Lied van de week. ve«, SfSS&w Landbouwberichten. Feuilleton-vertellingen Gemengde Berichten Schaakrubriek. S* SLUISKIL. RECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. DE LAATSTE BLADZIJ i&e laatste bladzij is geschreven, Een j&aragenda volgepend, Alw66r een stukje mensehenleven Waar van men thans de waarde kent. .Maar v66r het in de kast te leggen, Kijkt U het boekje nog eens in, Want ieder jaar heeft wat te zeggen, Van waarde en van dieper zin Daar zijn de bladzijden van vreugde, Die U met igraagte nog eens leest, IDaar is een deel, dat al vervleugde, Zoo onbelangrijk is 't geweest. Hi6r bracht het levensboek u nader Tot h&dr, die U het liefste is, Sn daardaar is de dood van Vader, Nog elken dag een groot gemis. Ginds staan de zorgen neergeschreven, En an'gst, om een gezond bestaan, Odar is een nieuwigeboren leven, De zon, die weer is 6pgegaan! En dandan zijn er ook nog dinigen, (Die men liefst niet lezen zou, Wlant dat zijn deHerinneringen Aan eigen fouten, schuldberouw! Sen bladzij, die ons vaag doet kleuren, CSn dm men, als het even kon, Ldefst uit het levensboek zou scheuren, ■Of anders weeropnieuw begon Maar elke bladzij, did we schrijver^ Al blijkt die later ook verkeerd, Moet onherroepelijk zoo blijven, Dit boek wordt nooitgecorrigeerd De ladtste bladzij is geschreven, Met laatste woord is neengepend, Alweer een stukje mensehenleven Wiaarvan men thans de waarde kent, t Is vol, dit jaar, met goed en slecht En voor de verd're levensdagen Een dnder 6pen klaargelegd! (Nadruk verboden.) u u* tamiVie. vrienden Takenre\a«es en zaken .11. bin"-"1*"''501" 45 Ingez. Med. hier te lande buitengewoon enthousiast beoor- deeld. Elnkele resencies laten wij hier volgen: Zoo schreef de Telegraaf o.a.: „een char- mante film... Lilian Harvey maakt zoo weer het een en ander mede in deze film en bewijst voor de zooveelste maal haar veelzijdigheid... Enfin. alles komt, zooals het behoort, op z'n pootjes terecht, maar niet dan nadat men zich met deze film kostelijk geamuseerd heeft. Paul Kemp heeft ,,das gewisse etwas" in zijn doen en laten, dat onweerstaanbaar op het ge- voel voor humor werkt. In Lilian herkent men weer alle frjne nuances in haar spel". Aan de Maasbode ontleenen wij: ,,Ze beleven allerlei avonturen, die vlot op het doek ver- schjjnen.Het dient gezegd te worden, dat de regisseur Karl Ritter er in slaagde, een oud thema tot nieuw leven te brengen..." De Nieuwe Rotterdamsohe Oourant liet zicb niet minder vleiend over de film uit en schreef o.a.: ,,Het is een verrassing, deze vlotte film. Een verrassing van het eerste beeld af tot het laatste toe. Capriccio is een filmibljjspel van zeer bijzondere en uitermate verheugende kwa- liteiten geworden." Het meisje van gisternacht. Zoo is dit dan weer eens een film waarnaar men met genoegen kijkt. Een charmante co- medie van vergissingen, waarvan men uiter- aard al heel gauw weet, wie ,,wie" krijgt, doch de manier van het krijgen, daar gaat Jiet oan. De manier waarop, nu is in deze film, die deze week in het „Concertgebouw" loopt, be- dacht en uitgewerkt op een wijze, die voort- tfurend boeit. Men vreest in het begin, dat het niet zal gaan. want de Duitschers kunnen zoo moei- lijk een Engelsche film spelen. Zij zijn meestai n&t iets te zwaarwiohtig, zij zijn aan den anderen kant, meestai n6t iets te gemeen- zaam tegenover een butler, die ook weer geen echte butler is. Hun humor is meestai ndt iets te nadrukkelijk... doch dan neemt de film plotseling een zwaai naar dat zoo weinig en zoo zelden bereikte niveau, waarop Fransche charme, Engelsche humor en Duitsche dege- lijkheid dooreengeschud worden tot een inter- nationale coktail, volmaakt van samenstelling en pikant van smaak. Het zou dwaasheid zijn den inhoud van deze fihn te vertellen, maar, zoowel de hoofd- als de bjjrollen zjjn aan uitstekende krachten toevertrouwd, zoodat zij inderdaad een succes is geworden. HET VERGIFTIGDE KAffAAL De con'espondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt, dat het Parket van Brugge zfch nogmaals naar Zeebrugge heeft begeven, teneinde na te gaan of de vergiftiging van mosselen en visschen, in het voorjaar aldaar geconstateerd welke vergiftiging, naar men zich herinnert, verscheidene personen het leven kostte nog altijd voortduurt. Twee proefkonijntjes werden ingespoten met een vocht getrokken uit mosselen, komende uit het Zeekanaal. De konijntjes zijn kort daarop bezweken. Alle gevaar is dus nog niet ge- weken. Het mosselen plukken te Zeebrugge en omstreken blijft dan ook ten strengste verfboden. KOLENDAMPVERGIFTIGING OP EEN MOTORSCHIP. Donderdagvoormiddag om elf uur is op het Nederlandsche motorschip ,rOoen", uit Delf- zjjl, dat in de binnenhaven te Vlissingen ligt, een ernstig geval van kolendampvergiftiging voorgekomen, dat aan twee jonge matrozen het leven heeft gekost. Een monteur, diereparaties op het schip verrichtte, trof twee matrozen, die de wacht op het schip hadden, levenloos in hun kooi aan. Woensdagavond waren de mannen, aldus de Vliss. Crt. nog aan den wal gegaan en keerden tegen twaalven naar hun schip terug. Het bevreemdde den monteur, die hier aan het werk was, dat hij omstreekS Jrwart over elf nog geen van de beide mannen had gezien. Toen hij zidh in het vooronder begaf, vond hij hen levenloos in hun kooi lig- gen. Twee ontboden geneesheeren, een marine- arts en dokter Grippeling, konden sledhts den dood constateeren. De namen van de slachtoffers zijn de circa 28-jarige Duitsche machinist W. Houthuis, domicilie onbekend, en den 22-jarigen matroos hok J. van Elswijk uit Lemmer. De kapitein, de heer Vermolen, was met Kerstverlof gegaan. Naar we vernemen is alhier een ijsclub op- gericht, die voor een behoorlijke baan gezorgd heeft, wat zeker veel liefhabibers van de ijs- Bport een genoegen zal doen, want ofschoon het dorp rflk is aan water, is er zelfs brj strenge vorst niet veel ijs te vinden. KLACHT VAN 1R. MUSSERT TEGEN IK. ALBARDA. De persdienst van de N.S.B. meldt: Namens ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B. heeft mr. A. J. van Vessem, rechtskundig raadsman der N.S.B., bij den officier van jus- titie te Amsterdam een klacht ingediend tegen ir. J. W. Albarda .net verzoek tot ver- volging wegens smaad subs, beleediging op grond, dat deze te Amsterdam op Zondag 25 December jJ. opzettelijk de eer en goeden naam van ir. Mussert heeft aangetast door in een in de groote zaal van het Concert- gebouw gehouden bijeenkomst van de federa- tie Amsterdam der S.D.A.P. volgens een door bet algemeen Nederlandseh persbureau aan de Nederlandsche pers toegezonden en in ver- scbillende bladen opgenomen verslag te zeg gen: ,,Als de heer Mussert de macht in han- den kreeg, zou, er weinig anders gebeuren dan wanneer 'Hitler ons land veroverde, aan wien Mussert het wel spoedig zou uitleveren." Door deze voor den leider eener Nederlan- sche nationale beweging hoogst igrievende ten- lastelegging acht ir. Mussert zich ernstig in zijn eer en goeden naam aangetast en belee- digd. BLOEMBOLLEN GETEELD ZONDEK VERGUNNING. De kantonrechter te Den Helder heeft den bollenkweeker G. W. T. te Anna Paulowna, die terecht heeft gestaan wegens het telen van bl-oGinpTool 1-en gender dr; vereiochte VCrgTlTl- ning van de Nederlandsche sierteeltcentrale, veroordeeld tot f 400 boete of 40 dagen hech- tenis; de ambtenaar van het O. M. mr. H. B. de Brueys Tack, had een boete van f 600 of 300 dagen geeischt. oogen traanden van den kou. Maar eenmaal binnen 't veilige kerkske, waar 'nen gloei van wijlicht al van 's nachts te glorien stond om 't Stalleke van Eethlehem, dan gongen de kragen rap neer, dan „ontdooiden' de stram- kouwe koppen en men keek malkaar ns vrin- delijk aan, met oogen die zeeen: „ik heb oe daarsjuust wel bespeurd, maar 't was te kou,d, man". Ja 't was 'n ouwerwetsch, 'n steuvig Kersttij! Stil van kou. Als de kerk gedaan was, d'oogen vol zaten van de glanzings van den versierden altaar, j waar 'nen overdaad van fonkelenden keersen- gloei vloeide langs den gouwen tabernakel, sprankelde over de sneeuwwitte bekleesels en j in de hooge sierpalmen, in den midden den bloeienden karbonkel van de gouwen Gods- lamp, dan sproeiden de durpers zich weer over de weiggeduisterde wegels naar d'r eigen Stal leke daar in 't hoekske van de woning, ros verlicht van 't vuur der plattebuis. Weer lag den durpswag binnen weinig minu- ten verlaten. 'Nen zeldzamen lanteem piekte z'n bleeke schijnsels in den stillen vriesavond en 't was of elk licht in 'nen krans stond, zoo nat waren d'oogen van den kou. Hoog blonk den manecirkel boven de don- kere leegte van de veld en. Sterren prikten hier en daar al in den nachtblaauwen bemel. 't Geboomt blonk als kristal, zoo zat elk takske besloten in deurschijnend ijs; zoo tooverde de maan heuren midiwinterglans in t glazige geboomt. En als wij thuis kwamen, er was onderweu- gen nie veul gesproken, dan was 't efkes 'n zenuw-druk gedoe.van de kleintjes, die ver- langden naar de lichtjes. Die lichtjes bij Qpa en Opoe, waar al weken over gepraat was, thuis. Den Eeker zou ze aansteken. Eigens had ie alles geknutseld, dus En stillekes mee verlegen trots, zette-n-ie den heelen huis in eenen wonderen iglorie van rossen lichtwemel. 't Boomke mee den bllnkenden sier stand te stralen lijk 'n zon. Duuzendvoudig weerketsten en piekten de lichtekes van de blinkende bollen; scbichten ze Vhn de zulveren slingers; glansden ze van 't engelenhaar, dat lijk gesponnen goud den sierboom overhuifde. Kostelijken achter.grond van levenden lichtwerl, waarteugen 't heilig Stalleke, in den warmen schaduw lijk gouwen donker van 'n ouwe schilderij, zoo'n manje- fieke teugenstellinig was! HET SEKSEN VAN KUIKENS. Naar De Tijd verneemt heeft de regeering naar aanleiding van de misbruiken, welke vorig jaar in verband met het seksen van een- dagskuikens bedreven zijn, maatreigelen vast- gesteld tegen oneerlijken handel met de aan- gewezen haantjes. Voor het laten seksen zal voortaan een vergunning van de Nederland sche centrale voor eieren en pluimvee noodig zijn. Ook zal opigegeven moeten worden wie sekst. De daarbij als haantjes aangewezen kuikens zullen voorzien moeten worden van een vlekje op den kop van minstens 6en vierk. centimeter duurzame blauwe aniline. Vorig jaar had in ons land de Japanner Seitaro Isa met seksen veel succes. Ulvenhout, 29 Dec. 1938. Amico, Den rauwen Noord- ooster, die zoo fel deur't jaar-ende snee, brocht 't steuvig Kersttij over de wae- reld. Lijk gespoten sui- ker, zoo wit lagen de ijsblommen en rjs- veeren iederen mer- gen 'nen vinger aik teugen de ramen ge- vrozen. En als 'n ros winterzonneke over de donkere naalden- bosschen klom, dan wier den ijs-omament volgezet mee duuzenden diamanten. Dan be- gost den sierlijk gegraveerden blommenpracht te fonkelen in rozetten van kostelijksten edel- steen! Curieus! zooals alles in Gods schepping altij van volmaakste makelij is. Tot 'n be- vrozen ruit toe. 't Was 'n steuvig Kersttij, ja. De witte velden lagen marmerhard, onder 'nen fijnen strooisel van poeiersneeuw, verlaten in de em- delooze eenzaamheid van bar wintertij. Glas hard stond den bevrozen kooi in den gescheur- den grond, waarop dof oew stappen botsten. En teuigen vieren als 't Kerkeklokske nuchter klepelde deur de kouwe stilte die over 't Zon, dagsche durpke honig, dan vloeide-n-over den bloedroolen westerkim 'nen rossen gloei in de wije eenzaambeid van de roerlooze velden, waarover 'nen peersen wemel van den langen winternacht al te vallen begost. Dan gongen de deuren van de mijmerende buizekes los en kwam, veur 't eerst in den grijzen middag wat passage langs den duisterenden steen- weg. 'Nen passage, die in eenen donkeren sliert 't kerkplein opdraaide: veur 't kerstlof. Bekans zoude gedocht hebben, als ge nie beter wist, dat de ULvenhouters erg-onvrin- delijke kwiebussen waren. Maar elkeen kwam va'h achter z'n warme plattebuis vandaan en probeerde de. warmte zorgvuldig te bewa- ren onder den duffel, onder den mantel mee de hoog-opgezette kragen, waarbinnen de En als eindelijk alle keerskes brandden, deur den heelen huis de gouwen lichtpieken vonk- ten en lichtten lijk zonbeschenen herfstdraad, de kleine kinderstemmekes huilie Kerstliede- kes klonken lijk zulveren klokskes, dan kwam 'n auto den erf opgerejen. Den Vic mee z'n volk |Den huis was vol nou! 'k Zette 't ouiwe Mevrouwke bij Trui, Willem naast Dre II, Hanneke kwam bij mij zitten en den Vic..., die heeft nooit en nieverans 'n vaste plek! Die zit 't liefste op de tafel, op 'n stoof, op den rand van de bedstee of as't nie anders kan zoomaar op den vloer. Hannekes oogen blonken vochtig als ze naar mij keek. En ik wist wel wat er in heur om- ging...; daar was mee verlejen jaar, als zij bij ons kribbeke was mee den Vic, veul ver- anderd. t Ouwe Mevrouwke zee alleen: ,,net 'n sprookje. Maar ik heb al 't meer gehoord. van... Hanneke, in..." Efkens trilde heur stem. ,,In... Amerika..., toen!" ,,Gezellig", zee Willem uit den West, „om te schilderen Dre!" Daar is 'nen Rembrandt veur noodig, lachte onzen Dre. „En t6ch..., toch zzall ikk 't 'n keer pro- beeren!" kwekte den Vic, van den grond af, waar ie z'n viool zat te stemmen. ,Wat ze kost, kost ze, Vic, maar die schil derij mot ik hebben!" riep ik. Maar den Vic gaf gin asem meer. Stemde sjecuur Z'n viool, sprong op en begost te vedelen. Zachtjes, gesourdineerd, zoekend nog kwa men de toontjes uit 't Niks. (Ge wit, bij fan- taseert altij!) Sterker wierden de slepende melodieen, vaster beigosten de toonen uit mal kaar te vloeien lijk 't licbt uit 'n opkomende zon. Dan wierd den muziek volmaakt van har- monie en begost de viool te bidden. ..Heilige Nacht", „Ave Maria", ..Bethlehem", tel- kens geurden andere blommen uit den teeren boekee, die den witten tooveneer daar te ver- zamelen stond uit de eeuwig bloeiende velden van z'n wondere ziel. Dan deed ie, al vede- lend, 'n paar passen naar voren. Stond mid den veur 't Stalleke nou, als 'n donker silhouet. Z'n witte krullen lichtten lijk 'nen stralen- krans om den edelen kop, die wat schuin op de viool lag. En toen Als 't kost, wierd 't nog stiller in m'n hui- zeke, dat vol van gouwen schemer stond mee ^chichten' ,,herfstdraden". Zachter, als ver- ren eoho over stilhelderen hei-plas zong de viool, bad de viool den Vic zijnen diepsten dank tot 't Goddelijke Kindeke, daar in den Eeker zijn Stalleke. Koud wier 't over m'nen rug. En ineens zag ik veul meer gouwen dra- den spinnen deur de wemelingen van al 't Kerstlicht. Nog 'n paske dichter gong ie tot 't Stalleke. De muziek zwol in kracht en kleur, wierd nog sterker en... ju'belde, jubelde dank, dank, dank! GLoriede boven 't keer- senlicht uit. Dank! Dank, Kindeke!" Dan weer viel den vedelzang trillend, snikkend haast, op lage, dubbele snaren tot deemoed en gebed en Hanneke,' die al tien minuten met wijd open, tranend' oogen als betooverd naar heuren Vader zat te kijken, lee heur hand op mijnen arm, keek me 'ns aan en twee tranen als knikkers glipten over 't zenuw- trekkend gezichtje. Dan begost de muziek te eindigen. Nog efkens flakkerde de melodle op, verstierf toen en vilbreerde uit als 'nen kerkorgel, die ge nog uit de verte heurt als ge al op 't kerk plein zijt Stil bleef 't efkens. Niemand verroerde z'n eigen nog. Ook den Vic bleef ncg even daar. Nam zijnen zakdoek, wreef zoo-gezeed ,,zweet" jawel! -van ?"n gezicht, snoot mee veul lawijt In de gouwen stilte en dandan stond ineens den Eeker naast den Vic. ,,Wel bedankt, meneer Zonneveld, dat ge 't Stalleke n6g schoonder hebt gemaakt!" En toen liep ie weg, verlegen, de zolder- trap op, naar z'n kamerke, waar ik 'm 'i half uur later moest gaan balen. Daar zat ie op den grond naar de glazen dakpannen, omhocg te staren, naar den ster- ren-kerst-hemel, z66 in gedachten dat ie me nie hoorde. Eeker?" ,,'k Weetnie ,,JaAvel, ge weet 't w61, Eeker!" ,,Ik heb hier, in den donker, 't Stalleke wefsr geizien, mee den muziek! En toentoen zat Moeder er 66k bij, baas, 't Was scboon!" ,,Volgend jaar, manneke! Al wat ge geren wenscht op deuizen stond, gebeurt! Vraag dat maar 'ns aan meneer Zonneveld." „Durf ik nie, maar ik gelo6f oe, baas." Amico, ik heb 't meer gezeed g'ad en 'k zal 't blijven zeggen: wait is 't 'n gave-van- God, dat we den Kerst meugen vieren op 't end van 't jaar. Als we 't heele jaar hebben deurgeploeterd, mee veul moeilijkhedens, mee veul onrecbtveerdigheid, mee veul leed en strijd. En als we, moei en leeg van ziel 't nuuwe jaar zien naderen mee w6er de weder- weerdighedens van alien dag. Dan is daar 't hoogfeest van Kerstmis om tot besef te komen van oewen rijkctom, dien ge haast ver- geten waart. En die 't Nuuwjaar en die 't heele leven weer de moeite w6erd maakt. Want als ik, na 'n jaar van veul zwaren arbeid, moeilijkhedens en aangedaan leed deur m'n ,,evennaasten", daar bij 't Stalleke zat, temidden van Vrouw en Kinders, kleinkinders, vrienden en na-staande magen, dan heb ik toch, gelijk mee den Vic zijn gevedeld gebed, 66k stillekes gedankt veur alles wat ik bezit- ten mag! M'n goeie wijf, die daar als 'n Koningin troon'de over deuzen huis vol eigen, gelukkig Volk! Over m'n Kinders, m'nen Oompagnon! m'n kleinkinders, m'n goeie, trouwe vrien den! M'n kameraa'ds, die paar brave, gofeie kearels, waarmee ik zooveul plazier al heb ben mooht. Veur m'n vrijen grond, veur m'n bedrijf, dat ten leste toch nog zoo'nen fermen opvolger te wachten staat! En m'n zurgskes en 't bietje leed en som- migte kruiskesze schrompelden weg tot 'n handsvolleke asch en 'k heb 't laten weg- stuiven op den fellen NOordooster, die 't mee- droeg naar de zee. En als 'nen millioennair, amico, vier ik over ennigste dagen 't ouwejaar! 't Arme, straatarme Koningske maakte me weerschatrijk..d Als 'nen millioennair zit ik Zaterdagavond te wachten op den t'waalfden klokkeslag en 'k zal handen tekort komen om al m'nen Rijk- dom vast te pakken! M'n wijf, m'n kinders, m'nen Compagnon, de kleintjes, maar ook... m'nen Eeker! En ik zal, als 'nen Voftt m'n glas heffen onder den schoonsten lichtkroon van de eerde m'n eigen huiskamerlamp en ik zal, mee 'nen blik naar 't Stalleke, daar wat op den achtergrond nou, klinken op 't Nuuwejaar 1939, da 'k vol van goeien moed en Godsver- trouwen teugemoet gaai! Zooveul handen van Menschen-van-goeien- wille zijn deuze dagen nog biddend omhoog geheven in't keersenlicht bij t kleine Kindeke, da 'k t6ch op VREDE blijf durven hopen Amico, z66 onder de lamp, bij den lesten slag van onzen Ulvenhoutschen kerketoren in den lesten nacht van deus jaar, temidden van heel mijnen Bezit wensch ik jou en al oew lezers en lezereskes 'n ZALIG NUUWJAAR! Veul groeten van Trui, Dre III en den Eeker, gin horke minder van oewen t. a. v. DRE. ,,E6ker! ,,Ja, baas" schrok ie. ,.Kom toch naar benejen, jonk, ge zit hier ziek te worren van de kou!" „Ja baas." „Waarom zijde weggeloopen?" ,,IR weetnie." „Dat witte wel, jonk!" ,,Dieen muziek was zoo schoon. baas. En., en zoo... vrimd." „Vrimd?" AARDBEIEN GEVEILD. Aan de fruit- en groenteveiling te Waterin- gen zijn Woensdagochtend de eerste aardbeien geveild. Deze aardbeien zijn onder toezicht van ir. Bruckman in de tuinen van de tech* nische hoogesohool te Delft met electrische verwarming gekweekt. Deze eerstelingen, waarvoor veel belangstelling bestond, bracbten negen cent per stuk op. KGKENDE KOFFIE OVER HET LICHAAM. Te Langenboom is een klein kind slacht- offer geworden van een tragisch ongeval. Bij het spelen in het woonvertrek had het vijf- jarig zoontje van de familie K. het ongeluk een kan met kokende koffie van de tafel te trekken. De jongen kreeg het gloeiende vocht over het lichaam en bekwam deerlijke brand- wonden. Een dokter uit Mill verleende de eerste hulp. Na hevig lijden is het knaapje aan de ernstige brandwonden overleden. KIND.JE IN EMMER KGKEND WATER GE VALLEN EN OMGEKOMEN. Dinsdag is het driejarig zoontje van de fa milie Gommel te Schiedam in een emmer ko- kend water gevallen. Het kind werd naar het algemeen ziekenhuis vervoerd, waar het is overleden. DOOR EEN WINDMOLEN GEGREPEN EN GEDOOD. Zooals wel vaker gebeurde, bracht Dinsdag- middag de 12jarige Emmo, een zoontje van den heer D. E. Gorter te Hoogezand, in gezel- schap van een paar vriendjes, een windmolen- tje op gang, dat dient om overtollig water .van een kweekerij achter hun huis af te voeren. Hij is daarbij uitgegleden en bet gevolg was, dat zijn overall is gegrepen door een schroef aan de as, zoodat hij mee ronddraaide, totdat het molentje tot stilstand kwam. De verwon- dingen, welke hij daarbij kreeg, waren zoo ernstig, dat de dood'heel spoedig is ingetreden. RANGEERDER OVERREDEN EN GEDOOD. Vermoedelrjk tengevolge van de gladheid is Dinsdagavond op het emplacement Eind hoven de spoorwegarbeider P. Vinkers o.p de rails gevallen vlak voor een rangeermachine. De locomotief reed den man beide beenen af. In deerniswekkenden toestand is hij naar het St. Joizefziekenhuis gebradht, waar hij aan de gevolgen is overleden. Vinkers, die 40 jaar oud was, laat een vrouiw met vijf kinderen na. TRAMWAGEN IN BRAND GERAAKT. Op de tramlijn Oosterbeek-Laag te Ooster- beek is Woensdagmiddag een tramwagen in brand geraakt. De bestuurder merkte dat de wagen stroomloos was. Hij bracht den wagen tot staan en zag toen, dat deze in brand stond. Met behulp van omwonenden heeft men de vlammen met emmers water en sneeuw ge- bluscht. Men kon niet verhinderen, dat de tramwagen grootendeels uitbrandde. De wa gen moest worden weggesleept, waardoor de "lijn eenigen tijd werd versperd. Er hebben zicb geen persoonlijke ongelukken voor,gedaan. DOOR EEN Hi KI N OVERREDEN EN GEDOOD. Woensdagmorgen is op den onbewaakten overweg, juist voorbij de splitsing van de Ujn Gouda—Rotterdam en Gouda—Den Haag, door onbekende oorzaak een zwerver door den electrischen trein, die uit Gouda naar Den Haag1 onderweg was, overreden en op slag gedood. VALE VLEERMUIS LEGT 100 K.M. AF. Reeds eenigen tijd is het zoologisch museum te Utrecht bezig met het ringen van vleer- muizen om bijzonderheden over den trek e.d. te weten te komen. Op 16 December j.l. heeft de heer L. Bels nu een vale vleermuis (myotis myotis) gevonden in een grot in den St. Pie- tersberg, even over de Belgische grens; het dier droeg een ringetje en bleek afkomstig te zijn uit Berlicum bij 's-'Hertogenbosch waar hij op 24 Jul! 1938 in een kerk geringd was. Het dlertje had dus een afstand afgelegd van 100 km. om in grotten van den St. Pie- tersberg, veilig beschut tegen de vorst z n winterslaap te kunnen houden. Zeer waarschijnlijk zullen er nog wel groo- tere afstanden door deze dieren worden afge legd. Het is daarom van het grootste belang dat men, indien men geringde vleermuizen vindt, biervan opgave doet aan den beer L. Bels, zoologisch laboratorium, Janskerkhof 3, te Utrecht, met vermelding van nummer, vindplaats en datum. OUDE MAN BESTOLEN. Dinsdag had een oude man met een paar oude bekenden in een cafdtje te Amsterdam een gezellig uurtje gesleten, waarbij hij hen in een overmoedige bui heeft laten zien hoe rijk hij wel was. Na een tijdje ging hij naar zijn woning om een beetje te slapen. De man werd wakker door het geluid van een dicht- slaande deur en toen hij een onderzoek in- stelde, miste hij zijn geld en zijn horloge met ketting. De politie heeft de drie kennissen van den bestolene aange'houden en een heeft be- kend na afloop van het bitteruurtje er alleen op uit te zijn getrokken om den ouden man te berooven. De ,,goede kennis" is ingesloten. OTTERS GEVANGEN. De jachtopziener van de ambachts-heerljjk- heid Heukelum heeft in een nacht niet minder dan vier otters gevangen. Hij heeft drie dieren levend weten te bemachtigen. Bird's Opening. Wit: J. H. Blackbume. Zwart: A. Nimizowitsch. Sint Petersburg 1914. 1. f2f4 d7d6 Dit is een onregelmatige behandeling van de opening, met welke onregelmatigheid Wit ook voortgaat. Men verwacht 1.... d5, waar- na Hollandsch met verwisselende kleuren is ontstaan. Wij achten de Hollandscbe opening (1. d4 f5) kansrijk, en des te meer dus, in dien Wit het speelt. Echter kan Zwart roet in het eten gooien door geen 1... d5 te spelen, gelijk in onize partij geschiedt. 2. e2e3 e7e5 3. f4Xe5 d6Xe5 4. Plbl©3 Rf8d6 5. e3—e4 Wit kan geen Rc4 spelen wegens Dh4f. Hij gaat nu in een open spel over, maar dat geeft aan Zwart het initiatief. 5 6. Pgl—f3 Dit is vrij onbegrijpelijk. goed. 7. 02—d3 8. Rcle3 9. Ddl02 Kenmerkend voor Nimzowitsch is het spe len o.p awakke velden om daar een paard neer te zetten. Daarvoor wordt d5 zwak, maar Wit kan daar juist geen paard heenspelen. Rc8e6 f7jf6 Pc6 of Pf6 waren Pg8e7 c7c5 Pb8c6 10. 11. 12. 13. 14. Rfle2 0-^0 Pc3dl c2c3 Ddi2 X e2 Pc6d4 0—0 Pe7c6 Pd4Xe2t TfS—e8 Zwart heeft d4 weliswaar moeten opgeven, maar het raadsheerpaar verworven. Om dit te behouden verspilt hij nu teveel zetten, waardoor Wit- aanval kan krijgen. 15. Pf3ih4 Rd6jf8 16. Ph4—f5 Kg8—h8 Beter Rf5 17. g2g4 Dd807 18. Pdlf2 Dekt d3 tegen Td8 en ook g4 tegen g7g6. 18. 19. 20. 21. 22. a2a3 Tal—dl Tdldl2 a3Xb4 a7a5 b7b5 Ta8—b8 b5b4 a5Xb4? Vermoedelijk gedaan volgens den regel: naar het centrum toeslaan. Maar iedere regel heeft zijn uitzonderingen. Hier moest eb4: geschie- den om op de a-lijn een halfVrijen pion te ver- krrjgen. 23. c3c4 Tb8a8 24. De2tfS Ta8a2 25. g4g5 g7—g6 Nu krijgt Wit gelegenheid tot een klaar- blijkelijk reeds berekend offer. 26. Pf2g4 g6Xf5 27. Pg4Xf6 Pc6d4? Een dergelijke tegenaanval is bijna altijd fout. Indien nu Wit zijn dame met een drei- ging kan wegspelen, wordt Zwart in zijn keuze zeer beperkt, daar hij eerst aan zijn koningin moet denken. Wit speelt n.l. Dh5 dreigt De8: en Wit is de qualiteit voor) Df7 (het eenige, daar op Rf7 Dih7: mat volgt). 29. g6! dwingendDg6: 30. Dg6: hg6: 31. Pe8 met de qualiteit tegen een pion. Merkwaar- digerwijze speelt Wit veel zwakker. 28. Df3f2 Dd7c6 29. Pf6Xe8 Dc6Xe8 30. Re3Xd4 e5Xd4 31. e4Xf5 Ook j^oo heeft Wit voordeel behaald: toren en twee pionnen tegen twee stukken. Maar daar Zwart twee raadsheeren heeft, is dit niet zoo effectief. 31. Re6d7 32. Tflel De8f7 33. Df2h4 Dit maneuver geeft aan Wit het overwicht. Df5: faalt op Tf2 (Dg4:t Dg4: Rg4:) en Tf8:f, terwijl ook Rf5: Tf2 Dg6 Tefl tot stuk- winst leidt. 33. Ta2a8 Dekt Rf8. 34. Td2f2 Rd7c6 Is niet goed, maar wil verleiden tot Te6. waarop Zwart wint met Talf. 35. Dh4g4 Ta8e8 36. TelXe8 Df7Xe8 37. Tf2e2 De8—d7 38. Te2e6 Rc6a8 Met bedreiging Db7 en Dhlt. 39. g5g6 h7Xg6 Niet Db7 wegens g7t Rg7: Te8t en wint. 40. Te6Xg6 Dd7—'h7 Tegen Tg8f. 41. Dg4g3 Een omgroepeering, waartegen niets te doen is. 41. Dh7h5 Dreigt Ddlf. 42. Tg6—g4! Beslist het snelst. Er dreigt nu Th4. Dit is slechts te verhinderen met Rh6 of met Re7, waama Zwart mat gaat door Db8t en Dg8.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 7