust van Greenland en in het oos- ten, in de Karische Zee, worden visschen en dieren aangetroffen, die het niet zonder warm water kunnen stellen. Zalm werd vroeger nooit ten oosten van de Barendszee aange troffen. Onlangs trof men echter ook in de Karische Zee zalm, kabeljauw en haringen aan. Ten oosten van het schiereiland Kanin leeft de Phocaena, een soort dolfijn, doch in 1933 zijn deze dieren ook ten noorden van Taimyr waargenomen. DE EXPLOITATIE VAN MEVR. LE MESNAGER. De Parijsche correspondent van de N. R. Crt. schrijft Het is een zonderling kluwen, dat zich rondom de oude. vermogende en niet meer wel ter been zijnde mevrouw La Mesnager du But uit Kerleon verstrengeld heeft in de per- soon van meer of minder bedenkelijke per- sonen. Het waren een sinjeur, die als meneer Jen wordt aangeduidt en Charpentier heeft, juffrouw Meng, die niets van een Chineesche heeft al zou men dit uit den naam kunnen afleiden, en mejuffrouw David. Deze is een Bretonsche van 18 jaar, die weet wat ze wil. Te Paramd maakte ze met meneer Jean ken- nis. Hij woonde met zijn ,,tante" in een villa en een ieder beijiverde zich het hem naar den zin te maken. In het hotel kwam hij dikwijls met vrienden. Hij gold er voor een nabob en in dien tijd kwamen zijn vrow en dochter 14 dagen met bem doorbrengen. Niets scheen in het gezin verdacht behalve, maar dit trok toen niet de aandacht, dat hij op een goeden dag een kennis toevertrouwede, met zijn ,,tante", niemand anders dan mevrouw Le Mesiager du But, op reis te zijn. Die kennis sloeg een gat in de luuht. Mevrouw Le Mesnager, dat is mijn nicht, haar man is in mijn huis gestorven, het zou me genoegen doen haar mijn opwachting te maken. Consternatie bij den vermeenden neef, die brabbelde, dat ze er dien dag niet was. De ander hield niet aan. In September keerde juffrouw David uit het hotel bij haar voogd te Saint-Malo terug. Alvorens de reis te aamvaarden vroeg ze „Jean" haar zoo mogelijk bij zijn „relaties" een plaats te bezorgen. Dit knoopte hij zich in het oor; diezelfde maand nog werd ze ge- zelschapsjuffrouw hij de meer genoemde dame. Eenige dagen later zou het gezelschap naar Arcachon vertrekken, maar met het oog op de toen heerschende spanning werd het reis- plan gewijzigd en' de heer Jean nam haar en de anderen op een tocht door Frankrijk mee. Ze belandden eindelijk in een villa te Saint Laurent niet ver van Nice, waar de zonder- linge behandeling, die hij mevrouw Le Mes nager liet ondergaan, de aandacht van de politie trok, die hem en zijn vrouwelijke kor- nuiten ter verantwoording riep. De dame in kwestie scheen er geen bezrwaar in te maken, dit in tegenstelling met verwanten en toe- komstige erfgenamen, die er niet over ge- sticht zijn. Juffrouw David zegt gedurende die omzwervingen niets onaangenaams ont- dekt te hebben, maar toen ze zich in het Zui den vestigden werd het anders. De heer Char pentier verbood voor niemand, wie ook, de deur te openen en brieven op naam van Char pentier wekten haar argwaan, want ze kende diens eigenlijken naam nog niet. Haar werden de oogen geheel geopend, toen een verslaggever van de Petit Parisien aan- belde en niet afliet. En toen de kepi's van gendarmes in de buurt opdaagden gaf Char pentier er de voorkeur aan, over een muur te springen, terwijl de ordebewaarders aan gene zijde met juffrouw Meng pourparleerden. Charpentier kon gepakt worden en nu moet worden nagegaan, welke rol de ,,vriendin" van de al te goedgeloovige zeventigjarige, gespeeld heeft. Juffrouw Meng ging ook al voor tante van Charpentier door en leende hem soms haar naam. D.eze Charpentier wordt verdacht van moord in verband met de instructie, maanden geleden door den rechter te Versailles tegen een onbekende ingesteld? Dit alles wordt verzwaard door de ontdek- king, volgens welke de rentenierster sinds Maart in £en enkele bank bijna voor 600.000 frank effecten verkocht zou hebben. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Sluiskil, 26 Dec. '38. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik het onderstaande in Uw veelgelezen blad te willen opnemen, waarvoor mijn dank. Ik wil ditmaal een uitzondering maken om een antwoord te geven aan den inzender van laatstleden ingezonden stuk met onderteeke- ning een Opmerker. Ik schrijf zelf nooit ingezonden stukken waar mijn waren naam niet onder' staat, en verwacht dat ook niet van iemand, die wel een persoon, dien hij kent aanvalt en zelf zijn naam niet durft gebruiken. Waarom ik zoolang heh gewacht, heeft de volgende reden: Vooreerst dacht ik, dat de gelegenheid daarvoor wel in den raad zou zijn gekomen en ten tweede ik hab in brief- wisseling geweest met den Opmerker met de vraag of de Opmerker genegen was in het openbaar in Terneuzen een vergadering te beleggen, waar hjj zijn standpunt naar voren kon brengien en waar Ik mijn woorden die ik in den raad heb gesproken, breedvoerig zou uitleggen en bewijzen. Maar daar heeft die Opmerker den moed niet voor en zoo wil ik den Opmerker langs dezen weg van antwoord dienen. Ik heb in de Raadsvergadering van 1 Sept. bet volgende gezegd: De wethouder van Goes heeft in de laatste begrootingsvergadering gezegd, dat het met de financien zoo treurig is tengevolge van de ziekenhuiskwestie (dat was geen wethouder maar een raadslid). Later stond in de Tern. Courant, dat de begrooting van het ziekenhuis kloppend was, wat ook zoo is. Nu zal ik den Opmerker cijfers geven die hij ook kan krijgen. Daar moet hij niet over schrijven en hij heeft daar ook vrienden in Goes. Het Gasthuis en Ziekenhuis in Goes is ook een vereeniging, wat voor de verbouwing ge heel eigen was, maar ook is de gemeente Goes aansprakelijk voor den goeden gang van zaken en eventueele tekorten. Het Gasthuis-'ziekenhuis bezit ook nog ver- schillende eigendommen uit vroegere jaren, zooals hier kerken en Kroondomein in vroe gere jaren heeft gekregen Onder andere ook 75 gemeten grond, wat vroeger nog is ver- pacht tot ,f 100 per gemet. De gemeente Goes heeft in het jaar 1934 80.000 zegge tachtig duizend in eens bijge- past, in '34, '35 en *36 nog f5500 subsidie. In '38 is het sluitend gemaakt. Toen het nieuwe ziekenhuis er hjj is ge- DOUWd, Zijn er leeningen voor g-ealoten waar ook de gemeente borg voor is. Ik hoop dat den Opmerker tevreden zal zijn met deze uiteenzetting en alles is hij ondergeteeken.de voor een ieder ter inizage, ook voor U Opmerker, maar zal U niet meer antwoorden als U nog mocht schrijven, maar wel ben ik bereid om met U het op een ver gadering breedvoerig te bespreken. Hoogachtend, H. J. COLSEN. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermeld.en. REGEERINGSVERSLAG OVER 1937 EN EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING. Wees voorzichtig by aankoop van hennen op advertenties. Onlangs is versehenen het verslag van den Landbouw in Nederland in 1937, een zeer ly- vig boekdeel van 300 bladzijden, dat tegen den prijs van 1 te verkrijgen is. Aan de pluimvee- houderij wordt veel aandacht besteeid in dit verslag ey van de interessante mededeelingen daaromtrent wil ik een en ander vermelden. Het aantal volwassen hoenders was tot en met de zomermaanden vrijwel gelyk aan dat in hetzelfde seizoen in 1936. 'Het aantal be- droeg volgens inventarisatie in de maand Mei 13.7 millioen stuks tegen 14 millioen in 1936. Gedurende het broedseizoen, dat diuurde van 18 Januari tot en met 8 Mei, konden volgens de daarvoor uitgereikte broedvergunningen ten hoogste 23.7 millioen kippen- en eenden- eieren in broedmachines worden ingelegd. Het aantal dp grond van die vergunningen inge- legde eieren bedroeg 23.1 millioen stuks. Hier- uit werden verkregen ongeveer 14.4 millioen kuikens, tegenover 13.8 millioen in 1930. Daar de opfok in het algemeen zeer gunstig verliep was het aantal volwassen jonge dieren, dat uiteindelijk hij de pluimveehouders aanwezig was, grooter dan het vorig jaar. Toen tegen het einde van 1937 de oude dieren, voor zoo- verre deze voor opruiming in aanmerking kwamen, van de hand gedaan waren, liet het zich aanzien, dat de pluimveestapel zich in den loop van het verslagjaar eenigermate had uit- gebreid. De uitkomsten van de pluimveehoudery in 1937 waren iets beter dan in de vorige jaren. Tegenover hoogere productiekosten, hoofd- Zakelijk wegens hoogere prijzen van het voe- der, stond aver het geheele jaar gerekend een naar verhouding meer gestegen opbrengst van dfe eieren en het slachtpluimvee. De prijzen van de grondstoffen van het pluimveevoeder steeg sterk in den loop van 1937. Omstreeks het midden van Maart waren zij plotseling sterk gestegen. Dooreengenomen zullen de kosten van het voeder ongeveer f 1,20 per 100 kg hooger geweest zjjn dan in 1936. De tota!e eierproductie bedroeg naar achat- ting ongeveer 2100 millioen stuks. Door ver- betering van den pluimveestapel en het meer algemeen ingang vinden van doelmatige be drijfsmethoden is de gemiddelde produ-ctie per dier in den laatsten tijd sterk vooruitgegaan De voor de pluimveehouderij getroffen teelt- regeling heeft op een en ander een gunstigen invloed. In het vorig verslag werd melding gemaakt van een belangrijke vooruitgang van de pro- ductie van eieren in de laatste maanden van het jaar. De aanvoeren op de markten en bij de cooperaties waren in 1937 tot en met de zomermaanden in het algemeen wel wat groo ter dan in dezelfde periode van 1936, doch zoo als te verwaehten was, was de toename rel&n- tief kleiner -dan in de voorafgaande herfst- en. wintermaanden. In het volgend najaar echter, toen in 1937 geboren dieren begonnen te leg- gen, kwamen er opnieuw belangrijk meer eie ren dan een jaar eerder in hetzelfde seizoe* Dit verschijnsel is ten deele terug te voeren op het grootere aantal kuikens dat tyde»« het broedseizoen werd verkregen. voor een ander deel op verdere verbetering van den zgn. winter leg per dier. Gemiddeld hebben de pluimveehouders over 1937 ongeveer /3,40 per 100 stuks kippen- eieren ontvangen, hetgeen ciroa f 0,50 meer ie dan in het voorafgaande jaar. De pryzen van het slachtpluimvee waren iets beter dan in de voorafgaande jaren. De uitvoer van eieren bedroeg ruim 980 millioen stuks, dit is ongeveer 150 millioen meer dan in het vorige jaar. De waarde was 33 millioen gulden, tegen 24.75 millioen gulden in 1936. De invoer van Chineesche eiprodueteu verschilde weinig met dien in het voorafgaan de jaar, 851 ton bruto in 1937 tegenover 815 ton in 1936. Eieren in sehaa] werden nage- noeg niet ge'importeerd. In vele streken van het land is het nog steeds noodzakelijk om met nadruk de aan dacht van de pluimveehouders te vestigen op de wenschelijkheid om een zoo goed mogelyk product af te leveren. Verder verloopt er vooral in bepaalde tijden van het jaar dik wijls nog te veel tijd tusschen het momeat. van productie en vein aflevering aan den binnenlandschen consument. De uitvoer van slachtpluimvee was grooter dan in het vorige jaar. In totaal werden -gie- exporteerd 1.801.919 stuks levend en 2146 ton geslacht pluimvee, te zamen voor een waarde van circa 3 millioen gulden. Tot zoover het regeeringsverslag, dat ik even moet onderbreken voor een hoogst noo- diige waarschuwing. Op het oogenblik worden op allerlei bedrijven massa's ondeugdelijke kippen opgeruimd, die om de een of andere reden niet deugen. De Pluimveeoentrale let tereeht zeer soherp op dat op de gecontro- leerde bedrijven alleen goed pluimvee aan wezig is. Het uitschot nu verschijnt hier en daar in aanlokkelijke advertenties. Zoo had een blad hier ter stede de volgende adverten- tie: Witte Leghorns, 7% maand 1,50, Roode Islanders 7% maand /1,60. Volop aan den leg, prachthennen. Franco thuis. Stuur brief- kaart, adres Utrecht. Welnu, het slacht offer, dat hierop inging kwam 2 dagen na ontvangst der Rhode Islands by me met een stel uitgemergelde, deels hhnde dieren, doele dieren met -grijze oogen, pokken op de oogen enz. Een was er al dood, had chronische cocci- diosis en woog 800 gram. Men zij gewaar- schuwd. Dr. B. J. C. TE HENNEPE (Nadruk verboden.) ZAAMSLAG. Huwelijks-aanigiften. 10 Nov. Abraham van Luik, oud 29 j., jm. en Gerrigje Christina Janna Knijff, oud 28 j„ jd. 17 Nov. Jacob Cornells de Putter, oud 27 j., jm. en Catharina Pietemella Bakker, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Nov. 'Hermanus Marinus de Regt, oud 25 j., jm. en Neeltje, de Kraker, oud 20 j., jd. 17 Nov. Marius Eliza Padmos, oud 26 j., jm. en Maria Levina Wisse. oud 27 j., jd. 25 Nov. Abraham van Luik, oud 29 j.. jm. on Gerrigje Christina .Jajrna Knijff, oud 28 j., jd. Geboorten. 13 Nov. Reinier Jan Cornells, z. van Dirk Willem Frederik Kaijser en van Tanneke Dieleman. 18 Nov. Marinus, z. van Jacobus Dieleman en van Maria Dekker. 22 Nov. Johanna, d. van Hendrikus Johannes Wijn en van Wilhelmina Maria Wisse. 29 Nov. Francina, d. van Jacobus Hamelink en van Elizabeth de Bruijne. Overlij-den. 4 Nov. Pieternella de Putter, oud 65 j., eehtg. van Oomelis Dieleman. Adolf van Arenthals, oud 76 j., echtg. van Maria Dees. 11 Nov. Maatje Louwers, oud 81 j., echtg. van Lijn Heijnsdijk. 13 Nov. Dina Scheele, oud 74 j., wed. van Salomon Gerar- dus Verlinde. 29 Nov. Jozina Janna Herre- bout (overl. te Bergen op Zoom), oud 34 d. van Francois en van Elizabeth de Lyser SAS VAN GENT. Huwelijks-voltrekkingen. 24 Dec. Jacob Ber-khout, oud 27 j. en Maria de Maesschalok. oud 22 j. Geboorten. 20 Dec. Lucie, d. van Willem Charles Florimond de Coene en van Alice Mar- garetha de Krijger. 21 Dec. Lea Augusta, d. van Petrus Joseph van Reeth en van Marie Tack. 24 Dec. Rosa Maria Prudent, d. van Philemon van Eetveldt en van Martha Maria Ludavica IJsebaert. SAS VAN GENT. In de week van 18 tot 24 Dec. hebben zich in deze gemeente gevestigd: H. B. Jansen van Galen en gezin, arbeider, van Middel'bung. J. Dieleman, winkelier, van Zaamslag. Vertrokken L. P. de Maertelaere, dienstbode, naar Ber gen op Zoom. M. J. Heinsdijk, kantoorbediende, naar Cad- zanid. M. E. S. Goethals, zonder beroep, naar Hulst. In ons vorig nummer konden wy wegens plaatsgebrek slechts in het kort den uitslag opnemen van den door den hoofdinigendeur- direoteur van den Rijks Waterstaat Woens dagmiddag te Middelburg gehouden aanbe- steding voor het leveren van betontegels en betonbanden ten behoeve van den aanlag van rijwielpaden lanigs den rijksweg Kruinlngen Kloetinge, Nr 58 van bet rijkswegenplan 1938. Wij laten hieronder den volledigen uitslag volgen. Inschrijivers waren: N.V. Kon. Rotterdamsche Beton- en A aim Bij v.h. Van Waningen en Co., te Rotterdam voor f 16952N.V. Basalt- en Bouwstoffen My. Zaandam, v<x>r 14,395; N.V. Hollandsche 9a- saltine Tegelfabriel; te Rotterdam, voor 14.294,99; N.V. Zeeuwsche Beton My. te Vlake, voor f 14.000; Beton- en Basaltine- tegelfabriek C. Pieters te Middelbung, voor 13.050; Maidensche Betonfabriek te Nyme- gen, voor 13.032; N.V. Terneuzensche Bouw- materialenhandel „De Hoop" te Terneuzen, voor 12.899; N.V. Beton My „De Peel te Roermond, voor 12.558,50; N.V. Band- en Tegelfabriek „Bandtegel" te Maasbracht, voor f 12.438,50; Van Dijk Jr. N.V. te Alphen a. d. Riin, voor 11,974; F. P. Bos te Alphen a. d. Rijn, voor f 11.743,42; Trottoirtegelfabneb ,,'HoUand" te Westervoort, voor f 11.595. Twee hiljetten waren van onwaarde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 8